JIT POT SOCIAAL-CULTURELE ACTIVITEITEN /emiiming van tal van subsidies tot een bedrag van ruim f 38.000,- Geslaagde avond Treecksang en Kamerkoor kerstviering voor bejaarden K.P.J.-kerstavond \nner Bijlsma fascineert leusder krant plaatselijk nieuws 40NDERDAG 27 DECEMBER 1979 an de redaktie) LEUSDEN Van de rijksbijdrage iciaal-culturele activiteiten (een Idrag van f66.085,—) voor 1979, ïlt het gemeentebestuur voor de Igende subsidies te verstrekken: Bond van bejaarden, te Achterveld: 50.—, Stichting UW afd Leusden: 050,—, De Zonnebloem afdeling usden f 1950.— De Zonnebloem jeling Achterveld: f 1075,— Deze dragen zijn gebaseerd op de aktivi- ten. 25 procent hiervan wordt nu subsidieerd, indien de raad ermee koord gaat. Het Comité Ontspanning Bejaar- n kreeg tot op heden een vaste bsidie van f 300.— per jaar Het ge- aehtebestuur stelt voor om dit be jag te veranderen in f 5,— per deel- ^mer. Dat komt voor 1979 neer op n bedrag van f 1000,— (200deelne- ers) Ook de subsidiebedragen voor de muziekverenigingen ..Door Wils kracht Sterk" uit Achterveld en Lisi- duna uit Leusden zullen worden op getrokken B en w stellen voor om de vaste subsidie-bedragen van f 1500,— te veranderen in een bij drage per lid. Hiervoor stelt het ge meentebestuur de volgende normen voor: f 15.— per werkend lid. f 44per be speeld instrument bij de harmo nie/fanfare. f34,— per bespeeld in strument bij de drumband, terwijl verder 25% van de kosten dirigent en/of instrukteur met een maximum van f 1500,— per funktionaris zal worden vergoed Voor ..Kunst Ver edelt", de zangvereniging uit Leus den-zuid zal een subsidiebedrag van f 15.— per werkend lid en maximaal f1500.—(25 procent dirigentskos- ten) beschikbaar worden gesteld Ook de andere zangverenigingen (Treecksangh en het Leusdens Ka merkoor) zullen dan op deze basis worden gesubsidieerd. Alleen ..Kunst Veredelt" krijgt tot nu toe een jaarlijkse subsidie van f 200.— De Stichting Valleiconcerten krijgt tot nu toe een jaarlijks subsidiebe drag van f1000.— Voorgesteld wordt om dit te wijzigen in f800.— per concert met een maximum van vier concerten per jaar. Ten behoeve van de verschillende wijkraden (verenigingen) wil het ge meentebestuur een bedrag van f 2500.— beschikbaar stellen voor de aanschaf van een stencilmachine voor gezamenlijk gebruik. De stichting Soccle zal tenslotte een bedrag krijgen van f 11 300. voor het treffen van enkele voorzie ningen aan en ten behoeve van de onder haar beheer staande gebou wen (zoals is voorgesteld in een eer der voorstel aan de raad d.d. 28 no vember) Tenslotte zal op basis van het educatief programma 1979 een to taalbedrag van f 10.128,51 beschik baar gesteld worden Dit bedrag is gebaseerd op de vol gende te verstrekken subsidies'voor curssussen e d UW f 1095 KPO f 1465 Vrou wenraad Leusden f654.16, NBP f300.—. NCVB (Centrum en Zuid) f 35 025.—. Vrouwencafé Leusden f 1378.30. Veilig Ver<eer Nederland afd. Leusden f 253,—Stichting Openbare Bibliotheek f2305, EHBO (afd Achtervéd en Leusden) f 1966,75; Wijkraad De Wetering f 364.05 De commissie Wefcijn zal zich op woensdag 9 januari 1980 over dit voorstel beraden. U bent allemaal welkom. De zangers van Treecksang tijdens de zangavond in Achterveld. ACHTERVELD Woensdag avond 19 december werd in de R.K. kerk te Achterveld een zangavond georganiseerd. Deze avond traden op de Treecksangers en het Leus- dense kamerkoor. Het geheel stond onder leiding van de dirigent van beide koren de heer Van Spaend- onck. De avond werd geopend door het Leusdense kamerkoor met Hodie Christus natus est. Hierna werden er nog verschillende nummers ten ge hore gebracht Hierbij was ook het gezamenlijk zingen van het Avé Ma ria. Na het optreden van het kamer koor stelden de leden van de Amers- foortse orkestvereniging zich op Dit orkest begeleidde de Treecksangers en het kamerkoor in een uitvoering van het Weihnacht oratorium De sol opartijen werden hierin vertolkt door Riet Wijnands en Nicoline Witlox so pranen, Leontien van Wieringen alt, Jan Huurdeman tenor en Hans Wal stra bas. Het optreden van het kamerkoor werd afgewisseld met solo zxang door Ellis Fennema, Riet Wijnands, Nicoline Witlox en Carla Jonkman. Zij werden aan het orgel begeleid door de heer Van Spaendonck. Het is een geslaagde avond geweest. De aanwezigen hebben geboeid naar de koren, de solo zangers en zangeres sen geluisterd. Een daverend ap plaus was dan ook de beloning De vertolkers van de solopartijen wer den na afloop in de bloemen gezet hetgeen ook met een daverend ap plaus werd beloond. I LEUSDEN Vorige week organiseerde De Zonnebloem in De Til een kerstviering voor bejaarden Aan de middag namen ongeveer honderd bejaarden deel De middag werd geopend door mevrouw Oude Egbrink, waarna een optreden volgde van het R K Dameskoor o I v de heer H A Nichting Het orgel werd bespeeld door de heer A Tweel De door het koor gezongen liederen werden afgewisseld met samenzang Hierna werd de bejaarden een drankje met een hartig hapje aangeboden, waarna de middag om half zes kon worden besloten Mede door de inzet van een groot aantal Zonnebloemmedewerksters is deze kerstviering een groot succes geworden LEUSDEN - De K.P.J. vierde kerst in de Johanneshoeve, waarvan hier enkele beelden. verdiept omdat hij dat leuk vindt, dan omdat het persé zou moeten, en je op een modern instrument geen oude mu ziek zou mogen spelen Na de pauze onderbrak Bijlsma zijn optreden even om in een enigszins verwarrend en geestig betoog iets te vertellen over zijn instrumenten, en over de achtergronden van de suites voor cello solo Een welkome afwisse ling. Niet alleen omdat zo'n avond het uiterste aan concentratie vergt van de luisteraar, maar ook omdat hij terloops een amusant kijkje achter de schermen van het cellistenwereldje gaf Met de suite nr. V in c besloot Anner Bijlsma een uitermate boeiend, en door het meesterschap van de concertgever in drukwekkend recital R de W KERSTBOOMVERBRAN DINGEN Ook aan het begin un het komende jaar zal de gemeente i samenwerking met de brandweer wer de traditionele kerstboomverbranding organiseren Evenals vorig jaar weden een aantal leuke prijzen verloot. Het gemeentebestur en de brand weer hopen het hierme extra aantrek kelijk te maken om deierstbomen van de ..officiële" verbrantrigen in te leve ren en zo het houdenlan ..wilde" ver brandingen en het Jeponeren van kerstbomen op alle mcjelijke en onmo gelijke plaatsen tegerte gaan De verbrandingen v>rden op vrijdag 4 januari op drie platsen in de ge meente gehouden 0(die dag kunnen de bomen tussen 15.Oen 19 00 uur op de verbrandmgsplaatsn worden inge leverd. Voor iedere bom die wordt in geleverd ontvangt drorenger een lot dat kans geeft op eeprijs. In de hele gemeente worden 0 prijzen be schikbaar gesteld en *g eens 30 extra prijzen, die bestaan u het meemaken van een rit door de «jmeente op een brandweerwagen De verbrandinger 19 30 uur Daarna z naars bekend wordeipemaakt De verbrandingen prden op de ge bruikelijke plaatsen ciouden, te we ten - in Achterveld op hi Jannendorperweg keiweg - in Leusden-zuid terrein tegenop Buiningsportpark. - in Leusden-centruiop het weiland aan de Middenwehoek Noorder randweg beginnen om en de prijswin- weiland aan de >ek Jan van Ar- het parkeer- het Burg drachtgevers dankten, toen ontzet tend veel op religieus terrein ge componeerd, en de vruchten van die muzikale ijver lenen zich, door hun puur, zondags karakter, zeer goed voor de tijd rond kerst; een periode, die in een veruiterlijkte wereld borg moest staan voor een laatste beetje verinnerlijking. Althans voor de ge lukkigen voor wie het oude Kerst feest nog niet is verloederd door Amerikaanse sentimentaliteit en consumptiezucht. Hoewel onbedoeld, paste het pro gramma dat Anner Bijlsma vrijdag in de N H -kerk in Leusden-Zuid bracht, heel soepel in dat kader Op de eerste avond van de winter, met een kalenderbewust laagje fijne sneeuw buiten en een op getuigde kerstboom binnen, fascineer de hij een niet zo talrijk publiek twee uur lang met solowerken voor barokcello en violoncello Diccnln van I R Rarh De klankwereld van deze werken, die muzikanteske virtuositeit herbergt naast bezonken meditatie, weet Anner Bijlsma tot in alle uitersten volmaakt ge stalte te geven Hij is bijna precieus in de afwerking van de nuances, schildert ze als het ware met een fijn penseeltje, maar behoudt desondanks een ro buuste vitaliteit. Zijn spel werpt een hel der licht op de muzikale bouw, is echter nooit geaffecteerd of overanalytisch. Zijn door een geweldige cultuur onaan getaste speelplezier bewijst zijn groot meesterschap Diezelfde vereniging van tegenstel lingen was ook aan te treffen in zijn opvattingen over barokmuziek: hij om armt de principes van de puristische uitvoeringspraktijk, zonder deze met dogmatische ijver tot geloofsbeginse len te maken, waaraan niet te tornen valt Ik kreeg de indruk dat hij zich meer in de barokcelli en hun bespeling heeft LEUSDEN - Zondag organiseerde de K P J een kerstavond in De Til De avond stond het thema ..Kijk op men sen" centraal. Er werd een kerstver haal opgevoerd waarin begrippen als ..schijnheilig en ..goed en kwaad" op een speelse en soms ironische wijze werden getoetst Met enkele sketches, liederen en gedichten werd verder getracht het thema van de avond verder te verduidelijken. Bij gaande foto geeft een indruk van de avond die door heel wat leden werd bezocht stroom van barokmuziek Er is, om dat de toondichters hun broodwin ning veelal aan hun kerkelijke op- lEUSDEN - In deze dagen rond frstmis worden we vanuit de ether .erspoeld met een niet aflatende i

Leusder Krant | 1979 | | pagina 4