En tenslotte Ingezonden c Spaanse November ontboezemingen miss peach buiten verantwoordelijkheid redaktie DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Mijn ouders wisten het wel, Leusder Krant UIT HE T PUTIB-gAPPORT DINSDAG 4 DECEMBER 1979 Loep op Leusden 10 HISTORISCH fan die historische onderzoe kers, die zo af en toe eens iets op losse schroeven komen zetten, daar houd ik wel van. Onlangs zag ik er nog een in een televisie programma, die zowat alle histo rische bodem onder onze voeten wegveegde, al is me de kern van de zaak enigzins ontschoten. En nu weer meneer Delahaye, een vorser uit het zuiden. Ik vind dat hij zijn naam niet mee heeft - de Jong of Den Tex, dat ligt toch een heel stuk degelijker m het gehoor -, maar van de andere kant komt hij uit Zundert, en dat pleit voor hem. In ieder geval heeft Delahaye een boekje geschreven, waarin hij beweert dat Lisiduna in het geheel niet hier ligt, maar ergens m Noord- Frankrijk. En Flehite, dat is ook een heel andere kant op dan wi altijd dachten. Jammer voor de fanfare, jammer voor het mu seum, jammer voor 1200 jaar Leusden. Of jammer voor DelahayeDat is de kwestie natuurlijk: bewijzen op tafel. Delahaye. Daar zullen we voorlopig nog even op moeten wachten, want het boekje waarop het verhaal in de Leusder Krant van vorige week was gebaseerd, is slechts een voorpublikatie van iets wat vast een lijvig werk gaat worden. En daar mogen dan weer de geschiedenisjongens en -meis jes uit de traditionele school hun tandjes op stuk gaan bijten. Want dat valt mij altijd op aan die geschiedenisonderzoekers die tot verbluffende conclusies komen: ze hebben over het algemeen hun kennis niet opgedaan op regulie re instituten voor wetenschappe lijk onderwijs, laat staan dat ze aan dergelijke instellingen ver- vonden zouden zijn. Het gaat meestal om doorzetters die na de handelsdagschool op een kan toor of iets dergelijks verzeild zijn geraakt en zich 's avonds na de afwas door zelfstudie - eventueel geassisteerd door instituten met hartelijke leraren - naar eerder genoemde opzienbarende con clusies hebben geworsteld. En het moet gezegd worden, daarin zijn ze oneindig veel produktiever dan hun betitelde collegae, die dan ook terecht binnenkort in de garderobe van hun faculteitsge bouw op een prikklok vergast zullen worden Dus we wachten eerst even dat boek af en de commentaren daar op, en ondertussen blijven we zitten waar we zitten. Niet in pa niek naar Frankrijk vluchten, ook niet haastig die gedenksteen uit de toren van oud-Leusden gaan staan pulken. Lisiduna blijft ge woon Lisiduna heten, en wat die oorkonde van de Oosterhoutse zusters betreft, daarvan kunnen we altijd nog bezien of die in het nieuw te bouwen raadhuis nog een plaatsje zal kunnen kri/gen of niet Als het nodig blijkt, kunnen we de organisatoren van Leusden 1200 tegen die tijd altijd nog fees telijk in het schandblok plaatsen, waarbij historische kledij natuur lijk dwingend is voorgeschreven. Ik heb zo'n gevoel dat het zover niet komt, maar je weet nooit. Van die Tjerk Vermaning dacht ook iedereen dat hij zi/n archeologi sche vondsten thuis achter in het schuurtje zat te slijpen, maar die heeft ondertussen toch ook maar een schadevergoeding toegewe zen gekregen. Lange tijd versle ten voor de Van Meegeren van de archeologie, maar nu dan toch een beetje gelijk. Waarmee ik maar zeggen wil: doe die Delahaye nou niet met een af als een vlees geworden eerste april of andere vorm van folklore. Je weet maar nooit. En daarom zou ik ook die mensen van Achterveld 600 (of 700, daar wil ik van af wezen) dringend willen adviseren om nog even de stukken te controleren. Mis schien vantevoren even bellen met Delahaye. Dat we straks niet eerst vrolijk een feestje vieren en vervolgens te horen krijgen dat een en ander toch gebaseerd was op een document dat betrekking had op een vlek in de buurt van Warschau. Want dan zijn we na tuurlijk nog veel verder van huis. Alhoewel ik dan wel een histo ricus weet die een boekje zou kunnen schrijven waarin wordt aangetoond dat Achteveld echt al zoveel eeuwen de poort van de Gelderse vallei is. K. BURGERLIJKE STAND Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode tot en met 22 november 1979 zijn: GEBOREN: 8 nov 1979 Walter, z.v. A van Kals- beek en J. Reemst 10 nov. 1979 Cynthia Louise, d.v. J. Apeldoorn en L. M van Rouwendal. 12 nov. 1979 Sander, z.v. G J. ten Hoven en G D. A. Timmer. 15 nov. 1979 Jacobus Jelte, z.v. SLUITING GEMEENTEHUIS Op 24, 27, 28 en 31 december 1979 zullen de Gemeentesecretarie en de Dienst Gemeentewerken voor het publiek gesloten zijn. Voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden zal het bu reau Burgerlijke Stand op bovenge noemde dagen van 9.00 tot 9.30 uur geopend zijn. gevonden en verloren VERLOREN Zondag 1 december: gevlochten zilveren armband Inlichtingen tel. 44584 EENZAAM, MAAR NIET ALLEEN IN LEUSDEN Misschien is het u ook opgevallen, dat de grote vervlakking, (d.i een ander woord voor onverschilligheid), is be gonnen. Waarden en normen, waar we aan gewend waren brokkelen steeds meer af, familie- en vriendschapsban den worden losser en eigenlijk alleen maar omdat niemand meer echt tijd vrij kan maken voor de ander in deze jach tige maatschappij. Als er al éen groep is, die daar erg veel last van heeft, dan is het wel de grote groep alleenstaande vrouwen en man nen in onze maatschappij. In de ge meente Leusden spreken we dan over minstens 51 vrouwen en 120 mannen Juist zij hebben het contact met ande ren zó nodig Doordat zij alleen zijn ko men te staan missen zij veel, vrouwen de sociale status van de man, waardoor toch meestal veel contacten worden gelegd, mannen, die vaak met kinderen achterblijven en de praktische hulp van de vrouw moeten missen. Over verdriet zullen we het maar niet hebben, dat is een hoofdstuk apart. Maar als dan die gelukkigen, die nog samen zijn er nauwelijks bij stilstaan en voorbijgaan aan de eenzaamheid van voornoemde groep, en wie zal hen dat kwalijk nemen?, dan wordt het hoog tijd om zelf stappen te ondernemen om dit probleem, want dat zal het voor iedere gescheiden vrouw of man, weduwe of weduwnaar wel zijn, te gaan aanpak ken. Het liefst zouden we de groep tussen de 40 en 60 jaar bereiken, want de er varing heeft geleerd, dat deze mensen helemaal tussen wal en schip vallen Jongeren hebben nog vaak contacten door jonge kinderen, sportbeoefening of andere aktiviteiten. We stellen het volgende voor: Begin nen met avonden in huiselijke kring, waar iedereen haar of zijn problemen bespreekbaar kan maken met. en dit is zeer belangrijk, mensen die dezelfde problemen hebben Niet uitsluitend praten over verdriet' gekwetste trots, onmacht enz maar ook over prakti sche dingen, elkaar helpen waar nodig, vooral ook durven uitkomen voor je eenzaamheid, er mee leren leven en zo elkaar misschien weer de zin en de po sitieve kanten van het leven doen in zien. Stap eens over die hoge drempel heen en meldt u bij één van de volgende adressen mevrouw Van Melle. tel. 43646; mevrouw Mulder, tel 42229 en de heer v d. Horst, tel 41247, Maat schappelijk werker in de gemeente Leusden Eerste kennismakingsavond 13 de cember. Voor inlichtingen zie boven staande telefoonnummers Onze redaktionele mede- werk(st)ers: Frits van Breda, Asschatterweg 63, Leusden-centrum, tel 033-41757 (alg.) Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32, Leusden-centrum, tel 033-41380 (sport) Alex Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-centrum, tel. 033-42553 (alg Anco de Knijff-Mali, v. Har- denbroek v Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid, tel 033-40273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20. Leusden-centrum, tel 033-43724 (alg Verder werken regelmatig mee: C. Ph Spaans en W Boelhouwer ACHTERVELD woensdag 5 december, 9.00 uur handwerkhobby club De Moespot donderdag 6 december, 13.30 uur bejaardensoos Ons Gebouw. LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID dinsdag 4 december, 20.00 uur Ver gadering commissie ruimtelijke or- A. J M. Vrijhoef en M A. Dijkstra 19 nov 1979 Petra Hendrika Maria, d.v. A. P. Horst en H. R. van Midde laar. 23 okt. 1979 Amanda, d.v. J. de Graaf en A. M. Neerman OVERLEDEN: 13 nov. 1979 van Rouendal, Johanna Maria, oud 79 jaar GEHUWD: 16 nov. 1979 M. H. Hamers en J. J N Boers 21 nov. 1979 J. C. Burger en M L I M Jongen. hebben aan iedereen verteld, dat ik geboren was ledereen kent me nu, dankzij dat leuke geboorte] kaartje uit de enorme kollektievande Kom eens kijken. Je houdt het niet voo« mogelijk. Rozendaallaan 9 - Leusden-C. dening en openbare werken in het gemeentelijk informatiecentrum, Zwarteweg 16A. donderdag 6 december, 20.00 uur. Vergadering commissie algemeen bestuurszaken in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldse- weg 2. maandag 10 december, 20.00 uur Vergadering commissie welzijn in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha- mersveldseweg 2. maandag 10 december, 20.00 uur. Kerstadventsavond van de NCVB. dinsdag 11 december, 20.00 uur Vergadering commissie onderwijs in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. woensdag 12 november, 20.00 uur Vergadering commissie financiën in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2 donderdag 13 november, 20.00 uur Vergadering planadviesgroep in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha mersveldseweg 2. AUTO IN HEILIGENBERGERBEEK Zondagochtend kwam bij de politie van Leusden-Zuid de melding binnen dat er een auto in de Heiligenberger- beek lag. Bij een nader ingesteld on derzoek bleek deze auto eigendom te zijn van de heer T. A. uit Scherpenzeel, die vermoedelijk door onbekendheid met de situatie ter plaatse de macht over het stuur was verloren en te water was geraakt. FIETS KAPOT GEREDEN Op donderdag 29 november meldde zich vrachtwagenchauffeur A.L.v.d K uit Bilthoven bij de politie, nadat hij bij het achteruitrijden met zijn combinatie op de Arnhemseweg een damesfiets had kapot gereden. Zijn naam en adres zijn bij de politie van Leusden-Zuid be kend, doch de eigenaar van het rijwiel heeft zich nog niet gemeld VERKEERSINSTRUCTIE Vorige week donderdag en vrijdag werd door de politie van Leusden-Zuid instructie gegeven aan verkeersbnga- diers op de kruising Noorderinslag- Rossenberglaan. Ook voor de maand december staan nog van dergelijke in structies op het programma GELUIDSOVERLAST Zaterdag 1 december kwamen bij de politie klachten binnen over geluidso verlast voor omwonenden, veroorzaakt in de Johanneshoeve aan de Hamers veldseweg. Na overleg met de politie kwam men er achter dat hier inderdaad wel erg veel lawaai werd geproduceerd en werd een geluidsinstallatie zachter gedraaid RIJVERBOD Langs de Hamersveldseweg vond de politie zaterdag de Leusdenaar P. W. die onder invloed was van alcohol en niet meer in staat bleek te zijn zijn bromfiets te besturen. Na hem een rij verbod te hebben opgelegd werd de heer P. W door de politie van Leusden- Zuid naar huis vervoerd. VALS ALARM Zaterdagavond werd inbraak-alarm gegeven in het nieuwe Spar filiaal in De Biezenkamp Bij nader onderzoek bleek de inbreker echter een per soneelslid te zijn dat nog even in de zaak moest zijn, zonder daarbij aan het alarmsysteem te hebben gedacht. AUTODIEFSTAL Diezelfde avond ontdekte het hoofd van de technische dienst van Pon dat een deur van het gebouw was openge broken en een slot van een hek was doorgezaagd Binnen hoorde hij een inbreker bezig en om te voorkomen dat hij met een auto naar buiten zou rijden, plaatste hij zijn eigen auto voor de deur. Dit bleek voor de inbreker echter geen beletsel toch met grote vaart in een ge stolen auto naar buiten te rijden, daarbij beide auto's zwaar beschadigend. De gestolen auto werd later in Amersfoort aangetroffen. De politie stelt een on derzoek in naar de identiteit van de da der. De te water geraakte auto van T. A. uit Scherpenzeel. Het regent en het is Novem ber. Weer keert het najaar en be laagt het hart, dat droef maar steeds gewender, Zijn heimelijke pijnen draagt. Het is een wat somber begin, dit gedicht van J. C Bloem. Er is over November eigenlijk zo weinig te zeggen, ik kan uit bundig blij zijn met hetvoorjaar, het prille groen dat aarzelend doorbreekt, de plotseling uit barstende kleuren, de verwon dering telkens weer om het wonder van het nieuwe leven De vreugd van het „buiten" wonen waardoor je al die bele venissen beter ziet dan in de steden Ook de zomer kan blijde ont roering brengen, met het rij pen van bloemen en vruchten, maar de zomer heeft, vind ik, geen eigen gezicht, 'tgaat al les zo kalm en zeker, zonder verrassingen, een rustig leven dat naar z'n eind gaat. met als slot het afstaan van alles wat het heeft voortgebracht De stille vlijt der zomer wordt be loond met beroving, door de mens of door de natuur. De herfst is heel anders, de herfst brengt onwaarschijnlijke kleuren waarin bruin, rood en goud de toon aangeven, als daar de zon haar licht er door doet vallen is het kleurenfeest. Op een vroege ochtend reed ik door Lockhorst toen plotse ling door die zachte herfsttin ten een vleug zonlicht viel. het was alsof de vlammen er uit sloegen. Die boslaan veranderde op 't zelfde ogenblik in een on werkelijk toneeldecor. Langs de donkere stammen die zich helder weerspiegelde in de beek zweefde de och tendmist, en daarboven brak door de zonnevlaag de hemel open 'k Stond even stil. het was als of kleur een licht muziek maak te. Die muziek moeten de grote componisten gehoord heb ben, en zo ook konden de schrijvers hun bladzijden vul len met prachtige natuur beschrijvingen. Zo stond ik even te suffen op de Lockhorsterweg waar het forensenverkeer al op gang kwam. Toen er een nijdig toe terde viel de droom aan scher ven, de zonneveeg was weg en de kleuren vervaagden tot de „gewone" herfsttinten. En dan komt November en daar kan je niks van zeggen, het regent, het is mistig of het stormt, 't is wel lekker in de regen te lopen en door de bladeren te sloffen Voor de ware tuiniers is het een drukke tijd, alle vergane glorie moet worden wegge ruimd Gehuld in alle soorten regenkleding zijn de zeer moedigen in het dorp spittend en wroetend bezig alsof ze naar olie of goud zoeken. Anderen zitten nederig ge knield bollen in de zwarte grond te stoppen in 't vaste vertrouwen dat in het voor jaar het wonder weer geschiedt. Tegen de avond stijgen vaak nevels op uit de sloten die de vreemdste vormen aan kun nen nemen, ik denk dat zo het geloof in „Witte Wieven" ont staan is. Voor velen breekt ook de tijd van vergaderen weer aan, en d'r wordt wat afgepraat, om geen ander woord te gebrui ken. Zo kwam ik in een praatgroep terecht, het ging ondermeer over welzijn, als ik dan die kring zo eens rondkeek en zag al die wel verzorgde mensen, al of niet in een dure slobber trui of een felgekleurd hemd waarmee naar ik dacht gepro testeerd wordt tegen de bur- gelijkheid, vroeg ik me af, we ten jullie wel wat armoe en honger is. Heb je het aan de lijve onder vonden of weet je het alleen van de T.V. of uit de krant? Er rezen herinneringen uit m'n jeugd, de gespreksleider hoor de ik niet meer. Moeder, een qeloviqe vrouw, die door dit geloof het niet zo gemakkelijke leven aan kon, een soort medicijnvrouw in het dorp waar we toen woon den, bij ziekte werd er steevast bij haar aangeklopt, en ze wist bijna altijd raad. een dokter werd niet zo gauw gehaald. Vader was een altijd bezige man van twaalf ambachten die hij nog goed beheerste ook. Vaak meer bezig met andere, dan z'n eigen zorgen een soort Samuel Hamilton uit „Ten Oosten van Eden" van John Steinbeck. Eigenlijk een uitvinder die z'n ontdekkingen weer vergat o1 ze aan een ander gaf. 't Gevolg was dat er bij ons als bij meerderen in het dorp, wei eens geen brood ophde plank was als kinderen begonnen we bijna aan de plank zelf heren, goed in het pak, al of ren overwegend van tantes en omes, heel vernuftig door moeder in vele lange nachtelij ke uren pasklaar gemaakt 'kWeet nog dat ik negen jaar werd, ik kreeg een stuiver en moest hiervoor een banaan kopen Die had ik nog nooit geproefd, de helft mocht ik houden en de andere helft delen met m'n broer en zusje. Geschrokken van m'n drome rij kijk ik de zaal rond en zie al die welgedane dames en heren, goed in het pak, al of niet progressief gekleed, ogenschijnlijk geen zorgen maar dat weet ik niet, en dan denk ik, hebben jullie dit ge kend. Praten jullie niet erg gemakke lijk vanuit je welvaartspositie, sta je niet op je achterste be nen als het om een loonsver mindering gaat van 0.0005 procent. Rijst er geen storm van protes ten als de overheid niet voor een enorme verlanglijst van wensen kan zorgen. Wensen die we met goede wil zelf zouden kunnen vervullen. Een beetje uit het lood hoorde ik nog de spraakwatervallen waarbij de ene eigentijdse term op de andere volgde, en ik dacht zo met J C. Bloem: Het regent en het is november. OE WltT VOOR2JTTBC CUORJ>EAj UAAJ «ET SCHOOLPACtE t rrAA« JE BE/MT WVT ZE CAOHE^i AL& 0E J E SLIEST I MEWVMD CACKTE TOCH 0A7 DHL TDEAJ HWVCBWÜSE IA<V\J A<SjT" ]345a TPvL „Wij zijn de babysitters.''

Leusder Krant | 1979 | | pagina 10