leusder krant LEUSDEN INDERDA Grootse kunst- en cultuurmanifestati DOOR BERT VOS DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 kijk op kunst 8 Docenten van de Muziekschool Leusden tijdens het koffieconcert op zondagmiddag. LEUSDEN/CENTRUM - Leusden Is Inderdaad aardig vaardig. Dat Is de enige konklusie die men kan trekken uit de groots - door de Lions Club Leusden - opgezette kunstmanifestatie, die vrijdag, zaterdag en zondag In De Hakhorst werd gehouden. Kunst en cultuur ontmoetten elkaar in de schuur en in de galerie van het eetcafé, maar dat niet alleen: kunstzinnig Leusden zette haar beste beentje voor en dat resulteerde in een zeer gevarieerde expositie van hoge kwaliteit, afgewisseld met manifestaties op het gebied van film, ballet, muziek en toneel. Je zou dus kunnen stellen, dat het hele scala van de beeldende kunst, theater en film verenigd was. Het initiatief van de Lions Club Leusden verdient erg veel waardering. Niet alleen door dat de opbrengst voor een goed doel Is, maar ook, omdat ook op deze wijze Leusdenaren elkaar ontmoeten. Leusdenaren uit centrum, zuid, Ach terveld en niet te vergeten Stoutenburg. President mr. S J. Bosma van de Lions Club Leusden opende vrijdag avond onder grote belangstelling van onder meer veel exposerende Leusdenaren, de expositie met een toespraak, waarin hij niet alleen iets vertelde over de Lions Club en haar doelstellingen, maar ook de nadruk legde op het doel van deze manifes tatie" Met dit projekt hebben we er naar gestreefd om een aantal kre- atieve krachten in de gemeente te bundelen, omdat tot nu toe niets op dit terrein is gedaan en wij dat de moeite waard vonden. Wij hopen, dat dit projekt als een goede voorzet zal worden gezien tot een meer per manente organisatie, die een derge lijke kunstmanifestatie elk jaar zou willen organiseren". De heer Bosma wees burgemeester Rademaker er op, dat dit wellicht voortreffelijk zou passen in het kader van de op te richten stichting Dorpsaktiviteiten. Burgemeester Rademaker vond dit een uitstekend idee. In zijn ope ningstoespraak wees de eerste bur ger er op, dat een dergelijke mani festatie als „Leusden aardig vaardig" beslist niet eenmalig zou moeten blijven. Hij juichte het initiatief van harte toe en maakte de opening officieel met een slag van de hamer op de Lions-bel. EXPOSITIE Jazz-ballet van de Balletschool Leusden. Tussen de vijftig en zestig Leusde naren hadden ingeschreven voor de expositie van beeldende kunst en dat is heel wat, ook al geloven we graag, dat nog niet iedereen die kunst als hobby of als beroep in Leusden beoefent, aanwezig was. De tentoongestelde verzameling In de Hakhorst was op zich al bijzonder imposant en van een uitstekende kwaliteit. Schilderijen, tekeningen, aquarellen, textiele kunstvormen, macramé, weefstokken, keramiek, tegels, speelgoed, foto's: de exposi tie had eigenlijk in elke sector van het uitgebreide terrein van de kunst wel een exposant. Kunst in al haar boel ende vormen en variëteiten. Het op merkelijke van deze expositie was, dat op het eerste gezicht geen ver schil in kwaliteit was te konstateren tussen de beroepskunstenaars en de Hakhorst in negatieve lijnen had weergegeven, wat op zich een apart en fraai effekt geeft. De kleurenfotografie ontbrak evenmin. Ook al moet je er van hou den, de antieke voorwerpen van Ton Baadenhijzen, o.m. in macro, kwa men perfekt over. Iets kleiner van omvang, maar daarom niet minder fraai, waren de kleurenprenten van M. de Vos. die in de Galerie te kijk lagen. Voornamelijk macro-werk, zoals „Groentje", een vlinder op een blad, rode klaver en een pad. Blijft over tenslotte het foto-werk van Carel Elemans, die we al eerder in deze krant hebben gehad. Diens werk, vier in totaal, wijken af van wat op deze zeer gevarieerde expositie aan fotografie te kijk werd gezet. Elemans is een aparte man, wat ook in zijn werk duidelijk tot uitdrukking komt. „Geef ruimte", „Aanranding", „Na de dood" en „Diskriminatie". Het is duidelijk, dat Elemans in zijn fotografische kunstwerken méér wil uitdrukken dan zo maar een mooi plaatje. Hij slaagt daar voortreffelijk in, ook al doen de gekozen onder werpen vermoeden, dat Elemans een pessimist is, die zijn sombere ver moedens via zijn fotografie nog eens extra wil accentueren, Het is spre kend werk, waarin de betrokkenheid van de kunstenaar met de wereld om hem heen op indringende wijze tot uitdrukking komt. Een toch wel fijn onderdeel van de expositie vormde het keramiek, de modellen in hout, de kinderspelen en poppen in klederdrachten e.d. Door de grote hoeveelheid andere, grotere werken zou je er - als je haast had - er bijna aan voorbijlo pen. Bijvoorbeeld aan de voortreffe lijke modellen en houtsnijwerk van A. L. Vas Visser-Nanninga, die haar Paltrokmolen, een huifkar, diligence met paarden en poppenhuis ten toonstelde. Klein, maar fijn, zou het motto kun nen zijn van dit werk. En dat geldt in dezelfde mate voor de kinderspelen van S. de Ruiter-Panninga en de aangeklede poppen van J. M. Gudde v d. Kooy en Elseline Boks, de sfeer volle (geglazuurde) tegels van G. H van der Coterlet en bijvoorbeeld de keramiekfiguurtjes van Joop Vos- Woudstra. Ten aanzien van houtsnijwerk konden de bezoekers prachtige stukken bewonderen van onder meer Gerrit Budde (De vijf dochters) Jeanne Huis in 't Veld en G. de Rui- ter-Penninga (Een stal in Bethlehem en Eiken Stoof). Het Is best mogelijk, dat ik In dit korte bestek heel veel vergeten ben te noemen, maar zeker Is, dat de Leusdenaren bijzonder vaardig zijn en dat het een voortdurend plezier is om de resultaten van die vaardigheid te bekijken. De meeste bezoekers zullen wellicht met moeite de profs tussen de amateurs hebben uitge pikt. En dat betekent niet, dat de professionele kunstenaars nu zulk slecht werk leverden, Integendeel. „Leusden aardig vaardig" leverde een expositie op van hoog niveau. Een expositie, die eigenlijk elk jaar gehouden zou moeten worden. Heel merkwaardig was die bijna ge dreven stijl niet terug te kennen in drie werken die in de galerie hingen: „Moederweelde, Herdershonden en Boerderij 't Spul". Wie het hart verpand heeft aan typisch plaatselijke taferelen, wil ik tenslotte nog wijzen op o.m. het Leusdens bosgezicht van G. Budde, het Valleikanaal van J. Jeheeen Den Treek van J. Klarenberg. Op het gebied van textiele kunst vorm -r, weven en macramé was heel wat fraais te bewonderen van zowel professionele kunstenaars als van amateurs. Natuurlijk was Bertie Jëgers present met haar fijne stuk ken als „La Lavande de Semangue" en „Draakje", maar ook Miek Kip pers trok de aandacht met „Woud impressie", „Verscholen mens" en „Droomvrouw". Zeer fraai van uit werking en stijl (Ik vind dat uitermate knap) was wel het werk van B. Ze venboom, zoals „De Joodse her- derskop", het „Paard" en vooral „Broer en zus". Maar ook het werk van al die anderen was van een goed niveau. Bijvoorbeeld het drieluik van Annle van de Zande-v.d. Hemel „Paleozo- icum, Mezozoicum en Neozoicum", drie werken van een uitstekend ni veau met uitdrukkingskracht. Ten aanzien van de fotografie noe men we het werk van met name R. de De textiele kunstvormen van B. Zevenboom trokken bijzondere aandacht door de voortreffelijke compositie. Hier „Broer en zus". G. de Ruiter-Penningma: antieke stoof Groot, wiens „Maskers", „Driehoek verhouding". „De Zwaan" en „De Witte vogel" opvielen door vorm. benadering en kunstzinnige verbeel ding. Een goed voorbeeld wat met fotografie (en experimenteren in de donkere kamer) te bereiken is. P. F. de Groot heeft oog voor op zich niet opvallende beelden, die toch her kenning, warmte en verrassing uit stralen. Geen experimentele bena dering, maar fraai uitgewerkte „beel den van alle dag". Wie van grafische fotografie houdt, kon terecht bij Joop de Wilde, die o.m. boerderij De amateurs, die In hun vrije tijd hun waardevolle kreatlvitelt In kunstwer ken omzetten. De „kleine hapjes", die van elke exposant afgelopen weekeinde wer den opgediend, smaken naar veel meer en een logisch vervolg lijkt ons toe, dat van de verschillende, werke lijk voortreffelijke werken een reeks aparte exposities worden gehouden in de galerie De Hakhorst. Iets voor Rob Brouwer om te organiseren? Het is voor mij een onmogelijkheid om alle geëxposeerde werken en stukken in dit artikel te gaan noe men. Er deden ruim 55 exposanten mee en dat zou een behoorlijke hap van deze krant betekenen. Zonder de niet genoemde kunstenaars en kunstenaressen tekort te willen doen, wil ik toch op enkele opmerkelijke werken ingaan, waarbij ik in het midden laat of het werken zijn van profs of amateurs, afgezien nog van de vraag, of de status mij bekend is. Op het terrein van de schilder- en tekenkunst was heel wat fraais te zien. We noemen onder meer het werk van Ton Spaink, die zowel in de galerie als in de schuur verschillen de werken van uiteenlopende gen- re's had hangen. Van de traditionele Zonnebloemen via de ronde vormen tot de mij zeer aansprekende „Meta morfose van een schildpad". Spaink heeft zich duidelijk niet vastgelegd op één stijl, maar varieert en bereikt zodoende een heel scala van het traditionele tot aan het magisch re alisme. Wie trouwens van het ma gisch realisme houdt, kon z'n hart ophalen aan de voor mijn gevoel schitterende werken van A. Sibeijn, die overigens een betere afwerking hadden verdiend. Sibeijn werkt in louter blauwe tinten, maar doet dat op een indrukwekkende wijze en weet door een goede dieptewerking gebruik makend van verschillende tinten blauw van licht naar diepdon ker een effect te bereiken, dat mij bleef fascineren. Vier werken hingen er: „Vertoon van macht", „De komst", „Nachtelijke ontmoeting" en „De erfenis". Ik zou van deze kunstenaar graag meer willen zien! Noemen we nog o.m. „Jonge vrouw" van J.H. Seinstra-Labrie en de heel fijn uitgevoerde pentekenin gen van G.C van Maaren-Bruyn, waaronder het kwartet „lente- herfst-zomer-winter". Heel goed zijn ook de Indonesi sche impressies van T. J.F. Dekker en de architectonisch-strakke aqua rellen van Hans Rombouts, die - en je moet er van houden - toch een aparte sfeer uitstralen. Van Joop de Groot hingen er meerdere werken, maar het beste was toch de driemaster, die in een bijna vliegende storm op je afkomt. Werk van Hans Rombouts (Potzdamer Platz, Berlijn).

Leusder Krant | 1979 | | pagina 8