Schooltandverzorging in Leusden aflopende zaak Gemeente ziet nog niet veel in deeltijdbanen Overleg nodig over takenpakket O.A.D, „Vroeger moest ik in de kerstavond met kerststollen op stap" Deelname nog slechts 11 21 december kerstzangavond Chef-bakker Marius Gerrits Ook in Leusden tekort Telebingo- kaarten Commissie A.B.Z. bijeen l.fls A „llc AU'aYS in zijn WHItlt' plaatselijk nieuws DINSDAG 11 DECEMBER 1979 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Schooltandverzor- glng Is In Leusden een aflopende zaak. Uit de onderwijsnota blijkt dat nog slechts elf procent van de Leus- dense schoolkinderen van de dien sten van de schooltandarts gebruik maakt. Wanneer dat percentage terugloopt tot onder de zeven is vol gens de schrijvers van de on derwijsnota het tijdstip daarom maar helemaal met schooltandverzorglng in Leusden op te houden. De kans Is groot dat de deelname al in de loop van dit schooljaar zover terugloopt dat men onder de grens van zeven procent komt. In april volgend Jaar moet de gemeenteraad zich uitspre ken over al of niet deelnemen In het volgend schooljaar. Wanneer het ambtelijk advies gevolgd wordt, dan bestaat er een gerede kans dat de raad dan besluit, op grond van de geringe deelname, uit de schooltand- verzorgingsdlenst te stappen. Uit een in de onderwijsnota afge drukte specificatie per school blijkt dat alleen in Achterveld er een wat ruimere belangstelling voor de schooltandverzorging bestaat Som mige scholen haalden daar in april van dit jaar nog een percentage van rond de 25. Maar de samenstellers van de nota wijzen er op dat dat waar schijnlijk mede veroorzaakt is door het feit dat er tot voor enige jaren geleden in Achterveld geen tandart senpraktijk was gevestigd. „Nu dit wel het geval is blijkt ook hier het aantal deelnemende schoolkinderen zienderogen terug te lopen", aldus de nota Er wordt in de nota aan herinnerd dat de gemeenteraad in maart van dit jaar besloot om deelname aan de schooltandverzorging voor het schooljaar 1980/81 in ieder qeval te continueren. De meerderheid van de raad vond toen het aantal deelne mers nog van dien aard, ,,dat door beëindiging van deze vorm van dienstverlening velen zouden wor den gedupeerd". Bovendien werd het werk van de schooltandverzorgings- stichting van preventief belang ge acht In tegenstelling tot het verleden - toen telkens voor een periode van vijf jaar deelgenomen moest worden - kon men in maart van dit jaar beslui ten om voor eén jaar weer mee te doen. Het hoofd van de gemeentelijke hoofdafdeling Welzijn laat des gevraagd weten dat de norm van zeven procent (dat is ongeveer 200 leerlingen) een willekeurige is. ,,We hadden er ook acht of vijf van kunnen maken, maar ergens moet je een grens stellen, vooral gelet op de kos ten", aldus de heer L Boogaard De kans dat Leusden in de loop van dit schooljaar onder die norm komt en dat de schooltandverzorging in april wordt afgeschaft, acht de heer Boog aard groot Schooltandverzorging. dit school jaar in Leusden voor het laatst7 LEUSDEN - Omdat het college van burgemeester en wethouders van diverse medewerkers vragen ontvangt over de ontwikkeling op het gebied van deeltijdbanen vond zij het wenselijk haar Ideeën over dit onderwerp op papier te zetten. Deze notitie kwam vorige week don derdag bij de vergadering van de raadscommissie algemene bestuurs zaken ter sprake. Om diverse rede nen vindt het college van B en W het niet gewenst op korte termijn over te gaan tot de mogelijkheid van deel tijdbanen binnen het gemeentelijk apparaat. Het college wil wel de mogelijkheid open houden voor „deeltijdwerkers" op basis van 20 uur per week. Marion Defares (Progressief Leusden) wilde toch wel enkele kanttekeningen plaatsen bij de slotconclusie van het college. Zij wilde het geheel graag bezien in het kader van het emanci patiebeleid zoals de vrouwen in de raad dit hebben bepleit tijdens de begrotingsbehandeling. Een Inven tarisatie naar de wenselijkheid van deeltijdbanen vond het gemeente raadslid zeker oewenst. „We moeten blijven zoeken naar andere mogelijkheden, B A W moe ten de hele zaak serieus bezien". Voorzitter Rademaker wilde dit laatste zeker toezeggen al wilde hij al wel bij voorbaat kwijt dat de hele kwestie van deeltijdbanen nog eens rustig overwogen moet worden om „frustraties per afdeling" te voorko men „Over 40 jaar denken we er misschien anders over, nu moeten we echter verstandig reageren", al dus de burgemeester. Jan Konijnenbelt (CDA) zei ervaring te hebben met deeltijdbanen. „In het begin is iedereen enthousiast, na drie of vier jaar komen de proble men". Overigens was het CDA raads lid wel van mening dat de mogelijk heid van deeltijdbanen open moet staan, al moet er wel voorzichtig met de zaak worden omgesprongen. Zijn voorstel om elk half jaar het onder werp deeltijdbanen op de agenda te plaatsen werd zonder tegenstand aangenomen. HOORCOMMISSIE AROB Enige tijd geleden werd door de Raad de „verordening inzake de be handeling van bezwaarschriften in gevolge de wet AROB" vastgesteld. In deze beschikking is geregeld wel ke procedure de gemeente volgt als er een beroep wordt gedaan op de Wet AROB<& In de procedure is geregeld dat een bezwaarde „gehoord" wordt door twee raadsleden, die vervolgens ver slag uitbrengen aan de raad. Om de zaak te vereenvoudigen werd bij de vergadering van de commissie alge mene bestuurszaken voorgesteld de heren R.M. Bergsma (VVD) en R. Bloemhof (PL) te benoemen als vas te leden van de tweemans „hoor- commissie". Beide heren kunnen deze taak ech ter niet geheel los zien van hun politieke achtergrond, zo vertelde de heer van Tiel (VVD) namens beide heren sprekend. Als verslag wordt gedaan van een hoorzitting zal in de praktijk ook vaak al een advies gege ven worden over de te nemen stap pen, aldus het raadslid. Zijn suggestie om ook dhr. J. Konij nenbelt (CDA) als afgevaardigde van de grootste raadsfractie in de hoor- commissie te benoemen werd over genomen. Ook zal bekeken gaan worden in hoeverre het wenselijk is de taak van de hoorcommissie uit te breiden tot die van een hoor- en adviescommis sie. Ook de openbaarheid van behande ling van een bezwaarschrift ingevol ge de wet AROB kwam ter sprake Het „horen" van een bezwaarde is een besloten zaak, het verslag doen van een hoorzitting aan de raad is daarentegen in principe openbaar. Voorzitter Rademaker vroeg zich dan ook af welke stukken wel en welke niet in de openbaarheid zou den moeten komen. Allemaal zaken die in de nabije toekomst zullen gaan spelen en waar nu nog geen pasklare oplossingen voor te geven zijn GELDELIJKE VERGOEDING Een beroep dat B en W. van Leus den zelf had ingesteld ingevolge de wet AROB is op niets uitgelopen. Gedeputeerde staten had afwijzend beschikt op het besluit om de gelde lijke vergoeding van raadsleden te verhogen Een verhoging die vol gens B en W alleszins redelijk was omdat zij gelijke tred hield met de salaris schaal van de gemeente ambtenaren De Raad van State heeft het beroep echter niet ontvan kelijk verklaard Burgemeester Ra demaker vindt het nu een zaak van behoorlijk bestuur dat er nu een beroep wordt gedaan op de Kroon omdat de uitspraak van G S. in strijd is met het „algemeen belang". „Het gaan niet om de centjes maar om het spel", aldus de voorzitter". Als de ambtenaren in een hogere salaris schaal worden ingedeeld op grond van het inwonertal van de gemeente, moet dit ook gebeuren met de ge meenteraadsleden". Voor de heren Konijnenbelt en Van Tiel was het allemaal niet zo erg nodig weer een nieuwe procedure te starten. Uit eindelijk gaf de gehele commissie toch haar fiat aan de voorzitter om een beroep te doen op de Kroon om het besluit van GS te vernietigen LEUSDEN - Vrijdag 21 december geven het Gereformeerd gemengd koor o I v Klaas Peter de Vries en het Jeugdkoor o.l.v. Frank v. d. Bosch een kerstzangavond Deze avond wordt gehouden in de R.K. kerk aan de Hamersveldseweg en vangt aan om 19.30 uur ledereen is deze avond hartelijk welkom (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er moet overleg op gang komen tussen de gemeente, de schoolteams en de Onderwljsadvles- dlenst (OAD) over afbakening van het takenpakket van de OAD. Daar bij moeten In leder geval de moge lijkheden bekeken worden voor het weer Invoeren van de logopedische hulpverlening, meer mankracht voor de kleuter- en lager onderwijsbege leiding, en meer begeleiding In het kader van de aansluiting van het lager onderwijs op het voortgezet onderwijs. De kosten van de onder wijsbegeleiding bedragen momen teel zo'n f 250.000,- per jaar en zul len in de toekomst ongetwijfeld ho ger worden. Aldus staat te lezen in de recente lijk verschenen gemeentelijke on derwijsnota. Daarin wordt een over zichtje gegeven van het pakket diensten dat de OAD momenteel aan de Leusdense scholen verleent. In augustus 1973 werd begonnen met deelname van de Leusdense scholen aan het project „aanvankelijk lezen", dat tot doel heeft leerstoornissen te signaleren. Ook werden in dat jaar voor het eerst remedial teachers van de OAD op Leusdense scholen inge schakeld. Remedial teachers zijn on derwijskrachten die trachten de leer stoornissen, die in het eerste jaar worden gesignaleerd, zoveel moge lijk op te heffen door het verlenen van rechtstreekse didactische hulp aan die leerlingen Later werd het dienstenpakket uitgebreid met het verstrekken van schoolpsychologi sche en logopedische hulp, terwijl medewerkers van de OAD ook aan systeembegeleiding voor de Leus dense scholen deden. DISCUSSIE In de loop van 1976 en 1977 heeft de schoolbegeleiding nogal eens in discussie gestaan, onder meer in vergaderingen van de gemeente raad. Met name waren de aan de OAD verbonden hoge kosten aanlei ding voor deze discussies. De raad besloot om met ingang van het schooljaar 1977/1978 de logopedi sche hulp uit het pakket van de OAD, voor zover Leusden daarvan gebruik maakt, te schrappen Tevens werd besloten om in het vervolg de uitga ven voor onderwijsbegeleiding te binden aan een limiet van f 10,- per inwoner, per jaar te indexeren. In middels is dat bedrag door indexe ring opgelopen tot ongeveer f 12,50 per inwoner De raad sprak daarbij overigens wel principieel over de vraag, wat te doen als meer geld persé nodig zou blijken. Dan zou een hoger bedrag vastgesteld moeten worden. In de onderwijsnota wordt nu ge adviseerd om inderdaad te gaan sleutelen aan het normbedrag. Het gaat om de bijdrage die de onder wijsbegeleiding levert aan een opti male leersituatie voor de Leusdense kinderen, en die moet volgens de schrijvers van de onderwijsnota zo veel als mogelijk worden bevorderd. „Hierbij zullen beperkingen van fi nanciële aard in acht genomen die nen te worden, doch er lijkt wel aanleiding te zijn de momenteel ge hanteerde maximumnorm in her overweging te nemen", aldus de nota Er wordt daarbij op gewezen dat het tientje per inwoner vrij wille keurig is ontstaan Beter zou het zijn om de bijdrage in de kosten van de OAD uit te drukken in een bedrag per leerling Aan het bepalen van de hoogte van het per leerling beschik baar te stellen bedrag zal naar onze LEUSDEN - Marius Gerrits Is chef-bakker bij bakkerij Van der Hoven. Wanneer Ik de bakkerij bin nenkom Is Marius nog even, samen met Hans van der Hoven bezig het krentebrood In vor men te doen, zodat Ik eens rus tig om me heen kan kijken. Er staan enorme mengkommen, grote ovens, een houten werkta fel met een ouderwetse weeg schaal. Aan de kant staan rijen brood vormen opgesteld. De bakkerij maakt een nette Indruk. Als Ik dan weer even kijk hoe het kren tebrood vordert, moet Ik consta teren dat er In een zeer snel tempo gewerkt wordt. Even la ter kunnen we dan ook met elkaar gaan praten over wat het werk ongeveer inhoudt. Marius: „Ik begin om vier uur, ik steek de ovens aan en begin het eerste deeg te draaien, daar na weeg ik het af en houd on dertussen het tweede deeg aan de praat. Om een uur of zes staat het eerste deeg in de oven, het tweede deeg in de narijs- kast, het derde in het blik en het vierde in de voorrijskast. Dan komt Van der Hoven uit zijn bed en gaan we aan de harde broodjes In m'n eentje heb ik dan zo'n 8 baal meel weggewerkt. Na de harde broodjes komen de volkorenbroden, rentebolletjes en net wat er nodig is aan de beurt. Om tien uur ga ik naar de banketbakkerij voor het droog gebak, zoals gevulde koeken, saucijzenbroodjes, koffiebrood- jes, krakelingen (wij werken veel met korstwerk). Is dat klaar dan ga ik naar huis". Er wordt dus niet meer nage- bakken als er brood tekort is. „Nee, wij gaan van de gemid delde verkoop uit. Je kunt nooit zeggen wat er op een dag het meest gekocht wordt. Is er op een gegeven moment steeds tarwebrood tekort, dan gaan wij of wat meer tarwebrood maken en wat minder ander brood, of wat meer brood in z'n algemeen bakken Toen ik hier zo'n 71 /2 jaar gele den kwam, verwerkten we zo'n 35 tot 40 baaltjes meel in de week. Nu is dat het dubbele De bakkerij begint ook uit zijn voe gen te barsten. Toch blijf ik behoorlijk nuchter, wij doen al het mogelijke, het onmogelijke duurt iets langer". Hoe is het werken tijdens de feestdagen in de bakkerij. „De Sint Nicolaas is weer achter de rug, nu is het weer prakkizeren voor de Kerst. Met de feestdagen is het 's zondags ook werken geblazen Je kunst wel 's maandagmorgens om een uur beginnen, maar dan is de produktie nog niet klaar, wan neer de winkel opengaat en de mensen verwachten 's morgens wel warme broodjes. Het proces van meel naar brood duurf zo'n 2V2 tot drie uur Mensen met bepaalde principes en een bakkerij komen opzulke dagen klem te zitten" Voordat je bij Van der Hoven kwam moet je natuurlijk al in het vak gezeten hebben? „Ik zit zo'n 20 jaar in het vak. Vanaf de technische school ben ik begonnen bij Vonk in Amers foort, toen kwam ik op Leusden bij Van Beek. Daar heb ik ruim zeven jaar gewerkt. Bij rïiijn eer ste baas heb ik mijn vak het beste geleerd. Toen deed je nog alles met de hand Er stond alleen sen op- maakmachine Als jongen van 16 jaar moest je ook nog eens venten Voor de Kerst begon je op vrijdagmorgen om esn uur of vier en 's morgens op 1e kerst dag kwam je pas thuii. Wanneer je in die fcren een klant verspeelde van een half brood, was dat heel erg. Het kwam voor dat je bij de laatste klant een half brood tekort had Dan kon je terug op de bakfiets om een half witje op te halen. Iemand presteerde hét zelfs om op kerstavond om tën uur nog om een stol te belle». De kerst stol die ze gekocht pad, was al op omdat deze zo likker was. Tegenwoordig hodt er niet meer gevent te worden Ik baal- de zo van dat venten. Dat brak je eigenlijk de nek Nu heb je al leen de produktie. Zaterdag morgen om tien uur ben ik het zat. In vroegere jaren stonden er ook drie tot vier man voor die acht baal meel, die ik nu 's och tends in m'n eentje wegwerk. Praktisch alles gaat nu machi naal, tenminste in de broodbak kerij. De banketbakkerij is een andere zaak, daar staat een banketbakker, heeft hij het erg druk of is hij er niet dan, neem ik het over. Met z'n drieën werken we in de bakkerij, plus de baas, die niet zoveel aanwezig is door de ne- venaktiviteiten, die erbij horen. De inkoop verzorg ik ook, dat wil zeggen van de bakkerij en de banketbakkerij, dit laatste in sa menwerking met de banketbak ker Ik koop het in en de baas mag het betalen Ik neem aan dat je 's middags je slaap in moet halen. „Och, ik slaap wel eens een uurtje op de bank. Het went vanzelf Toen ik 16/17 jaar was, werkte ik al vroeg en zeker 52 uur in de week, daar werd ook niet over gepraat. Dat was dan venten en bakken en alles met de hand. Nu lach je om al die probleempjes Tea Middelkoop-van Maanen Chef-bakker Marius Gerrits In de bakkerij mening opnieuw een onderzoek vooraf dienen te gaan naar de vraag omtrent de beheersbaarheid van de omvang van het pakket van de on derwijsbegeleiding. De grenzen hiervan zullen nader moeten worden aangegeven, omdat anders telkens in dit kader nieuwe wensen of be hoeften naar voren zullen komen, waarvan het nut ongetwijfeld aan wijsbaar zal zijn, doch die financieel niet haalbaar blijken", aldus de nota Bij de bepaling van genoemde gren zen zullen ook de Schoolraad, de werkgroep Onderwijs en het Groot Hoofdenberaad betrokken worden. LEUSDEN - Ook In Leusden en Achterveld blijkt er de laatste weken bij de verkooppunten van teleblngo- kaarten een flink tekort aan dergelij ke kaarten. De kaarten zijn meestal al enkele minuten na de start van de verkoop, voor Leusden op donder dagmiddag bij drogisterij De Blezen- kamp en vrijdagochtend bij de Rabo bank, uitverkocht. Tal van mensen die wekelijks pogen een of meer van deze kaarten te bemachtigen zien de laatste exemplaren voor hun neus weg gaan. Voor Leusden en Achterveld zijn per week ongeveer 600 telebingo- kaarten beschikbaar, die moeten worden verdeeld over de kantoren van de Rabobank, drogisterij De Bie- zenkamp en garage Kleinveld in Achterveld. De eerste weken kon aan de vraag in Leusden nog worden voldaan door overblijvende kaarten uit Achterveld, maar nu de koopwoe de van deze kaarten ook daarheen is overgeslagen, moeten velen te leurgesteld worden Bij de verkooppunten zijn er overi gens wel plannen de verkoop per persoon te gaan beperken Het komt nu nog voor dat mensen veertig vijftig kaarten „voor de hele straat tegelijk" meenemen, dit zal binnen kort niet meer kunnen. Drogisterij de Biezenkamp is er al toe overgegaan niet meer dan twee kaarten per per soon te verkopen, bij de Rabo bank wordt gedacht aan een maximum van vijf kaarten. BIJ de firma Kleinveld In Achter veld, die per week ongeveer 200 kaarten beschikbaar heeft, Is het tot nu toe niet nodig geweest de kopers beperkingen op te leggen. Hier Is overigens wel tot en met 31 decem ber de hele voorraad uitverkocht.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5