College moet mogelijkheden tot compensatie onderzoeken Progressief Leusden moet zoiets niet te vaak doen" Burgemeester ,,'t Is nog oefenen met AROB" Wethouder vergeten De motie- Bergsma I leusden hponfe In geval van onredelijkheden bij onroerendgoedbelasting „Niet bevorderlijk voor onderling vertrouwen Rients Bergsma over de aanleiding tot de motie: 99 DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 gemeenteraad 1- o~) 3"> (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van bur gemeester en wethouders heeft van de raad de opdracht gekregen om te onderzoeken, welke compensatie mogelijkheden er zijn voor de geval len dat heffing van onroerend goed- belasting voor iemand onredelijk zwaar uitvalt. Het gaat daarbij onder meer om eigenaren van gebouwen met een technisch korte levensduur en om huiseigenaren die onvrijwillig niet op de riolering zijn aangesloten. Tot deze categorieën behoren alle reerst de agrariërs, die, zoals bekend, van mening zijn dat de onroerend goedbelasting hen te zwaar treft. Het CDA. dat aanvakelijk eiste dat er voor de agrariërs een of andere vorm van compensatie gevonden zou worden en daartoe een motie in diende. nam in de loop van het debat donderdagavond in de raadsverga dering een steeds minder hard stand punt in en ging uiteindelijk met de rest van de raad akkoord met het door burgemeester J W M Radema ker geformuleerde voorstel een on derzoek instellen naar het bestaan van mogelijke onredelijkheden en op grond van de resultaten van dat on derzoek waar mogelijk maatregelen nemen De CDA-motie - die wethou der Mandemaker ..volstrekt onaan vaardbaar" had genoemd - kwam niet meer in stemming BOUWCENTRUM De raad sprak donderdagavond over de onroerend goed-belastmg. omdat deze. vijfjaar na invoering, on der de loep genomen diende te wor den. Het college kwam met een wijzi ging van de verordening op een aantal punten, gebaseerd op een rap port dat het Bouwcentrum er desge vraagd over heeft uitgebracht. Deze wijzigingen zijn in detail in de com missievergaderingen aan de orde ge weest. en donderdagavond beperk ten de woordvoerders zich dan ook tot enkele grote lijnen Met name de gevolgen voor de agrariërs en andere bewoners van het buitengebied kwa men nog eens aan de orde Zo vroeg VVD-fractieleider Rients Bergsma het college om voor volgend jaar te komen met een voorstel om voor ge bouwen met een korte levensduur op een andere wijze de belasting te hef fen. De liberale woordvoerder er kende ook dat de kwestie van het ri oolrecht voor de agrariërs op zich een gevoelige zaak is Het gaat er daarbij om dat het rioolrecht is opge nomen in de onroerend goedbelas ting. terwijl een aantal boerenbedrij ven niet op de riolering is aangesloten Bergsma wees er ech ter op dat de financiële konsekwen- ties van terugave of apart heffen ech ter zodanig zijn, dat dat praktisch onmogelijk wordt Ook financiën-wedhouder Jan Mandemaker (PL) wees daarop Een afzonderlijke heffing van het riool recht noemde hij vanwege de hoge perceptiekosten ..niet verantwoord" De wedhouder zij het ook niet nodig te vinden Hij wees er op dat er vroe ger een straat- en rioolbelasting ge heven werd en bewoners die niet op het riool zijn aangesloten dusslechts gedeeltelijk voor iets betalen, waar zij niet het genot van hebben Mande maker wees er tevens op dat boeren bedrijven op een andere wijze er weer voordeliger afkomen dan woningen in de kernen Bij agrarische bedrijven wordt de niet-bebouwde om het be drijf liggende grond niet belast MOTIE Een en ander kon CDA-woord- voerder Ad Wisman er niet van weer houden een motie in te dienen. Daarin werd het college gevraagd om in februari volgend jaarte komen met één of meerdere uitvoerbare sugge sties voor een jaarlijks terugkerende vorm van compensatie voor onvrij willig met-aangeslotenen op de riole ring Wisman zei dat zijn fractie vond dat deze compensatie er moet komen en hij sprak van een ..dwingende eis". Ook zijn fractiegenoot Hans Pekel haring wees daar op. De motie werd echter aanzienlijk afgezwakt ten gevolge van een aantal opmerkingen van burgemeester Ra demaker Allereerst zei de raadsvoor zitter het niet gelukkig te achten om het college te binden aan februari volgend jaar En vervolgens pleitte Rademaker er voor om alvorens vast te stellen dat er een compensatie moet komen de redelijkheid, wense lijkheid en uitvoerbaarheid daarvan te onderzoeken Aldus verdween de als harde eis gepresenteerde -motie van het CDA geruisloos van tafel Wat overbleef was het genoemde voorstel tot onderzoek, waar ook de VVD al om had gevraagd Met dat voorstel konden alle fracties zich verenigen GEMEENTE NAM AFSCHEID VAN MR. FRANS MIKKERS 2 o <9 De gemeente heeft afscheid genomen van mr. Frans Mikkers, tot voor kort chef van de hoofdafdeling Bestuurszaken van de Gemeente Leusden. Donderdagmiddag zwaaide het gemeentepeersoneel collega Mikkers uit, 's avonds nam de gemeenteraad afscheid van de loco-secretaris. Mikkers begint volgende week in het Brabantse Loon op Zand als gemeentesecretaris, een functie waarvoor hij inmiddels beëdigd is. „Een waardevol dienaar van de gemeente, een meedenker in ons bestuur, een voorbereider, aanmoediger, probleemopvanger, uitvoerder"; aldus karakteriseerde burgemeester Rademaker aan het eind van de raads vergadering donderdagavond de scheidende ambtenaar. Rademaker zei te menen de gevoelens van velen te vertolken, toen hij zei dat hij het spijtig vond dat Mikkers vertrekt. Ook Jan Kuijpers, die namens de raadsleden een woordje tot Mikkers sprak, duidde daar op. Het laatste woord was aan Frans Mikkers, die dankte voor alle lovende woorden tot hem gericht. Meerderheid raad veroordeelt P.L. 7_0^.3>S'I.3T'2. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Alle fracties in de gemeenteraad met uitzonde ring uiteraard van Progressief Leusden (PL) —veroordelen het feit dat Progressief Leusden bij de behandeling van de wijziging verordening onroerend goedbe lasting de mogelijkheid van een grotere differentiatie van de economische liggingsfactor heeft genoemd. In een door de VVD-fractieleider Rients Bergs ma ingediende motie spreekt de raad uit dat PL daarmee indruist tegen de bij de opstelling van het beleidsstuk „Samen Onderweg" gemaakte afspraken en dat dat niet bijdraagt tot het onderling vertrouwen tussen de raadsfrac ties. In de laatste vergadering van de commissie Financiële en Economische zaken had de VVD- fractieleider al aangekondigd dat dit punt voor zijn fractie van grote betekenis was, zozeer zelfs dat het de liberalen des noods beëi ndiging van „Samen Onderweg" waard zou zijn geweest. Het bleef Corrie Verduin (P.L.): belangrijk dis- kussiepunt. echter bij een motie van afkeu ring. Basis voor het conflict tussen VVD en Progressief Leusden vormt een af spraak die tussen de fractieleiders is gemaakt bij het opstellen van ..Sa men Onderweg", de basis van het huidige college In dat beleidsstuk is ten aanzien van de onroerend goed belasting opgenomen, dat ..comform de bij de invoering gemaakte afspra ken. de tot op heden gebruikte we gingsfactoren zullen worden bijge steld. indien de resultaten van een inmiddels in opdracht gegeven on derzoek dit noodzakelijk maken". Daarbij zou tussen de fractieleiders, op aandringen van de VVD. een gent lemens agreement zijn gesloten, in houdende dat gedurende deze raad speriode niet gesleuteld zou worden aan de economische liggingsfactor Deze is momenteel één en in feite dus niet van invloed De VVD. en met haar de andere raadsfracties die voor de motie stem den. vindt dat PL deze afspraak heeft geschonden doordat de progres sieve woordvoerdster Corrie Verduin in haar betoog van donderdagavond melding maakte van de gewraakte economische liggingsfactor Letter lijk zei mevrouw Verduin ..Het voorstel van het Bouwcentrum om een economische liggingsfaktor in te voeren voor de kernen centrum en zuid neemt u niet over. zodat de tot op heden gebruikte faktoren gehand haafd zullen worden Zoals u weet heeft onze fraktie altijd gepleit voor een grotere differentiatie van deze economische liggingsfaktor Wij vinden met u. dat het Bouwcen trum van een te ongenuanceerde be nadering is uitgegaan Een eventueel in te voeren liggmgsfaktor zal meer gedetailleerd moeten worden Wij ken met een dichte of juist een wijde bebouwing, etagebouw enz dienen daar zeker bij betrokken te worden Op dit moment gaan we akkoord met uw voorstel de economische lig- gingsfaktor niet te wijzigen Wij zullen wel de komende jaren een meer gedetailleero onderzoek hier over afwachten. Voor de volgende raadsperiode zal dit voor onze fraktie ongetwijfeld een bijzonder belangrijk discussiepunt gaan worden", aldus Corrie Verduin tot het college Rients Bergsma vond dat Progres sief Leusden daarmee geen „fair play" speelde, ..als je afspraken maakt, dan ben je daar aan gebonden voor de duur van de overeenkomst Daarom moet die economische lig- gmgsfactor buiten de discussie blij ven Daar kun je als fractie niet vrij blijvend over gaan zitten spreken, dat hoort in deze discussie niet thuis Het is niet fair om met oude stokpaardjes te komen, waarvan je hebt vastgelegd dat je die in deze raadsperiode niet zult berijden", aldus de liberale frac tieleider Mevrouw Verduin daarentegen noemde de VVD-motie onbegrijpe lijk; ,.De VVD kan ons toch niet voorschrijven, hoe wij ons stemge drag moeten motiveren", aldus het progressieve readslid. De motie-Be gsma werd aangeno men met alleende stemmen van wet houder Jan Mmdemaker (PL). Cor rie Verduin (P.) en Marion Defares (PL) tegen FL-fractieleider Rinze Bloemhof wocnde de vergadering van jongstleden donderdag wegens verblijf in het buitenland, niet bij 2 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „We zijn nog aan 't oefenen met de AROB; daardoor gaat nog niet alles optimaal", aldus de burgemeester J. W. M. Radema ker donderdagavond in de raadsver gadering. Aan de orde was het be roep dat een zestal Weteringbewoners heeft aan getekend tegen wijzigingen van de gemeentelijke begroting om een kre diet voor het houden van schietproe ven te voteren. Deze proeven acht de gemeente wenselijk in verband met de vestiging van een schietcomplex in het sportpark Valleikanaal. De ge meenteraad verklaarde de be zwaarschriften niet ontvankelijk, aangezien er tegen begrotingswijzi gingen waarvoor goedkeuring van de provincie vereist is geen AROB- beroep openstaat. Met die niet-ontvanmkelijkverkla- ring konden alle raadsleden zich dan ook verenigingen Vragen waren er wel over de gevolgde procedure Zo (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De aanwijzing van leden voor het Gewest Eemland, die afgelopen donderdag door de raad had moeten plaatsvinden, heeft geen doorgang kunnen vin den. Na door Harm Offereins (GPV/SGP) op een fout in het voorstel te zijn gewezen, kon bur gemeester Rademaker niet an ders doen dan het voorstel terug nemen om er In januari in een verbeterde versie mee terug te ko men. Harm Offereins had ontdekt dat de aanwijzing van leden voor de Gewestraad, zoals voorgesteld door het college, niet overeen kwam met de daarvoor door de gemeenschappelijke regeling ge stelde eisen. Er moet van iedere gemeente één wethouder worden afgevaardigd en In het college voorstel kwamen alleen de namen voor van een aantal gewone raadsleden. Het college was dus vergeten een wethouder in de af vaardiging op te nemen. Zodat dit slordig gemaakte huiswerk een keer over gedaan zal moeten wor den. wilde Marion Defares (PL) weten, of het niet mogelijk was geweest om de bezwaarden al direct van het niet- ontvankelijk zijn van hun be zwaarschriften in kennis te stellen Ook wilde mevrouw Defares weten, of het niet mogelijk was om bezwaar den het proces verbaal van de hoor zitting. die in het kadervande AROB- procedure plaatsvindt, tenminste te laten lezen Een van de bezwaarden had in een brief aan de raad zijn on genoegen geuit over het feit dat hij van de inhoud van het verslag van de zitting geen kennis had kunnen ne men VVD-fractievoorzitter Rients Bergsma. die als voorzitter was opge treden tijdens de hoorzitting, legde mevrouw Defares en de overige raad sleden het een en ander over de pro cedure uit Hij wees er op dat het de raad is. die een bezwaarde al dan niet ontvankelijk moet verklaren ..Het is niet meer dan een vorm van welle vendheid om in een eerder stadium, bijvoorbeeld tijdens de hoorzitting, het vermoeden kenbaar te maken dat het bezwaarschrift niet ontvankelijk verklaard zal worden. Maar alleen de raad kan al dan niet ontvankelijk ver klaren" Burgemeester Rademaker voegde daar aan toe dat men in deze het woord proces-verbaal niet verkeerd moet verstaan. Rademaker „Het is geen proces-verbaal in strafrechte lijke zin Het is een verslag van de zitting, bestemd voor de raad Dat neemt niet weg dat heel goed moge lijk is om. voor alle openheid en vei ligheid, ook de betrokkene een afschrift van dat verslag te doen toe komen". De burgemeester stelde, naar ge noegen van de raad. voor om een en ander nog eens in de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken te be kijken (van een onzr verslaggevers) LEUSDEN De tekst van de motie-Bergsra, die donder dagavond joigstleden door de raad werd aavaard, is als volgt: De raad varde gemeente Leus den, in vergaering bijeen op don derdag 20-121979. overwegene. dat bij een of en kele raadsleon van Progressief Leusden, vorzichtig gezegd, enige twijfel bstaat over de inter pretatie van je alinea m b t de OGB in het rogramma „Samen Onderweg" overwegendedat het niet bevor derlijk is voo een goede samen werking. dat eze twijfel blijft be staan, spreekt als har menming uit dat tussen lie frakties, elk ver tegenwoordig door een of meer leden, onderhndeld is over de in houd van het rogramma „Samen Onderweg" dat bij dezionderhandelingen ook de mogtijke invoering van een ekonomiche liggmgsfaktor aan de orde i geweest, mede in het licht van et destijds aange vangen onderoek naar een even tuele aanpassig van de verorde ning OGB dat hierbij oduidelijkeafpraak is gemaakt, lat gedurende de looptijd van ht programma „Sa men Ondervig" géén econo mische ligginsfaktor zou worden ingevoerd dat tevens e overige faktoren. soort/aard goruik, kwamen en Z.o^-. ST (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Het ging om een irritatie over telkens dit soort dingen. Donderdag avond ook weer met die vraag over de prijs van de van Pon gekochte grond. Met andere zaken leidt dat tot een alge meen gevoel van onbehagen. Een algemeen gevoel, want de motie is natuurlijk niet voor niks door CDA en de twee kleine fracties ondersteund. Het gaat erom dat we vinden dat de wijze van behandeling van Progressief Leusden niet past in een programcollege, in onze samenwerking." Aldus Rients Bergsma. fractie voorzitter van de VVD en indiener van de aangenomen motie van af keuring aan het adres van de fractie van Progressief Leusden Een meerderheid van de raad acht het onjuist dat de woordvoerdster van Progressief Leusden tijdens het de bat over de onroerend goed belasting ook gesproken heeft over de economische liggingsfactor Tij dens de besprekingen over „Samen Onderweg", de basis van het zitten de college, was afgesproken dat die momenteel neutrale factor voor de duur van deze raadsperiode niet gewijzigd zou worden Dat is niet met zoveel woorden in „Samen Onderweg" terug te vin den. maar er is indertijd door de fractievoorzitters over dit punt een „gentlemens agreement" gesloten Bergsma „Ik zou niet willen spre ken van een gentlemens agree ment. Die afspraak is even hard als alle andere De onroerend goedbe lasting was een controversieel punt waarover hard is onderhandeld Het resultaat was onder andere dat die economische liggingsfactor in deze raadsperiode niet gewijzigd zou worden Progressief Leusden had er Rients Bergsma (VVD): niet te vaak doen moeite mee dat duidelijk zichtbaar zou worden, dat ze daar mee ak koord waren gegaan Op hun ver zoek is er toen die verhulde, crypti sche passage gekomen Die heb ik zelf geschreven En dat is de essen tie. waar ik het in de commissie vergadering moeilijk mee had Iedere partij heeft wel punten die gevoelig liggen ten opzichte van de achterban Maar als je over zo iets een afspraak hebt gemaakt, dan moet je de konsekwenties daar van dragen. Dan moet je niet net doen alsof je er weer even hard voor hebt zitten vechten als altijd VOORGESCHIEDENIS Van de andere kant heeft Corrie Verduin in de raadsvergadering toch niet meer gedaan dan melden dat Progressief Leusden die economi sche liggingsfactor veranderd wil zien, maar dat ze zich er nu bij neerleggen en er pas in de volgende raadsperiode op terug zullen ko men Dat lijkt toch geheel binnen de marges van de gemaakte afspraak'' Bergsma „Als je het zo zegt wel. ja Maar je moet die motie in de context van de voorgeschiedenis zien De raadsvergadering was een verlengstuk van de commissie vergadering Toen mevrouw Ver duin in de commissievergadering er over begon, heb ik gewezen op de gemaakte afspraak Mijn veront waardiging begon pas toen ze die afspraak in twijfel trok. Toen ze zei dat de betreffende passage in „Sa men Onderweg" op twee manieren was uit te leggen Dat vond ik on juist. omdat die cryptische redaktie er op hun verzoek was in gekomen. Dan moet je daar niet toch over gaan zitten praten Bovendien wijst Bergsma er op dat de formulering die mevrouw Verduin in de raadsvergadering ge bruikte. wellicht niet incorrect is ge weest. maar „de goegemeente er vaart dat toch anders Het gaat dan toch zo dat men denkt Progressief Leusden heeft dat toch maar even aan de orde gesteld Progressief Leusden heeft de naam voor de tri bune. voor de achterban te praten. Nu vond ik ook dat het iets had van; „lekker toch gezegd." aldus Berg sma Verstrekkende gevolgen dienen echter voorshands niet aan de aan genomen motie verbonden te wor den Daarover zegt Rients Berg sma „In feite was de inhoud van de motie helemaal niet zo hard Het is meer dat we een wilden zeggen dit soort dingen moet je niet te vaak doen. wil je de samenwerking in de nog voor ons liggende jaren van de ze raadsperiode overeind houden De inhoud was volgens Bergsma dusdanig dat de progressieve raadsleden eigenlijk best vóór had den kunnen stemmen, „mevrouw Defares, die zei dat ook Even dacht ik dat ze het zouden doen Ja. als ze vóór gestemd hadden, dan hadden zij het natuurlijk gewonnen", aldus een lachende Rients Bergsma technische liggingstaktor zouden kunnen worden aangepast aan de resultaten van het onderzoek dat op verzoek van de vertegen woordiger van Progressief Leus den deze afspraken enigzins „ver huld" zijn geredigeerd t b v. haar achterban dat het derhalve niet bijdraagt tot het onderling vertrouwen als dezelfde fractie nu vrijblijvend haar standpunt toch naar voren brengt, zich daarbij beroepend op de voor tweerlei uitleg vatbare re daktie van de tekst en gaat over tot de orde van de dag ingez ingezonden I bulten verantwoordelijkheid I van de redactie PLUIM VOOR TAXI CHAUFFEUR Naar aanleiding van het bericht in de Leusderkrant van 8-12 J.l. betref fende „Man verwondt 2 vrouwen", wilden we graag één en ander recht zetten. Er was j.l. géén sprake van dat on standers te hulp schoten, de enig die werkelijk hulp verleende was ee taxichauffeur, die de aanvaller wist te schrikken met een autokrik. H werd daarop ook zelf bedreigd ma wist toch door moedig optreden aanvaller te verjagen, waarna de po tie, die door de chauffeur per mobil foon was gewaarschuwd, arriveerd Bovenstaande moet ons van h hart daar het maar al te vaak voo komt dat omstanders rustig staan t te kijken zonder een hand uit te st ken en óók omdat we vinden dat taxichauffeur een pluim heeft ve diend. Naam en adr bij redaktie beke

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5