„Rabbi Abraham in het Wilde Westen" „Een pak slaag" en „Cha, Cha" DRIE NIEUWE KERSTPREMIERES efKtKW1 DU0 1 DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 kijk op de film Ik citeer het een en ander maar even letterlijk, zodat u niet voor dezelfde ge sloten poort als ik kom te staan, want als je in „Cha-Cha" een draad zoekt, laat staan een verhaal, kun je dat wel heel gauw vergeten Misschien heeft het te maken met mijn provinciale onbenul, of mijn door deweekse a-muzikale inslag, hoe dan ook, ik kan „Cha-Cha" niet anders zien dan een opgevorkte mesthoop en dan wil ik u best verklappen dat ik een mild mens ben Ik zal er de vele Broodfans mee teleurstellen en niet die in de laatste plaats van Nina Hagen, maar ik kan er echt niet onderuit Gewoonweg, omdat de pretentieuze aanpak van het feno meen Herman Brood, op geen enkele wijze inhoud wordt gegeven in Cha- Cha" Het is een inhoudloos wanpro- dukt. want het is niet aannemelijk dat de leegheid die de film uitstraalt, een nut tige boodschap wil achterlaten bij het filmpubliek Het ontwrichte denken wordt het be ste weergegeven met een jammerlijk toegevoegde scène van de Doden herdenking op de Dam Het ongewild of bewust aanschoppen tegen dit gebeu ren, geeft de leegheid, waarmee naar idealen wordt gezocht, ontegenzegge lijk weer Het is een soort onbegrip, on macht. die in ..Cha-Cha weliswaar duidelijk wordt neergezet, maar na drukkelijk niet vastlegt, dat er andere wegen zijn om uit dat ..diepe dal"' te komen .Cha-Cha kun je het beste zien als een registratie van wat we allang weten en op klungelige wijze nog eens wordt bevestigd. De drank, de drugs, het ge weld ook, het wordt eerder gestimu leerd. dan ontzenuwt. Want de leegheid blijft na Cha-Cha", het biedt geen en kele houvast. Een komplete generatie wordt bedrogen, want als een Brood elpee is dolgedraaid, rest enkel het ogenblik van een nieuwe elpee Zuiver filmisch gezien is Cha-Cha" een wanprodukt Want hou je vast, inde synopsis wordt gewaagd van een ge dramatiseerde dokumentaire Ik stipte het al aan, het werd een avondje tever geefs zoeken naar enige lijn. Door de Nina Hagen bekketrekt naar voldoende in Cha-Cha hele film heen vertelt Herman Brood zoiets als zijn levensverhaal, maar uit het onduidelijke gemompel, in de meest letterlijke zin, heb ik niets kunnen halen dat mij enige zekerheid verschaft waar- naar ik aan het kijken was De film is voor de rest - negentig procent - opgevuld met Rock- en Pop- gebeuren. waarin de verschillende televisieprogramma's eigenlijk al in ruime mate storen. Een lichtpuntje, zowaar, was het her haalde optreden van Nina Hagen in de rol van een modern Roodkapje, die te vergeefs op de boze wolf wacht. Haar onnavolgbare mimiek, geeft ..Cha- Cha op sommige momenten toch even de lift waarnaar regisseur Herbert Cu- riël moet hebben uitgezien. Ze is inder daad de komedienne die een avond vullende muziekfilm naar een aan vaardbaar nivo kan stuwen In ..Cha- Cha" is daar te weinig gebruik van ge maakt Evenals van de popzangeres Lene Lovich, bekend geworden met ..Lucky Number", in „Cha-Cha" eigenlijk een verwaarloosde figurant. Niettemin geven deze twee „Cha- Cha" nog iets van de glans, waar je verder tevergeefs op wacht. Of het moet zijn. dat ik maandagavond 10 de cember me verschrikkelijk oud voelde! Zoals een kollega-journalist in het gedrang zijn vriendin toefluisterde ,.Heb je die film gezien van (Cinema 1eerste week) FILMAGENDA AMERSFOORT FILMAGENDA VOOR AMERSFOORT VAN DONDERDAG 13 DECEMBER TOT EN MET WOENSDAG 19 DE CEMBER 1979 GRAND 1 EN 2: lel 033-14632 ..Een pak slaag' Dagelijks 13.30- 18 30-21 15uur Zondag 13 30-16 00- 18.30-21.15 uur. (a t GRANO 3 ..Apocalypse now Dagelijks 13 30- 20.15 uur Zondag 13 00-16 15-20.15 uur. Let op: Zondags eerste voorstelling om één uurl Het verdient aanbeveling tijdig te bespreken om teleurstelling te voorkomen (16 jaar). GRAND 4 ..Rabbi Abraham in het wilde westen' Dagelijks: 13 45-18 45-21 30 uur Dinsdag alleen 13 45 en 18 45 uur. Zondag 13.45-16.30-18.45-21.30 uur (al) GRAND 5 ..I never promised you a rose garden Dagelijks. 13.45-18 45-21.30 uur. Zon dag: 13 45-16.30-18 45-21 30 uur Donderdag alleen 13.45 en 18.30 uur (16 jaar) GRAND SPECIAAL NACHTVOOR STELLING ..Het geheim van Bear Island" (voor première) Zaterdag 15 dec 24 15 uur. Kaartverkoop vanaf vrijdag 13.30 uur (16 jaar) CINEMA 1, tel 033-18900 ..Cha Cha" Dagelijks: 13 45-18 45- 21.30 uur. Zondag 13.45-16.15-18 45- 21 30 uur. (a l CINEMA 2 „Hair". Dagelijks 13.30-18.30-21 15 uur. Zondag: 13 30-16.00-18.30-21.15 uur (a.l.) EURO, tel 033-33655 ..The wanderers' Dagelijks 13.45- 18 45-21.15 uur. Zaterdag en woensdag: 18 45-21 15 uur Zondag: 13.45-16 15-18.45-21 15uur (l2jaar). EURO KINDERVOORSTELLING, tel 33655 ..Torn en Jerry", Zaterdag en woensdagmiddag 13.45 uur. (a.l.) DUO 1, tel 033-16572 ..Porno in het Pentagon' Dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. Zondag: 14 15- 16.30-19 15-21.30 uur. (18 jaar). DUO 2 i „The wild bunch". Dageli|ks: 14,00 en 20.00 uur. (12 jaar) DOOR BERT VOS Rabbi Abraham in het Wilde Westen. DUO NACHTVOORSTELLINGEN AMERSFOORT - Deze week gaan er weer drie kerstpremières in Amers foort van start. Dat is in de eerste plaats „Rabbi Abraham in het Wilde Westen'' (The Frisco Kid) van regisseur Robert Aldrich met Gene Wilder en Harrison Ford in de hoofdrollen. Een bijzonder amusante film met soms ontroerende momenten. Een belangrijke première is ook de nieuwste film van Bert Haanstra „Een pak slaag" met Kees Brusse, Paul Steenbergen en Bernard Droog in de hoofdrollen naar een scenario van Anton Koolhaas. Zeker voor de liefhebbers van Haanstra een film om naar uit te kijken, hoewel ik u daar op dit moment nog geen zinnig woord over kan vertellen. Op het moment, dat u dit nummer van de Stad Amersfoort ontvangt, is de persvoor stelling nèt achter de rug. Helaas te laat voor deze rubriek, maar filmmede werker Dick van Rheenen doet volgende week verslag. Erg curieus is de nieuwste „Nederlandse" film van regisseur Herbert Curiel: „Cha Cha", mei Herman Brood en Nina Hagen in de hoofdrollen. Een rock- en popfilm, dal is duidelijk. Een film met veel muziek en erg weinig verhaal. Neder lands ondertiteld Voor de Brood-liefhebbers, die toch al zo lang hebben moeten wachten op Herman's veelvuldig beloofde film. natuurlijk een film om niet te missen Mijn zegen hebben ze Volgende week zijn nog twee premières te verwachten en dan is de koek voorlopig weer op. De nieuwste Alistair MacLean's-verfilmlng „Het geheim van Bear Island" van regisseur Don Sharp met Donald Sutherland, Vanessa Redgrave, Richard Widmark, Christopher Lee en Barbara Parkins in de hoofdrollen, die voor de liefhebbers a.s. zaterdagnacht reeds in Grand te zien zal zijn. De laatste première voor de kerst is de nieuwste Bud Spencer en Terence Hill-film „Vier vuisten op safari", met het gebruikelijke tik- en knok- werk. Rabbi Abraham (Gene Wilder) en Tommy Llllard (Harrison Ford) bij de Indianen) KERNGESPREK Het kabinet van minister-president Dries van Agt, beter bekend als de fietsende wereldreiziger, was duidelijk het middelpunt van gesprek aan de tap. Vier mannen (elk café lijkt op een mannencafé) hadden de politieke handschoen opgenomen en waren al vast begonnen aan de verkiezings toespraken. Ééntje voerde duidelijk de boventoon, een stevig uit de kluiten gewassen knaap van bijna twee meter, die net aan zijn vierde glas eerlijke pils begon. Een stratenmaker, zo bleek uit het gesprek. Karei was zijn naam. Een man, die kennelijk tijdens het plaveien van 's Heren dorpswegen diep had nagedacht over de zin van het leven en dan met name ten aanzien van de posi tie van de stratemaker onder het re giem van Dnes uit Nijmegen. ,Die Kemeinie hè, die gekke baardman in Iran, die blijft de hele dag op z'n kont zitten en zet de hele wereld op stelten Dat ken Van Agt niet. Van Agt moest zo nodig de hele wereld af reizen en wat kreeg ie d'r voor terug? Noppes. Nog geen fietsesleuteltje. Ha, ha, ha!" Z'n bulderende lach dreunde door het vertrek, de storm in decibels overtreffend. „Ha, ha, nog effe de tan den op elkaar en het is gepiept. Dan wordt het weer onze beurt. Dries mag naar huis gaan". De jongste van de vier keek Karei een beetje boos aan. „Hé stenensjou- wer, moet je mij hebbenWat heb ik je misdaanKarei hinnikte van de lach". Ik bedoel jou niet, Dhes, ik bedoel die fietsende kloojo, sufferd". Het gezel schap gnnnikte voldaan. Dries geeft de pijp aan Maarten, dat is zo klaar als een jonge jenever Schenk ze nog eens vol. Rob". Karei grijnsde breed uit. „En dan is het weer de beurt aan Jan Medaal! Zullen we ze weer eens een poepie laten ruiken!" Henk had zijn bedenkingen tegen dergelijke uitspraken. Geloof je dat nou echt, Karei? Van Agt is de hele wereld rondgereisd en Gerard, net van de pedagogische academie, sprong er meteen tussen „En jij dacht dat dat heen en weer ge vlieg ook maar enig resultaat heeft op geleverd? Heb je de televisie gezien? Zag je Van Agt bij Carter? Hield een toespraak. Werkelijk mensen, ik hield m'n hart vast. Maar goed, dat Carter maar een half uurtje had. Kon daarom niet veel fout gaan, maar ik weet nog goed, hoe onze Dries in Duitsland din gen zei, die hij zei niet gezegd te heb ben en toch had gezegd. Levensge vaarlijk, zo'n man" Karei was daar eventjes stil van. Hij had dat gemist en dat speet hem nou „Zeker naar de Tros gekeken, Karei, verkeerde omroep voor jou", smaalde Jan, „jij hoort bij de VARA". Daar wist Karei weer alles van. „Niks VARA", riep hij nijdig uit, „daar hebben ze Kloos in de rozeperkjes gekwakt. Tussen de sierbestrating!" Hij keek Henk broeie rig aan „En Dries gaat er achteraan, kwakzalver". Het gesprek nam nu een dreigende vorm aan. De barman zag het uit de hand lopen en greep op diplomatieke wijze in. „Een rondje pokeren man nen?" Karei knikte. „Laten we dat maar doen", zei hij en verloochende ziin be roep niet, „pak de stenen, dan zal ik er een prima straatje van leggen" En dat deed Karei. Met z'n bulderende lach maakte hij er een piekfijne sierbestra ting van en won het ene rondje na het andere. „Er gaat toch maar niets t.an lekker koel glas pils en wat lol met po keren", gromde Karei voldaan en nam een fikse slok. Gerard knikte. „Dat is nou de kern waar alles om draait", zei hij. Karei grijnsde breed „Zo is het maar net. Laat die Dries maar fietsen" Hij greep de beker en de stenen rol den. Wilder in de hoofdrol een flitsende aan eenschakeling van grappen en grollen verwacht la Mel Brooks, is regisseur Aldrich toch wat evenwichtiger te werk gegaan en heeft de aktie-scènes ge lijkmatig over de film verdeeld. Daar door wil zo nu en dan nog wel eens de indruk van traagheid ontstaan, maar door de prima dialogen tussen de twee hoofdrolspelers, wordt dat - voor wie gevoel voor sfeer heeft - goed opge vangen. „The Frisco Kid" is daardoor een amusante, evenwichtige komedie geworden, waarin ernst en humor el kaar in balans houden zonder dat Al drich in melo-drama vervalt, ook al zat die kans er levensgroot in Het is trouwens de eerste keer - als we de filmmakers mogen geloven - dat een Jood een hoofdrol speelt in een Amerikaanse film, waarin de kolonisatie van de Verenigde Staten een belangrij ke rol speelt De producers zijn trouwens niet over één nacht ijs ge gaan, want om alles zo authentiek mo gelijk te laten overkomen, hebben ze advies gekregen van Rabbi Steven Robbins. een expert op het gebied van Joodse geschiedenis in Amerika. Hij heeft gedurende de produktie van de film de zaak in het oog gehouden om te voorkomen, dat de details - met name ten aanzien van de tradities van de or thodoxe Joodse gemeenschap - niet met de werkelijkheid overeen zouden komen Technisch gezien heeft de film ook iets opvallends. Om „The Frisco Kid" de sfeer van authenticiteit te geven, maakte Aldrich's cameraman Robert Hauser gebruik van filters, die het beeld iets diffuus, iets minder scherp maakten. Bovendien maakte hij gebruik van een sepia-kleurig bad tijdens het ontwikkelen van de film, om op die wijze te suggereren, dat de film „werd gemaakt op dezelfde wij ze als de pioniers 129 jaar geleden deden" met daguerreotypes. Op zich een aardig idee, maar ik ben bang, dat veel filmkijkers tot dezelfde kon- klusie zullen komen als ik: er is iets mis met de projektie, het beeld is wat wazig. U weet dus nu, dat dit niet het geval i9. Overigens - en dit weer ter geruststelling - is het beeld ook weer niet zo, dat dit hinderlijk zou zijn. Het is gewoon anders. De kleuren wor den weer wat uitbundiger tegen het slot van de film, waarmee Aldrich en zijn cameraman wilden aangeven, dat de rabbi" het einde van de re genboog" heeft bereikt. „Rabbi Abraham in het Wilde Westen" (The Frisco Kid) is als Kerstpremière vanaf deze week te zien in Amersfoort. „CHA-CHA", TJA We keken elkaar aan. dachten alle twee hetzelfde zijn we nu echt zo oud. Plaats Bellevue Cinerama, maandag avond 10 december Vóór ons een tiental joelende Hells' Angels en als we achterom kijken, aanschouwen we zoiets als een dubbelbelegde boterham salami Om kort te gaan, Herman Brood ver toonde zich op het witte doek Of. om het nog duidelijker te stellen de film „Cha-Cha" ging in première Een zaal, gevuld met gekortwiekte Herman Broods en dwarsgestreepte Nina Hagens, wachtte rumoerig op het „grote gebeuren". Zelfs kwam Sjef van Oekel het promotieteam die avond ver sterken met een verontrustende speech, reeds En zo kon het gebeuren dat het kleurrijke doek omhoog werd gehesen en ..Cha-Cha' als een nietsontziende kudde buffels over het witte doek voortraasde, op weg naar een hartversterkende drinkplaats. „Cha-Cha", zo begreep ik uit de sy nopsis na afloop van de film, is een harde Rock Roll musical, met een dramatische fonetische internationale liefdesontwikkeling, tussen de uitgewe ken Oostduitse zangeres en kome dienne Nina Hagen en het Nederlandse popidool Herman Brood. De Joegosla- visch-Amerikaanse popzangeres Lene Lovich speelt in dit filmverhaal de rol van een internationale politieke ak- tiviste, met als haar hoofdkwartier een sjieke bar onder een luxueus hotel in Amsterdam Jawel. Het „ja-woord", Nina Hagen en Herman Brood „Zweedse pornonachten" Vrijdag en zaterdagavond 24 00 uur. (18 jaar) DUO 2 „Konvooi van de angst". Vrijdag en zaterdagavond: 23 45 uur. (16 jaar) Deze week geprolongeerd „Apocalypse Now" (uiteraard) de film van Francis Coppola, die al veel gemoederen in beweging heeft gebracht. „I never promised you a Rose Garden" (Grand 5), „Hair" (Cinema 2), „The Wanderers" (Euro) en „The Wild Bunch" (Duo 2). In de nachtvoorstellingen van Duo 2 kan men nog een keertje kijken naar de uitstekende aktiefilm „Konvooi van de angst" van regisseur William Friedkin met Roy Scheider en Bruno Cremer in de hoofdrollen. Een span nend avontuur met vrachtwagens vol onbetrouwbare nitroglycerine en geen wegen om over te rijden De kinderen kunnen - zoals gebruikelijk weer in Euro terecht tijdens de matinee voorstellingen van zaterdag- en woensdag. Deze week kan men genieten van „Tom en Jerry", wat natuurlijk dolle pret oplevert, dat staat vast. En wat de sex en porno betreft: Duo 1 brengt het gebruikelijke recept met „Porno in het Pentagon" en dat betekent spionage via ongebruikelijke kana len, terwijl in de nachtvoorstelling het allemaal draait om (uiteraard) „Zweed se pornonachten". Rabbi Abraham en zijn bruid DE WONDERBAARLIJKE AVONTUREN VAN RABBI ABRAHAM Voor wie enkele uren kostelijke momenten wil beleven, doet er goed aan een bezoek te brengen aan de nieuwe film van Robert Aldrich: „Rabbi Abraham in het Wilde Wes ten" („The Frisco Kid"). Aldrich ver wierf vooral vermaardheid met zijn films „The dlrty Dozen", „The Killing of Sister George", „Hustle", „Twi light's Lash Gleaming" en „The Choirboys", hoewel deze laatste film niet overal even jubelende kritieken kreeg. Met „The Frisco Kid" trekt Al drich dat allemaal weer een beetje recht, want het is een erg aardicje, onderhoudende comedie, die zich afspeelt in het wilde westen in een tijd, toen tal van Europeanen hun geluk in Amerika gingen zoeken. Rabbi Abraham (niet te verwarren met onze eigen vader Abraham ook al heeft die ook zo'n lange baard) is een Poolse rabbi, die naar San Fra- cisco reist om daar de leiding van een nieuwe Joodse gemeenschap op zich te nemen. Een reis, die alles behalve vlekkeloos verloopt. Gene Wilder, een begaafd acteur uit de school van Mel Brooks, speelt de rol van Rabbi Abraham en doet dat op een kostelijke manier, waarbij de Jid dische gein een belangrijke hoofdrol speelt. Rabbi Abraham behoort niet tot de klasse van hoogvliegers onder de rab bi's van een bekend seminarie in Polen. Het bestuur van die school heeft dan ook de grootste moeite met de keus van de voorzitter, die zijn welwillend oog op Avram Bellinski heeft laten vallen. Toch wordt Belinski gekozen om de grootse taak in de Verenigde Staten op zich te nemen. Uitgerust met de Thora - on misbaar voor een Joodse gemeen schap - begeeft Abraham zich opge wekt op weg. In Amerika aangekomen loopt alles niet op rolletjes, want inmid dels is er een goudkoorts uitgebroken en het geplande vervoer per schip naar de oostkust van de VS valt uit. Een aardige jongeman biedt hem de oplossing, maar het blijkt, dat je in Amerika niet te goed van vertrouwen moet zijn. wil je overleven. Arm en be rooid belandt de rabbi in de woestijn, waar hij wordt opgevangen door een groep protestanten, die blijk geven het begrip naastenliefde ook in de praktijk te willen brengen Het komt dus nog prima op z'n pootjes terecht, ook al is dat maar van korte duur De ontmoeting met de jeugdige outlaw Tommy Lillard (een prima rol van Harrison Ford. die in „Star Wars" op zo'n moedige wijze het mensdom van een ondergang redde) betekent tevens een drastische wijziging in de voordien zo beschaafde levenswijze van rabbi Abraham. Samen gaan ze op weg naar San Francisco, onderweg allerlei avonturen belevend. Het kontrast tussen Rabbi Abraham en de nogal on-orthodoxe Tommy js groot. Onbekendheid met de Joodse tradities werken nogal wat misverstan den in de hand, maar gaandeweg komt daar verandering in en ontstaat er een warme vriendschap tussen die twee, ook al heeft Tommy zo nu en dan enor me moeite met de opvattingen van Ab raham. Trouw aan zijn godsdienst wordt er bijvoorbeeld op sabbath niet gereden en dat komt wel wat slecht uit, als juist op zo'n ongelukkige dag een bankoverval door Tommy wordt ge pleegd en de slachtoffers boos een achtervolging beginnen De ontmoeting met indianen, waar Abraham thuis in Polen al opwindende verhalen over had gelezen, verloopt erg verrassend dankzij het geloof van de rabbi. En zo zijn er meer avonturen, die deze film tot een ontspannende en soms ontroerende aangelegenheid maken. Hoewel je van een film met Gene Scènes uit: „Een pak slaag", de nieuwste film van Bert Haanstra met Kees Brusse en Paul Steenbergen in de hoofdrollen. Volgende week méér over deze film, gebaseerd op een scenario van Anton Koolhaas.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13