leusder krant I MartinSheen i verdient een Oscar DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 kijk op de film 12 „Apocalypse Now" de gruwelijke waanzin van de ooriog in het Vietnam van Coppola DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week de eerste ,,Kerst"-klapper (zij het een beetje aan de vroege kant, eerder een Sint NicolaaspremièreZoals bekend sparen de meeste filmdistributeurs hun naar wat zij vinden beste films" op tot de Kerst. En daarna weer tot Pasen. Een beetje een eigenaardige ge woonte, waardoor het kan gebeuren, dat je veel belangrijke films in één keer geserveerd krijgt en zo n zware maaltijd kan dan soms wat verkeerd vallen. Wat Amersfoort betreft kunnen we in de komende weken tal van premières verwachten. Deze week start „Apocalypse Now" in Grand 3, in landelijke première, nadat het proefdraaien in Amsterdam een doorslaand succes werd. In de toneelwereld worden de „try outs" in de - wat zij in de stad zo aardig noemen „de provincie" gehouden, met deze film werd de zaak omge draaid. „Apocalypse Now" werd dus goed bevonden om ook aan den volke in de provincie te tonen, vandaar dat deze week Grand 3 wel stampvol zal zitten met filmliefhebbers, die de tocht naar Amsterdam er niet voor over hebben gehad .Volgende week is het opnieuw raak, want dan gaat „Een pak slaag" van regisseur Bert Haanstra in Grand 1 en 2 in première. Datzelfde geldt voor „Rabbi Abraham in het wilde westen" (The Frisco Kid") van regisseur Robert Aldrich met Gene Wilder in een komische hoofdrol. In dezelfde periode kan men in Amersfoort ook nog de Alistair McLean-verfilming „Bear Island" verwachten, de langverwachte speelfilm „Cha Cha" met Herman Brood en zijn Wild Romance, Nina Hagen, Lene Lovich Less Chapell in de hoofdrol len, terwijl tenslotte ook nog aandacht wordt gevraagd voor de nieuwste Bud Spencer. Zouden er méér theaters in Amersfoort zijn geweest, dan zouden de filmliefheb bers helemaal hun hart kunnen ophalen, want noodgedwongen blijven andere „grote" films nog eventjes liggen, zoals ..Airport'80-Concorde", „Escape from Alcatraz", ..Flic ou Voyou" (Belmondo) en „Steel", die eveneens de moeite van het bekijken waard worden geacht. Kortom: een grote overvloed aan nieuwe films, die het filmbedrijf met moeite kan verwerken. Erg gelukkig is men er niet mee en er is al meerdere malen aangedrongen op een betere coördinatie, zodat iedere film de aandacht kan krijgen die hij verdient, maar tot nu toe is alles bij het oude gebleven Met als gevolg, dat er toch enkele films git de boot zullen vallen, overtroefd door de konkurrenten. Het programma van deze week heeft verder niet zoveel nieuws te bieden „Nieuw" in Grand 5 is de Franse film „Servante et Maitresse" met Andrea Ferreol en Victor Lanoux in de hoofdrollen, terwijl in Cinema 2 „Histoire d'O" van Just Jaeckin nog eens weer tevoorschijn wordt gehaald in afwachting van betere tijden Opvallend is het vlugge verdwijnen van „Alien". Deze uitstekende horror/ SF-film hield het vijf weken uit. Speciale cassettes (ook daarin zijn al gespecialiseerde bedrijven) zorgen er voor, dat iedereen naar eigen keus een spel kan spelen ofen daarin zit het venijn: kan programmeren De eerste huis- computers zijn al via de postor der gidsen aan den volke voor een zacht" pri/sje gepresenteerd en het zal niet lang meer duren voor dat in ieder huisgezin zo'n gezellig computertje de gemoederen be zig houdt. En dat niet alleen Een eigen huiscomputer? Dat wordt het statussymbool van de tach tiger jaren. Totdat het te laat is Want leer mij ze kennen. Wedden, dat over enkele jaren, als iedereen aan die met micro processors gevulde kunstbremen is gewend, lekker knus in een hoekte van de huiskamer, dat dan de aap uit de wijde mouw komt? Gut, zegt men dan, die mensen van de bank, van de PTTvan de overheid en al die andere nuttige instanties die toch al zoveel zaken zo keurig voor ons regelen, ,,als jullie toch een eigen computertje thuis hebben, waarom dan al die moeite gedaan door naar ons toe te komen? Blijf lekker thuis en sluit uw computer aan op de onze. Klaar is kees". De eerste cursussen in het lek ker thuis programmeren zijn al via Teleac gegeven en zullen er vast nog wel meer volgen. Ponsgaatje hier, puisje daar. Eerst zal alles natuurlijk nog facultatief zijn: u mag van uw eigen computertje gebruik maken, maar het hoeft metMaar dan, als we er met z'n allen aan gewend zijn, dan is het Ineens verplicht Moet ieder een er aan geloven. Zit iedereen aan de computer vast. Gut, denk je dan ineens. Da s een bekend beeld. Waar heb ik dat ook al eerder gelezenEn ja hoor. Was het niet die Orwell, die er ooit eens een befaamde roman over schreef? Ik hoor het u zeg gen. 1984 Big Brother is wat ching youOver vijf jaar hebt u niets meer te zeggen. Kun /e nagaan waar die simpele kinderspelletjes toe kunnen lei den. Met ,,Mens erger je niet" en .Ganzenborden" heb je dat soort problemen niet. Sinterklaas, hóór je me? Het bli/ft stil bij de centrale ver warming. Er wordt zelfs niet meer lekker ouderwets gezongen. Dat doen straks de computers voor ons V HET WONDER KOMT THUIS Hoewel het in de aard van het beestje ligt opgesloten, heb ik toch met enige verbijstering ge- konstateerd, dat het onafwend bare is geschied. Het wonder van de moderne micro-processor is definitief doorgedrongen in onze huiskamers Niet alleen zijn ver schillende huishoudelijke en audiovisionele apparaten daar mee al enige tijd uitgerust, via een zeer geraffineerde methode wor den wij, argeloze burgers, spe lenderwijs vertrouwd gemaakt met de computer. Vooral in deze schone tijd vol in rode pakken en lange baarden rondfladderende ouwe heren, is ons televi siescherm tijdens die opwinden de reclame-momenten gevuld met allerhande elektronica, die wordt aangeprezen als zijnde een spel voor jong en oud Je kunt bijna zo gek niet meer bedenken, of er komt een al dan niet ,,pseudo"-komputer aan te pas. Bekende - zichzelf res- pekterende - speelgoedfab rikanten hebben zich alle mogelij ke moeite getroost om het simpele ..Mens erger je niet" taboe te ver klaren en de computer als zalig makende speelmakker te introdu ceren Ik ben alle elektronische naamgevmgen, waarmee die din gen op de markt worden gebracht al weer vergeten, maar eén ding hebben ze met elkaar in ieder ge val gemeen: zij bepalen de spel regels en als je niet al te pienter bent en een dure computer als speelgenoot hebt aangeschaft, verlies je nog permanent ook Tientallen spelletjes kunnen er nu al gespeeld worden. Via het tele visiescherm of een apart bijgele verd beeldscherm, waar in de tekstverwerkende industrie al ja ren lang over wordt gediskus- sieerd vanwege de slechte wer king die deze schermen op je ogen zouden kunnen hebben Martin Sheen als kapitein Willard in „Apocalypse Now", een schitterende vertolking, die een Oscar waard is. Toch ben ik van mening - en voor mijn mening graag een betere - dat Coppola daardoor deels aan het door hem gestelde doel voorbij is gegaan door de film een eigen leven te laten leiden, zoals hij zelf toegeeft Wat be gon als een strak geregisseerde realis tische oorlogsfilm wordt, naarmate ka pitein Willard verder de rivier op vaart, filosofischer, mystieker, waarbij het slotdeel, onbedoeld wellicht, op mij niet meer overkomt als serieus, maar meer als „veredelde kitsch", die het onver mogen van Coppola om een sluitend einde te kreèeren, moet verdoezelen. Marlon Brando als de mystikus, die zijn eigen oorlogsnormen heeft, die zichzelf rechtvaardigt via goedklinkende „bla- bla-bla" teksten, losjesweg uit de lite ratuur geplukt, voldoet niet aan de ver wachting. die de kijker zich in de voor gaande uren heeft opgebouwd aan de hand van de filmisch verstrekte gege vens en veronderstellingen. Aan de andere kant geeft Coppola een andere mogelijkheid aan als hij zegt, dat „Apocalypse Now" geen realistische film is en méér op „2001" (van Stanley Kubrick-V.) lijkt, dan wat ook. „De film is vooral emotioneel be doeld, terwijl het basisgegeven nog steeds kontroversioneel is". Een op vallende vergelijking. Kubricks my« tieke, mythische toekomstfilm heeft als men er langer over nadenkt - inde daad overeenkomsten qua struktui Ook die film begon als een realistis< ruimte-epos en eindigde in de filoso sche mystiek, waar filmkenners n< steeds niet over uitgedacht zijn steeds weer nieuwe interpretaties a; geven. De „verdedelde kitsch" v« Coppola zou dus - met dit in het achte hoofd - misschien dan toch funktionel zijn dan ik op het eerste gezicht ko stateer? Het kan zijn en wellicht zul „Apocalypse Now" ook beter begrijp' als je de film vaker gaat zien, op je laat werken. Dan ligt de sleutel van h verhaal in het slot Coppola heeft - afgezien nog v haar werkelijke betekenis - e schitterende film gemaakt, waara met name ook cameraman Vitto Storaro (Last tango in Paris, 1900. T Conformist) voor een belangrijk dt debet is. Prachtige beelden in al ha gruwelijkheid blijven steeds maar we imponeren en fascineren Fotograf ren, zegt Storaro, is afgeleid van Italiaanse woord „fotografhia" en c vervolg op pagina 13 Het doel van de reis bereikt: de moord op kolonel Kurtz. De grote napalm-scène. De reis van kapitein Willard nadert het einde: de mystieke, gruwelijke tempel van kolonel Kurtz komt in zicht. Wordt Marlon Brando naar vo ren geschoven als de ster van Apocalypse Now" in de pers campagnes, in feite is het Martin Sheen, die de film draagt. Sheen, die al in tal van films een blijkbaar onopvallende rol speelde (Bad lands, Catc 22, The Missiles of October, That certain Summer) komt in .Apocalypse Now" naar voren als een uitstekend acteur, die op voortreffelijke wijze de rol van kapitein Willard gestalte geeft, er een extra dimensie aan geeft. Sheen heeft eens gezegd: Ac teren is het masker laten vallen, is het laten zien van de pijn, niet het verbergen ervan". Die uitspraak maakt hij in Apocalypse Now" volledig waar. We zien de film door de ogen van Sheen, de ont redderde Vietnam-veteraan, die aan het begin van de film op een vuile hotelkamer zijn ogen opent en het geluid van helicopters hoort:Saigon. I'm still in Saigon. Every time I wake up I'm still in the jungle". Het zijn die paar zinnetjes, die voor de rest van de film Sheen in het verhaal plaatsen. Die rol weet hij zeer konsekwent vol te houden tot aan het bittere einde. Daardoor is Sheen voor mij een topacteur, die met zijn rol als ka pitein Willard in .Apocalypse Now" zonder meer een Oscar heeft verdiend. „APOCALYPSE NOW'' - HET VIETNAM VAN FRAN CIS COPPOLA „Apocalypse when?" was het geijkte grapje in filmkringen, wan neer het nieuwste filmprojekt van de Amerikaanse regisseur Francis Coppola ter sprake kwam. Coppola was al jaren bezig met het projekt zonder dat er enig uitzicht was op resultaat ten aanzien van „Apoca lypse now", dat het allesomvattende antwoord zou moeten worden op de Vietnam-qorlog. Na jaren voorberei ding heeft Coppola zo'n drie jaar aan deze film gewerkt in de jungle van de Philippijnen en op het filmfestival in Cannes dit jaar werd de langver wachte film vertoond, zij het nog als werkkopie, maar wel met het resul taat, dat de film in de hoofdprijzen viel. Een maand geleden ging „Apo calypse now" om onduidelijke rede nen alleen in Amsterdam in première en nu is het de beurt aan de rest van Nederland. „Apocalypse Now is een verfilming van Joseph Conrads korte klassieker „Heart of Darkness", overgeplaatst naar Vietnam tijdens de oorlog in 1969 Het was de bedoeling van de filmmaker een grootscheepse, spekatulaire actie- en avonturenfilm te kreèeren, die echter een rijk thema heeft een filosofische speurtocht naar de mythologie van de oorlog en naar de condition humaine. Evenals het boek van Conrad gaat „Apocalypse Now" over een man, ko lonel Willard, die een buitengewone reis stroomopwaarts over een rivier onder neemt om in kontakt te komen met een mystieke, mysterieuze man, kolonel Kurtz, die op een afgelegen post in een wild en primitief deel van de jungle opereert. Terwijl onze hoofdpersoon een reis maakt door de waanzin en de absurditeiten van de Amerikaanse rol in de oorlog, die „beschaving" wil bren- Robert Duvall speelt een korte, maar schitterende rol als luitenant-kolo nel Kilgore, een militair, die verliefd is op de oorlog en speciaal voor een partijtje surfing een Vietnamees dorp met de grond gelijk maakt. „Ik hou van de geur van napalm", zegt hij. gen aan de onwetende miljoenen, slechts een uitvloeisel is van koop- mans-kolonialisme en dat de horror, de wreedheid niet ingebed is in de jungle, maar in de Amerikaanse cultuur zelf met haar machteloze technologie en pop-cultuur", aldus beschrijft regisseur Coppola zelf zijn indrukwekkende film van ruim twee- en een half uur Hoewel zeker Coppola er op heeft gewezen, dat vergelijking met andere recente Vietnam-films zinloos zal zijn, komt tijdens het kijken naar „Apocalyp se Now" toch vaker dan eens de ge dachte op, dat verschillende thema's uit deze film parallel lopen met die andere grote film „The Deer Hunter" van Mi chael Cimino. Qua uitwerking is er een levensgroot verschil en beperkt „Apo calypse Now' zich tot de oorlog in Vietnam zelf. ook al wordt die strijd in al haar lugubere verschrikkingen, evenals in „The Deer Hunter" op een gegeven moment totaal ondergeschikt aan de menselijke drijfveren, die de oorlogs gruwel veroorzaken Voorpubliciteit heeft er voor gezorgd, dat veel filmlief hebbers wellicht met enige huiver een gang naar de bioscoop zullen maken om „Apocalypse Now" te gaan bekij ken. Huiver, omdat zij wellicht een al- lesovertreffende trap aan oorlogsgru wel verwachten. Toegegeven, „Apo calypse Now" is geen zachtzinnige film, de beelden liegen er bepaald niet om, maar de Vietnam-scènes uit,The Deer Hunter" komen naar mijn gevoel veel schokkender op de kijker over dan de massale slachtpartijen, die in „Apoca lypse Now" worden vertoond als een absurde demonstratie van macht en onverschilligheid. Dat is de kracht (en misschien ook wel de zwakheid) van deze gigantische film Coppola zegt er zelf over: „Toen de film af was reali seerde ik me, dat hij niet eens over Vietnam ging. Hij is niet realistisch. Vietnam wordt in de film als achter grond gebruikt, zoals je zou kunnen be sluiten om een stuk van Shakespeare in een bepaald decor te laten spelen. Ik wilde een film maken, die zich afspeel de tijdens de oorlog in Vietnam en die ging over wat ik als de belangrijkste kwesties beschouwde. En daarna raakte ik meer geïnteresseerd in die belangrijke kwesties dan in de bijzon derheden van de Vietnamoorlog. Filo sofische kwesties, zoals het begrip moraliteit - goed en kwaad - wat je tegenkomt als je een onderwerp be handelt, waarin mensen voorkomen, die geloven dat ze goed zijn, moreel hoogstaande mensen, die dingen doen die heel slecht lijken" Natuurlijk „Apocalypse Now" geeft voldoende stof tot nadenken En een film, die politiek iets wil bereiken, die de mensen tot nadenken stemmen, moet niet over politiek gaan „Apocalypse Now" gaat daar dan ook niet over.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 12