In „Het belangrijkste resultaat van tien jaar feminisme is wel de mentaliteitsverandering FJIVIEW LO Joke Smit, winnares van de Annie Romein-Verschoor-prijs: .55 UITEINDELIJK MAANDAG 24 DECEMBER 1979 J We schrijven 1970, het eerste jaar van een decennium dat na de turbulente zestiger jaren het stempel ,,de grote matheid" zal krijgen. De grote radikale veranderingen zijn uit gebleven zonder overigens veel konsekwenties te hebben voor de voorstanders daarvan. Die verdwijnen geruisloos in het door hen zo bekritiseerde es- tablisement en worden bijvoor beeld burgemeester van Rot terdam. Vernieuwingsbewegingen zoals Provo en Nieuw Links zijn doodgebloed, maar aan het ein de van dit ..ludieke" tijdperk ge beurt er iets belangrijks, de geestelijke kleindochters van de suffragettes die rond de eeuwwisseling een felle strijd voeren voor onder andere vrouwenkiesrecht en recht op onderwijs komen tot de ontdek king dat het kredo gelijke kan sen voor iedereen voor de vrouwelijke helft van de sa menleving nog steeds niet op gaat. De emancipatie is niet voltooid zoals sommigen in die jaren wel beweren, maar staat pas in de kinderschoenen. De tweede emancipatiegolf breekt in alle hevigheid los. In 1968 wordt Man Vrouw Maat schappij opgericht, een vereniging die de scneidsmuren tussen man nen en vrouwen wil slechten door de traditionele mannen- en vrouwenrollen verwisselbaar te maken Iets wat alleen mogelijk is door de maatschappij struktureel te veranderen In 1970 volgt het eerste internationale Dolle Mina kongres in Arnhem Inmiddels zijn weer bijna tien jaar verstreken en zijn we in de zogenaamde tweede fase van de tweede emancipatiegolf beland Een fase van bewustwording van de persoonlijke onderdrukking van vrouwen in bijvoorbeeld hun hu welijk of relaties, op hun werk en door hun kinderen Het konkrete resultaat van het wakker en wijzer worden van Marie zijn de vrouwenkafees. de Blijf van m'n lijf huizen de VOS. kursussen (Vrouwen Orienteren zich op de Samenleving), Vrouwenuitgeve- njen, -films en -boeken ONTBREKEND LEIDSDENKEN BE- Bij oppervlakkige beschouwing een prima resultaat, maar er zijn na bijna tien jaar herleefde vrouwenstrijd ook tegengeluiden te vernemen In de pyramide van de maatschappij zijn nog altijd veel vrouwen aan de basis, en weinig aan de top Alleen MVM en bij voorbeeld de Rooie Vrouwen ble ven voor struktuurverandermg van de maatschappij strijden De ge hoorde kritiek is dan ook dat het feminisme moet vermaatschappe- lijken. zich meer met beleid en po litiek moet bemoeien ,,Dat er ver bindingen gemaakt moeten wor den tussen feminisme en beleid is noodzakelijk, want binnen het fe minisme ontbreekt het beleids- denken En binnen het beleids- denken de emancipatiegevoehg- heid Bovenstaande uitspraak is afkomstig van Joke Smit. mede oprichtster en voormalig voorzit ster van MVM. schrijfster van de nota ..De moeder van Marie kan meer lid van de Onderwijs- kommissie van de SER (Sociaal Ekonomische Raad), de Eman cipatie Kommissie, moeder van twee kinderen, en in het dagelijkse leven werkzaam als docente aan het Nederlands Instituut voor Ver taalkunde. Ze is een van die vrou wen van het eerste uur. Reden waarom ze eind november de An nie Romein Verschoorprijs ont ving. haar toegekend door een jury bestaande uit Emma Brunt. Harriet Jansen en Hilda Verwey Donker als erkenning van de rol die haar vele geschriften gespeeld hebben in de ontwikkeling van de feminis tische beweging Een afspraak met haar maken is niet eenvoudig Met de bekend making van de prijs in het feminis tisch maandblad Opzij is ze Nieuws geworden, met alle gevol gen vandien Het lukt uiteindelijk toch, ze vindt nog een gaatje in de overvolle agenda en de afspraak wordt gemaakt, donderdags om 12 uur De ontvangst in haar Am sterdamse etage is. zoals haar stem door de telefoon al deed vermoeden, hartelijk. De koffie en de banketstaaf. het is net Sin terklaas geweest, staan klaar het grootbrengen van kinderen nog altijd bij vrouwen is onderge bracht Zolang dat zo is hebben vrou wen natuurlijk niet dezelfde kan sen En nou zijn er wel vrouwen die daar als individu onderuit komen door bijvoorbeeld geen kinderen te nemen, dat is tegenwoordig met de Pil mogelijk, maar dat is geen oplossing voor vrouwen als groep Dus moet de maatschappij veran derd worden, en daarvoor zijn drie grote strukturele veranderingen nodig Ten eerste ze lacht nu zelf om de docerende toon. ..herver deling van het werk binnenshuis en buitenshuis, daarvandaan pleiten voor een vijf-urige werk dag. Het andere is dat alle funkties gemengd moeten worden ge maakt dus dat er net zoveel vrou wen als mannen op beslis- singsfunkties moeten zitten. An ders krijgen vrouwen nooit invloed op het maatschappelijk gebeuren Ze haalt het voorbeeld aan van de vakbeweging dat ze ,,een bol werk van konservatisme" noemt ,.Het FNV bijvoorbeeld heeft wel een vrouwensekretariaat. maar dat bestaat uit anderhalve vrouw en een paarden-kop Absurd in vergelijking met het percentage Joke Smit ontvangt de Annie Romein-Verschoor-prijs uit handen van Opzij-redaktrice Hanneke Reuvenkamp. STRUKTURELE VERANDERINGEN Ze formuleert bedachtzaam en duidelijk soms met stemverheffing en met veel explicaties ..Wat wil je ik sta al weer jaren voor de klas en dan krijg je dat automatisch", haar gedachten over de resultaten van de afgelopen tien jaar en de huidi ge ontwikkelingen Ze schenkt nog een keer koffie in, ..want als ik eenmaal praat komt het er niet meer van", en begint. .Kijk je moet goed begrijpen dat ik niets tegen bewustwording heb. hoewel een aantal mensen dat sinds een artikel in Vrij Nederland wel schijnt te denken. Ik vind alleen dal je na de periode van de nood zakelijke bewustwording verder moet gaan Een van de beroemde slagzinnen uit het feminisme is dat privézaken maatschapelijk be paald zijn. oftewel het persoonlijke is politiek En dan zeg ik dus ge bruik die politiek dan ook om aan die ogenschijnlijke privézaken iets te veranderen Bijvoorbeeld aan het feit dat huishoudelijk werk en vrouwelijke leden En als er in de SER ofzo iets besproken wordt dan wordt er niet aan vrouwen ge dacht. De term emancipatie wordt dan wel gebruikt, maar het blijft lip pendienst. kretologie Over de afgelopen tien jaar is ze toch niet negatief ..Natuurlijk is er wel wat bereikt, het belangrijkste vind ik wel de mentaliteitsveran dering die heeft plaatsgevonden In 1973 bijvoorbeeld beweerde de toenmalige minister van Sociale Zaken: Boersma glashard zich bij de term Emancipatiebeleid niets te kunnen voorstellen Inmiddels be staat de Emancipatie Kommissie vijf jaar, binnenkort opgevolgd door de Emancipatie Raad. en is er een staatssecretaris voor Eman cipatiezaken (Jeltien Kraaijeveld). Dus het besef dat Emancipatie raakvlakken heeft met veel vor men van beleid dringt langzaam door De konkrete resultaten van die veranderingen moeten echter nog komen Wat heel belangrijk is is dat veel vrouwen wakker zijn geworden en niet langer denken het ligt aan mij Maar dat is natuurlijk wél iets anders dan een fatsoenlijke rege ling van de schooltijden of vol doende crèches, of dat gehuwde vrouwen bij werkloosheid ook recht op een uitkering hebben Je ziet gelukkig dat ook steeds meer mannen dat gaan inzien, en dat is toch een resultaat van de uitstraling van de feministische gedachte Natuurlijk duurt het bij mannen langer dan bij vrouwen Daar is trouwens een mooi Ne derlands gezegde voor Je weet wat je hebt. en niet wat je krijgt Maar dat geldt in het algemeen, mensen zijn nu eenmaal huiverig voor veranderingen Maar ik vind dat je voor samenwerking moet blijven ijveren, dan wel natuurlijk met die mannen die blijk hebben gegeven van rechtvaardigheids gevoel INKAPSELING Ze onderstreept nogmaals hoe belangrijk het is dat vrouwen zich met beleid en politiek gaan bezig houden. ..Ik ben ook helemaal niet bang voor de veelgehoorde kreet inkapseling dat als een gevaar wordt gezien als je je met beleid gaat bezighouden Want in tegen stelling tot een aantal jaren gele den toen het mode was om overal een vrouw in te benoemen den kend dat het met de emancipatie dan wel goed zou komen, is men nu meer gaan inzien dat vrouwen als groep vertegenwoordigd moeten zijn. en dat eén persoon daarvoor niet genoeg is. Ik vind het ook heel positief om te konstateren dat politieke par tijen die over allerlei onderwerpen verschillende meningen hebben ten aanzien van emancipatie, af gezien van abortus natuurlijk, toch globaal dezelfde gedachten heb ben Zo heeft het CDA-vrouwen- beraad onlangs een brochure uit gebracht waarin min of meer de zelfde gedachten zijn gefor muleerd als die van vele feminis ten En dat is een voordeel, want zolang die eisen afkomstig zijn van een groep of van een politieke par tij worden de argumenten van tafel geveegd als zijnde eenzijdig of niet geldend voor een grotere groep Kijk en dat is ook het punt niet. er- zijn goede ideeën genoeg, maar we blijven maatschappelijk pas sief Het blijft bij nota's, brochures en noem maar op We bedenken wel wat er moet, maar niet hóe Het operationeel denken laten we aan de andere over We hebben dan ook geen onderhandelingspositie maar zijn nog altijd afhankelijk van het fatsoen van de machtigen EMANCIPATIEBURO'S Daarom ook zegt ze blij te zijn DOOR REMYVAN DER ELZEN met de Emancipatieburo's die in' de nabije toekomst van start zullen I gaan De hier en daar gerezen kri tiek als zouden deze buro's logge van bovenaf bestuurde instituten I zijn wijst ze beslist van de hand ,.Nee hoor. als je dat met multina tionals of zelfs het departement vergelijkt dan is dit heel klein schalig Er zullen hoogstens 15 mensen gaan werken Waar we vanuit de Emancipatie Kommissie wel sterk op hebben aangedron gen is dat de vrouwen die op der gelijke buro's gaan werken afkom stig moeten zijn uit de vrouwen beweging. emancipatie-deskun digen zijn Nou is dat natuurlijk een afgrijselijk woord, maar als je irl Den Haag bezig bent moet je nuf eenmaal termen gebruiken did daar aanslaan Ze moeten dus de; problemen die kunnen spelen aan den lijve of van nabij hebben mee gemaakt, en niet van achter een buro werken De emancipatieburo's kunnen ook een hele belangrijke rol gaar, vervullen, als het goed gaat lopen worden ze een soort verbin dingslijn naar de centrale overheia toe Belangrijk is dat zij bepaalde zaken moeten signaleren en door spelen Tenslotte moeten ze ook een koórdinerende rol gaan spe len; bijhouden wie waar mee bezig is. Dat is natuurlijk ook bij uitstek een taak voor een eventueel lan delijk Vrouwenburo, zorgen dat informatie over een bepaald beleid of onderwerp aanwezig is zonder dat eerst anderhalve meter doku- mentatie doorgeworsteld hoeft tel worden Want door het ontbreken van dergelijke instanties gaan er be paalde dingen verkeerd voor vrouwen. Er zal een voorbeeld ge ven Voor de zomervakantie dit] jaar werd er een noodwetje aan genomen over gehuwde onderwij zeressen die ontslagen dreigder te worden Dat mocht niet mee volgens Europese richtlijnen maai 1 Nederland was daar wat laat mee Er was toen een aktiegroep, SOS gehuwde onderwijzeressen diej daar heel aktief mee bezig was. Er J was toen een programmaleidster van een televisieomroep die die| groep wilde benaderen Dat ging toen niet door omdat ze onvind baar waren, en niemand een kon- taktadres wist. Kijk en dergelijke j dingen zijn gewoon niet nodig RADIKAAL De jaren '80 komen ter sprake Ze heeft eigenlijk maar een wens dat het feminisme vermaat- schappelijkt. Dus écht radikaai wordt, want daar is ook een mis verstand over. ..Radikaai betekent niet je te rugtrekken uit de boze man nenmaatschappij, al kan ik daar wel begrip voor opbrengen, maar dat is meer ekstremisme Radikaai zijn betekent knokken voor een rechtvaardiger machtsverdeling tussen vrouwen en mannen En 1 dat wil eigenlijk iedereen, iedereen in Nederland is voor gelijke kansen 1 en rechtvaardige verdeling dar hoort bij de hiërarchie van de sa menleving Het is niet iets waar mensen principieel tegen zijn Al leen moet daar wel wat mee ge daar. worden Het gesprek nadert zijn einde Ze zoekt half lachend maar tever geefs naar de verplichte uitsmijter de ijzersterke slotzin In een interview in Opzij van dezelfde maand zegt ze: ,,lk heb één hartewens, ik ben nu 46 jaar over 19 jaar wil ik de zaken voor zover ik daaraan kan bijdragen zo achterlaten dat anderen ver der kunnen met het feminisme

Leusder Krant | 1979 | | pagina 10