FLIC OU V0Y0U, 'N MOORDBANDIET: Jean-Paul Belmondo stuntend in een parodistische gangster-film kkékenï Filmkeuze kijk op de film filmagenda Amersfoort DONDERDAG 3 JANUAR11980 DE OPENBARING Volgende week woensdag presenteert het Vrouwenkafee in het Filmhuis Amersfoort de film „De openbaring", speelfilm van V. Lökkeberg met Marie Takvam in één van de hoofdrol len. Inger is een 50-jarige huis vrouw. Haar rol als moeder is uit gespeeld. buiten haar huis heeft zij geen werk Zij heeft maar weinig vrienden en geen noemenswaar dig sociaal leven Haar man zorgt ervoor, dat zij een baantje krijgt. Zij is daar echter i niet tegen opgewassen, hetgeen funest is voor haar zelfvertrouwen. Nu stuurt haar man haar naar een afgelegen hotel op het platteland Daar vindt zij een gelukkig jong paar. dat haar in haar eenzame leven nieuwe kracht geeft Be moedigd door deze ontmoeting breekt zij haar vakantie af en reist terug naar huis Bij haar terugkeer treft zij haar man met een andere vrouw in bed aan. Daardoor valt zij weer terug in haar vertwijfeling Zij verlaat het huis en gaat naar haar ouders maar vindt ook daar niet de onder steuning. die zij nodig heeft. Dan probeert zij steun te vinden bij vrienden uit haar jeugd Maar haar man haalt haar naar huis te rug Zij voelt zich ten diepste ver nederd Zij kan zo niet verder le ven. Grote bewondering verdient Marie Takvam. psychologe, die met enorme toeweiding de rol van Inger speelt Een harde, realisti sche vrouwenfilm, die geen ge makkelijke oplossing aanbiedt (Woensdag 9 januari. 20.15 uur) Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 3 januari t/m woensdag 9 ja nuari 1980 Grand 1 033-14632 ..The Love bug" Dagelijks; 13 30- 16.00-18.30 uur. (a.l Grand 2: .Apocalypse Now' Dagelijks. 13.30- 20.45 uur Zondag. 13.30-17 30-20.45 uur, (16 jaar) Grand 3 ,,'n Moordbandiet" (Flic ou voyou) Da gelijks: 13.45-18 45-21 45 uur Zon dag: 13.45-16.15-18 45-21 15 uur. (16 jaar) Grand 4 ..Rabbi Abraham in het wilde westen" Dagelijks. 13,30-18.30-21.30 uur Zondag 13 30-16 00-18.30-21.30 uur (12 jaar) Grand 5 ,.l never promised you a rose garden". Dagelijks 13 45-18.45-21.30 uur Zondag 13.45-16.15-18 45-21.30 uur (16 |aar) Cinema 1 tel. 033-18900 ..De vier vuisten op safari Dagelijks. 13 45-18.45-21.30 uur Zondag. 13.45-16.1.5-18.45-21.30 uur. (a l Cinema 2 ..Maak 'm soldaat" Dagelijks: 13.30- 18.30-21 15uur Zondag: 13.30- 16.00-18 30-21 15 uur (a l.) Euro tel 033-33655 ..Het geheim van bear Island" Dage lijks 13 45-18.45-21 15 uur. Zondag 13 45-16 15-18 45-21.15 uur Zater dag en woensdag: 18 45-21 15 uur (12 jaar) EURO KINDERVOORSTELLINGEN tel 33655 „Zorro" Zaterdag en woensdag 13.45 uur. (a l.) DOOR BERT VOS AMERSFOORT - De Kerstdagen hebben voor een nogal aanzienlijke ver andering gezorgd in het bioscoop-programma van Amersfoort. Helaas moest de nieuwste Nederlandse film „Een pak slaag" van regisseur Bert Haanstra het afleggen tegen het publiek, dat deze film blijkbaar niet positief genoeg beoordeelde. Na twee weken ging deze Haanstra/Koolhaasfilm in Amersfoort weer op de plank en dat is eigenlijk onverdiend. Dat de Herman Brood-filmchaos „Cha Cha" al na één week naar de nachtvoorstelling van Duo verhuisde en nu definitief van het programma is geschrapt, Is niet verwonderlijk. Zelfs de Brood-fans lustten er geen brood van en lieten hun idool en masse in de steek. Waaruit opnieuw blijkt, dat het publiek zich in ieder geval niet laat belazeren. Met een bekende naam alléén wordt nog geen publiek aangetrokken. Een film dient voor een redelijk verhaal te zorgen, met voldoende spanning of ontspanning en een goede ontknoping. Regisseur Herbert Curiel, die zich toch al heeft laten overspelen door de hoofdrol spelers, heeft dit tot zijn schade en schande ondervonden. Nederland is nog niet rijp voor de totale chaos ze straks voor een zacht prijsje over wil nemen, Wat een ellende! De kernenergie kunnen we ook ver geten, behalve voor de atoombom metjes en zo. Dat wordt straks weer kolen stoken. Zei Terlouw dat zelf niet? Nou dan. Wordt half Limburg weer één grote molshoop, want d'r zit nog voor een aardig kapitaaltje in de grond, daar. Kunnen we ons pas van de hand gedane potkacheltje weer bij de an tiekhandel terugkopen Trouwens, wat dacht u van de file waar u elke dag zo trouw in zit? Dacht u nou werkelijk, dat déér verbetering in zal komenNiks hoor. U zult met het openbaar vervoer moeten, want dan mogen alleen de uitverkorenen in de auto. U niet. U krijgt meer vrije tijd, zeggen ze. Aardig hoor, maar wat moeten we er mee? Zeker gebruiken om al die tientallen televisie-kanalen af te zoeken naar iets zonder wasmiddel of zo Of om achter je huiscomputertje spelletjes te spelen met de grote broer" van de bank. Ook al niks dus. Maar er komt een tweede kabinet Den Uyl, hoorde ik een optimist jube len. Nou en? Heeft Den Uyl zelf niet gezegd, dat die goeie ouwe tijd van voor de eerste oliecrisis niet meer terug komt? Nou dan. Heb je toch ook niks aan Den Uyl? En een tweede kabinet Van Agt is ook niks hoor, maakt u zich maar geen illusies. Dries zet ons straks allemaal op de fiets. D'r worden nu al fietspaden voor aangelegd. Wéérde- loos. Er komen vast heel goeie zomers, vertelde een weerprofeet vol over moedige stelligheid. Laat u niks wijs maken. Dit jaar wordt het in ieder geval niks, want als ik het allemaal goed heb begrepen, raakt de zon dit jaar behoor lijk van slag. Of aan de kook Zonne- uitbarstmgen. Helemaal niet goed voor ons. Al die extra stralen zetten straks de boel op stelten, zoals ook gebeurde in de zestiger jaren. Inspraak en zo heb ben we al, dus wat dat betreft hoeft het voor ons met zo nodig En je hebt er ook niks aan voor je broodnodige energie, want we hebben toch geen zonne- spiegels op ons dak staan. Prut dus. Dank u trouwens voor al die goeie wensen, die ik van u mocht ontvangen Het deed me bijzonder goed Maar, eerlijk zijn, gelooft u er zelf in? V. APOCALYPSE NOW De ..film der films", zo wordt de ze superproduktie van regisseur Francis Coppola genoemd. „Apo calypse Now", gebaseerd op het verhaal ..Hearts of Darkness" van Joseph Conrad, is een film over oorlog, met name over de oorlog in Vietnam. Coppola laat in deze twee uur en drie kwartier durende film de waanzin van de oorlog in al haar gruwelijke facetten zien. ook al is „Apocalypse Now" niet een recht-toe-recht-aan oorlogsfilm, zoals men van Hollywood gewend is. Coppola s versie van de oorlog neigt naar het surrealisme, waarin de vraag „wat is goed en wat is kwaad" centraal staat. Begint de film als een realistische oorlogs film, gaanderweg verandert de sfeer die van „Apocalypse Now" uitstraalt en gaat vrijwel onmerk baar over in het absurde, waarbij de gruwelijkheid, de waanzin en het bizarre van iedere oorlog overigens recht overeind blijft. Voor wie er gevoelig voor is, is „Apocalypse Now" een regel rechte anti-oorlogsfilm. Aanbevo len RABBI ABRAHAM IN HET WIL DE WESTEN Gene Wilder in een ontroerend goede rol als Rabbi Abraham, die vanuit het kille Polen naar Amerika trekt om in San Francisco de lei ding van een nieuwe Joodse ge meente op zich te nemen Regis seur Robert Aldrich maakte van dit gegeven een gave film, mede dankzij ook de voortreffelijke ver tolking van Gene Wilder, bijge staan door Harrison Ford als zijn vriend en outlaw Tommy Lillard Een heerlijke komedie, waarin de kostelijke jiddische gein enkele uurtjes prima entertainment ga randeert. Een klein meesterwerkje van regisseur Aldrich, die onder meer vermaard werd door zijn westerns. BEAR ISLAND de ijzige avonturenfilm „Bear Island" van regisseur Don Sharp, gebaseerd op de gelijknamige roman van be stsellerschrijver Alistair MacLean. Sharp koos voor een aantal gere nommeerde filmsterren voor de hoofdrollen. Donald Sutherland. Vanessa Redgrave. Richard Wid- mark, Barbara Parkins en Lloyd Bridges trotseren de ijzige kou van het barre noorden tijdens een spannende wetenschappelijke expeditie, waar het allemaal gaat om sabotage, moord en een bijna vergeten goudschat, verborgen in roestende Nazi-onderzeeérs Kortom: alle bekende MacLean- ingrediënten zorgen voor enkele uurtjes prima avontuur voor de liefhebbers van dit genre. VIER VUISTEN OP SAFARI Bud Spencer en Terence Hill Hun nieuwste knok- en tikfilm „Vier vuisten op Safari" gaat ook in Amersfoort in première. Hoewel de meeste films van dit edele tweetal een ontwa penende sfeer uitademen met veel stunt- en spektakelwerk, is dit nieuwste produkt. geregisseerd door Italo Zingarelli, ontsproten aan een aantal fantasieloze brei nen van scenarioschrijvers. „Vier vuisten op Safari" biedt niets nieuws Het knokwerk is nogal saai uitgevoerd (volgens de zo lang zamerhand bekende routine-a- krobatiek van het tweetal), terwijl de dialogen eigenlijk niet te prui men zijn. Een intelligentere geest zou van dit gegeven ongetwijfeld iets aardigers hebben gemaakt. Wat er nu overblijft is een middel matige kinderfilm, hoewel de eet gewoonten van Bud en Terence er ook niet op vooruit zijn gegaan en zeker niet als glanzend voorbeeld kunnen dienen. Een gemiste kans. I NEVER PROMISED YOU A RO SE GARDEN De (op initiatief van Roger Cor- man) succesvolle verfilming van de gelijknamige autobiografische roman van Hannah Green, door regisseur Anthony Page. Het is het verhaal over het jarenlange verblijf van een schizofreen meisje in een inrichting, waarin het moeizame genezingsproces, de hallucinaties en allerlei andere sfeerbepalende elementen zoals een begripvolle psychiater en een boosaardige verpleegster. Met o m. Kathleen Quinlan, en Bibi Anderson Na tuurlijk geen „One flew over the cuckoo's nest", maar wel een film, die het aanzien ten volle waard is. Warm aanbevolen. THE LOVE BUG Voor de liefhebbers van dat gekke Volkswagentje, ontsproten aan de fantasie van Walt Disney, is het opnieuw lachen geblazen in de middagvoorstellingen van Grand 1Pretentieloos amusement, zoals we van Disney en consorten ge wend zijn. Zeker voor de jeugd aantrekkelijk, ook al moet rekening worden gehouden met ondertitels, wat voor de allerkleinsten een tik keltje te moeilijk zal zijn THE GOOD, THE BAD AND THE UGLY Evenals „The love bug" een reprise Deze lange, uitstekende, western van regisseur Serge Leone behoeft geen enkele aan beveling meer bij de liefhebbers Voor wie de film nog een keertje wil gaan zien of eindelijk het besluit neemt om em nu niet weer te mis sen In Duo 2 SOMBER Gut, wat kijkt u somber Ook met moeite over de drempel getrokken, I pardoes de jaren tachtig in? U wilde nog eventjes namijmeren over die goeie ouwe tijd, ik heb daar begrip voor, maar het zat er niet in. Kranten, televisie, radio: iedereen heeft difinitief afscheid genomen van ,,the seven ties", zoals ze dat noemen. Ik kan er ook niks aan doen. We zullen er metz'n alle mee moeten leren leven, dat we in het vervolg 1980 schrijven, en dan 1981 en zo voorts. Tien jaar lang zitten we aan de tachtiger jaren vast. Geen leuk idee, want al die be roepsvoorspellers hebben het er ook al niet aangenamer op gemaakt. De chips gaan ons leven bepalen, zeggen ze. Straks in ieder huisje een computertje Ik kan nu al niet met die krengen overweg. Ze begrijpen niks van wat ik wil en ik wil niet begrijpen wat zij willen Kortom, voortdurende ellende straks, dat is zeker. En dan die televisie Ze willen een satelliet de lucht inschieten Kun je straks tientallen zenders krijgen. Uit heel Europa. Nog meer ellende op de buis. Wat kan mij het schelen, dat het ene wasmiddel beter wast dan het an dere? Niks toch zeker! En onze eigen omroepen zorgen er toch al dag in dag uit voor, dat ik doodmoe wordt van al die leuke, aardige spelletjes, van al die Amerikaanse series die zo op elkaar n Nee hoor, niks gedaan. - benzine is ook alweer duurder Y En al die oliesjeiks maar la- moeten al die mensen met ?ns voor mijn deur? Kan ik V niet meer m'n uitrit uit, te duur zijn gewor- n. En geen hond die Nieuw deze week is „Flic ou voyou" ('n Moordbandiet) van regis seur George Lautner („Pas de pro- blème). Een film, die het ongetwijfeld goed gaat doen bij het lachgrage pu bliek, want de Franse topacteur Jean Paul Belmondo vervult de hoofdrol als een zeer aparte politie-commis- saris, die al stuntend spektakulair de Franse zuidkust van allerlei gespuis ontdoet. Een film met een Jean Paul Belmondo zoals het publiek dat ver wacht: charmant, soms spektakulair en in ieder geval altijd goed voor een lach. Een naar mijn gevoel geslaag de parodie op de doorsnee gang ster-movie's". Voor de jeugd staat, voor de tweede week, „The Love Bug" op het programma van Grand I, u weet wel. over dat eigenzinnige Volkswa gen-kevertje Een reprise, dat spreekt. Hetzelfde geldt voor „Maak 'm soldaat" i in Grand II en „The good, the bad and the ugly" in Duo 2 terkringen in Zuid-Frankrijk weten aan vankelijk niet wat hen overkomt. Met donderend geweld werpt Borowitz zich in de „porceleinen" kast van de onder wereld en er zijn heel wat scherven te rapen. De onorthodoxe methoden van de zeer charmante commissaris wer pen al heel snel vruchten af en het hoeft dan ook geen betoog, dat aan het slot van de film de zaak volledig is „uitge mest". Dat daarbij de ontvoering van zijn eigen dochter een extra grote rol speelt, behoeft geen betoog. HET VERHAAL Het verhaal van deze parodistische „gangster-movie" ziet er in grote trek ken als volgt uit: Een stad In Zuid-Frankrijk (ergens tussen Marseille en Menton) wordt geregeerd door de onderwereld. De twee kopstukken van de penose zijn Théo Musard en Achille Volfoni. De twee mannen hebben de wereld van het gokwezen, de handel in drugs, de afpersing en de prostitutie onderling verdeeld. De plaatselijke politie is ook door het kwaad aangetast, en meerdere agen ten zijn door en door corrupt. Sommige agenten ontvangen flinke bedragen aan zwijggeld, en anderen werken daadwerkelijk voor de onderwereld. Een corrupte politiechef wordt door Jean Paul Belmondo in ,,'n Moordbandiet", een prima parodie op de gangsterfilm van regisseur George Lautner. de penose uit de weg geruimd. Zijn laatste uren brengt hij door in gezel schap van een prostituée. Om haar gezicht niet te verliezen stopt de politieleiding het schandaal in de doofpot en doet ze het voorkomen of de betreffende chef door de gangsters is vermoord tijdens een dienstopdracht Hoofdcommissaris Grimaud (Michel Galabru) heeft reeds talrijke malen ge probeerd de grote mannen achter der- qelijke praktijken (Musard en Volfoni) voor het gerecht te slepen. Maar steeds weer stuitte hij op allerlei obstakels: de gangsters zijn „eerbiedwaardige bur gers". ze genieten veel aanzien, als dekmantel hebben ze ook bezigheden die volkomen legaal zijn, en bovendien hebben ze de beste advocaten. Kort om, ze zijn onaantastbaar Grimaud besluit daarom een andere methode te gaan gebruiken Hij doet een beroep op iemand die de gangsters op hun eigen terrein kan bestrijden Iemand die zich toegang verschaft tot de onderwereld en zodnpnde de „eer biedwaardige" gangsters met hun ei gen „misdadige" wapens kan bestrij den. Een ,,gangster"-agent, die het op neemt tegen „eerbiedwaardige" gangsters. Een smeris met onderwe reldmethoden. Die agent in kwestie is Stan Borowits (Jean-Paul Belmonde). Hij maakt deel uit van de centrale recherche in Parijs Het is een waaghals met een onbe grensde energie. De leiding in Parijs geeft in deze aan hem de voorkeur vanwege zijn non-conformisme, zijn vitaliteit, en zijn niet bepaald alledaagse methoden Bovendien heeft hij geen enkele binding met de stad waar het verhaal zich afspeelt Borowitz gaat vol energie aan de slag. Hij verplaatst zich razendsnel, zaait paniek in de onderwereld, oefent een ware terreur uit op de za ken van Musard en Volfoni. Hij doet zich voor als de broer van Rita Ce- rutti, de prostituée die tegelijk met Bertrand was vermoord. Hij heeft zogenaamd net een gevangenis- straat uitgezeten in Cafada, en eist nu een schadevergoeding voor de dood van zijn zusje. Hij begint de on derwereld te chanteren, en zet bo vendien de twee grote mannen, de twee peetvaders van de maffia tegen elkaar op. Regisseur George Lautner, bijge staan door Jean Herman (scenario) en Michel Audiard (dialogen), is een begaafd vakman, die met „Flic ou voyou" spiritueel amusement ople vert, waarbij de realiteit van alledag wordt vervangen door de zeer amu sante fantasiewereld van Lautner. En natuurlijk worden de stunts voor Belmondo zélf weer gedaan, wat al tijd weer een extra dimensie aan diens films toevoegt. Met een schitterende ontsnapping per les auto door de stad „enkele kleinere stuntjesklauterpartijen en pijl snelle reakties. Kortom: een lekkere film voor een paar uur ontspannen kijken naar Jean-Paul Belmondo, de „uitmester (Grand 3, eerste week, alle leeftijden) Gebleven zijn: „Apocalypse Now" (nu in Grand 2, 's avonds in interlock Scène uit „Flic ou voyou", met Jean met Grand 1wanneer „The Love Burg" niet draait). „Rabbi Abraham in het Wil de Westen" (Grand 4). „I promised you MOORDBANDIET a Rose Garden" (Grand 5). „De vier vuisten op safari" (ongelooflijk, maar De Franse regisseur George Lautner nog steeds in Cinema 1) en „Het^ ge- dook (weer eens) in de Franse gang- heim van Bear Island (in Euro Cine- sterwereld en maakte daarover (èn J maY over de corruptie in politiekringen) een Paul Belmondo. voortreffelijke slapstick-komedie met de onovertroffen Jean-Paul Belmondo in de hoofdrol als commissaris Stanis laus Borowitz, in gangsterkringen beter bekend als „de uitmester" In „Flic ou voyou" begint de brave commissaris aan een fikse uitmesterij en de gangs-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11