■I lie \\ms in xijn WtiltK .Mensen gevoel van begrip geven voor mij 't belangrijkst' „Kouwe kunstjes" - een spannende èn leerzame serie voor de jeugd Maatschappelijk werker Cees van der Horst: Contactavond voor alleenstaande! „Kinderen moeten het vertikken om alles te slikken wat volwassenen uitgedokterd hebben' „Dit soort programma's wordt je niet altijd in dank afgenomen" Tv DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 interview Cees van der Horst. LEUSDEN Sinds 1 september van dit jaar heeft de gemeente Leusden een maatschappelijk werker in dienst. Het is Cees van der Horst (33), daarvoor als maat schappelijk werker in dienst van de gemeente Wageningen. Op de vraag waarom hij naar Leusden is gekomen antwoordt hij: „Ik heb op de vacature in Leusden gesolliciteerd, omdat ik vond dat een te groot deel van mijn werk in Wageningen bestond uit het af wikkelen van administratieve za ken. Mijn werk bestond daar voor het grootste deel uit het behande len van financiële problemen en dat vergt een heel andere aanpak dan het oplossen van de meer im materiële problemen, waarmee ik in Leusden word geconfronteerd. In mijn vorige baan was aanvra gen afhandelen primair, hier wordt ik geconfronteerd met men sen tegenover me die vertellen dat ze niet met familie, buren, kennis sen of zichzelf overweg kunnen, en dat was wel even omschakelen. Maar, de problemen die u hier aantreft zijn toch niet helemaal vreemd terrein? ..Nee. dat zeker niet. voor mijn betrekking in Wageningen die vijf jaar duurde, was ik twee maal groepsleider, één maal voor en één maal na mijn diensttijd Daé- rvoor was ik eerst machine bank werker en later technisch teke naar". Is dat niet een wat vreemde op eenvolging van beroepen? ..In zekere zin misschien wel. maar ik heb van de tijd, dat ik ma chine bankwerker en technisch tekenaar was in ieder geval wel overgehouden, dat ik vrij gemak kelijk met veel mensen over hun werk kan praten. Zeker ook gezien mijn ervaringen met werkende jeugd Ik weet als mensen over hun werk praten, vaak uit eigen ervaring waar ze het over hebben en dat is in dit werk heel belang rijk Ik ervaar dit nog steeds als een qroot voordeel". Waaruit bestaan uw werkzaam heden als maatschappelijk werker voor de gemeente Leusden pre cies? ..Dat is moeilijk aan te geven, ieder probleem eist een individu ele aanpak en die is de ene keer anders dan de andere. Maar in grote lijnen komt het erop neer dat mensen met problemen en die krijg ik vaak doorgespeeld van de dienst huisvesting of sociale za ken die problemen in een ge sprek met mij duidelijk te krijgen Dan worden die problemen, van welke aard ook eerst geïnventar iseerd. zodat de mensen er een duidelijker kijk op krijgen Vaak kijken ze dan al zo anders tegen hun moeilijkheden aan. dat ze ze zelf kunnen oplossen Veel van mijn werktijd gaat inderdaad zit ten in het geven van uitleg en het verduidelijken van bepaalde za ken" U zult toch ook veel mensen moeten verwijzen, naar bijvoor beeld een arts of bejaardenverzor ger. ..Zeker daarom ben ik ook zo blij met het medisch sociaal be raad. dat wij ongeveer eenmaal per zes weken hebben Daarin ontmoeten alle groepen die bij het welzijnswerk ongeveer betrokken zijn. zoals artsen, sociaal werkers, pastores, leidsters, gezins- en be jaardenverzorgers elkaar Vaak worden in dat overleg thema's aan de orde gesteld, vaak ook worden er binnen het medisch sociaal be raad in kleiner verband vrij diep gaande gesprekken gevoerd Ik vind het meest positieve hiervan dat ik net als alle andere deel nemers aan het beraad —weet als ik iemand moet verwijzen, naar wie ik dat doe En dat is uiteraard in het belanq van de mensen" Zijn er duidelijk verschillen tus sen de problemen die u hier aan treft en de problemen in Wagenin gen? ,,Nou nee. ik kan niet zeggen, dat je hier problemen aantreft, die elders niet of in mindere mate voorkomen" Ondanks Welke positie neemt u in bij pro blemen die er zijn tussen inwo ners en de gemeente Leusden uw werkgever bij voorbeeld bij volkshuisvesting of sociale za ken? ..Bij problemen tussen inwo ners en de gemeente, inderdaad spitsen die problemen zich toe op volkshuisvesting en sociale za ken. ben ik er tot op heden nog steeds in geslaagd zonder moei lijkheden de partijen tot elkaar te brengen Ook de gemeente be staat uit mensen met wie een open en rustig gesprek mogelijk is Veel mensen die problemen hebben met de gemeente, menen dat het dan direkt hard tegen hard moet gaan en dat is juist wat ik zo veel mogelijk wil voorkomen Niemand die bij zo'n zaak betrokken is. moet het gevoel krijgen voor joker gezet te worden of op z'n minst niet serieus genomen te worden, dat willen mensen nou eenmaal niet. Belangrijker is ze een gevoel te geven dat ze alle begrip van je krijgen Peter van Meenen I ®T6 LEUSDEN - Nu de eerste avon voor een groep alleenstaande vrou wen en (mannen) in Leusden achte de rug is, lijkt het de organlsatorei goed even nader in te gaan op d resultaten en de mogelijkheden dl aanwezig zijn voor de continuïte van zo'n samenzijn. Het ging deze avond vooral omd1 vraag, hoe iets kon worden gedaa aan de specifieke situatie waarii deze mensen verkeren. De opkomst was goed te noemer achttien dames toonden belangstel ling, meldden zich en kwamen. Al leen lieten de heren verstek gaar Waarschijnlijk hebben zij niet alleei last van drempelvrees, maar wetei niet hoe zij deze „hindernis" moetei nemen. Aangezien de organisatoren zie f richten op de problemen, waarme zowel mannen als vrouwen te make( hebben, hopen ze met elkaar hier' over in gesprek te raken. Er zijn vee suggesties losgekomen omtrent d wijze waarop de belangstellenden d avonden. 1x per 14 dagen, zullei gaan doorbrengen. Er zal nu een algemene avon-( volgen, waarop de gedane sugges ties gezamenlijk verwerkt zulle* worden en dan meer gestalte moe ten krijgen Vast is wel komen t staan, dat er duidelijk in een behoef te voorzien wordt, dat de mensei enthousiast zijn over het genomei initiatief en zo veel mogelijk hui» medewerking willen verlenen aan d vormgeving van de volgende bijeen' komsten. Degenen, die zich voelen aangetrok ken tot onze activiteiten en doelstel j| lingen, worden uitgenodigd, mee t-« doen, waarbij de deelnemers ziel vooral openstellen voor mensen iit de leeftijdsgroep van plm. 40 tot 6(t jaar. Eerstvolgende bijeenkomst: 3-1-1980 Inlichtingen over plaats en aanvangs tijd: tel: 43646 Mevr. v. Melle tel: 42229 Mevr. Mulder i, tel: 41247 Dhr v.d. Horst. Maat schapp. werker Gemeente Leusden| vervolg van pagina 8 Maar het zijn helaas krenten in die grote eenheidsbrei, zoals die voor treffelijke KRO-dokumentaire van Ferry Franssen over kernbewape ning hoe die bezig zijn te overleven met behulp van primitieve middelen, waarbij ze gewoon zichzelf blijven. Ik koos daarvoor de ijzergieters, die op dezelfde plaats werken, waar eeuwen geleden de magische ijzersmeders hun werkplaats hadden Daar zijn nu eenvoudige mensen bezig te overle ven door van afvalmaterialen nieuwe produkten te maken Het aardige is. PLANNEN Heb je plannen in de nabije toe komst? Philip trekt nog eens aan zijn pijp en grijnst breed ..Ja zeker' En daar ben ik erg trots op In februari-maart volgend jaar ga ik naar Indonesië om een dokumentaire temaken We heb ben het verzoek gekregen deel te ne men aan een projekt, waaraan zo n dertien landen meewerken, waaron der Zweden. Australië, Canada en de Verenigde Staten Het is de bedoe ling dat ieder land een programma maakt over de belangrijke problemen in de wereld, zoals de rol van de tech nologie. de derde wereld, bewape ningswedloop. de eerlijke verdeling van de grondstoffen, de ecologie etc Het IKON is voor Nederland daarvoor uitgenodigd en ik mag dat pro gramma maken Daar ben ik erg blij mee Ik ga daarvoor naar Indonesië, naar Djokjakarta. Het wordt een pro gramma over eenvoudige mensen. dat deze mensen in al hun eenvoud méér werk hebben dan de in de nabij heid gelegen, met westers groot-ka pitaal gestichtte staalfabriek De film wordt gemaakt met subsidie van de NCO (Nederlands Comité voor Ont wikkelingshulp). Het aardige van dit projekt is. dat het IKON er goede programma's aan over houdt, want het is de bedoeling, dat de dertien deelnemende landen straks hun programma's gaan uitwis selen Voor zover we het nu kunnen bekijken, zijn er in ieder geval zo'n zeven programma's bij, die ook voor Nederland aantrekkelijk zullen zijn MET MENSEN Wie met Philip Engelen praat over zijn werk praat over mensen, komt tijd tekort, want zijn werk is boeiend, omdat het steevast gaat over de pro blemen van deze tijd. Een allesom vattend onderwerp, waar je in feite nooit over uitgepraat raakt. Philip in ieder geval niet. Voordat we een punt achter ons gesprek zetten, wil hij nog wel iets kwijt over zijn TV-program- ..We hebben nou wel steeds ge sproken over mijn programma's, maar dat is niet helemaal eerlijk Na tuurlijk. ik ben de regisseur, maar wij maken programma's niet alleen over mensen maar ook samen met de mensen Vooral bij het IKON is dat sterk het geval Al onze programma's worden samen gemaakt. De regis seur samen met de technische men sen. de producer en de acteurs en actrices. Het IKON is een kleine om roep. het fijne daarvan is. dat je met een klein groepje mensen werkt, die je goed kent. die elkaar aanvoelen, die weten, wat de bedoeling is. waar het om gaat De programma's van het IKON zijn niet alleen programma's van de regisseurr. maar zijn met veel plezier en inzet tot stand gekomen Montage-man (cutter) Fred Schiltmans tijdens het monteren van „Kouwe Kunstjes". Philip Engelen: „De montage van een film wordt vaak onderschat. Het is niet alleen een secuur, maar ook vaak artistiek werk. Fred heeft daarbij meer dan voortreffelijk werk geleverd. Zenuwslopend, dat wel, omdat van het origineel gewerkt moest worden (gebrek aan geld) en dat betekent, dat iedere fout funest kan zijn." (foto Janus Visser). dankzij alle betrokkenen. Dat is ook een aspekt. waarom ik zo graag bij het IKON werk Je staat daar niet al leen Bert Vos LEUSDEN „Kouwe kunstjes", vanaf woensda< 2 januari zes weken achtereen op Tf, is een spannende serie voor de jeigd. Maar dat niet al leen. Van raketten »n kerncentrales tot zakrekenmachieitjes en spel computers, on: leven wordt be- heersddoordetchmek Maar steeds meer mensen bewijfelen of die tech niek ons alleen raar voordelen heeft gebracht. Want/eel van die prach tige uitvindingei bezorgen ons uit eindelijk ook ëenlange autofiles. ongezonde fabrtkshallen. luchtver vuiling en riskate kernenergiepro jecten. terwijl Je wapenindustrie steeds meer qeli verslindt deel 4 woensdag 23 januari 18 59 - 19.25 uur Nederland 2 ..Micky en de vijand" deel 5 woensdag 30 januari 18.50 - 19.25 uur Nederland 2 ..Micky en de oorlogswapens" deel 6 woensdag 6 februari 18.59 - 19.25 uur Nederland 2 ..Het opstel" Het verhaal werd geschreven door Karei Eykman, de regie was in han den van Philip Engelen. In de hoof drollen Annelies Hulsker, Bram van der Vlugt, Aart Staartjes, Ferd Hugas en Jan de Winter. Toen de menen de elementen water, aarde, luct en vuur ontdek ten. werd de grcidslag gelegd voor een samenlevincwaarin de techniek een heel belangijke rol speelt Met de middelen dieiij tot zijn beschik king had ging demens zijn zintuigen verlengen Dat kr hij. omdat hij her sens heeft, waariee hij feiten, waar nemingen. oorzken en gevolgen met elkaar kan cmbineren en nog belangrijker kn verwerken. Hij leerde dat hijouten kon maken, maar ook hoe hivan die fouten kon leren Daarmee \erd een ontwikke ling in gang ge2t, die aan de ene kant de mens dinde, maar aan de andere kant een igen leven ging lei den Duidelijk is i ieder geval, dat in de ontwikkeling an de technologie een aantal zakerbehoorlijk fout en uit de hand is gejpen Over het begri ..technologie" en wat de mogelijk»gevolgen van het gebruik ervan ziji gaat de IKON-se- rie ..KOUWE KINSTJES" Zowel over de negatieu als de positieve aspecten, want ht is niet de bedoe ling van de maker om de technische ontwikkeling af t doen als. iets dat regelrecht naar ht einde van de we reld en de menseid leidt en het i.c Aart Staartjes (Inks) in één van zijn talrijke rollen in de serie „Kouwe Kunst jes hier als kdonel Klapzelf in gesprek met Mickey en haar vader. Op de achtergrond de kerncentrale bij Borsele, waar een deel van de serie zich afspeelt, (foto hOS). belooft haar daarmee te helpen Sa men gaan ze op zoek naar hoe het allemaal begon en wat er daarna ver der is gebeurd Omdat Micky een „verplaatsdoos" heeft (door haarzelf gefabriceerd) kunnen ze zich heel gemakkelijk snel en ver verplaatsen. Op hun speurtocht vinden ze allerlei schitterende voorbeelden van tech nisch vernuft de eerste stoomma chine. de eerste locomotief, primi tieve weefmachines en oude forten Maar tijdens hun speurwerk wor den ze steeds meer gewantrouwd door o a een industrieel, een ener- giedeskundige en een kolonel (alle maal gespeeld door Aart Staartjes, die ook de rol van de onderwijzer ver vult). omdat ze teveel kritische vra gen stellen. Na spannende avonturen en wilde achtervolgingen hebben ze voldoende materiaal voor een opstel over de ..wonderen der techniek", maar het blijft de vraag of de meester op school er tevreden mee zal zijn! Opnamen voor deze serie werden onder meer gemaakt in het openlucht verzetsmuseum Overloon, het wa penmuseum te Leiden, het fort Naar- den, de generaal Spoorkazerne te Er- melo, de krachtcentrale Lelystad, de kerncentrale Borsele en de textielfa-: briek Almelo/Ten Cate Op verantwoorde wijze vertel! ..Kouwe Kunstjes" aan de kinderer tot 14. 15 jaar. hoe de techniek zich heeft ontwikkeld vanaf de uitvindinc van het wiel en wat de mensen er mei gedaan hebben Dat alles in eer spannend verhaal De moeite van hel bekijken waard. KOUWE KUNSTJES wordt uitgezon den op deel 1 woensdag 2 januari 18.59- 19.25 uur. Nederland 2 Micky en hei wiel" deel 2woensdag 9januari 18.59-1825 uur Nederland 2 ..Micky en de werk tuigen" deel 3 woensdag 16 januari 18.59 - 19 25 uur Nederland 2 ..Micky en de energie" Werkopname van „Kouwe Kunstjes", met van links naar rechts: Annelies Hulsker, Deodaat Visser (camera-assistent), Alex Boon (camera) en Philip Engelen (regie). evenmin de bedoeling om kinderen (voor wie de serie gemaakt is) bang te maken voor technologie De serie „KOUWE KUNSTJES" wil proberen aan te geven waar het soms fout is gegaan en als dat mogelijk is. ook hoe Om dat voor kinderen zo aantrekke lijk mogelijk te maken wordt in de vorm van een spannend verhaal de techniek aan de orde gesteld Het verhaal, geschreven door Karei Eyk man. gaat over het meisje Micky (An nelies Hulsker). een springerig type met een veelzijdige belangstelling, dat het daarmee op school nogal moeilijk heeft Op een bepaald mo ment heeft ze het zo bont gemaakt, dat haar vader (Bram van der Vlugt) door de meester ontboden wordt zo gaat het niet lanqer Om de zaak weer in orde te maken zal Micky een opstel schrijven over de ..triomf der techniek" ewn haar vader Bram van der Vlugt (vader) en Annelies Hulsker (Mickey) in een scène uit „Kouwe Kunstjes", (foto: NOS)

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9