En tenslotte RIVER DART FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant Leusder Krant «rr wr Ftura-tAivwT Okehompton EXETER Istone Moorgate Fingle Bridge j- Sleps Bridge Moreloohampslead, Fernworthy Bennetts Cross, Lustleigh Challacc frendlebere Dowm Postbridge' Holming Beam Blackalo»v Manor Farr Haytorj Merrivale .Cold East ns, Cross Dartmeet Pnncetowiv Dunnabridge Combestonc Tor Sharpitor Burrator Cross Furzes i >haugK«Cadover Bridge Jfidgeyy. Shipley Bridge Wrangaton PLYMOUTH Plympton DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 Reportage vervolg van pagina 5 i .^Éi NEW BRIDGE Look lor this permanent signboard al Starling points marked Guides display drinken en zingen. Een uniek gebeu ren, waar de gasten nog maanden over napraten. Een banket, waaruit opnieuw blijkt, dat de slechte naam, die het Engelse voedsel in het bui tenland heeft, allerminst is verdiend. Na afloop van het festijn, het loopt dan al - tegen de Engelse gewoonte in - tegen middernacht, hebben we een genoeglijk gesprek met Tony Beard onder het genot van een halve pint cider, later afgewisseld met een glaasje echt Leusder Spul", speci aal voor deze gelegenheid persoon lijk vanuit Leusden geïmporteerd. Beard is een gezellige prater, die veel over de streek en haar tradities weet te vertellen. Een man, die bij wijze van spreken, zijn typische De- von-humor bedenkt, terwijl hij de koeien melkt. Met z'n gulle lach en twinkelende oogjes vertelt Tony over Dartmoor, wil veel weten over dat verre Leusden in Nederland en nipt heel voorzichtig aan het dertig pro cent sterke Leusder Spul Delici ous", zegt hij en vraagt naar het re cept. We moeten hem teleurstellen, want ook de Leusdenaren drinken het, zonder de samenstelling te we ten. Het Is een geheim recept, vertel len we hem, samengesteld uit krui den. Deze specifieke Leusder drank van Herman van de Hengel werd in het Engelse Leusdon alle eer aan gedaan! Er wordt door Denis al over een grotere import gesproken ,,als we in Leusden komen voor een te genbezoek, nemen we beslist een aantal flessen mee", zegt hij. Als de melkboer uit Wldecombe in the Moor afscheid neemt, is het al ver na middernacht. Het haardvuur in de lounge loopt op de laatste houtblokresten en de meeste gasten zijn begonnen aan de terugtocht door duister Dartmoor. Het is wat mistig en koud buiten. Huiverend kruipen de feestgangers in hun Mid deleeuwse uitrusting achter het stuur van hun moderne auto. Eén van die kontrasten, waaraan Dart moor zijn faam heeft te danken DE MAGISCHE CIRKELS Wie over Dartmoor spreekt, praat over de magie van het landschap, over de ghosts", die over de moor dwalen en over de ontsnapte ge vangenen van de beruchte Dartmoor Prison in het nabijgelegen Prince- town, die de bewoners van de streek soms dagenlang in spanning hou den. Wie, zoals wij, behaaglijk rond het haardvuur hoort vertellen over al deze griezelige en spookachtige za ken, die proeft de intense sfeer van eeuwenoude tradities, gebruiken en legenden. De duivel van de Tavis tock Inn in Poundsgate komt dan tot leven, kompleet met de gruwelijke verhalen, die over deze duivel de ronde doen. Je ziet de spookrijders door het magische, duistere landschap van de moor rijden en je hoort, hoe de roep van de nachtuil verandert in de schreeuw van wazige schimmen, die hun dans uitvoeren binnen de magi sche cirkels, die de heuvels van Dartmoor bedekken als een mystiek souvenir uit lang, zeer lang vervlo gen tijden van het Keltische rijk. Als je later, samen met Denis en Neelia, een lange tocht over de moor maakt, komen al die verhalen weer boven. De grilligheid en de oeroude bomen kunnen gemakkelijk veran deren in afgrijselijke wezens in het schemerdonker van het bos. In ge dachten zie je de schimmen dansen binnen de stenen cirkels, die door de Kelten om ondoorgrondelijke rede nen zijn neergelegd tegen de glooi ingen van de heuvels. Het echtpaar Hutchins weet enorm veel over Dart moor, de tradi ties en de legenden te vertellen. Geen droge toeristenfolder, maar levende geschiedenis. Over de eeu wenoude Keltische bruggen, die nog steeds de Dart overspannen naast de nieuwe" bruggetjes, die op zich al Wandelen langs de rivier de Dart In het fraaie landschap van de Dart-vallei nabij Poundsgate. vergri/sd zijn door honderden jaren achtereen intensief gebruik. Over de nieuwe .magische cirkels", tegen de heuvels gelegd door de tln-mijnar- beiders in de vorm van kaartspel symbolen: harten, ruiten, schoppen en klaveren. Over de oorsprong van de pasties, een typisch streekge- recht, het voedsel van de mijnarbei ders, gevuld als een komplete maal tijd: van voorgerecht tot nagerecht. Door de vrouwen door de diepe schachten naar beneden geworpen, met op elke pasties de initialen van de desbetreffende mijnwerker. Over die ene typische heuvel, waarvan de naam ons inmiddels is ontschoten, waarvan in het voorjaar de Dart- moorbewoners een wiel afrollen tot beneden in de vallei, waar de rivier de Dart woest kolkt: als het wiel in de rivier terecht kwam, werd het een goed jaar Tradities, legenden. Magie en mystiek De menhirs en de stenen cirkels blijven het landschap gevan gen houden in hun geheimzinnige ban. TERUG NAAR HET KONTINENT Na een laatste toast op Leusden en Leusdon in het eenzame Warren House Inn, hoog boven het ruige landschap van de moor, komt er een einde aan de korte, maar fascine rende trip naar dat kleine zusje van Leusden. We moeten van Denis en Neelia de hartelijke groeten overbrengen aan Leusden en de Leusdenaren, die zij zowel in Nederland als in eigen huls hebben ontmoet. Aan de familie Wanner natuurlijk, die vorige jaar zo gastvrij in Leusdon werd ontvangen, de families Kuyten, Veen, Noorlan- der, Koopmans, en al die anderen, die alleen maar even hallo" kwa men zeggen en hun namen niet in het gastenboek schreven. Bij deze: de hartelijke groeten! En natuurlijk aan de burgemeester van Leusden, die de verbondenheid tussen Leusden en Leusdon onder streepte door ons een geschenk voor het echtpaar Hutchins mee te geven. Zij hebben dat bijzonder ge waardeerd en hopen, dat deze vrien delijke geste een stimulans zal zijn voor een intensievere uitwisseling tussen Leusden-Nederland en Leus- don-Engeland. Op het moment, dat de Intercity het station van Newton Abbot ver laat, vallen de eerste regendruppels, terwijl verderop het landschap m de gouden gloed van de najaarszon is gehuld. Boven de zee staat een fraaie regenboog afgetekend tegen de sombere regenlucht Het verbaast ons niet meer. Dat hoort nu eenmaal bij Dartmoor. Bij de kudden ponies, koeien en schapen, die, ronddwa lend in het ruige, onherbergzame landschap zich verwonderd afvra gen, wat die mensen hier toch doen. Want het landschap is voor het grootste deel van hen, dat is duide lijk. Bert Vos. AARDIG Wie durft er nu nog eens wat aar digs te zeggen van de provincie? Bijvoorbeeld dat ze zo'n aardig fietspadenplan aan het ontwikkelen zijn. Of dat het water toch maar iedere morgen weer zo machtig mooi uit de kraan komt stromen, of dat ze in deze provincie tenminste wat aan cultuur doen. 't Hoeft niet waar te zijn, als het maar aardig is. Bereid u dan wel op het ergste voor. Het gaat u waarschijnlijk de kop kosten, en als het bij eenvoudig lynchen blijft, mag u van geluk spreken. De stemming is er namelijk niet naar. We moeten momenteel tegen de provincie zijn. En wie niet tegen is, wordt geacht voor te zi/n en dat kun je maar beter uit je hoofd laten. Het gehele clubje is de afgelopen weken komen opdraven om van zijn verontwaardiging over de provinci ale Vijf Vinger Theorie en de toepas sing daarvan op Leusden kond te doen. Eerst was het de burgemeester himself die tijdens een hoorzitting eens duidelijk liet weten hoe er in Leusden over wordt gedacht. Ver volgens kankerde wethouder Wa genaar luidop in een commis sievergadering. Daarna was het Pais, directeur gemeentewerken, die van dik hout planken zaagde. En vergeten wij ook niet Hermans, ge- meentevoorlichter, die in nota bene De Telegraaf zijn visie op het ge beuren geeft. ,,De wethouder van ruimtelijke ordening, de heer Wa genaar, heeft gedreigd het hele woningbouwprogramma hier stil te leggen", zo tekenteen verslaggever van het grootste ochtendblad op uit de mond van Hermans. Tsjonge, tsjonge. Leusden waarschuwt China voor de laatste maal. Nu kan ik het van die burgemeester en wet houder en ambtenaren nog wel be grijpen. Vinden van de ene kant dat de gemeentelijke autonomie door dit soort provinciale akties wordt aangetast, zijn van de andere kant soms persoonlijk In hun kuif gepikt door wat ze als betutteling vanuit Utrecht zien. Misschien zelfs hier en daar nog een klontje boter in het haar en bij elkaar meer dan vol doende reden om eens een tijdje collectief gal te spuwen. Maar ook andere maatschappe lijke geledingen hebben zich bij het koor der verontwaardigden aange sloten. Alle raadsfracties zongen tiidens de algemene beschouwin gen het deuntje mee, en alleen Harm Offerelns gaf er nog een enigszins relativerende wending aan. Ook ons aller inspraakorgaan, het CML, sluit zich kennelijk bij de woorden van de sprekers aan. In het ruimtelijk ordeningsclubje heeft, een enkele dissident daar gelaten, men zich eensgezind achter de gemeente geschaard. Voorzitter Ten Berge, die zo graag brieven over wat dan ook schrijft aan wie dan ook, schouder aan schouder met Pais om het Leusdens fortje te verdedigen. En dezelfde Pais ver zuchtte in diezelfde vergadering nog even, dat hij eigenlijk niet be greep, dat niet heel Leusden in op stand kwam. Tja, zou leuk zijn natuurlijk. Be stuur en ambtenaren van de ge meente hebben inmiddels vol doende leuzen voor de spandoe ken aangegeven. In nauwelijks def tiger bewoordingen is ons de afge lopen weken te verstaan gegeven dat de provincie Utrecht eigenli/k een grote ballentent is. Wat de ambtenaren er doen, mag Joost weten, wat hun hobby is, is duide lijk: Leusden pesten. In plaats van hier het huisvuil eens een beetje fat soenlijk af te komen voeren, gaan ze daar WTs zitten bedenken en onze kaartenbakken zitten opvragen. En waarom? Zogenaamd om een of andere gebundelde decontratie - op zich al op het randje om daar aan mee te werken natuurlijk - uit te voeren, maar in werkelijkheid om gewoon wat machtsmisbruik te plegen. Daar schijnen die gefrus treerden in Utrecht, die met hun poten afmoeten blijven van wat van ons is, behoefte aan te hebben. En het resultaat? Dat het bouwen van woningen in Leusden alleen maar langer gaat duren. We gaan daar niet voor onszelf tegen in, dat doen we voor de Leusdenaren, aldus Pais. Durft u nu nog iets aardigs van de provincie te zeggen? 't Moet u in middels duidelijk zijn dat dat tegen ieder gesundes volksempfinden in druist. Waar op zich alles voor te zeggen is. Dus zullen we eens iets proberen? Iets onschuldigs, maar wel aardigs, dat verder toch niet gebeurt en waar niemand zich aan zou hoeven storen? Daar komt ie: „VERDAM MOET BLIJVEN!!!" En dan trek ik mij nu terug in mijn bunkertje. K. FIETSEN GECON TROLEERD Maandag 19 november werden 70 fietsen gecontroleerd van leerlingen van de Montessorischool. De controle had voornamelijk betrekking op de re flectoren en de verlichting van de rij wielen. Over het algemeen waren de fietsen in redelijk tot goede staat. SCHAPEN ONTSNAPT Dinsdag 20 november kwam er bij de politie van Leusden-Centrum een mel ding binnen dat er op de Heiligenber- cjerweg schapen los lopen. De politie nam contact op met de heer H., eige naar van de dieren, die ze weer in hun weiland terug bracht. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LICHTMAST OMGEREDEN Om de nacht van woensdag op don derdag om 03.00 uur reed mevrouw A. N. uit Leusden een lichtmast omver op de kruising Bavoortseweg-Breeh- oevelaan. Na dit ongeval reed zij door. Thuis opgespoord bleek zij onder in vloed van alcohol te zijn. Proces ver baal werd opgemaakt. GEEN VOORRANG Geen voorrang verleende automobi list C. N. Z uit Nieuwland aan mevrouw J. H. d. J.-N. uit Leusden op de kruising Landweg-Roggeland. Flinke materiële schade was het gevolg van deze aanrij ding, welke woensdag plaatsvond. POGING TOT INBRAAK Woensdagmiddag rond 16 000 uur werd er melding gemaakt van een po ging tot inbraak in het pand van Gall en Gall in het winkelcentrum Rozendaal. Er werd niets beschadigd of vermist. gevonden en verloren Bij de politie te Achterveld, tel. 03425-1607, zijn de navolgende voor werpen als gevonden en verloren op gegeven: Gevonden: Zwarte portemonnee met inhoud; ring waaraan drie sleutels Verloren: Knipper waaraan vier sleutels; zwarte damesportemonnee inhoud 100,- VERLOREN Blauwe sjaal, blauwe zwembroek, metalen steunzool, groene regenkle ding, 6 eurocheques, diverse por temonnees, diverse sleutels, bruine tas, rode damesfiets, groene kenteken plaat. drie speelgoedautootjes, blauw skateboard, giropasie en kinderhand schoen. GEVONDEN Zwarte damesfiets. AAN KOMEN LOPEN Lichtbruin bastaardhond)e en bas taard-herder. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Zaterdag 24 november 13.45 uur: Intocht St. Nicolaas. Zaterdag 24 november 13.30 uur: Soos S J J.A. de Moespot. Zaterdag 24 november 20.00 uur: Disco dansen de Moespot Maandag 26 november 20.00 uur: Vergadering Achterveld 600. Voor ie dereen. Ons Gebouw. Dinsdag 27 november 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem. Ons Ge bouw. Dinsdag 27 november 20.00 uur: E.H B.O., Ons Gebouw. LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Donderdag 22 november 19.30 uur. Vergadering werkgroep midden- en kleinbedrijf, in het gemeentelijk infor matiecentrum, Zwarteweg 16a. Donderdag 22 november 20.00 uur. Afsluitingsavond van de aktie Leusden voor het kind, in De Mof. Zaterdag 24 november 20.00 uur: Uitvoering ,,De Lieverdjes" door to neelvereniging ..De Eendracht"; Ros Beyaart. Hamersveldseweg. Maandag 26 november 20.00 uur: Forumavond standorganisaties in De Til Maandag 26 november 20.00 uur: Johanneshoeve. Voorbereidingen Kerst-lnn. Dinsdag 27 november 20.00 uur: Oranjevereniging Leusden houdt een avond voor bejaarden in 't Ros Beyaart. Woensdag 28 november 14.30 en 19.30 uur: Begrotingsbehandeling door de ge meenteraad; raadszaal, gemeentehuis Hamersveldseweg Woensdag 28 november 14.30-17.00 uur: Tnm- en tekenmiddag in De Til, Ha mersveldseweg. MEDISCHE WEEKEINDDIENSTEN/ HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den, voor de praktijken van de artsen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff, Boersema/ Koch, Lantink/Verhagen, Van Nleuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar H. B. Binkhorst en J. H. du Boeuff, As- schatterweg 69a, Leuaden-C, tel. 44600. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur Vlates graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK Apotheek Leusden. Torenakkerweg-win- kelcentrum Rozendaal Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 18 00 uur er> uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 tot 20.00 uur Op zater dag en zondag geopend van 14 00 tot 14 .30 uur en van 17,30 tot 18 00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. L. ter Beek, Kla- verland 40, Leusden, tel. 40404 dienst In de week volgende op dit weekeinde heeft avonddienst: zr. L. ter Beek, Klaverland 40, Leusden, tel. 40404. VERLOSKUNDIGE Mevr. Brink-Bruin, Borgesluslaan 26, Amersfoort, tel. 033-15272 b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen In het weekeinde: Dok terscentrale Amersfoort tel. 033-722000. Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot Krakhorst. Bolderikhof 18. tel 45618 Maatschappelijk werk woensdag 10.00- 11 00 uur Gemeente Leusden. donderdag 14 00-15 00 uur: Protestants Sociaal Cen trum (PSC) Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: maandag 14 00-15.00 uur Maatschappelij ke Dienstverlening Eemland (MDE) dinsdag 14 00-15 00 uur Gezamenlijke Kruisverenigingen (AIMD) donderdag 14 00-15 00 uur: PSC LEUSDEN-ZUID: In kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13. tel 40818 Maatschappelijk werk. maandag 10 00- 11.00 uur: Gemeente Leusden. vrijdag 14 00-1 5 00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp maan dag 13.30-14 30 uur AIMD. vrijdag 14.00- 15.00 uur: PSC ACHTERVELD: Kruisgebouw. Walter van Amersfoortstraat 30. tel. 03425-1333 Maatschappelijk werk: vrijdag 9.00-10.00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9 00-10 00 uur: MDE Tiidens het weekeind kan men zich in drin gende gevallen dag en nachf wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland. tel. 035-45555 Moeders voor Moeders mevrouw M L Ro- zendaal-Doucet. Jan van Arkelweg 47, Achterveld, tel. 03425-1853. DIERENARTSEN Dierenkliniek: dierenarts M. J. S. C. Tijmen sen-Van de Kamp. Landweg 321Leusden, tel 033-44488 Dierenartsenpraktijk: Henegouwen 11 Leusden-C. dierenartsen: P J. Werkman en K Schipper Voor noodzakelijke behandelingen en spoedgevallen van kleine huisdieren (gezel schapsdieren) eerst bellen 033-721827 Dierentehuis Laan 1914 nr 29, Amersfoort, tel. 033-16665 Alle dagen ook feestdagen geopend van 8.00-12.00 uur en van 13 00- 17 00 uur. Voor noodgevallen tussen 17 00- 8 00 uur kunt u zich wenden tot de hulppost familie De Winter. Willibrordusstraat 30. tel. 18409 Onze redaktlonele mede- werktere: Frits van Brada, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-41757 (alg.). Dick tn Allo* Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, lel. 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) P*t*r Op d«n Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel 033-41380 (sport). Al*x Flessier, Lindemaan 34. Leusden-centrum, tel 033-42553 (alg). Anco de Knl|ff-M*ll, v Har- denbroek v Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid, tel 033-40273 (kunst, algemeen) T*a Middelkoop, Waarden 20, Leusden-centrum, tel 033-43724 (alg). Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boelhouwer KERKDIENSTEN/ ZONDAG 25 NOVEMBER Herv. Gem./Geref. Kerk Dorpskerk. 9.00 uur: ds Kooman. Ge- ref./Herv. dienst; 10 30 uur ds. O. van Noort, Nijkerk, Geref./Herv dienst; 18.30 uur: ds. Weernekers, Geref./ Herv. dienst. Marcuskerk: 9.00 uur: ds. O. van Oort, Nijkerk, Geref. dienst; 10 30 uur: ds. Kooman, Herv. dienst; 17,00 uur: ds. Weernekers (Vesper), Geref./Herv. dienst; 19.00 uur: ds. C. Snoey. Amersfoort, Herv dienst (G.B.) DONDERDAG 29 NOVEMBER Lisidunahof: 19.00 uur: ds. Willemse Geref. Kerk (Vrljgem.) Zondag 25 nov., 8 30 uur: ds. M. Nap. Kerkgebouw ,,De Kandelaar", Amers foort; 16.30 uur: ds. M. Nap. Dorpskerk, Leusden-Zuid. R.K. Kerk St. Josephkerk (Leusden-C.)' za. 19.00 uur, zp 9 00 en 11 00 uur: Eucharistie vieringen Don Bosco-kapel (Leusden-Z.): za. 19.15 uur en zo 10 00 uur: Eucharistie vieringen. ACHTERVELD R.K. Kerk: Zaterdag 24 november, aanvang 19.00 uur. H. Mis; zondag 25 november, aanvang 8 30 uur: H. Mis, aanvang 10 30 uur: H Mis. Ned. Herv. Kerk: Zondag 25 novem ber, aanvang 9.00 uur: ds J. Westland uit Amersfoort Wie ook de kapitein van de huwelijksboot zal zijn, de trouwkaarten bestelt u natuurlijk bij de Leusder Krant. Mat de komt u niet tussen de wal en het schip terecht. POUNDSGATE

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7