Waar is de ster van Bethlehem gebleven Christmas Carol werd bestseller Van Galilea naar Bethlehem is nog maar drie uur gaans MET BLOEMEN VERSIERDE „KERSTKAARS"! A Charles Dickens' beroemdste Kerstverhaal Klokkenspel MMmiÊMMMMlHMMlIMMMMimUMMmnMMM'MMtoMMmmMMMWMM-mmmMmMM'mMWmMMMÏ MWMmwmMMtoMmMM'MMM'mMtowmm-fSMMm DINSDAG 18 DECEMBER 1979 JE komt wat later thuis. De fietsbanden maken een spoor op de witbe- vroren brug. ledereen slaapt al en de lichten in huis zijn uit. Net voordat je een wolgewante hand op de klink van de achterdeur wil leggen, kijk je omhoog. De sterren flonkeren aan de hemel in deze heldere vriesnacht! Nu de lichten uit zijn en de maan zelfs niet schijnt, zie je het pas goed: Duizenden diamanten schitteren op een zwart kleed dat in de oneindige ruimte is uitgespannen. DE MELKWEG DE sterren die wij 's nachts aan de hemel kunnen zien, vormen samen één groot stersysteem, de Melkweg. Met het blote oog kunnen we maar een paar duizend sterren zien en dat is niet veel. Men schat het aantal sterren in ons melkwegstelsel op honderd duizend miljoen.. De zon is met haar plantenstelsel, waarvan ook de aarde deel uitmaakt, maar een stukje van de Melkweg. Goed beschouwd, is de zon de ster die het dichtst bij de aarde staat. U leest het goed: de zon is een ster. Je kunt het ook omdraaien en zeggen dat sterren gloeiende zonnen zijn, die zelf licht uitstralen. Niet alle lichtpunten die we 's avonds aan de hemel zien, zijn echte sterren. Venus bijvoorbeeld noemen we de avond- en morgenster, maar in werkelijkheid is het geen ster, want hij straalt geen eigen licht uit. Venus is een planeet. De naaste planetenbuurman van de aarde weerkaatst alleen maar het licht van onze eigen ster, de zon. De geboorte van Christus werd aan gekondigd door het verschijnen van een bijzondere ster 'Toen nu Jezus geboren was te Bethlehem, in Judéa, in de dagen van koning Herodes, zie, wijzen uit het oosten kwamen te Jeruzalem, en vroegen: Waar is de koning der Joden, die geboren is? Want wij hebben zijn ster in het oosten gezien en zijn gekomen om Hem hulde te bewijzen.' In de landen waar de wijzen vandaan kwamen, Medië, Perzië en Babylonië, was de sterrenkunde populair. Sterrenkundi gen, zoals de wijzen, stonden in hoog aanzien en waren zo welgesteld, dat ze de nieuwgeboren Koning goud, wierook en mirre konden aanbieden. Hoe de wijzen wisten dat de nieuwe ster aan het firmament de geboorte van Gods Zoon aankondigde, ver meldt de Bijbel niet. Er is in de loop van de eeuwen veel gesproken en geschreven over de ster van Bethle hem. Men heeft geopperd dat het Venus moet zijn geweest, maar dat is niet waarschijnlijk. CONJUNCTIE DE volken uit de Oudheid kenden de morgen- en avondster maar al te goed. De wijzen zouden in Venus niets bijzonders gezien hebben. Een enkele maal gebeurt het dat twee of drie planeten uit ons zonnestelsel zo dicht bij elkaar staan, dat het lijk of één grote ster schijnt. Johan Kepler, een beroemd sterrenkundige uit de zestiende eeuw, heeft geprobeerd aan te tonen dat de ster van Bethlehem een samenvallen moet zijn geweest van Saturnes en Jupiter. Maar zo'n innige 'conjunctie' van twee planeten duurt niet langer dan een paar uur, terwijl de ster van Bethlehem weken lang zichtbaar was Een komeet komt wél in aanmerking als ster van Bethlehem. Kometen, sterren die door de melkweg kruisen, kunnen, plotseling opvallend aan de sterrenhemel verschijnen. Het kan èen komeet zijn, die met heldere punt en vurige staart als een pijl naar het westen gewezen heeft, 's Morgens verblekend door het opkomen van de zon en 's avonds bijna op dezelfde plaats oplichtend. Verschillende ko meten hebben een vaste baan en komen regelmatig terug. Geleerden hebben zorgvuldig nagegaan welke bekende, regelmatig terugkerende komeet er rond de geboorte van de Messias zichtbaar kan zijn geweest. Dit leverde niets op. Maar het aantal onbekende kometen is geweldig groot en de ster van Bethlehem kan dan ook best een ons onbekende komeet geweest zijn, die nu nog vele lichtja ren van ons vandaan door de ruimte raast. TOT slot nóg een mogelijkheid. Op sommige sterren - ze worden 'nova's' oftewel 'nieuwe sterren' genoemd - komen nu en dan explosies voor, waarbij vergeleken een atoombom niet meer is als een rotje op oude jaarsavond. Door zo'n explosie kan de lichtkracht, dat wil zeggen de helder heid, honderdduizenden malen ver groot worden. Terwijl de nova gister avond niet te zien was, kan hij van- HET beroemdste kerstverhaal dat wellicht ooit werd geschreven vloeide uit de welversneden pen van Charles Dickens. Het is 'A Christmas Carol'. De gierigaard Scrooge is het middelpunt van dit verhaal dat on telbare Engelsen tijdens het kerstfeest lezen en herlezen. In 'A Christmas Carol' richt Charles Dickens een monument van schraapzucht op in de figuur van Scrooge van wie duidelijk is dat hij erg veel geld bezit, maar zijn klerk Cratchit schandelijk onderbetaalt. Lief dadigheid is Scrooge vreemd. En kerstmis heeft hij nimmer gevierd want dat kost geld. Het loopt natuurlijk allemaal goed af. Want dat hoort bij een goed kerstverhaal. Dickens maakte op de regel geen inbreuk. Scrooge komt tot inkeer en hij ontpopte zich op kerstavond tot een vrijgevig en kerstminded mens. VADER DICKENS IN DE GEVANGENIS M iets meer te weten van de schrij- er van 'A Christmas Carol' moeten naar Londen. Naar Doughty treet. Op nummer 48 is het Dickens ouse gevestigd. Eens heeft Dickens aar gewoond. Nu is het een museum •aar veel persoonlijke souveniers en ianuscripten van de schrijver be- vaard warden Met gepaste trots i/orden deze kostbaarheden aan het lubliek getoond en zoals het in het raditie-rijke Engeland betaamd: alles s gelaten in de laat Victoriaanse tijd. ■let leven van Dickens werd vooral in iet begin niet begeleid door rozegeur n maneschijn. Vader Dickens had bij Ie marine gediend en het glaasje rum maakte hem uitstekend. Zeer tot rdriet van moeder Dickens, die haar an menigmaal uit de pub moest alen. De slechte financiële toestand an het gezin Dickens drukte een orgelijke stempel op het familieleven, nverbeterlijk optimist als Dickens sr. »as geloofde hij altijd dat de dag van riorgen beter zou zijn dan de dag van jisteren. Helaas voor hem deelden ijn schuldeisers niet in dat optimis- ne Vandaar dat we vader Dickens op en gegeven moment in de gevange- is zien. t inkomen van het gezin werd aardoor nog minder en de kleine harles moest bij een schoensmeer- ■brikant uit werken gaan. Armoede as troef. Maar Charles zette zich er oorheen en na een tijdje vinden we Ie aanstaande schrijver terug op een Idvokatenkantoor waar hij zich de tenografie eigen kon maken. Een aardigheid, die hem later zeer van ias zou komen. 'ERSLAGGEVER IJN kennis van de stenografie was anleiding tot een stage bij de recht- ank. Dat leidde weer tot een baantje Is parlementair verslaggever van de florning Chronicle. Het dorre werk an parlementaire verslagen schrijven isselde Charles af met meer creatie bezigheden. Hij ging schetsen De gierigaard Scrooge schrijven over het Londense leven. Hij schiep een figuur die later als Samuel Pickwick grote bekendheid zou krij gen. En die ook nu nog op ontelbare kerstkaarten staat afgebeeld. Hij liet Samuel Pickwick de meest vreemsoortige dingen beleven. On danks het succes van de 'Pickwick Papers' bleven er toch financiële zor gen Meermalen kwam het voor dat Dickens volkomen aan de grond zat. Bovendien was hij erg wantrouwend. Zo meende Dickens dat zijn uitgever op vrekkige wijze geld verdiende ten koste van hem. Dat idee vinden we terug in het verhaal van Scrooge en Marley. De 'Christmas Carols' had Charles Dickens in een periode van grote schrijfdrang geschreven. Een van de vele Dickens biografen schrijft hier over: 'Hij lachte en huilde tegelijk terwijl hij Scrooge tot leven riep.' Op het nachtelijke moment dat Char les Dickens de laatste woorden van de Christmas Carols neerschreef zal hij niet vermoed hebben dat hij een kerstverhaal schreef dat tot de be roemdste ter wereld gerekend zou worden. BEWOGENHEID TOCH was het boek aanvankelijk geen succes. Tot grote teleurstelling van Dickens. Maar hij bleef een bewogen man. In zijn andere boeken komt die bewogenheid tot uiting Veel maatschappelijke wantoestanden - en die waren er vele in het Groot Brittanië van de industriële revolutie - worden in zijn boeken aan de kaak gesteld Vooral in zijn Olivier Twist. 'Zijn ideeën over het bestaan van de mensen zijn fout. De massa moet niet vertroeteld worden. De wereld hoeft niet vriendelijk en gemakkelijk voor de arbeiders gemaakt te worden. Het is beslist fout wanneer iedereen maar vlees bij zijn dagelijks eten heeft.' Dit is zo'n uitspraak die de kritiek op Dickens' werk typeert. Gelukkig voor de schrijver werd ook nog wel eens anders over hem ge oordeeld. 'Hij heeft met zijn boeken meer goeds verricht dan de kansel- verkondigers', zo oordeelde men ook wel. Dat Charles Dickens niet alleen de sociale wantoestanden in eigen land fel bekritiseerde bewees zijn plei dooi voor de afschaffing van de slavernij in Amerika. In 1842 was hij daar naar toe gegaan. Zijn ongunstig oordeel over het land van Uncle Sam legde hij neer in de 'American Notes', een boek dat maar bij weinigen bekend is. Na die Amerikaanse reis kreeg de zwerflust Charles Dickens te pakken. Die zwerflust is zeker mede voort gekomen uit de weinig gelukkige HISTORIE VAN EEUWEN BLIKT NEER OP HET HEDEN HET staat overduidelijk in de bijbel. Bethlehem is de plaats waar Christus geboren werd. Galilea de landstreek waar Jozef en Maria vandaan kwamen. Vanuit Nazareth vertrokken zij bijna tweeduizend jaar geleden naar de stad van David. Getweeën hadden ze de verre reis naar Bethlehem aanvaard om gehoor te geven aan het bevel van keizer Augustus. Er zou een volkstelling gehouden worden en ieder moest gaan naar de stad van zijn voorvaderen. Terwijl ze daar waren brak de tijd van haar moederschap aan. Zij baarde haar eerstgeboren zoon, wikkelde hem in doeken en legde hem neer in een kribbe. Want er was geen plaats voor hen in de herberg.' Zo staat het geschreven in het Lukas-evangelie. In die tweeduizend jaar is veel veranderd. De reis van Galilea naar Bethlehem duurt nu per auto nauwelijks drie uur. Maar nog weerkaatsen de vredige heuvels en valleien de stemmen van de herders, het blaten van de schapen en het zingen van de engelen die de .geboorte van Christus aankondigen. avond de helderste ster aan de hemel zijn. De nova's die elk jaar ontdekt worden, zijn meestal zo ver van ons af, dat we ze alleen met goede kijkers kunnen zien. Heel zelden, twee of drie keer in de duizend jaar, gebeurt het dat er in ons eigen melkwegstelsel een supernova verschijnt. De lichtkracht van een supernova kan binnen enkele uren een miljard maal groter worden. In 1572 was er een supernova die je zelfs overdag kon zien. De laatste supernova vertoonde zich in 1604. De ster van Bethlehem kan een superno va geweest zijn, maar zeker is het niet Het geheim van deze ster zal voor ons wel in de nevels van het heelal verborgen blijven. Copieën van de Kerstster hangen in deze donkere dagen voor vele ramen. Over een poosje worden de stekkers weer uit het stopcontact getrokken en gaan de uitgegloeid*sterren de zolder op. Maar gelukkig blijft het licht van de Verlosser, die in de Bijbel ook de 'Blinkende Morgenster' genoemd wordt, voor altijd schijnenl We wen sen iedereen een licht en gelukkig kerstfeest. OP nog geen tien kilometer afstand van Israels hoofdstad Jeruzalem ligt de plaats van de geboortegrot. Een zilveren ster op de marmeren vloer van de geboortebasiliek wijst de plaats aan waar de kribbe heeft gestaan. Maar zelfs deze plek is nog verscheurd door het innerlijk verdeelde christen dom. De basiliek - gesticht door keizer Constantijn en later gerestaureerd door Justinianus - is door muren in drie stukken verdeeld. De kern van de kerk behoort toe aan de Armeniërs, de twee andere delen aan de Latijnen en Grieken. Elk van deze drie heeft een aparte ingang naar de heilige grot Een grootse geschiedenis heeft dat Bethlehem. Een historie die niet alleen door het christendom of door de joden werd geschreven. In de middel eeuwen viel de stad in handen van de mohammedaanse Arabieren. De kruisvaarders onder de bezielende aanvoerder Godfried van Bouillon ver overden Bethlehem in de laatste jaren van de elfde eeuw. Het duurde niet lang - althans gemeten naar de maatstaf van eeuwen - of de muzel mannen bezetten de geboorteplaats van Christus weer Bij het verdrag van Jaffa in 1229 werd het christendom toegestaan om de heilige plaatsen te bezoeken. Ook Bethlehem viel daaronder Toch volg de eeuwenlang botsing op botsing. De stad waar de vredesvorst werd geboren heeft weinig vrede gekend. Wanorde, chaos en geruzie om de plaats waar de kribbe heeft gestaan was schering en inslag. Die chaos werd kompleet toen de verschillende christelijke kerken het onderling ook niet eens konden worden. Zo ging het door. Totdat in 1918 Engeland de kans schoon zag om Bethlehem te be zetten. Maar dat had niets met chris- situatie in zijn huwelijksleven. Zijn vrouw betitelde hij eens als 'een onnozel mensje, die mij boeien noch inspireren kan'. In 1844 zien zien we Dickens dan ook weer gauw zijn koffers pakken om naar Zwitserland en Italië te gaan. HOOFDREDAKTEUR EEN groot moment in het leven van Charles Dickens was het verschijnen van het eerste nummer van het weekblad 'Household Words'. Veel bijdragen hierin werden door Dickens zelf geschreven en de meeste arti kelen schreef hij naar eigen inzicht. Alles wat aan copij werd gezonden las hij zelf en zijn medewerkers kregen zeer gedetailleerde aanwijzingen. Het resultaat mocht er zijn. 'Household Words' was zonder twijfel het best geredigeerde weekblad in Engeland. Het tijdschrift wees meer dan eens op de sociale wantoestan den. 'In de negen jaren dat het ver scheen was 'Household Words' het sociale geweten van Engeland', aldus een typering van een van Dickens biografen Na een ruzie met de uitgever stichtte Dickens een nieuw blad dat 'All the Year Round' zou gaan heten Bij de verschijning hier van bleek pas goed hoe populair Charles Dickens was. 'Household Words' ging ter ziele en 'All the Year Round' kreeg meer dan driehonderd duizend abonnees. In Bethlehem werd Christus geboren. Dit bijbelse feit werd ontelbare malen door kunstenaars op linnen geschilderd, in steen uitgehouwen en in glas gegrift. Dit laatste gebeurde door de Tsjechische kunstenaar Ladislav Jezek, die de Heilige Familie in kristal etste. telijke opvattingen te maken maar destemeer met politieke. Na de verdeling van Palestina tussen de Arabieren en de Joden ging in 1949 Bethlehem deel uitmaken van het land van koning Hoesein- Jordanië. Nu ligt het binnen de grenzen van de staat l. Israel. i NIEUWE WENDING EN dan hebben we Galilea. Een in- ii drukwekkende landstreek in het noor- t den van de staat Israel. Door het vertrek van Jozef en Maria uit Galilea naar Bethlehem heeft de wereldge- schiedenis een nieuwe wending ge nomen. Onder de blauwe heldere hemel van deze landstreek vormde het Sanhe drin - de Joodse Hoge Raad - zijn wetten en wrochtten de rabbijnen de mystieke leer van de Kabbala. Hier ook werkte en predikte Jezus van Nazareth, zoon van Jozef en Maria, geboren in Bethlehem Het is al zoveel eeuwen geleden. Als men nu van een, hoge heuvel af neerkijkt op de dalen met de olijf hoven en de palmbomen moet men zich realiseren dat veel generaties en culturen hier hebben gestreefd naar een beter leven en zich hebben be zonnen op de betekenis van het bestaan. Dit oude land is nu gemakkelijk bereikbaar. Er zijn goede wegen, beter dan in de tijd toen Jozef en Maria deze landstreek doortrokken op weg naar Bethlehem. Deze wegen confronteren de moder ne mens met duizenden jaren ge schiedenis. Die mens van nu kan midden in de winter zonnebaden bij het Meer van Galilea. De bolvormige berg Tabor is de hoogste onder de heuvels in Galiea en de toerist bezoekt daar de basiliek van de Gedaante wisseling. Galilea is vol verrassingen: een groep kamelen tegen de achtergrond van een berghelling, de strakke lijnen van de groene boomgaarden en de gele korenvelden, de grazige weiden op lichtend in de felle schijn van de zon en wilde berggeiten tegen wonderlijk gevormde rotsformaties. Eens klonk in dit gebied het trompet geschal van Jozua. De Babyloniërs en de Perzen trokken hier voorbij alsook de gedisciplineerde legers van Alexan der de Grote. Hier in Galilea werd de rebellie tegen de Romeinse overheersing beraamd. Hier zochten Jozef en Maria na de geboorte van het kind een nieuw bestaan. Zij kozen Nazareth, waar Jezus z'n eerste levensjaren door bracht. Via Nazareth trok hij naar het Meer van Galilea waar hij onderricht gaf aan de vissers, waar hij de berg rede uitsprak en de wonderen ver richtte die aan hem worden toege schreven. Twintig eeuwen geleden was de weg van Galilea naar Bethlehem lang, vermoeiend en gevaarlijk. Het enige transportmiddel was een ezel Nu duurt het nauwelijks drie uur. BENODIGDHEDEN: doorschij nend rood papier, dik geel papier of karton, glittertjes in verschil lende kleuren, prikpen en schaar. Teken een kerstklok op dik gekleurd papier en laat de kinderen deze 2x knippen. Teken in het midden met een viltstift een sterretje en een kaarsje Laat deze uitprikken. Plak tegen de ene kant van de kerstklok het door zichtige papier en plak de andere kant er tegenaan. Versier de klok met glit tertjes. Prik een gaatje boven in de klok en doe er een touwtje door. Hang de klok voor een lampje in de kerstboom ZO nu en dan zie je wel eens van die prachtige, met droogbloemen versierde kaarsen. Een lust voor het oog. Menigeen zal zich dan hebben afgevraagd: 'Hoe doen ze dat eigenlijk?' Lijmen is niet mogelijk op het vettige oppervlak van een kaars. Er bestaat echter een eenvoudige en slimme methode die iedereen kan toepassen en uitstekende resultaten oplevert. Hoe u daarbij te werk dient te gaan, kunt u hieronder lezen. BENODIGD MATERIAAL ÉÉN of meer kaarsen, droogbloemen, kaarsvet of stearine/parafine. U kunt allerlei bloemen en bloempjes, grasjes, fijne blaadjes en dergelijke zelf drogen. Een heel goede methode is ze tussen twee vloeibladen te leggen en er dan iets zwaars op te plaatsen zoals boeken of stenen. Een andere methode is, ze tussen twee stukken krantenpapier te leggen en dan onder het kamertapijt, wanneer dit tenminste los gelegd is Maar te genwoordig zijn er ook veel soorten gedroogde bloemen en dergelijke te koop (bloemenmarkten, warenhuizen, bloemenwinkels enz.). KAARSEN HET mooiste is, wanneer u een witte kaars neemt Het doet er niet veel toe of het een waskaars is of een van stearine ofschoon waskaarsen toch wel mooier zijn (maar ook duurder). Gekleurde kaarsen kunt u echter ook op dezelfde manier van bloemen voorzien. In beide gevallen hebt u echter wit kaarsvet (was) ofwel stea rine en parafine nodig. U kunt ook resten van oude kaarsen smelten, maar dan moeten er wel alle veront reinigingen uit gehaald worden (zeven door een heel fijne zeef of doek) Stearine en parafine koopt u in een drogisterij of een chemicaliën winkel U behoeft slechts weinig parafine door de stearine te doen. Het wordt geleverd in poedervorm of in brokken. <0 w CO co JÉ gesmolten wa s DE TECHNIEK SMELT de was (of de stearine/para fine) in een pannetje of liever nog in een smal hoog busje of iets dergelijks. In ieder geval moet het hoog genoeg zijn om er, gevuld met de gesmolten was, de kaars in te kunnen onder dompelen. Leg de droogbloemen, blaadjes en grasjes van te voren in hun juiste stand gereed, want er moet nu snel gehandeld worden. Is de was ge smolten, dan dompelt u de kaars er in en drukt onmiddellijk daarna de bloe men in de nog zachte waslaag Lukt het de eerste keer niet zo erg goed, dan opnieuw proberen totdat u er de slag van beet hebt. U kunt ook de bloemen neerleggen op een gladde ondergrond en dan de kaars er op drukken en wat heen en weer rollen. Probeert u zelf eens wat voor de beste methode is en oefen eerst eens wat op een paar stompjes kaars. Zit de bloemversiering er stevig op, dompel de kaars dan opnieuw in de gesmolten was. Daarmee wordt dan een dun vliesje was over de bloem(en) aangebracht en het geheel zit nu stevig bevestigd, terwijl het ook niet meer beschadigd kan worden. Voor gekleurde kaarsen geldt, zoals reeds werd gezegd, hetzelfde recept, alleen géén gekleurde was gebruiken want daarmee verkleurt de bloem en wordt hij minder goed zichtbaar.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15