„Vaak wanneer niets meer helpt, komen de mensen bij mij" Roelie Fokkema eerste voedingsdeskundige in Leusden Fysiotherapeut mevrouw Callou: Bazar T ryf osa NCVB dames bij radio uitzending Nieuw boekje Oekumenische vrijdagavond gebeden in Marcuskerk DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 plaatselijk nieuws „llc AWNS ill xijiiWHICK" het modebeeld Het past op het ogen blik nog steeds meer bij de vrouw dan bij de man De vrouw wil er leuk, slank en jong uitzien Dat vind je minder bij mannen. 't Wordt tijd, dat de vrouwen, dat ook van hun mannen gaan verlangenAls je je nu niet als partikulier voedingsdes kundige vestigt, wat kun je dén met je opleiding gaan doen? ,,Men gaat deels het onderwijs in In een aantal plaatsen geeft men gezond heids- en voedingsvoorlichting Of men slechts een enkele tekst gelezen worden, terwijl elke hardop uitge sproken meditatie door een voor ganger zal ontbreken Na afloop van elk avondgebed bestaat er gelegenheid tot napraten en samenzijn op een gast-adres, dat ter plaatse bekend wordt gemaakt LEUSDEN - De werkgroep milieu educatie en het Comité Milieuzorg Leusden en de gemeentelijke Plant soenendienst hebben in de loop van het vorig jaar gezamenlijk vier boek jes doen verschijnen over het na tuurpad door het Park Princenhof. Uit het succes van deze vier beschrij vingen van het wandelpad - voor ieder seizoen een boekje - heeft de werkgroep milieu educatie gemeend te mogen concluderen dat er flinke belangstelling bestaat voor de na tuur in de direkte woonomgeving. Daarom is nu een vijfde boekje uit gegeven, om de bewoners van De Wetering een indruk te geven van de planten, waar de straten in hun wijk naar zijn genoemd. Van iedere plant zijn vermeld de Latijnse naam, de plaats waar de plant gevonden kan worden en de eventuele bijzonder heden. komt terecht in de industrie, in het we tenschappelijk onderzoek. Tot slot stelt Roelie Fokkema: „Ik hoop dat iedereen, die vragen of problemen heeft met de voeding of die ergens mee zit op dat gebied, kontakt met mij opneemt Ik hoop vooral ook, dat verenigingen kontakt zullen opnemen. Afhankelijk van de interessen, die men heeft, wil ik al lerlei groepen opzetten, en ik vind het het leukste om zo veel mogelijk in te gaan op konkrete problemen!'' LEUSDEN - Mevrouw N. Callou behandelt alle soorten spierpijnen. Als fysiotherapeut heeft zij 18 jaar in Frankrijk gewerkt. In Nederland waar zl) nu twee jaar woont is haar diploma niet erkend. Zij mag wel bij een fysiothera peut werken of In het zieken huis. Nu werkt zij thuis als thera peut omdat, zoals zij zelf zegt, de behandeling In een rustige, huiselijke omgeving moet ge beuren. Je moet ook de tijd voor een patiënt nemen. Zoals ik telefonisch begrepen had, spreekt mevrouw Callou nog maar enkele woorden Ne derlands, om de finesses niet te missen, heb ik Sylvlane, een franpalse die al zeven jaar In Nederland woont, gevraagd of zij met mij mee wilde gaan. Het komt goed uit. want wanneer ik mevrouw Callou vraag, waar haar behandeling uit bestaat, stelt zij voor dit te laten zien Sylviane heeft regelmatig rug pijn en wil de behandeling wel ondergaan. Met z'n drieën gaan wij naar boven, waar me vrouw Callou een kamer heeft ingericht voor deze behande lingen. Op de grond ligt een warm kleed, met daarover een grote badhanddoek, de kamer is heerlijk warm en terwijl Sylvi ane plaatsneemt op een krukje en mevrouw Callou haar rug- gewervels aftast, vertelt me vrouw Callou dat zij zelf 25 jaar rugpijn heeft gehad en zodoende precies weet, hoe je een patiënt moet helpen. „Deze therapie kan hernya- operaties en heupoperaties voorkomen. In Parijs had ik zo'n 19 pa- tienten per dag Nu komen er 10 tot 12 patiënten per week In eerste instantie was ik bang dat men er in Nederland niet in geïnteresseerd was, maar er zijn nu al twee artsen in Bra bant die hun patiënten naar mij toesturen. Na zo'n eerste behandeling zijn de patiënten vaak erg moe. Ook zijn de patiënten vaak bang bij zo'n eerste keer en kunnen zich daardoor niet ontspannen. Een tweede keer is dat hele maal over Ondertussen moet Sylviane op haar rug op de grond gaan liggen, mevrouw Callou mas seert haar nek en schouders en ik vraag haar of de taal geen problemen geeft „Wanneer je je werk goed doet, hoeft het geen probleem te zijn. Mochten er zich toch problemen voordoen, dan bel ik mijn man. In Parijs praatte ik eigenlijk teveel onder het werk. zodat de patiënten zich niet voor 100% konden ontspannen." Mevrouw Callou gaat aan de voeten van Sylviane staan en terwijl Sylviane haar armen iets van haar lichaam neerlegt met de handpalmen naar bo ven, brengt mevrouw Callou de benen langzaam gestrekt omhoog „Ik trek de spieren aan. waarbij ik goed oplet of het lichaam recht ligt en de schouders symmetrisch De bilspieren worden gerekt en de buikspieren gespannen". Ik vraag aan Sylviane hoe dit aanvoelt, zij vindt het erg pret tig en voelt haar rugpijn ook niet meer „Voor mensen die een heupafwijking hebben", zegt mevrouw Callou, „is dit geen prettige gewaarwording omdat het teveel trekt. Normaal is de behandeling erg prettig, veel vrienden en fami lieleden geef ik ook deze be handeling. Het is een rekking van de spieren, van de nek tot de benen." Nu krijgt sylviane een deken over haar heen en gaat me vrouw Callou verder aan een voet. „De voeten en de oren zijn belangrijke lichaamsdelen voor het zenuwstelsel. Door zo'n therapie wordt je bewust van je lichaam en kun je ie ook beter leren ontspannen' De hand en de arm van Syl viane zijn aan de beurt. Het masseren daarvan heeft weer consequenties voor de rug spieren „Wanneer je ergens pijn hebt, neem je een verkeer de houding aan en krijg je daardoor ergens anders pijn Veel patiënten die bij mij ko men hebben van mijn behan deling gehoord via de mond- tot-mondreclame. Vaak wan neer niets meer helpt komen de mensen bij mij. Waarschijnlijk ook omdat het ziekenfonds en de verze kering deze behandeling niet vergoedt. De meeste patiënten hebben baat bij mijn behandeling Ie mand die 20 keer per maand kwam, komt nu nog maar 2 keer per maand". Ondertussen worden Sylviane haar schouders weer gemas seerd en mevrouw Callou ver telt verder. „In Parijs werkte ik samen met een homeopaat en acupunctu rist omdat deze mensen er ook vanuit gaan, dat het lichaam één geheel is. Mijn behande ling komt iedere keer op de zelfde technieken neer, maar daarbij is iedere behandeling verschillend. De ene keer is de behandeling harder dan de andere keer. of ik besteed weer wat meer tijd aan een bepaald lichaamsdeel, al naar gelang het nodig is". Nadat Sylviane haar andere arm en voet aan de beurt ge weest zijn worden haar benen weer gestrekt omhoog ge bracht. Na een poosje kan ze haar benen gespreid laten val len, terwijl mevrouw Callou haar benen rustig naar bene den brengt. Sylviane moet nu voorzichtig opstaan, weer op het krukje plaatsnemen en dan wordt haar rug losgemaakt. Hierna is de behandeling, die zo'n uur in beslag genomen heeft, klaar „Het werken op zich is voor mij een ontzettend fijne bezig heid, ik doe het heel graag. Ook de Nederlanders vind ik erg fijne mensen. Alleen het klimaat vind ik veel te nat en te koud". LEUSDEN 26 Dames van de NCVB-Leusden-C. zijn maandag 19 november naar de NCRV studio's In Hilversum geweest om daar aanwe zig te zijn bij het programma „Plein publiek Om acht uur 's morgens werd er vertrokken vanaf het parkeerterrein van de Marcuskerk en bij aankomst werden de dames In de studio ont vangen met een kopje koffie. Om kwart over negen startte de uit zending, die dit keer het onderwerp „Enig kind in de familie" had. Enkele panelleden die zelf enig kind waren hadden het, toen zij jong waren niet als erg ervaren, maar bij ziekte en overlijden van de ouders werd het wel als een probleem erva ren, omdat er niemand was, waar mee er gesproken kon worden De reakties uit het land waarbij vaak de verbinding enig kind/verwennen ge maakt werd, werd niet altijd op de zelfde manier gezien. De vraag blijft bestaan, wat is verwennen? Kado's? Aandacht? Een van de dames van de NCVB kwam „live" in de uitzending vanwe ge het feit, dat zij met een enig kind getrouwd was In de zaal was het goed merkbaar, dat wanneer tussen de gesprekken door, de muziek ingezet werd, de presentatoren en de panelleden zich duidelijk ontspanden Na de uitzending, die op zich al eer hele belevenis was, was er de moge lijkheid om de grote studio te be zichtigen waar de concerten opge nomen worden. Er werd onder ande re iets verteld over de akoestiek er nadat er verschillende dia's werder getoond, keerden de dames van d« NCVB-Leusden-C. weer huiswaarts LEUSDEN - De bazar die Woi wenvereniging Tryfosa onlang mocht houden, heeft het mooie b< drag opgebracht van f 6077,14 nettt Allen die hieraan hun bijdrage leve den worden hartelijk bedankt. alleen een praatje houd. dan heeft dat toch nimmer effekt. Leg de vraag maar op tafel, dan kom je gezamenlijk tot een oplossing, elkaar daartoe stimulerend Hebben mannen en vrouwen, gelij kelijk voedingsproblemenMannen kunnen dat hebben door veel zaken- diners. Vrouwen, die niet op een be zigheid gekonsentreerd zi/n, die in-of buitenshuis al hun aandacht in beslag neemt, zullen uit verveling sneller tot snoepen en dergelijke komen, denk ik Roelie gaat daar als volgt op in: „Ik denk, dat mannen wel voedingspro blemen hebben, maar ik denk dat vrou wen zich er eerder van bewust zijn, dat er iets verkeerd zit met de voeding De vrouw doet nog steeds in de meeste gezinnen de boodschappen Die over weegt. koop ik volkorenmeel, of neem ik gemakshalve die doodgewone witte bloem. Zij zal vanuit haar rol meer met de voeding bezig zijn De vrouw ziet de reklames. Van die reklames gaat een enorme invloed uit. Als zij konstant hoort: dit produkt is ge zond. dan gaat ze dat proberen. Ik denk aan de linolzuurtoestand. Die pure kreten, die dóen het. Als je iets voor je gezondheid wilt doen moet je dit of dat produkt gebruiken Er zit linolzuur in: goed vooor hart en bloedvaten." ,,lk denk, dat veel levensmiddelen gevaarlijke stoffen bevatten. De com mercie heeft maling aan de gezond heid van de mens. Reformhuis, zon- natura en dergelijke doen hun best om zo zuiver mogelijke produkten te leve ren. Natuurlijk zit ook daar een per centage commercie in En de èndere handel doet een duit in het zakje van de verwarring door af en toe te versprei den dat ook die gezondheidsfirma's de hand lichten met de waarheid. Roelie: „Er zijn mensen, die willen onze voeding terug draaien naar puur natuur. Maar water en lucht zijn ver ontreinigd Dus dat vindt, hoe dan ook, zijn weerslag in de voedingsmiddelen. Bij Reform, zonnatura etcetera zal men zijn best doen om onbespoten granen te kopen. Maar men kan niet verhinde ren. dat de buurman spuit, en men daar een klein beetje van méekrijgt. MATE VAN VERONTREI NIGING Het is vooral de mate. waarin je die verontreiniging naar binnen krijgt, die telt. Je weet ook niet wanneer het echt schadelijk wordt, 't Kan een hele tijd goed gaan, maar op een gegeven mo ment is het toch mis Als je een tijd eenzijdig eet, dan word je slapjes Het lichaam geeft natuurli/k wel sig nalen. Als je te veel gebakken spijzen eet. kan je lever of je gal waarschuwen. Bi/ het eten van te veel zoetigheid val len er gaten in je gebit Roelie Fokkema geeft les op de diëtistenopleiding in Amsterdam in het LEUSDEN/AMERSFOORT - Roelie Fokkema heeft zich als voedingsdes kundige in Leusden gevestigd Dalma- tie 46 Telefoon 033-42148 Wat wil dat zeggen, voedingsdes kundige? „Dat betekent, dat ik me ga richten op de gezonde voeding. Ik wil adviezen gaan geven aan mensen, een aange ven wat gezonde voeding is Ik denk daarbij aan allerlei categorieën Moeders met heel jonge kinderen, vol wassenen. bejaarden. Daarnaast wil ik kijken naar alter natieve voedingsmethoden en daar in formatie over verstrekken. Dan denk ik ook nog aan het lijnen van vermage- nngsgroepen Dat is iets dat mensen altijd heel erg aanspreekt." Wat is het verschil tussen een voedingsdeskundige en een diëtist? „Ik ben opgeleid aan de landbouw hogeschool te Wagenmgen. Het be roep voedingsdeskundige is totnutoe onbeschermd In feite kan iedereen zich voedingsdeskundige noemen. Bij de wet is vastgelegd wat de taken en bevoegdheden van een diëtist zijn. Een diëtist werkt in schriftelijke op dracht van een huisarts of specialist, en stelt op grond daarvan een diëet voor de patiënt samen. De diëtist is curatief bezig. Haar patiënten hebben een ver- wijsbrief van de arts nodig. Het dieet moet helpen ter verlichting van de aan doening. VOEDINGSDESKUNDIGE IS PREVENTIEF BEZIG moment een medische behandeling noodzakelijk wordt." Hoe kom /e op het idee om zoiets te gaan doen. Je vestigen als voedings deskundige? Roelie: „Ach, niemand weet tegen woordig meer waar ie aan toe is. Ik zal dat illustreren met een paar voorbeel den Zelfs vóórdat een baby er is. krijgt de moeder al allerlei folders: geeft het be ste aan je kind. Neem mijn produkt. want dat bevat dat en dat Anderzijds hoort de moeder, dat borstvoeding zo goed is Een heleboel jonge moeders zien door de bomen het bos niet meer Dat geldt ook ten aanzien van het snoepen door het kind Een paar jaar geleden werd er gepropageerd om de kinderen niet zo veel zoet snoep te ge ven Geef liever iets hartigs, heette het toen. Nu lees je en hoor je vaak: geef het kind niet te veel zout. Dat is de hele problematiek, die leeft. Men ontdekt weer iets nieuws in de wetenschap Het wordt gepubliceerd, mijns inziens vaak veel te snel En niemand weet meer waar ie zich aan houden moet." Zou het niet zo zijn, dat als /e met mate van alles gebruikt, er niet zo veel mis kan gaan? „Daar zit iets in 't Gaat er om. dat mensen vaak het een of andere produkt gaan gebruiken, veelvuldig, om dat ene stofje dat daar nu precies in zit. Die mensen raken gedesoriënteerd NOODZAAK VOOR VERENIGINGEN LE ZINGEN HOUDEN Wie gaan zich tot u wenden in Leus den, en hopelijk ook in Amersfoort? „Ik hoop vooral veel verenigingen Voor hen wil ik lezingen houden, avon den verzorgen Daarmee kun je grote groepen mensen bereiken Ik hoop dat de mensen individueel kontakt met mij gaan opnemen, en dan wil ik vrij veel dingen in groepsverband gaan aanpakken. Noem het maar praatgroepen over snoepen van kinderen, vermagerings- groepen. Ik vind het belangrijk, dat je daarover praat in de groep Als ik zelf LEUSDEN - Op vrijdagavond 30 november, dat Is de vrijdagavond vóór de eerste adventszondag waar mee het nieuwe kerkelijke jaar be gint, zal om 19.45 uur in de Marcus kerk een begin gemaakt worden met wekelijkse vrijdagavondgebeden. Deze diensten, welke als regel steeds geleid zullen worden door de gewone gemeenteleden, zullen een maximale duur hebben van 30 minu ten. Deze vrijdagavondgebeden zullen een uiterst sober karakter dragen, omdat ze een mogelijkheid willen bieden zich even terug te trekken op een plek, die uitnodigt tot inkeer, omdat ze een rustmoment willen bieden aan het einde van een roezi ge week, om te doen waar men - ondanks alle goede voornemens - dag na dag niet aan toe Is gekomen, omdat ze een gelegenheid willen bieden tot samen bidden, omdat ze - In alle rust en eenvoud - een plaats willen bieden tot eigen bezinning en meditatie, omdat ze als symbool voor de Goede Vrijdag Iedere week weer de weg willen wijzen naar de „paselijke" Zondag. De aankleding van de te benutten ruimte in de kerkzaal en de liturgie zijn geheel erop afgestemd de juiste instelling hiervoor te bevorderen Er is naar gestreefd de overgang van het gewone dagelijkse leven naar dit avondgebed, en vandaar weer terug naar het gewone leven, zo onopval lend mogelijk te doen zijn, terwijl het gebruik van een enkel bekend lied uit het Liedboek, aangevuld met een gemakkelijk over te nemen melodie en tekst uit de Taizé-verzameling, erop gericht is het onherbergzame weg te nemen, dat voor velen toch altijd verbonden is aan deelname aan iets nieuws. Hoewel de aanwezige stoelen de gelegenheid bieden aan het gehele avondgebed zittend deel te nemen is tevens de gelegenheid gevonden om dit knielend te doen. Degenen, die deze avondgebeden organiseren, hebben deze mogelijkheid bewust willen bieden aan hen. die zoeken naar een uitdrukking van zo gecon centreerd mogelijke overgave en be zinning Om die reden zal dan ook Ik, als voedingsdeskundige, ben pre ventief bezig. Niemand heeft, om bij mij te komen, een verwijsbrief nodig De drempel is minder hoog Ik ben er om te voorkomen, dat men zich zodanig slecht gaat voelen, dat op een gegeven Het vak voedingsdeskundigheid is, denk ik, recent in de belangstelling komen te staan vanwege de grote ver vuiling van ons milieu. Langzamerhand krijg je het gevoel, dat veel levensmid delen schadelijk zi/n vanwege bespui ting, kleurstof, conserveringsmiddelen, hormonen, lood gehalte enzovoorts. Roelie Fokkema: „Het vak is vrij nieuw. De afdeling humane voeding heeft nét zijn tienjarig bestaan gevierd Op zich is de hele voedingsleer natuur lijk al veel ouder." vak voedingsleer. Voor zover zij weet, is zij de eerste voedingsdeskundige, die zich op de door haar aangegeven ma nier met de mens en zijn voeding gaat bezighouden Hoe kan men zich bij Roelie Fok kema aanmelden voor de een of an dere groep? „Min of meer op telefonische af spraak Dan vinden we wel een tijdstip, dat voor beide partijen geschikt is. Als we in groepjes gaan praten kunnen we daar wel een middag of een avond voor vinden. BEWUST Wat het vermageren betreft: daar gaat het erom. dat men praat over het probleem, het dik zijn Dat men zich ervan bewust wordt, wat men de gehele dag naar binnen werkt. Het blocnote bij de hand. en schrijf op wat je naar binnen werkt Eerlijk zijn, elk dropje opschrij ven Onder begeleiding kan er dan ge schrapt worden Dat restje aardappe len. dat op tafel over is, en dat je niet wilt weggooien, moet je niet zélf opeten! Tijdens dat wegschrappen praat men met elkaar en geeft elkaar suggesties. Dat is een betere manier om af te vallen dan wanneer men bijzondere kuren doet Al die sherrykuren en dergelijk; je Roelie Fokkema. bent vrij snel een paar kilo's kwijt Dat is dan geen vet, dat je kwijt bent geraakt, maar water Je kunt zo n kuur niet lang doen. en het gewicht zit er zo weer aan Je moet je voedingsgewoonten veran deren, dan verminder je je gewicht op een veel degelijker wijze?" Hebben mannen en vrouwen gelij kelijk problemen met dikte? Een man kweekt zijn embonpoint onbezorgd aan. Zi/n vrouw moet een slanke den worden! Roelie „Voor een vrouw past het in weg in 'n wip met een tocht strip Verkrijgbaar bij ijzerwaren, dhz-zaken en uw warenhuis Elton b v Postbus 5. 9300 AA Roden I

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7