LEUSDEN-NEDERLAND ONTMOET LEUSDON-ENGLAND Leusdon in november DARTMOOR NATIONAL PARK AUTHORITY TEMPORARY FENCING r( I reportage DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 I I l I I l l l l l I I l l I I l l I I I l I I I Leusdon Lodge Guesthouse, hoog In de heuvels van Dartmoor. In deze Impressie van enkele dagen Leusdon en Dartmoor iets meer over dat mystieke land van de mist, de regen, maar ook het land van de zonovergo ten heuvels, In het wild lo pende kuddes ponies, koel en en schapen. Het land van de beruchte gevange nis van Princetown, het land van de Keltische cir kels en de tinmijnen. Een kennismaking met het klei ne zusje overzee, met een hamlet dat nauwelijks 200 inwoners telt, Meer dan driehonderd kilometer ver wijderd van Londen, zo'n honderd kilometer van het punt, waar Groot-Brittanlë ophoudt en de oceaan be gint: Lands End. Leusdon in november. Met lange gesprekken rond het knappende haardvuur, de enthousiaste verhalen van Denls en Neella Hut- chlns, die hun hart hebben verpand aan dit wonderlij ke land. Met enkele tochten door de streek, die Dart moor heet, waar In eeuwen vrijwel niets is veranderd. Denls en Neella Hulchlns: „De t grote broer Leusden, Nederland. 1.85 3 DARTMOOR (LEUSDON) - Aan dit reisverhaal gaat een lange geschiedenis vooral, die begon in de ja ren 1975, 1976, toen en thousiaste Leusdenaren uit Engeland terugkeerden met de hartelijke groeten uit het Engelse Leusdon Het blijkt dan, dat er In Devon, in Zuld-Engeland In het bekende natuurgebied groeten aan Dartmoor, een plaatsje ligt, dat Leusdon heet. De Leus der Krant publiceert dit en dat is het begin van een steeds regelmatiger wor dende kontakten tussen het Nederlandse Leusden en kleine zusje Leusdon. Het is vooral dankzij het sympathieke echtpaar De nls en Neelia Hutchlns uit Leusdon, dat steeds meer Leusdenaren op doortocht in Engeland, enkele onver getelijke momenten bele ven In dat kleine plaatsje in Dartmoor. Denis en Neella zijn een warme voorstander van Internationale uitwisse ling en wat Is aardiger dan een dergelijke uitwisseling tussen twee plaatsen met bijna dezelfde naam? Terwijl verschillende Leusdenaren In Leusdon een kop koffie of thee kwa men drinken, er soms ble ven overnachten, begon In het Nederlandse Leusden de organisatie van Leusden 1200 op gang te komen en het idee van een uitwisse ling, juist ter gelegenheid van dit eeuwfeest, nam wat vastere vormen aan. Het echtpaar Hutchlns bracht een bezoek aan Leusden, sprak met ons en met het dagelijks bestuur van Leus den 1200 over de mogelijk heden van een dergelijke uitwisseling. Hoewel ook van Nederlandse zijde eni ge bedenkingen waren (Leusdon Is maar klein, nauwelijks 200 inwoners en de overtocht is duur), gin gen Denls en Neella terug naar Leusdon om te probe ren de plannen te realise ren. Het gemeentebestuur van Poundsgate (waar Leusdon een onderdeel van Is) zag het echter ook niet direkt zo zitten. „Het enige wat ons toen overbleef", zegt Neelia Hut- chins nu met lichte spijt In haar stem", was persoonlij ke kontakten onderhouden met Leusdenaren. Mis schien dat er In de toe komst wel mogelijkheden zijn. En bovendien is het erg boelend om mensen van het kontinent te ont moeten, vooral als die men sen dan ook nog uit Leus den komen". De Leusder Krant organi seerde in 1977 samen met het echtpaar Hutchlns een prijsvraag met als hoofd prijs een week vakantie In Leusdon, op het Leusdon Lodge Guesthouse, door Denls en Neelia op dat mo ment al bijna twintig jaar gerunde hotel-pension. De familie Wanner uit Leusden-Zuid won die prijs en bracht een onvergetelij ke week door In Leusdon in het voorjaar van 1978. Hoewel het eigenlijk on voorstelbaar Is (Leusdon is nauwelijks te vinden voor wie de weg niet weet) ko men er in de loop der jaren steeds meer Leusdenaren op bezoek bij het echtpaar Hutchlns. Om even „hallo" te zeggen, groeten over te brengen, een kop thee te drinken en om soms te blij ven overnachten. Dat laat ste alleen als er plaats Is, want het guesthouse, on dergebracht in een statig county house, heeft slechts zeven kamers, die zomers vrijwel altijd volgeboekt zijn. Afgelopen week vierden Denls en Neella Hutchlns het feit, dat zij twintig jaar geleden in Leusdon neer streken en er hun guest house begonnen. Wij wer den uitgenodigd om na een kleine vijf jaar schriftelijke en telefonische kontakten een bezoek te brengen aan Leusdon. Om de eerste persoonlijke kennismaking uit 1977 te hernieuwen. Wij zijn graag op deze uitnodi ging ingegaan. Wellicht kan bijgaand reisverhaal bijdragen aan nog steviger kontakten tussen Leusdon (Engeland) en Leusden (Nederland). Aan Denls en Neella zal het beslist niet liggen. rm rrMMA&Mcm m tu* uuuv w pmmt MmwtfSWtATKWHaua wmsrm Moumvcovm tumawrur tv whhstanp m/mt mstuts-vt uthoókt TOK AMT/NtOMMNCt CAUSTP-HT/Ul W NOTMM TO p/mns TNf worn, ok vtwtrw Num umn tv/u IfK/UASTTHfTlMfmTflNtMttNTUSSAK/IN TUT ARIA. vervolg op pagina 7 dachten zien we de mist en de neer stortende regen in Dartmoor, waar mee de romans en de reisgidsen ons met enig leedvermaak hebben ge- konfronteerd. „In Dartmoor," zo schrijft Peter Sa- ger in zijn reisgids Zuid-Engeland (Cantecleer), regent het gemiddeld twee honderd en achttien dagen per jaar, de rest van de tijd hangt er mist met af en toe opklaringen." Hele generaties doornatte wandelaars in Dartmoor kunnen dat bevestigen, voegt hij er met zwartgallige humor aan toe. Alsof deDeviIvan Poundsgate" er mee speelt, beginnen vlak voor New ton Abbot, ons eindpunt, de eerste regendruppels te vallen 'en verdwijnt de zon achter grauwe, aan de hemel voortjagende flarden regenwolken. Als we op het station staan en Denis Hutchins de hand drukken, valt de regen met bakken uit de lucht. Welk om in Dartmoor. Alsof de Devil van Poundsgate" er mee speelt, beginnen vlak voor Newton Abbot, ons eindpunt, de eerste regendruppels te vallen en verdwijnt de zon achter grauwe, aan de hemel voortjagende flarden re genwolken. Als we op het station staan en Denis Hutchins de hand drukken, valt de regen met bakken uit de lucht. Welkom in Dartmoor. Toeval? Denis lacht een beetje, als we de sombere mededeling van de reisgids overbrengen en konstateren, dat Dartmoor inderdaad nat en grijs aan ons oog ontrolt. Dartmoor, waarvan we gedacht hadden, dat het net zo'n vlak landschap zou zijn als onze eigen Leusder Heide. Een vergis sing, een verrassing. Terwijl Denis de kleine Vauxhall behendig over de smalle, kronkelende aan beide zijden door hoge heggen beschermde, we gen manoeuvreert en wij vertellen over de lange reis naar dit „uiteinde" van Engeland, doemt het Dartmoor- landschap voor ons op. Al snel zijn we van het tamelijk vlakke kust ge deelte terecht gekomen in een fasci nerend heuvellandschap met diepe dalen, soms lieflijk bebost, soms ruig en kaal. Zelfs de mistige regenflar den kunnen dat niet verbergen. Het is een wonder, dat er toch nog Leusdenaren zijn, die Leusdon we ten te vlhcfën, want pas enkele kilo meters vóór het dorpje zien we het eerste bord, dat ons de weg kan wijzen. Het piepkleine dorp zelf ligt op de heuvel, de huizen half verbor gen in de herfstkleuren. Bereikbaar via twee heel smalle weggetjes. Het Leusdon Lodge Guesthouse heeft veel van een statig landhuis, zoals die ook in Nederland nog wel te vinden zijn, maar dan gebouwd in die typische Engelse county house- stijl. Verderop, op de top van de heuvel, staat de kerk van Leusdon. Achttiende eeuws, zo wordt ons ver teld. Met een beetje fantasie heeft de toren herkenbare lijnen, die aan de toren in oud-Leusden doen denken. WANDELEN IN DE DART VALLEI Dartmoor is een paradijs voor de wandelaars. Vrijwel nergens zie je bordjes met verboden toegang, er zijn tal van charmante wandelpaden, die soms dwars over de weilanden lopen. In het meer bewoonde gebied van dit Engelse natuurpark kun /e wandelen zonder gids, maar anders wordt het, wanneer je de meer onherbergzame gedeelten van Dart- moor binnen wilt gaan. Een gids is dan onontbeerlijk. Zonder kompas, goede kaart en een speciale uitrus ting is het wandelen in deze gebie den niet aan te raden, zelfs gevaar lijk. Vanaf Leusdon zijn er weinig pro blemen. Smalle weggetjes kronkelen naar beneden, waar in de diepe vallei de rivier Dart zijn grillige kronkelin gen maakt en zich via onstuimige watervallen een weg baant naar de oceaan, naar Dartmouth, de mon ding van de Dart. Wandelen langs de rivier in het beboste dal, is een bele venis. Vooral als de herfstzon door de wolken breekt en een fascineren de mengeling van kleuren tovert op het reeds kalende geboomte. De avond tevoren hadden we er al met de andere (Engelse) gasten in Leusdon Lodget over gepraat, terwijl het knappende haardvuur de typi sche regenkilte verdreef. Wandelen in Dartmoor is een avontuur, met telkens opnieuw verrassende verge zichten, intieme doorkijkjes en fraaie bospartijen, afgewisseld met de on herbergzaamheid van kale heuvels, bekroond met verweerde rotsparti jen. Hoe het dan met die regen zat, hebben we gevraagd. En we brach ten de boodschap over, die Peter Sager in zijn reisgids neerschreef. Gelach. Nee, hoor! dat was sterk overdreven. Goed, het wil hier nog wel eens regenen en soms kan het je gebeuren, dat je met zon vertrekt om een half uur later een fikse regenbui op je bast te krijgen, maar voor de restEn dan komen even later de talrijke dorpsverhalen, die veel dui delijker taal spreken. „Dartmoor heeft negen maanden winter en drie maanden slecht weer,hoor je dan en andere uitdrukkingen bevestigen je bange vermoedens. Onze wandeling naar beneden, langs de Dart, die woestkolkend door de vallei kronkelt, voltrekt zich echter in een zonovergoten land schap. Je ruikt de natte aarde, je snuift de boslucht op. Het is fris, maar niet echt koud. Een prachtige herfstdag, Dartmoor op z'n best. Onderweg word je gekonfronteerd met vredig grazende, pikzwarte po- nies. Ze raken er niet van onder de indruk als je een foto van ze maakt. Ze zi/n dat blijkbaar gewend en gaan rustig door met grazen. Grote velden met varens bedekken de hellingen van de verweerde heu vels, afgewisseld met het nog verras send frisse groen van weilanden, waarin hele kudden schapen hun tijdelijke domicilie hebben gekozen. Wilde eenden vliegen op, eventjes gestoord door die kontinentale toe risten, die zo nieuwsgierig de kleine vennetjes hebben benaderd, waar zij toch echt de eerste rechten van heb ben. Vijf jonge poesjes komen van het erf van een boerderij en dartelen nieuwsgierig achter ons aan over het smalle weggetje. Ze zijn niet meer van ons weg te slaan en alleen hard Als je Dartmoor zegt, dan denk je meteen aan de huilende hond van de Baskervilles, zoals Sir Arthur Conan Doyle dat beschreef in zijn befaamde detective-roman. Dan denk je aan de ontsnapte gevange nen uit de Dartmoor Prison van Princetown. En aan de magische cirkels der Kelten op de glooiende heuvels, die soms ruig en onherbergzaam boven de vruchtbare rivier-vallei uitsteken. Maar Dartmoor is meer. De bewoners zijn er vriendelijk en gastvrij. Soms regent het. Soms schijnt de zon en worden de heuvels in een gouden gloed gezet. Dartmoor is ook Leusdon, het kleine dorpje, dat vroeger gewoon, net als de Nederlandse grote broer, Leusden heette. Een ontmoeting met Leusdoners, met Denis en Neelia Hutchins van het Leusdon Lodge Guesthouse, met de zingende melkboer uit Widecombe in the Moor, Tony Beard en de bewoners uit de streek, die in Middeleeuwse kledij een uniek schouwspel opvoerden. EEN IMPRESSIE VAN BERT VOS LEUSDON (Dartmoor-Engeland) - De Engelsen zouden het een co incidencenoemen, een toevallige samenloop van omstandigheden, waardoor we in Londen, waar we de reis naar het toch wel verre Dart- moor even onderbreken, m een an der hotel terecht kwamen, dan die we thuis hadden besteld. We worden ondergebracht in het Sherlock Hol mes-hotel aan de beroemde Baker- street, waar de befaamde schepping van Sir Arthur Conan Doyle volgens de literaire historie zijn domicili had. En daarmee wordt in Londen al de „link" gelegd met Dartmoor, want Conan Doyle's meest bekende ro man is The hound of the Baskervil les", die in 1902 verscheen en Dart- moor een wereldwijde bekendheid gaf. We zouden de avond van onze aankomst nog even aan die hond denken, toen de huilende wind en de zwiepende regen om het county- house gierde, waarin het Leusdon Lodge Guesthouse is onderge bracht. LEUSDON De bijna vier uur durende treinreis van Londen naar Newton Abbot gaat door een afwisselend, glooiend landschap, dat veelal met een gou den herfstzon is overgoten. In ge- het „spel van het banket". Want dat is het: een kompleet toneelspel, waarin alle oude gebruiken uit vroe gere eeuwen weer op tafel komen, in ere worden hersteld. Met éón bord en één mes als attributen voor de Middeleeuwse maaltijd en een over vloed aan eigengebakken brood om de borden schoon te vegen na elke gang, wordt dit Middeleeuws banket een stijlvol, sfeerrijk festijn van eten, schreeuwen heeft het gewenste re sultaat. Een tikkeltje verbouwereerd rennen ze de lange weg terug naar hun eigen erf. De lange wandeling door het dal maakt dorstig en een beetje onwen nig puffend door de inspanning van de klim, de heuvel weer op, komen we in Poundsgate. The Tavistock Inn (een uit de elfde eeuw daterende pub) is, een wonder, niet gesloten. De pub is voor de tijd van de dag aardig vol. Allemaal staande gasten, want zitten, déér hebben de bierdrin kende Engelsen blijkbaar een gron dige hekelaan. Wi/niet. Wij strekken ons vermoeide benen aan een piep klein tafeltje en genieten langzaam van onze halve pint lager. Bier, dat heel uit de verte op onze eigen, vertrouwde pils lijkt. De traditionele drank van Dartmoor, de cider, heb ben we deze keer maar gelaten voor wat ze was: een heel erg verfrissende drank zonder alcohol-smaak, maar koppigEn we hadden nog een fikse klim voor de boeg. MIDDELEEUWS BANKET Het doel van onze reis - en dat zouden we bijna vergeten - was de viering van het twintig jarig bestaan van het Leusdon Lodge Guesthouse, waarvoor we een uitnodiging had den ontvangen. Dat heugelijke feit zou worden gevierd met een origine le Tavernlunchin de middag en een echt Middeleeuws banket in de avond. Gekostumeerd, dat spreekt. We hadden daar welt eventjes tegen aangehikt, want hoe 'kom je aan een passend kostuum uit de ti/d der Mid deleeuwen, afgezien nog van het feit, dat je in de loop der jaren altijd angstvallig elke gekostumeerde be zigheid uit de weg bent gegaan. Met Leusden 1200 nog vers in het geheu gen, viel dat allemaal best mee en via kennissen kregen we een fraaie uit rusting mee om de Britse middeleeu wers de ogen uit te steken Het bleek een hele gebeurtenis te zijn voor het kleine Leusdon, waar weken, ia maanden van tevoren voorbereidingen voor werden ge troffen. Had de Tavem-lunch die middag al de sfeer uit vroegere da gen, waarbij de traditionele „Taste of England" op z'n best werd gepre senteerd met heerlijke koude ham, geroosterde kip en eigengebakken brood, het Middeleeuws banket leek meer dan wat ook op een reis naar De kerk van Leusdon het verre verleden van ridders en jonkvrouwen, van langdurige smul partijen en amusante vertellingen door de troubadour. Die troubadour is de melkboer van Leusdon Lodge, Tony Beard. En heel toevallig is diezelfde Tony Beard een vooral in Zuid-Engeland, maar ook elders, bekende cabaretier en folkzanger, met een optreden in de beste Engelse tradities. Aanste kelijk entertainment in „the old sty le", ballades afgewisseld met origi nele kroeg-gezangen en streèkgè- bonden conferences. Als Middel eeuwse ceremoniemeester leidde hij

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5