Schoolraad niet accoord met Verordening Godsdienstonderwijs Dringend meer geld nodig voor onderwijsbegeleiding „Kunst Veredelt": zangdienst Vrouwenclubs ontvangen bijna vijf mille emancipatiesubsidie Jeugdraad akkoord met Pim van Es als ambulant funktionaris Plaats jongerencentrum punt van diskussie Vergadering commissie ging niet door SCHOOLRAAD: Kwartje per inwoner DINSDAG 18 DECEMBER 1979 IPHSBllSi* klfMltï plaatselijk nieuws LEUSDEN De schoolraad voor het openbaar onderwijs is niet bijster gelukkig met de verordening welke het godsdienstonderwijs op de open bare lagere scholen zal moeten gaan regelen. Vorige week donderdag werd tijdens de vergadering van de schoolraad de herziene verordening ter goedkeuring aan de leden voor gelegd, een uitvoerige discussie was het gevolg. Kernpunt van de gehele discussie was artikel 4 in het voorstel dat het godsdienstonderwijs op de Leus- dense scholen moet gaan regelen In dit artikel staat omschreven dat ..de instelling die de vorming geeft, de zorg opzich neemtdat de vorming op didactisch verantwoorde wijze wordt gegeven Dit betekent dat het onder wijzend personeel op de school of het schoolhoofd geen enkele invloed hebben op de wijze waarop het gods dienstonderwijs op hun school gege ven wordt Ook over de inhoud van hetgeen tijdens de godsdienstles ver teld wordt is er geen enkel overleg met de school ,.Een griezelige zaak" merkte de heer A Vermeulen, schoolhoofd van de ..Heerd" op ..Als ik verantwoorde lijk was. zou ik morgen al andere maatregelen genomen hebben", aldus dit schoolhoofd, die er moeite mee heeft de inhoud en didactische aanpak van degeen die mij hem op school godsdienstonderwijs geeft te accepteren. In zijn opvatting bleek de heer Vermeulen niet alleen te staan Ook de heer H Boon, schoolleider van ..de Bongerd" is het volstrekt niet eens met de gang van zaken, ook hij zou graag invloed willen hebben op hetgeen in zijn school, aan zijn leer lingen geboden wordt tijdens het uurtje godsdienstonderwijs Overi gens vroeg de heer Boon zich wel af of er wettelijk iets aan te doen is Duidelijk werd. dat de problemen pas vorig schoolseizoen gekomen zijn In de periode 1975-1978 gaf de heer Verboom op de Leusdense scholen godsdienstonderwijs, tot volle tevredenheid van alle betrokke nen. De heer Verboom gaf de lessen namens het Convent van Kerken, de inhoud van hetgeen hij naar voren bracht was duidelijk oecumenisch gericht Op dit ogenblik is de situatie zo dat de Hervormde gemeente in Leusden de mensen aanwijst die godsdienstonderwijs geven Op de keuze van de mensen heeft het gemeentebestuur of de school geen enkele invloed Godsdienstonderwijs is namelijk een taak die rechtstreeks tussen ouders en kerk (tegenwoordig ook humanistisch verbond) qereqeld wordt De Rooms Katholieke kerk ziet er bewust van af om godsdienst lessen te verzorgen op openbare scholen De R K Kerk is van mening dat als ouders belang hechten aan R K Onderwijs zij hun kinderen naar een R K school moeten sturen Enige uitzondering is de openbare school in Leusden Zuid waar wel R.K Godsdienstonderwijs gegeven wordt omdat er in deze dorpskern geen R K school is Omdat er te weinig ..Huma nistisch vormingsonderwijs geven- den" zijn. is het niet mogelijk op alle openbare scholen in plaats van gods dienstonderwijs een uurtje humanis tische vorming te volgen De heer Boon merkte op dat de Leusdense hoofden van scholen van mening zijn dat op dit ogenblik het godsdienstonderwijs te eng en te dogmatisch is Een gesprek met dominee J Weernekers heeft geen verandering in de situatie kunnen brengen Resultaat van dit alles isdat ..de Bongerd" en ,,de Heerd" en waarschijnlijk ook de Achterveldse openbare school een ..godsdienst juf" hebben die de hoofden van scho len zeker niet in hun team zouden willen hebben Het kersverse schoolraadslid, de heer J. Brandligt vroeg zich af of bewust moest worden in de bestaande situatie, iets wat zeker zou gebeuren als de voorgestelde rege ling zou worden aangenomen. Beter vond hij het om te zoeken naar een constructie waarbij sprake zou zijn van een gedeelde verantwoordelijk heid tussen schoolbestuur (gemeen teraad) en kerk met betrekking tot de godsdienstlessen. In haar totaliteit bleek de schoolraad veel voor deze suggestie te voelen. Men besloot daarom de voorgestelde regeling niet te accepteren. Wel gaat er een brief naar Burgemeester en Wethouders met het verzoek de verantwoording voor godsdienstonderwijs te delen. De heer Vermeulen: ..Het laatste woord erover is nog niet gezegd". (Van de redaktie) LEUSDEN De vergadering de commissie Midden- en Klein drijf, vorige week donderdagavon de schuur van de Hakhorst, ging i door, omdat te weinig leden aan zig waren. Voorzitter J. Mandema konstateerde na een kwartier te h ben gewacht, dat slechts zes var - twaalf leden present waren, zoda vergadering niet plaats kon vinder sloot de bijeenkomst met dank hen, die wèl waren gekomen. De h Spanjersberg van Dellta Lloyd, eventueel een nadere toelichting geven ten aanzien van de voortga van De Hamershof, kon evener weer naar huis gaan. Voorzitter M demaker: „Dat is een goed tek meneer Spanjersberg, dat betekr dat de middenstanders tevrec zijn". LEUSDEN In de vorige week donderdag gehouden vergadering van de gemeenschappelijke school raad voor het openbaar onderwijs deed de schoolleider van „de Bon gerd" dhr. H. Boon een dringend beroep op de gemeente meer geld ter beschikking te stellen voor de onder wijsbegeleiding vanuit de Onderwijs Adviesdienst te Amersfoort. Ook in de 'smiddags gehouden bijeenkomst van hoofden van scholen had hij al een dergelijke noodkreet laten horen. In de gemeente Amersfoort is er op 22 basisscholen éen schoolbegelei- der van de OAD Zeer binnenkort wordt dit getal zelfs verlaagd tot 16 Voor de gemeente Leusden en enkele andere gemeentes in de regio aanzienlijk ongunstiger Een school- begeleider van een Leusdense school moet zijn werkzaamheden verdelen tussen 28 scholen In verge lijking met de gemeente Amersfoort betekent dit dus, dat een school in Leusden met het minder begeleiding moet stellen Voor de kleuterscholen ligt de zaak nog veel beroerder Een begeleider voor het kleuteronderwijs moet zijn werkzaamheden verdelen tussen in totaal 60 scholen In de gemeente Amersfoort is er één begeleider op 22 kleuterscholen Op dit ogenblik wordt aan de werk zaamheden van de OAD 12h,50 per hoofd van de bevolking in Leusden bijgedragen. Een bedrag dat ver hoogd zal moeten worden wil men het onderwijspakket op een hoog niveau handhaven ..Verhoging van het te besteden bedrag is echter een politieke zaak", aldus de heer Ver meulen van ..de Heerd". Hij hoopte dat de Raad meer geld beschikbaar wilde stellen voor onderwijsbegelei ding Op dit ogenblik is de situatie bij het kleuteronderwijs al zo nijpend dat als er een beroep wordt gedaan op de schoolbegeleider voor het kleuteron derwijs. doorverwezen wordt naar de begeleider voor het lager onderwijs. Wethouder G van Woudenberg voelde zich nogal aangesproken door alle naar voren gebrachte argu menten. hij beloofde de vergadering dan ook binnen zeer korte tijd een gesprek met de OAD te arrangeren waarbij de gehete sitdatie besproken kan worden BEGROTING Voor het komende jaar is voor het openbaar onderwijs in de begroting totaal ruim f350 000 uitgetrokken Per leerling komt dit neer op f364.63 te verhogen met f34,75 voor admini stratiekosten. Het bedrag per leerling ligt ruim twintig gulden lager dan vorig jaar. alle uitgaven welke betrek king hebben op het onderwijs zijn in de begroting echter verhoogd. Eén en ander is mogelijk omdat het totaal aantal leerlingen dat het openbaar onderwijs bezoekt is toegenomen, zodat het totaal bedrag door een gro ter aantal leerlingen gedeeld kon worden waardoor het bedrag per leerling daalde De school zelf kon per leerling dit jaar f95,— besteden (lager onder wijs) Dit bedrag is bestemd voor aanschaf van leermiddelen, vervan ging van kapot meubilair etc Voor volgend jaar staat er f97,50 op de begroting De schoolraad betreurde het dat niet tenminste de inflatiestij- ging is ingebouwd Zonder hoofde lijke stemming ging de schoolraad toch accoord met het voorgestelde bedragjper leerling voor 1980 SCHOOLGRENZEN De schoolraad hield zich verder LEUSDEN De zangdienst op vrijdag 14 december j I. in de Dorps kerk te Leusden Zuid werd bijge woond dor een zestigtal Leusdenaren waaronder ook burge meester Rademaker en wethouder v Woudenberg Medewerking werd verleend door de Chr Gemengde Zangvereniging „Kunst Veredelt" uit Leusden Zuid en het Hervormd Kerkkoor uit Baarn Het geheel stond onder leiding van de heer G Brinks Na het welkoms woord was er een samenzang van de versen 1 en 3 van Psalm 149. Ds J Weernekers ging daarna voor in het gebed gevolgd door hoorzang de liederen 121 128 en 144 Ds Weernekers ging bij de schriftle zing dieper in op Jesaja 64 waarna organist P Leebeek 6 variaties ten gehore bracht De gezamenlijke koren zongen Ich danke dir. Kerr van Melchior Franck en Kyrie van Michael Haydn Ds Weernekers las Psalm 124 en aansluitend zong het koor het Bede vaartslied van David „War Gott nicht mit uns. diese Zeit, cantate van Buxtehude Een samenzang van de versen 1, 3 en 4 van gezang 26 besloot om 21.15 deze zangdienst bezig met de onlangs verschenen onderwijsnota. Een definitieve beoordeling van de onderwijsnota kan pas na grondige bestudering vol gen. Een eerste indruk is echter dat de onderwijsnota te veel een over zicht geeft van de huidige situatie en minder van de toekomstverwachting, aldus mevrouw T. van de Graft. Nu al meende zij echter al bezwaar te moeten aantekenen tegen het feit dat in de onderwijsnota uitgegaan wordt van vaste voedingsgebieden voor de openbare basisscholen. Vrij vertaald betekent dit dat de gemeente schoolgrenzen instelt, waardoor er geen sprake meer kan zijn van een vrije schoolkeuze. „In de nota wordt er vanuit gegaan dat de schoolraad bij voorbaat accoord is. Niets is echter minder waar", aldus mevrouw van de Graft. Weliswaar is de schoolraad er vorige jaren onder voorbehoud mee accoord gegaan dat er vaste voe dingsgebieden per school werden aangewezen, dit betekent echter niet dat dit standpunt ook voor de toe komst geldt. Wel gaat de schoolraad er van uit dat de school in een wijk een centrale plaats dient in te nemen. Ouders, die om wat voor een reden dan ook een kind elders naar een school willen laten gaan, dienen in principe die vrijheid te hebben. Over deze en andere in de onderwijsnota behandelde onderwerpen gaat een kleine commissie, samengesteld uit leden van de schoolraad zich de komende maanden buigen. In maart hoopt de schoolraad met een defini tief standpunt over de onderwijsnota te kunnen komen. KOUDE SCHOTELS bij u thuisbezorgd. 't Ros Beyaart Hamersveldseweg 55, Leusden-C Tel. 43127 - De christelijke gemengde zangvereniging tijdens de uitvoering in (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Leusden krijgt 4.890,- van CRM ingevolge de tij delijke Rijksbijdrageregeling voor emancipatie-aktiviteiten. In augus tus had de gemeenteraad uit deze pot - het geld dat staatssecretaris Jeltien Kraaljeveld had overgehou den - een bedrag van bijna tienduizend gulden gevraagd. Leus den krijgt nu dus bijna de helft van wat is gevraagd en dat bedrag is geënt op het aantal inwoners. Per inwoner ontvangen we een kwartje. Burgemeester en wethouders doen het voorstel om van het bedrag aller eerst 650 - uit te trekken voor een voorlichtingsprojekt van de Vrouwen raad Leusden Het betreft hier de ver dere uitwerking en presentatie van de gehouden enquete. De rest van het be drag wil het college omslaan over de andere in augustus door Leusden voor gedragen projecten De verdeling ziet er dan als volgt uit: - Gespreks- en discussietechniek (Vrouwenraad) ƒ515- - Vrouwen heroriënteren zich in de maatschappij (Vrouwenraad) 690,- - Gesprek als hulpverlening (Vrouwenraad) 350 - Economische en sociale voorlichting voor de agrarische vrouw (KPO) 700.- Evelien Blom (CDA: lopen we voorop". „Hiermee - Assertiviteitstrainingen (Vrouwen- kafé Leusden) 1 985- Deze verdeling van het binnengeko men geld kon de goedkeuring verkrij gen van de leden van de raadscom missie Welzijn, die maandagavond voor huif maandelijkse vergadering bij een waren. Evelien Blom (CDA) toonde zich verheugd met het voorstel en noemde het,een goede stimulans voor nieuwe, frisse ideeen" Volgens Evelien Blom. die ook lid is van het bestuur van de Vrouwenraad en van de KPO. bete kent deze subsidie voor sommige vrouwenverenigingen de mogelijkheid om wat moderne, nieuwe dingen op te pakken „We hebben als vrouwenvere nigingen altijd van een cent een dub beltje gemaakt; we zijn niet zo gewend om subsidie aan te vragen Ik ben hier heel blij mee." aldus Evelien Blom. die van de gelegenheid gebruik maakte om haar partijgenoot en wethouder Gijs van Woudenberg een compliment te maken Evelien Blom „Er wordt vaak gezegd dat we in Leusden voor wat be treft het welzijn achterop lopen, maar ik weet zeker dat we hiermee kilometers voorop lopen. Als ik eens andere Vrouwenraden in de provincie spreek, dan zijn ze jaloers dat dit hier zo soepel gaat." Corrie Verduin (Progressief Leusden), ook blii met deze biidraqe. Corrie Verduin (PL): schouder klopje. gaf zichzelf een schouderklopje Zil herinnerde er aan dat de aanvrage va het geld bij CRM vooral was geschie: op aandrang van haar fractie En gelij drong mevrouw Verduin er op aan or1 volgend jaar ook weer mee te doen. In dat verband wees Lilly van Ame rom (VVD) er op dat CRM als voor! waarde voor subsidiering op deze basi:, stelt, dat het moet gaan om nieuwe ak. tiviteiten. Verenigingen zullen dus niej kunnen aankomen met dezelfde ak. tiviteiten als dit jaar t LEUSDEN Ook deze maand waren de belangrijkste onderwerpen tijdens de vergadering van de Jeugd raad donderdag 13 december, het aanstellen van de ambulant jeugd- functionaris en de realisering van een open jeugd en jongerencentrum. Voor de bezetting van de jeugdraad was het bovendien erg prettig dat de twee kandidaten voor de jeugdraad te weten Wil Verbart en Huib Hu- breghts op deze avond aanwezig waren en met algemene stemmen gekozen werden. Wat betreft de ambulante jeugd- functionaris, unaniem is de sollicita tiecommissie van mening dat Pim van Es, die deze avond ook aanwezig was in deze functie voorgedragen kan worden. De sollicitatiecommissie, die onder andere bestaat uit enkele mensen van de jeugdraad, burgemeester Rademaker en een gemeenteambte naar hadden Pim van Es voorgedra gen. alleen was het vervelende dat B&W afgelopen dinsdag nog geen goedkeuring aan de aanstelling gegeven had. omdat zij de aanstel ling wilde koppelen aan de huisves ting. Een vreemd uitgangspunt vond de Jeugdraad, temeer omdat daar voorheen nooit over gesproken is Naarstig zijn de heer G Clooster- man en mevrouw J Vunderink. twee leden van de jeugdraad op zoek geweest naar huisvesting Groot Krakhorst leek aanvankelijk een goede oplossing, het SOCCLE kwam daar echter op terug in ver band met de overbezetting van deze ruimte. De vraag van de voorzitter aan de Jeugdraad was dan ook of iedereen zijn gedachte eens wilde laten gaan over ruimte in Leusden Voorlopig zullen er twee mogelijk heden worden bekeken wat betreft eventuele huisvesting, de kamer in Achterveld, waar de burgemeester spreekuur houdt en een van de klas lokalen aan de Hamersveldseweg. waar voorheen protestants christe lijke school gevestigd was Het voorstel om op deze avond Pim van Es aan te stellen, waarna de aan stelling dan ter goedkeuring aan B&W voorgelegd kan worden, daar was iedereen het mee eens Pim van Es. die gevraagd werd iets over zichzelf te vertellen deelde onder andere mee. dat hij op Midde- loo in Amersfoort, waar hij ook van daan komt. zijn opleiding heeft gevolgd. Zijn stageperiode heeft hij doorgebracht bij een jongerencen trum in Utrecht Pim vindt de baan in Leusden een uitdaging, omdat hij tot nu toe in het veld gewerkt heeft, en zich in de toe komst meer op het beleid moet gaan richten Op één onthouding na stemde iedereen voor de aanstelling De akkommodatie van het open en jeugd en jongerencentrum, is nog in het stadium van de keuze door B&W uit drie mogelijkheden, waarbij de jeugdraad zelf de wens heeft geuit niet de goedkoopste keus te willen maken, omdat er dan niet meer over een jongerencentrum, maar over een jeugdcafé gesproken kan worden in verband met de zeer kleine ruimte (een zaal) van het jeugdcentrum Waarom er dan toch nog lang over dit onderwerp gesproken werd, kwam mede door het feit, dat er dit keer twee afgevaardigden uit de omgeving waar het jeugdcentrum gepland is. aanwezig waren Deze afgevaardigden van de bewo ners van de Herikhof en Bolderikhof vertelde nogmaals, dat zij niet inza gen waarom er in hun buurt, behalve Groot Krakhorst. ook nog een jeugd centrum moet komen Dit in verband met de parkeerruimte en wat nog belangrijker is. de overlast. De mogelijkheid, dat het jeugdcen trum niet op precies dezelfde plaats als de voormalige boerderij Midden Krakhorst hoeft te komen, trok een van de afgevaardigden, de heer de Weerdt in twijfel, omdat op die plaats al een groot aantal leidingen en riole ring aanwezig is. Huib Hubreghts en Arie Hogen- doorn vertelden de heer de Weerdt. dat er door de werkgroep accommo datie gewerkt is aan een plan. waarbij het jeugdcentrum zo dicht mogelijk aan de weg en zo ver mogelijk van de huizen gerealiseerd moet worden Ook aan de hand van die olek is het bedrag begroot, wat dit ongeveer gaat kosten Wat een tweede vraag betreft, gesteld vanuit de Jeugdraad, wan neer B&W kiest vooreen permanente huisvesting moet deze plek dan gehandhaafd worden? waren in eer ste instantie veel meningen over. Voorheen heeft men uit twee plaat sen. het hoofdcentrum en Midden Krakhorst, gekozen voor de laatste. Door de werkgroep accommodatie is bekeken of er nog andere plaatsen in aanmerking kwamen, maar deze waren niet aanwezig Moet de jeugdraad de plek weer ter discussie stellen vanwege de bezwa ren van de omwoners met het gevolg dat het jeugdcentrum weer vertraagd wordt? Tenslotte kon iedereen zijn goedkeuring hechten aan de brief die naar B&W verzonden wordt, waarin staat dat wanneer B&W besluit een permanent gebouw neer te zetten en zij zelf alternatieven wat betreft de plaats hebben, de Jeugdraad er te allen tijde over wil praten in verband met de bezwaren van de omwoners, mits dit niet leidt tot vertraging van het te realiseren jeugdcentrum.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5