Opgraving van nederzetting der Caninefaten in beeld Anne van der Waerden en John Wortel exposeren bij DHV BOEIENDE EN LEERZAME EXPOSITIE IN FLEHITE DINSDAG 18 DECEMBER 1979 expositie waarop tevens de recente grond- verstoringen als molsgangen en sloot jes zijn aangegeven De kaart „Nederland in Kontakt met de Romeinen" laat zien. dat de Bata vieren tussen Rijn en Waal woonden in de huidige Betuwe. De Cananefaten woonden daar ten noordwesten van, in het zuidhollandse kustgebied. Het ter rein van de Cananefaten werd in het westen begrensd door de Noordzee, in het noorden door de Rijn, in het oosten door een uitgestrekt veengebied, in het zuiden door de Maasmonding. In de Romeinse tijd bevonden zich in Nederland drie soorten nederzettingen: militaire, stedelijke en agrarische De tentoonstelling laat een voorbeeld zien van de legerplaats Valkenburg. DE BULT De ontwikkeling van de Rijswijkse nederzetting vond plaats op een bult, die zich nauwelijks meer dan 50 cen timeter boven het omringende land kan hebben verheven. Rond het begin van onze jaartelling stond er op die zandrug één huis. Rond het jaar 60 was dat huis groter geworden. Aan het eind van de 1ste eeuw stond er een nog groter huis, en ten zuidoosten verrees een tweede hofstede. De huizen waren van hout opgetrokken en verdeeld in een woon ruimte en een stal. Tenslotte was er ook een gemeenschapshuis aanwezig Aan het eind van het jaar 150 stonden er op de Bult drie hofcomplexen met graanschuren en een tempel. In het midden van de 3e eeuw werd de houten tempel vervangen door een steenbouw In een vitrine ziet u Romeinse dak pannen en -vorsten, die werden gevon den. huttenleem en tubuli verwar mingsbuizen). Ook treft u er stukken aan van de vloer en een plint van het opussigninum. een verwarmd vertrek. Er liggen vele gedateerde scherfvond sten Op de schotten in het midden wordt het tempeltype getoond, met een over dekte zuilengalerij verwantschap to nend met het Maison Carrée in Nunes Er zijn ook voorbeelden van de huisty pen met de spiekers graanschuren) met een verhoogde vloer tegen het on gedierte en het vocht. ROMANISATIE In de periode van de Romanisatie wordt het huistype van Rijswijk een drieschepige boerderij met links de wo ning en rechts de bedrijfsruimte Het woonhuis wordt van steen gebouwd en krijgt nevenvertrekken. De gebouwen krijgen het karakter van de villa rustica. het agrarische Romeinse bedrijf, waar van tenminste het hoofdgebouw werd opgetrokken uit steen en hout Nooit werden de Rijswijkse huizen der Cana nefaten echte galerijvilla's, omdat de nederzetting voortijdig werd afgebro ken. Verrassend is, dat in Rijswijk bij de Cananefaten diver sporen van steen- bouw zijn gevonden, terwijl tot nu toe in het westen van Romeins Nederland al leen bekend was voor de militaire ves tingen. WANDSCHILDERING In de benedenzaal van Flehite be vindt zich ook de reconstructietekening van een wandschildering, in Rijswijk aangetroffen, alsmede de daarvan aanwezige scherven. De dikte van het materiaal is. ongeveer 2 centimer in laagjes kalk met zand gemengd De bo venste laag is van goede kwaliteit. Het patroon van de wandschildering is een oneindig herhalend motief, dat ver wantschap toont met wat gevonden is in Pompej, en bij ons in Nijmegen. In de bovenzaal van het museum treft u een reconstructie aan van de fauna en flora uit die tijd aan de hand van het gevonden bot materiaal en de pollen methode In Rijswijk vond men veel slachtafval. De botten zijn afkomstig van gedomes ticeerde dieren Paarden, schapen, geiten Ook hoornloos vee. Aan boom- en plantengroei trof men er de eik, de els. de hazelaar, grassen, de pijnboom, de berk en diverse graansoorten GRAFSTEEN VAN ADJVTOR DE CANANE- FAAT IN ALGERIJE De Cananefaten blijken de status van bondgenoot der Romeinen te hebben. Ze waren vrijgesteld van belasting, maar moesten de Romeinen wel hulp troepen leveren De grafsteen van Adjvtor de Cananefaat is in Algerije ge vonden! Na terugkeer uit hun diensttijd kregen de Cananefaten een diploma. In een vitrine ziet u zo'n bronzen plaatje, dat de Cananefaat het Romeins burgerrecht gaf. VIER SKELETTEN In Rijswijk zijn vier skeletten aange- Bob Krone op de ekspositiefolder zegt vormen de glasobjekten van de ze tentoonstelling een concept, dat gericht is op grotere toepassingen zoals glasramen, doorkijkmuren, ruimtedoorbrekende of andere aan gepaste objekten. Uitgangspunten zijn daarbij het onderzoek naar en gebruik maken van de specifieke optische werking van glas. Breking, weerspiegeling en dóórlating van licht. Bij gekleurd glas: gekleurd licht. Bij de vrije objekten is het uit gangspunt het werken met de kubus. In de kubus kan, al wordt slechts met rechte glasplaten gewerkt, veel ge beuren. In 1976 vervaardigde Anne van der Waerden een drie meter hoge afge knotte blauw glazen pyramide, die in Jutphaas kwam te staan. Door de schuine stand van de platen wordt de lucht weerspiegeld. De wol kenvelden bewegen zich doorlopend door het objekt heen. Dit hooggestemde werk is te zien bij DHV: dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur - uitgezonderd op de maanda gen 24 en 31 december. Op de zon dagen 9, 16, 23 en 30 december van 14.00 tot 17.00 uur. AMERSFOORT - Bij DHV Raadge vend Ingenieursburo BV aan de Laan 1914 nr. 35 is tot en met woensdag 2 januari een bizonder mooie eksposi- tie te zien. Anne van der Waerden toont er haar keramische vormen en glasobjekten. John Wortel partici peert met olieverfschilderijen en le deren panelen. JOHN WORTEL John Wortel werd in 1941 in Laren geboren, en bezocht de Rijksakade- mie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam. Sinds 1972 woont hij in Vianen, waar hij samen met zijn vrouw Anne van der Waerden huis- eksposities organiseert. John Wortel is een puur en ar tistiek talent. Hij gaat zijn eigen gang, en heeft zijn eigen schilderkundige opvattingen. Hij is wars van richtin gen, mode-stromingen, en van dat gene waar een eventueel koop po tentieel publiek aan toe is. Enige tijd geleden schilderde hij brokken verontmenselijkte ar- chitektuur, landschappen van gran dioze stukken steen, havenkades en dokken. Waren deze robuuste on derwerpen op zichzelf al tekenend voor de monumentaliteit van John Wortels aanpak, zijn neiging tot vormvereenvoudiging en abstrahe ring werd er door ontwikkeld. Ziende dat de waarneembare ob jekten een wereld vormen, die voor velen geen mogelijkheden meer kan bieden, gooide hij alle overbodige ballast overboord. En zocht het in de dingen échter de dingen. Opbouw, afgang, verschuiving, ritme, even wicht, symmetrie, verdichting, ver vaging. Het is geen spel met lijnen en vlak ken, dat hij speelt. Het is in een ver stilde bezinning zoeken naar moge lijkheden om kleuren gevoelens en abstrakte begrippen te laten uitdruk ken. Zijn met spaarzaam opgebrachte verf gekomponeerde doeken zijn geheel uit kleur opgebouwd. Stro ken, schotten kleur, die zich in één boeiende blauwe of aardbruine tint naar het midden of naar de zijkanten toe verdichten of verruimen. Er is één doek, in blauwen opge zet, dat voor mij de absolute kroon spant. Op dat doek - het hangt ge heel links op de grote panelenwand die door Bob Krone is aangebracht - bevindt zich, behalve de opbouw vanuit de zijkanten, in het midden een verdieping of verruiming naar de achterzijde toe. Een doek dat per- spektieven begint te bieden. Het on geziene, het onzichtbare, het on grijpbare begint vorm te krijgen. ANNE VAN DER WAERDEN troffen, twee in hurkhouding en twee op de buik liggend. Er werd geen grafveld aangetroffen Het begraven in de buurt van huizen werpt vragen op. AARDEWERK Er ontstaat dóórzicht. Als in de schitterende glasobjekten van Johns vrouw, de keramiste Anne van der Waerden. Die zich ook afkeert van de poverheden, die deze sa menleving weet aan te reiken. Zij hanteert voor haar keramisch werk broze glazuren in ijle tinten. Zij geeft haar keramiek tempelachtige vormen, die alle uiterlijke opsier schuwen. Het komt aan op de in houd, op het innerlijke. Het is de ziel, die essentie bezit. Van de monumentale keramische mastabavormen met hier en daar een spleet, alsof het indiskreet zou zijn een buitenstaander een blik te gun nen in het inwendige, is Anne van der Waerden gekomen tot glazen ob jekten, die toestaan, dat de toe schouwer mééziet. In rood en groen bouwt Anne van der Waerden glazen wanden en kubussen, die zij in elkaar zet, en naar een kern toe laat lopen. In blauw glas laat zij de elementen van groot naar klein lopen. In het zwarte glas is er naar het eind toe een doorgang, een perspektief dat een uitweg biedt. Zoals het begeleidende woord van Leren paneel van John Wortel. Van 1967 tot 1969 werd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in de Plaspoelpolder nabij Rijswijk een nederzetting opge graven. Deze nederzetting dateert van rond de Romeinse tijd, en de bewoners ervan waren de Cananefaten. Er is een complete inheemse woon kern aangetroffen daar bij Rijswijk. Niet al te ver van de grens van het Romeinse Rijk en eigenlijk vlak bij Voorburg (Fo rum Hadriana). Deze inheemse woon kern der Cananefaten onderging ge leidelijk aan romanisatie. als de neder zettingen van vele volkeren uit die tijd. De moeilijkheden in het Romeinse Rijk, en vermoedelijk de verslechtering van de klimatologische omstandighe den deden de volkeren de kern voort ijdig verlaten. Pas in de middeleeuwen werd de nederzetting weer enige tijd bewoond. GRONDSPOREN In Museum Flehite ziet u de metho den en de techniek van de opgraving zeer duidelijk uiteengezet Vrij brede sleuven grond werden met behulp van graafmachines verwijderd. Daarna werd het bodemvlak met een schop schoongeschaafd. zodat de grond sporen zichtbaar werden Grondsporen zijn verkleuringen in de grond, die het zichtbaar bewijs vormen van de aan wezigheid van menseo. dieren, plan ten Daarna kwam de fase van het ver zamelen van scherven en voorwerpen. In Museum Flehite hangt een prach tige veldtekening in kleur van de paal gaten. de afvalkuilen en de greppels. Werk van Anne van der Waerden. I AMERSFOORT - Toen ik de ten- toonstelling „Een nederzetting van I Cananefaten" in Museum Flehite n had gezien, kreeg ik het gevoel dat ik erg veel dichter tot dat volk gekomen I was. En dat ik die mensen een beetje was gaan kennen. Misschien ook komt dat doordat ik waarschijnlijk meer affiniteit tot dat ou de volk heb dan de doorsnee bezoeker van de tentoonstelling Toen ik in mijn schooljaren lid was van de historische club ..Nova Zembla" zong ik uit volle borst de zin uit het clublied „Batavie ren. Kaninefaten worden in ons hoofd gestopt, Hoeken en ook Kabeljauwen i worden er vlijtig ingepropt." De Bata vieren. Hoeken en Kabeljauwen, daar j hoorde je wel over. Maar die Kaninefa- 1 ten, daar vertelde geen mens je van. En nu dan éindelijk. En dan blijken ze al die jaren ook nog fout betiteld te zijn ge- weest! Het aardewerk uit die tijd, zo laten diverse vitrines in de bovenzaal zien is te verdelen in Romeins. Gallo-Romeins 1 en inheems aardewerk Er zijn scher ven van de terra si gillata, het -• roodbruine glanzende aardewerk, dat op de draaischijf of in vormschotels werd vervaardigd. En er zijn scherven van de terra nigra, het aardewerk in blauwgrijze kJeur. Het inheemse aar dewerk werd niet op de draaischijf ge- 1 maakt, en is ook minder hard gebakken. In de bovenzaal ziet u een tufstenen askist van de Cananefaten. waarin de urn met de as van crematieresten kon worden geplaatst. Tenslotte geeft de tentoonstelling in één der vitrines een aardig beeld van het dagelijks leven der Cananefaten. Er is informatiemateriaal over de bereiding van hun eten. over hun kleding, hun arbeid, hun ontspanning. Er zijn maai en slijpstenen, armbanden, een satyr- I kopje te zien Bij de uitgang van de bovenzaal zijn de vondsten uit de middeleeuwen sa mengebracht De tentoontelling „Een neder zetting van Cananefaten en opgra ving te Rijswijk in Museum Flehite is te zien dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Anco Mali 1

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13