Algemene beschouwingen over begroting 1980: Frakties aardig eensgezind; sluitende begroting geen reden tot optimisme CDA: „Provincie gaat te ver met haar bemoeienis" PL: Vertraging Hamershof baart zorgen" VVD: „Samenwerkingsschool niet te realiseren in Leusden" Gemeentebelangen: „Wijkagenten nodig voor betere preventie" V DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 leusder krant gemeenteraad 10 rP< (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadsfractie van het CDA heeft tijdens de algemene beschouwingen haar voldoening uit gesproken over het feit, dat de be groting van de gemeente Leusden voor het komend jaar sluitend is Maar het CDA is niet van mening dat Leusden nu voorlopig uit de finan ciële problemen is Daarvoor", al dus fractievoorzitter Evelien Blom, ..was het tekort op de begroting 1979 te hoog Voor de komende jaren blijft grote voorzichtigheid gebo den." De christen-democraten lieten het college weten in beginsel akkoord te kunnen gaan met de voorgestelde belastingmaatregelen Alleen werd ten aanzien van de onroerendgoed- belasting aangetekend, dat moet worden onderzocht of de verorde ning niet kan worden aangepast voor diegenen, die niet zijn aange sloten op de riolering, maar er wel via de onroerend goedbelasting voor betalen Vervolgens liet Evelien Blom een korte beschouwing horen over de verschillende onderdelen van het gemeentelijk beleid. Over het onder werp ..openheid en openbaarheid" liet de CDA-fractievoorzitter weten, dat de openbaarheid van commissie vergaderingen door haar fractie als positief wordt ervaren Er moet ech ter, zo meent het CDA. voor worden gewaakt dat de commissies zich in derdaad bezig blijven houden met het geven van advies en bijstand en dat er niet te snel politieke stand punten worden ingenomen Met be langstelling" heeft het CDA kennis genomen van de openbaarmaking van besluiten van het college van burgemeester en wethouders Waardering heeft men voor het stre ven van het CML om beter als in spraakorgaan van bevolking te gaan funktioneren. RUIMTELIJKE ORDENING Bij het hoofdstuk ..Ruimtelijke Or- - Evelien Blom dening" ontkwam men natuurlijk niet aan het wijden van een passage aan de Vijf Vinger Theorie. Evelien Blom zei er over: ..We zijn met u van mening, dat de provinciale overheid te ver gaat in haar bemoeienis met het gemeentelijk beleid. Als gemeente Leusden moeten wij onze eigen ver antwoordelijkheid in dezen tot uit drukking brengen Daarom tekenen wij protest aan tegen deze provinci ale .bevoogding" Wij vragen ons af of alle raadsfrakties met ons bereid zijn om in dit opzicht politieke aktie te ondernemen, gericht op de verbe tering van de relatie gemeente-pro vinciale overheid", aldus de woord- voerdster van het CDA Over wo ningbouw in Leusden werd verder opgemerkt, dat voor de verdere ont wikkeling daarvan een regionaal wo ningmarkt-onderzoek noodzakelijk wordt geacht. Het college wordt uit genodigd daartoe initiatieven te ne men Ten aanzien van woningbouw in Achterveld is het CDA van mening dat èr alles aan moet worden gedaan om daar volgend jaar daadwerkelijk aan de slag te gaan VERKEER EN VERVOER ,,Een totaal verkeersplan voor onze gemeente blijft een van onze belang rijkste wensen", aldus het CDA, dat signaleerde dat er dit jaar een duide lijke eerste aanzet voor de totstand koming daarvan is gegeven. Met belangstelling ziet het CDA de in de aanbiedingsbrief toegezegde nota's op dit gebied tegemoet. De christen-democraten betreuren het dat er nog steeds geen busver binding tussen Leusden-centrum en Leusden-zuid is. Concreet werd de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn om bijvoorbeeld op markt dagen een dergelijke verbinding door een particuliere onderneming te laten verzorgen. ..Daardoor zou tevens een reële peiling van de be hoefte gemaakt kunnen worden", aldus het CDA OPENBARE WERKEN ..Bedroevend" noemde Evelien Blom het, dat er nog steeds niets concreets te zeggen valt over de afvoer van het Leusdense huisvuil ..Hier blijft de provinciale overheid, die zich anders zo graag met het gemeentelijk beleid bemoeit, duide lijk in gebreke." ONDERWIJS EN WELZIJN De CDA-fractie vindt het jammer dat de toegezegde Onderwijsnota nog niet is verschenen, „we tasten daarom nog in het duister", aldus Evelien Blom, die er aan toevoegde overigens wel begrip op te kunnen brengen voor de opgelopen vertra ging. In ieder geval lijkt het de chris ten-democraten voor een goed on derwijsbeleid in de komende jaren nodig, dat er een prognose gemaakt wordt van de te verwachten aantal len leerlingen in Leusden. Het colle ge werd gevraagd of er zo'n progno se gemaakt gaat worden Met be trekking tot het openbaar onderwijs liet Evelien Blom weten, dat het on derzoek naar de mogelijkheden daartoe zo snel mogelijk uit de im passe moet komen waarin dit ge raakt is De CDA-fractie stelt het zeer op prijs op korte termijn over de stand van zaken op de hoogte te worden gebracht en zal er bij de behandeling van de onderwijsnota op terug komen. Voor wat betreft de sport in Leus den noemt CDA het teleurstellend dat de uitbreiding van het Burge meester Buiningpark vertraging on dervindt Op andere terreinen van het welzijn signaleerde men „prij zenswaardige ontwikkelingen". Eve lien Blom noemde onder meer de uitbreiding van Blijhof, de opening van de Moespot, de ambulant functi onaris die er bij de Jeugdraad gaat komen en de aanvang van de werk zaamheden van de Planadviesgroep Als taak van dat laatste orgaan, ziet het CDA om initiatieven op welzijns terrein van onderaf te coördineren en te aktiveren Opleggen van bo venaf is volgens het CDA onge wenst „Dat remt de kreativiteit van de mensen van het vrijwilligers korps". aldus Evelien Blom, die ook waarschuwde tegen een te ver door gevoerd professionalisme Enkele concrete zaken die het CDA verder in deze passage naar voren bracht: - zou het niet mogelijk zijn om het dorpshuis in Leusden-Zuid alvast te starten vanuit de vrijkomende „Woelige Hoek", en: - kan er misschien een mortuarium gevestigd worden in de kleuter school „de Wip Wap", wanneer deze op korte termijn vrijkomt? MIDDEN- en KLEINBE DRIJF In een korte passage, gewijd aan het Leusdense bedrijfsleven, meldde het CDA gelukkig te zijn met de realisering van de uitbreiding van De Biezenkamp. De christen-democra ten voorzien dat bij de opening van het hoofdwinkelcentrum de ontwik kelingen voor de Leusdense mid denstanders in een stroomversnel ling zullen geraken. „Overigens vra gen zij ons af of het niet zinvol zou zijn om de invulling van het buurt- steunpunt in Alandsbeek met win kelvestigingen, uit te stellen tot na de realisering van de Hamershof", aldus het CDA. 99 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De fractie van Pro gressief Leusden heeft in de aanbie dingsbrief van het college bij de begroting voor het komend jaar een progressieve inbreng gesignaleerd en dat doet de leden van die fractie plezier. Fractievoorzitter Rinze Bloemhof opende zijn algemene be schouwingen met deze opmerking en liet weten dat het feit dat Progres sief Leusden voor het eerst deel uitmaakt van het college hieraan debet is. Hetgeen niet wegneemt, dat er voor de progressieven nog het een en ander te wensen overblijft. Zo staat er op het progressieve ver langlijstje de vraag of er voor minder draagkrachtigen niet wat gedaan kan worden aan de rigoreuze verho ging van de Leusdense reinigings rechten met 25%. Overigens kan PL akkoord gaan met de door het colle ge voorgestelde belastingmaatrege len en verheugt men zich in het sluitend zijn van de begroting. INSPRAAK Rinze Bloemhof Uiteraard moesten er in de alge mene beschouwingen van Progres sief Leusden ook enkele woorden worden gewijd aan inspraak Bloem hof formuleerde in het kort de uit gangspunten die zijn fractie voor ogen staan en liet weten deze met name bij het tot stand komen van het struktuurplan van belang te achten Ook herinnerde de fractievoorzitter er nog even aan op korte termijn van het college een beleidsnota over inspraak te verlangen In progressie ve kring kijkt men ook uit naar de toegezegde nota inzake het beleid ten aanzien van milieuhygiëne, ter wijl Bloemhof ook nog eens vroeg om een nota met betrekking tot de afvoer van huisvuil. RUIMTELIJKE ORDENING Ook in de algemene beschouwin gen van Progressief Leusden aan dacht voor het conflict tussen ge meente en provincie inzake de VVT. PL vroeg het college om stappen te ondernemen om éèn of meer ge sprekken te organiseren tussen Ge deputeerde Staten, b en w en enke le raadsleden „Daarbij zal G S dui delijk gemaakt moeten worden dat voor het bestemmingsplan tweede fase de Vijf Vinger Theorie niet kén worden toegepast volgens het gel dende streekplan Tevens moet er in sterke mate op worden aangedron gen dat de VVT niet voor Achterveld zal gelden", aldus Bloemhof Duidelijke uitspraken deed de pro gressieve fractieleider over de rich ting waarin een eventuele verdere uitbouw van Leusden na de Tweede Fase zou moeten gaan Niet ten zui den van de Schoolsteegbosjes, al dus Progressief Leusden. dat het beter acht om t Ruige Velt te be stemmen voor woningbouw voor de natuurlijke groei na 1985 En dat is dan in overeenstemming met het streekplan Utrecht-Oost. Met zorg vervullen Progressief Leusden de huidige ontwikkelingen (vertragingen) in de bouw van het hoofdcentrum. „Kan het college ons de garantie geven dat er aan de winkeliers, die door deze vertraging in min of meer ernstige moeilijkhe den komen, oplossingen worden ge boden", zo vroeg Rinze Bloemhof. VERKEER EN VERVOER Het verkeersplan dat er gaat ko men, moet volgens PL een „ver- keersleefbaarheidsplan" worden, dat ruime aandacht zou moeten inhou den voor de veiligheid van het lang zaam verkeer Het verkeersplan moet volgens PL een eenheid zijn en geen aan elkaar gebreide lappende ken van afzonderlijke nota's „Als college en raad zijn wij daarvoor verantwoordelijk De ingestelde werkgroep Verkeersaangelegenhe- den mag daarmee niet worden be last". aldus Bloemhof WELZIJN In zijn beschouwingen over het welzijnsbeleid besteedde Bloemhof allereerst wat aandacht aan de sport Gezien de situatie op het Buining park vroeg Bloemhof zich af. of de aanleg van een hockeyveld in het sportpark Valleikanaal, zeker het ko mend jaar, nu wel zo'n hoge priori teit moet hebben. De noodzaak van de aanleg van een skateboardbaan betwijfelt de progressieve fractie ook In plaats van aan zo'n modever schijnsel zou er volgens links meer behoefte zijn aan een rolschaats- baan, een crossterrein of wildspeel- veld Ten aanzien van sociaal-culturele voorzieningen liet Bloemhof een voor Progressief Leusden opvallend tevreden geluid horen De fractie verklaarde blij te zijn met de grote aandacht voor welzijnszaken in de begroting „Wij achten het niet uit gesloten dat nu en in de toekomst onze fraktie en het college op het gebied van welzijn meer in dezelfde richting gaan denken", aldus Bloem hof Als positief noemde de progres sieve fractievoorzitter onder meer de in gang gezette welzijnsplanning, de realisering van de Moespot, de ver plaatsing van de bibliotheek in Zuid en de snel in gang gezette procedure voor een woonwagenkamp. Gemist heeft PL in de nota van aanbieding echter een visie van het college op de welzijnsvoorzieningen in de Tweede Fase Kritiek had Bloemhof ook op de gang van zaken rond een dorpshuis voor Zuid. „We hebben de indruk dat de juiste inzet waarmee u dit wilt bereiken ontbreekt" en „uw maatregelen tot realisering van het dorpshuis steken mager af bij de financiële en procedurele maatrege len. die genomen zijn door de raad voor een nieuw gemeentehuis", zo spuide Bloemhof zijn kritiek LEZERS VAN DE LEUSDER KRANT weten waar ze het over heb ben. Wéten, wat er om hen heen gebeurt. Da's altijd gemakkelijk. Een gewaarschuwd mens telt toch minstens voor twee? Met één abonnement gaat het bij u ook dubbel op, want u ontvangt er nu 2 per week. En van ons krijgt u de krant gratis tot 1 jan. a.s. Zie voor opgave de bon op de voorpagina. LEUSDEN - „Gelukkig geeft de begroting 1980 een gezonder beeld dan die van 1979. Géén tekort en een projektenlijst van circa f 1.300.000,- op jaarbasis Dit alles wekt, zeker na de sombere verhalen tijdens de be handeling van de meerjarenanalyse, gauw de indruk dat het allemaal kennelijk meevalt! Een kritisch geluid is hier zeker op zijn plaats. De gunstige ontwikkeling is enerzijds te danken aan incidente le meevallers, zoals een verhoogde uitkering op grond van het over schrijden van de 20.000 inwoners (ca. f858.000,-); anderzijds aan aktieve maatregelen van het kollege, zoals bezuinigingen (circa f580.000,-) maar óók bewust krapper begroten, dus de ingebouwde rek uit de begro ting halenOp zich hebben wij veel waardering voor deze maatre gelen. Wij moeten er echter op wij zen dat het effekt hiervan groten deels éénmalig is Het zal in de ko mende laren moeilijk blijven om vol doende vrije budgetruimte te kree- ren voor nieuwe projekten in dezelf de omvang als dit jaar". Aldus Rients Bergsma woordvoer der van de VVD tijdens de algemene beschouwingen. Bergsma was zijn verhaal begonnen met een opsom ming van de gevoelens van zijn frak tie. die onder meer bestonden uit verdriet, waardering, tevredenheid, en ontzag. PROVINCIE Het verdriet gold onder meer de houding van de provincie, waarover Bergsma onder meer zei: „Wij blijven konform .Samen Onder weg' de samenwerking in de regio positief ondersteunen, zeker ook in het kader van het huidige touwtrek ken tussen provincie en gemeenten met betrekking tot herverdeling van taken. Wij zijn namelijk van mening dat de provincie haar rechtmatige toetsing van gemeentelijke beslis singen steeds meer verschuift in de richting van aktief ingrijpen en voorschrijven, vaak tegen de uit drukkelijke wensen van het gemeen tebestuur in Wij denken dan aan de .Vijf-Vinger- Theorie'. kontroverse streekplanbe stemmingsplannen. grondprijzen enz. Los van de mening van elke fraktie over deze onderwerpen, verliest door het ingrijpen van de provincie de gemeente aan bestuurskracht Dit leidt tot grote onduidelijkheid en vooral onbegrip bij de burger". CML Lovende woorden voor het CML, waarvan Rients Bergsma zei: „Wij onderschrijven volledig de waarde van het C.M.L. voor de ge- struktureerde inspraak Uitkomsten van het evaluatieonderzoek van het C M L. zélf zullen door onze fraktie beslist worden ondersteund, óók wat betreft de financiële konsekwenties. Uiteraard binnen het raam van de mogelijkheden in de totale beschik bare projektenlijst. Tevens willen wij duidelijk poneren dat de kontinuering van de bestuur lijke inbreng binnen het C.M.L. door ons op zeer hoge prijs wordt gesteld en zelfs noodzakelijk wordt geacht omdat een afzonderlijke opstelling polariserend kan inwerken op de resultaten van de inspraak." RUIMTELIJKE ORDENING Ten aanzien van de ruimtelijke ordening beperkte de VVD zich tot enkele principiële zaken. Bergsma deed bijvoorbeeld een. uitspraak over het bouwen in Leusden na 1985: „Onze fraktie is van mening dat in die periode uitsluitend ge bouwd dient te worden voor de be hoeften van de eigen inwoners van Leusden". Naar schatting zou het volgens de liberale fraktie dan gaan om zo'n 150 tot 180 woningen per jaar. „Extra druk. veroorzaakt door bouwen ten behoeve van de regio, zal naar onze mening een onevenredige aantas ting betekenen van met name de natuurgebieden die Leusden omzo men". aldus Bergsma. die ook aan gaf in welke richting er na 1985 nog gebouwd zou kunnen worden. Ten westen van de Groene Zoom is het onmogelijk, ten oosten van het Val leikanaal ontoelaatbaar en ten zui den van de Schoolsteegbosjes zou woningbouw alleen op zeer overtui gende gronden mogen worden toe gestaan. En dus concludeerde Bergsma. „Uitbreiding naar het noorden, het .Ruige Veld', biedt eigenlijk nog de enige mogelijkheid tot realisering van een beperkt aan tal woningen." Ook liet Rients Bergsma nog eens uitvoerig de libe rale visie op de grondproblematiek de revue passeren. MIDDENSTAND Een enkel woord sprak de liberale fractievoorzitter over de Leusdense middenstand Hij wees daarbij op de problemen rond de Hamershof en de moeilijkheden die daaruit voor indi viduele winkeliers voortvloeien. „Wij verzoeken uw college hiervoor waar mogelijk naar oplossingen te zoeken en regelingen te treffen." WELZIJN Door de vertraging in de realise ring van de uitbreiding van Burg. Buiningpark acht de VVD het tijd om voor wat betreft de sport de nood klok te luiden: „Er zullen op zeer korte termijn concrete plannen uit gewerkt dienen te worden. De ont wikkeling van een vierde sportpark is Bergsma (VVD) dringend gewenst",aldus Bergsma De fractievoorzitter memoreerde wat er in het afgelopen jaar voor aanzetten voor de welzijnsplanning zijn gegeven. Niettemin wees Bergs ma op moeilijkheden die bij het realiseren van de Tweede Fase kun nen ontstaan. „Er kunnen proble men ontstaan ten aanzien van de sportaccommodatie, maar ook voor andere aktiviteiten is een evenredige toeloop te verwachten. Hierbij dient tijdig te worden ingespeeld". ONDERWIJS Voor wat betreft het onderwijs zei de liberale woordvoerder met be langstelling de onderwijsnota af te wachten. Daarop vooruitlopend bleek hij uiterst somber tegen de mogelijkheden voor voortgezet on derwijs in Leusden aan te kijken; Een samenwerkingsschool be hoort in Leusden helaas niet tot de mogelijkheden. Tot deze konklusie moeten wij komen na een vergade ring, waarbij alle bij het voortgezet onderwijs betrokken besturen, ver enigingen en stichtingen aanwezig waren. De oorzaak ligt in het feit dat de afstand Amersfoort-Leusden vol gens een ministeriële uitspraak té kort is om zo'n school - van welke richting dan ook - te mogen stich ten. Uit de net aangehaalde vergade ring kwam óók naar voren dat sa menwerking tussen enerzijds moge lijke dependances van bestaande scholen uit Amersfoort en anderzijds de Stichting Samenwerkingsschool, niet te verwezenlijken valt. Jarenlang hebben wij ons voor een samenwerkingsschool in Leusden beijverd, zodat wij moeten afsluiten met te zeggen dat wij deze ontwikke ling als buitengewoon teleurstellend hebben ervaren". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadsfractie van Gemeentebelangen vindt het knap, zoals men er in is geslaagd om de gemeentebegroting voor het vol gend jaar sluitend te krijgen, maar de wijze waarop het aanvankelijke tekort van bijna zes ton werd wegge werkt roept bij Jan Kuijpers en de zijnen toch wel enige vraagtekens op. „Het blijft voor ons nog maar de vraag of onder meer de ruim twee ton in besparingen en bezuinigingen zal worden gehaald. Maar dat zal de tijd moeten leren", aldus Kuijpers donderdagavond tijdens zijn alge meen beschouwingen. Daarnaast wees de woordvoerder van Gemeentebelangen (één zetel in de raad) er op dat het in de komende jaren veel moeilijker zal worden om de begroting sluitend te krijgen. „Ten eerste kan voorlopig de eerste jaren niet meer gerekend worden op een extra uitkering wegens onge woon bevolkingsverloop. Ten tweede kan niet worden doorgegaan met de rentelast van nieuwe investe ringen voor slechts een half jaar in de volgende begrotingen op te ne men", aldus Jan Kuijpers. PERSONEELSBELEID Ten aanzien van het personeels beleid signaleerde Gemeentebelan gen in de afgelopen jaren een vrij groot verloop onder het ambtena renkorps „Er dient", aldus Kuij pers." gestreefd te worden naar wat meer rust en continuïteit in het per soneelsbestand Dit zou wellicht on der meer te bereiken zijn door bij het ontstaan van vacatures in de hogere rangen eerst ernstig te overwegen of uit eigen medewerkers in deze vaca tures kan worden voorzien." Kuypers(G.B.) vervolg op pagina 11

Leusder Krant | 1979 | | pagina 10