Jan Mandemaker over ruim een jaar wethouderschap „Het behoort tot mijn taak om soms zoiets te doen" „CML moet bredere basis krijgen" „Fractie PL nog te veel in oppositierol" „Succes hangt af van bewegings vrijheid binnen college" „Ik zit hier als een spin in z'n web" „Compensatie voor riool heffing is onaanvaardbaar" DONDERDAG 3 JANUAR11980 interview (van onze verslaggevers) LEUSDEN - Ruim een jaar (om precies te zijn zestien maanden) is Jan Mandema ker nu wethouder van finan ciën in deze gemeente. Een ruim jaar, waarin raadsle den, ambtenaren en overige belangstellenden de kans kregen zich een beeld te vor men van Jan Mandemaker als wethouder. De meningen zijn nogal gevarieerd: van kwalificaties als „prima" via „hij wil te veel de kool en de geit sparen" tot „als wethou der is hij een ramp". Hoe beoordeelt Mande maker zijn eigen prestaties als wethouder. Marnix Kre- ijns en Bert Vos vroegen het hem. Ze troffen een redelijk tevreden man, die zichzelf kenschetst als een „deugde lijk pragmaticus" en daar stunt vond ik het een prachtzet. Maar het was sterk overtrokken. De motie was helemaal geba seerd op wat er in de commissie vergadering had plaatsgevon den. De motie was geënt op een mogelijke uitlating in de raads vergadering. Corrie Verduin is er niet op teruggekomen. En daarom was die motie nogal over dreven." Aldus wethouder Jan Mande maker (Progressief Leusden) over de in de vorige raad aange nomen motie-Bergsma, waarin de opstelling van Progressief Leusden in het debat over de on roerend goedbelasting veroor deeld wordt. Het feit dat woord- voerdster Corrie Verduin de mogelijkheid om de economi sche liggingsfactor te veranderen aanroerde, was in strijd met ge naakte afspraken en zou daarom tiet bijdragen tot het onderling rertrouwen tussen de aan „Sa- nen Onderweg" deelnemende lartijen. Wat Jan Mandemaker orerigens niet mag verhinderen at er ook nog eens een keer op in Ugaan. Want, zo meent de wet- huder van financiën, die nu nog ofeén gestelde economische lig- gtgsfactor zal toch een keer bij gëeld moeten worden. Hij legt vo de zoveelste keer uit dat het aan toevoegt: „Je kunt al leen maar verantwoord pragmatisch zijn, als je een duidelijke politieke visie hebt. Ik durf mijzelf een ra sechte socialist te noemen en als zodanig kan ik dus pragmatisch zijn. Dat is het verschil met D'66". Mandemaker is lid van de Partij van de Arbeid en bezig aan zijn vierde periode als raadslid. Sinds hij wethou der is, is hij begonnen aan het geleidelijk afbouwen van zijn baan. Binnenkort zal hij de eerste full-time wethou der van deze gemeente zijn. Wanneer we hem er op wij zen dat het hier geen vaste aanstelling betreft en er dus risico's aan deze handel wijze verbonden zijn, zegt Mandemaker lachend: „Ach, daar denk ik maar liever niet aan." er bij de onroerend goedbelas ting om gaat de waarde van een huis in het economisch verkeer zo nauwkeurig mogelijk te bena deren. Dan moet ook die eco nomische liggingsfactor kunnen fluctueren. Mandemaker: „Het moet toch iedereen duidelijk zijn dat er verschil is tussen een wo ninkje in Zwanenburg of een wo ning op een vrij kavel in Langen- beek. In Leusden gaat dat beeld bovendien nog verder verande ren. We krijgen nu winkelcentra. Hoe moet dat dan met die woning éénhoog en tweehoog en mis schien wel driehoog. Dan heb je gewoon een fluctuerende eco nomische liggingsfactor nodig om de waarde te benaderen." De wethouder verwacht ook ei genlijk niet dat de economische liggingsfactor tezijner tijd een ge weldig strijdpunt gaat worden. Hij verwacht dat het CDA wel be reid is om mee te gaan, „het gaat alleen om de mate waarin." Voor wat betreft de rioolheffing in de onroerend goedbelasting houdt Mandemaker voet bij stuk. Hij acht het niet alleen praktisch onmogelijk om degenen die niet op het riool zijn aangesloten compensatie te geven, hij vindt het ook niet nodig. Mande maker wijst er op dat de onroerend goedbelasting voor agrarische be drijven al wordt verminderd door ver menigvuldiging met de factor 0,75, dat het onbebouwde erf niet wordt belast en dat een aantal bedrijven voordeel hebben via de waterlevering tegen het voor iedereen gelijke tarief. Mandemaker ..En dan nog eens een extra voordeel geven vanwege die ri oolheffing? Volstrekt onaan vaardbaar'" CENTRALE POSITIE Ruim een jaar nu zit Jan Mandemaker in het college van burgemeester en wethouders Behalve financiële en economische zaken heeft hij het CML. de Groenstichting Rozendaal. de Sportstichting, de Zwembadstich ting. Midden- en Kleinbedrijf en de Woningstichting in zijn portefeuille. Volgens critici werd die reeks stich tingen Jan Mandemaker destijds toe bedeeld omdat financien alleen een wat al te mager pakket zou zijn De wethouder zelf lijkt het daar niet mee eens te zijn Hij wijst er op dat de positie van de wethouder van finan cien verandert, zeker nu de gemeen telijke financiële planning zich uit strekt over een groter aantal jaren dan in het verleden het geval was. Mandemaker: ..Via die financiële meerjarenanalyse is financiën een beleidsonderbouw van het totale ge beuren geworden. Financiën nemen nu. nog meer dan vroeger, een cen trale positie in Er is meer beleidsin- breng vanuit financiën, hetgeen een opwaardering van de positie van de wethouder van financien inhoudt." De beantwoording van de vraag naar zijn functioneren als wethouder tot nog toe begint Mandemaker met te wijzen op het in zijn ogen moeilijke uitgangspunt ..ik kwam daar als pro gressief in een conservatief gezel schap En niet alleen dat gezelschap was conservatief, ook alles daar om heen Ik stond daar dus als eenling, waarbij ik wel enige steun had aan 'Samen Onderweg' liever gedetail leerder gezien. De kleinste punten zijn soms wel geregeld en de grote juist niet Maar afgezien daarvan: je moet als nieuweling enige invloed zien te bevechten Dat gaat steeds beter lukken Ik denk dat ik hetzelfde heb als Wagenaar. die heeft ook eens gezegd dat het eerste jaar moeilijk was en dat hij er daarna lol in begon te krijgen." RUIMTE Niettemin vindt de wethouder dat het nu binnen het college „lekker loopt", vooral „omdat iedereen be reid is tot een harmonieuze samen werking". Maar daar voegt hij wel aan toe dat de mate waarin hij als pro gressief wethouder succesvol kan opereren afhankelijk is van de bewe gingsvrijheid die hij zich binnen het college kan verwerven. „Die zal in de toekomst ruimer moeten worden", al dus Jan Mandemaker. Er zijn meer zaken waarvan Man demaker vindt dat ze zijn start als wethouder niet vergemakkelijkt heb ben Daar was bijvoorbeeld de eerste begroting die hij moest verdedigen, „ik had hem niet zelf opgesteld en het was meteen de beroerdste uit de hele geschiedenis van Leusden En daar was ook de affaire 't Spul. waarvan de wethouder verklaart er grote moeite mee gehad te hebben Mandemaker ..Zo er ooit een werkgroep beduveld is. dan is het wel de werkgroep 't Spul. Overigens had ook ik niet met hun voorstel mee kunnen gaan. Zo'n elitaire voorziening in de wijk van Jan Modaal, daar was ik nooit akkoord mee gegaan En dan herinnert Mandemaker ook nog aan de verschillen van inzicht in zake de grondprijspolitiek. zoals die naar voren kwamen bij de debatten over de 41 vrije kavels in het deelplan Langebeek De wethouder zegt toen ook weerstand tegen zijn persoon er varen te hebben. ..die was groter dan ik had verwacht Ik merkte dat ik nog niet geaccepteerd was Voor Mandemaker bleek in de kwes tie ook dat zijn fractie nog onvol doende is ingsteld op haar nieuwe rol, die van deelnemer aan een col lege Mandemaker: ,,Ze zitten nog veel te veel in die oppositionele rol Met als gevolg dat ik me onvoldoende kan uiten jegens de fractie Ik heb vaak de indruk dat ze niet voldoende weten hoe zo'n college functioneert, trouwens geen enkel raadslid weet dat." - Maar het is toch ook de taak van de fractie om u in de gaten te houden, ervoor te zorgen dat u zich niet te veel door uw collegegenoten laat inpak ken, dat het progressieve geluid wel voldoende doorklinkt in het college? Mandemaker ..Oh zeker, als ze vinden dat ik teveel toegeef, dan moeten ze op het touw springen Nee. het moet niet zo gaan als bij sommige andere fracties, die nogal kritiekloos hun eigen wethouder vol gen GENUANCEERD - Denkt u dat uw achterban en uw fractie over u tevreden zijn? Mandemaker ..Van de achterban weet ik het natuurlijk niet zo goed Ik denk dat er daar wel genuanceerd over gedacht wordt Al is het met tot nogtoe mee gevallen wat ik aan kri tiek gehoord heb En voor wat betreft de fractie volgende week houden we een evaluatie De fractie was in ieder geval content met de begroting Je ziet daarin toch ook dat het progres sieve denken langzaam maar zeker aan invloed wint Er wordt bijvoor beeld meergeld uitgetrokken voorde zachte sector. Overigens vind ik het jammer dat in de progressieve fractie bepaalde ge luiden zijn weggevallen Een kritisch tegenspel op het gebied van finan ciën en ruimtelijke ordening is er minder dan vroeger De wethouder is het met ons eens dat een aantal politiek controversiële zaken in de afgelopen periode nog niet aan de orde zijn geweest en voor de nog resterende jaren van deze raadsperiode op het programma staan Hij noemt zelf de opstelling van het struktuurplan en het ontwik kelen van een visie op de verdere ont wikkeling van Leusden. nadetweede fase Toch gelooft hij niet dat dit soort kwesties een dusdanige gela denheid zouden kunnen krijgen, dat ze het huidige college zouden kun nen doen springen Daarover zegt Jan Mandemaker In de loop der tijd zullen we verder op elkaar inge speeld raken En verder weet ik zeker dat ook Wagenaar wel inziet, dat de moeilijkheden alleen maar veel gro ter zullen worden, wanneer Progres sief Leusden niet participeert in het college. Dat leidt tot polarisatie en dat moet voor de VVD toch een soort schrikbeeld zijn." Bovendien is de PvdA-wethouder er van overtuigd dat een aantal pro gressieve denkbeelden in de ko mende jaren toch hun ingang ook bij andere partijen wel zullen vinden; ..neem nou de erfpacht, waar ik - dat is bekend - een fervent voorstander van ben IJ^ben er van overtuigd dat over 25 jaar erfpacht in Nederland een algemeen aanvaard beginsel is De situatie in Nederland is nu een maal zo dat grond in handen van de overheid moet blijven Over 25 jaar beseft echt iedereen wel dat het niet anders kan. Maar het is nu eenmaal het lot van de progressieven om een voortrekkersrol te vervullen. Dat is toch heel gewoon'?" De vraag wordt door de spreker zelf beantwoord. ..een aantal zaken waar voor ik altijd op het financiële terrein heb gepleit, zijn nu heel gewoon ge worden Ik zal niet zeggen dat het het evangelie is, maar het wordt wel ge accepteerd BEHOORT TOT TAAK Het blijft even stil, wanneer we de wethouder het verwijt voorleggen, dat hij in discussies nogal eens de neiging heeft om iedereen gelijk te geven, wat op z'n minst verwarrend werkt Dan zegt hij. ja dat kwam onlangs een keer voor. geloof ik hè? Was dat niet in een commissie vergadering? Ja. zo nu en dan wil je een botsing met een andere fractie vermijden." We wijzen er op dat het de wethou der wel vaker overkomt en vragen of deze manier van de kool en de geit sparen niet een beetje gevaarlijk is. Je wekt bij deze of gene misschien verwachtingen Mandemaker „Dat gevaar onderken ik Het is het gevaar dat je soms meer moet toegeven dan jezelf lief is Maar het behoort tot mijn taak om soms. omwille van de lieve vrede, zoiets te doen." „Maar je zult me natuurlijk nooit zien afwijken van de grote lijnen Ook an deren zullen erkennen dat dat een onmogelijkheid is. In die gevallen moet je een minderheidsstandpunt innemen". - Laat zo'n collegiaal college je je daar de ruimte voor? Mandemaker „Ikzaljenietzeggen wat ik de afgelopen maanden zoal binnen het college te horen heb ge kregen Maar we zijn aan het groeien naar een situatie waarin die ruimte er wel is Darom heb ik het op de jaar vergadering van Partij van de Arbeid ook zo gezegd we zijn pas een beetje onderweg." PON - Denkt u niet dat sommige van uw uitlatingen het gezamenlijk verder af leggen van de weg wel eens zouden kunnen bemoeilijken. De manier waarop u die vraag van Corrie Ver duin over de prijs van de grond van Pon beantwoordde, bijvoorbeeld? Mandemaker „In het raadsvoor stel had gewoon de prijs vermeld moeten staan, dan was er niksaande hand geweest. Fout één is dus ge weest dat die prijs met is opgenomen Fout twee is dat Corrie Verduin een dergelijke vraag in de commissiever gadering had moeten stellen en dat heeft ze niet gedaan - Maar het is toch twee dagen voor de raadsvergadering in het fractiebe- raad ook aan de orde geweest? Mandemaker „Toen heeft Corrie Verduin het er inderdaad ook over gehad Ik heb het toen uitgelegd, haar verwezen naar de stukken in het dossier in de leeszaal en haar ontra den die vraag in de raadsvergadering te stellen. Omdat je dan al gauw het verwijt krijgt dat zulke dingen alleen maar ter wille van de publieke tribune gevraagd worden - Maar hoe zit het nu eigenlijk met die f 19,— van Pon? Mandemaker „Die vraag moet je maar aan Wagenaarstellen. Die heeft de onderhandelingen gevoerd Ik weet met precies hoe dat zit Ik weet wel dat Pon een hoge prijs aan de boer betaald heeft Dat is al zo'n twaalf, dertien jaar geleden gebeurd Ik weet nog dat we in verband daar mee door burgemeester Burning bij een geroepen werden Het was toen een hele schok, dat Pon zes. zeven gulden wilde betalen, terwijl de ge meente toen nog op een rijksdaalder of zoiets zat Burning vroeg ons toen een standpunt in te nemen in verband met het al dan niet verlenen van me dewerking vooreen vergunning voor Pon Die medewerking hebben we toen uiteindelijk toch verleend." ROTOPMERKING - Dat verwijt dat u zoëven noemde, dat Progressief Leusden teveel op de publieke tribune speelt, dat wordt wel vaker gemaakt. Fractievoorzitter Rients Bergsma van de VVD had daar vorige week ook nog over in deze krant. Mandemaker „Dat vond ik een rot- opmerking Als er een ding onjuist is. is het dat wel Trouwens Bergsma weet er zelf ook wel wat van Inder tijd. toen progressieve Statenleden vragen stelden over de grondprijzen van de kavels in Langenbeek Toen kwam de VVD met het verwijt dat Pro gressief Leusden zich ondemocra tisch zou gedragen Bergsma wist natuurlijk best dat dat helemaal niet waar was. dat er niets ondemocra tisch was aan de handeling van Pro gressief Leusden Dat werd toen al leen gezegd om via pers en publieke tribune de stemming te bewerken Ik heb dat één van de moeilijkste mo menten in de raadsperiode tot nu toe gevonden Trouwens. Wagenaar heeft ook directe lijnen met de VVD- ers in het college van Gedeputeerde Staten Maar dat onttrekt zich aan de waarneming Wat zich ook goeddeels aan de waarneming onttrekt Mandemakers omgang met de ambtenaren Als we de wethouder mogen geloven, dan verloopt die uitstekend Zijn plaats in zijn wethouderskamer in het ge meentegebouw aan de Zwarteweg kenschetst hij als die van een spin in zijn web. „ik zit er middenin Daar financien, daaralgemenezaken, daar gemeentwerken Ik heb eigenlijk contacten met zowat het hele appa raat En wat ik in de commerciële sec tor had. heb ik hier ook dat mensen mij vrij snel vertrouwen Dat heeft mij ook in de commerciële sector geen windeieren gelegd. En bovendien ik ben er veel, ik ben vaak bereikbaar voor de ambtenaren Dat is natuurlijk ook praktisch HARD WERKEN De mate waarin een wethouder de adviezen van zijn ambtenaren volgt is volgens wethouder Mandemaker ook zo'n terrein waarop een collegelid zijn eigen vrijheid moet zien te be vechten Mandemaker „Ambtenaren hebben hun standpunten, maar het moet geen eenrichtingsverker zijn Zo heb ik dit jaar richtlijnen voor het opstellen van de begroting gegeven Ik denk dat dat de eerste keer was dat het gebeurde De Leusdense ambtenaren heeft Mandemaker inmiddels leren kennen als hard werkende lieden, waarvan hij zegt „het liegternietom. waterdoor de Leusdense ambtenaren gepres teerd wordt" Van de andere kant is er toch ook zoiets als ambtelijke traag heid. „op sommige vragen weet je eigenlijk direct het antwoord al. zou je het zo kunnen geven Maar dan moet het toch eerst weer door de mo len en dat duurt weer een tijd Ook op provinciaal niveau heeft Mandemaker nogal eens met traag- malende molens van doen Zo is de vuilafvoer een zaak van de provincie, die tot op dit moment nog niet goed wordt aangepakt Tot en met 31 au gustus van dit jaar kan Leusden het vuil kwijt op de stortplaats in Bun schoten Maar daarna, heeft de pro vincie dan een definitieve oplossing? Mandemaker „Ik verwacht van niet Ik denk dat Leusden zelf weer met een oplossing zal moeten komen Vermoedelijk zullen we voorlopig ge bruik moeten gaan maken van een stortgat binnen onze eigen ge meente Dat zou moeten komen te liggen op de hogere zandgronden in deze gemeente De kant van de Treek op. misschien TWEE PETTEN Komen we vervolgens bij de stich tingen waarvan Mandemaker quali- tate qua bestuurslid is Allereerst de Woningstichting Leusden. waarvan de wethouder duidelijk meent dat hij van dat bestuur geen deel uit zou moeten maken Mandemaker „Dat is een situatie die alleen maar proble men oplevert Die combinatie van twee petten, het kan eenvoudigweg met De vorige wethouders, die in het bestuur van de Woningstichting za ten. bekleden daar ook de functie van vice-voorzitter. Ik heb meteen ge zegd dat ik mij voor die functie uit sloot Ik heb ook tegen de overige bestuurders gezegd: zie me maar niet zozeer als een man van de gemeen te Bij de Groenstichting Rozendaal. zo meldt Jan Mandemaker. isdesitu- atie eigenlijk al met anders Ook daar zit de wethouder in een zowat onmo gelijke positie Bovendien heeft de wethouder er nooit een geheim van gemaakt dat de Groenstichting wat hem betreft tezijndertijd opgeheven kan worden „De laatste vergadering van de Groenstichting die we gehad hebben, was een zeer goede, vond ik Daar is toen het belangrijke principe besluit genomen om over te gaan tot een geleidelijke afbouw van de reser ves Dat zal uiteindelijk leiden tot een opheffing van de Groenstichting Dat kan zo onderhand ook wel nu zeven tig procent van de destijds afgesloten lening van 1 miljoen gulden is terug betaald Waar Mandemaker nog aan toevoegt dat hij in ieder geval van plan is om op korte termijn zijn lid maatschap van het dagelijks bestuur van de Groenstichting op te geven CML - En het CML was je nog wel van plan om daar voorzitter van het Coör dinatieteam te blijven? Mandemaker „Dat CML. daarover zijn inmiddels de meest fantastische filosofieën ontwikkeld, al moeten wij bij de praktische waarde daarvan hier en daar een vraagteken plaatsen Het punt is dat het CML een veel bredere basis zou moeten krijgen Nu is het te veel een zaak van een kleine, geslo ten groep Die bovendien in de loop der tijd allerlei bindingen met belan gengroeperingen en dergelijke heeft gekregen Dat zou moeten verande ren. maar ik vind dat primair de ver antwoordelijkheid van de Leusdense bevolking Voor de reorganisatie van het CML is het natuurlijk nodig om de bevolking een handvat te geven We komen met onze uitgangspunten naar buiten en dan moet de bevolking het zeggen -Maar het CML is bij een groot deel van de bevolking niet populair. Het wordt gezien als een verlengstuk van de gemeente. Mandemaker „Klopt Dat komt vooral door de se tor Ruimtelijke Or dening Daar zie je een te sterke bin ding tussen de werkgroep van het CML en de gemeente „Maar dat die r o zo de nadruk krijgt, dat ligt ook aan de andere werkgroepen. Ik heb nu aan Jan Warns van de werkgroep Welzijn ver zocht of die werkgroep zich niet eens wat meer met algemeen welzijn bezig kan gaan houden Tot nu toe heeft men daar alleen maar gepraat over specifiek welzijn Terwijl ik bijvoor beeld denk. dat het hoognodig is om eens na te denken over de positie van de autochtone bevolking in het dorp De integratie van de oude en de nieuwe inwoners en de nieuwe en de nieuwste inwoners, dat vind ik een belangrijk probleem Zonder dat we daar om vroegen legt Jan Mandemaker ook nog uit, wat in zijn ogen Leusdens grootste probleem gaat worden. „Dat wordt het kiezen van een opstelling ten op zichte van de groeistad Amersfoort. Dezer dagen hebben burgemeester en wethouders net een ambtelijke notitie daarover ontvangen. Reken maar dat dat konsekwenties heeft voor Leusden." De wethouder wil helaas niet meer zeggen, welke dat zullen zijn. Marnix Kreyns Bert Vos LEUSDEN - „Als politieke

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5