Sieraden van Iris ten Cate in Galerie Coninck Sterk en bewogen grafisch werk Lotte Marie van Oordt en Kees Beylsint in het Ploeghhuis kijk op kunst DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 Een stuk dioptaas, een zéér zeld zame steen, heeft deze jonge edelsmid verwerkt tot tropisch blad. waarbij een ring kan worden gedragen van bam boeachtige motieven. Heel mooi van verhouding en interessant van wis selend beeld zijn de brochures, waarin plexiglas is toegepast. Eén brochure heeft links boven een gematteerd zil veren vlakje, rechts een zelfde vlakje van geslepen hematiet. Onderaan be vindt zich een even groot vierkant van plexiglas, waarin aan de achterzijde kuiltjes zijn gefrazed. Gedragen op donkere ondergrond suggereert dit plexiglas golfjes, zandribbelingen. Iets dergelijks is het geval met een spang met zilveren omlijsting, waar in het plexiglas aan de achterzijde is gefra zed, hetgeen gedragen op donkere on dergrond. een fascinerend beeld van belletjes geeft. Agaten, citrienkistral, fluoriet, mala chiet, opaal wie van stenen houdt kan bij Iris terecht Zij verwerkt ze op een bij hun eigen karakter en vorm passende manier. Iris ten Cate is zeer gelovig, en heeft bestaande beeldjes van de lijdende Christus toegepast op komt in een zil veren omlijsting om als hanger te dra gen. Haar geloof draagt zij ook uit in de wandpaneeltjes, die in de huiskamer van de galeriehouders Dirkzwager hangen. Kruisvorm van eikehout met een gestileerde Christus in alpacca Golgotha met kruis en op aarde, en het licht dat door de wolken schijnt Het hoofd van Christus, uitgevoerd in hout en aluminium. In deze wandpaneeltjes stileert zij haar onderwerpen, maar de voorstel ling blijft herkenbaar, zoals eveneens is te zien bij de zonnebloemen en het be rkenbosje. Galerie Coninck is geopend van donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Anco Mali AMERSFOORT - De jonge Iris ten Cate, die haar opleiding genoot in Schoonhoven aan de MTS Vak school voor edelsmeden, laat een collektie sieraden zien in Galerie Co ninck. Op donderdag 13 december (van 10.00 tot 11.00 uur, van 15.00 tot 16.00 uur en van 19.30 tot 20.30 uur) zullen deze sieraden worden gedra gen tijdens de modeshows bij Maison Hartel. De sieraden van Iris ten Cate getui gen van fantasie, durf en technische vaardigheid. Het zijn overwegend kloeke sieraden, die minder of meer gepolystestenen in zilver vatten. Iris ten Cate heeft verscheidene sets vervaardigd. Zo is er een zilveren han ger met een opstaand schuin vlak met sodaliet waarbij een armband in zilver kan worden gedragen, bestaande uit twee ronde vlakken, die sodaliet om vatten. Er is ook een set van armband, ring en hanger, die pyriet in verschillen de afmetingen omvat. Waarbij de arm band en de hanger de facetjes van het pyriet laten zien, en voor de ring het pyriet in één stuk is geslepen. De armbanden zijn vrijwel allemaal voor de linkerarm ontworpen, lopen daar vaak konisch naar toe. Voor rechts schrijvende mensen vormen ze tijdens burowerk geen obstakel. De sieraden van Iris ten Cate zijn goed draagbaar. Een hanger met zin- clende, gevat in gepolijst zilver, heeft een prachtig vloeiende lijn. Wat grilliger is een buiscollier met kleine bol gesle pen hematietsteentjes, waarbij een ring kan worden gedragen eveneens be staande uit stukjes zilveren buis. Mooi gestileerd komt de hanger over. waarbij Iris een strakke kristallen mes senlegger heeft gevat in hoekjes van gematteerd zilver. Hierbij kan een ring met geslepen bergkristal worden ge dragen. Een stuk versteend hout, is op een dusdanige manier in zilver gevat, dat de steen tot zijn recht komt en de vatting niet te druk is. Iris ten Cate vindt, dat die stenen zoals de natuur ze gevormd heeft, best aksent mogen krijgen in de sieraden. Zij vindt de natuur zo mooi. dat ze deze als de beste vormgever zou willen betitelen. Een gouden ring heeft naar binnen gekeerde facetten. Het is een smeed- ring, gemaakt uit een gehamerd goudstaafje, waarin de facetten zijn weggevijld. De andere sieraden zijn meest uit plaat of draad vervaardigd AMERSFOORT - In de beneden zaal van het Ploeghhuis tonen in het komend weekend twee grafici sterk en bewogen werk. Het zijn Karin De- keukeleire en Lau Heidendael. Karin Dekeukeleire tekent en schetst in de natuur. Van haar zijn er diverse studiebladen van een boslaantje. van schelpen, de cayennebloem. hagedis jes, een muisje. Soms heel poëtische notities, die de schoonheid van de kleinste groei vorm en in de natuur die waarde toekennen, die zij bij aandach tig beschouwen bezitten. Er zijn van haar hand mooie litho's van arkadisch aandoende verstilde landschappen bij Olpe, in Limburg. Een prachtig blad met vier kleineefjes van Olpe belichaamt een grote verlaten heid. Deze bladen vormen de figuratieve aanzet tot een serie geabstrakeerde prenten. Bloeiende bespiegelingen over de tropische boom, de tamarinde, die familie is van de Chistus door- nachtigen. Hierin legt Karin Dekeuke leire haar gedachten neer over instink- tief aangevoelde vormen van leven en groeien, die als overbeginsel aan de natuur ten grondslag liggen Van Lau Heidendael zijn er kleuren- lino's, die dierengedichten van de la Fontaine uitbeelden. Het zijn komposi ties met prafehtige vlakverdelingen en een zeer fraaie kleureuze. Groots van opzet. De lino van de twee duiven is bijzonder fraai van kompositie. Die van de rat, die zich uit de wereld heeft te ruggetrokken, is heel mooi van kleurstelling Fraai zijn ook de kleurenlino's met de spelers, en de weergaven van het be- gnp labyrinth. Het Ploeghhuis is geopend op vrijdag 30 november van 19 00 tot 22.00 uur, op zaterdag 1 december 11.00 tot 17.00 uur, op zondag 2 december van 14.00 tot 17.00 uur Anco Mali AMERSFOORT - Op de zolder van het Ploeghhuis kunt u In het komend weeken (vrijdag 30 november van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag 1 de cember van 11.00 uur tot 17.00 uur en zondag 2 december van 14.00 tot 17.00 uur) de keramische baloor- Impjes van Kees Beylsmit en de akwarellen en olie verf doeken van Lotte Marie van Oordt zien. Kees Beylsmit blijkt nog steeds niet uitgewerkt te zijn op de van hem beken de zéér stille bolvormpjes. waarin hij soms ternauwernood een kleine ope ning durft aan te brengen. Het zijn groeivormpjes in bolgedaante, die hij voorziet van een stemmig, gedempt getoond glazuur. De meeste blijven zeer gesloten van krakter. Ze getuigen van een haast vrome eerbied voor de natuur, die de maker geen behoefte blijkt op te leveren aan een wat kleuriger en gevariëerder uitbeelding. Lente en zomer spreken een zo introverte per soonlijkheid als Kees Beylsmit niet aan Hij weet er geen weg mee. Het zijn de aflopende herfst, waarin nauwelijks iets nog verandert en de winter, waarin alles tot stilstand komt, die hij in zijn kerami sche bolvormpjes weergeeft De akwarellen en olieverfschilderijen van Lotte Marie van Oordt zijn blond en heel licht en frêle van kompositie en kleurstelling. Haar forsythia en heuvels achter chrysanten zijn even teer van kleur en schilderkundige aangifte als de ontwakende lente. Haar kleuren in de rhodondendrons, de narcis (gouache) en de planten akwarellen zijn helder en fris. Erg fraai laat zij het uit van het doek of papier meespelen in de kompositie. Zij zet de bloemstillevens in ruime partijen op. veel weglatend, en met en kele vormaanduidingen de essentie van de bloemen weergevend. Een goed gedaan portret is de ak- warel van blad Fortuin. Anco Mali

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9