Naïeven en Balinese primitieven op openings-expositie i löl Stijlvolle muzikale soirée door Leusdens Kamerkoor „Ik hoop dit werk tot mijn 65e te blijven doen" TWEEDE GALERIE IN LEUSDEN VAN START Werkloosheid nauwelijks gedaald ,l)c iUHXS in zijn WEItl" Abdula Eladoutti al 15 jaar in Nederland KP0 avond over sexualiteit Poppenkursus beëindigd Zaterdag nog twee voor stellingen DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 plaatselijk nieuws stad en land afgereisd om relaties met kunstenaars op te doen. Cees van Rijk wilde graag met de naïeven beginnen Zo hangt nu in de galerie het aardige schilderij van de kaasmakerij van Cor- nelis de Geus. Er zijn twee op glas ge schilderde Joegoslavische naïeven. Twee héél blonde winterlandschappen van Le Sorbier. Voorts werkjes van Jan Boerwinkel, Mariotto en Mike Sund. Van Thijs Overmans hangt naast de trap een stilleven, en in portefeuille zijn er zeefdrukken BALINESE PRIMITIEVEN Ook lonen Van Ri|k en Teengs Bali- L.ÖTU LEUSDEN/AMERSFOORT Amersfoorts buurvrouw Leusden heeft weer één der stappen gezet op weg naar (kulturele) volwassenheid. Op Ardennen 11 ging zaterdag 17 november de tweede galerie in Leusden met veel feestgedruis van start. Organiseert eetkafee-galerie ,,De Hakhorst" eens in de zes weken wisseltentoonstellingen, vaak van het werk van één kunstenaar, de nieuwe galerie brengt eens in de zes weken een nieuwe kollektie van een groot aantal kunstenaars van veler pluimage. Cees W. van Rijk, die werkzaam is in detekstiel, speelde al vele jaren met het idee om in Leusden een galerie te ves tigen. De oud-journalist van het NRC Handelsblad, Jan Teengs, was daar wel voor te porten. Er moesten vele moeilijkheden bij de gemeente over wonnen worden. Ardennen is per slot een woonwijkje, en de buren mogen geen overlast hebben. Wat die buren betreft zit het héél erg prima. Zij hadden de primeur om de galerie te komen bezichtigen. Allen, die waren uitgenodigd, kwamen kijken, en met z'n tweeënveertigen boden ze een rijzige kompositie van witte zijden bloemen aan. Wit is de sfeer, waarin de nieuwe Leusdense galerie zich presenteert, die op de begane grond in de aan elkaar getrokken garage annex tuinkamer van een Eurowoning is gevestigd. De vloer is belegd met wit marmer. Wanden en plafond zijn wit gesausd en alle acces soires, ook de Kaapse viooltjes in de bak met levende planten, zijn wit. De galerie heeft een prettig formaat, en heeft mede door het uitzicht op de tuin iets heel ruimtelijks WOENSDAG TOT EN MET ZONDAG VAN 13.00 TOT 18.00 UUR Van woensdag tot en met zondag kunnen de belangstellenden binnen lo pen Van 13 00 tot 18.00 uur. In een woonwijk biedt dat de aantrekkelijke mogelijkheid om met vrienden en ken nissen, die in het weekend op bezoek zijn, 's middags een kijkje te nemen in de galerie. NAÏEVEN Jan Teengs en Cees van Rijk zijn nese primitieven. Via Lia Breed hangen er enkele vliegende Keramische vrou wen Natuurlijk zijn er de onvermijdelij ke prenten van Carel Appel. Diens pro- duktie kent geen grafische grenzen. Tenslotte, geheel in de sfeer van de blanke galerie, zijn er de glanzend ge polijste wit marmeren torsen van Ton Deuling, de Amsterdammer die op het eilandje Tinos tegenover Piraeus ging werken ..Eens in de zes weken willen we va riabel zijn", zeggen Van Rijk en Teengs. ,,We willen geen steriele galerie zijn. We willen ook kombinaties gaan bren gen van poppen met bloemen, droog- boeketten met keramiek, bronzen, sieraden. Dingen, die leuk bij elkaar passen. Oud speelgoed is ook een aar dia onderwerp. Verder willen we zo af en toe wel een andere stunt, een modeshow, een gi taarrecital brengen De kinderen uit de buurt tonen veel belangstelling. Ze kijken door de glazen deur naar binnen, zwaaien vrolijk naar de galeriehouders. ,,Leuk is het gewor den, hè", zegt een jongen op een zelf gemaakt houten onderstel met wielen tegen me, als ik de galerie verlaat ,,En 't lijkt zo groot 't Is de garage. Die is wel veranderd, hè!" Anco Mali 'i& - LEUSDEN - Volgens het overzicht van de ontwikkelingen op de ar beidsmarkt in de maand oktober, uitgegeven door het gewestelijk ar beidsbureau te Amersfoort, is de werkloosheid onder mannen in dit gewest de afgelopen maand gedaald van 906 tot 901. De werkloosheid onder vrouwen liep in dezelfde peri ode terug van 790 tot 781, zodat er nauwelijks van enige wijziging spra ke Is. Het aanbod van beneden 23-jari- gen onder de mannelijke beroepsbe volking daalde van 264 tot 240 Hier van zijn er 87 schoolverlaters Bij de vrouwelijke beroepsbevolking bene den 23 jaar zakte het aanbod van personeel van 447 tot 430, waarvan 233 schoolverlaatsters. Vergeleken met vorig jaar oktober valt te consta teren dat het aanbod van personeel nog steeds hoger is. In Leusden waren in oktober 69 mannen zonder werk, tegenover 65 in de maand september en 62 vorig jaar oktober. Onder de vrouwelijke beroepsbevolking liep het aantal werklozen in de maand oktober te rug van 47 tot 45. Vorig jaar oktober stonden 44 werkloze vrouwen gere gistreerd. i.orLi LEUSDEN - Vrijdag 16novemberjl gaf het Leusdens Kamerkoor zijn eer ste eigen concert in Groot Krakhorst. Het zou misschien beter zijn te zeg gen, dat het, als een veelkoppige gastheer, zijn gasten ontving op een muzikale soirée, want dit concert had een bijzondere opzet: rond wer ken van Mendelssohn, Brahms en Dvorak was een themaprogramma over de Romantiek opgebouwd. Tussen de verschillende composi ties was een lezing gevlochten, die de geest van de Romantiek belichtte, en een zinvolle samenhang aan de avond verleende. Geheel in overeen- stemming met het 19e eeuws en in tiem karakter van dit concert was de zaal van Groot Krakhorst met ge dempt licht en bloemen tot een sfeervolle entourage gemaakt Het Leusdens Kamerkoor is een bij u in de brievenbus, op dinsdag en donderdag. Oh, u had nog geen abonnement op de Leusder Krant? Dan hebt u zeker iets gemist, maar u kunt zich alsnog opgeven via de bon op de voorpagina. i>?T LEUSDEN - Op het indu strieterrein aan de Ambachts- weg staat al zo'n twaalf jaar de fabriek Umefa, waar door een klein team van 25 mensen wordt gewerkt aan de vervaar diging van onder andere kam- peertafels, tentharingen, ten- stokken en gascomforen. Een van die 25 is Abdula Eladoutti, een 38-jarige Marokkaanse gastarbeider. Abdula Eladoutti kwam 15 jaar geleden naar Nederland om hier werk te zoeken en ook te vinden. Hij kwam met een groep landgenoten aan in Drie bergen, waar destijds de Umefa was gevestigd. Na ruim 2 jaar bij een ander bedrijf te hebben gewerkt, kwam hij in dienst van de Umefa, waar hij afgelo pen vrijdag zijn 12'/; jarig dienstverband volmaakte. Het werk bij de Umefa is in de afgelopen twaalf jaar gro tendeels gemechaniseerd, een proces dat Abdula Eladoutti van nabij heeft meegemaakt. Zijn werkzaamheden bestaan nu dan ook alleen nog uit het bedienen van een pers, waar mee tentstokken, tentharingen en onderdelen voor kampeer- tafels in de juiste vorm worden geperst. Met de contacten met zijn collega's, enkele landge noten, Turken en Nederlan ders. heeft Abdula Eladoutti geen problemen meer, dat was 15 jaar geleden heel anders. Toen ik hier kwam, zo vertelt hij, sprak ik geen woord Ne derlands Dat heb ik tijdens mijn werk en in de avonduren moeten leren. In de jaren dat hij in Neder land werkt, bracht Abdula Ela doutti totnutoe iedere vakantie in zijn geboorteland door bij zijn vrouw en kinderen. Vol gend jaar hoopt hij hier echter een punt achter te kunnen zetten, als zijn lang gekoester de wens, vrouw en acht kinde ren naar Nederland te laten komen, naar hij vurig hoopt in vervulling zal gaan. Je moet uiteraard al een sterke wilskracht hebben om zo'n 4000 kilometer van je ge zin en geboorteplaats te gaan werken, maar - en dat haalde vrijdagmiddag de heer Schaap van Umefa aan - Abdula Ela doutti is in nog een opzicht een bijzonder mens. In zijn geboortestreek - de zoon van de heer Schaap heeft een be zoek aan de familie Eladoutti gebracht - is Abdula Eladoutti een vrij welgesteld man, die niet alleen voor het geld naar Nederland is gekomen, maar veel meer voor het werk dat hij in Marokko niet en hier wel kan doen Het is dan ook bij zonder in hem te waarderen - aldus de heer Schaap - hoe hij altijd zichzelf heeft weggecij ferd en zijn werk, vrouw en kinderen op de eerste plaats heeft gesteld. Afgelopen vrijdagmiddag werd Abdula Eladoutti in de bloemetjes gezet voor zijn 12Vi-jarig dienstverband. Rechts op de foto de heer G. van Ede, die diezelfde middag met pensioen ging. band 3 nog jong koor, maar heeft al heel wat bijzondere kwaliteiten ontwikkeld. In de eerste plaats wijkt het in uit gangspunt af van de meeste andere kamerkoren, want het zingt een on gebruikelijk repertoire, waarin veel plaats is voor romantische koormu ziek, die, zo bleek vrijdagavond, op een soepele, aantrekkelijke manier wordt gepresenteerd. In de tweede plaats beschikt het over grote stern- capaciteiten; dat blijkt alleen al uit het feit dat het ondanks de minimale akoestische mogelijkheden van Groot Krakhorst (veel klank ver dwijnt onmiddellijk in het rieten dak) een vol en indrukwekkend geluld kon laten horen. Hoewel alle partijen kwaliteit bezitten, stalen de sopra nen de show; zij hebben een heldere en krachtige toon, die professioneel aandoet. Misschien niet zo verwon derlijk, want sopranen Riet Wijnands en Nicoline Witlox lieten in duetten van Brahms en Dvorak horen dat er waarlijk solistische klasse in hen schuilgaat De alten klonken opval lend homogeen. Niet zo rijk van klank als de sopranen, maargoed op elkaar afgestemd en geconcentreerd van toon. De mannensectie is nog wat ruw en niet altijd even glaszui- ver, maar heeft wel .stern"! In de psalm „Richte mich Gott" van Men delssohn was hun qeluid indrukwek kend fors, en in deze droge akoes tiek moet je daarvoor wel wat in je mars hebben. De diepe bourdon-no ten van de bassen in datzelfde stuk waren mooi rond en glanzend. Twee hoogtepunten waren Darthula's Gra- besgesang en Avendstandchen van Brahms. Prachtige muziek, door het koor stemmingsvol en goed afge werkt gezongen. De dirigent Jan van Spaendonck is een uiterst kundig en fijnzinnig lei der, en bovendien een geweldig pi anist. Zowel in zijn geraffineerde begeleidingen als in het meester schap waarmee hij de zeer virtuoze Variations Sérieuses van Mendels sohn speelde maakte hij grote in druk. Deze avond werd door koor, diri gent, solisten Jan Huurdeman, Riet Wijnands en Nicoline Witlox, door de stijlvolle presentatie en de .gezel lige" sfeer, tot een hoog gewaar deerd evenement, dat ons verlan gend doet uitzien naar meer. R. de W. ACHTERVELD - Donderdagavonu kwamen de leden van de K.P.O. weer bij elkaar In D'Ouwe Peerdestal. Het Is een heel leerzame en interessante avond geworden. Voor deze avond was uitgenodigd mevrouw Van de Weg, arts, uit Bilthoven. Na de ope ning door de voorzitster en het doen van enkele mededelingen werd het woord gegeven aan mevr. v.d. Weg. Zij hield een lezing over hormonen en wat daarmee samenhangt. Dit van puberteit tot aan de menopauze. De puberteit begon vroeger bij de meisjes op vijftien- en zestienjarige leeftijd. Tegenwoordig is de gemid delde leeftijd 12'/2jaar Uit onderzoe kingen is gebleken dat dit mede te danken is aan het feit dat de mensen nu een betere voeding hebben dan tientallen jaren geleden Dit heeft mede tot gevolg dat de mensen nu groter worden dan in die tijd. In de tegenwoordige tijd is het mogelijk om door middel van het hormoon oestrogeen, de groei van meisjes waarvan men aanneemt dat zij een abnormale lengte zullen krijgen, stop te zetten Het enige nadeel hier van zou kunnen zijn dat deze meisjes ook vroeg rijp zullen zijn en dat de borsten zich eerder zullen gaan ont wikkelen. Hormonen kunnen ook toegediend worden bij dames die met de overgang bezig zijn en hier van veel hinder onder vinden. De meno-pauze treedt in deze tijd ook later op dan een aantal jaren gele den. Voorheen' was het ongeveer 45 jaar en nu is dat al gestegen tot een gemiddelde van 52 jaar. Doordat vrouwen nu langer vruchtbaar zijn, moeten er nu ook langer voorbe hoedsmiddelen worden gebruikt. Mevr v.d. Weg vertelde dat er op haar spreekuur soms meisjes van 13 jaar komen die dan een recept voor het gebruik van de pil vragen. Een aantal aanwezige dames schrok hier wel van. Liever de pil aan deze mei sjes geven, dan dat ik ze een paar maanden later terug zie als a s. moe dertjes, aldus mevr. vd Weg De ouders moeten heel goed on der ogen zien dat^de kinderen nu veel vroeger geslachtsrijp zijn en dus nu ook veel vroeger sexueel contact met elkaar zoeken Wij als ouders willen hier misschien nog niet aan, doch het is gewoon een feit en het gebeurt Wij als ouders hebben daar wel terdege rekening mee te hou den Na de lezing was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Door het uitstekend toelichten van de fei ten over dit onderwerp en het ge makkelijk praten van mevr. v.d. Weg over de sexualiteit kwamen er veel vragen los. De vragen werden door haar op een duidelijke en heel be grijpbare manier behandeld. Deze zeer leerzame avond werd door de voorzitster gesloten met een dan kwoord aan de spreekster. Spreek ster werd een attentie in de vorm van een boekenbon aangeboden ACHTERVELD - Maandagavond 12 nov. was al weer de laatste les van poppenkursus nr. 64 welke georga niseerd werd door „Latent Talent". De kursus werd gegeven in de „Moe spot" in Achterveld. De laatste les was voor de gezellig heid bij (docente) Toos van Urk thuis in Barneveld. Er was zeer veel animo voor deze kursus, zodat na de inschrijvingsda tum, er velen teleurgesteld moesten worden. 11 kursisten hebben 'deze kursus gevolgd Ze kwamen uit Leusden, Achterveld en Amersfoort. Na 8 weken van Boetseren, schuren, schilderen en naaien etc. was het resultaat overweldigend. In de laatste les werd er door de kursisten een miss pop gekozen. Dit was een heel moeilijke opgave. Uit eindelijk kwam als eerste uit de bus de pop „Lotte" van Wil Ruiter, de fraai afgewerkte kleding gaf hiervoor de doorslag, 2de was een piërrotpop „Fleur" van Lieske Verhoef, welke met een bijzonder fraaie veren hoofdtooi versierd was en als derde eindigde een „antiek" nagemaakte pop „Fleur" van Jeltine Soesbergen, welke met een zeer verfijnd geschil derd gezicht er uitsprong. Toos van Urk overhandigde de 3 prijswinnaars een zelfgemaakte at tentie, en hoopte dat dit nog meer inspiratie zou geven voor de volgen de pop. Als alles volgens plan loopt zal er voorjaar 1980 weer een pop penkursus gehouden worden.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7