Meatballs": dolle pret in vakantiekolonie 93 „Love at first bite": Dracula op Travolta-toer EVENTJES WEG DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979 ^FMSfiCT* klMMlt kijk op de film Richard Burton in „Aasgieren vallen aan" PROLONGATIES ..Alien" heeft Grand 2 moeten ont ruimen en is nu alleen nog in Grand 1 te zien. ,,Hair" blijft het goed doen in Grand 3 en ..Kort Amerikaans" heeft ..een stapje terug" moeten doen en is nu te zien in Grand 5 .The Wanderers" handhaafde zich in Cinema 1Dat kan ook van ..Mickey Mouse 50 jaar jong" worden gezegd, die in ieder geval nog een week is te zien in de kindermatinee- voorstelling in Euro. Tenslotte is er ook een nieuw Duo programma. In Duo 1 is ..Bang Bang" en in Duo 2 ..Karate contra Kung Fu". In de nachtvoorstelling van Duo 2 zien we onder andere Richard Burton en Roger Moore in ..De aasgieren vallen aan" ..MEATBALLS" Meatballs" is een komedie, geba seerd op de belevenissen van kin deren en kampleiders in een Ameri kaanse vakantiekolonie. Vooral in de V.S. wordt dit soort vakantiebeste ding voor kinderen zonder hun ouders veelvuldig toegepast. Dat geldt dan wel voor ouders die niet op een stuiver hoeven te kijken. In de V.S. is daarom een ware hausse ont staan in vakantieoorden waarbij men elkaar in luxe tracht te overtreffen. In ..Meatballs" wordt alles uitgebreid uitgemeten en wordt het aksent vooral op de komische kanten van zo'n vakan tiekolonie gelegd Aan de ene kant de (soms amoureuze) perikelen van Öe jongelui, aan de andere kant de bele venissen van de kampleiders (en leidsters) waarvan er eentje voortdu rend in de maling wordt genomen en re gelmatig 's morgens wakker wordt in de meest vreemde omgeving (kompleet met bed hoog in een boom. bij de ingang van het kamp als er toevallig ouder dag" is). De cast (met onder andere Bill Mur ray, Chris Makepeaece. Harvey Atlin. Kate Lynch. Russ Banham. Kristine Debell en Sarah Torgov) stelt ons voor talrijke volkomen maffe toestanden, met name ook tijdens de nogal verbeten wedstrijddag tegen een nabijgelegen, veel luxer vakantieoord. Deze week ben ik er even tjes tussenuit geknepen. Je bent jong en je wilt wel eens wat, nietwaar? Hoewel, je kunt het allemaal willen en voor je doen erg goed gepland heb ben, het bleek, dat er toch nog iets mis kan gaan. Inderdaad, de paspoorten bleken niet he lemaal in orde voor het land van bestemming, dat in Euro pees verband toch altijd al buiten alle normen is gevallen. Paspoort verlopen, twee da gen voor vertrek paniek in de tent, dat is duidelijk. Maar dan blijkt dat de afde ling Burgerzaken van de ge meente voor niets staat. De spreekwoordelijke traagheid, die ambtenaren vaak wordt aangewreven daarmee naar het rijk der fabelen verwijzend Vandaar, dat ik me vandaag beperk tot deze enkele regel tjes van lof voor deze afdeling, die er voor heeft gezorgd, dat ik inderdaad eventjes weg kon, me losrukkend uit de dagelijk se beslommeringen. V. AMERSFOORT - Konden de afgelopen weken nieuwe films niet of nauwelijks het Amersfoortse filmprogramma doorbreken, deze week dan toch zeker wel, want maar liefst vier nieuwe films prijken vanaf donderdag in het filmprogramma. Twee daarvan zijn onder te brengen in de komedie-sfeer: „Meatballs" en „Love at the first bite", hoewel we daarbij willen aanstippen dat eerstgenoemde wel een paar sporten hoger op de komedieladder is te vinden. „I never promised you a rose garden" is eindelijk in Amersfoort te zien en deze fantastische film kunnen we iedereen aanbevelen. Tenslotte is vanaf donderdag ook het musical-spektakel „The Wiz" in Amersfoort te zien. ..Meatballs" is een lekkere, ontspan nen film. waarin het leven in een derge lijke vakantiekolonie op een ietwat over trokken wijze wordt gepresenteerd (vooral ten aanzien van de komische effekten), maar waarin voor de rest op soms aandoenlijke wijze, de individuele probleempjes worden benaderd, zon der banaal te worden, In de hoofdfiguren vind je zonder meer de gebruikelijke alles beheersen de maar volkomen maffe kamphoofd- leider. de autoritaire leider die alles vol gens discipline wil doen, de dikke jon gen en het lelijke meisje (met de bijbe horende komplexen), de teruggetrok ken jongen, die het toch maakt tijdens de grote boscross tussen de beide ko lonies. In feite allemaal voorspelbare figu ren, die je vaak in dit soort situaties aantreft, maar die door regisseur Ivan Reitman redelijk aanvaardbaar, met niet al teveel gebruik van geijkte cliche's worden uitgetekend Zoals gezegd, een amusante, pre tentieloze film voor enkele uurtjes ont spannen entertainment (Grand 4, eerste week) „LOVE AT FIRST BITE" Deze Dracula-satire van regisseur Stan Dragoti (naar een scenario van Robert Kaufman) is van een heel ander gehalte dan ..Meatballs" en van een beduidend lager nivo. ..Love at first bi- te" heet een horrorkomedie te zijn, maar de makers konden op hun klom pen wel aanvoelen dat een Dracula nimmer met zich laat spotten Om de komedie toch geloofwaardig overeind te houden heeft Dragoti de vampier uit Transsylvaniè van zijn slagtanden be roofd, maar daarmee tegelijkertijd alle overtuigingskracht uit zijn film gehaald. Deze zoveelste Dracula is gesitueerd in New York 1978. Volksvijand en film held graaf Dracula krijgt van het Cen traal Comité bevel binnen 48 uur zijn kasteel te verlaten Met zijn trouwe dienaar Renfield vertrekt hij naar New York. waar hij de vrouw van zijn bloeddorstige dromen, het fotomodel Cindy Sondheim, hoopt te vinden De weg der liefde is echter geen ge makkelijke weg. In zijn dagverblijf, de doodskist, belandt hij per vergissing in Harlem Na enige strubbelingen zet hij zijn tocht voort en ontmoet dan Cindy in een discobar. De aanwezigen zien ademloos toe hoe Dracula op de Tra- voltatoer gaat en Cindy zijn hemel in- danst. Cindy biecht haar psychiater dat ze nog nooit zo'n opwindende nacht heeft meegemaakt. Deze dokter, Ro senberg. ziet al heel lang iets in zijn verwarde patient Als hij de gaatjes in haar nek ziet weet hij wie zijn rivaal is. Als kleinzoon van een arts. wien het bijna gelukt was de snode graaf uit te roeien, voelt hij zich nu geroepen het werk van zijn grootvader voort te zetten Cindy behouden en Dracula vernieti gen. dat is het doel waarnaar hij zal De bonte cast uit „Meatballs" streven Op het politiebureau krijgt hij weinig gehoor voor zijn vreemde ver haal en men laat hem in een inrichting opsluiten. Na een reeks bizarre gebeurtenissen raakt inspekteur Ferguson toch wel overtuigd. Hij haalt Rosenberg uit zijn dwangbuis en samen gaan ze op jacht om Dracula te weerhouden zijn tanden opnieuw in Cindy te zetten. De rol van Dracula wordt gespeeld door George Hamilton en Susan St James speelt de rol van het fotomodel Cindy Sondheim. (Cinema 2. eerste week) „I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN" Van regisseur Anthony Page draait in de grote steden momenteel ..Lady vanished" en in afwachting daarvan kunnen de Amersfoortse filmliefheb bers zijn filmtalenten alvast bewonde ren in ..I never promised you a rose garden", een psychodrama, met in de hoofdrollen Bibi Andersson en Kathleen Quinlan. We hebben de film nog niet voor u kunnen gaan zien Een bespreking moet u te goed houden tot volgende week en dan rekenen we erop dat deze film in ieder geval enige weken in Amersfoort te zien is. Het verhaal draait om het 16-jarige meisje Deborah (vertolkt door Kathleen Quinlan). die na een poging tot zelf moord in een psychiatrische inrichting belandt Ze wil niet dat iemand haar aanraakt en droomt zichzelf een fan tasiewereld. waarin ze lid is van een primitieve sekte Haar spychiater (ge speeld door Bibi Andersson) probeert met haar die wereld binnen te gaan om de genezing te bevorderen. Een ont roerende story, gebaseerd op de gelijk namige bestseller van Hannah Green. (Grand 2. eerste week) „THE WIZ" Diana Ross is de grote vedette in het musical-spektakel ,,The Wiz" Film musicals zijn schaars en „The Wiz" is somtijds een geweldig schouwspel om te zien, aangenomen dat u van musi cals houdt Voordat er vergissingen worden ge maakt, „The Wiz" is geen remake van „The Wizard of Oz" (Fictor Fleming 1939), maar een eigentijds spektakel met een geheel zwarte rolbezetting en een gigantisch budget. In de sprookjesachtige omgeving van Smaragdstad. waarvoor het gebouw van het Wereldhandelscentrum in New York als dekor diende, bezingt Diana Ross het lief en leed wat haar ten deel valt op een vreemde planeet, vol merk waardige en vrolijke wezens. Diana Ross speelt de rol van de 24- jarige kinderjuf Dorothy. Op een avond neemt haar hondje Toto de benen en door een sneeuwstorm worden ze het land van Oz binnengeslingerd Miss One geeft haar een paar gouden slip pers voor het uitschakelen van Ever- mean. Dorothy wil terug naar huis. maar ze moet daarvoor eerst naar de Wiz die in Emerald City woont aan het einde van de Gele Steenweg Onderweg maakt ze kennis met een vogelverschrikker zonder hersens, een blikken man zon der hart en een leeuw zonder moed. Samen proberen ze Evilline. de slechte heks te overwinnen en de Wiz te ont maskeren Muziek en handelingen zijn har monieus op elkaar afgestemd in deze film van regisseur Sidney Lumet, met Diana Ross voortdurend op de voor grond (Euro. eerste week) „AASGIEREN VALLEN AAN" In de nachtvoorstelling van Duo 2 draait vrijdag en zaterdag „De aasgie ren vallen aan" (oorspronkelijke titel „The wild geese"), met onder andere Richard Burton. Roger Moore, Richard Harris en Hardy Kruger Deze vier tref fen we in deze film van Adrew McLaglen als huurmoordenaars op Afrikaanse bodem aan Het verhaal in grote lijnen. Julius Limbani. president van een nieuw Afri kaans land, wordt afgezet door de kor- rupte generaal Ndofa. Na naar Londen gevlucht te zijn, keert Limbani terug naar Afrika, maar zijn vliegtuig wordt gekaapt en Limbani wordt gevangen gezet in een kazerne in Oeganda, van waar hij uitgeleverd zal worden aan Ndofa De gewetenloze Engelse bankier sir Edward Matherson wil Limbani bevrij den in ruil voor de konsessies voor de exploitatie van de kopermijnen in Lim- bani's land Om dit doel te bereiken neemt sir Edwacd vijftig huurlingen in dienst, die onder leiding van kolonel Faulkner komen te staan. Faulkner en de zijnen zullen Limbani bij verrassing moet bevrijden en hem naar zijn land terug moeten brengen Maar zoals ge zegd, sir Edward is een genadeloos persoon en het verhaal neemt daarom een verrassende wending. (Duo 2. nachtvoorstelling) malen op het witte doek hebben ge schitterd, zij hadden nooit die warme glans als nu het geval is in „The Frisco Kid". Gene Wilder's filmcarrière begon met het spelen van het nerveuze slachtoffer in „Bonnie and Clyde", gevolgd door de rol van een accountant in „The Produ cers". De roem kwam echter als de Wa co Kid in „Blazing Saddles" van Mel Brooks Dit leidde zelfs tot de titelrol in de volgende Mel Brooks film „The Young Frankenstein". In twee van zijn meest recente films „The Adventures of Sherlock Holmes' Smarter Brother" en „The Worlds Greatest Lover" nam hij naast de hoofdrol ook het scenario en de regie voor zijn rekening. Over zijn rol in „The Frisco Kid" zegt Gene Wilder: „Jaren geleden al heb ik het eerste script gelezen en vond het een prima idee" „Toen ik zes of zeven jaar later het tweede script las, wist ik zeker dat ik die rol wilde hebben". Zes weken lang heeft hij samen met scenario-schrijvers Mi chael Elias en Fran Shaw aan kleine veranderingen gewerkt en het karakter Scene uit: „Rabbi Abraham in het Wilde Westen". GENE WILDER IN „RABBI ABRAHAM IN HET WILDE WESTEN" Neem een eenvoudige Poolse Rabbi, zet hem in 1850 op een boot over de Atlantische Oceaan en zet hem af in Philadelphia met de opdracht San Francisco te vinden. Als de rol van de Rabbi gespeeld wordt door Gene Wil der en zijn enige kennis over San Fran cisco bestaat uit de wetenschap dat het ergens in de buurt van New York moet liggen, dan kun je als bioscoopbe zoeker problemen en dolle situaties verwachten in de nieuwe Warner Bros film „The Frisco Kid" De rol van een onschuldige man met ogen die zich keer op keer verbazen over alles wat er om hem heen gebeurt is niet bepaald nieuw voor Gene Wilder De rol van Abraham Belinski in „The Frisco Kid' geeft hem echter de gele genheid de gevoelige kant van zijn ka rakter te laten zien. Alhoewel zijn blauwe ogen in het verleden al talloze van Rabbi Abraham aangepast aan zijn eigen speciale interpretatie en komi sche mogelijkheden. „Ik vind het uitstekend als een ander de regie voor zijn rekening neemt, zolang ik vertrouwen in die persoon heb", zegt hij. „Bij Robert Aldrich is dat helemaal het geval" Gene Wilder is als Jerry Silbermann in Milwaukee geboren en net als Rabbi Abraham in „The Frisco Kid" zijn zijn voorvaderen van Oost-Europese af komst. Zijn vader, die een goed belegde boterham verdiende als fabrikant van bierflesjes, kwam op 11-jarige leeftijd vanuit Rusland naar Amerika. De ouders van zijn moeder waren Poolse emigranten en het is dan ook niet zo vreemd dat Wilder van het accent van zijn grootouders dankbaar gebruik heeft gemaakt voor zijn rol van de Pool se Rabbi. De tweede hoofdrol in „The Frisco Kid" wordt gespeeld door Harrison Ford, die zijn bekendheid vooral te dan ken heeft aan „Star Wars". Meer re centere films van Harrison Ford zijn o.a. „Force 10 from Navarone", „Hanover Street' en „Apocalypse Now" In „Rabbi Abraham in het wilde Westen" speelt Harrison Ford de rol van Tommy Lillard, een vreemde vrije vogel. Al hoewel deze Tommy in feite een ban diet. een valse kaartspeler en een hoereloper is. ontstaat er tussen hem en de wereldvreemde Poolse Rabbi een hechte vriendschap. IETS MEER OVER DE INHOUD Zoals gezegd wordt Abraham Belins ki, een Poolse Orthodoxe Rabbi, naar Amerika gestuurd om de leiding op zich te nemen van een Joodse congregatie in het San Francisco anno 1850. Na aankomst in Philadelphia krijgt hij een lift van drie ongure kerels richting San Francisco. Hier beginnen de pro blemen, want zij beroven hem van al zijn geld en heilige relikwieën en laten hem bewusteloos ergens in het zuiden van Pennsylvania achter Éénmaal weer bijgekomen gaat hij totaal berooid op zoek naar San Francisco en ver dwaalt volkomen in het Wilde Westen. Hij ontmoet Tommy Lillard, een bandiet die heel wat bankroven op zijn naam heeft staan en nogal snel met z'n vinger aan de trekker van zijn pistool staat. Tommy is bereid Rabbi Abraham de weg te wijzen naar San Francisco en samen gaan zij op pad. Dat dit pad niet bepaald over rozen gaat ligt voor de hand' Zij worden gevangen genomen door een stel Indianen en weten ter nauwernood aan een vuurdoop te ont komen. Zij worden achtervolgd door een sheriff en zijn mannen, waarbij zij gewond raken Liefderijk worden zij op genomen en verzorgd in een klooster, waar de monniken een zwijg-gelofte hebben afgelegd en al jaren geen woord met elkaar hebben gewisseld Uiteindelijk bereiken zij de Stille Oceaan, maar ook hier zijn de proble men niet van de lucht. Op het moment dat de Rabbi zijn vertrouwen begint te verliezen en het niet meer ziet zitten, ontmoet hij een beeldschoon jong meisje en wordt straalverliefd. Alle pro blemen zijn vergeten. En goed be schouwd, welke Rabbi kan bogen op een beruchte bankrover als getuige bij zijn huwelijk „Rabbi Abraham in het Wilde Westen", de Kerstpremière van Warner Bros. Gaat donderdag 13 de cember a.s. in tal van Nederlandse bioscopen in première. OPNAME Van zaterdag 17 tot en met dinsdag 21 november presenteert het Film huis Amersfoort de nieuwste Ne derlandse film „Opname", geregis seerd door Erik van Zuylen en ge maakt door leden van het Werk theater. onder spelregie van Marja Kok. Robbie Muller stond achter de camera. De hoofdrollen worden o.m. gespeeld door Helmert Wouden berg, Frank Groohof, Marja Kok, Da- ria Mohr, Olga Zuiderhoek, Shireen Stroker en anderen. Het is de eerste keer in het bestaan van de Stichting Productefonds voor Nederlandse films dat zij een bijdrage leverde in de produktie kosten van een Nederlandse speelfilm, waarvan reeds vaststond dat de film speciaal gemaa zou worden voor het alternatieve ciro en niet voor het bioscoop circuit. Een eerste uitvoering van een besli van het produktiefonds van enige jan geleden om ook films te ondersteunt tu: voor het alternatieve circuit. Het graj pige bij de realisering van OPNAM was echter wel dat het Produktieforx praktisch alle regels zoals die geldt voor het bioscoopwezen aanhield o voor het alternatieve circuit, zonder eerste instantie recht te doen aan specifieke kenmerken van dit circuit ii zake verhuuropbrengsten en kostt voor distributie. Na een weken lant moeizame korrespondentie en do interventie van het Ministerie van CR kon uiteindelijk een aanvaardb overeenkomst gesloten worden. In f licht van de steeds wederkerende difti kussie over samenwerking tussen fil en en televisie kan dit projekt ook als e< tv unieke eerste aanzet tot verbeterir i f vervolg op pagina 13 a lb? A' Diana Ross in een scène uit „The Wiz" Bibi Andersson in „I never promise you a rose garden" filmagenda Amersfoort AMERSFOORT - Filmagenda vex Amersfoort van donderdag 15 noven ber t/m woensdag 21 november. Grand 033 14632: Tel plaats bespreken: dagelijks: 13.00-16.00 uur en 19.0( 21 00 uur vr., zat., zon.. 11.00-21.00 uur. Grand 1 „Allen". 16 jaar met Tom Skerritt en Veronica Car wright Dagelijks: 13 45-19.00-21 45 uur. Zondag 14 00-16 30-19 00-21.45 uu Grand 2: ,,l never promised you a rose garden 16 |aar met Kathleen Quinlan en Bibi Ander: son. Dagelijk: 13.45-19.00-21.45 uur. Zondag14 00-16.30-19 00-21.45 uui Grand 3: ..Hair", a I. Dagelijks 13.30-18 30-21 15 uur Zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uui Grand 4: „Meatballs", a.l. Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag: 13.45-16.15-18 45-21.30 uui Grand 5: „Kort Amerikaans". 16 jaar Dageli|ks: 13 30-18 30-21 15 uur Zondag: 13 30-16.00-18.30-21.15 uur Cinema 033 18900: Tel. plaats bespreken: dagelijks 13.00-16.00 uur en 19.00 21 00 uur vr„ zat. en zon. 12.30-21.00. Cinema 1: „The Wanderers" (Zwervers), 16 jaar Dagelijks. 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag: 13.45-16 15-18 45-21.30 uur Cinema 2: „Love at the first bite", a l. met George Hamilton en Susan Saint James Dagelijks 1330-1830-21 15 uur Zondag 13.30-16.00-18.30-21.15 uur Euro 033 33655: Tel plaats bespreken: Dagelijks: 13.30-16 00 uur en 19.00 21 00 uur zon: 13.00-21 00 uur. Euro: „The Wiz", a.l. Dagelijks: 13 45-18.45-21.15 uur. Zondag: 13.45-16.15-18.45-21.15 uur Zaterdag en woensdag 18.45-21 15 EURO KINDERVOORSTELLING Tel.: 33655: ..Mickey Mouse 50 jaar |ong". a.l Zaterdag- en woensdagmiddag 13.45 uur. Duo 033 16572: Plaats bespr niet mogelijk Duo 1: „Bang Bang", 18 jaar Dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. Zondag 14 15-16.30-19.15-21 30 uur Duo 2: „Karate contra Kung Fu", 12 jaar Dageli|ks 14.15-19 15-21.30 uur Zondag 14 00-16.15-19 00-21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: „En zij genoten van de liefde". 18 jaar Vrijdag en zaterdagavond: 24 00 uur Duo 2: „De aasgieren vallen aan". 16 jaar Vri|dag- en zaterdagavond 23 45 uur

Leusder Krant | 1979 | | pagina 12