Honger zal ook in de tachtiger jaren niet te stillen zijnn OMWIKKELIMiSIUJLI» Hulpverleners vaak voor onoplosbare problemen UITEINDELIJK *U MAANDAG 24 DECEMBER 1979 mt. VEERTIEN MILJOEN Honger en voedselgebrek, er Is nauwelijks een onderwerp te bedenken dat in de afgelopen tien jaar meer in de belangstel ling heeft gestaan dan de voedselproblemen waar miljoe nen mensen op deze wereld mee ta maken hebben. En ook voor de jaren tachtig - die direkt al beginnen met het jaar van de vluchteling - is die belangstel ling hard nodig. Wie alle in het westen gehouden acties in de jaren zeventig om geld. voedsel, medicamenten, kleding en zovoorts bij elkaar te krijgen op een rij zou zetten, zal het gevoel krijgen dat er in de probleem- landen - voornamelijk In Afrika, Zuid Amerika en Zuid-oost Azië - heel wat bereikt moet zijn. He laas, alle goede bedoelingen van gevers en hulpverleners ten spijt, er Is nog vrijwel niets ge beurd. En dat is geen klacht om dat er niet genoeg Is gegeven of geholpen, maar omdat er zoveel te geven en te helpen is, omdat de problemen ter plaatse vaak zo onmetelijk veel groter zijn dan je je in Nederland kunt voorstellen. Dat idee van die geringe vooruit gang ondanks alle gedane inspan ningen bekroop ons toen wij vorig jaar voor de 3e maal in de jaren ze ventig een bezoek brachten aan de plaats Tiznit, in het zuiden van Marokko. En dan ben je hier eigen lijk nog niet eens in zó n slecht oord. want wie op de kaart kijkt, bespeurt zo hier en daar zelfs nog een streepje groene verf. De stad ligt aan de voet van het Anti-Atlas gebergte en, hoewel nog bijna een half continent van de Sahel verwil derd, hier tref je al een flink stuk Afrikaanse problematiek aan. Het is ronduit verbijsterend om na ja ren op een plaats terug te komen publicatie van de Stichting Mensen In nood, een van de grootste hulpverleners die van uit ons land onder andere In het Sahel gebied hulpverlenen. Een opmerking die tekenend is voor de onmacht die veel hulpverle ners en hulpverlenende instan ties voelen. Naast die veertien miljoen hongerdoden per jaar leven er nog honderden mil|oenen mensen, die nèt niet van honger sterven. Men sen, met een nog tragischer lot dan de doden Eeuwige honger, je ziet dat overal op dit continent, houdt de mensen van de wieg tot het grat klein en zwak Kinderen, die altijd honger lijden, worden ook in hun verstandelijke ontwikkeling ernstig of zelfs onherstelbaar geschaad Een nieuwe generatie die mee had kunnen helpen uit de problemen te komen, sterft in het eerste levens jaar of komt niet aan volwassen heid toe En zo gaaf het jaar in jaar uit, zonder uitzicht op verbeten ïg En naast de lichamelijke zwakheio zijn de bevolkingen van hele lan den vaak geestelijk door de honger niet in staal enige weerstand te bieden. Het is dan ook geen won der dat dictators het op dit con tinent zo makkelijk voor het zeg gen krijgen. Maar ondanks alle honger doden. alle hongerenden en alle nog steeds niet gerealiseerde projecten en nieuwe tegenslagen blijft de hulp doorgaan, moet ze ook door blijven gaan We zullen ons met zijn allen meer, nog meer dan in het verleden al gebeurde, in moeten spannen om daar waar het nodig is bij te dragen aan een op lossing van problemen als onder voeding, slechte medische ver zorging. onderontwikkeling, slechte behuizing en vaak veel te- grote gezinnen Allemaal proble men die nu nog steeds honderden miljoenen mensen vrijwel elke zin aan het leven ontnemen. Laten we daar de komende dagen even al lemaal bij stil staan. Water is sporadisch te verkrijgen en verdampt In de open komme tjes snel bij de extreem hoge temperaturen. „In 1978 stierven veertien miljoen mensen - in aantal de hele Nederlandse bevolking - ten gevolge van honger en on dervoeding. Ook dit jaar zal het zo zijn en het volgend jaar en het eind Is niet In zicht" en dit wordt dan nog wel geschreven In een Kinderen In het Sahelgebied. waar nog vrijwel de zelfde plaatsen aan de Afrikaanse Middellandse zeekust voor toeristen min of meer als attractie in stand wordt gehou den. tref je hier aan als de bittere werkelijkheid van alledag. Water dat vaak alleen - ongezuiverd - uit een bron te krijgen is, ëls het er al is, mensen gekleed in jute zakken en Amerikaanse blikken die overal dienst voor doen, hier als wieg, daar als dakbedekking En hier sta je nog maar aan het voorportaal van een wat betreft de voorzienin gen voor zijn inwoners voor de meesten ellendig continent. SAHARA We staan hier ook aan de rand van de Sahara, die - steeds verder oprukkend naar nu nog een beetje vruchtbare gebieden - het groot ste deel van Noord Afrika in beslag neemt. En ook hier. in het op veel plaatsen vrijwel onbegaanbare Sahara gebied met bergtoppen ver boven de 3.000 meter, zand-, grind- en steenwoestijnen, kom je mensen tegen, vaak niets meer bezittend dan de schamele kleren die ze dragen en een stok in hun handen. Het is hier voor iedere westerling onbegrijpelijk hoe deze mensen zich in leven houden. Verder naar het zuiden, waar de Sahara overgaat in een savanne gebied, ligt de Sahelzöne. in de afgelopen tien jaar tal van malen, zo niet constant, een rampgebied. De bestaansmogelijkheden voor de voor het merendeel als noma den rondtrekkende veetelers wer den hier tot vrijwel het nulpunt ge reduceerd door de droogte die dit gebied een aantal jaren aaneen trof. Dit ook. is het gebied dat een tijd lang in het internationale mid delpunt van de hulpverlening heeft gestaan. Maar ook hier weer, ont dek je de gigantische problemen waarvoor hulpverleners staan. Af standen waar wij ons geen voor stelling van kunnen vormen moe ten overbrugd worden in verzen gende temperaturen. Temperatu ren zo hoog, dat soms medicijnen erdoor onbruikbaar werden. Als er op de schooltjes al lesmateriaal is, moet dit vaak door twee of meer kinderen worden gedeeld. Foto's werden beschikbaar gesteld door de Stichting Mensen in Nood te Den Bosch.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 21