Commentaren/ iWcniiifjciR Knelpunten zijn o.m.: Noorderrandweg Asschatterweg langs Ponlijn deel Horsterweg leusder krant krant: FIETSEN LM DINSDAG 11 DECEMBER 1979 plaatselijk nieuws vervolg van de voorpagina 11 Dat is eveneens het geval langs de gehele Kolonel van Royen- weg naar Soesterberg en vanaf de Hoge Kleiweg zal een fiets pad aansluiten op de Kolonel van Royenweg. 12 Een vanuit Amersfoort ook aan trekkelijke route zal het fietspad op de Kerkeweg zijn tussen Do- deweg en Buurtweg WOON-WERKVERKEER Voor het woon-werkverkeer ver toont het ontwerp verschillende dis cutabele routes. 1. Het fietspad langs de Noorder randweg. zoals die door de ge meente Leusden was geprojek- teerd. aansluitend op Amers- foortse wegen, wordt in het ont werp niet gehonoreerd De werkgroep vindt blijkbaar, dat net zo goed gebruik kan worden gemaakt van de route nr, 4 c.q. 5 rekreatief En natuurlijk van de geplande fietsroute over de Heili- genbergerweg als de aansluiting van de Noorderrandweg op Rijks weg 28 en Amersfoorts wegennet een feit is. 2. Een fietspad langs het Ponlijntje op de Lockhorsterweg aanslui tend op de Dorresteinseweg rich ting Amersfoort en aan de aande- re kant op het fietspadennet van Leusden/Z wordt door de werk groep discutabel gesteld, voorna melijk op ecologische gronden Zij vreest aantasting van de rust en de natuur van het landgoed Lockhorst, indien dit fietspad voor woon-werkverkeer zal wor den aangelegd. De gemeente Leusden is een groot voorstander van dit fietspad, omdat hierdoor een veilige schoolroute wordt verkregen, waardoor fietsers van- af Leusden/Zuid en het zuidelijke gedeelte - van Leusden/centfum vlug Amersfoort kunnen berei ken. Ook zal deze route voor de Hamersveldseweg/industrieter- rein aantrekkelijk zijn als de snel ste verbinding met Amersfoort o.m viadeTabakssteegendenog aan te leggen Zuiderinslag Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar 20.50 per half jaar. 10 50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. - Gedeputeerde Sikkes bij de presentatie van het fietspadenplan. Vorige week kon men in het Utrechtse getuige zijn van een ludiek gebeuren: een respec tabel gezelschap op de witte fiets op weg naar een lunch om het prachtige nieuwe pro vinciale fietspadenplan met trots te kunnen presenteren aan toegestroomde pers en notabelen. Toegegeven: het ziet er alle maal prachtig uit, dat plan. Een nogal luxe omslag (van plastic uiteraard, want je moet het in een milieu-vriendelijke sfeer houden, nietwaar?) met tal van schitterend gekleurde kaarten, waaruit alleen de des kundig ingevoerde specialist wellicht wegwijs kan worden en een toelichting op het ma gische fietsgebeuren, waarin uitzonderlijk veel aandacht Is besteed aan fijne foto's op kunstdruk-achtig papier. Een kostbaar kleinnood dus. dat terecht met veel trots werd overhandigd. De desbetreffende werk groep heeft er nogal veel werk mee gehad om dit allemaal in elkaar te zetten. Ergo: onder leiding van Ir. Schotman, moest heel wat afgefietst wor den om zo op het oog niet meer herkenbare paadjes op te sporen en In kaart te bren gen. Gezonde zweetdruppel tjes zijn dus aan deze luxueuse berg papier vooraf gegaan en dat stemt tot enige tevreden heid. De vraag blijft echter voor wie dit integraal rapport 1979 over het provinciale fietspa denplan bestemd is. Je zou zo op het eerste gezicht zeggen: óók voor de zeer geïnteres seerde rekreatieve fletser, die zich nu al tientallen jaren in het verdomhoekje gedrukt voelt en daar nou wel eens uit wil om sportlef een „rekreatief ommetje" te maken, zoals de heer Schotman het zo treffend uitdrukt. Helaas, helaas, een lichte teleurstelling zij hun deel. Want voor de belangstellende leek is slechts puur onbegrip weggelegd, wanneer die zijn licht zou willen opsteken In de provinciale plannen. Tja, je hebt natuurlijk wel een fikse reeks kaarten, waarop in aller lei kleuren lijntjes zijn getrok ken, maar zondereen overdui delijke plattegrond van het be treffende gebied, wordt het een onmogelijke zaak om er uit te komen. Misschien dat een kaart uit vroegere eeuwen, waarop de nu bijna verdwenen landweggetjes staan aangege ven, uitkomst kan bieden, maar ook niet meer dan dat. De fietser blijft in het duister fietsen. In de kostbaar uitgevoerde toelichting wordt slechts mini maal ingegaan op enkele knel punten per gemeente, maar daar blijft het bij. Hoe nou, eenzame fietser? Met alle waardering voor de uitgebreide poging om de sim pele fietspaden voor de auto loze burger toegankelijk te maken, ontbreekt In dit Inte grale rapport ondanks alle fraaie kaarten de werkelijk nuttige Informatie voor de bur ger, toegespitst op alle nieuwe fietspaden In eigen gemeente, waar ze komen te liggen en waarom daarvoor gekozen Is. Het lijkt ons toe, dat een dergelijke opzet, hoe fraai ook, voor een belangrijk deel geldverspilling Is geweest, omdat veel essentiële gege vens voor de leek ontbreken. Dat komt wellicht nog, hebben wij begrepen, omdat nog niet alle commentaren op het plan zijn verwerkt. Waarom dan dóér niet op gewacht? Ir. Schotman en de zijnen moeten hun flets nog maar eens weer ter hand nemen om een deel van het huiswerk over te doen, alle goede bedoe lingen ten spijt. Mocht dat wel licht te kostbaar zijn: de flet ser neemt ook wel genoegen met eenvoudig kringloop papier Bert Vos. - Ir. Schotman, voorzitter van de ambtelijke werkgroep die het fietspaden plan opstelde, is zelf een verwoed recreatief fietser. c.q rekreatieschappen te geschie den. De provincie geeft via dit plan alleen maar de mogelijkheden aan, waarbij de funktie (rekreatief of utili tair) de subsidie-mogelijkheden aan geeft Voor het rekreatief fietsen stelt het rijk via CRM in de meeste geval len 75% van de kosten van grondver werving en aanleg als subsidie be schikbaar, waarbij de provincie in beginsel een subsidie van 12V2 pro cent toekent in die gevallen, waarin het CRM subsidieert Blijft over voor de gemeente: 12V2 procent van de totale kosten. Is er sprake van gemeenschappelijk gebruik, dus zowel voor rekreatie als voor het woon-werkfietsverkeer, dan wordt het iets moeilijker Dan zullen, aldus ir. Schotman van de werk groep, slechts percentages als fifty- fifty of 25/75 moeten worden gehan teerd. De fietsroute langs de Asschatterweg tussen Postweg en Achterveld wordt door de werkgroep discutabel geacht. Langs de Ponlljn zou - volgens de gemeente - een uitstekende (school-) fietsroute kunnen worden aangelegd. De werkgroep is het daar niet geheel mee eens. Zij hikt nogal aan tegen de natuurlijke aspekten van het landgoed Lockhorst. 3. Het fietspad langs de Asschatter weg wordt door de werkgroep vrijwel geheel discutabel gesteld. Afgezien van de vraag of het fiets pad voor woon-werkverkeer noodzakelijk zou zijn, is de werk groep van mening, dat nabij de Aschatterkade (Liniedijk) ook ecologische problemen tegen aanleg van een dergelijk fietspad spreken. Hetgedeeltetussen Post weg en Achterveld is door de werkgroep als niet noodzakelijk aangemerkt, maar nader onder zoek kan gewenst zijn. 4 Het fietspad langs de Horsterweg zal - volgens de werkgroep niet doorgetrokken moeten worden tot aan de Noorderrandweg, maar langs het Valleikanaal moeten afbuigen richting Amersfoort. Van gemeentezijde bestaat hier tegen geen direkt bezwaar (ten aanzien van een veilige school route naar Amersfoort), maar heeft die bezwaren wel als het gaat om een veilige aansluiting vanaf Stoutenburg op Leusden/ Centrum voor het fietsende woon-werkverkeer. Tussen Val leikanaal en Noorderrandweg zullen de fietsers dan immers weer gebruik moeten maken van de Horsterweg. met alle proble men van dien. 5. Een fietspad langs de Postweg wordt voor zowel rekreatief als voor utilitair gebruik discutabel geacht. ANDERE KNELPUNTEN Een suggestie om een rekreatief fietspad aan te leggen door een fraai stukje natuur tussen Moorsterweg en Langesteeg, wordt door de werk groep niet verstandig geacht. Zij schrijft: ..Dat een recreatief aantrek kelijk tracé - via een bestaand agra- tisch ontsluitingspad tussen de Langesteeg en de Moorsterweg - discutabel wordt geacht, vindt zijn oorzaak in de aldaar voorkomende natuurwetenschappelijke waarden (broed- en rustgebied roofvogels). Door medegebruik als fietspad wordt verstoring van rust gevreesd". ,,Een keuze tussen het fietspadtra cé in het westelijke verlengde van de Vieweg en dat via de openbare Ak- kersesteeg, zou op grond van de wegenwettelijke openbaarheid van de Akkersteeg in het voordeel van laatstgenoemde uitvallen", schrijft de werkgroep tenslotte, ,,Uit ecolo gisch oogpunt gaat de voorkeur uit naar het tracé tussen de Vieweg en de Treekerweg op grond van de aanwezigheid van meer waardevolle flora en fauna bij de Akkersesteeg Daarentegen bestaan er uit land schappelijk cultuur-historisch oog punt bezwaren tegen het tracé in het verlengde van de Vieweg". REKREATIEVE OMMETJES De werkgroep is bij het samenstel len van het nu gepresenteerde „raamplan" ten aanzien van het re kreatief fietsen uitgegaan van zoge naamde lussen, door ir. Schotman, voorzitter van de werkgroep „om metjes" genoemd. Die kunnen lang en kort zijn. Voor het woon-werk verkeer is uitgegaan van voorzienin gen voor het fietsverkeer, die de kortste verbinding tussen herkomst en bestemming zoeken BEZWAREN GEMEENTE - Van de zijde van de gemeente zijn er nogal wat bezwaren ten aanzien van het gebruik van doorgaande wegen als fietsroute. In het ontwerp zijn er verschillende op het grondge bied van Leusden aangegeven. De heer Roggekamp: „Het is de vraag of het verstandig zal zijn om In te stem men met het gebruik van de bestaan de wegen als fietsroute. De gemeen te Leusden heeft daar haar ernstige twijfels over, gezien het feit, dat het juist die wegen betreffen, die door groeiend sluipverkeer juist voor het langzaam verkeer steeds onveiliger worden". Enkele voorbeelden: de Treeker weg kreeg, voordat de weg voor doorgaand auto-verkeer werd afge sloten, per etmaal 1100 motorvoer tuigen te verwerken. De Hamersveldseweg tussen Am- bachtsweg en Leusbroekerweg, be ter bekend als de Hekkesteeg: 1900 motorvoertuigen per etmaal. De Langesteeg tussen Hamers veldseweg en Valleikanaal 600 voer tuigen per etmaal De Stoutenburgerlaan: 750 motor voertuigen per etmaal. „Zonder verbetering van die we gen, zoals verbreding en verbetering van het wegdek, acht de gemeente deze wegen niet veilig voor gebruik door fietsers, waarmee rekening moet worden gehouden met een toenemende verkeersstroom, omdat tot nu toe geen alternatieve verbin dingen zijn gerealiseerd voor bij voorbeeld de Arnhemseweg, waard oor het sluipverkeer vanuit Scher- penzeel-Woudenberg steeds meer toeneemt". Volgens de heer Rog- genkamp is onvoldoende rekening gehouden met deze aspekten AANLEGSUBSIDIE Het aanleggen van de fietspaden, genoemd in het provinciaal fietspa denplan, dient door de gemeenten Voor fietspaden, bestemd voor het woon-werkverkeer zijn ook verschil lende subsidie-mogelijkheden aan wezig Er kan een beroep worden gedaan op het ministerie van ver keer en waterstaat, van landbouw en visserij, van Volkshuisvesting en R O., van sociale zaken en natuurlijk op de provincie. Eén en ander afhan kelijk van de aard van het fietspad Deze subsidies variëren van 50 tot 100 procent. URGENTIESCHEMA Voor de uitvoering van de verschil lende rekreatieve tracé's is een ur gentieschema vastgesteld. Voor Leusden betekent dat, dat de fiets paden in het ontwerp gesitueerd in het oostelijke gedeelte van de ge meente het eerst zullen worden uit gevoerd (het gebied Leusden-Oost. zoals het ontwerp dit noemt). Ten aanzien van utilitaire fietspaden is uitvoering afhankelijk van de mate, waarin uit verkeersveilig oog punt aanleg c.q verbetering noodza kelijk wordt geacht. Dit schema wordt elke vijf jaar herzien. Overigens zullen alle fietspaden (rekreatief of utilitair) in nieuwe be stemmingsplannen moeten worden opgenomen in verband met de rechtszekerheid van de burger. In een vroeg stadium, aldus het ont werp, zal daardoor de mogelijkheid tot inspraak kunnen worden ge opend „Het zou wellicht nuttig zijn", al dus de heer Roggenkamp, „Indien de gemeente Leusden in ieder geval ten aanzien van dit ontwerp provin ciaal fietspadenplan een informatie avond organiseerd om de burger wegwijs te maken". De Zwartegoorderweg is bestemd tot rekreatieve fietsroute, aansluitend vla de Juliusput op de Eemelaarseweg. Een (door de gemeente aan de hand van het ontwerp) getekende kaart, waarop de verschillende rekreatieve en utilitaire tracé's staan aangeven, zoals genoemd in het ontwerp èn in dit artikel.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3