Romans in het kort Boeken voor hobby en vrije tijd Nieuwe S.F. Het leven van Agatha Christie Het Het leven van Agatha Christie: autobiografie Sportvissers almanak 1980 FONS VAN DER LINDEN DE TECHNIEKEN CANTECLEER Hqekbindbqek Samenstelling: Bert Vos "3 Het boek van de tulp, nu in het Engels HAAR AUTOBIOGRAFIE DONDERDAG 10 JANUAR11980 10 Bij de Centrale Uitgeverij te Har derwijk verschenen kortgeleden vier nieuwe romans. Twee series. De ene gaat over dokter Ross, geschreven door Alice Dwyer-Joyce en de an dere twee delen komen uit in de Fal- con-saga, van de hand van Catheri ne Darby. ..Dokter Ross vindt het geluk en ..Liefde voor dokter Ross" zijn van die typische romans voor hen. die het aller liefste lezen over romantiek, liefde, ge luk in het leven, vermengd met al die troubles, die een tikkeltje spanning brengen in het verhaal geheimzinnig verleden, een geliefde die het aanvan kelijk niet zo ziet zitten maar later toch wel wil en dat soort opwekkende zaken De dokter-Ross-boeken zijn ge schreven op basis van deze vaak be proefde formule en de liefhebbers zul len dan ook gegarandeerd smullen van deze verhalen, die wat dat betreft ui termate geschikt zijn voor tv-series Dr Edmond Ross is een man. die zelf geen tijd heeft om ziek te zijn Geplaagd door het verleden besteedt hij alle tijd aan zijn patiënten, totdat er iemand in zijn leven komtAch. u hebt het al begre pen: dokter Ross vindt het geluk en dat gunnen wij hem allemaal In het tweede deel van deze serie wordt uit de doeken gedaan, waarom dokter Ross zo ge heimzinnig doet over het verleden van zijn eerste vrouw, nadat hij opnieuw is getrouwd Een ander, maar niet minder gele zen. genre is dat van de historische ro man Catherine Darby schreef de Fal con Saga. waarvan twee delen bij de Centrale Uitgeverij verschenen .,Op zoek naar de liefde" en ..Koninklijk ge luk voor een Falcon" Het gaat allemaal over het jonge meisje Margred Prys. die in het middeleeuwse Londen Sir Henry Falcon ontmoet, die haar kennis laat maken met de zoete liefde Maar Mar gred kreeg bij haar geboorte een ma gisch teken mee en daarmee begint het avontuur van hartstocht en verlaqgen, van trots, liefde en haat In een uitste kende sfeerbeschrijving neemt Cat herine Darby u mee naar het verleden, dat zij op haar manier laat herleven Voor de liefhebbers de moeite van het lezen beslist waard „Liefde voor dokier Ross", door Alleé Dwyer- Joyc« (deel I). „Doktor Ross vindt het geluk (deel 10 Uitgave Centrale Uitgeverij Harderwijk, gebon den Prijs per deel 27,50. De Falcon Saga twee delen, door Catherine Dar by. Uitgave Centrale Uitgever!| te Harderwijk. Ge bonden. Prijs per deol 27,50 '.rrijrf ri'i'i' De mens krijgt in de komende tien jaar nog meer vrije tijd dan hij al had. Vrije tijd, die op de één of andere manier weer moet worden opgevuld. Met dingen, die je zelf leuk vindt om te doen: met hobby's, met sport of noem maar op. Het is logisch, dat er steeds meer boeken op de markt verschijnen, waarin tegemoet wordt gekomen aan die groter wordende vraag naar hobby's. Honderden hobby-boeken op elk denkbaar ter rein zijn inmiddels verschenen. En er komen steeds weer nieuwe. In dit ar tikel besteden we aandacht aan en kele daarvan. GRAFISCHE TECHNIEKEN Eén van de meeste bekende uitge verijen op het gebied van hobby en vrije tijd is wel Cantecleer in De Bilt. Deze uitgeverij kwam kort geleden met een wel erg fraai boekwerk: „Grafische technieken'geschreven door Fons van der Linden Met tal van illustraties, oude prenten, tekeningen en schilde rijen. vertelt Van der Linden in heldere taal de ontwikkeling en de uitdruk kingsmogelijkheden van de grafische technieken Na een beknopte geschie denis van de grafische kunst en de gra fische industrie gaat Van der Linden per hoofdstuk dieper in op de verschillende aparte technieken: de hoogdruk, de diepdruk, de vlakdruk en de doordruk, elk onderdeel weer gesplitst in spe cialistische technieken. Kunst en vak manschap. dat zijn twee begrippen die in de grafische sector een belangrijke rol spelen en het is een genot om de talrijke oude gravures, etsen, tekenin gen. zeef- en steendrukken te bekijken, waarmee het boek is verlucht Op zich is ..Grafische technieken" een gaaf stuk grafiek Met de uitgebreide litera tuuropgave plus een onverzichtelijke index geeft „Grafische technieken" zowel de geïntersseerde leek als de vakman een uitstekend overzicht van wat er tot nu toe aan grafische ontwik kelingen zijn geweest en nog zijn. Aan bevolen HET BOEKBINDBOEK Bij dezelfde uitgeverij verscheen te gelijk met „Grafische technieken" het al even zo fraaie overzichts-werk „Het boekbindboek", geschreven door Jan Kiel en Ruud Lóbler, met medewerking van Joost van Cleeff De ondertitel: „Eenvoudige handleiding voor het ou de handwerk' geeft aan wat men van dit boek mag en kan verwachten, maar ook dit Cantecleer-handboek ziet er voor treffelijk uit en de eenvoud zit 'em niet direkt in de uitvoering als wel in de be knoptheid van de tekst Voor een leek is het echter een enorme hoeveelheid aan nuttige en interessante gegevens In verschillende hoofdstukken vertellen de samenstellers aan de hand van tekst en talrijke illustraties hoe men zelf de mogelijke bindmethodes kan toepas sen (na een beknopte geschiedenis vooraf). Het boekbinden stond op het punt van uitsterven als echt handwerk, maar gelukkig heeft de herlevende belang stelling er voor gezorgd, dat het schone ambacht de technologie toch zal over leven en dat is een prettige gedachte Vakmanschap is meesterschap Dat geldt zeer zeker voor de boekbinder, die met liefde voor zijn vak de losse delen verbindt tot een pracht van een boek. kompleet met de versieringen, die een boek uit vroegere eeuwen zo n voornaam uiterlijk gaven Wie de literatuuropgave bekijkt, zal ontdekken, dat er in Nederland de laaste tientallen jaren niet een dergelijk handboek als „Het Boekbindboek" is verschenen in het Nederlands taalge bied. Juist daarom is dit handwerk in ieder geval een belangrijke uitgave voor hen. die geboeid zijn geraakt door dit eeuwenoude handwerk Naast het uit elkaar halen en het re pareren van een boek wordt het naaien, het afwerken van het boekblok, het in de band zetten van een genaaid boek. het brocheren, garenloos binden, bin den in uitgaafbanden en nog veel meer in duidelijke tekst uiteengezet. Duitse, Franse en Engelse banden komen aan de orde. met de verschillen en de wijze van vervaardigen Het werken met leer krijgt de aandacht, evenals het maken van fantasie- en marmerpapier en het marmeren van leer. Bandversieringen en kartonnage-methoden. het inbinden van bladmuziek èn de benodigde ge reedschappen en materialen komen in dit uitstekende handboek aan de orde Dat alles vergezeld van talrijke tekenin gen. schetsen, en foto's. Zelf inbinden'' Met dit handboek is het mogelijk Met geduld, liefde voor het werk en de juiste materialen en gereedschappen GROOT HANDWERKBOEK Iets anders, maar ook een lust voor het oog, is het „Groot handwerkboek uit Grootmoeders jeugd" samengesteld door llonka en Leonard de Vries en Margit Reij Nostalgie in optima forma voor de echte liefhebber en liefhebster Leonard de Vries, die vooral bekend heid verwierd door zijn talrijke com plicaties van oude uitgaven, snuffelde, samen met zijn vrouw llonka en Margrit Reij in de oude mode-tijdschriften „De Bazar", „de Gracieuse' en „De Vrou wen Wereld", alsmede in het Neder lands Kostuummuseum in Den Haag. waar naast oude kostuums ook talrijke modeprenten tot de verzameling be horen. Het resultaat van dit alles is een uiterst charmant boekwerk, waarin over-grootmoeders mode ten voeten uit wordt uitgebeeld via de kunstzinnige prenten uit die tijd. zowel in zwart wit als in kleur. Maar daar blijft het niet bij. want een uitgebreide handleiding plus een patroonblad zorgen ervoor, dat u zelf de modellen stuk voor stuk kunt gaan ma ken Daarom is dit „Groot hand werkboek uit Grootmoeders tijd" niet alleen een schitterend èn vertederend kijkboek, maar tevens een praktische handleiding voor de inventieve hand werkster. HONDEN-ENCYCLOPEDIE Er zijn mensen, die zo langzamer hand erg boos worden als ze alleen maar het woord „hond" horen, Zij heb ben er zelf niet een. maar worden wel regelmatig gekonfronteerd met de uit werpselen van dit vriendelijke huisdier Voor die mensen is de ..Deltas Geïllu streerde Hondenencyclopdie" wellicht niet bedoeld. Michael Geary stelde de ze schitterende encyclopdie samen. Meindert de Jong nam de Nederlandse bewerking voor zijn rekening. Kijken en lezen in een honden-en- cyclopdie (waarin in zon 200 hon denrassen) betekent, dat je van de ene verbazing in de andere valt Want als je eerlijk bent, kun je zo uit je hoofd mis schien maar een paar rassen noemen en je kunt dan misschien ook nog ver tellen hoe ze er uit zien, maar daarmee heb je het dan ook wel gehad Ik ken bijvoorbeeld de herder, de bouvier, de poedel, de teckel en nog wat dagelijks voorkomende „modellen", maar na hei lezen en bekijken van Michael Geary's zorgvuldig samengestelde encyclopdie Den ik beslist een stuk wijzer geworden. Je staat versteld als je ontdekt, hoevee soorten honden je nog nooit van je Ie ven bent tegengekomen Naast zeer fraaie rassen kom je dan voor je gevoel afschuwelijke misbaksels tegen, dia toch met een heuse stamboom door he leven gaan, ja zelfs erg kostbaar zijn Toch is dit boek niet een encycol- pedie. zoals we die kennen Geen alfa betische opsommingen van alle rassen maar veeleer een hoofdstuksgewijze behandeling van de meer dan twee honderd verschillende rassen, die ui teraard ook nog in verschillende stam lijnen worden onderverdeeld. Me daarnaast zeer nuttige aanwijzinger over verzorging, gewoonten en derge lijke. Ook de ziekten komen uitgebreid aan de orde Voeg daarbij de talrijke zwart-wit en kleurenfoto's en ik ben ei zeker van dat de ware hondenliefheb- ber, maar ook de bezitters van met-ras- honden, met erg veel plezier deze en cyclopdie zullen lezen en herlezen, Voor hen is dit boek dan ook een must Een boek, geënt op de praktijk, omda de auteur zelf een man van de praktijk i en weet waar hij over praat en schrijft Bert Vo: ..Grafische technieken door Fons van der Linden 1970. Eerste druk 1979. Uitgave Cantecleer - D Bilt Gebonden 225 blz Met talrijke schitterend Illustraties. Prijs „Het boekbindboek door Jan Kiel en Ruud Lo bier 1979 Uitgegeven door Cantecleer te De Bil Gebonden. 144 blz Met talrijke verduidelijkend Illustraties Prijs ..Het groot handwerkboek uit Grootmoeders tl|d door llonka en Leonard de Vries en Margit Rei Uitgave Bruna Zn te Utrecht. 1979 Gebonder 170 blz. groot formaat, met talrijke Illustraties e patroonblad Prijs 25.- Deltas geïllustreerde Honden-encyclopedie door Michael Geary Vertollng en bewerklnc Metnderi de Jong 1979. Uitgave Centrale Uiige verij te Harderwijk Gebonden groot formaat. 19 blz Prijs 49.50. Vergroot detail van een autotypie Na haar dood in 1976 is de belang stelling voor het werk van de be roemde detective-schrijfster Agatha Christie (toch al niet mimiem) be hoorlijk gestegen. Een belangstel ling, die nog werd vergroot door een vrij spannende film over een deel van haar leven Agatha'' met Vanessa Redgrave en Dustin Hoffman in de hoofdrollen. Een film over haar mysterieuze verdwijning in 1926 na dat ze met haar boek „De moord op Roger Ackroyd" definitief doorbrak en een fenomenaal succes werd. Over die verdwijning vertelt Agatha Christie niets in haar kortgeleden bij de uitgeverij Sijthoff te Alphen aan de Rijn verschenen autobiografie „Het leven van Agatha Christie" (An autobiography). Een boek, dat trouwens tot 1965 gaat en de laatste jaren van haar leven onberoerd laat. Agatha Christie beschrijft in haar biografie haar ontwikkeling tot schrijf ster, haar eerste en tweede huwelijk en gaat vaak diep in op het werk, dat zij moest doen om een bepaald boek te kunnen schrijven Ze reist veel. vooral met haar tweede man, de archeoloog Max Mallowan en aan die reizen heb ben we onder de boeken „Moord op de Orientexpress". „Dood op de Nijl", „Moord in Mesopotamië" en „Dood van een huistiran te danken Verschillende van deze boeken werden later verfilmd, waaronder „Moord op de Orient Exp ress", met tal van bekende acteurs en actrices In ruim 500 bladzijden vertelt Agatha over haar leven, een tijd van 75 jaar Geboren in 1890 verbleef zij een groot deel van haar jeugd in Devon, in het badplaatsje Torquay Daarna bracht ze een groot deel van haar jonge meisjes tijd in het buitenland door In de oorlog keerde zij terug naar Torquay, waar zij vrijwilligerswerk deed in een apotheek van het ziekenhuis en Agatha zou Agatha niet zijn, als ze van haar erva ringen daar geen gebruik maakte „De zaak Styles" was het tastbare resultaat en in deze roman verwerkte zij haar pas verworven kennis van vergiften Het was ook het eerste boek. waarin de Belgische detective Hercules Poirot optrad. In 1920 werd het uitgegeven In de tweede wereldoorlog schreef zij volgens kenners de beste boeken „Het leven van Agatha Christie" is een interessant boek, vooral voor de liefhebbers van haar detective-ver halen. Kenners zullen in dit boek stukjes van haar leven ontdekken, die ook voor haar boeken werden gebruikt, wat vooral in haar laatste romans overduidelijk naar voren komt. Wat ik echter wel mis, is een index aan het slot. Zoiets is altijd erg gemakkelijk als je snel een passage over een bepaald boek op wilt zoe ken. In elke (auto-)biografie hoort zo'n index thuis. Bert Vos AgalhB Christie „Het leven van Agatha Christie" (An autobiography. 1977). vortallng P Tromp-Pal- mer Uitgegeven door A W Sljthofl te Alphen aan de Ri|n. 1979. Gebonden 526 blz. Prijs 37.50 boeken, voor u besproken Binnenkort besteden wij méér aandacht aan nieuw verschenen science fictionboeken (de Neder landse uitgeverijen worden wat dat betreft steeds aktiever), maar omdat we zo aktueel mogelijk willen blijven, volgen hier alvast wat pas versche nen uitgaven. DE MEEST FANTASTI SCHE SF-VERHALEN De titel komt op het eerste gezicht misschien wat arrogant over. maar is niet zo bedoeld „De meest fantasti sche SF-verhalen van Meulenhoff" is een uitstekende selektie van bij uitge- Bij Bruna verscheen een bijzonder handig zakboek: „de Sportvissers-al manak 1980" onder redaktie van Peter Babbeko Deze almanak biedt - naast verschillende normale agendafacilitei- ten veel informatie over het sportvissen Om maar een greep te -doen: tijdver schillen met het getij van Rotterdam, informatie over te vangen vis, het vis sen in de provincies, een hoofdstuk over zeevissen, adressen van sportvis sers-organisaties. terwijl ook aan het vissen in België ruime aandacht is be steed Het is de eerste uitgave en dat is de reden, dat de redaktie en de uitgever graag van u wil weten, hoe u het boekje vindt Daarvoor is achterin de almanak een enquêteformulier opgenomen. Zelf heb ik eigenlijk maar een paar bezwa ren ten aanzien van het gemak en de bruikbaarheid Zelf zou ik de voorkeur hebben gegeven aan het agendage deelte bij elkaar achterin en niet - zoals nu het geval is - afgewisseld met infor matie-hoofdstukken Het zoekt op deze wijze wat moeilijker, afgezien nog van het feit. dat het agenda-gedeelte geen genummerde pagina's telt. Ik heb mijn twijfels ook over de toegevoegde advertenties. Is dat nou echt nodig voor de 9.75 die men voor deze overigens prima almanak moet neertellen'' „Sporlvissors-almanak 1980 Uitgave Bruna Zn te Utrecht. 222 blz. handig pocketformaat ge- - 9.75. verij Meulenhoff tot nu toe verschenen korte SF-verhalen. ondergebracht in andere bundels Deze selektie is - en Meulenhoff heeft al eerder een dergelij ke aktie gevoerd - bedoeld om mensen, die nog nooit eerder of zelden SF heb ben gelezen een beeld te geven van wat SF is en kan zijn. Samensteller Mark Carpentier Alting heeft gekozen voor verhalen van J. G Ballard, Terry Carr. Arthur Clark. Philip Dick, Keith Laumer, Fritz Leiber. Eric Frank Rus sell, Robert Silverberg, Theodore Stur geon. James Tiptree. Jack Vance en John Varley Een selekt gezelschap, waarin het goed toeven is. Bovendien hebt u met dit boek een aardige door snee in handen van de oudere schrij vers tot aan de jonge garde, die pas sinds kort van zich liet spreken. Meulenhoff-paperback-352 blz - prijs 19,50 LENS LARQUE, DOOR JACK VANCE De Nederlandse uitgevers beginnen zowaar voorop te lopen, wat betreft science fiction en dat geeft hoop voor de tachtiger jaren Meulenhoff Neder land bijvoorbeeld, bracht nog voor het einde van het jaar het vierde deel uit van de serie „De duivelsprinsen" van de befaamde SF-schrijver Jack Vance als wereldprimeur En dat mag iets bijzon ders heten als het boek zelfs in Amerika nog niet is verschenen! Zelf heb ik deze bijzonder vlotte bediening erg op prijs gesteld want ik vind de boeken van Jack Vance tot de beste van de wereld behoren binnen het kader van de science fiction Waarbij ik mijn hart heb verpand aan de duivelse Duivelsprin sen. Jack Vance is een schrijver, die er elke keer weer op onnavolgbare wijze in slaagt in zijn romans een geheel eigen wereld te kreeren en dan ook nog zon der in herhalingen te vallen. Erg knap is dat en bovendien levert het enerveren de kost op De vierde Duivelsprins bij voorbeeld „Lens Larque" speelt zich op werelden, die als volkomen bestaan baar op je over komen, maar in feite even absurd zijn Ik heb met enige rillin gen de „verrukkelijke" gerechten be schouwd. die Kirth Gersen met onvoor stelbare blijmoedigheid tot zich neemt op de barbaarse planeet Darsai, waar de vierde Duivelsprins. Lens Larque. zijn domicilie schijnt te hebben En af gezien van de merkwaardige, soms in genieuze gerechten, die Vance ons presenteert met de trots van een chef kok. ook de rest van het verhaal is weer even speels en inventief als vanouds Prima ontspanningslektuur voor enkele uren ingehouden gniffelen. (Meulenhoff - SF-reeks nr 149 - pa perback, 243 blz Prijs 11.50). IK WAPEN, DOOR CHAR LES W. RUNYON Dit is het eerste boek. dat ik van Charles Runyon lees en ik moet zeg gen, dat het naar meer smaakt Zo op het eerste gezicht zeg je gut. weer zo n Vogtiaans supermens-verhaal maar dat valt gelukkig mee Integendeel Ru nyon schetst in „Ik wapen' een nogal deprimerend beeld van wat onze toe komstige beschaving zou kunnen zijn, ook al is dat nogal onwaarschijnlijk In eerste instantie is dat een menselijke beschaving, die wordt beheersd door een gigantische computer, onderge bracht in onderaardse maan-gewelven Maar er is veel meer Door een enorme degeneratie over tientallen ja honder den eeuwen, is de mensheid verdeeld in talrijke soorten Deels gemuteerd door de radio-aktieve straling na de vernietiging van de menselijke bescha ving op aarde, deels door mutaties el ders in de kosmos. Een deel van die mensheid is niet meer dan dierlijk on derkruipsel. hooguit erg nuttig als slachtvee Weer andere soorten men sen dienen als slaven en als slavendrij vers. De elite (in feite mensen, die meer dan wie ook gemuteerd zijn tot baby- gladde dwergen) beheert de computer en de strijd tegen de grootste vijand van de mens: de monsterlijke Vinm Dat laatste gaat niet naar wens Langzaam maar zeker brokkelt het voormalige grootse ruimterijk met duizenden pla neten en zonnestelsels af en de Vimn nadert de aarde Tijd om nou eindelijk eens iets te doen aan die opmars, m- plaats van steeds maar weer nieuwe aanvalsstrategieën door de computer laten uitdenken op basis van louter ne derlagen. Een lid van de Comajs (de top van de elite) besluit eindelijk haar fan tasie te laten werken en met toestem ming van de computer, die wellief verrast werd door zoveel inspiratie wordt hèt wapen in „produktie" geno men Uit de duizelingwekkende men geling van mensenrassen en bijbehor dende bijzondere eigenschappen wore Raki het Superwezen geschapen He antwoord van de mens op de agressi van de Vimn Charles W Runyo schreef met „I, waepon" een fascine rende roman, een grillige mengelin van de eerder genoemde Van Vogt me de inventiviteit van Jack Vance en d menselijke benadering van Philip Jos Farmer (Uitgeverij Gradivus. Ridderkerk, Pa perback, 296 blz.) Bert Vo 1 n „De meesl fantastische SF-verhalen van Meuler hofl". 1979. Samenstelling Mare Carpentier Altii Meulenhoff SF-reeks 153 Paperback. 352 blz Prl 19,50. „Lens Larque door Jack Vance Oeel vier De Ouivelsprlnsen wereldprimeur Uitgave 191 Meulenhofl Nederland te Amsterdam. SF-reeks 14 paperback 243 blz Vertaling Jalme Marlijn. Pri 11.50 nc „Ik wapen door Charles W Runyon 1974. Ve taling P Verhagen en R Beek. 1979 Uitgave- Gr, tO divus bv te Ridderkerk. Paperback, 296 blz g( né bi In maart 1978 verscheen bij Uit geverij Sijthoff te Alphen aan de Rijn „Het boek van de tulp' van Tom Lodewijk Een schitterend naslagwerk, waarin het verleden, heden en de toekomst van alles wat tulp heet Uiteraard is de tulp één van de nationale symbolen van Nederland en als zodanig zat het er in. dat er een Engelse editie van zou verschijnen Die is er nu Het verscheen bij de Vendome Press. Tom Lodewijks boek is vrijwel geheel gevolgd. Er zijn geen noemenswaardige verschil len tussen de Nederlandse en En gelse editie Voor wie een geschikt relatiegeschenk zoekt voor buitenlandse relaties of voor geemigreerde familieleden. Een ideetje misschien? „The book ot Tulips". Engelse editie van Tom Lodewijk s boek 1979 Distributie voor Nederland Boekhandel Wagner. Hoofd straat 181 Sassen heim Oorspronkelijke uitgave: Sijthoff te Alphen aon de Rijn

Leusder Krant | 1980 | | pagina 10