Sociale kaart Leusden, een waardevolle inventarisatie FIETSPAD HORSTERWEG IN JANUARI IN DE RAAD? Ondanks weigeraar grondverkoop aanleg wellicht toch mogelijk 1 eusd e p krant: knant; B. en w. besluiten Rooie vrouwen 12 december bijeen Tracé loopt nu (weer) rechts van de weg plaatselijk nieuws DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 Onafhankelijk nieuwsblaa voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan- toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20.50 per half jaar. f 10.50 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze mspekteur bezor ging. overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. stijl; bij de autochtonen is er van oudsher veel onderling contact en spontane hulp, terwijl de nieuwko mers veeleer gereserveerd zijn t.o v elkaar en materialistischer van in stelling zijn Achterveld is ondanks de nieuwbouw een echte dorpsgemeenschap ge bleven. waarin ook nieuwe inwoners snel worden opgenomen en waar allerlei vormen van samenwerking als vanzelfsprekend tot stand komen - In Leusden-z hebben de mensen erg weinig binding met elkaar Hoewel de oplaag van de sociale kaart niet zo groot is, is het boekwerk voor de echte belangstellende (wet houder Van Woudenberg legde daarbij de nadruk op „echte") gratis verkrijgbaar bij de afdeling Voor lichting van de gemeente Leusden. LEUSDEN - In zijn vergadering van 4 december jl. heeft het college van burgemeester en wethouders ondermeer de volgende besluiten genomen: GARANTIEBIJDRAGE WATER LEVERING WORDT VERLAAGD Zoals bekend vindt de watervoorzie ning in de gemeente Leusden plaats I door het Waterleidingbedrijf Amers- foort. In verband met de kosten van het j hiervoor benodigde extra-buizennet is de gemeenteraad er indertijd mee ak- j koord gegaan dat de aangeslotenen in Leusden een extra bijdrage - de zoge noemde garantiebijdrage - in rekening wordt gebracht. Deze bedraagt mo menteel 24-per aansluiting per jaar Inmiddels is echter in 1976 tot een nieuwe regeling besloten, welke er toe moet leiden dat voor het gehele verzor gingsgebied van het Waterleiding bedrijf Amersfoort - behalve Amers foort en Leusden ook Bunschoten - een uniform tarief gaat gelden. De bedoe ling is dit te bereiken door het afschaf fen van de garantiebijdrage voor de aangeslotenen in Leusden en Bun schoten en de hierdoor noodzakelijke verhoging van het watertarief om te slaan over alle. dus inclusief de Amersfoortse aangeslotenen. Een verzoek aan het ministerie van Economische Zaken om deze operatie in één keer uit te voeren is afgewezen Voor volledige afbouw van de garantie bijdrage was een verhoging van het watertarief met 8 cent per m3 nodig ge weest. het ministerie wilde echter niet meer toestaan dan een verhoging met 5 cent per mJ Een en ander betekent dat de garantiebijdrage met 8verlaagd kan worden en in 1980 dus 16,- zal bedragen. B.enw. zullen de raad in zijn vergadering van 20 december a s voorstellen dienovereenkomstig te be sluiten. DRAAIHAVENS IN ROZENDAAL GEEN PARKEERPLAATSEN Op een aantal pleinen in de wijk Ro- zendaal, te weten' Finnmark, Galiciè, Gironde, Henegouwen, Calabrié en Essex, is een zogeheten draaihaven aangelegd om automobilisten in staat te stellen daar te keren Deze draaihavens worden echter dikwijls als parkeer plaats gebruikt, waardoor de functie er van wordt aangetast of zelfs teniet ge daan. Bovendien kan het noodge dwongen elders keren aanleiding ge ven tot het ontstaan van gevaarlijke si tuaties. met name voor spelende kin deren Naar aanleiding van hierover ontvangen klachten overwegen b en w. een parkeerverbod ter plaatse van de draaihavens in te stellen Zij willen hier over echter in de eerste plaats het ad vies van de Groenstichting Rozendaal en de Werkgroep verkeer inwinnen. LEUSDEN - Woensdag 12 decem ber a.s. vindt er een bijeenkomst plaats van de Leusdense rooie vrouwengroep om 20.15 uur in de Til In Leusden-Centrum. Op het programma staat onder meer: verslag van de werkgroepen, eman cipatiebeleid in Leusden en voortzetting van de diskussie van 14 november j.l. over het thema: „Hoe kunnen rooie vrouwen in Leusden politiek aktief zijn?" Belangstellende vrouwen zijn van harte welkom! Inlichtingen: Ans van Kemenade. tel 43552. TUNNEL RONDWEG „Het is geen beleidsstuk", vertelde wethouder Van Woudenberg nog eens ten overvloede. Maar natuurlijk wordt Van links naar rechts de ambtelijke medewerkers S. Lakeman en L. Boogaard (die de Onderwijsnota hebben geschreven), wethouder G. van Woudenberg, en mevrouw Henneke Bijsterveld, die als ambtelijk medewerkster voor een belangrijk deel heeft bijgedragen aan de totstandkoming van de Sociale Kaart. De oplossing om via een tunnel onder de Horsterweg door aan alle problemen tegemoet te komen, wordt niet overge nomen „Het gaat ons in dit geval niet om de kosten van zo'n tunnel, maar het is ons gebleken, dat een fietstunnel op zo'n eenzaam deel van de weg niet be paald aantrekkelijk is voor (vooral vrouwelijke) fietsers, die 's avonds van de weg gebruik maken Vandaar dat we hebben besloten om van zo'n tunneltje af te zien. Het is ons door bevoegde instanties ontraden De aansluiting van de Noorder randweg op Rijksweg 28 is niet voor 1984 te verwachten. Dit is de laatste Binnen de bebouwde kom van Stoutenburg zijn geen problemen. Alle benodigde grond kon vrij vlot worden een^pr^e^ure1 "ron^00^^8^^^^! aangekocht. Aanleg van het fietspad aan de linker- of rechterzijde maakt voor de grondaankoop geen enkel verschil, utrecht Hierdoor zal de nieuw aan te Het kruispunt Zwarteweg-Noorderrandweg. Het fietspad langs de Horsterweg zal - vanaf Leusden gezien - aan de linkerzijde worden aangelegd, omdat dit de minste problemen oplevert. Onder meer zal een betere aansluiting worden verkregen van het fietspad langs de Noorderrandweg richting Amersfoort. Het kruispunt zal zo beloofde wethouder Wagenaar de Stoutenburgers - voldoende worden beveiligd voor het fietsverkeer in alle richtingen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Woensdagmorgen werd de „Sociale Kaart" van de ge meente Leusden officieel tijdens een perspresentatie overhandigd. Een fors boekwerk, waarin het sociaal- culturele leven van de gemeente Leusden is ondergebracht. In de „Sociale Kaart" zijn alle verenigin gen, instellingen, stichtingen, ak- tiegroepen e.d. - voor zover georga niseerd - geïventariseerd, met daar naast een opsomming van de alge mene voorzieningen in Leusden, zoals onderwijs, gezondheidszorg, maatschappelijke dienstverlening, werkgelegenheid en verkeer. Een heel karwei, waar met name me vrouw H. J. Bijsterveld van de Hoofdafdeling Welzijn zich mee heeft belast. Aanvankelijk had men voor het verzamelen van de gege vens, het enquêteren van de vereni gingen en instelling en het houden van interviews ongeveer een half jaar uitgetrokken, maar dat bleek wat te optimistisch, aldus wethouder van Woudenberg tijdens de presentatie. Het werden tien maanden. „Maar wat we dan nu op tafel hebben liggen is dan ook een zeer waardevol boekwerk, waar we heel veel mee kunnen doen". de „Sociale Kaart" wel voor het maken van een goed welzijnsbeleid gebruikt Bovendien bevat de sociale kaart ook aspekten, die buiten het welzijn vallen, maar waaraan toch aandacht besteed dient te worden. „Het beleid zal straks worden gepresenteerd in het nog te realiseren Welzijnsplan en het Sociaal- Cultureel Plan Daarbij zal uiteraard dankbaar gebruik worden gemaakt van de in de „Sociale Kaart" verzamelde gegevens", aldus de wethouder. ENKELE PUNTEN Uit de veelheid van gegevens, die via enquête, interviews en bestaande do- kumentatie tot stand kwam, vragen we tot slot aandacht voor enkele onder werpen, die tijdens de interviews veel vuldig naar voren kwamen - Leusden is een mooie woonomge ving - in zijn algemeenheid zijn de Leusde- naren niet slecht bedeeld op het ge bied van welzijnsvoorzieningen, met name op het gebied van de sport- voorzienmgen - er wordt een afstand gevoeld tussen gemeentebestuur en ambtenarij enerzijds en gewone burgers an derzijds - het is wenselijk, dat er meer betaalde beroepskrachten komen voor het welzijnswerk (jongerenwerk, beiaar- denwerk en opbouwwerk worden met name genoemd) verkeersveiligheid verdient hoge prioriteit voor bejaarden wordt veel gedaan, met name door de vrijwilligersor ganisaties de lagere schooljeugd heeft vol doende middelen tot vrijetijdsbeste ding de oudere jeugd daarentegen wordt onvoldoende geboden deze groep verdient meer opvangmogelijkheden onder goede begeleiding men heeft bewondering voor het geen Latent Talent in korte tijd van de grond heeft gekregen de gemeente doet er goed aan de inspraakmogelijkheden te verruimen (sommigen maken het voorbehoud, dat te lange inspraakrondes de be sluitvorming stagneren) in de nieuwbouwwijken, waar het overdag erg stil is, kunnen vrouwen zich eenzaam gaan voelen (sommi gen spreken van een eenzaam heidsprobleem) de oorspronkelijke inwoners en nieuwkomers in de gemeente heb ben veelal een verschillende levens- WELZIJNSPLANNING Voor de komende opstelling van het welzijnsplan van de gemeente is de so ciale kaart een waardevolle aanzet. Om tot een planning te komen is immers eerst een inventarisatie van al het aan wezige nodig. Die inventarisatie is terug te vinden in de sociale kaart, hoewel toch nog een deel ontbreekt, namelijk de ongeorganiseerden. Deze groep zal uiteraard er ook bij worden betrokken via de Planadviesgroep die de inventa risatie van de ongeorganiseerden ter hand zal nemen. GEEN BELEIDSSTUK best langs zijn woning mogen lopen, zij het, dat er natuurlijk bepaalde voorwaarden zijn gesteld. Het hele plan zit nog steeds in de molen, waarbij niet moet worden vergeten, dat ook provinciale instanties hier over een mening hebben. Persoonlijk voel ik er wel wat voor. Met zo'n rondweg maak je Stoutenburg tot een veel prettiger woonplaats." LUSTEN EN LASTEN De Stoutenburgers op de publieke tribune hadden natuurlijk wel enig begrip voor de moeilijkheden, waar wethouder Wagenaar mee te kampen heeft, maar de gevoelens van hen werden door de heer Notenboom het best vertolkt, toen deze nogmaals naar voren bracht, dat haast is geboden. „Waar een wil is, is een weg," aldus de heer Notenboom, „en wij willen graag een fietspad. Ik wil u er op wijzen, dat de nood is ontstaan door de sterke groei van Leusden. door de eerste fase, tweede fase en niet te vergeten het werkgelegenheidsterrein met o m de Bankgirocentrale, wat allemaal erg verkeersaantrekkende gebieden zijn Dat verkeer gaat voor een belangrijk deel over de Horsterweg en door Stoutenburg. U hebt de lusten, wij krij gen de lasten, van de groei. U kunt ons daarom niet in de steek laten Ik heb de indruk, dat het toch voornamelijk een kwestie van geld is. De bochtverlegging kost - zegt u - heel erg veel geld, maar aan de andere kant hebben wij in Stoutenburg de indruk, dat zonder al teveel moeite veel geld voor bijvoor beeld een hockeyveld wordt neerge teld, in Leusden-centrum De veiligheid van onze kinderen is heel veel waard, is eigenlijk onschatbaar De Stoutenburger vroeg de wethou der of deze medewerking zou kunnen verlenen bij het verkrijgen van de adressen van de bezwaarden tegen het fietspad, zodat deze persoonlijk kunnen worden benaderd Hij wees er ook op, dat het de taak van de gemeentelijke voorlichting is om allen te overtuigen van de noodzaak van het fietspad. „Daarbij zullen alle bestaande misver standen uit de weg moeten worden geruimd." betoogde de heer Noten boom. Wethouder Wagenaar was het met dat laatste eens. maar vond het voorlo pig nog niet nodig om de bezwaarden persoonlijk te benaderen „Misschien komen we tot een oplossing zonder een dergelijke benadering", hoopte hij. VOLKSGEZONDHEID Overigens kan de qemeente binnen niet al te lange tijd een bezoek van de mspekteur van de Volksgezondheid verwachten. Eén van de aanwezige Stoutenburgers wees er de wethouder op, dat nu al jaren wordt gewacht op een aansluiting op de riolering, maar dat tot nu toe niets is gebeurd „U zou zelf maar eens jarenlang in die stank moeten zitten." merkte hij verbitterd op. „Ik begrijp, dat er voorlopig nog niets te verwachten is. Ik ben het wachten beu en ga Volksgezondheid inschakelen Wethouder Wagenaar nam deze aankondiging voor kennisgeving aan. Meer kon hij niet doen. (Van de redaktie) LEUSDEN/STOUTENBURG - Het fietspad langs de Horsterweg zal toch - zoals oorspronkelijk ook al in de bedoeling lag - aan de rech terkant (gezien vanaf Stoutenburg) worden aangelegd. De grootscheep se bochtverlegging, nodig om ver schillende woningen geen overlast te bezorgen, gaat niet door. Een der gelijke ingreep zou zo groot zijn, dat een fiks deel van de weg geheel op nieuw aangelegd zou moeten wor den. Verschillende overheidsin stanties gaan daarmee niet akkoord. Wel zal de bocht iets minder scherp worden. De grondaankopen lopen, volgens wethouder Wagenaar goed, ook al is buiten de bebouwde kom van Stoutenburg nog niet alles rond. Van de vijf betrokken aanwonenden gaat één akkoord, drie anderen heb- ben nog geen uitsluitsel gegeven (daarmee wordt één dezer dagen een afrondend gesprek gevoerd) en één heeft pertinent de medewerking ge weigerd. Wethouder Wagenaar blijft echter optimistisch, verwacht, dat ondanks de bestaande bezwaar schriften tegen het profiel van de weg in het belang van de veiligheid het wellicht mogelijk zal zijn om via artikel 19 toch over te gaan op aanleg van het fietspad. „De kans is groot, dat wij daar wel toestemming voor krijgen aldus de heer Wagenaar, „maar op dit moment zijn we dit juri disch nog aan het uitzoeken Het is in ieder geval de bedoeling, dat alles deze maand wordt afgerond, zodat de raad in januari een definitief plan of tafel krijgt. DRANGHEKKEN Mocht de ene weigeraar bij zijn be sluit blijven, dan zal het fietspad toch worden uitgevoerd Op de plaats, waar dat niet kan (omdat de grond geen eigendom van de gemeente kon wor den) zullen de fietsers via dranghekken over een klein gedeelte van de Hor sterweg worden geleid Op de vraag van de heren Van Tiel (VVD) en Kuijpers (GB) wat er gaat gebeuren, als er meerdere weigeraars zullen zijn, had de voorzitter zijn twijfels. „We zijn er juridisch nog niet uit, of we toestemming kunnen krijgen tot de aanleg met één weigeraar. Het is duidelijk dat met méér weigeraars de kansen moeilijker liggen. Ik denk dat we geen enkel probleem zouden hebben, indien we alle benodigde grond in eigendom zouden hebben GASAANSLUITING/ RIOLERING Tegelijk met de aanleg van het fiets pad zal Stoutenburg aangesloten kun nen worden op de riolering en het aard- gasnet „Door deze zaken tegelijk uit te voeren - en dat moeten we ook niet uit het oog verliezen - bespaart het ons èn de Stoutenburgers veel extra kosten. Zouden de riolering en het gasnet bui ten het fietspad om aangelegd moeten worden, dan zouden de aanlegkosten geheel op de gebruikers overgeslagen moeten worden De kans zit er in, dat we ons nu kunnen beperken tot de kosten van aansluiting vanaf de woning tot aan de hoofdleidingen Dat is ook een voordeel waar naar gekeken moet worden," aldus de wethouder leggen weg voorlopig blijven steken bij de Kolonel van Rooyenweg en daar en kele jaren ongebruikt blijven liggen, tot dat alle problemen zijn opgelost. Onder de talrijke aanwezige Stoutenburgers op de publieke tribune kwam de vraag naar voren, hoe het nou zit met die al veel vaker genoemde „rondweg" om de kern Stoutenburg heen. Met zo'n weg zouden heel wat verkeers problemen en overlast tot het verleden kunnen behoren Wethouder Wagenaar was het daar wel mee eens. „Dat is nog een oud plan, ooit eens opgesteld door de oude gemeente Stoutenburg. Ik heb dat plan later nog eens opgepakt en ben gaan praten met de heer v. d. Hengel van het loonbedrijf, omdat zo'n rondweg over zijn grond zou gaan lopen. Wat hem betreft zijn er geen problemen en zou die weg daar

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3