JAAH VAX HET KIN» Jaar van het Kind Vrede Leerlingen over Kerst, Oud en Nieuw, en het „Jaar van het Kind" Kerstmis Oud en Nieuw UITEINDELIJK 1 m MAANDAG 24 DECEMBER 1979 1. C L-5 ^JLULA "UHVA/ -/vi'G.-t DOOR JURVANGINKEL In het vrijwel verstreken Jaar van het Kind hebben we kinderen gevraagd hun me ning op papier te zetten over Kerstfeest, Oud en Nieuw, Vrede en Het Jaar van het Kind. Leerlingen uit de zesde klas van de Prins Maurits- school in Barneveld ver trouwden hun indrukken aan het papier toe. Uit de berg in zendingen hebben we een selectie gemaakt, die u op deze pagina aantreft. Verder enkele gedachten van leerlingen uit de tweede klas, die in een paar zinnen laten weten hoe zij over Kerstmis denken. Voor alle duidelijkheid: de teksten zijn overgenomen, zoals ze door de kinderen op papier zijn gezet. De Ambonesen vieren het bijna allemaal zoals het hoort. De zondagschool kinderen gaan op de kerstavond wat voor de ouders spelen om ze te laten zien hoe het ongeveer gebeurde. Ook zingen ze kerstliederen, of nederlanders dat ook zo vieren weet ik niet. Wat betekent kerst voor mij? Kerst betekent voor mij iets waarmee ik me blij mag voelen en dat ik mag weten van Jesus en God Hoe hij geboren is. Manda Abraham Je moet het kerstfeest met je verstand en heel je hart vieren Het betekent voor mij dat het blijdschap en liefde is. Klaas van de Bosse Sommige mensen gaan op wintervakantie, en breken iets Daarom kunnen ze net zo goed naar de kerk gaan en het echte feest daar vieren Het kerstfeest betekend voor mij dat we op school vertellen uit de bijbel en thuis eten we soms lekker en we hebben ook een kerstboom. Johnny van Luttikhuizen En die cadeautjes en het lek kere eten ach, het is alle maal wel gezellig, maar doen we het eigenlijk niet een beetje omdat we het zelf zo leuk vin den? De echte betekenis van het kerstfeest is dat je in Jezus ge looft en dat je naar de kerk gaat en dat je luistert hoe de Heere Jezus is geboren en dat je er verder de hele dag aan denkt. Je moet er ook aan denken dat hij geboren is, ook om jóu zon den te vergeven en dat je daar dan aan denkt. En de kerstman hoeft ook niet te komen om ca deautjes te brengen want God hoef je niet te zien als een Sin terklaas die alleen maar ca deautjes weggeeft. Het kerstfeest betekent voor mij dat het gezellig is in huis en dat we 's avonds de kaarsen aansteken. En dat je aan de Here Jezus denkt en aan de herders en de engelen. En dat de wijzen helemaal uit het oosten kwamen om het kindje Jezus, dat koning is over Hemel en aarde en dat je pro beert niet meer te zondigen (wat wel niet lukt maar je moet het altijd proberen en de moed niet opgeven) Daphne van de Berkt Kerstfeest betekent voor mij een grote herinnering aan Je zus hoe hij voor mij en ook voor jou aan het kruis gestorven is. om onze zonde te vergeven Anja van de Kamp Arda van Garder Kerstfeest betekend voor mij een feest waar de mensen aan god moeten denken en niet aan de Kerstman of de kerstboom want die vergeven je zonden niet en God wel. Jezus is voor ons gestorven om de zonden van de mensen op aarde te vergeven en dat mogen wij niet verpesten zoals aan de kerstman denken en aan de kerstboom. Frans Strijbos Met oud en nieuwjaar gaan de mensen met vuurwerk schieten, en vaak drinken ze zich nog dronken ook Maar dan moet je op de weg ook nog oppassen dat je niet omverge reden word door een of andre dronkaard. Om twaalf uur vlie gen de mensen uit hun stoelen om iedereen die ze tegen ko men maar Gelukkig Nieuwjaar te wensen. Ik vind dat de mensen ook moeten denken aan oudevan- dagen en dieren die er bang voor zijn en er niet tegen kun nen. Ze moeten ook om an dermans spullen denken en oppassen voor mensen dat ze geen rodje in het oog krijgen want de ziekenhuizen krijgen elk jaar opnieuw weer mensen die de arm verbrand hebben of het been of het gezicht. Ella van Essen Met oud en nieuw gaan we ook naar de kerk, en als we uit de kerk zijn dan gaan we bid den en als we hebben gebeden wensen we elkaar goed jaar toe. En als we dat hebben ge daan gaat mijn moeder oliebollen bakken. En dan gaan we naar de beide buren een gelukkig nieuwjaar wensen Maar we gaan ook vuurwerk afsteken, dat vind ik ook leuk maar het is wel gevaarlijk. Francien Wenno Het jaar van het kind moet meer gebeuren, het kind heeft net zoveel rechten dan de gro te. Mishandel de kinderen niet als ze een koekje uit de trom mel gepakt hebben, geef ze dan een standje of een tikje op de vingers (met je hand) Ik merk niet veel van ..het jaar van het kind". Als je bij de slager staat en je bent allang aan de beurt dan laten ze je gewoon wachten En als je een keer iets laat vallen dan zullen ze heus niet helpen hoor. Maar er zijn ook wel dingen waaraan je kunt merken dat het het jaar voor het kind is. Anja van de Kamp Het „Jaar voor het Kind" is erg belangrijk, omdat er arme kindertjes in de wereld be staan. en nü nog. Het is een goede organisatie voor de arme kinderen in de arme landen. Ze gaan festivallen organi seren en van het geld wat ze er aan verdienen sturen ze naar de armé kindertjes. Het is een grote en goeie organisatie die men laat doen. Ja, het „Jaar van het Kind" is erg belangrijk voor ons allen om ook te denken aan de ar me kinderen die geen kleding, voeding en water hebben. Denk niet aan jezelf, maar ook aan anderen! Vrede in de wereld is erg be langrijk want er sneuvelen vele mensen door die vreselijke kernwapens die we nu hebben, in de tweede wereld oorlog sneuvelden er 6 miljoen Joden door de haat van de Duitsers We moeten oppassen voor de 3e wereld oorlog, die nou fataal kan worden. Amerika en Iran (Perzié) bedreigen elkaar. Het gaat maar over 1 man, de Sjah van Iran. die Chomeinie is erg opvliegend, het is ook niet goed dat hij geld zet op het hoofd van de sjah, hij bid ook of de Sjah mag sterven. We moeten de wapens de wereld uit doen. laten we alle wapens bijvoorbeeld met een raket de ruimte in sturen, die blijft wel zweven. Arnoud ter Harmsel IEDEREEN (in de rijke lan den) zou tevreden moeten zijn met wat hij of zij heeft. Els Voshol Vrede is erg belangrijk want als er oorlog is vallen er erg veel doden. En dat moeten we voorkomen. De mens vernietigd de mens zelf nog een keer. als men doorgaat met de neutronen bom de atoombom enz. De mens moet alles de wereld uit doen dan zal er ook meer vrede zijn reken ik op. Gert van de Hee De mensen geven geld voor mensen in arme landen Ze hebben nauwelijks kleren, eten. een huis. We moeten ze helpen! En dan zegen mensen nog wel een ja hee kan ik iets lenen ik heb geld nodig Hoe kan dat nou. hij heeft mooie kleren, mooie schoenen en heeft geld nodig! En de arme mensen in India. Indonesië over de gehele wereld haast geen kleren geen schoenen en zij leven er van. Vrede is zeer belangrijk voor de hele wereld, want op elkaar schieten heeft toch geen nut De mensen moeten het pro beren met hun mond af te ma ken en niet meteen het geweer pakken kx/v>k^Jt/yl daJ: cjod, TMsZCj&AfctrTlc-non owe. Martin Lagerweij Vrede is erg belangrijk. De mensen kunnen tegen de oor logen vechten om bijvoorbeeld eerst de wapens de wereld uit te helpen. Als er gedood wordt in de oorlog weten ze soms geen eens waarom ze het doen. laat ze dan ophouden met oorlog voeren Barend Lagerweij Vrede is verschrikelijk be langrijk. Je kunt ten eerste die naar rotbommen uit de wereld doen (een z'on bom kan Ne derland van de kaart vegen tenminste met kernwapen) Geef het geld aan armen dan ontstaat vrede (Zet dit stukje alsjeblieft in de krant, dit stukje over vrede!) Vrede is erg belangrijk, om dat miljoenen onschuldige mensen worden zomaar ge dood. Kijk maar naar de men sen van Cambodja, de mensen moeten vluchten om dat ze niet meer in hun eigen land kunnen leven. Ja we kunnen er wat te gen doen door lid worden of zo n club te steunen tegen de oorlog of kernwapens. Harold Tohata Vrede is erg belangrijk Want als er een oorlog uitbreekt is dat niet zo best. want eén atoom bom kan verschrikkelijk veel dood en verderf zaaien onder de mensen. Want God vindt het erg als je naar elkaar loert met een ge weer in je hand. Dirk de Jager

Leusder Krant | 1979 | | pagina 17