13 I eiten en cijfers DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 kijk op de film ven: kolonel Kurtz (gespeeld door Mar lon Brando) Kurtz houdt zich ergens op in Cambodja aan de grens met Vietnam, van waaruit hij zijn merkwaar dige en in de ogen van de Amerikanen waanzinnige strijd voert, waaraan zo snel mogelijk een einde gemaakt dient te worden Opdracht tot moord Willard aanvaardt die opdracht en vertrekt met een patrouilleboot om de rivier op te varen tot aan de oorsprong, waar Kurtz uw nieuwsgierigheid bedwongen, toen de film in Amersfoort in première ging en wilt u nu wel eens weten, wat u nu zo zal schokken. Van mij mag u, maar al leen als u van slaafse vrouwen houdt, die alles, maar dan ook letterlijk alles voor hun geliefden willen doen, is deze film misschien aan u besteedt. Inclusief de nogal sadistische ondertoon, die door de hele film als een rode draad heenloopt, is ..Histoire d'O" eerder ab surd dan schokkend te noemen Mis schien een aardig opkikkertje voor mannen, die menen te zuchten onder het juk van het opdringende emancipa tie Echt veel wijzer zullen ze er niet van worden. (Cinema 2. eerste week, 16 jaar) VARIA In de matineevoorstellingen voor de jeugd in Euro op zaterdag- en woensdagmiddag aandacht voor de Nederlandse film ..Vrijbuiters van het oerwoud". n de filmredaktie) larai 'itto O.T d< hc r wé MERSFOORT - Regisseur Francis Coppola heeft inclusief de voorberei- 'n gen zo'n twaalf jaar aan „Apocalypse Now" gewerkt. Drie jaar zijn besteed h de werkelijke opnamen. Het budget is ruim overschreden en kwam Hslotte uit op 31 miljoen dollar (anderen spreken over 35 miljoen), een ^^ord in de filmgeschiedenis, dat overigens nu al weer gebroken schijnt te den door „Star Trek", die op dit moment al 42 miljoen dollars heeft gekost nog niet gereed is. larlon Brando kreeg voor vijf weken filmen twee miljoen dollar. 450 technici kten achter de schermen van deze gigantische produktie. Voor de publiciteit is zeven miljoen dollar gespendeerdCoppola heeft zelf voor zo'n 16 miljoen aan in bezittingen als onderpand gegeven voor de leningen, die United Artists heeft itrekt om de film af te kunnen maken. Als Coppola al zijn schulden wil aflossen, de film twee- en een half maal z'n kostprijs moeten opbrengen, zo'n 80 miljoen ar. iedurende de opnamen op de Philippijnen werd alles in stereo-geluid opgeno- een gigantisch karwei, dat spreekt. Toch is vrijwel geen gebruik gemaakt van e sterieo-geluidsopnamen. Kilometers geluidsband verdwenen in de prullebak lat Coppola vond, dat het geluid niet meer paste bij de uiteindelijke film. In de ndsstudio's in de VS begonnen Coppola en zijn geluids-technici aan een nieuw intisch karwei: het indubben van een nieuw geluid, dat het surrealisme van de zou onderstrepen et monetaire stelsel van de Philippijneh werd bijna ontwricht door de aanwezig van Coppola's filmploeg. Naast aanzienlijke bedragen, die president Marcos 'ing voor de huur van zestien legerhelicopters. kreeg ook de bevolking haar Het nabijgelegen dorpje van de plaats, waar de grote helicopterscène werd enomen, genoot geruime tijd van water en electriciteit. Ze hebben er een ervoorziening aan overgehouden. Asfaltwegen werden aangelegd om het sport voor de filmploeg te vergemakkelijken. erschillende kostbare decors werden tijaens de opnamen vernietigd. Zo werd decor van Brando's tempel (kosten 600 000 dollar) een prooi van een orkaan, 'ijl ook het bevoorradingskamp, waar Coppola een groteske scène wil opnemen een show van Playboy-bunnies, vernietigd wordt. Men enig kunst en vliegwerk jt een vervanging gekreeerd. verigens zijn kosten noch moeite gespaard om de scènes een zo realistisch lelijk aanblik te geven. Komplete Vietnamese dorpen werden gebouwd, brug- werden aangelegd (en weer verwoest volgens het draaiboek, dat regelmatig d herzien). en dag filmen kostte hierdoor bij benadering zo'n 100.000 dollar, oor de filmcrew en de acteurs was het overigens ook geen pretje. Hoofdrol- er Martin Sheen kreeg een hartaanval en moest vijf weken plat, terwijl het kamp de figuranten werd getroffen door een dysenterie-epedimie Harvey Keitel, die rankelijk de rol van Sheen zou spelen, moest voortijdig afnokken omdat hij t tegen het oerwoud kon". ortóm: dit gigantische filmprojekt liep bepaald niet op rolletjes. Wat dat eft was er een duidelijke overeenkomst met de werkelijke oorlog in nam, die voor de Amerikanen ook niet verliep, zoals zij in hun grenzeloze misme en met hun spreekwoordelijke arrogantie van macht hadden ge it. nen werkelijk waard zijn blijkt wanneer onverwacht een flitsend Spaans driemanschap de stedelingen aankon digt, dat een compleet garnizoen die avond z'n intrek zal nemen om uit te rusten van een vermoeiende dagmars. Het loopt de heren bestuurders bijkans dun uit de broek. Op een van God ge zonden ingeving besluit de bur gemeester zich dood te houden in de hoop dat de Spanjaarden het rouwende stadje met rust zullen laten. De potige burgemeestersvrouw, die al eerder be wees haar mannetje te kunnen staan, neemt dan 't heft in handen en geza menlijk bereiden de vrouwen de Span jaarden een plechtige ontvangst voor. Als blijkt dat het garnizoen toch te moe is om verder te gaan wordt het met vlag en wimpel binnengehaald. Met een gretigheid die de vrouwen bij zichzelf nauwelijks meer vermoed hadden, storten ze zich in een groots vreet- en vrijfestijn met de Spanjaarden, terwijl de mannen zich - met een ophanging in het vooruitzicht - koest houden. In al deze consternatie weet de bur gemeestersvrouw dan ook nog even handig een door haar man verboden huwelijk tussen haar dochter en de jon ge Jan Breughel tot stand te brengen. (Zaterdagavond, 23.00 uur, Filmhuis Amersfoort). DIE MACHT DER MANNER... Volgende week woensdag staat het filmhuis in het teken van de Vrouwenfilm, in samenwerking met het Vrouwenkafee. Gedraaid wordt de Duitse film „Die Macht der Manner ist die Geduld der Frauen". Een film, die samen met vrouwen uit een vrouwenhuis werd gemaakt door Cristina Perinciolo, in 1978. Mishandeling van echtgenotes is altijd al voorgekomen, en niemand heeft zich er druk om gemaakt Totdat ongeveer vijf jaar geleden - net zo plot seling als met betrekking tot kernener gie - op brede schaal een bewust wording over deze zaak zich ontwikkel de: demonstraties, tribunalen tegen geweld tegen vrouwen werden gehou den, vrouwenhuizen, „rapecrisis-cen- ter" schoten overal als paddestoelen uit de grond. De belangstelling is nu gewekt, maar de informatie is nog gebrekkig Infor matie betekent echter niet alleen cijfers, feiten en interviews De speelfilm heeft bij de bewustwording en verwerking van zo'n probleem een belangrijke functie. Hij maakt de feiten plastisch, emotioneel grijpbaar, roept associaties op en mobiliseert eigen ervaringen Steeds komt bijvoorbeeld weer de vraag naar voren ..Waarom gaan deze vrouwen gewoon niet scheiden? Ik zou dat niet met me laten gebeuren" Op dit punt begint de film De hoofdpersoon in dit verhaal is een zelfbewuste vrouw en desondanks overkomt het haar. een voudig - en dat wil de film aantonen - omdat de omstandigheden haar geen andere keus laten Je hebt de feitelijke rechteloosheid (bijvoorbeeld: brengt een man een vreemde vrouw letsel toe, dan wordt hij bestraft, dat is niet het geval als het zijn eigen vrouw is) en daarnaast de onbekwaamheid van de betreffende ambtenaren om zinnig te reageren. Justitie, politie en ambtena ren voor gezondheid, gezins- en jeugdzaken schieten allemaal tekort. Niet uit kwaadwilligheid, maar omdat geweld in het huwelijk een privézaak is. een natuurlijk verschijnsel, een zaak waar men zich niet in mengt - ten koste van de vrouw en de kinderen De ervaringen van de laatste jaren hebben aangetoond dat hieraan iets veranderd kan worden. (Woensdag, 12 december. 19.30 uur). De helicopter-aanval op een Vietnamees dorp. Scène uit: Servant en Maitresse. ..From hell to Victory een vrij re cente oorlogsfilm van regisseur Hank Milestone met George Peppard, George Hamilton. Jean Pierre Cassel. Horst Bucholz en Anny Dupery in de hoofdrollen. Deze week geprolongeerd in Duo 2. Fluweel is het hoofdgerecht in Duo 1, waar in de nachtvoorstellingen „Het meisje met de fluwelen tong" driftig aan het werk is, terwijl in het week-programma het meisje met de „fluwelen vingers" „Hot Lady" de boventoon voert. Of het allemaal zo soft is? Bekijk het maar. (beide voor stellingen 18 jaar). DE RUIL Zaterdag tot en met dinsdag kun nen de liefhebbers weer terecht in het Filmhuis Amersfoort voor een Bulgaarse film „De ruil", van regis seur Georgi Djoelgerov. De film, die ruim anderhalf uur duurt, dateert uit 1978. In „De Ruil" wordt door middel van een confrontatie van twee generaties de na-oorlogse geschiedenis van Bul garije aan de orde gesteld Hoofdper sonen zijn Dobrin Lliev, thans een ge settelde schrijver die in de jaren '50 als radioverslaggever nauw betrokken was bij allerlei socialistische maatregelen, zoals de collectivisatie van de land bouw, en het meisje Maja, dat ergens in een provinciestadje woont. Als voorzit ter van de jury van een cultureel jon- gerenfestival komt Dobrin terug in het stadje waar hij destijds werkte en komt daar in contact met Maja en haar ge neratiegenoten. In flashbacks, gefilmd in de toen gangbare socialistisch- realistische stijl, ziet de schrijver de pe riode langs zich trekken, waarin hij nog jong was en zijn radiowerk deed. Hij werkte toen samen met Maja's moeder en zij denkt dan ook lange tijd dat hij haar vader is. Maja wil zelf bij de televi sie werken en weet Dobrin zover te krij gen dat hij zich voor haar inspant. In de confrontatie met de jongeren van nu kan Dobrin een balans opmaken van zijn leven, van wat hij bereikt heeft en wat hij heeft verloren. Daarbij wordt te vens stevige kritiek gegeven op metho den uit de jaren vijftig en blijken de hel den en heldinnen van toen mensen van vlees en bloed te zijn. met goede en slechte eigenschappen. De problemen waar de mensen mee te kampen heb ben. zijn niet alleen van individuele psy chologische aard. maar blijken ook voort te komen uit het maatschappelijke systeem In de ontmoeting van Dobrin en Maja en in de verwerking van hun problemen worden heden en verleden met elkaar in verband gebracht. De problemen van nu kunnen eerst opge lost worden als het verleden opgehel derd is. (Zaterdag tot en met dinsdag, Filmhuis Amersfoort, 20.15 uur). LA KERMESSE HEROIQUE In de nachtvoorstelling van het Film huis kan men zaterdagavond om 23.00 uur kijken naar de Franse film „La Ker- messe Heroique van de Belgische re gisseur Jacques Feyder, die deze film in 1936 maakte. Deze kostuumfilm speelt zich af in 1616 in het Vlaamse stadje Boom. Met veel poeha werken de mannen van de schutterij en het stadsbestuur aan de voorbereiding van de jaarlijkse kermis. Terwijl zij alleen maar belangrijk lopen te zijn, werken de vrouwen zich kapot om alles in orde te krijgen. Wat de man- De waanzin van de oorlog: terwijl helicopters een grootscheepse aanval uitvoeren op een Vietcong-dorp, nemen Amerikaanse troepen deel aan een kerkdienst met Heilig Avondmaal„God bless the Americans" kent „schrijven met licht". Dat is, Storaro in deze film nadrukkelijk en met een indrukwekkend resul- in een stij, die we van hem kennen eroemde films als „1900" ipitein Willard (een indrukwekken- Dl van Martin Sheen) krijgt van de opdracht een einde te maken aan iktiviteiten van een man, die eens 1 omschreven als een briljante mi met grootse toekomstperspektie- lonel Kurtz en kapitein Willard (Marlon Brando en Martin Sheen) het my lachtoffer en de „moordenaar" worden met elkaar geconfronteerd. In deze ènes ligt de sleutel van het „Apocalypse Now"-verhaal van Coppola, de nde >sofie over schuld, geweten, goed en kwaad. ktui Een typerend beeld uit „Apocalypse Now". Een komplete show van het Amerikaanse welzijnskorps voor de troepen In de Mekong-delta in Vietnam. Playboy-bunnies lokken bewust een „massale verkrachting" uit. zijn hoofdkwartier heeft gevestigd en zich opwerpt als een soort moderne god temidden van een primitieve stam, aangevuld met gedeserteerde en door de oorlog verknipte militairen. Die reis van Willard over de rivier, dwars door het geescaleerde oorlogs geweld, doet denken aan een reis door de onderwereld, kompleet met de gru welen van de hel. Een moderne film opera. effektief verstrekt door het ge bruik van operamuziek van Waaner tij dens bijvoorbeeld een grootscheepse aanval op een Vietcong-dorp. waarbij de dreigende klanken uit „Die Walkure" vanaf de helicopters over de jungle worden gejaagd als een macabere overture tot de slachtpartij. In deze scè nes zien we een opvallende rol van Ro bert Duvall (met enorme cowboy hoed), die als commandant maar één zorg heeft: het dorp veroveren, omdat het strand zo uitermate geschikt is voor surfen, zodat een aanwezige surf- kampioen zijn kunsten kan vertonen. Tot dan kun je nog vergelijkeingen blij ven trekken met de krantenberichten uit die tijd over de Vietnam-oorlog en de beelden, die de televisie met een al even afschuwelijke regelmaat uitspuw den. Maar het absurde, het groteske van die beelden begint dan reeds te overheersen en terecht vraagt Willard zich dan af, waarom hij eigenlijk zo'n lange tocht moet maken om een man, die hetzelfde doet als deze waanzinni gen. te doden. Elke oorlog heeft de waanzin als voornaamste decor en ook „Apocalyp se Now" gebruikt dat waanzinnige de cor der vernietiging om het verhaal te vertellen over goed en kwaad. Over moraal. „Moraal is iets, dat we moeten nemen zoals het valt", zegt Coppola „Wat is goed en wat is kwaad9" Het sleutelthema van Apocalypse Now In de film wordt goed kwaad en kwaad goed Het wordt steeds moeilijker om nog onderscheid te maken De geesten van de mensen, die met het gruwelijke oorlogsbedrijf bezig zijn, zijn helder, maar de ziel is ziek geworden. Marlon Brando als Kurtz zegt het aan het slot „Je hebt geen recht om me een moor denaar te noemen, je hebt het recht om me te doden. Daartoe heb je het recht, maar geen recht om over me te oorde len". Coppola: „De symboliek van die man is zwaarder dan welke man in de film ook Voor mij zie je in dat gezicht van Brando de hele verandering van de mens met een oordeel over de soldaat waarover geen oordeel meer mogelijk is, dwars door de ogen lopen Als hij het er over heeft dat je niet moet oordelen, dan is hij bezig met een oordeel over zichzelf'. „Apocalypse Now Is geen verhaal over schuld. Schuld is één van de meest verwoestende beginselen die de mensheid ooit is opgelegd. Eén van mijn belangrijkste uitgangs punten was een film over Vietnam te maken, die niet over schuld gaat. Ik wilde de Amerikanen alles laten zien wat ze verborgen houden achter de handen voor hun ogen. Ze alles te laten aanvaarden zonder smoesjes, zonder iets goed te praten. Maar niet om ze schuldig te laten voelen. Zon der schuld op die oorlog terugzien is de enige gezonde weg om zoiets in de toekomst te voorkomen. Schuld is zeggen: ik ben slecht. Schuld is SERVANTE ET MAITRES SE Na een lange afwezigheid in het buitenland arriveert Jèrome op het landgoed van zijn gestorven oom. Als enig familielid meent hij dat hem een aanzienlijk fortuin wacht. In de rijke omgeving waar hij opgroeide, ziet hij het kamermeisje Maria terug, dat zijn oom tot in de laatste uren trouw verzorgde. Als jongeman dwong Jèrome haar, zich naar zijn vaak grillige en oneervolle wensen te schikken. Als blijkt dat Maria tot eni ge erfgenaam is benoemd, probeert hij haar te verleiden om alsnog in bezit van het fortuin te komen. Maar het verleden heeft zij nog niet vergeten. Door haar toedoen worden de rollen omgekeerd. Jèrome wordt gedwongen alle huishoudelijke werkzaamheden te verrichten. Na vele beproevingen gaat hij haar be- een negatieve emotie. Schuld brengt méér kwaad. Schuld is de ergste faktor die mensen met macht ge bruiken om de massa te manipule ren, de massa slecht te laten voelen en vanuit die positie slecht te laten doen". Het is duidelijk, dat het laatste woord over ..Apocalypse Now" nog lang niet is gezegd Deze oorlogsfilm die geen oorlogsfilm is, dit gigantische filmepos met al haar krankzinnige, macabere, groteske en bizarre vormen, zal nog lang nawerken, dat is duidelijk Kon- troversioneel. emotioneel, mystiek Een film, die je eigenlijk meerdere malen zou moeten zien om haar te kunnen doorgronden. Een wat moeilijker film voor een toch groot publiek Een zekere mijlpaal in de historie van de hen- dendaagse cinema Een film, die een antwoord tracht te geven op de vraag: wat is goed en wat is kwaad, maar het antwoord overlaat aan de toeschouwer. „Apocalypse Now" begint, zoals een oorlog als in Vietnam is begonnen: zon der werkelijk aankondiging dat het staat te gebeuren Pas aan het slot komen de credits, zoals ook pas na afloop van een oorlog werkelijk duidelijk wordt, wie de hoofdrollen hebben gespeeld. Coppola had graag een volkomen stil einde wil len hebben. Jammer, dat dit niet is ge beurd. Het zou de film aan het slot overtuigender hebben gemaakt, ook al geven de slotbeelden nu aan. dat het einde toch de vernietiging van het kwaad is geworden Door mensen, die al lang het goede voor het kwade heb ben verwisseld (Voor dit artikel is gebruik gemaakt van uitspraken van Francis Coppola, gedaan in verschillende interviews, o.a met Pe ter van Bueren (Volkskrant) en met Lise Bloch-Morhange en David Alper in de Haagse Post) (Grand 3. eerste week, 16 jaar) grijpen. Zijn begrip verandert zelfs in liefde. In deze barokke sfeer ontwik kelt zich een subtiel liefde-haat spel tussen de jonge meester en de dienstbode. Van dit basisgegeven heeft regisseur Bruno Gantillon een prima komedie weten te maken, waarin bediende Je rome (Victor Lanoux) en het ex-ka- mermeisje Maria (Andrea Ferreol) ex celleren door hun aan elkaar gewaagde spel. Het is natuurlijk wel typisch Frans. Ik hou wel van die steer, die de Fransen altijd zo knap en eigenlijk ondefi nieerbaar weten te kreëren in hun ko medies. Je kunt van zo'n simpel gege ven als deze alle mogelijke soorten ko medies maken. Regisseur Gantillon koos de meest doordachte manier en het resultaat is een sprankelende film, waar je van het begin tot het eind met veel genoegen naar kijkt. Het is eigenlijk jammer, dat dit soort stijlbloempjes uit de hedendaagse ci nematografie zo weinig aan bod ko men Ook ..Servante et Maitresse" da teert van oktober 1977 en dat is ruim twee jaar geleden Voor wie de film nog niet heeft gezien: aanbevolen (Grand 5, eerste week, 16 jaar.) HISTOIRE D O „De film, die u diep zal schokken", lees ik nog steeds in de advertentie, waarin wij met z'n allen worden opge roepen naar Just Jeackin's „Histoire d'O" te gaan kijken. Misschien hebt u Victor Lanouw en Andrea Ferreol in „Servante et Maitresse" van regisseur Bruno Gantillon.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13