SB Boeren blijven ontevreden over onroerendgoedbelasting Pekelharing (CDA) vreest bij structuurplan „salamipolitiek ik m: um Sinterklaas is er weer I9r Leusdens huisvuil nog enige tijd naar Harderwijk krant J L br VAKIIAAK Extra middagdienst voor kruispunt Asschatterweg- Middenweg Leusder Krant poggenpohl Poggenpohl. Voormensen die de kunst van het wonen verstaan. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden DLJU i. oy.Mi.w VAIAXI FOTO-KOPIE NODIG? „Forma-Concepta" DINSDAG 20 NOVEMBER - 11e JAARGANG NO. 41 Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033-) 41495 b.g.g. (03420) 6141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Uitgave B.D.U. B.V. i-Tft (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De provincie heelt de gemeente Leusden jongstle den vrijdag telefonisch laten we ten dat het huisvuil voorlopig nog naar de Ullerberg in Harder wijk gebracht kan worden. Vrij dag jongstleden verstreek de ter mijn waarover Gedeputeerde Staten van Gelderland toestem ming wenste te verlenen voor het storten van Leusdens huisvuil op de Ullerberg. Maar de provincie Utrecht is er kennelijk niet in geslaagd tijdig een andere op lossing voor de afvoer van het Leusdense huisvuil te vinden. Men heeft bij Gedeputeerde Sta ten van Gelderland toch weer gedaan weten te krijgen dat de toestemming wordt verlengd. Voor hoelang is echter niet dui delijk. Met de eigenaars van de Ullerberg heeft de gemeente een overeenkomst tot het eind van dit jaar. Zoals bekend is de afvoer van huisvuil een zaak van de provin cie. Die moet dus een oplossing aandragen voor Leusden, dat sedert 1 juli van dit jaar geen gebruik meer kan maken van het stortgat in Maarsbergen. Tot op heden is de provincie er niet in geslaagd om een oplossing van enige duur te vinden en uiteinde lijk is Leusden zelf met de Uller berg komen aandragen. De afge lopen weken zag het er naar uit dat het Leusdens huisvuil voorlo pig naar de stortplaats in Bun schoten zou worden afgevoerd. Maar het gemeentebestuur van Bunschoten blijkt daar weinig voor te voelen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Veel boeren In Leus den blijven ontevreden over de wijze waarop in Leusden onroerend goed- belastlng wordt geheven. In de vori ge week woensdag gehouden verga dering van de raadscommissie „Fi nanciële en Economische aangele genheden" brachten vertegenwoor digers van de agrariërs de bezwaren nog eens naar voren. Zij deden dat daar, omdat de raadsleden in die commissie over de onroerend goed- belasting spraken. Het waren dezelf de bezwaren, die eerder te horen waren geweest op de vergadering die de boerenstandsorganisaties on langs over dit onderwerp belegden. De afdeling Leusden en omgeving van de A B T B de C B T B en het U L G hadden in een door Dirk Ver beek ondertekende brief aan de ge meenteraadsleden hun bezwaren nog eens op een rijtje gezet. Het gaat de boeren erom dat zij vinden dat de onroerend goedbelasting voor agra rische bedrijven onevenredig hoog uitvalt „De oorpsronkelijke vervallen Per- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De leden van de raads commissie Financiële en Economi sche Zaken zijn wel bereid om f 54.000,- uit te trekken voor de aan zet van een structuurplan voor deze gemeente, maar zij zitten tegelijker tijd wel met enige vragen ten aanzien van de kosten van het gehele struc tuurplan. Hans Pekelharing (CDA) vroeg in dit verband of de gemeente niet bezig Is met het bedrijven van een zogehe ten „salamipolitiek": in kleine plakjes lijkt het niet zoveel iedere keer, maar uiteindelijk blijkt wel een hele worst te zijn versneden. Ook de andere commissieleden wilden van wethou der Jan Mandemaker (Progressief Leusden) weten of er enig inzicht Is in de totale kosten van het structuur plan. Dat inzicht kan de wethouder op dit moment niet verschaffen Het bedrag van f54.000,- waar woensdagavond over werd gepraat is bedoeld om het buro „Arnhem" een zogeheten knel puntennota te laten vervaardigen. Wanneer dat is gebeurd, is het op nieuw aan de raadsleden om te ge ven, hoe nu verder Er is voor het structuurplan een heel schema opge zet, maar de raadsleden kunnen in iedere fase aangeven wat er nog wel en wat niet onderzocht moet worden. Daarom, zo liet Mandemaker weten, is het nu onmogelijk te zeggen, wat het hele structuurplan uiteindelijk gaat kosten Pekelharing wilde ook weten, of er ook andere bedrijven dan het buro „Arnhem" zijn gevraagd om offerte te doen. Mandemaker zei dat dit niet het geval is geweest De keuze is volgens de wethouder gevallen op „Arnhem" niet alleen vanwege de deskundig heid van dat buro, maar ook vanwege de vermeend? nspraakgevoelig- heid" Rinze Bloemhof (Progressief Leus den) informeerde naar de mogelijk heden om in een bepaalde fase het werk van het buro „Arnhem" als afge sloten te beschouwen en de contac ten met het buro te verbreken Amb telijk medewerker Reier van Gooi liet daarop weten dat het een zekere vorm van bestuurlijk fatsoen is om niet zonder reden de contacten te verbreken; maar dat van de andere kant de totstandkoming van het structuurplan gefaseerd is en de raad voortdurend kan zeggen wat zij wil. sonele belasting en de opcenten daarop was gericht op het woonge not. terwijl de nieuwe ingevoerde O.G.B. meer het zwaartepunt legt op de bedrijfsgebouwen Er heeft op deze wijze een verschuiving plaats gevonden ten gunste van de wonin gen in de bebouwde kom van Leus den, hetgeen als onbillijk wordt erva ren. De bedrijfsgebouwen zijn on derhevig aan een snellere economi sche veroudering als gevolg van minder duurzame bouw en een snel lere bedrijfseconomische afschrij ving dan een woning. De agrarische bedrijfsvoering is erop gericht dat vele vierkante meters oppervlakte noodzakelijk zijn om tot een redelijk inkomensniveau te komen. Het ge volg daarvan is een hoge aanslag hetgeen als een zware last op de dergelijke gebouwen wordt erva ren", aldus de boeren in hun brief. Verbeek, die aan het begin van de commissievergadering de brief voor las, liet weten dat de boeren deze onredelijkheid rechtgetrokken zou den willen zien via de zogeheten correctiefactoren. Met name de ge bouwen van mindere kwaliteit, zoals kippeschuren, zouden aanzienlijk minder belast moeten worden dan nu het geval is Bovendien vinden de boeren dat bedrijven die niet op de riolering zijn aangesloten minder zouden moeten behoeven betalen. De vroegere rioolbelasting zit name lijk in de onroerend goedbelasting Met name voor die laatste opmer king van agrarische zijde bleken en kele raadsleden wel gevoelig. Zowel de VVDer Rients Bergsma als de CDA-vertegenwoordiger Hans Pe kelharing vroegen commissievoor zitter. wethouder Jan Mandemaker (PL) of er niet iets aan de rioolhef fing bij niet-aangeslotenen te doen zou zijn. Wethouder Mandemaker zegde toe dat eens nader te zullen bekijken, maar waarschijnlijk zal een teruggave aan de niet aangeslotenen of een aparte aanslag voor deze groep meer gaan kosten dan het de boeren oplevert. OPPERVLAKTE Voor wat de onroerend goedbelas ting in zijn algemeenheid betreft toonden de raadsleden zich ingeno men met de vijf jaar geleden door de gemeenteraad gekozen grondslag voor de heffing Men koos toen voor de oppervlakte-maatstaf en Mande maker betoogde nog eens uitvoerig dat dat een goede keus is geweest. De oppervlakte-heffing blijkt veel meer dan de heffing gebaseerd op „waarde in het economische ver keer" geschikt om objectief de te heffen belasting vast te stellen Bergsma en Pekelharing deelden dit standpunt van de commissievoorzit ter. De commissie en straks de raad houden zich momenteel met de on roerend goedbelasting bezig, omdat deze vijf jaar geleden in Leusden werd ingevoerd Er is voorbeschre ven dat men na de eerste vijf jaar eens bekijkt hoe een en ander heeft gefunctioneerd en dat men eventu eel tot bijstelling overgaat Uniek avontuur In de natuur pag. 3 Vlot spel van de Eendrachtpag. 3 Schoolraad organiseerde informatieve avondpag. 5 Rommelmarkt bracht f 2300,- oppag. 5 Algemene beschouwingenpag 10 en 11 Sportpag. 13 En verder Cursief bekeken 3 Agenda11 Ingezonden11 DE LEUSDER KRANT: .een abonnement als St. Nicolaas-geschenk. (Van de redaktie) RIGINELE WRANGLER CORDUROY JEANS Smalle pijp, 3 winterkleuren In alle maten normaal 82,50 ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG: Barneveld. J. v. Schaffelaarstraat 14 Ermelo. Stationsstraat 110 Amersfoort. Utrechtsestraat 15 LEUSDEN - Veel ouders zullen een tikkeltje minder ongerust zijn vanaf 26 november a.s. Op die datum is de Verkeersbrigadedienst er in geslaagd om toch weer een extra middagdienst tussen 15.45 en 16 uur in te lassen op het gevaarlijke en onoverzichtelijke kruispunt As- schatterweg-Middenweg, waar wel een stoplicht geldt, maar eigenlijk een stoplicht had moeten staan. Deze extra klaar-over-dienst kwam niet tot stand, omdat zoveel ouders zich bereid hebben verklaard om daar dienst te gaan doen. maar omdat enkele moeders van de bestaande klaar-over-dienst zich bereid hebben verklaard voor dit kruispunt extra in te springen Mevrouw Ginta Roos. de kontaktpersoon van de Verkeersbrigadedienst. die over dit kruispunt gaat, is natuurlijk erg blij met deze oplossing, maar vindt het toch jammer, dat er nog steeds een chronisch tekort is aan ouders, die mee willen draaien in de Verkeersbrigade-dienst Voor dit erg belangrijke werk ten dienste van de veiligheid van de schoolgaande kinderen, kan zij best nog wat nieuwe krachten gebrui ken. Vaders en moeders, die zich óók in willen zetten voor de tal van wegen overstekende jeugd, zijn van harte welkom. Zij kunnen zich opgeven bij Cinta Roos, Henegouwen 7, telefoon 42650. Namens de Verkeersbrigadiers van Leusden: hartelijk dank voor uw medewerking. De schooljeugd zal het fijn vinden, dat ze veilig over kan steken op weg van en naar school! BDUI Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 30 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 95 cent per regel (32 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Rozendaallaan 9 Leusden-C baars woningen bv Bemiddeling bij aankoop an «*7. varkoop van onroerend goed. Hamaraveldseweg I0a,k-^ 3833 GP Leusden-C. Telefoon 033-43880. i - De fraaiste keukens en badkamers vindt u bij Keuken badkamerstudio Amersfoort Lieve Vrouweslraal 12 14 (achter de Lange Jan) lel (0331 I 17 03 Amsterdam Chr Huygensplem 34 36 <bt| de Middenwegi tel (020)9318 59 Hilversum r, roest 36 lel (035) 1 10 76

Leusder Krant | 1979 | | pagina 1