Geen grondwaterwinning aan Koedijkerweg Overeenstemming gebruiïc plantsoen Van Hardenbroek- van Lockhorstlaan ÊSBrnÊ^1 Door wijkbewoners tegen vergoeding Raad verwerpt opnieuw het voorstel tot doorzenden aanvraag kinderopvang Verkeerswerkgroep gaat op 12 december informeel van start Knelpunten-subsidie volgens P.L. hoger Zwarteweg geasfalteerd Tentoonstelling P.V. Leusden in De Til leustler* krant l.TA-OV ONDERHOUD SPEELGELEGENHEDEN i.QWl.Ti Noodwinkel- centrum wordt op 1 april afgebroken Leusder Krant :"C, FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 plaatselijk nieuws De Koedijkerweg in Achterveld. ACHTERVELD/STOUTENBURG - Bij de afdeling?-Achterveld van de ABTB werd deze week van het Mi nisterie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne een schrijven ontvan gen waarin werd bericht dat de be trokken minister afwijzend had be schikt op het verzoek van bur gemeester en wethouders van Amersfoort om een vergunning voor het tot stand brengen van een in richting tot grondwaterontrekking aan de Koedijkerweg. Het verzoek was door de gemeente Amersfoort gedaan op 26 maart 1973. De water onttrekking aan de bodem van de Koedijkerweg zou een hoeveelheid van ongeveer 3 miljoen kubieke me ter per jaar gaan bedragen. In hel verzoek werd gesteld dat de geraamde waterbehoefte voor 1980 van het waterbedrijf Amersfoort 9 mil joen kubieke meter per jaar zou gaan LEUSDEN/ZUID - Wethouder J. Wagenaar is er in geslaagd met de betrokken onwonenden tot over eenstemming te komen over de in richting en het gebruik van het plant soentje aan de Van Hardenbroek van Lockhorstlaan in Leusden-Zuid. Hierover bestond tussen de omwo nenden verschil van inzicht: een aantal van hen was van mening dat dit plantsoen niet als trapveld diende te worden gebruikt en daar ook niet geschikt voor was, een vrijwel even groot aantal meende daarentegen dat dit plantsoen voor de omwonen de kinderen wel de mogelijkheid moest bieden om er te spelen en een balletje te trappen. Om uit de impasse tè komen is afge lopen dinsdag in het gebouw van de fam Pon onder leiding van wethouder Wagenaar een .ronde tafel gesprek" §ehouden, waarvoor de bewoners uit 0 woningen in de direkte omgeving van het plantsoen waren uitgenodigd Hiervan hadden 17 bewoners uit 10 woningen aan de uitnodiging gehoor gegeven. Drie bewoners, die niet in de gelegenheid waren de bijeenkomst bij te wonen, hadden hun visie op schrift gesteld BEPLANTING Het gesprek met de omwonenden heeft er in geresulteerd, dat op één na alle aanwezigen zich konden vinden in een zodanige inrichting van het plant soen. dat voor de direkt aanwonenden de kans op overlast van spelende kin deren zo veel mogelijk wordt beperkt Aan de beide uiteinden van het plant soen zal een dichte - maar in verband met de verkeersveiligheid lage - be planting worden aangebracht van ca. 7 meter breed, terwijl het middengedeelte hoofdzakelijk uit gras zal bestaan, een klein deel zal verhard worden. Op het verharde deel zal een basketbalkorf worden geplaatst Daarbij wordt ervan uitgegaan - en ook dit had de instem ming van het overgrote deel van de aanwezigen, inclusief de daar spelende kinderen - dat het veldje niet meer ge bruikt zal worden als trapveld. Over de mogelijkehden om elders in Leusden- Zuid een trapveldje te realiseren zal binnenkort door de afd. Plantsoenen een rapport aan b en w worden aan geboden. dat overigens niet alleen op Leusden-Zuid betrekking heeft, maar op de gehele gemeente. Uiteraard is de uitvoering van het nu op tafel gekomen plan voor da herin^ richting van het plantsoentje in Leus- bedragen. Opvoering van de inkoop van water bij de Gelderse Waterleidingmaatschappij zou op korte termijn niet te verwezenlijken zijn in verband met het aanleggen van leidin gen e.d. Daarom zag men de water winning aan de Koedijkerweg als enige mogelijkheid Een door het Rijksinsti tuut van drinkwatervoorziening inge steld onderzoek wees uit dat een ont trekking van een dergelijke hoeveelheid water op bezwaren zou stuiten. De bo venste grondwaterstand zou over een groot gebied aanmerkelijk worden ver laagd. Hierdoor zou op een vrij grote oppervlakte landbouwgrond opbreng- ste schade te verwachten zijn Ook zouden de landgoederen Hoevelaken en Stoutenburg nadelig worden beïnv loed. Door de Cogrowa werd voorge steld om wel vergunning te verlenen voor een proeftijd van vijf jaar voor 1.5 miljoen kubieke meter water per jaar. De vermindering tot de helft zou de na delige gevolgen dan aanzienlijk beper ken. Ook de landbouwerorganisaties waaronder de Achterveldse ABTB. hebben niet stilgezeten. Er werden be- zwarenzittingen gehouden en een groot aantal bezwaarschriften werd inge diend. Ook werden er door Gedepu teerde Staten van Utrecht en Gelder land adviezen uitgebracht waarin de voorkeur werd uitgesproken voor in koop van het water bij de Gelderse Waterleidingmaatschappij boven het totstandbrengen van de bedoelde wa- terwinplaats Hierin werden ook de be zwaren naar voren gebracht voor de landbouw, veeteelt en natuurgronden in de omgeving. Gezien de ingebrachte bezwaren, die zeker door de volle medewerking van de landbouworganisaties, zijn inge bracht, en de feiten dat de waterafgifte door het Amersfoortse bedrijf met uit zondering van de droge zomer heeft, zich heeft gestabiliseerd op een hoeveelheid van ongeveer 7.4 miljoen kubieke meter per jaar Dat ten be hoeve van het pompstation Holk ver gunning is verleend voor een ontrek king van ten hoogste 10 miljoen kubieke meter per jaar. in de voorziening door middel van dat pompstation mede is in begrepen een aanvullende leverantie aan Amersfoort ter dekking van de te verwachten toenemende behoefte Dat in in 1978 op deze winplaats ongeveer 1.1 miljoen kubieke meter ten behoeve van Amersfoort en gebleken is dat de Waterleidingmaatschappij Gelderland en gemeente Amersfoort overeen zijn gekomen dat de komende jaren een hoeveelheid van 2 miljoen kubieke meter water zal kunnen worden betrok ken uit het pompstation Holk terwijl de bestaande leiding daartoe toereikend zijn. Dit alles heeft de minister doen overwegen dat niet is gebleken dat het algemeen belang de totstandkoming van de bedoelde winplaats vordert zo dat de gevraagde vergunning dient te worden geweigerd. Het verzoek is dan ook afgewezen. Dit zeker tot grote op luchting van allen die hier nauw bij be trokken waren en alle bewoners van Stoutenburg en Hoevelaken J 2 1 Jan Wagenaar den-Zuid afhankelijk van de goedkeu ring door de gemeenteraad Overigens is met de aanwezige omwonenden af gesproken. dat het om een proef van 2 jaar gaat. de gemeente zal de omwo nenden dan enqueteren over hun erva ringen met de nieuwe inrichting De re sultaten van die enquete zullen moeten uitwijzen of dathans gekozen oplossing in de praktijk "Wdéröaad voldoet (Van de redaktie) LEUSDEN - Het plan om te bezuini gen op speelgelegenheden e.d. is niet zo maar op staande voet te realiseren. Hierover moet ook eerst met de wijk bewoners zelf gepraat worden. Maar wethouder Wagenaar stelt zich onder meer voor om tegen vergoeding bij voorbeeld het onderhoud van de zand bakken door de wijken zelf te laten doen, terwijl ook bij een vernieuwing van verschillende pleinen en hofjes wellicht méér aandacht kan worden ge schonken aan een betere bereikbaar heid van speelgelegenheden. die re gelmatig onderhoud vergen ..Juist ook de moeilijke bereikbaarheid van dit soort objekten kost de gemeente extra geld", aldus wethouder Wagenaar, die over deze zaken eerst met de wijk bewoners wil praten alvorens met defi nitieve bezuinigingsvoorstellen te ko men. ..En daarbij willen wij niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, maar zelfwerkzaamheid tegen vergoeding kan tevens betekenen, dat de controle op vernielingen beter zal worden, om maar een voorbeeld van besparing te noemen". Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20.50 per half jaar, 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. Evelien Blom: vóór kinderopvang (Van de redaktie) LEUSDEN - Na behandeling in de commissie Bezwaarschriften onder voorzitterschap van Rinze Bloemhof (PL) heeft de raad opnieuw het voor stel om subsidie-aanvraag van de Stichting Kinderopvang Leusden door te zenden naar CRM afgewezen. Met elf tegen en vier stemmen voor werd het voorstel verworpen. Marion Defares (PL) die vóór kinderopvang is. moest stemmen op formele gron den, omdat de aanvraag geen schijn van kans heeft. Kinderopvang valt namelijk buiten het kader van de Rijksbijdrageregeling Emancipa tiezaken. Evelien Blom (CDA) kor- rigeerde haar stemgedrag tijdens de vorige behandeling van dit voorstel en stemde (als enige CDA-er) vóór doorzending van de subsidie-aan vraag. Mevrouw Defares hield een indrin gend betoog vóór kinderopvang, waar bij ze de raad vroeg om inzake emancipatiebeleid ook een stuk ver antwoordelijkheid te willen nemen. ..Bij een te voeren emancipatiebeleid kun je niet om kinderopvang heen", stelde zij ,,De vraag is of en hoe je die verant woordelijkheid wilt aanvaarden en in wilt passen in het gemeentelijk beleid Zowel de VVD als het CDA waren tegen het subsidiëren van kinderopvang. Zij vinden dit een verantwoordelijkheid van de ouders. De heer Van Konijnenbelt (CDA) ging zelfs zover om te stellen, dat ook zonder een subsidie de stichtng gemakkelijk van start zal kunnen gaan ..Selfsupporting moet gemakkelijk mo gelijk zijn, vooral omdat de gemeente heeft toegezegd om te helpen bij het vinden van een geschikte ruimte", zei hij. Mevrouw Defares vond dat uitgangs punt discutabel ..Het gaat per slot van rekening niet om een cursus Bloem schikken", voegde zij er ietwat vinnig aan toe. Binnen afzienbare tijd zal de raad - mede aan de hand van de door de vier vrouwelijke raadsleden inge diende nota over het emancipatiebeleid - een principiële diskussie voeren over deze aangelegenheid De aanvraag voor subsidie voor kinderopvang was overigens niet in overeenstemming met de rijksbijdrageregeling Emancipatie- aktiviteiten, omdat een dergelijke subsidie voor kinderopvang alleen kan worden verstrekt, indien het gerelateerd is aan aktiviteiten ten bate van de emancipatie. Vandaar dat mevrouw Defares op formele gronden tegen het voorstel stemde, ook al hield ze een vurig pleidooi als voorstandster van kinderopvang. ).QZy (Van de redaktie) LEUSDEN - Zoals we reeds eerder schreven, zal Delta Lloyd haar uiterste best doen om uiterlijk 1 april het nieuwe hoofdwinkelcentrum De Hamershof geheel af te kunnen leveren Tenzij de winter roet in het eten gooit, zal men daarin wellicht slagen. Met Amro is overeenstemming bereikt over het noodwinkelcentrum De Rozendaal. Dit complex zal op 1 april 1980 pas worden afgebroken ..Mocht deze datum door een strenge winter niet worden ge haald. dan zit de gemeente echter wel in de moeilijkheden", gaf wethouder Mandemaker toe. terwijl aan de andere kant het schema bij een zachte winter gemakkelijk kan worden gehaald (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep Ver- keersaangelegenheden zal - aldus wethouder Wagenaar - op 12 de cember informeel bijeenkomen om kennis te maken met elkaar en om al vast te filosoferen over de wijze waarop de werkgroep zal moeten gaan funktioneren. De werkgroep - zo is de bedoeling - zal op een vaste dinsdag een keer per maand in het openbaar bijeenkomen. Het is niet de bedoeling - dit naar aanleiding van vragen van Progressief Leusden - dat de werkgroep in haar eentje het al zoveel besproken ver- keersleefbaarheidsplan gaat opstellen. Wethouder Wagenaar was het met me vrouw Defares (PL) eens. dat vanuit de raad het kader aangegeven dient te worden ..Mevrouw Defares heeft gelijk als ze zegt, dat we de werkgroep niet aan het werk kunnen zetten zonder duidelijke richtlijnen van de raad omdat we dan de kans lopen, dat de werk groep met een afgerond plan komt. waarvan de raad later zegt maar dat is de bedoeling niet", aldus wethouder Wagenaar „Er zal geen sprake zijn van een „lappendeken" van opgestapelde nota's die samen het verkeersleef- baarheidsplan zouden moeten vor men", stelde de wethouder het CDA gerust. ,,De nu geproduceerde der tien nota's kunnen dienst doen als basis voor het verkeersleefbaar- heidsplan, maar er zal zeker het no dige herschreven en herzien moeten worden, alvorens het totaal het raamwerk kan vormen, waarbinnen het verkeersleefbaarheidsplan tot stand dient te komen", zo stelde wethouder Wagenaar nadrukkelijk. „Hierin kan de werkgroep zeer nuttig werk doen in haar advisering aan de commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken". 3S"l. 3>S<L LEUSDEN - Afgelopen dinsdag is op de Zwarteweg de definitieve as- faltlaag gelegd. Dat deze werkzaam heden plaats vonden tijdens de markturen was helaas niet te voor komen. Asfalteren kan namelijk al leen maar onder bepaalde weersom standigheden plaatsvinden, het mag niet te koud zijn en zeker niet rege nen. Deze faktoren maken het onmogelijk van te voren precies te zeggen wanneer het asfalteringswerk wordt uitgevoerd. De dienst gemeentewerken hoopt er niettemin in geslaagd te zijn alles zo te regelen dat de bezoekers van de markt zo weinig mogelijk overlast van de werkzaamheden hebben ondervonden Rozendaallaan 9 Leusden-C (Van de redaktie) LEUSDEN - Hoewel voor 1980 voor subsidiëring van extra zaken en verenigingen in Leusden uit de zo genaamde Knelpuntenpot van CRM op de begroting een bedrag van 75.000,- is geraamd (waarvan 66.000,- van CRM en de rest vol gens verwachting van de gemeente), blijkt volgens een rtiededeling van mevrouw Verduin (PL) die subsidie voor 1979 en 1980 toch hoger te lig gen. Dit bleek haar uit mededelingen, door CRM gedaan. Volgens die in formatie zal Leusden voor 1979 een bedrag van 83.000,- ontvangen plus 5000,- voor emancipatie-ak- tiviteiten. Voor 1980 is ongeveer hetzelfde te verwachten ..We houden er als ge meente aan over." redeneerde me vrouw Verduin. die er bij het gemeente bestuur op aandrong om hetgeen méér dan 75 000 - wordt ontvangen niet voor andere doeleinden te gebruiken, maar ook beschikbaar te stellen aan de subsidiëring van objekten, die tot nu door geldgebrek niet aan subsidiëring zijn toegekomen Ook de heer Bergsma (VVD) wees het gemeentebestuur er op, dat het gemeentebestuur dit geld wel zal moe ten besteden voor de (incidentele) knelpunten die er kunnen zijn en niet alleen moet verdelen onder strukturele (jaarlijks terugkomende) subsidies De raad kan binnen afzienbare tijd een voorstel hierover verwachten, beloofde wethouder Van Woudenberg (CDA). LEUSDEN - Vrijdag en zaterdag houdt de P.V. Leusden haar jaarlijk se tentoonstelling in De Til. Nadat donderdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur de duiven gebracht zijn, worden deze op vrijdag gekeurd. De keuring geschiedt door J. M. Koetsier, een gediplomeerd keurmeester van de „Eerste Neder landse groep van Keurmeesters". De keuring van de 228 stuks inge zonden duiven, onderverdeeld in 10 klassen, neemtdegeheledaginbeslag Vrijdagavond om 19.30 uur gaan de deuren open, leden en belangstellen den kunnen dan genieten van werkelijk klassevogels. Niet voor niets is Leus den verenigingskampioen geworden van de grote afdeling Gooi en Sticht. Ook zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur is de tentoonstelling geopend Het doel. elkaar weer eens in het stille seizoendeel te zien, is altijd zeer ge slaagd en gezellig. Verloting en bon nenverkoop dragen bij in de kosten.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3