veel kwaliteit en niveau te kijk „Leusden aanlig vaardig": opbrengst f 750,- Leusder Krant lifjjfc'P-VL* v. KT;-;- öt i TROUWEN Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? yr FILM Een onderdeel van de kunstmani- (estatie was de vertoning van de Sa- hel-film, die o.m twee Leusdenaren, Bert Hoogedam en Max van Gijn, maakten tijdens hun barre tocht door de woestijn op weg naar Opper-Volta. Een eigenlijk aparte film in zijn genre door de aanpak. Dokumentaire films hebben nog wel eens de neiging om te verzanden in een droge opsomming van de feiten, vooral als het films zijn. die tot doel hebben geld in te zamelen voor hulp aan de derde wereld Het accent in dit soort films wordt dan veelal ook gelegd op de grootst mogelijke el lende die bestreden moet worden. De film van Bert en Max (samen met anderen gemaakt) ademt een geheel andere sfeer uit En dat is een ver frissende konstatering. Bert Hoog- endam, die het grootste deel van het camera-werk uitvoerde en Max van Gijn, die de meeste interviews en het commentaar verzorgde, zijn er in geslaagd om de film warmte mee te geven Warmte èn begrip voor dat bloedhete Afrika, waar onder de meest primitieve omstandigheden geprobeerd wordt iets goeds voor de inwoners tot stand te brengen. Mede dankzij de regelmatige bijdragen, die wij met zijn allen geven aan de verschillende hulpfondsen. Deze Sahel-film - ik zei het reeds - legt gelukkig niet het accent op de stervenden, de dorstenden, de hon gerden. Niet op de door de hete zon gebleekte geraamtes van gestorven dieren. Kortom: de film doet geen beroep op ons geshockeerde gewe ten, maar laat gewoon zien hoe er geleefd, gewoond en gewerkt wordt In een tamelijk informele sfeer wordt de reis van de drie vrachtwagens vol met hulpgoederen dwars door de woestijnhei gefilmd. Ontmoetingen met toearegs, dorpsbewoners, zelfs met een door de woestijn fietsende Brit, die over zijn tocht anderhalf jaar dacht te doen. Gesprekken met mensen van het land, met de werkers van de ontwikkelingshulp, die vaak onder de meest primitieve omstandighe den opzienbarende dingen wroch ten, die voor de inwoners van het land van levensbelang zijn. De barre tocht door de woestijn door de drie vrachtwagens, de moei lijkheden die tijdens de reis worden ondervonden, het is een belangrijk onderdeel van deze film en zegt veel meer over het land en de levens mogelijkheden, dan welk gebleekt geraamte ook. Het laat de toeschou wer kennis maken met een land, zoals de bewoners haar dagelijks er varen. Geen opzienbarende film met technische hoofstandjes en fraaie vergezichten. Geen kunstfilm. Maar Juist daarom een film, die bij kan dragen tot een beter begrip voor de levensomstandigheden in de Sahel- landen. Gemonteerd in een ritme, die de haast weerspiegelt, waarmee de expeditie de reis heeft gemaakt. Haast, want in Opper-Volta wachtte men op de hulpgoederen om te kun nen overleven. Een prima reisfilm met dokumentaire waarde, die als „propaganda'-middel (naar woord in dit verband) uitstekende diensten kan bewijzen. Want er is altijd geld nodig. Geld dat uitstekend wordt besteed en rechtstreeks naar de be woners zelf wordt gebracht in de vorm van goederen, die - hoe simpel en eenvoudig ook in de ogen van de Werk van Carel Elemans, waar een grote betrokkenheid van uitstraalt met de hedendaagse maatschappij. de miniatuur-modellen van A. L. Vas Visser-Nanninga. Verder de poppen van J.M. Gudde-v. d. Kooy. Westeuropeaan - van onschatbare waarde zijn in de landen van de Sa- hel. eniging Culdoto op zondagavond present Culdoto's eenakter, het blij spel „Harte 2 Harte 3" werd prima ontvangen. De aanwezigen hebben zich met dit spel kostelijk kunnen vermaken. Het viel trouwens voor de leden van Culdoto niet mee om de aanwe zigen direkt te vangen met het to neelspel, omdat de opvoering in het eetcafé zelf werd gegeven (op het grote podium) maar na enkele minu ten kregen de Achtervelders de zaal toch stil. Dat op zich was een presta tie, hoewel het opvoeren van een toneelstuk, ook al is het een vrolijke eenakter, wellicht minder uit de verf komt door het doorlopende karakter van de expositie. Maar dat ligt niet aan de Achtervelders. Tenslotte werd op zondagmiddag een koffieconcert gegeven verzorgd door de docenten van de Muziek school Leusden. Er werd een pro gramma met kamermuziek geboden van werken van o.a Mozart, Scarlatti en Poulenc. Het onderdeel van Schubert kon geen doorgang vinden, omdat Gert Mannée zijn stem kwijt was Voor het overige hebben de talrijke bezoekers kunnen genieten van een prima con cert, met Dick de Lange viool, Henk de Ridder, clavecimbel, Huan Hsi- ang Liu, dwarsfluit, Marry Rouw, piano, Ineke Kiers, piano, Marijke Rodriguez, en Rob Hussmann, gi taar. Dit koffieconcert was tevens het traditionele herfstconcert van de docenten van de Muziekschool Leusden. Gezien de belangstelling zou men kunnen stellen, dat een koffiecon cert op de zondagmiddag in een behoefte voorziet, zoals ook het ge- val is met de koffieconcerten die regelmatig in Amersfoort worden gegéven. Misschien iets om verder uit te bouwen? Ook uit deze programma-onder delen bleek, dat Leusdenaren ook op deze terreinen van kunst en kuituur aardig vaardig zijn. VOOR HERHALING VATBAAR Slem Lakeman, één der Initiatief nemers van de organiserende Llons MUZIEK, BALLET, TONEEL Natuurlijk zou een manifestatie als „Leusden aardig vaardig" nietcomp- pleet zijn zonder andere vormen van kunstbeleving, zoals muziek, ballet en toneel. Vrijdagavond opende de Countryside Jazz Band de manifes tatie met een uitstekend jazz-con- cert, waarvoor, zo vlak na de ope ning van de manifestatie, veel be langstelling bestond Op zaterdag en zondag gaven leerlingen van de Balletschool Leus den regelmatig opvoeringen in de schuur van de Hakhorst van een jazz-ballet, waarvoor erg veel be langstelling bestond. En wie zou denken, dat Achterveld verstek liet gaan op deze kunstmani festatie, die heeft fout gedacht, want naast de Achterveldse kunstenaars, die exposeerden, was de toneelver- i r ft-' 'InfcK PLANTENKAS Een „drieluik" weefstukken van Annie v. d. Zande-v. d. Hemel: Paleozoïcum, Mezozoïcum en Neozoïcum. Club Leusden, kijkt tevreden terug op deze manifestatie, waaraan een werkgroep enkele maanden voorbe reidend werk heeft verricht. Een zo genaamde „hang-commissie" be staande uit Hans Rombouts, Lies- beth Fokkema, Annelies Lakeman, Paul de Smalen en Slem Lakeman heeft vooral de laatste dagen op hoogspanning gewerkt om alles tijdig gereed te kunnen krijgen. Want het indelen van de ingezonden expo sitie-stukken is natuurlijk één van de belangrijkste onderdelen van zon manifestatie. De beschikbare ruimte moet niet alleen zo goed mogelijk worden benut, maar alle werken moeten ook zodanig worden ge plaatst of gehangen, dat het de opti male aandacht kan krijgen. Voor de schuur kreeg de werkgroep de be schikking over de expositie-wanden van de Vrije Kwasten. Voor herhaling vatbaar? Siem La keman vindt van wel. En wij kunnen ons daarbij aansluiten Een jaarlijkse kunstmanifestatie als „Leusden aar dig vaardig" voldoet aan een grote behoefte, dat is uit het grote aantal inzendingen èn de geëxposeerde kwaliteit wel duidelijk geworden. In dat verband zou het wellicht aanbe veling verdienen, indien in de Ha mershof, met name in het nieuwe stadhuis, een ruimte gevonden zou kunnen worden, die permanent voor dit soort manifestaties dienst zou kunnen doen Als u dêt besluit neemt dan kunt u naast het huwelijksbootje ook nog best 't schip Ingaan. Er Is dan immers zoveel te regelen. Uw trouwkaart bestellen bij de Leusder Krant geeft u in ieder geval het rustige gevoel van „dat Is tenminste In goede handen" Met de komt u niet tussen de wal en het schip terecht. (Van de redaktle) LEUSDEN - Op z'n minst 750 bezoekers hebben afgelo pen weekeinde kunnen ge nieten van de kunstmanifes tatie „Leusden aardig vaar dig" In de Hakhorst. Want de netto-opbrengst was 750,-. Dat er méér mensen de ex positie en andere kulturele ak- tlviteiten hebben bekeken en meegemaakt. Is wel duidelijk. Voor Lisidunahof betekent het In ieder geval, dat met deze 750,- verder gebouwd kan worden aan de plantenkas, waarvoor al lange tijd de fun damenten zijn gelegd, maar bij gebrek aan geld niet opge bouwd kon worden. Rozendaailaan 9 Leusden-C De toneelvereniging Culdoto uit Achterveld bracht de vrolijke eenakter „Harte 2 Harte 3". De opbrengst van „Leusden aar dig vaardig" is, na aftrek van de gemaakte kosten, zoals huur van de schuur, bestemd voor de afbouw van een plantenkasje op „Lisidunahof', waarvoor geen geld aanwezig was. Als Iedere bezoek(st)er trouw zijn of haar gulden heeft gedeponeerd in de overal verspreid staande (melk-) bussen, dan is de kans groot, dat het plantenkasje eindelijk afgemaakt kan worden. Waarmee „Leusden aardig vaardig" dan In ieder geval twee doelen heeft gediend: de kunst en cultuur en sociale leefbaar heid. I' f*- T S Werk van Ton Spaink: Metamorfose van een schildpad. Van Spaink hingen meerdere, uitstekende schilderijen op de expositie.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9