Uitvoerige onderwijsnota vorige week verschenen ONDERWIJSNOTA (1): KLEUTER- EN LAGER ONDERWIJS l*A Nota noemt konkrete beleidsmaatregelen voor ontwikkelingen in de komende 5 jaar Bongerd en De Wegwijzer moeten leerlingen van eerste fase opvangen Montessori-school zal zeer sterk groeien DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Eind vorige week Is de gemeentelijke onderwijsnota ver schenen. De nota, die In het beleids stuk Samen Onderweg was toege zegd, Is dezer dagen verzonden naar tal van Instanties en personen, die op enigerlei wijze bij het onderwijs In Leusden zijn betrokken. Het Is de bedoeling dat de ontvangers van de nota er commentaar op geven. De opmerkingen zullen worden gebun deld en te zijnertijd als aanvulling op de nota verschijnen. Het Is de be doeling de nota eerst na het verschij nen van deze aanvulling In de be trokken raadscommissies te behan delen. De onderwijsnota gaat in op alle vormen van onderwijs in de gemeen te en op alles wat met onderwijs samenhangt. In het eerste hoofdstuk wordt een overzicht gegeven van de bestaande onderwijsvoorzieningen in Leusden, waarna een prognose van de leerlingen-aantallen voor de komende vijf jaar wordt gegeven Aan de hand van de beleidsuit gangspunten en de prognoses komt men vervolgens tot een reeks con crete beleidsmaatregelen voor het kleuter- en lager onderwijs. Verder komen aan bod: de rand- diensten voor het onderwijs (onder wijsbegeleiding, schooltandverzor- ging, schoolartsendienst); diverse met het onderwijs verband houden de zaken (schooltijden, vakanties, verkeersveiligheid, muzikale vor ming. etcetera); en de bekostiging van het onderwijs. Het b-gedeelte van de onderwijs nota gaat specifiek in op het open baar onderwijs, waarbij onder meer bestuurlijke zaken en het perso neelsbeleid aan de orde komen. In de inleiding op de nota zeggen burgemeester en wethouders te ho pen dat de nota een belangrijke bij drage kan leveren voor het bepalen van het onderwijsbeleid op middel lange termijn. „Hierbij dient naar onze mening wel de kanttekening te worden gemaakt dat er enkele facto ren zijn die het voor de gemeentebe sturen helaas erg moeilijk maken een eigen onderwijsbeleid gestalte te geven. Op het gebied van het onderwijs hebben wij te maken met veel wettelijke voorschriften die in acht moeten worden genomen. Deze voorschriften zijn in tal van gevallen niet afgestemd op de meest moder ne inzichten op onderwijsgebied, hetgeen op zich al beperkingen in houdt. Wat echter wellicht veel be langrijker is, is het feit dat de uitke ringen van de rijksoverheid ten enenmale ontoereikend zijn om een optimaal onderwijsbeleid te kunnen voeren. Zolang deze toestand voort duurt zal men zich voor ogen moe ten houden dat er een discrepantie zal blijven bestaan tussen het meest ideale en datgene wat binnen de financiële mogelijkheden haalbaar is", zo meent het college, dat ver volgt: Het ontwikkelen van nieuwe ideeën onderwijs is op zichzelf zinvol, maar bij de concretisering zal er op gelet dienen te worden dat deze in financieel opzicht worden onderbouwd. Ge beurt dit niet dan worden ten on rechte allerlei verwachtingen gewekt die achteraf niet gehonoreerd kun nen worden. Hoewel wij in de nota een aantal hoofdlijnen met betrekking tot de inhoudelijke kant van het onderwijs hebben aangegeven, hebben wij ons in het overige op dit punt beperkt. Naar onze mening dient aan de in houd van het onderwijs vorm te wor den gegeven door de schooltems, zulks in nauw overleg met de ouders van de betrokken leerlingen. Dat het gemeentebestuur als bestuur van het openbaar onderwijs hierbij een stuk verantwoordelijkheid draagt, speelt uiteraard vanzelf. Deze ver antwoordelijkheid dient onzes in ziens evenwel meer tot uitdrukking te komen in een kritisch volgen van een en ander en minder in het vooraf vaststellen van exacte beleidslijnen. Men dient voor ogen te houden dat een zuiver theoretische benadering te weinig rekening houdt met de praktische omstandigheden, die van school tot school kunnen verschil len. Bovendien dient naar onze me ning gewaakt te worden tegen een zodanige uniformiteit dat er geen ruimte meer zou zijn voor het eigen gezicht van de school". Vandaag gaan we in de Leusder Krant uitvoerig in op de beleidslijnen die in de nota worden uitgestippeld ten aanzien van het kleuter- en lager onderwijs. In de komende Leusder Krant-uitgaven besteden we aandacht aan de overi ge onderdelen van de onderwijsno ta. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De mogelijke stichting van twee katholieke scholen In de tweede lase, de mogelijke samenvoeging van de twee katholieke scholen In Ach terveld en het concentreren van het onderwijs in Leusden-Zuid in één gebouw voor het kleuter- en één voor het lager onderwijs. De gedachte om de Wegwijzer en de Wipwap in één gebouw onder te brengen, het fixeren van het aan tal klassen van de Bongerd op maximaal zes voor het lager en twee voor het kleuteronderwijs, len het vaststellen van een schoolgrens om tot een afbake ning van het „voedlngsgebled" voor deze twee openbare scho len In de eerste fase te komen. En de explosieve groei van de Montessorischool- naar 373 leerlingen en 13 14 leerkrachten In 1984 welke groei In mobiele lokalen opgevangen zal moeten worden. Dat zijn maar enkele van de 'vele markante punten die de hoofdstukken over het kleuter en lager onderwijs in de eind vori ge week verschenen gemeente lijke onderwijsnota opleveren. De nota noemt een groot aantal concrete beleidsmaatregelen om de ontwikkelingen bij het kleuter- en lagere onderwijs op de middellange termijn adequaat op te vangen. Allereerst worden er prognoses opgesteld van de leerlingenaantallen op alle Leus- dense scholen In de komende vijf jaar. De resultaten daarvan wor den naast een zevental beleids uitgangspunten gelegd en ver volgend komt men tot de concre te maatregelen. UITGANGSPUNTEN Als uitgangspunten voor het ge meentelijk beleid worden de volgen de punten genoemd: a. een zo evenwichtig mogelijke spreiding van het leerlingenaan bod over de scholen, b het zoveel mogelijk voorkomen van leegstand van lokalen. c. waar dat nog niet gebeurd is moeten ruimtelijke voorzieningen voor integratie van kleuter- en basisonderwijs getroffen worden. d. met uitzondering van de scholen die een groeifunctie vervullen, moeten scholen niet meer dan zes klassen voor het lager en twee klassen voor kleuteronder wijs omvatten. e de schoolgebouwen moeten zes lokalen voor het lager onderwijs omvatten en twee werklokalen plus één speellokaal voor het kleuteronderwijs f. de leerlingen moeten worden op gevangen in permanente school gebouwen, tenzij het gaat om een tijdelijke piek in het aantal leerlin gen, waarvoor semi-permanente gebouwen meer geschikt zijn g. aan niet meer door het onderwijs te gebruiken accommodaties moet zo snel mogelijk een andere bestemming gegeven worden. PROGNOSES De voornaamste conclusies uit de leerlingenprognoses zijn volgens de onderwijsnota: a. in Leusden-zuid en Achterveld het leerlingen aantal de komende jaren dalen, b ook in de wat oudere wijken in Leusden-centrum daalt het aan tal leerlingen. Deze daling is het sterkst te merken bij Wegwijzer/ Wipwap, Hamersveld/Spring- plank en Rossenberg/Klein Ros senberg. In mindere mate bij de Hobbit en de Groenhorst. c. een aanhoudend groot leerlin- genaanbod vanuit Alandsbeek op de Bongerd en de Vallei en vanuit de Wetering op Klim op/De Rak kertjes. d. een sterke groei van het Montes- sori-onderwijs door leerlingen aanbod vanuit zowel eerste als tweede fase. e een grote toename van het aantal leerlingen op de Heerd en de vijfde protestants-christelijke school vanuit de tweede fase. f. een gestage groei van de Gere formeerde school, voornamelijk door aanwas van leerlingen uit de tweede fase. g. een sterke groei van Kinderland, indien die school wordt aange wezen voor opvang van leerlin gen uit de tweede fase; zou Kin derland alleen maar kinderen uit de eerste fase opvangen, dan zou ook hier sprake zijn van een ge leidelijke teruggang. CONCREET Door prognoses en uitgangspunten naast elkaar te leggen, komt men in de nota tot een uitgebreide reeks beleidsmaatregelen. Deze concrete vertaling van de uitgangspunten be slaat de periode 1980 tot en met 1985. Per kern zien de voorgestelde beleidsmaatregelen er als volgt uit: LEUSDEN-CENTRUM OPENBAAR ONDERWIJS In Leusden-centrum zal voor wat betreft het openbaar onderwijs in de komende jaren te zien zijn dat het aantal leerlingen van de Bongerd flink gaat stijgen, terwijl het omge keerde zich voor zal doen bij Weg- wijzer/Wlpwap. Er zouden, zo staat in de nota te lezen, maatregelen genomen moeten worden om te be reiken dat; - de Bongerd niet groter wordt dan klassen lager onderwijs en twee klassen kleuteronderwijs; - en de overloop van de Bongerd wordt opgevangen door Wegwij- zer/Wipwap. Om dat te bereiken moet besloten worden om op de Bongerd geen leerlingen meer toe te laten als hierdoor de grens van dertig leerlin gen per klas zou worden overschre den, en het trekken van een grens om de voedingsgebieden van beide scholen af te bakenen. Kinderen uit het gebied ten oosten van de Ha- mersveldseweg/Zwarteweg en ten noorden van de Noorderinslag mo gen niet naar een andere school dan genoemde twee. In concreto bete kent dat dus dat kinderen uit dat hele gebied zodra de Bongerd aan zijn aantal leerlingen is, Wegwijzer/Wip- wap gaan vullen. Het zou wenselijk zijn, zo wordt in de nota, gesteld om een uitspraak te doen over de om vang van deze school. Als gewenste grootte wordt blijvend vier klassen lager en 1 klas kleuterschool ge noemd. Wegwijzer/Wipwap moet te zamen in het gebouw van de Weg wijzer worden ondergebracht, terwijl het gebouw van de Wipwap dan een ander bestemming kan krijgen. Daar wordt door een werkgroepje al aan gewerkt en het ligt in de bedoeling de plannen met ingang van 1 augus tus 1981 uit te voeren. De Hobbit kan, zoals het er nu naar uitziet, een zesklassige lagere en tweeklassige kleuterschool blij ven. Weliswaar valt er een geleidelij ke teruggang te constateren, maar de daardoor ontstane ruimte kan worden gebruikt voor opvang van kinderen uit de tweede fase. met name uit het deelplan Claeveren- blad. Ingewikkelder is het met de Heerd gesteld. Die school moet niet alleen de openbaar onderwijs-scholieren uit de tweede fase opvangen, maar zit ook nog met een deel leerlingen uit andere wijken van Leusden-cen trum. Naar verwachting zal het aan tal leerlingen van de Heerd over een jaar zes zo'n 220 voor de lagere school en 75 voor de kleuterschool bedragen Maar in de tussentijd zal dat aantal nog wat hoger liggen en daarom zal de Heerd tijdelijk tot een achtmans lagere school en een drie- klassige kleuterschool. Deze tijdelij ke piek zou kunnen worden opge vangen in de reeds geplaatste nood- lokalen aan de Smoussesteeg. PROTESTANT CHRISTELIJK ONDERWIJS De situatie binnen het protestant- christelijk onderwijs lijkt in veel op zichten op die binnen het openbaar onderwijs. In de nota wordt aange drongen op nauw overleg met de schoolbesturen om te komen tot: a een evenwichtige verdeling van het leerlingenaanbod tussen de Vallei en Hamersveld/Spring- plank. b een benutting van de vrijkomen de capaciteit bij de Groenhorst voor een gedeeltelijke opvang van leerlingen uit de tweede fase. c. een opvangfunktie voor de leer lingen uit de tweede fase door de vijfde protestants christelijke school. Die vijfde p.c.-school is nu gevestigd in noodlokalen aan de Smousse- De Montessori-school zal in de komende jaren sterk groeien, is de verwachting, neergelegd in de onderwijsnota. steeg, maar gezien de te verwachten snelle uitgroei wordt aangedrongen op snelle realisering van een per manent gebouw. Daarvoor is al een stuk grond in het deelplan Noord- wijck gereserveerd. ROOMS WIJS KATHOLIEK ONDER- De Wegwijzer (foto) zal in de toekomst samen met de Bongerd de nieuwe leerlingen uit de eerste fase moetenop- vangen. De situatie is voor wat betreft het katholiek onderwijs in Leusden-cen- trum enigzins gecompliceerder. Te verwachten is dat de capaciteit van Klimop/de Rakkertjes de komende vijf jaar volledig benut zal blijven. Daarbij wordt aangetekend dat de Rakkertjes zo spoedig mogelijk een permanent gebouw moet krijgen. Wanneer de Rossenberg en Kinder land alleen maar kinderen uit de eerste fase zouden opnemen, dan zal het leerlingenaantal op die scho len teruglopen. Maar zeker voor Kin derland is het voor de hand liggend om ook kinderen uit de tweede fase op te nemen, de school ligt immers al op grondgebied van de tweede fase. De vraag in hoeverre een dergelijke funktie ook voor het scholenkoppel „Rossenberg" in het verschiet zou moeten liggen, dient in een wat bre der perspectief te worden beoor deeld Wat is namelijk het geval? De school „Kinderland" is gehuisvest in zogenaamde mobiele lokalen die staan op een terrein in de vlek W7 (Claeverenblad). Deze lokalen zullen daar te zijner tijd (waarschijnlijk 1983) moeten verdwijnen ten behoe ve van de op het betrokken terrein te plegen woningbouw. De bedoeling is altijd geweest om ter vervanging van de zogenaamde mobiele lokalen een permanent schoolgebouw te stichten in vlek W9 (Wildenburg). Er is bij de lokatie van dit schoolge bouw bewust gekozen voor het meest zuidelijk gelegen deelplan om zodoende het de kinderen van R K - signatuur uit Leusden-zuid beter mogelijk te maken een R.K.-school te bezoeken. Momenteel wordt de openbare lagere school ,,'t Palet" te Leusden-zuid bezocht door 76 leer lingen uit R.K.-gezinnen. Indien een R.K.-school in het plan „Wilden burg" aantrekkingskracht zou blij ken te hebben op leeringen uit Leus den-zuid, zou dat betekenen, dat het R.K.-onderwijs uit de tweede fase, ook nog een deel van de leerlingen uit Leusden-zuid zou moeten opvan gen. Enerzijds zou dit aanbod te groot zijn om door de scholenkop pels „Kinderland" en „Rossenberg" te kunnen worden opgevangen, doch anderzijds is dit aanbod niet groot genoeg om naast deze twee scholenkoppels nog een derde com plete 6-klassige lagere en 2-klassige kleuterschool te stichten. In die situ atie zal het over-aanbod waarschijn lijk opgevangen dienen te worden door het plaatsen van mobiele loka len bij de nieuwe „Kinderland"- school. Er is evenwel een alternatief indien de „Rossenberg"-school als opvang voor de leerlingen van de tweede fase zou wegvallen. In het kader van de integratiegedachte zou bijvoor beeld overwogen kunnen worden om de kleuterschool „Klein Rossen berg", die in een apart schoolge bouw is ondergebracht, te zijner tijd te huisvesten in het gebouw van de lagere school „Rossenberg". Hier door zou het gebouw van laatstge noemde kleuterschool vrijkomen en zou hieraan een andere bestemming kunnen worden gegeven, doch te vens zou kunnen worden bereikt dat in de tweede fase naast de school „Kinderland" een tweede R.K.- school kan worden gesticht met 6 klassen l.o. en 2 klassen k.o. Deze oplossing lijkt een evenwichtige spreiding van de leerlingen ten goe de te komen. MONTESSORI-ONDERWIJS Een zeer sterke groei valt te ver wachten van het Montessori-onder- wijs. In 1984 zullen waarschijnlijk 280 leerlingen de lagere en 93 de kleuterschool bezoeken. Dat bete kent dat er dan respectievelijk 10 en vier leerkrachten aan deze vorm van onderwijs verbonden moeten zijn. Dat kan allemaal niet in de onlangs officieel geopende Montessori school 't Ronde. Er zullen op wat langere termijn vier vijf mobiele lokalen bij geplaatst moeten worden. GEREFORMEERD ONDERWIJS (ARTIKEL 31) Er bestaan plannen om het school gebouw voor het Gereformeerd on derwijs aan de Rozengaarde uit te breiden met 2 lokalen ten behoeve van het lager onderwijs. Wanneer deze plannen zullen zijn gerealiseerd biedt het schoolge bouw voldoende ruimte om de leer lingen van het kleuter- en lager on derwijs t/m 1984 op te vangen. ACCOMMODATIES TEN BE HOEVE VAN HET GYMNA STIEKONDERWIJS Indien het evenementencentrum in „Hamershof', waarin onder andere een sporthal is gepland, wordt gere aliseerd. is het de bedoeling om de vervolg op pagina 5 „Loysden" (foto). De Woelige Hoek, t Palet en de Blokkendoos in Leusden/Zuid, nu in vier geboawen, zullen straks in twee gebouwen worden ondergebracht.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 4