UITEINDELIJK 1 MAANDAG 24 DECEMBER 1979 1. vervolg van pagina 15 niet haalbaar. Voordat je op gang bent en je gegevens en docu mentatie binnen krijgt van de ver schillende groeperingen, is er al een hele organisatie geweest. Bo vendien is het een zeer kostbare zaak. Wil je het een uitloop laten hebben, dan moet je verschrikke lijk goed gedocumenteerd zijn, er moet een groot documentatiecen trum komen - Eén van uw meningen is dat vrouwen die geen tijd hebben of denken te hebben om voor de opvoeding van hun kinderen in te staan, er beter aan zouden doen geen kinderen te krij gen Prof Bladergroen ..Omergeen te verwekken, laten we het zo stellen Tegenwoordig kan dat." - Wat brengt u tot zo'n stel- lingname? Prof Bladergroen ..Het is een biologisch gegeven dat de relatie moeder-kind een hele specifieke is. en dat het kind die specifieke relatie behoeft om zich vertrouwd en veilig te voelen om zelfstandig te worden In een project dat ik ge had heb zag ik bijvoorbeeld de taal van het gezinskind veel beter jit de doos komen dan die van het crèche-kind Aan een crèche-kind gaat men dan weliswaar taaicom pensatie-programma's geven, maar het wordt lege taal. want het moet in zijn spelen en zijn omgang zijn taal ontwikkelen Het leert de taal niet van de andere kinderen, maar van de volwassenen Het gaat hier om gegevens die na de oorlog internationaal zeer voor treffelijk onderzocht zijn, en ze worden volkomen in de prullen mand gegooid, zelfs door de wetenschap Men beweert dat je taal kunt trainen en men werkt met plaatjes, doch een kind ziet een plaatje waarschijnlijk niet eens goed Het moet met die dingen driedimensioneel werken, en dan zegt het: ..Dit is een theepot", en het herkent die aan de functie van net schenken. Dat is de grote moeilijkheid, dat men niet wil be grijpen dat het kind een levendige, creatieve ..handelaar" in de ken nismaking met de gewone dingen is. en niet met de plaatjes - Het moet de dingen kunnen vast pakken, betasten? Prof Bladergroen ..Ze moeten alles kunnen vast pakken, en als een kind een theepot kapot smijt, merkt hij dat hij het is die de wereld verandert. Dat is het creatieve moment. - dat is het gekke! Ik ben in het jaar van het kind getreden, •niet omdat ik het zo graag wou, maar omdat ik dit nog wel onder steunen wil een kind heeft het recht op aandacht van vader en moeder in een leefmilieu - dat bo vendien een nestgeur heeft, wat heel belangrijk is - waar het ver trouwd in is en waar het de ouders kan vertrouwen Als ik op het ogenblik de statistieken van de kindermishandeling zie merk ik dat er op enorm grote schaal mis handeld wordt Met andere woor den. men duldt het kind niet meer VADER EN MOEDER - Volgens u hoort een moeder haar kind zelf op te voe den? Prof Bladergroen ..Ja. Maar de vader ook. Het is niet dat ik de va der wil uitsluiten De moeder is evenwel de eerste twee jaar sterk gebonden aan het kind. Het gekke is dat iedereen denkt dat na de geboorte de hormonale verande ring van de moeder weg is. doch *Jie blijft nog wel enkele jaren be staan en functioneren Er is 'n ver schrikkelijk aardig onderzoek ge weest in Besanpon De moeders van de kinderen van een bepaalde crèche kregen allen een nieuw hemd dat ze een week moesten dragen, daarna wassen en terug brengen. De hemden werden in de crèche op een hoop gegooid en flink door elkaar gehaald. De hele club weet feilloos het hemd van de eigen moeder te vinden, hult zich erin. maakt er een pop van. gaat er op zitten en speelt dan echt." - Feministen zullen het met uw meningen wellicht wat moei lijk hebben? Prof. Bladergroen: ..Ja. Ik heb hier in Nederland soms nogal wat last met de Rooie vrouwen - Ik veronderstel toch dat u er niets op tegen heeft dat vrou wen zich in de maatschappij waar maken? Uiteindelijk heeft u het ook gedaan. Prof. Bladergroen: .Ik heb het ook gedaan en ik heb er geen pijn van gehad Het is moeilijk, maar op een gegeven moment heb ik moeten kiezen Toen mijn werk zo ver gevorderd was en er een hu welijk aan de orde was. toen heb ik neen gezegd Ik kon die kinderen niet in de steek laten, en anderzijds kon ik het de man niet aandoen - Van deze keuze nooit spijt gehad? Prof Bladergroen. ,.Nee. Want ik heb altijd kinderen om me heen gehad, door internaatswerk. door ze in huis te hebben Ik had een pleegzoon, de zoon van een over leden vriendin van me. en ik heb hem nooit zonder andere kinderen willen laten. Ik heb dus altijd een soort gezinsstructuur om me heen gehad - Er zijn natuurlijk gezinnen waar man én vrouw verplicht zijn uit werken te gaan om rond te kunnen komen. Wat zegt u dan tot die mensen? Geen kin deren? Of hoe ziet u die situa tie? Prof Bladergroen: ..Ik vind het een bijna onoplosbaar probleem Als het echt een noodzaak is dat vader en moeder uit werken gaan. dan is er vaak een oma of een tante die voor de kinderen instaat Zoiets is in kleinere gemeen schappen makkelijk haalbaar EENZAAMHEID - Als een kind constant door de grootmoeder wordt opge voed, bestaat het gevaar dan niet dat het zich helemaal op die grootmoeder toespitst en uit eindelijk de eigen moeder niet meer kent? Prof Bladergroen: ..Als het de crèche-juffrouw is die zoveel kin dertjes moet opvoeden, bij wijze van spreken, dan krijg je de een zaamheid Dat is de tegenpool. Bij de grootmoeder hebben de kin deren tenminste nog eén aan dachtspunt. De moeder riskeert inderdaad de ambivalentie van het kind tot haar Ik ken een gezin waar de ouders allebei uit werken gaan en hun twee kinderen hechten zich inderdaad aan de huishoudster die hen opvangt En de moeder heeft nu inderdaad last van jaloezie." - Welke betekenis hecht u aan de rol van de vader? Prof. Bladergroen: ,,De rol van de vader is die van de begeleider en ondersteuner van de moeder Het tweede is dat hij een helpende hand kan bieden. Hij kan met het kind spelen Hij heeft evenwel niet die hormonale structuur Waar ik erg de nadruk op wil vestigen is dat de handen van de volwassene voor de kinderen zo'n grote rol spelen Ze verraden de emotie. De vader heeft dikwijls sterkere en meer betrouwbare handen dan de moeder Zij heeft - letterlijk - een andere aanpak. De rol van de va der is misschien een wat aanvul lende Ik ken mensen met een tweeling: de moeder geeft de eerste de borst, en de vader de tweede de fles. en na verloop van tijd wordt er geruild." - De televisie zal ook wel een zeer nefaste rol spelen bij de opvoeding van kinderen, dacht ik. Prof Bladergroen ..Mijn indruk is dat kinderen er veel te vroeg voor gezet worden en er niets van zien. Ik heb er onderzoeken over gedaan voor hun twaalfde jaar zien ze geen reguliere beweging op het scherm, laat staan in het verkeer Ze doen er echt jaren over om exact te kijken naar wat wij ze aanbieden. Dat bewegende beeld trekt bovendien de ogen uit elkaar - daar komen nu Amerikaanse pu blicaties over - waardoor er lees stoornissen ontstaan Ik vond net tijdens mijn vakantie in Ierland een artikel overgenomen uit een Ame rikaanse courant, waarin gezegd werd dat televisie-kijken aan kin deren volledig verboden zou moeten worden daar het aantal leesstoornissen erdoor in Amerika zienderogen toeneemt." - Wat denkt u over die vele kinderen die tegenwoordig moeten opgroeien op die enkele vierkante meters van een flatje vijf of tien hoog? Prof Bladergroen ..Nou, dat is, geloof ik, cruciaal We hebben net in Berlijn die hele bouwvergade- ring gehad met de bouwtoelever- ingsbedrijven, met de architecten, met sociologen, psychologen, pe dagogen waar de eindcon clusie was dat de bouw kind- feindlich is Hoe lossen we dat nu op? Er zijn experimenten dat men binnen in flats de ontmoetings plaatsen voor kinderen bouwt, en dat vooral ook het veld rondom een speelgelegenheid voor kinderen moet zijn. In Kopenhagen heb ik in de bewoning een hele zorg voor het kind ontmoet. Kinderen mogen er niet hoger dan op de derde ver dieping wonen omdat anders het zicht op de wereld verandert. De ruimten die kinderen toebedeeld krijgen, worden niet door de ar chitecten bepaald - zij krijgen er wél de schuld van - maar door de overheden!" - U vindt het van groot be lang dat kinderen over voldoen de bewegingsvrijheid kunnen beschikken. Kunt u even ver klaren waarom? OER-ELEMENTEN Prof. Bladergroen ..Omdat vanuit de beweging het kind de ruimte leert verkennen en zijn li chaam aan de ruimte aanpast en weet hoe het zich moet coördine ren om ruimte af te leggen, te overbruggen. Er zijn essentiële dingen die het kind moet hebben In de eerste plaats, zand. water, vuur: de oerelementen. - daar moeten ze mee kunnen spelen zonder gevaar Ze moeten kunnen ontdekken dat zand en water kun nen gebakken worden tot stenen Dat is gewoon het oergebeuren van onze hele cultuur De mens is een creator, de aap niet. Het eerste wat kinderen ook bouwen is een hut. maar als ze helemaal geen hut meer te bouwen krijgen omdat ze de ruimte niet meer heb ben. dan blijven die kinderen in een passieve ruimte zitten die ze niet verkennen en waarvan ze de kwintessens in wezen niet van meet af aan ervaren. Het tweede is dat ze. wanneer ze wat groter zijn en naar buiten gaan. in hun spel zoeken het klimmen het springen naar beneden - dus de hoogte, de diepte, de verte het zich op het water voortbewegen, het in het water zijn. en kijken wat je met de dingen doen kunt." - Wat wenst u een toekom stige moeder vooral op het hart te drukken? Prof. Bladergroen ..Als je een kind hebt. is het een zo kostbaar bezit, want het is de mens van de toekomst!"

Leusder Krant | 1979 | | pagina 16