Prognoses en beleids maatregelen op 'n rijtje Commissie wil kostprijs 2 vrije sectorgrond handhaven Zondag jeugddienst dorpskerk Leusden-Z. Zondag jeugddienst Dorpskerk Inspraakverordening sociaal-cultureel plan thans gereed Eerste fase-leerlingen De Heerd kunnen blijven leu sd El" kraan Ontwikkeling Montessori school even afwachten rröi k Dinsdagavond jaarvergadering P.v.d.A onderwijsbeleid 13 december kennismaking; avond alleenstaanden „Info Leusden" over Akker hoeve en Noordwijck Inspraak op inspraak mogelijk 1 Mogelijk instelling schoolgrens v 07 onderwijs DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 .(9<T. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Kort samengevat zijn de voornaamste uit de prog noses ten aanzien van de ontwik keling van het aantal leerlingen van kleuter- en lager onderwijs In Leusden de volgende: - een sterk dalend leerlingen aanbod vanuit de wijken Ach terveld en Leusden-zuid, als mede vanuit de oudste wijken van Leusden-centrum, - een vrij constant blijvend groot leerlingenaanbod vanuit een aantal wijken in Leusden- centrum (met name De Wete ring" en ..Alandsbeek"), - een sterke toename van het aantal leerlingen in Leusden- centrum als gevolg van de ontwikkeling van de tweede fase. De beleidsaanbevelingen voor de middellange termijn voor kleu ter- en basisonderwijs zijn als volgt kort weer te geven OPENBAAR ONDERWIJS - gebied ten oosten Hamers- veldseweg en ten noorden Noorderinslag is voedingsge- bied ,.De Bongerd" en ,,De Wegwijzer"/,,De Wipwap", ,,De Wipwap" zo spoedig mo gelijk onderbrengen in het ge bouw van ,,De Wegwijzer"; aan het gebouw van De Wip wap" een andere bestemming geven; vrijkomende capaciteit op ,,De Hobbit" benutten voor de op vang van leerlingen uit de tweede fase; ,,De Heerd" aanwijzen als groeischool voor de tweede fase en de piek op deze school opvangen in mobiele lokalen; ,,De Blokkendoos" te zijner tijd onderbrengen in het ge bouw van ,,'t Palet". PROTESTANT-CHRISTE LIJK ,,De Woelige Hoek" onder brengen in het gebouw van ..Loysden"; de N.H.-school te Achterveld te gelegener tijd onderbren gen in het schoolgebouw aan de Jan van Arkelweg; evenwichtige spreiding leer lingen over „De Vallei" en „Hamersveld/De Spring plank"; vrijkomende capaciteit ..Groenhorst" benutten voor gedeeltelijke opvang leerlin gen uit de tweede fase; 5e P C.-school aanwijzen als groeischool voor de tweede fase, voor deze school zo spoedig mogelijk een perma nent gebouw realiseren en de piek op deze school opvangen in mobiele lokalen; Gereformeerde school uitbrei den met 2 lokalen. ROOMS-KATHOLIEK ..Onze Wereld" en Sint Jozef" te zijner tijd onderbrengen in hetzelfde gebouw, permanent gebouw voor ,,De Rakkertjes"; permanent gebouw voorKin derland" in het plan ,,'t Clae- verenblad", zodat deze school beter de leerlingen uit Leusden-zuid kan opvangen; „Kinderland'-school aanwij zen voor het gedeeltelijk op vangen van de leerlingen uit de tweede fase en voor de verdere opvang van deze leer lingen in overleg met het schoolbestuur een keuze doen uit meerdere alternatieven BIJZONDER NEUTRAAL Montessone-school zal sterke groei doormaken, reden om te zijner tijd te bezien of deze groei in mobiele lokalen kan worden opgevangen, dan wel of een tweede permanent schoolgebouw moet worden gesticht. i-m-i w r ACHTERVELD - Voor de „Moespot" in Achterveld zal een plan worden ontwikkeld voor meer parkeerruimte. Dit zal samen met het ontwikkelen van de Brink worden bekeken. Op dit moment is er een parkeerprobleem onstaan rond De Moespot. an. 1^2. vervolg van pagina 4 nieuwe scholen in de tweede fase - voor zover deze niet meer terecht kunnen in het gymnastieklokaal aan de Berkelwijk - van dit evenemen tencentrum gebruik te laten maken ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke oefening. Er is dan geen noodzaak om in Leusden-centrum nog meer gymnastieklokalen te bou wen ten behoeve van onderwijsdoel- emaen. LEUSDEN-ZUID De kleuter- en langere scholen in Leusden-zuid, zowel die van C.N.S. als de openbare, zijn in afzonderlijke gebouwen ondergebracht. Becijferd is dat de dalende tendens van het leerlingenaanbod aan die scholen zich de komende jaren verder zal voortzetten. Deze ontwikkeling geeft aanleiding het beleid er op te rich ten, zulks mede met het oog op de totstandkoming van de Wet op het basisonderwijs, de kleuter- en lagere scholen van belde zullen In hetzelfde gebouw onder te brengen. De kleuterschool „De Woelige Hoek" (C.N.S.) zou in deze visie (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wanneer de gemeen teraad overgaat tot het instellen van een schoolgrens voor het openbaar onderwijs in Leusden-centrum dan zal deze niet gelden voor de huidige leerlingen van de Heerd die uit de eerste fase komen. Ook eventuele broertjes of zusjes van deze kinde ren kunnen nog naar de Heerd. Aldus de heer S. Lakeman, hoofd van de afdeling Onderwijs van de gemeente Leusden. in een toelichting op de in de onderwijsnota voorgestelde maatregel om in Leusden-centrum de voedings- gebieden voor de openbare scholen af te bakenen Volgens het voorstel moe ten kinderen uit de eerste fase. die openbaar onderwijs gaan volgen, on dergebracht worden op de Bongerd en op de Wegwijzer/Wip Wap Kinderen kunnen verhuizen naar het gebouw van de lagere school „Loysden", terwijl de kleuterschool „De Blok kendoos" zou kunnen worden on dergebracht in het gebouw van de openbare lagere school ,,'t Palet" Voor wat betreft het C.N.S.-onder- wijs zou bedoelde maatregel in de loop van 1980 getroffen kunnen wor den, terwijl hierin voor het openbaar onderwijs eerst in een later stadium kan worden voorzien. Het spreekt vanzelf, dat een aantal aanpassingen aan de gebouwen van het lager onderwijs noodzakelijk is om de beoogde maatregel te kunnen effectueren. Hiervoor zullen kredie ten beschikbaar gesteld moeten worden. Indien een en ander te reali seren valt, komen de belde school gebouwen van het kleuteronderwijs In Leusden-zuld beschikbaar voor andere doeleinden. ACHTERVELD Het leerlingenverloop bij het lager onderwijs in Achterveld noopt ertoe in de komende jaren overleg te ple gen met het bestuur van de Stichting voor R.K. onderwijs in de Parochie van de H. Jozef te Achterveld over de vraag of de beide R.K. lagere scho len in Achterveld afzonderlijk dienen te blijven bestaan, dan wel of gelei- uit de tweede fase kunnen openbaar onderwijs volgen op de Heerd. Wan neer de maatregel van kracht wordt mogen kinderen uit de eerste fase dus niet meer naar de Heerd en omgekeerd, kinderen uit de tweede fase niet naar de Bongerd of Wegwijzer/Wipwap „Maar", aldus Lakeman. „kinderen die nu al op de Heerd zitten en uit de eerste fase komen, kunnen de lagere school daar afmaken. En hun broertjes of zus jes mogen er ook nog naar toe" Het zelfde geldt voor leerlingen van Bon gerd en Wegwijzer/Wip Wap die inmid dels in de tweede fase zijn komen te wonen. Het is om deze reden dat de Heerd. zoals in de onderwijsnota staat aange geven. de komende jaren sterk zal groeien. De school, die uiteindelijk dus bestemd is als openbare onderwi|s- delijk moet worden gestreefd naar samenvoeging van beide. Deze vraag is met name van belang voor de huisvesting. Indien de leerlingen- prognoses juist zijn, dan zou dit betekenen, dat voor het R.K. lager onderwijs, indien althans tot samen voeging van de scholen zou worden besloten, over 5 6 jaar in totaal 6 leerkrachten nodig zijn. Dit zou het mogelijk maken om alle leerlingen van R.K. lager onderwijs onder te brengen In het gebouw van de R.K. lagere school „Onze Wereld aan de Walter van Amersfoorlstraat. De hierdoor vrijkomende ruimte in het schoolgebouw aan de Jan van Arkelweg, dat deels in gebruik is bij het openbaar onderwijs en deels bij de R.K lagere school „Sint Jozef", zou dan deels benut kunnen worden voor de huisvesting van de N.H. la gere school. Deze school is mo menteel gehuisvest in een houten gebouw, gelegen aan de Walter van Amersfoortstraat. Dit gebouw ver keert in een slechte staat. Op mid dellange termijn zal naar een betere accommodatie voor deze school moeten worden omgezien. Daar het openbaar onderwijs in Ach terveld gedurende de planperiode vrij stabiel zal blijven, behoeven hier voor geen bijzondere huisvestings voorzieningen te worden getroffen. voorziening voor de Tweede Fase. zal de eerstkomende jaren ook nog een aanzienlijk aantal eerste fase-kinderen onder zijn leerlingen tellen Deze piek moet met noodlokalen, die nu al aan de Smoussesteeg staan, worden opge vangen. De heer L Boogaard, hoofd van de hoofdafdeling Welzijn van de gemeen te. zegt met het voorstel tot afbakenen van de voedingsgebieden van de openbare scholen niet te verwachten in een schoolgrenzen-misère terecht te komen, zoals zich enkele jaren geleden in Leusden-centrum afspeelde. Boog aard ..Dit voorstel is geheel in over eenstemming met de visie van de Schoolraad voor het Openbaar Onder wijs Enkele jaren geleden was dat niet het geval. Nu staat de Schoolraad er geheel achter' (Van de redaktie) LEUSDEN - Er hoefde in de com missie R.O. en W.O., dinsdagavond onder leiding van R.O.-wethouder Jan Wagenaar (VVD) nauwelijks te worden gediskussieerd over het be leid ten aanzien van verkoopprijzen van grond voor vrije sectorkavels. De meerderheid sloot zich aan bij het standpunt van het gemeentebestuur dat (met uitzondering van wethouder Mandemaker) van mening is, dat het huidige beleid van de gemeente geen wijziging behoeft. Bij de huidi ge vaststelling van de prijzen wordt uitgegaan van de kostprijs, dat wil zeggen van de aankoopprijs, ver meerderd met de kosten voor bo- venwijkse voorzieningen, bouwrijpmaken etc. Verkoop tegen LEUSDEN - Er is een verandering gekomen in de manier waarop het ministerie van CRM subsidie geeft voor sociaal-culturele aktiviteiten. Voorbeelden van sociaal-kulturele aktiviteiten zijn: speelzaakwerk, jeugdwerk, muziek, toneel e.d. Vroeger kon men rechtstreeks van het ministerie subsidie krijgen voor bepaalde van deze aktiviteiten. Met ingang van 1979 is dit niet meer het geval. Het is nu de ge meente zelf, die een bijdrage van CRM ontvangt en bepaalt welke plaatselijke aktiviteiten voor subsi die in aanmerking komen. De ge meente moet dan wel een plan inle veren, waarin de te subsidiëren or ganisaties en aktiviteiten zijn opge nomen. LEUSDEN - Op dinsdagavond 11 december (20.15 uur) houdt de PvdA - afdeling Leusden - haar jaarverga dering in De Til, hoek Hamers- veldseweg/Bavoortseweg. Behalve aan enkele huishoudelijke zaken zal deze vergadering vooral gewijd zijn aan het landelijke onderwijsbeleid van dit moment.Wat is er van de plannen van Van Kemenade (vorige PvdA-onderwijsminister) gekomen nu VVD-minister Pais het roer in handen heeft? Hoe zit het met de Contouren-nota, de Middenschool, de Open School en andere plannen marktwaarde wordt door een meer derheid van de commissie afgewe zen. Alleen mevrouw Defares (P.L.) kon zich niet met het voorstel van b. en w. verenigen. Zij vond het onjuist om tegen kostprijs te verkopen. Haar fraktie voelde voor een hogere prijs, tussen kostprijs en marktwaarde in. Marion Defares „Grond wordt aan gekocht met gemeenschapsgeld. Een zekere winst mag daarbij best worden gerekend bij verkoop van de grond Dat geld kan dan gebruikt worden voor ge meenschappelijke bovenwijkse voor zieningen Wij hebben nooit gezegd, dat de grond tegen marktwaarde ver kocht zou moeten worden Als u stelt, dat u met de huidige prijs voor grond in de vrije sector goed uit de voeten kunt. dan kan ik me dat goed voorstellen. ge- In het plan moeten o a. de volgende zaken worden vermeld. - een opsomming van hetgeen er is op sociaal-cultureel gebied, - de behoeften van de bevolking dienaangaande; - een overzicht van de aktiviteiten. die de gemeente bereid is te subsidié- ren Net zoals het maken van een plan een voorwaarde is. is ook de manier waarop dit plan tot stand komt voor waarde om als gemeente voor een rijksbijdrage in aanmerking te komen Het plan moet namelijk met inspraak van de organisaties en van de bevol king tot stand komen Om de inspraak goed te doen verlopen heeft de planad- waarmee het kabinet Den Uyl het on derwijsbeleid nieuwe injecties gaf? Michiel van Hasselt, voormalig me dewerker van de Wiardi Beekman- stichting (het wetenschappelijk bureau van de PvdA), nu wetenschappelijk medewerker van de universiteit van Utrecht, en o a schrijver van het WBS- boekje „Onderwijs en vorming in de toekomst" zal (vanaf ongeveer 21 SLr) daarop ingaan en een visie ontvouwen op socialistisch onderwijsbeleid Na een korte pauze zal er vanaf 21.45 uur gediscussieerd kunnen worden over perspectieven daarop en hoe je dat leusden - A.s. zondag 9 december om 19.30 uur zal er in de Dorpskerk te Leusden-Zuid een dienst voor jon geren van 12 jaar en ouder worden gehouden. In deze dienst zal worden ingegaan op het thema „Liefde". Zoals ook met de thema's van de (twee) eerder gehouden jeugdien- sten - vertrouwen, dankbaarheid probeert de jeugddienstcommisse samen met de voorganger Ds. Sap uit Bunnik en de gospelgroep „Reli- te", door deze dienst een beeld te vormen van „Christen-zijn, nou en?" (HET JAARTHEMA). Zoals geschreven heeft de jeugddienstcommissie-zuid de gos pelgroep „Relite" uit Bilthoven bereid zien de bovenwijkse voorzieningen die u treft. Daar zou eens over gepraat moeten worden Probeer daar eens een visie over te ontwikkelen ten aanzien van een stuk welzijnsontwikkeling, wat betaald zou kunnen worden uit de (ex tra) opbrengst van de grond voor de vrije sector Dat zou ook in het struk- tuurplan opgenomen dienen te worden. Het gaat om een totaalvisie, die nu ont breekt De heer Voormolen (CDA) kon zich voorstellen, dat eventueel méér wordt gevraagd dan de kostprijs, hoewel hij daar geen voorstander van was. maar dat dan de winst terug zou moeten vloeien naar de oorspronkelijke eige naars. de agrariérs In het algemeen bleven de menin gen verdeeld, zoals reeds het geval was in eerdere diskussies. Informatie over de afdeling Leusden zijn verkrijgbaar bij Pieter Arts, voorzit ter, tel 033-40169 De vergaderingen zijn openbaar en iedereen is van harte welkom gevonden aan de dienst te willen mee werken Deze groep is ontstaan uit het sinds 1968 bestaande Oekumenisch Jongerenkoor Bilthoven (OJB) en pro beert onder leiding van Hans Jacobse op eigentijdse wijze het evangelie, o.a. door en voor jongeren, uit te dragen Dat dit op professionele en muzikale wijze geschiedt, getuigen diverse bin nenlandse en buitenlandse optredens, ook voor radio en tv Dejeugdcommissie-zuid, Ds. Sap en ..Relite' hopen dat veel mensen ge tuige zullen kunnen zijn van een fijne en zinvolle jeugddienst. Na de dienst is de koffie klaar en kan er nagepraat worden over allerlei facetten van de jeugddienst. 1.0T. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het is momenteel nog te vroeg om aan te geven in welke richting het Montessori-onderwijs in Leusden zich zal ontwikkelen. Deze vorm van bijzonder onderwijs ver heugt zich momenteel in Leusden in een explostief groeiende belang stelling. In de gemeentelijke onder wijsnota wordt zelfs al de mogelijk heid geopperd van een tweede Montessorischool. „Maar laten we eerst de ontwikkelingen even af wachten", aldus onderwij swethouder G. van Woudenberg (CDA). Volgens de prognoses zal de Mon tessorischool 't Ronde over vijf jaar be zocht worden door 280 lagere school- leerlingen en 92 Meuterschoolleerlin- gen. Daarvoor is in het huidige school gebouw geen ruimte Vraag is dan of dit grote aanbod van leerlingen een tijdelij ke piek betekent of dat er blijvend een dergelijke belangstelling voor deze on derwijsvorm blijft bestaan Gaat het om een tijdelijke piek dan is opvang van de leerlingen in een tijdelijke accommoda tie gewenst, is het blijvend verschijnsel dan ligt opvang in een permanent ge bouw meer voor de hand De afdeling onderwijs heeft nog geen duidelijk inzicht in deze materie Het vermelden van een tweede school is niet meer dan het noemen van een mo gelijkheid Bovendien wordt er op ge wezen dat de Montessorischool 't Ron de de mogelijkheid heeft uitgebreid te worden En verder is de ontwikkeling van de school natuurlijk in de eerste plaats een verantwoordelijkheid van het schoolbestuur. 2 .o^, LEUSDEN - In de jeugddienst die zondag 9 december wordt gehouden in de Dorpskerk zal worden ingegaan op het thema „Liefde" Zoals ook tijdens de twee eerder gehouden diensten zal worden geprobeerd een beeld te vor men van „Christen zijn, nou en". Ds. Sap uit Bunnik zél voorgaan en de gospelgroep Relite uit Bilthoven zal zingen en spelen Aanvang van de dienst is om 19.30 uur ..De Heerd" in de tweede fase is de groeischool voor de tweede fase. Een piek dient opgevangen te worden in noodlokalen. viesgroep - een groep bestaande uit raadsleden en deskundigen, die het gemeentebestuur over de totstandko ming van het sociaal-cultureel plan ad viseert - een inspraakverordening op gesteld die thans in ontwerp gereed is De inspraakverordening gaat met name in op de inventarisatie van be staande voorzieningen en behoeften, de afweging van prioriteiten en de tot standkoming van een vierjarenplan en de daaruit voortvloeiende jaarprog ramma's. Wat de planadviesgroep nu wil we ten, is of de door haar opgestelde ont- werp-verordening naar de mening van de bevolking voldoende mogelijkheden tot inspraak biedt: er is dus inspraak op de inspraak mogelijk. De ontwerp-verordenmg is reeds om commentaar toegezonden aan diverse overkoepelende organisaties in Leus den, maar ook de individuele burger is tot 15 januari in de gelegenheid om commentaar te leveren. Belangstellen den kunnen de ontwerp-verordenmg afhalen bij de afd Welzijnszaken. Burg de Beaufortweg 63 Commentaren kan men richten aan de Planadviesgroep. gemeentehuis. Leusden-Centrum Met eventuele vragen of opmerkingen kan men terecht op bovengenoemd adres, telefonisch te bereiken onder nummer (033)-41247. toestal 246 LEUSDEN - Deze week wordt in Akkerhoeve en Noordwijk de nieuwste uitgave van „Info Leus den" bezorgd. Dit nummer is spe ciaal bekend voor de bewoners van genoemde nieuwe wijken. Aan ondermeer de volgende onder werpen wordt aandacht besteed - de verkeersstructuur van de wijk - het openbaar groen - onderwijs in de 2e fase - aan-, bij- en verbouwen Belangstellenden, die niet in Ak kerhoeve of Noordwijk wonen, kunnen Info Leusden afhalen bij het bureau voorlichting. Burg. de Beaufortweg 63, of bij de centrale receptie op het ge meentehuis Bewoners, die vrijdag 7 december nog geen info hebben ontvangen, wor den verzocht contact op te nemen met bureau voorlichting, tel 41247 toestel 116, waarna alsnog toezending volgt. door eigen toedoen dichterbij kunt brengen Is Michiel van Hasselt op 11 december de gast van de PvdA. in ja nuari 1980 zal de voormalige onder wijsminister Jos van Kemenade zelf uiteenzetten wat er had kunnen ge beuren onder een tweede kabinet Den Uyl en hoe minister Pais er momenteel mee wegloopt Maar ook zonder terug te blikken, kan deze discussie zinvol worden het kabinet Van Agt zit niet eeuwig (en kan struikelen over het kern wapendebat de omroepkwestie of iets anders) endeopime-onderzoekendoen geloven dat PvdA en D'66 samen straks een meerderheid in de Kamer hebben. Nieuwe kansen voor Van Kemenade en een socialistisch onderwijsbeleid? LEUSDEN - Donderdag 13 decem ber zal een kennismakingsavond voor alleenstaanden in Leusden worden georganiseerd De organisatoren van deze kennismakingsavond stellen zich voor de groep alleenstaanden tussen veertig en zestig jaar te bereiken en te beginnen met avonden in huiselijke kring, waar iedereen zijn problemen bespreekbaar kan maken Het is niet de bedoeling uitsluitend te spreken over verdriet, gekwetste trots, onmacht en dergelijke, maar meer over praktische zaken als elkaar helpen waar nodig en vooral ook durven uitkomen voor de eenzaamheid Voor inlichtingen kunt u kontakt opnemen met mevrouw Van Melle. telefoon 43646. mevrouw Mul der. telefoon 42229 of de heer v. d Horst, maatschappelijk werker van de gemeente Leusden, telefoon 41247

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5