MORGENMIDDAG (WOENSDAG) 14 UUR: Uniek avontuur in de natuur „Natuurgeheimen" van Gerrit de Graaff, nu speciaal voor kinderen Vlot spel van „De Eendracht" in „De Lieverdjes" CML Welzijn vergadert a.s. woensdag krant Geld voor representatie gemeente is voor dit jaar al op Geen krant ontvangen? plaatselijk nieuws Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel. 033-40691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr 03420-6141 na vijf uur 03420-4679. VIJF Gisteren heb ik ze nog eens heel voorzichtig nageteld. Ik had ze nog alle vijf. Sinds men van provinciale zijde m dat verre Utrecht bezig is met die vijf vin gers, ben ik een beetje op mijn hoede en tel elke dag mijn vin gers aan een hand na Je kunt nooit weten hoever de provin ciale inhaligheid gaat, nietwaar? Je kunt op de vingers van je hand narekenen, dat het niet bij dit soort vijf-vinger-praktijken blijft. Voor je het weet grijpen ze je hele hand. dat is duidelijk. Neem nou die kennis van me V/acht al jaren op een woning Een woningwet, een premie- huur, het kan hem allemaal niets schelen, want alles is beter dan die kamer, waar hij nu met zijn vrouw bivakkeert. Hij heeft het dan ook niet begrepen op die theorie van de theoretici in Utrecht. Zijn prettigste tijd is de vakan- tietijd Dan trekt hij er metz'n tent op uit om samen met zijn vrouw te genieten van de wijdsheid van welklandschap dan ook. Alle ruimte van de wereld is dan voor hem en op zo'n moment denkt hij niet meer aan de kaartenbak, waar zijn personalia al meer dan vier jaar in zitten en zo langza merhand een eigen leven is gaan leiden, beduimeld door de talrijke ambtenarenvmgers, be keken door talrijke opeen volgende ambtenaren-ogen, die de kaart na elke blik weer (ach teloos?) terug hebben gescho ven in die grote, geduldige bak. Op zo'n moment is het net. alsof de woningnood héél erg ver van zijn bed staat. Thuisgekomen zit dat weer een tikkelt/e anders. Dan komen de muren weer op hen af. Is het een behoedzaam schuiven langs het kleinst mogelijke tweepersoonsbed. Worden er geen spruitjes meer gekookt omdat de geur zo lang blijft han gen. Dan leest het echtpaar ook met trieste biik de toch zo op windende berichten in de krant over die provincie, die nog steeds met de vijf vingers zit te jongleren alsof het een amusant circusnummer is. Economisch gebonden moet je zijn. Mijn kennis is al enige tijd econo misch aan het arbeidsbureau gebonden, waar hij regelmatig bezoeken aflegt om een reéle kijk op de arbeidsmarkt te kun nen behouden Vriendelijke mensen daar. dat is waar, maar met vriendelijkheid alleen krijg /e natuurlijk geen werk. Met alle mogelijke vingers en handen is hij gebonden aan de welwil lendheid van de sociale uitke ringen. waar de huidige rege ring toch al dapper aan probeert te knabbelen Dat worden vast gehaktballen elke dag Vijf vingers Voor elk jaar in de kaartenbak één vinger. Mijn kennis heeft daarom goede hoop, dat hij dit jaar aan de bak komt. Hij maakt nu zijn vijfde jaar vol. Misschien maakt hij er wel een (lustrum) feest/e van Hij had alle verantwoordelijke beleids mensen van de provincie uit willen nodigen voor een bor reltje) Maar helaas: hij heeft er geen ruimte voor Zijn vrouw en hij nemen nu alléén een drankje en zullen toasten op het welzijn van alle ambtenaren en gede puteerden van de provincie on der het motto Geef me de vijf Gelukkig hebben ze nóg een hand met vi/f vingers om de vol gende lange jaren van geduldig wachten af te tellen Maar goed, dat er geen wo ningnood is, hoewel er ook nog voeten zijn V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk i woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20.50 per half jaar, f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141 na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 t n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9 Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 (van de redaktie) LEUSDEN - Morgenmid dag (woensdag 21 novem ber) om twee uur presen teert de Leusder Krant in samenwerking met de speel- en rekre- atievereniging „Blijhof" een unieke dia-presentatie voor de kinderen. De be kende natuurvorser Gerrit de Graaft (wiens boek „Natuurgeheimen" in eerste druk reeds is uitver kocht) brengt die middag in het Blijhofgebouw aan de Ansfriduslaan een uniek avontuur in de natuur van de Gelderse en Utrechtse Vallei. Een avontuur met dieren en planten. Met tal van unieke opnamen, die Gerrit de Graaft met zijn moderne audiovisionele apparatuur op verrassende wijze op het doek projek- teert. „Natuurgeheimen" is een dia-presentatie van hoog niveau, dat vooral de kinderen aan zal spreken, omdat de Graaftdie al va ker voor kinderen deze se rie vertoonde, zijn prachti ge voorstelling helemaal heeft aangepast aan de in teresse-sfeer van de jeugd. „Natuurgeheimen" is - zoals gezegd - een uniek verhaal over alles wat leeft, groeit en bloeit in deze streek De Graaff heeft de gave om het enthousiasme, waarmee hij alles observeert en vast legt op kleurendia op begrij pelijke wijze over te brengen op hen, die misschien nooit zo hebben stilgestaan bij de dagelijkse (soms kleine) wonderen van de natuur om ons heen. Wij hebben eens een excursie meegemaakt, die onder zijn leiding plaatsvond. Nadien lopen we niet meer voorbij aan de typi sche (en soms zeldzame) planten, die vlak onder onze neus groeien en bloeien, zonder dat wij dat voordien opmerkten. Je luistert na zo'n excursie met veel meer Inte resse naar de geluiden in het bos. het fluiten van de vogels en de roep van een verre koekoek Hetzelfde gevoel krijg je bij het zien van de unieke opnamen, die de Graaff ha langdurig wachten en observeren heeft gemaakt van de dieren en vogels in het bos. Opnamen, die met een schier eindeloos geduld tot stand zijn gekomen Gerrit de Graaff laat de dieren zien. zoals wij ze normaal nooit zouden zien. In hun natuurlij ke omgeving met al hun ei genaardigheden en gewoon ten. Kortom: „Natuurgehei men", morgenmiddag in het gebouw van Blijhof, is een uniek avontuur voor de kinderen, waar ze adem loos naar zullen kijken. Een belevenis van de eerste or de, leerzaam, spannend soms. Een belevenis om niet te missen. Voor de kin deren, maar ook ouderen zijn welkom, voor zover er plaats is. Kaarten a ƒ1,- kunnen woensdagmorgen nog worden opgehaald op het kantoor van de Leusder Krant, Rozendaallaan 9 en voor aanvang van de voor stelling aan de zaal van Blijhof, Ansfriduslaan 9. Niet vergeten morgenmid dag (woensdag) 14 uur. Uw kinderen zullen verrukt zijn! De buizerd behoort gelukkig weer tot de broedvogels van de Gelderse Vallei BANKGIROCENTRALE IN „VAN GEWEST TOT GE WEST" In Leusden, dichtbij Amersfoort, ligt een belangrijk knooppunt van de Nederlandse bankwereld. Het is een komputercentrum, dat zorgt voor centrale verwerking van het girale geldverkeer tussen banken. De vestiging in Leusden heeft of ficieel het tweede produktiecentrum van de Bankgirocentrale, afgekort BGC. Het hoofdkantoor ligt sinds de oprichting van de BGC in 1967 in Amsterdam - tussen de twee kanto ren bestaat een flexibele werkverde ling. De Bankgirocentrale dankt zijn ontstaan aan de grote veranderingen in het betalingsverkeer sinds de zestiger jaren. Het gebouw in Leusden werd vorig jaar al grotendeels betrokken, en dit jaar definitief in gebruik genomen. In het tamelijk landelijke en klein schalige Leusden is het grote hy permoderne bouwwerk een uiterlijk opvallende verschijning. En innerlijk is het dat, met al zijn elektronika, nog meer. „Gewest" is er eens een kijkje gaan nemen. (TV-uitzending „Van Gewest tot Gewest", morgenavond) (woensdag). VERKOOP HANDWERKEN Bij velen van u is het al bekend, dat de bejaarden-sociëteit in Groenhouten tegen Sinterklaas een verkoop houdt van de diverse zelf gemaakte soorten handwerk. Ook dit jaar is het weer zover en wel op 22 november a.s. in Sportzaal Groenhouten van 13.30 tot 16.30 uur. Komt u eens langs, het verplicht u tot niets maar misschien vindt u er nog een ideetje voor het komende St. Ni- colaasfeest. Zullen we dan maar zeggen, tot ziens. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep „Wel zijn" van het Comité Milieuzorg Leusden (CML) vergadert morgen avond (woensdag 21 november) in het gemeentelijk voorlichtingscen trum. Zwarteweg 14. Op de agenda van deze vergadering, die om 20 uur begint, staat onder meer een ge sprek met enkele Stoutenburgers over de aktie fietspad Horsterweg en een bespreking van deel A van de woonwagennota. Z.£>>.3s-I. 2.5T- j (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeentelijke post „Representatiekosten" voor dit jaar is nu al op. Deze trieste mededeling moest financiën-wethouder Jan Mandemaker (Progressief Leusden) vorige week doen in de raadscom- i missie voor financiële en economi sche aangelegenheden. De wethou der liet weten dat er een aantal min of meer onvoorziene gebeurtenissen hebben plaatsgegrepen, die meer representatiekosten met zich mee brachten dan was voorzien. Mande- maker noemde onder meer de recep ties ter gelegenheid van het ambtsju bileum van de gemeentesecretaris, het afscheid van de heer Polak en de commandowisseling bij de Rijkspoli tie. Daarnaast heeft de medewerking van personeel van de dienst „Ge meentewerken" bij een aantal gele- genheden meer gekost dan was ge raamd en die kosten hebben ook gedrukt op de post representatiekos ten. Wethouder Mandemaker kondigde in de commissie aan dat hij binnen kort met het verzoek aan de raad zou komen om een extra krediet te vote ren. zodat er de resterende weken van dit jaar nog wat gedaan kan wor den aan representatie Onder andere moeten er nog kerstpakketten onder de ambtenaren worden uitgedeeld Rmze Bloemhof (fractievoorzitter Progressief Leusden) wilde de amb tenaren dat pakket zeker niet onthou den, maar toch ook niet zomaar on gezien zijn goedkeuring hechten aan een aanvullend krediet Bloemhof wil eerst eens zien wat er dit jaar aan representatie is uitgegeven en hoe dat is gebeurd en hij wil ook een begroting hebben van de dit jaar nog te verwachten kosten Dat alles zeg de wethouder Mandemaker aan Bloemhof en de andere commissiele den toe. DOOR BERT VOS LEUSDEN/CENTRUM - De to neelvereniging „De Eendracht" bracht zaterdagavond in het Ros Beyaart de eerste van een drietal voorstellingen van het blijspel „De Lieverdjes" van J. Popplewell onder regie van N.G. Pleters. Een nogal amusant toneelstuk, waarin het alle maal draait rond smokkelwaar in een groene koffer. Maar - en dat is de clou - er zijn meer koffers in omloop en zo ontstaat een voortdurend spel van vergissingen. Daarnaast zijn er nog drie doch ters. Diane, Debby en Paddy, die het leven van grootouders Bea en John er niet gemakkelijker op maken tij dens hun aanwezigheid in huize Warwick, waar ze de honneurs waar nemen, omdat de ouders van drie dochters afwezig zijn Diane blijkt getrouwd te zijn zonder dat iemand er iets van afweet, terwijl Paddy van kostschool is weggelopen (met de bewuste koffers). Niet alleen de grootouders, maar ook inspekteur Allenby heeft het er bijzonder moei lijk mee. „De Lieverdjes" werd door de le den van de Eendracht vlot voor het voetlicht gebracht na een ietwat aar zelende start Vooral als men be denkt. dat er twee debutanten waren (Melita Veenstra en Joep Pieters). die qua spel niet onder deden voor de wat meer geroutineerden van de Eendracht. Hoewel in het algemeen gesteld kan worden, dat het niveau van de spelprestaties vrijwel op dezelfde hoogte stond (er waren geen echte uitschieters), wil ik toch met name het spel van Bea Boogmans (als Beatrice Carlton), Renze Steringa (John Carlton) en Riet Bor (Joan Warwock) noemen. De eersten om dat zij duidelijk het spel beheersten (soms al improviserend), de laatste omdat zij uit haar korte rol erg veel heeft weten te halen en door haar natuurlijke spel indruk wist te ma ken. Debutanten Joep Pieters (als Mike Stewart) en Melita Veenstra (als Di ane) kunnen met voldoening terug zien op de eerste prestaties bij de Eendracht „De lieverdjes" wordt volgende week zaterdag nog twee keer ge bracht. 's Middags voor de bejaarden en 's avonds in een algemene voor stelling voor hen, die afgelopen za terdag het stuk hebben gemist. Er zijn voor deze laatste voorstelling nog plaatsen. Als u lid wordt van de Eendracht (of donateur) kunt u er gratis naar toe.U kunt u opgeven via telefoonnummer 43217, of op het adres Vlasland 30. Een lidmaatschap van f25,- per jaar levert u namelijk twee vrijkaartjes op, een donateurs schap voor f 12,50 per jaar één vrij- kaartje. U steunt er de Eendracht mee. Doen! Wat het blijspel zelf betreft: erg amusant, met die typische droge Engelse humor. Met subtiele tussen zinnetjes, die vooral door Bea Boog mans op de juiste toonhoogte relief kregen Mijn bezwaar is het slot. Een erg leuk einde, dat wel, maar je blijft toch wel met enkele onopgeloste zaken zitten, die eerder in het spel nogal wat aandacht kregen, zoals het bendeleiderschap van grootva der Carlton, waar later met geen woord meer over werd gesproken, ook al moest het duidelijk zijn. dat hij dat niet was. Dat had iets beter uit gewerkt kunnen worden. Dat die inspekteur er telkens met de ver keerde koffer vandoor ging, lag er wat al te dik bovenop om leuk te blijven, ook al was het nodig voorde kontinuering van het spel Maar goed. dat alles neemt niet weg, dat De Eendracht met enthou siasme en verve „De Lieverdjes" ver tolkten en dat ook het publiek (de zaal was vol) er van hebben genoten, bleek wel uit het applaus na afloop De decors - uitgevoerd door Aad van de Berg en Gerard Boogmans - waren doeltreffend door hun een voud

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3