Anner Bijlsma 21 december naar Leusden In kader Valleiconcerten Uitslag Sint Nicolaas puzzel en kleurplaat Poppen voor geestelijk gehandicapten Zaterdag eerste steen gebouw Scouting Nederiand Plan adviesgroep vergadert donderdag Donderdag vergadering Jeugdraad Schoolraad vergadert donderdag Wijkraden- notitie nu in definitieve vorm Woensdag film bij Bijhof KOOKHOEKJE EEN GERECHT UIT ZUID-ENGELAND DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Jaarvergadering PvdA in teken onderwijs DINSDAG 11 DECEMBER 1979 Onze redaklionele mede werk(st)ers: Frits van Breda. Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-41757 (alg Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel 033-41380 (sport). Alex Fieseler, Lindemaan 34, Leusden-centrum, tel 033-42553 (alg Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid. lel 033-40273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20, Leusden-centrum, tel 033-43724 (alg Verder werken regelmatig mee: C Ph. Spaans en W Boelhouwer Kortgeleden hebt u In deze krant enkele aardige bijzonder heden kunnen lezen over Zuld- Engeland en dan met name over de omgeving van Leusdon. In deze Impressie werd enige aan dacht besteed aan één van die typische gerechten uit deze streek, de zogenaamde .pas ties", een traditioneel gerecht, dat Is ontstaan in de tijd, dat vooral In deze streken veel mij nen nog In werking waren. De mijnwerkers kregen hun maaltij den van thuis aangeleverd en moeder de vrouw zorgde daarbij er voor, dat hun mannen een „volledige" maaltijd kregen tij dens hun zware werk In de mijnen. De „pasties" (pasteitjes) bevatten alle „gangen" van een maaltijd, van voorgerecht tot nagerecht. Opgerold in bla derdeeg. Deze maaltijden werden door de mijngangen naar de wer kende mannen geworpen, die er feilloos hun eigen pasties uitvis ten, omdat de traditie wilde, dat op één uiteinde de initialen ston den van de desbetreffende mijn werker. Dat was tevens de plaats, waar de man het pasteitje vasthield. Dat laatste stukje werd dan weggeworpen, bestoft en bevuild door de ongewassen handen der mijnwerkers. In deze aflevering van het kookhoekje besteden wij aandacht aan de bereiding van deze „Cornlsh pasties", pasteitjes uit Cornwall, zoals die In Zuld-Engeland gebruikelijk zijn. PASTEITJES UIT CORNWALL U hebt nodig. 500 gram bloemzout 350 gram reuzel (koel en in stukjes) 8 10 lepels ijswater Voor de vulling 250 gram grofgehakte raapjes 250 gram grofgehakte uien 500 gram mager rundvlees 500 gram in blokjes gesneden aardappel 11/2 theelepel zout gemalen peper (losgeklopt ei). Meng bloem zout en reuzel in een koude kom goed door elkaar Meng het vet en de bloem met de vingertoppen tot het op witbrood kruimels lijkt Giet er 8 lepels ijswater bij. en maak een deegbal, als het te droog is nog wat water toevoegen maar niet meer dan 1 theelepel tegelijk. Leg het deeg in vetvrij papier een uur in de koelkast Rol het deeg uit tot ongeveer y2 cm dik. steek er dan rondjes uit van 15 cm. Meng raapjes uien vlees aardappelen peper en zout goed door elkaar, leg ongeveer 4 eet lepels van dit mengsel op ieder rondje Besmeer de randjes met losgeklopt ei en vouw ze dubbel, druk de randen stevig aan met een vork, maak een inkeping van 2 cm en bestrijk ook de boven kant met losgeklopt ei Leg ze op een beboterde bak plaat en laat ze 30 min. bakken op 200°, temper daarna de oven en laat ze nog 30 min. bakken in het midden van de oven op 175° Ze kunnen koud of warm gegeten worden Eet smakelijk Japieja VERSCHIJNING LEUSDER KRANT ROND DE KERST (van de redaktie) LEUSDEN - Wij maken u er nu alvast op attent, dat de Leus der Krant In de Kerstweek (24 tot 30 december) slechts één keer zal verschijnen en wel op don derdag 27 december. Bijdragen voor dit nummer dienen uiterlijk maandagmiddag 24 december om 12 uur in ons bezit te zijn. Wel zal In de Kerstweek een speciaal nummer van de Leus der Krant verschijnen op maan dag 24 december, onze gebruikelijke Kerst- en Oud- jaarsultgave, waarin speciale bijdragen gericht op Kerst en de jaarwisseling. In dit nummer is geen ruimte voor het plaatselijk nieuws. Wél kunnen In dit num mer kerst- en nieuwjaarswensen worden opgenomen. U kunt hiervoor kontakt opnemen met onze administratie en advertentie-afdeling (tel. 41495). Deze advertenties die nen uiterlijk donderdag 13 december vóór 12 uur te zijn ingeleverd. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. BURGERLIJKE STAND Uit het bevolkingsregister van Leus den blijkt dat in periode tot en met 29 november 1979 zijn: GEBOREN: 08 nov. '79 Joan Rogier, z.v. L. Hen- geveld en M H Burgers. 12 nov '79 Arno Mattijs, z.v. A.J. Ruarus en G. E. M. Komman 22 nov '79 Amber Shanna, d v. G. de Jager en M G Rijkers OVERLEDEN: 20 nov. '79 Apeldoorn, Gijsbertus, oud 74 jaar 23 nov '79 Rijke. Theodora, oud 79 jaar. Gehuwd: 29 nov '79 H. S. Fröberg en H. B. van Spaendonck. 30 nov '79 J. C. A. de Groot en A. Postma SLUITING GEMEENTEHUIS Op 24. 27, 28 en 31 december 1979 zullen de Gemeentesecretarie en de Dienst Gemeentewerken voor het publiek gesloten zijn Voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden zal het bureau Burgelijke Stand op bovengenoemde dagen van 9 00 tot 9.30 uur geopend zijn. Loep op Leusden 13 ACHTERVELD woensdag 12 december, 9.00 uur handwerkhobby club De Moespot woensdag 12 december, 20.00 uur verkeerscursus De Moespot donderdag 13 december, 13.30 uur bejaardensoos Ons Gebouw AGENDA LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Dinsdag 11 december, 1930 uur Schrijfavond Amnesty International in de Johanneshoeve. Dinsdag 11 december, 20.00 uur Vergadering werkgroep CML/RO in het gemeentelijk informatiecentrum, Zwarteweg 16 Dinsdag 11 december, 20.00 uur Vergadering commissie Onderwijs in de raadszaal van het gemeente huis. Hamersveldseweg 2. Dinsdag 11 december, 20.15 uur Jaarvergadering P v d A. in De Til. Woensdag 12 december, 13.30 en 15.30 uur Film voor jong en oud bij Blijhof. Woensdag 12 december, 20.00 uur Praatavond A.B.T.B. in De Til Woensdag 12 december, 20.00 uur Vergadering commissie Financiën in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. Woensdag 12 december, 20.15 uur Bijeenkomst Rooie Vrouwen in De Til. Donderdag 13 december, 19.00 uur Kennismakingsavond voor alleen staanden in Leusden, voor inlichtin gen tel. 43646. Donderdag 13 december, 19.30 uur Vergadering werkgroep Midden- en Kleinbedrijf in De Hakhorst. Donderdag 13 december, 20.00 uur Vergadering Jeugdraad in het oude gemeentehuis. Donderdag 13 december, 20.00 uur Vergadering Schoolraad in De Bon gerd. Donderdag 13 december, 20.00 uur Vergadering Planadviesgroep in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha mersveldseweg 2. Maandag 17 december, 19.30 uur Kerstzangdienst in R K. kerk St Jo zef Maandag 17 december, 20.00 uur Kerstavond van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Woensdag 19 december, 20.00 uur Kerstavond georganiseerd door de K.PO Woensdag 19 december, 20.00 uur Kerstavond Interkerkelijke Vrouwen in de Marcuskerk. DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 plaatselijk nieuws LEUSDEN In het kader van de Vallelconcerten (Leusden/Barne- veld) seizoen 1979/80, zal op 21 december a.s. het maandelijks con cert worden verzorgd door de cellist Anner Bijlsma. Deze voortreffelijke muzikant heeft zijn eerste cellolessen van zijn vader gekregen en unln studie als beroep smusicus aan het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag, onder leiding van de man die In zijn arbeldszame tijd al een even legendarische naam had: Carel van Leeuwen Boomkamp. E.e.a. resulteerde tot de toekenning van de Prix d'Exellence In 1957, doch uitgebreide bekendheid volgde In 1959 toen hij de eerste prijs behaalde op het Concours Pablo te Mexico. In het gehele land raakte hij zeer bekend als kamermuziekspeler, waarvan vooral het duo dat hij vormde met contrabassist Anthony Woodrow, aller wegen de aandacht trok. Na 1962 was hij gedurende 6 jaar als eerst solocellist verbonden aan het Concertgebouworkest te Am sterdam. Vele recitals, o.a. met de pianist Gérard van Blerk werden gegeven en zeer vele malen werd eveneens solistisch opgetreden met de grote orkesten van Nederland in het buitenland. Zijn repertoire is interessant en zeer veelzijdig Een diepgaande studie maakte hij van zijn instrument en de geschie denis daarvan, in het bijzonder van de verschillende soorten barokcelli, waarvan hij er zelf ook enige bespeelt. Het bijzondere van het aan staande concert in de N.H. Kerk te Leusden (Arnhemseweg) is. dat Anner Bijlsma dan te horen zal zijn in een solo-optreden, zonder begelei ding dus. met de onvolprezen suites voor violoncello no. II, III en V van Johan Sebatian Bach. Na de pauze zal dan tevens te horen zijn een partita in g kl. terts; de solo suite voor fluit in a kl terts in de bewerking voor violoncello piccolo, ook wel genoemd de viola pomposa en die Bach op het oog had voor de uitvoering van zijn zg. suite VI Het behoeft geen betoog dat de bezoekers van het concert op 21 december zullen worden vergast op een zeer uitzonderlijke uitvoering Men zou kunnen zeggen een uitzon derlijke „combinatie", de muzikant en zijn instrument, resulterend in een wel haast polyfoon klinkende mu ziek, zoals Bach die met zijn meester schap dit instrument voorschreef en waaraan de fraaie akoestiek van de Leusder Kerk eveneens een belang rijke bijdrage zal leveren Liefhebbers van barokmuziek mogen zich dit unieke muzikale gebeuren niet laten ontgaan Aanvang van het concert in de N.H. Kerk te Leusden-Zuid, Arnhemse- weg, vrijdagavond 21 december 1979 om 20.15 uur. Het concert is toegankelijk voor abonnementhouders. Losse kaarten aan de zaal verkrijgbaar. (Van de redaktie) LEUSDEN - Er Is weer heel wat afgepuzzeld en gekleurd de afgelo pen dagen. Oplossingen en leuk gekleurde platen kwamen in stro men bij ons binnen. Hartelijk dank voor uw bijdrage. Voor ons was het een tikkeltje moeilijk om uit bijvoor beeld die prachtige kleurplaten de mooiste te zoeken, maar na lang wikken en wegen zijn we daar toch In geslaagd. De puzzelaars hebben zich helaas deels niet aan de op dracht gehouden. Er stond duidelijk, dat de héle puzzel Ingeleverd diende te worden. Sommigen volstonden met de zin en hun naam en adres. Helaas hebben wc dèt niet goed kunnen rekenen. Alle deelnemers en deelneemsters desondanks dank voor de Inzet. En hier komen de prijswinnaars! Uit de inzenders van de Sinter klaaspuzzel en de kleurplaat welke wij in ons nummer van dinsdag 27 november plaatsten zijn de volgende winnaars naar voren gekomen: bij de kleurwedstrijd voor kinderen tot zes jaar Leonie Warns, Geulwijk 3; San ne Peet, Roggeland 24; Casper Ren- kers, Rozengaarde 23. Esther Boer- sen, Hamersveldseweg 19 en Mat- thijs Smal, Horsterweg 1. In de groep van 7 tot en met 9 jaar werden de winnaars: Mare Geiten beek, Dinkelwijk 12; Rudi van Broek huizen, Ringlaan 6; Ragna ten Voor de. Duinroos 9; Majelle Warns, Geul- wijk 3; en Jeroen Tolboom, Verjaeg- de Ruyterweg 15. Achterveld. Bij de oudste groep deelnemers, tot 12 jaar, wonnen Laura Kippers, Gali- ciè 5; Janette van Harten, Arnhemse- weg 82; Willem-Jan Doddema, Ak- kerwinde 7; Arie Jan Lagemaat, Arn hemseweg 37 en Marjolein Schim mel, Dashorst 2. De tien winnaars van de Sinter klaaspuzzel werden W. de Jong, Lijsterbeslaan 6; Ans Vlaanderen, Gagelhof 5; L. Damen, Lijsterves- laan 2; M. Voorthuizen, Ansfridus- laan 36; G. W K. Anzion, Zilverrei ger 39; G L Raes, Travertijn I, J. van 'tHoit, Rozengaarde 33A; Chris Di- derich, Azuriet 12; P Smink, Kon. Julianaweg 35. Achterveld en me vrouw Hoogendoorn. Julianalaan 34. ledereen van harte gefeliciteerd. De kinderprijzen kunnen met ingang van donderdag 13 december worden afgehaald op ons kantoor, Rozen- daallaan 9 tijdens de openingsuren van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. De winnaars van de puzzel krijgen hun prijs zo spoedig mogelijk toegezon den. LEUSDEN - Zaterdag 15 decem ber om 11.00 uur wordt in Leusden aan de Larixlaan de eerste steen gelegd van het nieuwe kantoor van Scouting Nederland. Na een ope ningswoord door de voorzitter van Scouting Nederland, mr. W. F. van Dorp in aanwezigheid van o.a. de burgemeester van Leusden, mr. J.W. M. Rademaker, metselen 11 verschillende groepjes jeugdleden elk hun eigen steen. Deze groepjes vertegenwoordigen de verschillende groeperingen op het land en het water binnen deze vereniging. ACHTERVELD - Voor het derde achtereenvolgende jaar werd er door de leden van de handwerkbobby club weer een groot aantal poppen vervaardigd. Deze poppen waren bestemd voor de geestelijk gehandi capte kinderen welke verblijven In Nieuwoord te Baarn. Begonnen met een kleine hoeveelheid poppen was de collectie dit jaar uitgegroeid tot ongeveer 80 stuks. Maandag 3 december werden door enkele leden de poppen naar Nieuwoord te Baarn gebracht. Na een hartelijk welkom door de direc tie werd er onder het genot van een kop koffie de brengsters van de pop pen zo het een en ander uitgelegd hoe er daar wordt gewerkt en hoe de geestelijke gehandicapte kinderen daar wonen en worden beziggehou den. Hierna werd er een rondleiding gehouden waarbij men kon zien hoe de kinderen wonen en worden ver zorgd. Daarna was het moment aangebro ken dat de kinderen de poppen in ontvangst mochten nemen De pop pen waren in de ontvangstzaal uitge stald Bij het zien van al dat moois ?ing er een geweldig gejuich op achtig gelukkige kinderen verlieten na het in ontvangst nemen van een pop de zaal. „Het was indrukwek kend om dit te hebben mogen mee maken", aldus de brengsters van de poppen. Het geluk en de dankbaar heid van deze kinderen is onze grootste beloning en we zullen vol gend jaar zeker weer een dergelijke actie op touw zetten. LEUSDEN - De Planadviesgroep houdt donderdag 13 december de laatste vergadering van dit jaar in de raadszaal van het gemeentehuis. Ha mersveldseweg 2 Op de 8 punten tellende agenda staan de volgende onderwerpen: 1 Opening en mededelingen 2 Notulen van 22 november jl. 3. (Eerste) werkzaamheden van de plangroep SCA (besluitvormend 20.10 - 20 40 uur) 4. Stand van zaken plangroep, wat te doen wanneer bepaalde secto ren (nog) niet gereageerd hebben (besluitvormend 20.40 - 21.00 uur). 5. Inventarisatie van wensen en be hoeften bij de individuele burger op sociaal-cultureel gebied; wie gaat dit uitvoeren en op welke wijze (meningvormend 21.00 - 21 20 uur). 6 Informatie over de enquête van de Vrouwenraad (21.20 - 21.30 uur) 7. Resumé en plannen van een vol gende vergaderdatum 8 Rondvraag en sluiting Hiermee wordt de eerste bouwfase van het toekomstige bureau van Scouting Nederland afgesloten Sinds '73 zit deze jeugdorganisatie, die in dat jaar ontstond na een fusie tussen de toen vier bestaande pad- vind(st)ersorganisaties, aan de Stadsring te Amersfoort. De groei, die deze vereniging in de daarop volgende jaren door maakte tot de grootste jeugdorganisatie van het land met nu ruim 100000 leden, maakte het noodzakelijk uit te kijken naar nieuwe huisvesting De keus viel daarbij op Leusden. LEUSDEN - Donderdag 13 de cember vergadert de Jeugdraad in het oude gemeentehuis. Op de an- genda staan de volgende onderwer pen: 1. Opening. Kennismaking be roepskracht' 2. Notulen 3. Ingekomen stukken/mededelin gen, vèrslag Achterveld, plan groep soc. kult. werk 4. Bestuursverkiezing Wil Verbart en Huib Hubregse. 5. Huisvesting beroepskracht, 6. Verslag werkgroep akkommo- datie, 7. Wat er verder nog ter sprake komt. 8 Sluiting Om 19 15 begint de bijeenkomst van deelnemers aan het programma- overleg Onder muziek van de Arnhemse Scouting Band beginnen om 10 00 uur de 11 groepjes een puzzeltocht door Leusden. Tijdens deze tocht ontvangen zij de bestanddelen, die nodig zijn voor het aanmaken van de specie voor het leggen van hun steen. Na de steenlegging worden de reeds ingemetselde tekens van het spel, dat in de verschillende leef tijdsgroepen wordt gespeeld, ont huld. Het nieuwe pand wordt in november '80 in gebruik genomen LEUSDEN - De Schoolraad zal op donderdag 13 december vergaderen in basisschool De Bongerd, As- i schatterweg-hoek Middenweg Aan vang van de vergadering is om 20 00 uur. Op de agenda staan 1 Opening, 2. Notulen vergadering 18 oktober 1979, 3. Ingekomen stukken en medede lingen, 4. Besluitenlijst no 52: beheers vormen openbaar ondersijs e d no. 63: informatieavond voor jaar 1980; no 68: brief aan B&W betr afvloeiings- en wachtgel dersregeling; no 69: brief aan oudercie's over opinie inzake duo- of deeltijdbanen, 5. Teldatumsgegevens 16 oktober 1979, 6. Voorstel instandhouding kleu terschool 't Drempeltje. Achter- beid, 7. Goedkeuring voorgesteld be drag per leerling 1980, 8. Goedkeuring herziene „veror dening godsdienstonderwijs". 9 Verslag vergadering Werkgroep Onderwijs dd. 20 november 1979, 10. Informatieavond 15 november jl „integratie kleuter-lager on derwijs" terrugblik - vraag in hoeverre moet de Schoolraad hierop een vervolg geven? 11. Situatie verkeersbrigades: hoe denken ouders/scholen over de nieuwe regeling? 12. Gelijke schooltijden hoe werkt dit op de diverse scholen? 13. Concept nota Onderwijs: aan bieding - voorstel van behande ling d.b stelt voor „commissie ad hoc van d.b plus enkele leden, max. 6 pers., maakt com mentaar, dat in de Raadsverga dering van januari wordt aange boden" 14 Wat verder ter tafel komt, 15 Rondvraag, 16. Sluiting LEUSDEN - De notitie „Wijkorga- nen in de gemeente Leusden'' is de zer dagen in zijn definitieve versie verschenen. Vorige week donderdag ontvingen de leden van de raadscommissie Algemene Be stuurlijke Zaken een exemplaar van deze notitie, die vergezeld gaat van een bundeling van de er op bin nengekomen reacties. Het aantal daarvan is beperkt gebleven tot vier. Reeds enkele weken geleden be steedden we in deze krant aandacht aan de commentaren van het CML, Progressief Leusden en de wijkra den „De Wetering" en „Groenhou ten". Wanneer de reacties daartoe aanleiding gaven is de tekst van de concept-notitie aangepast. Het is de bedoeling dat de door burgemeester Rademaker geschreven notitie vol gende maand aan de orde komt in de vergadering van de commissie ABZ. waarna tot behandeling in de raad kan worden overgegaan. LEUSDEN - Dinsdagavond 11 december om 20.15 uur houdt de PvdA-Leusden In De Til aan de Hamerveldseweg haar jaarverga dering. Het ligt in de bedoeling deze avond nu eens niet uitsluitend (gortdroge) huishoudelijke zaken te bespreken. Deze avond zal min of meer duidelijk worden hoe het bestuur zich voor stelt het komend jaar de verga deringen Inhoud te geven. Deels huishoudelijk, deels thema. Deze vergadering zal staan in het teken van het onderwijs. Bereid gevonden is Michiel van Hasselt, onderwijsdeskundige en oud medewerker van de Wiardi Beck- manstichting een inleiding te houden over het huidige onderwijsbeleid. Een ook voor Leusden interessante zaak. waarbij nog aangetekend kan worden dat deze vergadering mede moet worden gezien als opstap naar een te houden bijeenkomst in janu ari, waar Jos van Kemenade. oud minister van onderwijs, zijn visie op het onderwijsgebeuren zal geven, zeker in relatie tot het beleid van zijn opvolger Pais Vergaderingen van de PvdA zijn immers openbaar Een ieder is der halve welkom LEUSDEN - Morgen, woensdag middag draait er bij Blijhof een ge weldig leuke film voor alle leeftijden, jong en oud. Het is een Nederlandse film met de dieren uit de „Fabeltjeskrant" in de hoofdrol, zoals Bor de Wolf, meneer de Uil. juffrouw Ooievaar en nog veel meer. De eerste voorstelling is van 13 30 - 15 00 uur De tweede voorstelling is van 15.30- 17.00 uur Toegangsprijs 1,50 voor leden en 2,50 voor niet-leden. Ansfriduslaan 49.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13