Sinterklaas in Achterveld ndpunten over leerlingen erving lopen uiteen Marktplaats wordt te krap erkgroep Onderwijs voor eerste maal bijeen l. 01 Zaterdag Sinterklaas feest bij Blijhof Sinterklaasaktie winkeliers Leusden-Zuid Achterveldse winkeliers houden Sinterklaas aktie IN 30 JAAR: 60.000 DODEN, 1,5 MILJOEN GEWONDEN plaatselijk nieuws DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 leUSdEP klUlfc LEUSDEN „We moeten de scho en vrijwaren van een concurrentle- ilag die vaak over de hooiden van luders en kinderen wordt ultge- lochten" merkte mevrouw T. van de iralt op naar aanleiding van het gendapunt „Leerlingenwerving" tij lens de vorige week gehouden ver gadering van de werkgroep onder vijs. Een uitspraak waar de meeste lanwezlgen het ongetwijfeld mee tens zullen zijn. Welke vorm van eerllngenwervlng dan nog wel toe- aatbaar geacht mag worden, Is een taak waar de vergadering het niet over eens werd. De werkgroep onderwijs kwam onder voorzitterschap van wethou- er G. van Woudenberg voor de eerste maal bijeen, nadat er al bijna een jaar geen werkgroep had be staan waarin afgevaardigden van alle Leusdense scholen elkaar trof fen Reden voor de heer A. J. Buis man. namens het Protestants-Chris telijk onderwijs sprekend, om de voorzitter te vragen waarom er pas na 1 jaar weer een overlegsituatie was geschapen. Drukke werkzaam heden en het instellen van nieuwe commissies en andere werkgroepen, alsmede het nodige voorbereidende werk waren er de oorzaak van dat de werkgroep onderwijs niet eerder was ingesteld, aldus de heer Van Wou denberg. BROCHURE Op verzoek van de schoolraad voor het openbaar onderwijs werd het onderwerp Jeerlingenwerving" op de agenda geplaatst. Reden hier voor was dat enkele leden van de schoolraad zich hadden gestoord aan het feit dat er in de tweede fase huis-aan-huis een brochure in de bus was gestopt waarin een beschrij ving van het schoolleerplan etc van de R.K. Rossenbergschool werd gegeven. Opzet van deze brochure was ouders te bewegen hun kind naar de Rossenbergschool te sturen. Weliswaar heeft er inmiddels al een gesprek plaatsgevonden tussen de schoolraad en het R.K. Schoolbe stuur, men vond het toch wenselijk om een eenmaal gemaakte afspraak om niet aan reclame" voor scholen te doen nog eens opnieuw onder de aandacht van alle belanghebbenden te brengen. De schoolraad wil graag dat de afspraak gehandhaafd blijft dat de scholen alleen via een geza menlijke advertentie voor het begin van het schooljaar reclame maken. De heer Buisman (P C. onderwijs) merkte op dat hij geen enkele moeite had met de folder van de Rossen bergschool, Ook op een andere ma nier blijkt een school wel aan zijn trekken te kunnen komen, aldus deze afgevaardigde Als voorbeeld noemde hij het interview in de Leus der Krant waarin de oudercommissie van de Wegwijzer zich krachtig pre senteerde. Het principiële verschil tussen een brochure en een positief verslag in de krant zag de heer Buis man niet direct zitten. De heer P. G. Schipper, namens het montessori-onderwijs sprekend, zei het te betreuren als er een con currentieslag zou ontstaan tussen de scholen om zoveel mogelijk leerlin gen te werven Peperduur drukwerk zou het gevolg zijn, dit ten koste van het bedrag wat voor onderwijskundi ge doeleinden besteed zou kunnen worden Voorzitter Van Woudenberg erkende dat principieel het bijzonder onderwijs vrij is. maar dat als er een afspraak ligt een ieder zich daaraan dient te houden. Dit laatste lijkt nu een belangrijke zaak te worden. Tot op heden wist niemand de afspraak waar steeds over gepraat wordt bo ven water te brengen Met de sugges tie van de heer Offereins (raadslid voor G.P.V./S.G.P.) werd de discus sie dan ook maar afgesloten: Eerst de eventueel bestaande afspraak op schrift te voorschijn brengen en een volgende keer verder praten VERVANGINGSPOOLS Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft al vorig jaar de mogelijkheid geschapen om per 100 leerkrachten er drie extra aan te stellen, welke dan in zouden kunnen vallen op scholen waar een leer kracht verstek moet laten gaan we gens ziekte, extra verlof etc Van deze mogelijkheid heeft het ge meentebestuur van Leusden vorig jaar na overleg met de hoofden van scholen geen gebruik gemaakt. De schoolraad voor het openbaar on derwijs heeft er echter op aange drongen voor komend jaar de situ atie nog eens in overweging te ne men. Op dit moment zijn er in Leus den precies 99 leerkrachten in het lager onderwijs werkzaam. Als men samen doet met een buurgemeente zou men het getal van 100 halen en dus 3 leerkrachten extra aan werk kunnen helpen. Blijkens de reacties in de werkgroep ondèrwijs is één en ander in Leusden echtereen onhaal bare zaak Het montessori-onderwijs stelt speciale eisen aan een leer kracht, een vervanger zal daar niet aan voldoen. Het P.C. onderwijs heeft vaste inval lers, het gereformeerd onderwijs doet mee in de regeling van het minis terie maar dan samen met andere ge reformeerde scholen in de regio Voor de gemeente Leusden wordt het zodoende een onhaalbare zaak om drie leerkrachten extra aan te trekken ten behoeve van het lager onderwijs in Leusden Toch gaat men contact met Amersfoort opnemen om te be zien of daar soms mogelijkheden liggen voor het openbaar onderwijs. BEDRAG PER LEERLING Dit jaar krijgt het bijzonder onder wijs in de gemeente Leusden f20,- per leerling minder te besteden in vergelijking met het vorig jaar. Voor de afgevaardigden van het bijzonder onderwijs een erg onplezierige zaak, temeer daar het definitieve te beste den bedrag pas in een zeer laat stadium bekend werd gemaakt De oorzaak voor de vermindering is ge legen in het feit dat het openbaar onderwijs met relatief minder geld uitkan, Er is namelijk een direct ver band tussen het bedrag per leerling van het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs. De heer Buisman (P.C. onderwijs) pleitte er voor het te besteden be drag in een zo vroeg mogelijk stadi um bekend te maken. „Al is de be kendmaking informeel, we kunnen dan alvast gaan rekenen", aldus dhr. Buisman, die vond dat het op de huidige manier onmogelijk is een systematisch beleid te voeren. Ver der wil de afgevaardigde graag ko men tot een regelmatig overleg met de gemeente met betrekking tot kos tenbeheersing en energiebeheer- sing. Voor de heer Buisman bleef de principiële vraag of er gepraat blijft worden vanuit een isolement van elke tak van onderwijs, of dat er gezamenlijk iets ondernomen gaat worden. Zelf was hij duidelijk voor stander van het laatste Voor de voor zitter was dit laatste duidelijk een ver rassing. ,,ln het verleden was er niet zo'n behoefte aan samenwerking, integendeel er werden allerlei foefjes gehanteerd om aan geld te komen", aldus Van Woudenberg, die duidelijk liet merken graag op de suggestie in te gaan om te komen tot een beter overleg tussen de Leusdense scho len. LEUSDEN-ZUID - De winkeliers In Leusden-Zuid geven de komende weken hun klanten bij besteding van vijf gulden een zakje met daarin een halve foto van een van de winkels in Zuid. Om mee te kunnen dingen naar een van de prijzen Is het zaak alle foto's compleet te krijgen en die op een kaart te plakken. Wanneer dat Is gedaan en ook een slagzin Is afgemaakt, kunnen deze zogenaam de kanskaarten worden Ingeleverd bij cafetaria Midi of bij Radio Drieën- huizen. De eerste prijs zal bestaan uit een bedrag van f500 aan waardebonnen De tweede prijs bedraagt f300 en de derde f200. De vierde tot en met tiende prijs bedraagt f100 en daar naast is er nog een aantal waarde bonnen van f 50 te winnen. De trek king van de prijswinnaars zal plaats vinden op 5 december en de uitslag zal worden bekend gemaakt in de Leusder-Krant en op raamaffiches in de winkels op de Bieshaar. Zaterdag arriveerde de Sint in Achterveld ACHTERVELD - Zaterdagmiddag hield de Sint vergezeld van zijn zwar te Pieten zijn Intocht In Achterveld. Dank zij de volle medewerking van de Achtervelse winkeliers was het ook dit jaar weer mogelijk om de Sint in Achterveld te ontvangen. Voorafgegaan door de mlnlrettes, de* majorettes en de muziekvereniging D.W.S. vertrok hij om ongeveer 14.00 uur vanaf het Kerstenssportpark. Gezeten In een open rijtuig ging hij via de Hessenweg naar Huize St. Joseph waar hij door een groot aan tal kinderen met hun ouders en be woners van het huls, werd opge wacht. Terwijl de Pieten alle kinderen voorzagen van het bekende St. Nico- laassnoep, werd de Sint op het bor des ontvangen door enkele leden van de winkeliersvereniging De voorzitter van deze vereniging de heer J. van Dijk verwelkomde de Sint en de Pieten hartelijk. Hij zei blij te zijn dat de Sint ook dit jaar weer in Achterveld had willen komen. Na mens alle kinderen, hun ouders en natuurlijk ook de bejaarden die hier zijn heet ik u van harte welkom, We hopen dat u een fijne tijd in Achter veld zult hebben. De Sint zei heel blij te zijn weer in Achterveld te zijn. Jullie hebben mij vorige week in Rotterdam zien aan komen, doch ik had nog geen tijd om eerder naar hier te komen. Ik vind het altijd fijn om naar Achterveld te komen, want ik heb hier veel vrien den onder de kinderen Er wordt hier altijd veel gedaan voor hen, niet alleen voor de kleine maar ook voor de grote. Dit blijkt wel weer uit de ingebruikneming van De Moespot Ik hoop dat we ook dit jaar weer menig schoentje zullen kunnen vullen. Hierna stapte de Sint weer in het rijtuig en werd er een tocht door het dorp gemaakt, waar hij in de straten waar hij doorkwam van harte werd toegejuicht van ongevallen te bereiken. Het gaat om de leefbaarheid voor de mens. De overheid staat aan de kant van de verkeersleefbaarheid. In het Beleidsplan Verkeersveilig heid 1976 wordt aan het bevor deren van de verkeersleefbaar heid in de bebouwde kom voor rang gegeven. „Het verkeer moet worden aangepast aan de ver keersleefbaarheid". Vier zaken moeten worden aangepakt: 1. De plaatsen waar steeds on gevallen gebeuren, of haast ge beuren, moeten veilig worden gemaakt. 2. De schoolomgeving en de Op donderdag 15 november j.l. organiseerde de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers een studiedag in Rotterdam met als thema: „Ver betering van de verkeersleef baarheid voor voetgangers". Een overvolle zaal: veel gemeente ambtenaren, stedebouwkundi gen, verkeersdeskundigen en mensen van aktiegroepen vanuit het gehele land. Heerlijk om eens een dag te verkeren onder men sen met duidelijke inzichten be treffende de verkeersleefbaar heid. Dat begon ai tijdens de ope ning met een uitspraak van de direkteur Verkeersveiligheid van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, drs. P. Allewijn: „Het aantal verkeersslachtoffers is onaanvaardbaar. De onveiligheid is onaanvaardbaar. Daarom moeten we prioriteit geven aan veiligheidsbeleid". We moeten stijging van onge vallen voorkomen, beter nog, on danks het steeds toenemende snelverkeer, proberen een daling schoolroutes moeten veilig wor den gemaakt. 3. Aandacht geven aan verblijfs- gebieden die niet als woonerf kunnen worden ingericht. Bijv. winkelcentra, bepaalde woonwij ken, omgeving van sportterrei nen, etc. etc. 4. We moeten veel meer doen aan verkeerseducatie van kinde ren en ouders (studieproject in Groningen is in volle gang). Drs. G. A. Westerterp van de Rijksuniversiteit Leiden haakt daarop in: „We moeten de ver keerssituaties zodanig maken dat het voor de mensen logisch wordt om langzaam te rijden. Tot nu toe hebben we ervoor gezorgd dat het logisch is om hard te rijden. De aard van de verkeerssituaties lokt gevaarlijk gedrag uit. Oproe pen tot snelheidsbeperkingen aan verkeersdeelnemers die over snelle wagens beschikken en op goede wegen kunnen rijden, zul len weinig effekt hebben. Kunnen we het menselijk bedrag beïn vloeden? Dat kan alleen als we tegelijk het hele verkeerssysteem aanpakken. Enerzijds moeten we de mensen beïnvloeden door propaganda, politieoptreden, educatie. Tegelijk moeten we het hele verkeerssysteem verande ren. Hoe kunnen wedatlaatstedoen? 1Door het gebruik van auto's te beperken. (Beter openbaar ver voer, autogebruik onaantrekke lijk maken). 2. Door snelheidsmatiging in te voeren, met name binnen de ver- blijfsgebieden. (Max. 20 km/uur, af te dwingen door vormgeving, alle soorten verkeer (voetgan gers, fietsers, snelverkeer) ge lijkwaardig te maken. Het af schaffen van voorrangswegen). 3. Door konfliktsituaties (dat zijn plaatsen waar het risico van een ongeval erg groot is) op te lossen. Deze en andere maatregelen zullen nodig zijn om de veiligheid van de voetganger, toch eigenlijk een grondrecht, te verwezenlij ken. Met name het kind heeft recht op een veilige omgeving. Over dat kind sprak prof. W. J. Bladergroen: Wat weten we over de ontwik keling van het kind? Nog maar heel weinig. We hebben altijd ge dacht: een kind is een volwassen mens in het klein. Dat is niet waar. Het kind komt onaf op de wereld. Al zijn zintuigen moeten nog wor den ontwikkeld. Wat een heel klein kind bijvoorbeeld ziet, dat weten we eigenlijk niet. Proeven met 6-jarigen hebben aangetoond dat zij bewegende schijven zien als springende schaduwen. Met 9 jaar ziet het kind nog steeds onscherp en zonder goed afstand te kunnen schatten. Pas rond het 12de jaar kan het kind een bewegend voor werp interpreteren. Het ziet wat het moet zien. Met 14 jaar begint het kind eerst logisch te denken. Vast staat dat een kind zich moet bewegen om later goed te kunnen denken en werken. De bewegingsmogelijkheden bepa len de ontwikkeling van de intel ligentie. De opbouw van het ze nuwstelsel wordt gestimuleerd door de zelfwerkzaamheid van het kind. Daartoe moeten we het de tijd en de ruimte geven. En dat doen we niet. Zeker niet in het verkeer, een kind-vijandige om geving. In de gemeente Emmen is men zich hiervan bewust. Ze wer ken daar aan een veilige school- route met onderweg speelobjec- ten, waarmee het kind zijn be hoefte aan beweging kan uitleven en zijn zintuigen kan ontwikkelen. Het kind zelf is de maat van zijn dingen. Wij mogen het niet onze onveilige grote-mensen-omge- ving opdringen. Doen we dat toch dan gaat dat ten koste van de ontwikkeling van het kind op vele gebieden. Tot zover, zeer beknopt, prof. Bladergroen en dit globale ver slag van deze studiedag. Voor zover we konden nagaan werd Leusden niet vertegen woordigd door mensen van het gemeentebestuur of door desbe treffende ambtenaren. Dat is jammer, want ook Leusden is een Nederlandse gemeente, waar de overheid een beroep op doet in zake de verkeersleefbaarheid. Of dat feit al is doorgedrongen, is de vraag. Neem nou de bocht in de Noorderinslag: die wordt zodanig verlegd, dat het voor de mensen nóg logischer wordt om hard te rijden. Dat is één recent voor beeld, maar wij beginnen te vre zen dat het woord verkeersleef baarheid in Leusden geen posi tieve betekenis heeft voor die mensen die dagelijks bezig zijn met het verkeer in onze gemeen te. Het gaat binnen de bebouwde kom niet langer om de auto: snel, gemakkelijk, zonder obstakels. Het gaat om verkeersleefbaarheid in de verblijfsgebieden voor het langzame verkeer, met name voor de meest kwetsbare onder ons. Waar blijft de verkeersleef- baarheidnota van onze gemeen te? Wanneer wordt de werkgroep Verkeersaangelegenheden nu eens ingesteld? Wilt u lid worden van de Ne derlandse Vereniging Be scherming Voetgangers voor 7,50 per jaar schrijf dan een kaart aan: Antwoordnummer 259, 2511 AC Den Haag, of Aktiegroep „Veilig Over", p/a Porfier 3, Leusden-c. VERKEERSSLACHT OFFERS IN NEDER LAND PER JAAR: 2500 doden 60000 gewonden Materiele schade in Nederland per jaar: 4 a 5 miljard gulden (inclusief kosten politie, ziekenhuis). Iedere week worden in Nederland in het verkeer 5 kinderen gedood, waarvan 2 als voetganger. l.6>25~l«. 2. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De beschikbare ruim te voor de markt op het parkeerter rein tussen de Zwartweg en het win kelcentrum „De Biezenkamp" wordt alsmaar kleiner. Dat geschiedt tot ongenoegen van de marktkooplie den, die van veranderingen ook niet tevoren In kennis worden gesteld. Aldus meldde de heer J. Huijden, woordvoerder van de marktmensen jongstleden donderdagavond in de vergadering van de werkgroep „Mid den- en Kleinbedrijf'. Als lid van die werkgroep sprak de heer Huijden zijn vrees uit dat de marktruimte nog verder ingekrompen zal worden, wanneer de gemeente zou overgaan tot het planten van bomen op het parkeerterrein. „En het is nu al zo moeilijk manoeuvreren", aldus de heer Huijden. Het marktterrein is kleiner gewor den doordat er tijdens de bouw van de uitbreiding van de Biezenkamp een hek heeft gestaan op een ge deelte dat eigenlijk was toegewezen aan de marktkooplieden. Bovendien verscheen er vorige week tot verras sing van de marktmensen in de buurt van de firma Elektropon een gemet selde fietsenstalling, die ook al weer wat ruimte van de markt afneemt Wethouder Jan Mandemaker. voorzitter van de werkgroep, moest toegeven dat een en ander ten on rechte was geschied zonder overleg met de marktkooplieden. Overigens krijgen de marktkooplieden binnen kort iets meer ruimte aan de kant van de Spar-supermarkt. En voor wat betreft het planten van bomen, daar over wordt bij de dienst gemeente werken inderdaad gedacht Maar wethouder Mandemaker zegde de heer Huijden toe dat er niet toe zal worden overgegaan zonder overleg met de marktmensen. Volgens een woordvoerder van de dienst ge meentewerken is het mogelijk om op de parkeerplaats een aantal platanen te planten zonder dat dit ten koste gaat van de ruimte voor de markt. De heer Huijden ziet dat voorlopig nog niet zitten. LEUSDEN - Donderdag 29 no vember is er de laatste gelegenheid om kaartjes af te halen voor het Sin terklaasfeest van Blijhof op zaterdag 1 december. En wel op de volgende adressen: Kornoelje 20, Dinkelwijk 18 en Krakhorst 5, uitsluitend van 16.00-17.00 uur. Voor de 4- tot 7-jarigen is het feest 's morgens van 10 tot 12 uur, voor de 8- tot 12-jarigen 's middags van 2 tot 4 uur. Natuurlijk komt de Sint in hoogst eigen persoon een bezoek brengen aan de feestvierende kinderen en neemt voor allemaal een presentje mee. In verband et het spel wat er georganiseerd is, waarvoor men van te voren wil weten hoeveel kinderen er komen, moet u be slist niet vergeten een kaartje af te ha len. Wilt u inlichtingen? Bel dan even 42015 ACHTERVELD - De winkeliers in Achterveld geven tijdens de Sinter klaasaktie van 21 november tot en met 5 december iedere klant bij be steding van f2,50 een waardebon, waarop een aantal prachtige prijzen is te winnen Er is een eerste prijs te winnen van f500, en een tweede van f250 en een derde prijs van f100. Verder wordt er nog een aantal waardebonnen van f25 en f 10 ver loot. De trekking van de prijzen zal plaatsvinden op zaterdag 8 decem ber Op 3 en 4 december zullen de winkels geopend zijn tot 9 uur 'sa- vonds, op 5 december zullen ze om 6 uur gesloten zijn. I

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9