Nationale Boomplantdag volgend jaar 26 maart Opnieuw aanrijding op overweg Inspraak ter discussie Kursusprogramma Blijhof Het gaat goed met de Cine Club Leusden Lezing Ger. Bond Wijkorgaan Groenhouten: I.V.N. start groene cursus Geen kinderclub EERSTE CINERCATEN UITGEREIKT plaatselijk nieuws Commentaren/ Aleiiiiifjen DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 Bf»j jSflPP jtt1*—fliï LEUSDEN De Speel- en rekre- atlevereniglng Blijhof, Ansfriduslaan 49, heeft voor het nieuwe jaar een aantal nieuwe kursussen op het pro gramma staan en zet een aantal oude voort. Het kursusprogramma omvat de volgende onderdelen: MAANDAG varfóf* 7 januari 1OQ0,uitf. Poppenmaken van jute. klei, stof enz o I v llona van den Burg tel 4225» 10 lessen f30.— exclusief materiaal met-leden f 40.— DINSDAG vanaf 15 januari 16 00 - 17 30 uur. Kreatieve kinderkursus 8 t/m 10 jaar. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40 - per jaar. f 20.50 per half jaar f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze mspekteur bezor ging. overdag 03420-6141. na vijf uur 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto s). bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom binatie te Barneveld. o.l v Karin Oskamp tel 42015 10 lessen f 15.— inclusief materiaal met-leden f 25.—. WOENSDAG vanaf 9 januari Volksdansen o.l.v llona van den Burg tel 42252 10.00-11 30 uur volwassenen. 10 lessen f 25,— met-leden f 30,— DONDERDAG vanaf 10 januari Bloemschikken o.l.v. Marion van der Kamp tel 42706 10 00 uur 10 lessen f 30.— exclusief materiaal met-leden f 40.—. bij voldoende belangstelling ook Bloemschikken o.l.v Rob Zandvoord tel. 45121 20 00 uur 10 lessen f 30.— exclusief materiaal met-leden f 40.—. DONDERDAG vanaf 10 januari 19 00 uur Kreatieve handvaardigheid o.l v Cathja Prast tel 43083 10 lessen f 30.— exclusief materiaal met-leden f 40.— DONDERDAG vanaf 17 januari 16 00-17 00 uur Kreatieve kinderkursus 6 en 7 jaar o I v. Marianne Kleuters tel 43516 10 lessen f 15.— inclusief materiaal I niet-leden f 25.—. Opgave nieuwe leden Elly v d Pijl. Krakhorst 5. tel. 44405. i Peuterspeelzaal Blijhof I Ansfriduslaan 49, tel 41627 Peuterspeelzaal Blijhof II Smoussesteeg 2. tel 44574 Kontaktpersoon speelzalen Marga Kool. Brinkhorst 22. tel 43622 LEUSDEN - Op vrijdag 4 januari hoopt D V Drs C A. v d. Sluys. uit Veenendaal. voor de afd van de Ge- ref Bond te Leusden. in het Jeugdge- bouw aan de Ooievaarshorsterweg een lezing te houden over ..De Ge meente van Thyatira. waar de tucht niet funktioneerde", na.v Openb 2 18-29., Aanvang 8 uur ledereen Is hartelijlcwelkom.. LEUSDEN De kinderclub van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) zal de eerstkomende twee zaterda gen. 29 december en 5 januari, geen doorgang vinden l.-fl.®3 - LEUSDEN De Nationale Boom feestdag wordt in 1980 gehouden op woensdag 26 maart. De landelijke viering, waarbij een bekende per soonlijkheid met het planten van een boom het goede voorbeeld geeft, vindt die dag plaats in Zwolle in ver band met het 750-jarig bestaan van deze stad. Dit heeft het Landelijk Comité Nati onale Boomfeestdag bekend ge maakt. Wie de bekende persoonlijkheid zal zijn is nog niet bekend Dit jaar was het H M Koningin Juli ana die in Baarn de officiële boom planting verrichtte. Zij was overigens die dag met de enige met de spa in de hand. want verspreid over 522 gemeenten deden ruim 113 000 kinderen hetzelfde De kinderen die bij het boomplantge- beuren worden betrokken, zijn alle maal leerlingen van de 5e en 6e klas sen van de basisscholen Door lessen, dia- en filmvertoningen, excursies e d wordt hun aandacht gevestigd op het belang van bomen en bossen voor ons leefmilieu en op de noodzaak om ons land leefbaar te houden Het planten van bomen en struiken vormt het hoogtepunt van zo'n we kenlange voorbereiding De gemeentebe.turen en de hoof den van gemeenelijke beplantgen hebben inmiddel een informatie pakket toegestuurl gekregen waarin een boekwerkje rret praktische wen ken voor de vierng, enkele folders over het hoe er waarom van de Boomfeestdag, hit beschikbare le smateriaal, een bomfeestdagaffiche en een aanmeldiqsformulier Aan melding voor deehame moet vóór 1 januari 1980 gesclieden Het informatiepaket is aan te vragen bij het Landelijk Scretariaat Boom feestdag. Griffioelaan 2 te Utrecht tel 030-852404. Vorig jaar werden in het kader van de Boomplantdag ook door de Leusdense jeugd jonge bomeneplant. (van de redaktie) LEUSDEN Het gaat goed met de Cine Club Leusden. zoals bekend de nog niet zo lang gele den opgerichte amateur-film- club, waarin Leusdenaren (man nen èn vrouwen) die zich wat beter willen oriënteren ten aan zien van het maken van hun 8 mm filmpjes, van harte welkom zijn. Cine Club Leusden heeft na haar oprichting al verschillende informatieve en werkavonden achter de rug. Want dat is uiter aard de bedoeling: van elkaar en met elkaar beter en vooral ook bewuster leren werken met film. Er worden regelmatig films ver toond van de leden en ter herin nering aan een dergelijke „pre mière" voor een groter publiek, heeft Cine Club Leusden het uit reiken van zogenaamde Cinefi- caten ingesteld. In de club-bij eenkomst van 5 november werden de eerste vier Cinefica- ten uitgereikt. Van de uitgereikte Cineficaten wordt een register bijgehouden van de première datum. Het programma van de Cine Club Leusden voor de eerste helft van 1980 ziet er voorlopig als volgt uit 7 januari: toelichting opdeakti- viteiten van de Filmclub Apel doorn door vertegenwoordigers van die club 4 februari: informatie-avond, waarbii iedereen eiaen appara tuur meeneemt Verder zal die avond aandacht worden besteed aan de voorbereiding van de le denvergadering. 3 maart: Titel-werkavond en gebruik van polaroid instant-ca mera. 14 april: Draaiboek-avond Praten over hoe je een draaiboek moet samenstellen 12 mei: Montage-avond Pra ten over het monteren van films (niet alleen praten, maar ook doen) 2 juni: filmavond, met films, waarvoor van tevoren aan de le den opdrachten zijn verstrekt Alle bijeenkomsten worden gehouden in de schaapskooi van Boederij Groot-Krakhorst in De Wetering Op 10 december vond tijdens een bijeenkomst van de Cine Club Leusden de première plaats van een dokumentaire over het wandelpark Pincenhof De film werd gemaakt door Wim Veen in samenwerking o m met de werkgroep Milieu Edukatie van het Comité Milieuzorg Leus den Het is de bedoeling, dat van deze film op een later tijdstip ge bruik kan worden gemaakt op bijvoorbeeld scholen ter onder steuning van lesbrieven over na tuur en milieu e d Wie belangstelling heeft voor Cine Club Leusden en lid wil worden kan informaties inwin nen bij het secretariaat van de club. Kornoelje 14, telefoon 42805. (Max Bremer). LEUSDEN Vorige week donder dagmiddag vond opnieuw een aanrij ding plaats op een overweg. Ditmaal reed de 35-jarige automobiliste R. J. M. uit Bilthoven met haar perso nenauto op de overweg in de Lock- horsterweg tegen de locomotief van een trein rijdend in de richting Amersfoort en bestuurd door de 28- jarige machinist W. J. L. uit Hoevela ken. De auto van mevrouw M. werd totaal vernield, de trein liep geen noemenswaardige schade op. Mevrouw M. deelde de politie mee dat zij in gedachten verzonken achter het stuur had gezeten en de knipper lichten niet had opgemerkt. Bij de botsing werd ook een paal met knip perlichten uit de grond gereden. Deze botsing tussen een auto en SCHANDE Na afloop van de gemeenteraads vergadering van jongstleden don derdag hield het CDA-raadslid Ad Wisman bij hoog en bij laag vol dat zijn motie door de raad was aangenomen. Er was welis waar niet hoofdelijk over ge stemd, maar alle raadsleden had den zich er zonder stemming achter kunnen scharen. Op deze manier probeerde Wisman iets van zijn gezicht en daarmee dat van het CDA te redden. Want het is met het CDA bij de bespreking van de wijziging van de verordening on roerend goedbelasting enigzins mis gegaan. Ad Wisman (CDA) Wisman kwam in de eerste ron de van het debat met een motie, waarin het CDA eiste dat er voor mensen wier woningen onvrijwil lig niet op de riolering zijn aange sloten, compensatie wordt gege ven voor het bedrag dat zij In de onroerend goedbelasting aan ri oolheffing betalen. Die heffing Is opgenomen In de onroerend goedbelasting. Deze eis was een gebaar van het CDA naar de ach terban, waarin zich veel agrariërs bevinden. En juist een aantal agrarische bedrijven zijn niet op de riolering aangesloten. Zoals gezegd: het CDA eiste compensatie, terwijl het college dan maar uit moest zoeken hoe die gegeven zou kunnen worden. Van die eis is uiteindelijk geen spaan heel gebleven. Het enige dat het college heeft toegezegd is een onderzoek naar mogelijke onredelijkheden in de belasting heffing en wanneer de resultaten van dat onderzoek daar aanlei ding toe geven, mogelijk het ne men van maatregelen. En een en ander zal dan niet voor februari volgend jaar plaatsvinden - zoals het CDA aanvankelijk wilde - maar in de loop van volgend jaar. Voor wie begint met een els tot compensatie Is dat natuurlijk een mager resultaat. Tegenover de agrarische achterban misschien wel zo mager, dat je maar beter vol kon houden dat de motie wél is aangenomen. Op den duur ga je daar dan zelf ook nog wel In geloven. Er is nog een tweede punt: de motie-Wisman kón niet door de raad aanvaard zijn, ook al zou er een meerderheid in de raad voor te vinden zijn geweest. De redak tie van de motie was namelijk dermate onbeholpen en knullig dat ze in deze vorm niet In stem ming kón worden gebracht. Er had eerst een bruikbare versie van gemaakt moeten worden. En dat is toch niet minder dan een regelrechte schande. Dat de grootste fraktie In de raad niet in staat blijkt om een fatsoenlijke motie op tafel te krijgen. Dat heet beneden peil te zijn. Wisman kan beter eerst eens even oefenen op het schrijven van een bruikbare motie. Mis schien dat hij dan ook niet meer na afloop van raadsvergaderin gen van die merkwaardige dingen heeft te beweren. M.K. ONHANDIG Op z'n minst onhandig. Aldus moet de wijze waarop wethouder Jan Mandemaker (PL) donder dagavond in de laatste raadsver gadering een vraag van zijn partij genote Corrie Verduin beantwoordde, worden betiteld. Corrie Verduin vroeg naar de prijs die de gemeente heeft be taald voor de grond die zij van de firma Pon heeft gekocht voor de aanleg van de Zuiderinslag. Man demaker antwoordde: „f19,— per vierkante meter, zonder verdere voorwaarden". Terecht gaf collega-wethouder Jan Wagenaar (VVD) daar een kleine aanvulling op. Wagenaar wees er op dat de prijs, die enkele jaren geleden werd vastgesteld aanzienlijk lager was, maar inmid dels door rente op rente op rente het peil van ongeveer negentien gulden bereikt heeft. Terecht ook wees Wagenaar er op dat een der gelijke ongenuanceerde beant woording van de vraag niet alleen licht aanleiding geeft tot misver standen, maar ook de poten onder de stoel van de gemeentelijke on derhandelaar weg zaagt. Wethouder Jan Mandemaker (P.L.) Toevallig dezelfde dag had Wa genaar nog gesproken met de grondeigenaren langs de Horster- weg, in verband met de aanleg van een fietspad daar. De wethouder had daarbij onder meer nog eens duidelijk gemaakt welke prijs de gemeente kan en wil betalen voor de grond. Die prijs ligt lager dan f 19,uiteraard. Als je nu botweg mededeelt dat aan Pon f 19,is betaald, dan denken andere grondeigenaren die In onderhandeling met de ge meente zijn - zoals daar zijn de aanwonenden van de Horsterweg - waarom wij ook geen f 19. Met alle gevolgen van dien. want dat is een bedrag dat de gemeente niet op tafel kón leggen. Sommige aanwezigen sugge reerden donderdagavond al dat Mandemaker met zijn onhandige opmerking de aanleg van het fiet spad langs de Horsterweg weer aanzienlijk bemoeilijkt heeft. Zo'n vaart zal het wellicht niet lopen Maar dat wethouder Mandemaker iets zorgvuldiger moet optreden zal duidelijk zijn Als het dat al niet was M. K wijkorgaan Groenhouten met als i doel de veiligheid van de kinderen te verbeteren, aangezien die veiligheid door de diverse veranderingen die zijn ontstaan na het slopen van de boerderij .,'t Spul" zeer slecht is ge worden De aktiepunten die de werkgroep zich heeft gesteld, zijn het ontdekken van de historie rond De Meent De werkgroep denkt dat te doen door het raadplegen van het archief dat door het wijkorgaan in de loop der jaren is gevormd Men heeft voorts een enquête gehou den waarop een reëel respons is ge komen. met name positieve geluiden van mensen die zitting willen nemen in de werkgroep Voorts wil men schoolhoofden bena deren om hun meningen te verne men Ook de meningen van de kinde ren zullen bij het bepalen van standpunten worden meegenomen I Vele meningen van kinderen zijn reeds vastgelegd in een verschenen boekwerkje Ook wil de werkgroep bekijken, wat men kan doen aan de omstandig heden waaronder, en hoe plannen gemaakt worden. Is men bij het ma ken van plannen gebonden aan land schappelijke mogelijk- of onmoge lijkheden en hoe zou de werkgroep binnen het wijkorgaan mee kunnen beslissen of althans mee kunnen denken Op 15 januari 1980 zal de werkgroep haar eerste vergadering houden en het is voor de bewoners van Groen houten belangrijk met de werkgroep mee te denken ten aanzien van de problematiek. De werkgroep wijkvoorzieningen heeft vele wensen van wijkbewoners in brieven aan de gemeente vastge legd en is nog wachtende op ant woord van de gemeente bestuurders. Voorts kwam aan de orde het feit, dat diverse bewoners van Groenhouten acties ondernemen en rechtstreeks met de gemeente in de „clinch" gaan Het wijkorgaan heeft hiertegen uiter aard geen bezwaar, doch men zou echter graag van deze individuele ac ties die met brieven gepaard gaan. afschriften ontvangen, zodat iden tieke acties van mensen op verschil lende landjes gecoördineerd kunnen worden Bij de rondvraag kwam een zeer blije penningmeester aan het woord die mededeelde, dat ruim 46% van de bewoners van de wijk Groenhouten donateur van het wijkorgaan zijn. Hij voegde er echter wel aan toe dat de overige 53% daarin geen aanleiding moeten zien geen lid te worden met de gedachte dat de zaak al geklaard is. De penningmeester wil de 100% halen. Met de mededeling, dat de volgende vergadering op dezelfde plaats zal worden gehouden op donderdag 7 februari 1900, sloot de waarnemend voorzitter, de heer Jacques om half elf de vergadering. AMERSFOORT De afdeling Amersfoort en omstreken van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) gaat op 12 februari 1980 van start met een cursus die tot doel heeft, hen die belangstelling voor de natuur en de bescherming daarvan hebben er wat meer over te vertellen. In de cursus zullen een aantal leden van het IVN niet alleen aan dacht besteden aan de vele wetens waardigheden over o a planten, dieren en ecologie, maar ook de mogelijkheden van het beschermen in eigen omgeving zal ruimschoots de aandacht kriiqen De 8 theorielessen worden om de 14 dagen op dinsdagavond gegeven. Verder zijn er circa drie excursie's Het cursusgeld bedraagt (dankzij subsidie en vrijwilligerswerk) slechts 35.00 voor niet leden, en voor de leden 30,00 Waarbij inbegrepen is al de lesdocumentatie. Er is plaats voor I 30 cursisten Voor nadere informatie kan men zich wenden tot mevr M C Batenburg, telefoon 46133 of dhr J A Jacobs, telefoon 10881 Men kan zich voor de cursus opge ven bij de penningmeesteresse van het IVN, door overmaking van het verschuldigde bedrag op postgirore kening nummer 3670588 t.n.v. IVN afd Amersfoort e o Schutterhoe- flaan 33, Leusden De theorie lessen worden gegeven op de volgende data 12 feb Inleiding/ecologie 26 feb Waterdieren 11 mrt Bomen 25 mrt Planten 1 april (Géén mop") Vogels. 22 april Insecten 29 april Natuurbe scherming en 13 mei Nabeschouwing Excursie data 12 april vogels. 18 april planten ('s avonds) en 2 mei bomen ('s avonds). De theorie lessen worden gegeven in het gebouw van de Rijksscholenge meenschap. Thorbeckeplein 1. Amersfoort, ingang Heinsiuslaan! een trein was de vierde in enkele we ken tijd Volgens de N S. zijn alle bot singen gevolg van het niet voldoende opletten door automobilisten bij het naderen van de overwegen, wat mis schien ook wel te verklaren is door het geringe aantal treinen dat hier per dag passeert Alle overwegen zijn met knipperlichten beveiligd. De overgang in de Lockhorsterweg voor autoverkeer de drukste met een automatische installatie, de an dere met een half automatische in stallatie. waarbij het alarm door de machinist voordat hij met zijn trein de overweg op rijdt, in werking wordt gesteld. Per dag passeren de Leus dense overwegen ongeveer drie trei nen Uit financieel oogpunt is het voor de spoorweegen met mogelijk de overwegen te voorzien van halve overwegbomen I QS'L LEUSDEN-C. Tijdens de vergade ring van het wijkorgaan Groenhou ten op 20 december jl. in de boerderij aan de Hamersveldseweg vormde de kreet „inspraak" de hoofdschotel. „Groenhouten" had meegedacht bij een discussie nota wijkgroeperin- gen, die t.z.t. naar de gemeenteraad gezonden zou worden. Het geval wil nu, dat de gemeente de verzamelde „gedachten" o.a. van wijkvereniging „De Wetering" op papier had gezet, zonder dit verder uitgewerkte rapport met de daarmee annex geweest zijnde wijkverenlgingen door te pra ten. Wijkorgaan Groenhouten kreeg de stukken als zijnd vastliggend met de mededeling, dat deze discussie nota in januari 1980 naar de Raad gezonden zal worden. Groenhouten is het daarmede met eens en wil graag nog eventueel schriftelijk reageren met afschriften aan de diverse politieke partijen Enige verbazing ontstond bij de aan wezigen bij het antwoord van de ge meente t a v. o.a inspraak mogelijk heden. De bestuursleden waren van mening, dat vóór 1 januari a s nog gesproken dient te worden met andere wijkra den, hoe men op dit stuk moet reage ren Volgens „Groenhouten" loopt de inspraakgedachte van de ge meente niet parallel met die van de wijkraden. (De Wetering had ook ge reageerd) VEILIGHEID DE MEENT De werkgroep Veiligheid De Meent is geïnstalleerd en gaat thans van start Deze werkgroep binnen het

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3