„Full Circle" - de kringloop van de angst: slordig en onlogisch Frederick Forsyth: „Het alternatief van de duivel": geraffineerd HET ALTERNATIEF VAN DE DUIVEL FREDERICK FORSYTH DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 kijk op de film 15 \MERSFOORT - Nog eventjes kalmpjes aan. Volgende week komen de nliefhebbers, die nu al enkele weken op een sudderplaatsje zijn gezet, weer n de beurt. Want volgende week gaat de grote film van Francis (Ford) ppola: ..Apocalypse Now" in Grand 3 in landelijke première, nadat de film kele weken (overigens met succes) proefdraaide in Amsterdam. In deze >riek méér over deze film, die door kenners al „de grootste film aller tijden" rdt genoemd. Een film ook, die tal van pro- en contra's heeft opgeroepen. Vooruitlopend op de première van de nieuwe film met Jean Paul Belmondo in i schitterende, maar absurde hoofdrol ,,Flic ou voyou", wordt in Amersfoort in lema 2 nog eens ..La'Animal" van de plank gehaald, waarin Belmondo, samen t Raquel Welch de boel op stelten zet. Voor wie deze dwaze film nog niet heeft :ien best de moeite waard voor een avondje qeqarandeerde ontspanning. ^Iieuw is verder in Grand 5 de horrorfilm „Full Circle", van regisseur Richard ïcrane Een film, die op het „Festival du film fantastique" in het Franse Avoriaz Grand Prix (al dan niet verdiend) kreeg toegekend. Geprolongeerd werden: „Alien" in Grand 1, „I never promised you a rose den", in Grand 2, „Hair" in Grand 3, „Meatballs" in Grand 4, „The Wanderers" Ginema 1. „The Wild Bunch" in Euro. )e kinderen kunnen in de matineevoorstellingen van Euro op zaterdag- en ensdagmiddag hun hart ophalen aan „Kuifje en de blauwe sinaasappel" viesleeftijd 8 jaar). Het Duo-duo brengt porno en aktie. met o m de rampenfilm „SOS Atoomon- zeeër gezonken" met David Carradine (in de nachtvoorstelling). KRINGLOOP kN DE ANGST flia Farrow kwam begin 1978 na i vrij langdurige afwezigheid te- op het filmdoek met een film, die ppervlakkig gezien - een nogal iw aftreksel was van één van haar est beroemdste films „Rosema- Baby" (naar het boek van Ira Le vin). Niet bepaald een glanzende come-back, want „Full Circle", ge baseerd op de roman „Julia" van Peter Straub had echt beter gekund, of het nu aan het scenario van Dave Humphries ligt of aan de regie van Richard Loncraine, weet ik niet, maar het produkt heeft me niet zo intens aan het griezelen gebracht, noch bleef het zweet in mijn klamme han den staan. HOBBY Je moet wat voor je hobby over lebben. Nauwelijks zijn we beko- nen van de schrik, veroorzaakt 1oor deskundige konijne-heuvel- louwers, die een waar paradijs 'oor onze konijnen voor ogen had- 1en of we komen voor een nieuw, evensgroot probleem te staan. Bi/ tennissen werden we gekon- ronteerd met een erg aardig ter rarium, waarin enkele kwieke wa- erschildpadjes hun levensdagen ot ieders genoegen doorbrengen. Mijn ega, wier ideaal nog altijd iet runnen van een echt boerderijtje s. was meteen ,,in" voor deze dier- les Ze had er al eerder diepgaan- 1e gesprekken over gehad in het jezin, maar tot dèt moment stond zij iHeen in haar-streven een terrarium e stichten. Na de cavia's, de konij len en de poezen, waren wij van nening, dat eerst maar eens aan len boerderijtje gedacht moest vorden om al die levende have op e kunnen bergen, in de weten- chap, dat dit niet op korte termijn te ealiseren zou zijn. Maar goed, we zwichtten dus na iet zien van die grappige en toch littige waterschildpadden. Een errarium zou het dus worden. Het lerste wat je in zo'n geval doet is 'en voorlichtingsboekje lezen over childpadden. En dan blijkt weer je noet wat voor je hobby over heb- ien. Zo'n terrarium kun je kant en laar kopen, da s geen probleem, tost alleen geld. Ongeveer honderd eer zoveel als de aanschaf van één ilein schildpadje Misschien kunnen we een konij- i eheuvel maken mét een ipenlucht-terrarium, een soort vij- er?" opperde mijn oudste zoon en lijn jongste was daar meteen voor want die timmert graag en zag 'jchzelfal druk bezig met de aanleg 'an een nachthok voor die beesten Er ontstond een hevige diskussie, he op een gegeven moment werd nderbroken doordat uit het voor- chtingsboekje werd geciteerd ,,ln et voorjaar vangen we voor de waterschildpadden dikkopjes en alamanders, alsook allerhande vaterkevers. In de tuin zoeken we sgenwurmen, rupsen en slakken, an de bosrand meikevers, krekels n kleine sprinkhanen. Ook voor de childpadbaby's is in de lente de ifel goed gedekt: in poel en plas wemelt het van watervlooien, mug- ielarven en kokerjuffers, in de beek vindt men tubifex, wormpjes en vlokreeften, in de tuin en op de wei de vliegen en nachtvlinders. In de zomer vangen we kleine kikkers, li- bellelarven, grote waterkevers, vlinders, regenwormen, krekels en kleine sprinkhanen (zelfs de grote sabelsprinkhaan wordt gaarne ge nomen) en graven we naar enger lingen van mei- en mestkevers. Op regenachtige dagen verzamelen we naakte slakken, wijngaardslak ken en andere huisjesslakken. En dan hebben we ook nog de verf- of schildersmossels en de mossels, die in rivieren en vijvers te vinden zijn. Voor de jonge dieren in de zo mer zoeken we kakkerlakken, duizendpoten, pissebedden, oor wormen. Ook jonge dieren nemen in stukjes gesneden regenwormen graag aan Het was een ogenblik doodstil in de huiskamer. Iedereen zat te be denken, wie voor dit leuke karweitje het park en het bos ingestuurd zou kunnen worden.Luister", zei ik en las verder: ,,ln de winter schept het voederen wat moeilijkheden, maar zelfs onder het ijs van beken, plas sen en vijvers vinden we in de win ter nog vlokreeften, kokerjuffers, watervlooien, muggelarven, terwijl we in de zomer al een eigen kweek hebben opgezet van huiskrekels of treksprinkhanen en Ik hoefde niet verder voor te le zen. Als er een pak sneeuw voor de deur ligt kost het sowieso al heel wat moeite om de meute aan het schuiven te krijgen, en ijsbreken om Misschien een viskommetje met een goudvis, papazei mijn jongste aarzelend, zoekend naar een redelijk alternatief naar wat wij zagen als een komplete sprinkha nen-kwekerij en insektenverwer- kings-industrie. De diskussie werd gesloten. De waterschildpadjes zouden nog eventjes moeten wachten op onze gastvrijheid en welgemeende warmte. Gisteren kwam mijn vrouw thuis met de mededeling, dat al die in- sekten-onzin helemaal niet nodig is. ,,Eris gewoon droogvoer in de han del, net als voor de konijnen en de katten. Vandaag hebben we de handlei ding voor een terrarium weer ter hand genomen. Ik zie binnenkort onze veestapel tóch weer groeien. Als u straks in de winter één of an dere idioot bij een vijver bezig ziet het ijs open te breken en hij heeft een schepnetje in zijn hand, dan weet u wat er aan de hand is. Want ze zeggen nu wel. dat die water schildpadden ook gewoon kant en klaar voer uit de winkel lusten, maar dat zeiden ze van onze poezen ook. Het heeft toch maar mooi een fikse tijd gekost, voordat we die eigen wijze beesten het juiste merk had den voorgezet V. Mia Farrow in „Full Circle" Kijk, Mia Farrow is van nature natuur lijk geknipt voor dit soort verknipte rol len, daar niet van, maar ze wist niet erg te overtuigen. Het begint allemaal te veel op een ingestudeerd maniertje te lijken. Scène uit de thriller „Full Circle" (Kringloop van de angst). Het verhaal (we laten dat maar weer eens volgen) ziet er ongeveer zo uit. Julia Lofting (Mia Farrow), wordt achtervolgd door de dood van haar dochtertje Kate (Sophie Ward), waar door zij verantwoordelijk is: zij probeer de Kate te helpen, toen deze dreigde te stikken in een stukje appel en die „operatie" werd niet al te vakkundig uit gevoerd en dus Nadat Julia uit het ziekenhuis is ont slagen, besluit zij een nieuw leven te beginnen en niet langer met haar man Magnus (Keir Dullea) die zij er van ver denkt haar om haar eigen geld te heb ben getrouwd, te leven. Zij koopt een elegant gemeubileerd huis in West Londen. Magnus schakelt zijn zuster Lily (Jill Bennett) in om Julia bij hem te laten terugkomen. Julia vindt in deze moeilijke periode steun bij haar vriend Mark, een an tiquair (Tom Conti). Het beeld van Kate staat haar steeds voor de ogen. In een park in de nabijheid van haar huis kijkt ze naar de spelende kinderen en spe ciaal een blond kindje trekt haar aan dacht; ofschoon ze nooit met elkaar spreken, is er toch een kontakt. Julia voelt zich onrustig in haar nieuwe wo ning ze ziet beelden in spiegels radiatoren die ze heeft afgedraaid, blij ken hoog aan te staan wanneer ze thuis komt. Lily haalt Julia over bij haar thuis een seance te houden, geleid door het ex centrieke medium Mrs Flood (Anna Wing) Het wordt een bewogen avond en wanneer Julia Mrs Flood later een bezoek brengt, is haar advies aan Julia dat zij het huis moet verlaten, omdat zij er alleen slechtheid ziet Buurvrouw Mrs Branscombe (Pauline Jameson) vertelt dat de vorige eigenares van het huis een dochtertje had dat onder ge heimzinnige omstandigheden is gestikt Julia denkt dat zij wordt achtervolgd door haar dochtertje dat wraak wil ne men. Als u echt de „gruwelijke" afloop wilt weten van dit filmverhaal, wel, wat let u? Misschien dat u me kunt vertellen, wat er allemaal met die lij ken aan de hand is, die bij bosjes rondslingeren in deze slordige en niet logisch gemaakte film. (Grand 5, eerste week, 16 jaar) VROUWENROOF Het Amersfoortse Filmhuis brengt - na de zeer gevarieerde Canadese filmweek, in haar programma van zaterdag tot en met dinsdag de Bul gaarse film „Vrouwenroof" (Masjki Vremena) van regisseur Eduard Za- chariev naar een scenario van Niko lai Haitov. De film werd in 1977 ge maakt en duurt anderhalf uur. Vrouwenroof (of zoals een let terlijke vertaling van de titel luidt: Mannelijke Tijden) speelt zich af rond de eeuwwisseling. Het jonge, mooie meisje Elitsa wordt gekidnapt door vier mannen: de beroepsrover Ban- ko, zijn twee helpers en de opdracht gever voor deze actie, een wat slun gelige knaap die smoorverliefd is op Elitsa. Het meisje moet evenwel niets van haar aanstaande echtgenoot weten en verzet zich met hand en tand tegen haar ontvoerders. Dit laatste is het Tioofdthema van de film. Dit onverwachte verzet laat echter het hart van de beroepsont voerder niet onberoerd. Het meisje laat ook duidelijk merken dat haar belangstelling meer naar hem uit gaat. Wanneer haar broers haar wil len bevrijden, kiest ze duidelijk partij voor Banko. Deze komt echter in he vige gewetensnood. Zijn be roepscode verzet zich ertegen er zelf met het meisje vandoor te gaan. Na de geslaagde ontvoering, die Banko door een bijlslag een arm heeft ge kost, vindt de bruiloft plaats. Elitsa legt zich niet bij de situatie neer en vlucht in de huwelijksnacht. Nog één keer zullen Banko en Elitsa elkaar ontmoeten. Nadat ze weer eens is weggelopen komt ze met zijn neef bij hem aan. In een laatste con frontatie met de feodale leider aan wie Elitsa verkocht is, overwint Ban ko. Hoewel hij zelf ook tenonder gaat is hij gelukkig in de wetenschap dat filmagenda Amersfoort VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER T/M WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 Grand 033-14632 Tel. plaats bespreken dagelijks: 13.00 -16.00en 19.00-21.00uur, vrzat. en zon.: 11.00 - 21 00 uur Grand 1 ALIEN, 16 Dagelijks: 13.30 - 18.30 -21.15 uur; zondag 13.30 - 16.00 - 18.30 -21.15 uur. Grand 2 I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN. 16 Dagelijks: 13 45 - 19.00 - 21.45 uur; zondag 14 00 - 16.30 - 19 00 - 21.45 uur. Grand 3 HAIR, a l. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur; zondag 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Grand 4 MEATBALLS, a l Dagelijks: 13 45 - 18.45 - 21.30 uur; zondag 13.45-16 15-18 45-21.30 uur. Grand 5 FULL CIRCLE. 16 Dagelijks 13.30 - 18.30 - 21 15 uur, zondag. 13.30-16.00-18.30 - 21.15 uur. Cinema 033-18900 Tel. plaatsbespreken dagelijks: 13.00- 16.00 en 19.00 - 21.00 uur; vr., zat., en zon 13 00 - 21.00 uur. Cinema 1 THE WANDERERS. 16 Dagelijks 13 45 - 18 45 - 21 30 uur; zondag 13 45 - 16 15 - 18 45 - 21.30 uur Cinema 2 LANIMAL, a l. Dagelijks: 13 30 - 18.30 - 21.15 uur, zondag: 13.30-16.00-18 30-21.15 uur. Euro 033-33655 Tel plaatsbespreken dagelijks: 13 30- 16.00 en 19.00 - 21.00 uur; vr., zat., en zon.: 13.00 - 21.00 uur Euro THE WILD BUNCH. 12 Dagelijks 13.45 - 20.00 uur, zaterdag en woensdag; 20.00 uur, zondag-13.30 - 16 45-20.00 uur. Euro kindervoorstelling Tel. 33655 KUIFJE EN DE BLAUWE SINAASAP PEL, adv. leeftijd 8 jaar. Zaterdag- en woensdagmiddag 13.45 uur. Duo 033-16572, Plaats bespreken niet mogelijk. Duo 1 ZO N CHIQUE LELLEBEL. 18 Dagelijks. 14 15 - 19 15 - 21.30 uur; zondag: 14 15- 16.30- 19 15-21.30 uur. Duo 2 FROM HELL TO VICTORY. 12 Dagelijks. 14.00 - 19 00 - 21.15 uur; zondag: 14 00-16.15-19.00-21.15 uur. Nachtvoorstellingen Duo 1 PORNOPOESJES IN DE WOLKEN, 18 Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur. Duo 2 S O S ATOOMONDERZEEÈR GE ZONKEN. 18 Vrijdag- en zaterdagavond 23 45 uur. hij van iemand houdt en dat er iemand van hem houdt. (Filmhuis, za. t/m di. 20.15 uur) In de nachtvoorstelling van het Filmhuis, zaterdag 23 uur, „A nous la liberté" van René Clair (1931) Liefhebbers van thrillers en spionage-romans kunnen hun hart ophalen aan de nieuwste roman van Frederick Forsyth: „Het alternatief van de duivel" (The Devil's Alternative), die in de vertaling van Pon Ruiter kortgeleden bij de uitgeverij Bruna te Utrecht verscheen. Frederick Forsyth is een uit muntende schrijver. Zijn uitste kend gedokumenteerde thrillers ademen een grote authenticiteit uit. Romans als „De dag van de jakhals", „De honden van de oorlog" en ook „Geheim Dos sier: Odessa" behoren ook in Nederland tot de geheide best sellers. „Het alternatief van de duivel" is een geraffineerde mengeling van spionage, suspence, politiek en avontuur. Tegen een uiterst he dendaagse achtergrond van het wereldgebeuren plaatst Forsyth als katalysator een paar mensen, die ergens in Rusland strijden voor een vrij Oekraine. Die paar bestrij ders van het Sovjet-kommunisme zijn de direkte oorzaak voor een gigantisch wereldcrisis, waarin de kans op een derde wereldoorlog levensgroot aanwezig is. Forsyth is er in geslaagd om op een geloofwaardige wijze aan te geven hoe een wereldcrisis kan ontstaan, hoe door een reeks niet te voorkomen toevalligheden en menselijk falen het overleven van de aarde aan een zijden draad kan komen te hangen Ik denk dat Forsyth heel goede bepaalde ClA-rapporten heeft gelezen, zoals die zijn weergege ven in het boek „The weather Conspiracy" waarin de oorzaken en gevolgen worden gekenschetst van een dreigende hongersnood in Rusland tegenover volle graan schuren in de VS en Canada Dit uiterst belangrijke element speelt een bepalende rol in „Het alter natief van de duivel" zoals ook de in het geheim werkende tegen standers van de Sovjet-burokratie een beslissende rol spelen Op uiterst knappe wijze voegt Forsyth al deze elementen aaneen en werkt dan langzaam maar zeker naar een enerverend hoogtepunt toe: de kaping van een reuzen- tanker van 1 miljoen ton. een va rende bom. Het is de verdienste van dit boek, dat het Yiaast een grote hoeveelheid spanning de lezer óók een inzicht geeft in het grote poli tieke wereldspel, laat zien dat alle politieke beslissingen der groot machten afhangen van soms kleine, onopvallende details, af hangen ook van een enkele man, die op het beslissende moment een verkeerde keus kan maken. Zelf heb ik „Het alternatief van de duivel" soms met het zweet in m'n handen gelezen. Niet alleen, omdat de climax van het boek zich afspeelt in de Noordzee nabij Rot terdam. maar ook door de grote mate van geloofwaardigheid waar mee Forsyth zijn in feite ongeloof lijke verhaal presenteert en uitdiept Zoals ook bij de vorige romans van Frederick Forsyth het geval was, zet het boek je na afloop aan het denken, ook al blijft „Het alter natief van de duivel" een fictie. Deze roman toont echter ook aan, dat het wel en wee van de planeet aarde voor een (te) groot deel afhangt van de soms wis pelturige inzichten van slechts en kelen. Eén verkeerde beslissing en we kunnen ons bestaan in dit aardse tranendal vaarwel zeggen. Of we het willen of niet „Het alternatief van de duivel", aanbevolen. Een thriller van formaat! Bert Vos. „Het alternatief van de duivel", („The devil's alternative") - 1979. Vertaling: Pon Ruiter, 1979, uit gegeven door Bruna Zn te Utrecht. Gebonden 477 pagina's. Prijs 1 29,90

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15