Avond voor bejaarden Twee jubilarissen bij graanhandel v.d. Berg Sinterklaas bij Blijhof „Betrokkenheid bij inspraak vaak minimaal" Kerstadvents- avond NCVB Henneke Bijsterveld: „»c JU ill SGijii IVEKir BOEKBESPREKING ft* BOEKBESPREKING 2,. off LEUSDEN - Omdat Sinterklaas nu eenmaal niet overal tegelijk kan zijn bracht hij enkele dagen voor zijn verjaardag alvast een bezoek aan de Blljhof. Zaterdagmorgen waren er zo'n 130 kinderen In de leeftijds groep van 4 tot 7 jaar In de Blljhof bijeen om daar de komst van de goedheillgman af te wachten. Hun geduld werd beloond, want de Sint had Inderdaad kans gezien even langs te komen. Het eerste wat de Spaanse bisschop opviel was dat hij dit keer welkom werd geheten In de nieuwe uitbreiding van de speeltuin vereniging, welke sedert september J.l. In gebruik Is. Omdat dit jaar beschikt kon wor den over een geheel eigen ruimte werd het Sint Nicolaasfeest op een andere manier gevierd dan vorige jaren. Dit jaar géén toneelstukje en géén verhaal. Dit jaar moesten de kinderen zelf aan de gang met spel letjes en activiteiten in de Sinter klaassfeer. Zo moesten 130, toch wel wat nerveuze, kleuters kleuren, plak ken, „schoenen vullen", een veer op de pet van zwarte piet prikken en een puzzel maken. Afgewisseld met li monade drinken en uiteraard een speculaasje eten vloog de tijd om. Men had na anderhalf uur werken juist de boel een beetje aan de kant toen Sint met drie Pieten binnen kwam Gelukkig voor alle aanwezi gen was de goedheiligman niet met lege handen gekomen. Nadat op de melodie van een sinterklaasliedje een groepje kinderen een dansje hadden uitgevoerd en de Sint was vertrokken, konden de kinderen uit een grote berg presentjes hun keus maken. 's Middags wês het de beurt van de kinderen vanaf 8 jaar om feest te vieren De stemming daar was dui delijk wat minder nerveus. De spel letjes die gedaan werden hadden ook een hogere moeilijkheidsgraad. Terwijl de helft van de 80 aanwezige kinderen zich bezighield met het versieren van een speculaaspop met behulp van suiker, hageslag, snoep etc. deden de anderen een posten- spel. Na een drie kwartier werden de rollen omgedraaid. Ook bij de grote re kinderen kwam de Sint op bezoek. Opvallend was dat deze groep kin deren minder onder de indruk was van de komst van Sint met zijn Pie- ALLEMAAL SAMEN Het duo Bertrams/Eykman heeft weer een wat ongebruikelijk thema aangedurfd in de kleuterboekenwereld solidariteit. Na ..De Allersterkste" in de Drie Turvenreeks nu een tweede I boekje ..Allemaal samen" Twee kleuters zijn in een zandbak aan het spelen. Een derde komt erbij om het samenspel te verstoren. Sa- men vechten ze tegen de nieuwkomer, die na het onderspit gedolven te heb ben. ook mee mag spelen Ditzelfde speelt zich nog verscheide ne keren af Steeds weer met andere I kinderen die de zandbak voor zichzelf op willen eisen. Samen staan de klein sten sterk. In de tekst zitten veel herhalingen die voornamelijk betrekking hebben op de mar '^ren om iemand onderuit te krij gen. Joep Bertrams illustreert dat met erg leuke tekeningen, die helaas alleen op de kaft in kleur zijn uitgevoerd. R.H. Karei Eykman en Joep Bertrams: „Allemaal samen" Uitgave: Sjaloom Odijk 1979 Prijs: 12,50. ten. Meer belangstelling had men voor de zak met cadeau's Nadat de goedheiligman aan de winnaars van het postenspel, Eric van Maanen. Mare v d. Beden en Jeroen v. d. Kamp de eremedaille had overhan digd konden de aanwezigen hun keus maken. In totaal hebben ruim tweehonderd kinderen deelgenomen aan de Sint Nicolaasviering van de speeltuinver eniging Voor de organisatoren moet het een plezierig idee zijn te weten dat hun inspanning zo gewaardeerd wordt. LEUSDEN - Vorige week vrijdag vierden twee medewerkers van graanhandel Van de Berg het feit dat zij 25 jaar in dienst waren van dit bedrijf. Het zijn de Heren H. van Middelaar en G Voorburg, die res pectievelijk als fabrieksarbeider en chauffeur bij dit bedrijf in dienst zijn. Voor dit jubileum werd hun een re ceptie aangeboden in manege De Klaveet. - LEUSDEN - De kerst-advents- j avond van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal dit jaar worden i gehouden op 10 december De I avond begint in verband met een deze avond te houde/i broodmaaltijd om half 8 De kosten voor de avond bedragen 5,-. Na de broodmaaltijd zal een vertegenwoordigster van Amnesty International de aandacht vragen voor een aktie voor politieke gevangenen in Rusland. Hierna wordt het kerstspel Maria en haar buren opgevoerd door een groepje dames uit Scherpenzeel. 0 De beide jubilarissen tijdens de receptie vorige week vrijdag. i Vorige week organiseerde de Oranjevereniging Leusden een gezellige avond voor de Leusdense beiaarden In het Ros Beyaart. Bijgaande foto geeft een Indruk van de avond. ALFRED J. KWAK Na het geweldige succes van de ook door de critici veel geprezen elpee ..Al fred J. Kwak" van Herman van Veen is nu bij diens huisuitgeverij een boek on der dezelfde titel verschenen Het ver haal is gebaseerd op een oud sprookje, dat door Herman van Veen humanis tisch is uitgewerkt en is aangekleed met versjes en liedjes. De tekst is dezelfde als van de plaat. Annet Kossen heeft er prachtige en erg geestige tekeningen bijgemaakt Alfred Jodocus Kwak is een heel bij zondere eend. Toen hij nog op de la gere school zat was hij de enige, die al in de derde met z'n ogen dicht naar de overkant kon zwemmen Deze bijzondere Alfred las in de krant dat er verre landen waren waar geen water was om in te zwemmen Dat vond hij heel erg en hij verzon een plan om de bewoners van die landen te gaan hel pen. Maar door de luie spilzieke koning van zijn land wordt Alfred J Kwak het benodigde geld. dat de eend na veel inspanning bij elKaar heeft weten te sparen, afhandig gemaakt. Samen met zijn vrienden de vos, de bijen, de rivier en de ladder trekt hij er op uit om bij de koning zijn centen terug te halen Dat lukt hem nietl maar danxkzij zijn schranderheid en de hulp van zijn vrienden weet hij echter wel de koning te verjagen en zelf op de troon te ko men. En dat is het graven van een vijver voor dat verre land nog maar een koud kunstje. De liedjes onderbreken, net als op de plaat, het verhaal Ze zijn echter in een andere kleur afgedrukt, Het geheel kan aan één stuk worden voorgelezen, echter niet voor de allerjongste kinde ren. R.H. Herman van Veen en Annet Klassen: ..Alfred Jodokus Kwak" Uitgave: Harlekijn Holland Westbroek 1979. verplaatst van „het veld" naar een bureau. Daar staat echter wel tegenover dat het beeld dat ik mij had gevormd van ambtenaren radicaal is veran derd Het zijn in werkelijkheid allemaal hardwerkende men sen die hun best doen het de burgers naar de zin te maken. Het is zeker niet zo dat ik hier in vergelijking tot mijn vorige baan niets meer te doen heb" Op de vraag of een dergelijke toch wel veel van je vragende baan niet zoveel tijd van je opeist dat je geen tijd meer hebt voor je gezin, antwoordt Henneke Bijsterveld dat zij kostwinner is en dat haar man voor de beide dochters van 11 en 13 jaar en het huishouden zorgt „We hebben", zegt ze, „die keuze bewust gemaakt. We hebben een tijd samen gewerkt maar op de duur gaat zich dat wreken. Toen twee part-time banen niet waren te vinden ben ik blijven werken en heeft mijn man de zorg voor het gezin en het huishou den voor zijn rekening geno men" Terugkomend op haar werk vertelt Henneke Bijsterveld dat het haar opvalt dat er in feite zo weinig mensen weg weten met de mogelijkheden van in spraak die worden geboden „De welzijnsplanning", zegt Henneke, „gaat iedereen aan, maar de betrokkenheid erbij is minimaal" Een probleem dat volgens haar overigens niet specifiek Leusdens is. Zij schrijft dit ten dele toe aan de vaak te theoretische benade ring van de problemen. De mensen gaan zich er pas mee bezighouden als het - en dan liefst met cijfertjes erbij - gaat over hun club of hun vereni ging. In een eerder statium leeft de inspraak bij de men sen over het algemeen nog niet. LEUSDEN - Ongeveer een jaar geleden Is Henneke Bijs terveld, afkomstig uit Amers foort, In Leusden terecht ge komen. Na de sociale acade mie en een baan In het vor mingswerk voor werkende jongeren, kwam zij vla de zo genaamde T.A.P. regeling aan een baan bij de gemeente Leusden. Die baan beviel haar goed en zo werd haar aanstel ling In maart van dit jaar defi nitief. Voor het gesprekje dat wij met haar hadden ontving zl| ons In haar werkkamer, waarvan zij zegt dat het de mooiste Is van het hele gemeentehuls. „Ik zit hier Iedere dag een flink aantal uren", zegt Henneke Bijster veld, „dus heb Ik me Inae- spannen om er ook een zo ge zellig mogelijke ruimte van te maken. En dat Is haar aardig gelukt, als je alleen al kijkt naar het enorme aantal plan ten wat hier staat". Wat doet Henneke Bijster veld voor de gemeente Leus den? Henneke: „Ik heb in het afge lopen jaar mijn bijdrage gele verd aan de sociale kaart die deze week verschijnt. Vanaf het begin van mijn aanstelling ben ik daarmee bezig geweest Ik was min of meer een sleu telfiguur tussen bevolking en meer bekendheid te krijgen met wat er in Leusden speel de". Nu voor Henneke het werk aan de sociale kaart achter de rug is. is zij begonnen aan het mede tot stand brengen van het sociaal-cultureel plan voor de periode 1981-1984. Haar voornaamste werk hierbij is het bijwonen van vergaderin gen en het maken van de stuk ken voor deze vergaderingen Daarnaast heeft zij nog steeds haar sleutelfunctie tussen be volking en overheid. VELDWERK „Dat veldwerk", zegt Henne ke Bijsterveld". vind ik heel belangrijk De ellende is alleen dat ik er vaak door drukke werkzaamheden niet of nau welijks tijd voor vrij kan ma ken. Daar komt nog bij dat het op huisbezoek gaan en praten over dergelijke zaken enorm veel tijd kost". Het lijkt nog al een omscha keling van het vormingswerk voor jongeren naar haar baan bij de gemeente Leusden. „Mijn vorige baan was inder daad". zo bekent Henneke. „wel flitsender, mijn werkter rein heeft zich grotendeels gemeente. In die periode had ners over het leven in Leusden was overigens een mooie ge- ik veel gesprekken met inwo- en de Leusdenaren zelf. Dit legenheid om ook zelf wat Henneke Bijsterveld In haar werkkamer.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5