„Men duldt het kind niet meer" HET KIND Professor Wilhelmina Bladergroen: J -M UITEINDELIJK 1 K MAANDAG 24 DECEMBER 1979 At# Professor Wilhelmina Blader groen (Amsterdam, 1908) begon haar beroepsleven als gym- nastieklerares en beèindigde het vorig jaar als hoogleraar in de orthopedagogiek (of de op voedkunde van het afwijkende kind) aan de universiteit van Groningen. Niet dat het gepen sioneerd zijn voor haar nu rust betekent. als voorheen stelt ze zichzelf en haar leven verder in dienst van het kind. In Nederland is ze o.a. sterk betrokken bij het „Jaar van het Kind". Tientallen jaren van observatie, onderzoek en studie hebben Wil helmina Bladergroen geleerd dat afwijkingen bij kinderen niet geisoleerd aangepakt moeten worden, doch juist in verband met het totale leefpatroon van die kin deren bekeken dienen te worden De toekomst van het kind ziet ze nogal somber in. We geven het kind niet meer waar het recht op heeft We geven het geen ruimte om te spelen We ontzeggen het daarenboven ook de aandacht en de begeleiding die het broodnodig heeft om echt volwassen te kun nen worden We maken er onmid dellijk een volwassene-in-zakfor- maat van Onze maatschappij lijkt helemaal kind-feindlich" te wor den Onomwonden stelt mevrouw Bladergroen dat vrouwen die geen tijd hebben of menen te hebben om hun kinderen de eerste jaren van hun leven zelf op te voeden, er beter aan doen geen kinderen te verwekken Het hoeft niet gezegd dat de dames die in de voorhoede van de emancipatie strijden niet bijzonder opgetogen zijn over de meningen van professor Blader groen Met deze markante vrouw had den we in Amsterdam een uitvoe rig gesprek LANGE WEG - - Mevrouw, wilt u om te be ginnen uzelf even voorstellen? U begon uw beroepsleven als gymnastieklerares en u beëindigde het als hoogleraar in de orthopedagogiek. Hoe is dat precies in zijn werk gegaan? Prof Bladergroen: Het is een lange weg geweest. Bij ons is de opleiding voor de lichamelijke op voeding een opleiding die nogal wat medische inhouden heeft Men krijgt ongeveer een opleiding tot kandidaats-medicijnen Toen ben ik zeer geboeid geraakt door de problematiek van het bewegen als zodanig die kinderen die niet kunnen bewegen wat doe je daar nou aan9 Je kunt wel gym nastiekles geven, maar dan stot teren ze nog met hun benen bij wijze van spreken Aan de andere kant was ik erg betrokken in het toenmalige jeugdwerk van. wat wij noemen de vrijzinnig-christelijke jeugdbeweging - ik ben dus pro testant- en daar hebik. juist in die tijd van de dertiger jaren toen er hier zo n structurele werkloosheid was te maken gekregen met werkloze jongeren en oudere werklozen en heb ik voor hen een stuk vrijwillig maatschappelijk werk verricht Dat heeft er toe ge leid dat ik behoefte kreeg om te studeren want al die persoon lijkheidsproblemen al die maat schappelijke problemen, die boei den mij zeer maar ik was er niet voor opgeleid Aangezien ik een einddiploma gymnasium had. be dacht ik als ik nou in de lichamelij ke opvoeding werk heb dan kan ik misschien als werkend student aan de universiteit gaan studeren In Amsterdam lag het toen zo dat er psychologie noch pedago giek was; er was alleen filosofie. Er zat een hoogleraar die afscheid nam en nog maar eén jaar te doen had en toen zei-ie ..Ik durf er niet meer aan beginnen om iemand nieuw in opleiding te nemen, en ik weet nog niet wie mijn opvolgers zullen zijn." Dus ben ik gewoon doorgegaan met het eigen broodje te verdienen en te sparen voor een studie „Na verloop van vier jaar zijn dan de faculteiten van letteren en wijsbegeerte ingesteld en die heb ben de psychologie, de filosofie en de opvoedkunde in zich genomen Toen is er een structuur gescha pen dat ik twee hoofdvakken, na melijk wijsbegeerte en psycholo gie, moest doen. en één bijvak, te weten pedagogie Dit heb ik als werkend student volbracht, en ik ben later assistent bij professor Révész geworden. Ik heb daar toen het voordeel gehad dat - al hoewel het heel tragisch was - al les wat uit Duitsland moest vluch ten aan geleerden op dit gebied, een zeker asiel kreeg in ons insti tuut zolang er gewacht diende te worden om naar Amerika te gaan Van hen heb ik veel geleerd we hadden maar weinig assistenten en ik heb aan deze mensen heel veel assistentie moeten geven ..Toen liep het langzaam tegen mijn doctoraal aan Ik heb vooral van de Griekse wijsbegeerte nogal wat opgedaan, van Heraclites en zo beweging is leven en als je de beweging stop zet. ga je dood. Dat is een hele korte theorie - de dood heeft geen beweging meer. geen leven meer - die mij zeer sterk heeft aangesproken Inmiddels heb ik ook patiénten gekregen die juist in hun beweging zo gestoord waren en bepaalde intellectuele deficiënties hadden. Het waren overwegend spastische kinderen die van de geboorte af zo waren geweest maar die pas veel later hadden leren lopen Ze konden geen van allen rekenen, doch ze hadden wel taal Ze begrepen die taal. die met beweging, met ruimte, en met het indelen van ruimte en tijd te maken heeft - dat is rekenen - echter niet Ik ben erin geslaagd, door vormen van bewegingsthe rapieën en een herhaling van de ontwikkeling en het leren lopen, en dat te verbaliseren, om deze men sen tot functioneren te brengen Een sprak een behoorlijk aantal talen maar begreep geen woord van wat ze zei Ze was al jarenlang behandeld bij Freud, in Wenen Ze was daar helemaal emotioneel geïnterpreteerd, terwijl ik dacht ja. maar, dat mens heeft nooit be wogen. ze heeft dus nooit afstand afgelegd, ze heeft nooit in haar li chaam iets van afstand opgeno men en dat geverbaliseerd We hebben haar weer laten spelen en bouwen, en we hebben alles gedaan om de taal in bewe ging. en de beweging in de taal om te zetten, hetgeen geslaagd is. Ik kreeg van de artsen uit Wenen te horen: einmal kaputt. bleibt ka- putt". en dat blijkt niet waar te zijn: je kunt een heel stuk herstellen. Ik heb op vele congressen en via in ternationale contacten wel begre pen dat een zenuwstelsel niet alles gebruikt wat er in zit, m.a.w. het laat dikwijls wat liggen en dit kan een intellectsbeschadiging teweeg brengen, die tot pseudo-debiliteit kan leiden. Dat is de basis geworr den van mijn werk." OORLOG „Toen ik mijn doctoraal examen moest doen brak de oorlog uit Ik kreeg te horen dat ik binnen drie maanden alles klaar moest heb ben. omdat de universiteit zou sluiten Inmiddels was ik al be noemd als referendaris aan het departement voor de lichamelijke opvoeding van vrouwelijke jeugd ik had dus al een hele hoge positie gekregen De laatste dag dat de universiteit open was. heb ik mijn examen gedaan Eenmaal dit achter de rug kreeg ik van de Duit se regering 'n briefje dat ik voor bij scholing naar Duitsland moest, of dat ze anders mijn zaak. mijn hele benoeming niet konden aanvaar den Dat heb ik geweigerd het heeft wat moeite gekost maar het is tenslotte goed gekomen. Ik heb mij dan gevestigd als psycholo- gisch-pedagogisch adviseur. In een mum van tijd had ik kindertjes met rekenstoornissen te behan delen. AVONTUUR - ..De oorlogstijd is een heel avontuur geweest. Ik had Jood se kinderen in mijn huis, wat me een half jaar gevangenschap met concentratiekamp heeft ge kost. Omwille van een wer velfractuur veroorzaakt door het kolen sjouwen, hebben ze me „begnadigt" en naar huis ge stuurd, wat een wonder was. want ze hadden me ook naar een „Vernichtungslager" kunnen sturen, natuurlijk. Terug thuis vond ik mijn instituut - ik had een schooltje van een dertig, veertig leerlingen, wat eigenlijk het eerste begin was van wat wij een LOM-school noemen - een beetje in ontreddering. Toen kwam de hongerwinter. Ik had een heleboel kinderen die niet naar huis terug konden daar alle rivieren afgesloten waren. Nou ja, ik heb ze een flinke tijd te eten moeten geven, tot na de bevrij ding van de vijfde mei, en toen was ik eigenlijk financieel uitge put". „Later hebben ze mij gevraagd een instituut in Gelderland te run nen. maar dat is mislukt doordat op een gegeven moment de voorzitter van het gehele plan kwam te over lijden. Daarna ben ik uitgenodigd om lector te worden en in Gronin gen alle kinderstudie op te zetten, en dat heb ik geaccepteerd Daar staan nu drie scholen die ik heb opgericht en die, ik zou zeggen, proefstations zijn. Ze krijgen alle drie met dezelfde problematiek te maken kinderen die niet van de vloer komen op stoornissen van oogontwikkeling, van het zien. van handcoördinatie, van de hele be- wegingscoordinatie. ook spraak- en klankstoornissen De hele sen- sori-motorische achtergronden blijven dikwijls bij kinderen op drie a vier jaar steken." „Ik ben nu veertig jaar bezig Dat betekent dat ik erg veel kinderen gezien heb en dat ik me erg veel met kinderen bemoeid heb en zo ben ik kennlijk in het Jaar van het Kind gekomen. Ik ben dus eerst lector kinderpsychologie geweest, dan twee jaar lector kinderpsy chologie en hoogleraar orthope dagogiek, en ik ben geëindigd he lemaal als hoogleraar orthopeda gogiek Nu ben ik met pensioen." - U wordt de moeder van de LOM-school genoemd. Waar staan de letters LOM voor? Prof. Bladergroen Leer- en opvoedingsmoeilijkheden, zonder dat je nu kunt zeggen dat het hier om echt defecte kinderen gaat. Wel tijdelijk gehandicapten - Hoeveel van die scholen zijn er in Nederland? Prof. Bladergroen Zeer veel Iedere stad van betekenis heeft er zeker twee. drie Men rekent op een zes procent van alle kinderen, maar in wezen is het 44 procent. Als ik de onrijpheid in het func tioneren van de kinderen in de ge wone scholen zie - en ik heb hele provincies onderzocht - dan is tussen 1950-1960 en de jaren '70 het aantal in dit opzicht bedreigde kinderen gestegen van 33 tot 44,5%. Kinderen die dus niet vol doende functioneren, niet op scoiale gronden, maar op een voudig neuro-technische gronden En met die kinderen heb ik erg veel medelijden Eigenlijk moeten ze een plafond witten op een reuze ladder met reuzekwasten die ze niet kunnen tillen; allen moeten ze falen, en dan krijg je psychiatrische stoornissen. - Het feit dat 1979 tot inter nationaal jaar van het kind werd geproclameerd, betekent dat niet dat onze maatschappij een beetje ziek is? JAAR VAN DE GEHAN DICAPTE Prof Bladergroen „Ja Kijk eens. we hebben een jaar van de vrouw gehad en een jaar van de dieren, en we krijgen nu een jaar van de gehandicapte ik vind het op zichzelf niet zo gek dat er op wereldformaat gekeken wordt waar men tekort komt. De eerste vraag die er hier bij het begin van het jaar van het kind kwam. was: we hebben het hier zo goed. is een dergelijk jaar voor Nederland wel nodig9 Als we nu kijken wat er in de commissie aan gegevens naar ons toekomt, dan zeg ik het liegt er niet om dat het jaar van het kind méér dan nodig is' Ik ben net op een congres in Berlijn geweest waar aan ik in discussie en lezing intens deelgenomen heb. en een soort eindconclusie was dat we eigenlijk bezig zijn met helemaal ..kind- feindlich' te worden dus een vijandige houding iegens de kin deren gaan aannemen, of ze niet willen hebben, of - als we ze aan nemen - ze zo gauw mogelijk te laten varen en ze naar de crèche sturen En het jaar van de vrouw als voorbereiding, of als onder steuning van de emancipatie houdt daar wel degelijk verband mee.' - Heeft u niet de indruk dat kinderen tegenwoordig de tijd niet meer wordt gegund om nog kind te zijn? Prof. Bladergroen .Ja Als ik nou bedenk dat er een verhaal naar ons toegekomen is - ik weet niet of het waar is. maar het ligt toch wel in de plannen - om de leerplicht op 1 jaar en 9 maand te laten ingaan JE MAG GEEN KIND MEER ZIJN - Dat is toch helemaal waan zin? Prof Bladergroen: ..Ja dat vin den wij ook. maar dan zeggen sommige psychologen dat een kind trainbaar is en ontwikkeling niet bestaat Het is weliswaar een eerste mededeling die in een commissie werd geuit, maar we kregen wel helemaal de rillingen Je mag geen kind meer zijn. je bent onmiddellijk al staatsburgertje dan." - Gelooft u dat een jaar van het kind iets uithaalt? Het is al lemaal goed en wel om veel te praten, maar zijn er ook ergens resultaten merkbaar? Prof Bladergroen: „Dat is eigenlijk de moeilijkheid. Een jaar van het kind. gezien de problema tiek volledig uitwerken is bijna vervolg op pagina 16 - A V

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15