„Een pak slaag" - goed uitgebalanceerde tragi-komedie van Bert Haanstra Film keuze 1 eusifl en kran Is I DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 Scène uit „Een pak slaag", de voortreffelijke nieuwe film van Bert Haanstra. „EEN PAK SLAAG" In een groot aantal Nederlandse ste den. waaronder Amersfoort, ging vorige week de nieuwe film van Bert Haanstra. .Een pak slaag", in première. Een heer lijk ontspannende film. in één woord Moeiteloos verfilmd, eenvoudig, met speelse vaart aan het witte doek toever trouwd. Eindelijk weer es een oerhollands produkt waar het plezier, waarmee de film moet zijn gemaakt, van afdruipt Met veel aandacht voor het detail zijn ook de karakterrollen neergezet Met hun bovenmoerdijkse besognes gekibbel, geroddel en hun eeuwige drukte om niets Om kort te gaan. Bert Haanstra geeft z'n kollegae een pak slaag, want zijn nieuwste film torent met gemak boven de vaderlandse produktie van dit jaar. In eén adem moet natuurlijk ook de schrijver van de gelijknamige roman worden genoemd. Anton Koolhaas. Kees Brusse. die Shell even doet ver- geten en niet in de laatste plaats de grand old man van het Nederlandse to neel. Paul Steenbergen Met veel verve geven ze hun rollen ge stalte en stuwen ze ..Een pak slaag naar twee uurtjes pure amusement. Het pak slaag waar het allemaal om draait geeft de film ook een tragikomi sche ondertoon, zelfs kun je spreken van een zeker spanningsveld Voor wie is dat pak slaag dan wel bedoeld'' Daarvoor neemt Bert Haanstra ons mee naar het dekor van de grote kinderwagenfabriek. Om precies te zijn, Slieps Internatio nal B V., een bedrijvige onderneming waar alle dagen hetzelfde lijken, maar waar achter de schermen het mens-zijn in al zijn facetten wordt beleefd Daar leren we bijvoorbeeld Hein Slotter (Kees Brusse) kennen, de huidige di- rekteur van Slieps. Hij is al van zijn jeugd af thuis in dat bedrijf. De toenma lige direkteur zag veel in de jongen en koos hem zelfs als opvolger, boven zijn eigen zoon Kees Slieps III Logisch dat Kees Slieps en Hein Slotter elkaar nog al es in de haren vliegen en het mag een wonder heten dat ze er nog een fami lieband op na houden, want Hein trouwde de dochter van Slieps Hein Slotter is een harde werker, hij wordt schertsend de lokomotief van het bedrijf genoemd, maar is niet erg pu- pulair, zowel bij het personeel als de leiding van het bedrijf Zijn menselijke trekken zijn weinig opvallend Alleen voor de oude Slieps (Paul Steenber gen) heeft Slotter een grote verering, want hij is het tenslotte geweest die hem heeft gemaakt tot wat hij nu is. Als het bedrijf zich opmaakt voor zijn 25-jarig jubileum, hoopt Slotter dat de waardering van de oude Slieps voor hém eindelijk eens uitgesproken zal worden. Dat zal de bevestiging van zijn waarde betekenen en tegenover het bedrijf zal het hem een zekerheid geven die hij nu nog mist. Maar het loopt alle maal heel anders dan Slotter had kun nen vermoeden, of eigenlijk toch wel. want de oude Slieps is kinds en zijn redevoering moet haast wel op een ka- tastrofe uitlopen. Maar voor Slotter is het een zaak van zijn of niet zijn. ook al omdat voor zijn jubileum met omzeilend veel moeite anekdotes uit zijn leven zijn verzameld door een grijnzend jubileumkomité Een van die anekdotes vertelt van een pak slaag dat hij als jongen heeft gekregen van een latere werknemer van het be drijf. kijk op de film En met name het jubileumkomité blijkt hem dat pak slaag zoveel jaar later nog steeds te gunnen De betreffende werknemer. Luyters genaamd, komt echter vóór het feest door een ongeval om het leven. Hij neemt zijn anekdote mee in z'n graf. en het pak slaag waar iedereen naar uitkeek, dreigt niet door te gaan. Maar dan is er niet op de oude Slieps gerekend. Hij is altijd als een va der voor Hein geweest en-wil dat in zijn redevoering nog één keer onderstre pen. Met zijn redevoering opent hij Hein de ogen. legt hij zijn tekortkomingen bloot en deelt hij een symbolische pak slaag uit. De huldiging wordt een ramp. de toe spraak van de oude Slieps leidt tot een deerniswekkende katastrofe. Als in dit tragikomische ogenblik de oude Slieps ten aanschouwe van het voltallige per soneel in zijn broek plast, is de ellende kompleet Ze vertrekken samen, Hein en de oude Slieps en thuis volgt een aangrijpende konfrontatie. Slotter ver dwijnt. op zoek naar zichzelf In de daaropvolgende uren wordt hij als het ware herboren en eindelijk zich- I zelf Hij keert de volgende morgen terug naar de fabriek. Het nooit ontvangen i pak slaag heeft zijn uitwerking niet ge- J mist. Zoals Hein Slotter de direktieverga- dering opent: ..Bij een pasgeboren kind wordt op de billen getikt, om de adem op t gang te brengen. Bij mij is dat wat later j gebeurd Zoals gezegd, de absolute hoofdrol- len worden gespeeld door Kees Brusse J en Paul Steenbergen. Warme karak terrollen, die het filmpubliek een her- I kenbaar spiegelbeeld tonen. Eigenlijk geldt dat voor de hele cast. waarvan we I toch nog enkele namen willen noemen; Bernard Droog. Eric van Ingen, Jeroen 1 Krabbé, Eric Schneider. Ellen de Thouars, Sacco van der Made. Cees Linnebank en vele anderen Ze geven het filmpubliek een oerhol lands pak slaag en dat verdienen we zo nu en dan allemaal wel es. Dick van Rheenen Nina Hagen bekketrekt naar voldoende in „Cha-Cha" biedt niets nieuws. Het knokwerk is nogal saai uitgevoerd (volgens de zo langzamerhand bekende routine-akro- batiek van het tweetal), terwijl de dialogen eigenlijk niet te pruimen zijn Een intelligentere geest zou van dit ge geven ongetwijfeld iets aardigers heb ben gemaakt. Wat er nu overblijft is een middelmatige kinderfilm, hoewel de eetgewoonten van Bud en Terence er ook niet op vooruit zijn gegaan en zeker niet als glanzend voorbeeld kunnen dienen. Een gemiste kans I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN De (op initiatief van Roger Corman) succesvolle verfilming van de gelijk namige autobiografische roman van Hannah Green, door regisseur Anthony Page. Het is het verhaal over het jaren lange verblijf van een schizofreen meisje in een inrichting, waarin het moeizame genezingsproces, de hal lucinaties en allerlei andere sfeerbe palende elementen zoals een begrip volle psychiater en een boosaardige verpleegster Met o m Kathleen Quin- lan, en Bibi Anderson. Natuurlijk geen ..One flew over the cuckoo's nest", maar wel een film, die het aanzien ten volle waard is. Warm aanbevolen THE WANDERERS Deze vakkundig gemaakte jeugdben defilm van regisseur Philip Kaufman gaat al weer de zevende week in Voor wie van het genre houdt, wordt een sfeervol beeld geschetst van de zes tiger jaren in een New Yorkse volks buurt. gebaseerd op het boek „Vetkui- ven" van Richard Price. THE WILD BUNCH Sam Peckinpah's meesterwerk van het geweld blijft nog even in Duo 2, waar de film de vijfde week ingaat. Het ge welddadige verhaal van een stelletje outlaws, die in de nadagen van ..het wilde westen nog eenmaal hun grote slag proberen te slaan en hun laatste grote gevecht leveren Een film uit het begin der zestiger jaren, waarin Pec- kinpah voor het eerst het geweld in slow motion toont. Een filmstijldie later meer dan eens is nagevolgd Voor de liefhebbers van keiharde aktie ROLLERCOATER Zonder sensorround in de nacht voorstelling van Duo 2: deze ram penfilm van regisseur James Goldstone rond gesaboteerde achtbanen, moet het vooral hebben van het uitstekende spel van Geroge Segal als veiligheids- inspekteur op jacht naar de meedo genloze afperser. Verder in deze uit 1977 daterende rampenfilm Richard Widmark. Henri Fonda. Timothy Bot toms. Harry Guardino en Susan Strassberg. Voor de liefhebbers van dit genre: redelijk vertier. BODY LOVE/PARIS PORNO De liefhebbers van sex en vooral porno, kunnen de komende weken ui teraard weer in Duo 1 terecht, waar in het weekprogramma ..Body Love" draait, een produkt van de in Nederland werkzame pornocineast Lasse Braun. Als je de kenners moet geloven, dan is ..Body Love" de ..Ben Hur" onder de porno's Dankzij de talrijke massa-scè nes wellichtDe muziek van deze film werd gecomponeerd door de Duit se rockmusicus Klaus Schulze Tussen haakjes: het gaat allemaal om een jon ge vrouw, die nogal moeilijk kiezen kan. In de nachtvoorstellingen van Duo 1 kan men porno uit Parijs verwachten onder de titel: ..Paris Porno" en dat klinkt, eerlijk gezegd, een beetje afge zaagd. maar dat hoeft het allemaal na tuurlijk niet te zijn DIK TROM WEET RAAD Aanstaande zaterdagmiddag kunnen de kinderen m Euro kijken naar de Ne derlandse film ..Dik Trom weet raad", maar als uw kinderen die film al hebben gezien, dan kunnen ze misschien ook terecht in Cinema, waar ..Vier vuisten op Safari" draait. Voor de iets oudere kinderen is dat een redelijke film. waarin wel veel wordt geknokt, maar waarin de boeven het verliezen van de eerlijke jongens, die alle dieren graag in de wil dernis willen laten inplaats van in de gevangenis van de dierenparken En fin, je ziet maar FILMHUIS: MARX BROTHERS Onder het motto: ..Alle elf goed", pre senteert het Filmhuis Amersfoort tradi tiegetrouw aan het einde van het jaar weer een hele serie Marx Brothers- films Op het programma staan: ,,The cocoanuts", ..Duck Soup". .Horse feathers". ..Go West ..Monkey Busi ness". ,,A Night at the opera", ..At the circus". ..A day at the races", „Love happy", ..Night in Casablanca" en The Big Store Elf stuks in totaal en dat is een flinke hap uit het rijke oeuvre van de Marx Brothers. Omdat we in voorgaan de jaren uitgebreide aandacht hebben besteed aan de films van de Marx Bro thers. volstaan we deze keer met deze kleine opsomming èn een warme aan beveling om eens een avondje of een middag naar het intieme theater van het Filmhuis te gaan voor een (al dan niet hernieuwde) kennismaking met the Marx Brothers V. Paul Steenbergen als de oude Slieps in „Een pak slaag Voor de komende Kerstdagen biedt het Amersfoortse bioscoopprogramma een grote ver- scheldenheid aan films. Om het u wat gemakkelijk te maken volgt hier onder een korte beschrijving plus beoordeling van iedere film. APOCALYPSE NOW De ..film der films", zo wordt deze superproduktie van regisseur Francis I Coppola genoemd. ..Apocalypse Now gebaseerd op het verhaal ..Hearts of Darknessvan Joseph Conrad, is een film over oorlog, met name over de oorlog in Vietnam Coppola laat in deze twee uur en drie kwartier durende film de waanzin van de oorlog in al haar gruwelijke facetten zien. ook al is „Apo calypse Now" niet een recht-toe-recht- aan oorlogsfilm, zoals men van Hol lywood gewend is Coppola's versie van de oorlog neigt naar het surrealis me. waarin de vraag „wat is goed en wat is kwaad" centraal staat Begint de 'film als een realistische oorlogsfilm, gaanderweg verandert de sfeer die van ..Apocalypse Now" uitstraalt en gaat vrijwel onmerkbaar over in het absurde, waarbij de gruwelijkheid, de waanzin en vervolg van pagina 19 krak!) Dat de boeven tenslotte afdrui pen (letterlijk) behoeft geen enkel be toog. Als we hier niet met een voor vol wassenen bedoelde komische knokfilm te maken hadden, dan zouden we zeg gen- een aardige kinderfilm, waarin de kinderen op amusante, maar niet al te gewelddadige, wijze wordt geleerd, dat dieren in de vrije natuur thuishoren en dat de boze boeven het altijd verliezen van de dappere verdedigers van de natuur. Regisseur Zingarelli heeft duidelijk een slecht scénario in handen gehad en is er niet in geslaagd om daar nog iets aardigs van te maken Het resultaat is een zeer slap aftreksel van wat ooit de „Komische Knok Kampioenen' van de film zijn geweest Knokken'' Ja. maar ongeïnspireerd Komisch'' Nee. het lijkt er niet op Je denkt met heimwee terug aan films als Watch out, w're mad". En CHA CHA De liefhebbers van Herman Brood en Nina Hagen kunnen ook de komende periode terecht in Amersfoort, waar de eerste film van Brood „Cha Cha". gere gisseerd (nou jadoor Herbert Cu- riel (Het jaar van de Kreeft) de tweede week in gaat. Curiel, die deze pop- en rockfilm in de eerste plaats een drama tische of gedramatiseerde dokumen- taire noemt, presenteert in feite de „grote chaos" onder het predikaat „Nederlandse speelfilm". Wie alleen voor de muziek komt en met name voor Nina Hagen, die in deze film met vlagen haar talent als komedienne toont, zal misschien niet helemaal teleurgesteld het theater na afloop verlaten Of zoals collega Dick van Rheenen de film vori ge week omschreef: „Cha Cha" is als een kudde nietsontziende buffels, die over het witte doek voortraast op weg naar een hartversterkende drink plaats". Na afloop, weKte verstaan Voor wie geen pop- of rpekstorm te hoog is: mijn zegen vergezelle u BEAR ISLAND De vierde Kerstpremière die in Amersfoort aan het witte doek wordt toevertrouwd is de ijzige avonturenfilm „Bear Island" van regisseur Don Sharp, gebaseerd op de gelijknamige roman van bestsellerschrijver Alistair Mac- Lean Sharp koos voor een aantal ge renommeerde filmsterren voor de hoofdrollen. Donald Sutherland. Van essa Redgrave. Richard Widmark. Barbara Parkins en Lloyd Bridges trot seren de ijzige kou van het barre noor den tijdens een spannende weten schappelijke expeditie, waar het alle maal gaat om sabotage, moord en een bijna vergeten goudschat, verborgen in „Apocalypse Now", RABBI ABRAHAM IN HET WILDE WESTEN Gene Wilder in een ontroerend goe de rol als Rabbi Abraham, die vanuit het kille Polen naar Amerika trekt om in San Francisco de leiding van een nieuwe Joodse gemeente op zich te nemen Regisseur Robert Aldrich maakte van dit gegeven een gave film, mede dank zij ook de voortreffelijke vertolking van Gene Wilder, bijgestaan door Harrison Ford als zijn vriend en outlaw Tommy Lillard Een heerlijke komedie, waarin de kostelijke jiddische gein enkele uur tjes prima entertainment garandeert. Een klein meesterwerkje van regisseur Aldrich, die onder meer vermaard werd door zijn westerns roestende Nazi-onderzeeërs. Kortom: alle bekende MacLean-ingrediënten zorgen voor enkele uurtjes prima avontuur voor de liefhebbers van dit genre. VIER VUISTEN OP SAFARI Bud Spencer en Terence Hill mogen natuurlijk niet ontbreken in de kerstwe ken. Hun nieuwste, knok- en tikfilm „Vier vuisten op Safari" gaat ook in Amersfoort in première. Hoewel de meeste films van dit edele tweetal een ontwapenende sfeer uitademen met veel stunt- en spektakelwerk, is dit nieuwste produkt. geregisseerd door Italo Zingarelli, ontsproten aan een aantal fantasieloze breinen van scena rioschrijvers „Vier vuisten op Safari" Gene Wilder en Harrison Ford in „Rabbi Abraham in het wilde westen", een klein meesterwerkje van Robert Aldrich. PROGRAMMA TOT EN MET NIEUWJAAR U begrijpt het natuurlijk al, dit is de laatste aflevering van de rubriek „Kijk op de film" van dit jaar. In ver band met de Kerstdagen (dinsdag en woensdag) geldt het programma van deze week voor zover mogelijk óók voor de volgende week. Het kan zijn, dat er volgende week enige wijzigin gen zijn in het filmprogramma. U kunt het beste dagelijks na 13 uur zelf informeren bij de desbetreffende theaters hoe het programma er uit ziet. Voor een kort overzicht van èlle films, verwijzen we u naar onze ru briek „Filmkeuze". De filmredaktie wenst u veel kijkplezier toe prettige kerstdagen en een niet al te on stuimig begin van het nieuwe jaar. Scène uit „Vier vuisten op Safari" het bizarre van iedere oorlog overigens recht overeind blijft Voor wie er ge voelig voor is. is ..Apocalypse Now" een regelrechte anti-oorlogsfilm Aanbe volen. EEN PAK SLAAG Bert Haanstra's nieuwste film „Een pak slaag", gebaseerd op een gelijk namige roman èn het scenario van An- zelfs aan „Odds and evens" van vo rig jaar, die super-spektakulair was vergeleken bij „Vier vuisten op safa ri". ton Koolhaas, gaat de tweede week in. „Een pak slaag", met Kees Brusse en Paul Steenbergen in twee voortreffelij ke hoofdrollen, is een goed uitgebalan ceerde film geworden, een tragi-kome die, waarin Haanstra een meester is. Hoewel we persoonlijk „Dokter Pulder zaait papavers" een tikkeltje beter von den. is de film qua struktuur wel verge lijkbaar. Haanstra. die tot de oude garde filmmakers behoort (met onder meer Fons Rademakers), heeft met „Een pak slaag" opnieuw bewezen tot één der beste regisseurs van Nederland te behoren.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15