Hoera voor de Eenheidsbeweging! TERUGBLIK 22 UITEINDELIJK MAANDAG 24 DECEMBER 1979 Commentaar aangeboden door medewerker ter plaatsing in het dagblad „De Eenheid" van 26 december 1989. Ter visie van het bureau op 23 december. Goedkeuring van De Censor, behoudens enkele wijzigingen. Nu we op de drempel staan van de negentiger /aren is het goed nog eens terug te blikken op het eerste decennium van de glo rieuze Eenheidsbeweging, waar van dit blad de krachtigste, recht vaardigste. eenvormigste en eni ge spreektrompet is Dat feit al leen al is een van de duidelijkste voorbeelden van de triomfantelij ke opmars van de Beweging. Wie had m het laatste van de zeventi ger jaren kunnen bevroeden dat minder dan tien jaren later aan één van de grootste plagen van de Ware Democratie de verschijning ven een rommelig, onoverzichte lijk, inhoudelijk warrig aanbod van tientallen kranten, tijdschriften en per odieken een dodelijke slag zou ziin toegebracht9 Bi/na ver geten z./n de bonte, slecht- gedrukte bladen die soms op het laatste moment voor verspreiding gedrukt werden en daarom een weinig afgewogen indruk maak ten De drie dagen speling in deze beschaafder tijden in acht geno men worden geeft de mogelijk heid tot reflectie, tot afweging en tot controle door het bureau (Ad vies Censor laatste zinsdeel met opnemen Kan aanleiding geven tot misverstanden Anders in voegen „noodzakelijke Maar ook op andere gebieden is het maatschappelijk bestel door drongen van de noodzaak tot Eenheid Hoe zouden wij anders tot bezadigd oordelen kunnen komenDe politieke partijen za gen dat gelukkig in, al moest een enkele overreed worden (Advies Censor, bijzin onnodig), onder druk van de Grote Dreiging uit het Oosten. Die realiteit is nu zo inge bakken m het dagelijks leven dat niet iedereen meer weet wat de afkorting GDO betekent De vak bonden zagen het in en hieven zichzelf op (Advies Censor: niet opnemen, kan aanleiding geven tot deviaties) De breedste lagen in de bevolking zagen het in en stelden zich onvoorwaardelijk r achter de Gids op. Deze held. tot dan toe leider van een kleine maar koppige partij greep de macht (Advies Censor, liever, begreep zi/n verantwoordelijkheid) Nu al tien jaar leidt hij de Eenheidsbe weging en wij. De Eenvormigen, zoals de eretitel van het dankbare volk terecht luidt, wensen hem nog vele, vele aren Gidsschap toe. Goed, wij hebben veel van de onnodige luxe goederen moeten opgeven Toegegeven, de handel heeft geleden Oké. we hebben nauwelijks te vreten (Advies Cen sor. laatste zin onnodige toevoe ging) Maar we zijn een Vrij Volk gebleven. We kunnen ons hoofd hoog dragen We kunnen spuwen op het verachtelijke gelaat van de GDO En dat doen we ook, sym bolisch. elke derde dinsdag van de maand De ontberingen die wij moeten ondergaan (Advies Censor: liever ,,de vri/willige opofferingen die wij ons vreugdevol getroosten") val len m het niet bij de gedachte dat wij ons vrij kunnen voelen (Advies Censor: ,,vrij zi/n") en bij ons houtvuur de traditionele liederen kunnen aanheffen In het laatste aar van dit decen nium mochten wij ons verheugen in een nieuwe overwinning op de GDO Die is nu, en voorgoed, te ruggevallen tot achter de Po en er is goede reden om aan te nemen dat vóór de volgende tien jaren voorbij zijn de vi/and in machtelo ze woede tot achter de Bosporus is gedrongen. Aan wie danken wij daP Ja, aan de Gids. Deze bril jante strateeg wist in een schitte rende manoeuvre zich bijna zon der verliezen van Brindisi terug te laten vallen op de Po, waar hij de GDO een vernietigende slag toe bracht en bovendien elf vaten olie veroverde Hoera, hoera, hoera (Advies Censor: niet overdn/ven. Dit begint ironisch te klinken) De energievoorziening heeft er in geen jaren zo goed voorge staan Nadat w// de Scandinavi sche bossen verloren hadden, door de laaghartige introductie van een nieuw front, waren er on der ons die wanhoopten Ja, sommigen gingen zover de Een heidsbeweging de schuld te ge ven Maar, het was ook een koude winter en de aanplant van nieuwe wouden had nogal wat voeten in de aarde. Niettemin, de twijfelaars zagen hun fouten in en maakten deze ruimschoots goed door zich vrijwillig te melden voor de batal jons die er in Noord-Duitsland voor zorgden dat binnen af zienbare tijd onze kachels weer roodgloeiend staan. Dat infiltraties voor een hoog sterftecijfer in het betreffende gebied zorgden, in teresseerde hen niet Zij wilden niets liever dan hun trouw aan on ze Gids bewi/zen door met gevaar voor eigen leven de tedere zorg voor de jonge loten op zich te ne men. Wij bewijzen hen posthuum eer (Advies Censor: voorzichtig! Het gaat hier tenslotte om straf- bataljons). Het oorlogsbeeld is duidelijk. De Eenheidsbeweging consoli deert zich en zal zich vanuit ver sterkte posities vernietigend ma nifesteren. De korte, we mogen wel zeggen zeer korte verbin dingslijnen zijn daarbij slechts een voordeel Een terugslag hebben wij ondervonden toen de Bretonse bevolking, met de lafhartige moti vering dat zii het koud had, toegaf aan de eis van de Dikke Moefti in Londen en het gebied zonder slag of stoot overgaf En dat voor vijf honderd vaten van dat smerige zwarte vocht' Je maag komt ge woon in opstand. (Advies Censor: het aantal vaten hoeft met ge noemd te worden. Je zou mensen in verleiding kunnen brengen). Over de positie aan het oost front hoeven we ons geen zorgen te maken De Zwitserse bergen zijn een onoverkomelijk obstakel gebleken. De overlevende dap pere Zwitserse bevolking is bij Lyon in luxe onderkomens ge kwartierd en geniet extra rantsoe nen. Dat en de dappere tegen stand waardoor Normandie be houden bleef, geeft ons de stellige overtuiging dat ook volgend jaar een goed aar zal zi/n. Een reden temeer om de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien is de verstandige maatre gel ter bevordering van het ge boortecijfer In geen zeven aar is het zo hoog geweest. Wizien hierin een hernieuwde volks kracht die echt niet alleen is geïn spireerd door die paar blokken hout per week extra! Nee, dat echtparen deze stap weer durven nemen, ondanks het gebrek aan medische voorzieningen en art sen komt voort uit een besef van verantwoordelijkheid en de Ne derlandse bevolking zal, als de trend zich doorzet, eind volgend jaar de drie miljoen passeren Nu de slag bij de Po zo succesvol verlopen is, is het niet ondenkbaar dat binnen een half jaar opnieuw penicilline beschikbaar komt voor de burgerbevolking. Een goede steun voor het moreel was deze kerstviering de beschikbaarheid van een kerstboom voor elke hon derd gezinnen. Niet alleen heb ben zij vreugdevol het Kerstfeest kunnen vieren, maar zij mogen de boom ook daarna houden Niets dan lof voor de Eenheidsbewe ging. die met deze geste de hoop m ieders hart heeft doen herleven (Advies Censor: een ernstige mis ser. Hiemee wordt gesuggereerd dat er wanhoop is geweest). Dat er in enkele nederzettingen relle tjes zijn geweest rond de verdeling van de bomen is zeer betreurens waardig en een aanfluiting van de Eenvormige waardigheid Maar al met al kunnen wij terug zien op een goed jaar. Wat niet iedereen weet is dat de termijn verstreken is dat Nederland geen stem had in de Eenheidsbewe ging Onze nationale schande, de fatale aarzeling om in de begin dagen van de Crisis de Eenheid te omhelzen, is nu toch teniet ge daan. Twee vertegenwoordigers in de Bewegmgsraad, die twee honderd leden telt, lijkt niet veel, maar met het wegvallen van de Verenigde Staten uit het bond genootschap vorig jaar scheelt het in ieder geval de helft van de afgevaardigden Hierbihaasten wii ons natuurlijk nogmaals te be treuren dat dit grote land heeft op gehouden te bestaan Maar onze invloed wordt verhoudingsgewijs groter. Tenslotte spreken we onze vreugde uit over de blijde ge beurtenis in het gezin van de Gids. Na jarenlang kinderloos gebleven te zijn tot verdriet ook van de Een heidsbeweging, heeft hij nu dan toch een Erfgenaam. Het voort bestaan van de Eenheidsbewe ging is met de geboorte van een nieuw Symbool toch voor ten minste vijftig jaar verzekerd. De Eenheid stelt zich van harte achter de suggestie van een groot deel van de Bewegingsraad om de Jonge Gids de eretitel „sjah" te verlenen, ter herinnering van de grote man die viel in zijn strijd te gen het verschijnsel dat nu de GDO is. Anderen wijzen erop dat de regeringsperiode van deze keizer weinig verheffend was, maar hij hield toentertijd toch maar de energiestroom op gang! Op deze plaats nog een zojuist binnengekomen bericht uit het le gerhoofdkwartier bij Avignon. Er bestaat geen enkele twiifel dat de vijand de Pyreneeén niet kan pas seren De inzet van de Zwitserse vrijwilligers maakt dat onmogelijk, in de komende dagen wordt slag geleverd. Wij zien die met ver trouwen tegemoet. Noot van de Censor: de mede werker noemt in dit commentaar steeds nationaliteiten, terwijl dat door de Eenheidsbeweging toch als ongewenst wordt be schouwd. Ook benadrukt hij steeds minder succesvolle kanten van onze Glorieuze Sa menleving. Conclusie: de man is politiek onbetrouwbaar. Het is hopeloos te proberen het artikel van ironische ondertonen te ontdoen. Het bureau stelt voor het artikel niet te plaatsen en een andere medewerker te zoe ken. De verschijning van het blad kan wel enkele dagen wor den uitgesteld. De Censor: Fred Moormann. ÏWW^Wc I- -f. f f V: *9 T.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 22