ltLEIN N< 11 III Rietspinner, waar dan? Spaanse ontboezemingen Kantlijn De eerste week OPEN BRIEF rubrieken LEUSDEN - Het is plezierig te zien hoe omstreeks het nieuwe jaar de men sen elkaar alle geluk van de wereld toewensen We menen het kennelijk zo goed met elkaar dat het niet kapot kan. natuurlijk voél je wel kleine verschillen, ij de een komen de goede wensen echt gemeend regelrecht uit het hart. zo gezegd Het lijkt dan of er iets in je over vloeit. goedheid, meeleven dat van de ander op je overgaat. Dan denk ik, ge lukkig de mensen geven om elkaar, er is belangstelling, sympathie, geef het maar een naam Er zijn ook van de auwe onverschillige wensen 'k Onder ga het als een formaliteit, een gewoon te. binnensmonds gepreveld, niets zeggende woorden, 'k Heb gelezen dat er in ons land voor tachtig miljoen gul dentjes aan goede wensen zijn ver stuurd, het is bedenkelijk, het lijkt er op alsof we de affaire maar even schriftelijk af doen. das gemakkelijk. Vroeger, toen volgens velen alles veel beter was. gingen de families en vrienden e'kaar opzoeken of werden kaartjes persoon- ijk aan de deur bezorgd Een opa van me was ..baas" in een groot bedrijf, bij hem werden op Nieuwjaarsdag door iet personeel kaartjes afgegeven die >p een zilveren schaaltje verzameld werden En dan werd 's avonds geke ken welke namen er ontbraken, of dat verder gevolgen had weet ik niet. Het was voor ons kinderen een plicht om alle omes. tantes, opa's en opoes nieuwjaar te wensen, de goeie kant was dat het geld opleverde een cent. een vierduitstuk of een stuiver Na afloop van de verplichte bezoe ken gingen we met een ploegje jongens de ..boer op" de ene boer stuurde de lond op je af. wat we in de herfst wreekten door z'n peren of appels te appen, maar daar werd op gerekend lij anderen kreeg je wel eens wat. ook wel eens een cent met z'n vijven te de len. hoe rijker de boer hoe minder je kreeg We zongen met elkaar voor de deuren dan een schoon lied. dat ik me nu nog herinner: Het oude jaar is haast voorbij, we hopen in 't nieuwe te treden Wij wensen de burgers allegaar veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Wij hopen dat God u mag sparen, nog vele lange jaren M n vader is een visserman, die zuur z'n broodje verdienen kan. Het oude jaar uit en het nieuwe jaar in Mijn beursje staat open. wie gooit er wat in. Alstublieft Bij de meesten van ons stond na de pelgrimage moeder al te wachten om de opbrengst in ontvangst te nemen. Mocht je het zelf houden dan had je de hele week vriendjes om je heen. want al dat geld werd besteed in het snoep winkeltje waar het belletje ging. Al dat geld. was wel eens een gulden bij el kaar Nou moet ik ophouden over die oude tijd anders ga ik net als Jan Wol kers. Maarten 't Hart. Heeresma en nog een paar schrijvers zeuren over m'n gefrustreerde calvinistische jeugd, zij weten er reuze pockets mee te vullen Terug naar Oegstgeest. ik bedoel Leusden. dat Oegstgeest is van Wol kers zoals u weet Door het dorp kui erend zie je de mensen elkaar een goed jaar toewensen, en we doen daar graag aan mee En dan ontmoet je iemand die in het afgelopen jaar heel veel verdriet gehad heeft en die dat leed maar niet vergeten kan, t kan alles zijn, verlies van familieleden, ziekte, nare dingen in het werk en wat veel voor komt. schei dingen Dan sta je daar met je beste wensen en weet je niet hoe De ge bruikelijke wens wordt dan zo koud en kil dat je het niet durft te uiten De opgeruimde goed gemeende wens blijft in je keel steken en vaak kom je niet verder dan een gestameld het beste en sterkte, voor het komend jaar Traditiegetrouw waren we omstreeks de jaarwisseling in een der Leusdense kerken, af en toe waaide er een oliebollengeur over de gelovigen En dan gaat het jaar weer verder, d'r is eigenlijk niet zoveel gebeurd, er is voor een kleine twintig miljoen de lucht inge- paft. de lol daarvan ontgaat me maar in ieder geval zijn de boze geesten ver jaagd De internationale gebeurtenis sen leggen op sommige mensen een zware druk. maar verder gaan we ge woon door op het kruitvat dat wereld heet. En dan hopen nog maar dat het niet te hard gaat vriezen zodat de bouwprogramma's afgemaakt kunnen worden Het nieuwe jaar belooft niet zonder problemen te zijn. maar dat is elk nieuw jaar Negatief gezegd we zullen wel zien Intussen hebben de Achterveldse kin deren bereikt was ons gemeente bestuur schijnbaar niet kon halen; een veilige oversteek van de Hogeweg Sp. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Open brief aan de Vroede Vaderen, n a v uitlatingen van de heer Man- demaker in de Leusderkrant van 3 jan jl Het artikel op de voorpagina heeft bij mij - eén van de grote, doorgaans zwij gende massa - de maat doen overlo pen Amersfoort groeistad - consequentie voor Leusden - derde fase? Voor de heer M wethouder van financiën, is dit kennelijk een reden om in vage en ge heimzinnige termen met verwijzing naar ambtelijke notities, dit te zien als een logische gevolgtrekking Moeten wij hetzelfde lot ondergaan als de ge meente Hoogland? Ziet de heer M Leusden als een satelliet of tweeling stad/dorp van Amersfoort? En waarom houdt dit in, dat er speciaal gebouwd zal moeten worden voor één- en tweeper soons huishoudens9 Heeft de school voor de Gezondheidszorg hier iets mee te maken? Dan gaat de heer M verder met zijn gegoochel voor de eventuele uitbreiding Hij spreekt hierbij o a ook over uitbreiding oostelijkvan het Val- leikanaal Is hij de ..Boerenopstand' van enkele jaren terug dan al vergeten9 Heer M U bent toch een originele ..Hamersvelder' 9 Ik begrijp niet dat u niet meer op de bres staat voor de be langen van (Hamersveld) Leusden Het gaat beslist niet de goede kant op met Leusden, ik meen dat er wel gesproken kan worden van ..verloedering Verder zou ik u willen vragen om ge woon Nederlands te willen gebruiken en niet te vervallen in het ..vak jargon Dit verzoek is hierbij mede gericht aan uw collega's. Wij zijn geen ambtelijke mensen en verstaan die zinnen met de vele leestekens en merkwaardige uit drukkingen niet zo gemakkelijk Toen ik hier dik 16 jaar geleden kwam wonen was Hamersveld een ge zellige plaats waar het goed toeven was Hamersveld is niet meer en Leusden is in erg korte tijd vier maal zo groot geworden qua inwonertal en het ..goed toeven" is momenteel ook ver te zoe ken Den Haag spreekt over matiging op allerlei gebied, dus ook naar ik mag aannemen, voor wat betreft de inko mens van de Vroede Vaderen Die in komens zijn. als ik goed ben ingelicht, gebaseerd op het aantal inwoners Ook de locale belastingen worden steeds maar hoger en wat staat daarvoor ons gewone mensen tegenover9 De heer M spreekt dan over de On roerend Goed Belasting die maar liefst met 121 /2°/o oftewel 1/8 van het bedrag omhoog gaat De heer K. heeft het dan over de waarde van een huis in econo misch verkeer dat moet benaderd wor den, waardoor de economische lig gingsfactor moet kunnen fluctueren Ook weer zo n prachtig acadabra voor de doorsnee burger! Verder wordt er o m gesproken over woningen die 3 hoog moeten worden Ik meen mij te herinneren, dat er in Leusden alleen maar laagbouw mocht komen, of is 3 hoog misschien ook laagbouw? Waarom doet de heer M verder zo moeilijk over dierrioolrechten die ver pakt zitten in de Onroerend Goed Be lasting9 Er wordt weer gegoocheld met een vermenigvuldigingsfactor (wat een woord) van 0,75 en het onbelast zijn van het onbebouwde erf De mensen die niet zijn aangesloten op de riolering, willen er niet voor betalen Is dat nu zo vreemd? Ergens verder op in het artikel praat de heer M over een ..rotopmerking" Maar ook hijzelf plaatst net zo n rotop merking Hij heeft het over het moeten verdedigen van een begroting, die niet door hemzelf was opgesteld. Ik geef toe. dat dit geen prettige opgave is De trap na. die hierop volgde - het was bovendien nog de beroerdste uit de ge schiedenis van Leusden - was m i niet terzake doende' Wie die trap na kreeg weet ik niet, maar het interesseert me ook niet. De heer M stelt verder dat eigenlijk nog geen enkel raadslid weet hoe het college functioneren moet Weten u en uw collega's het eigenlijk zelf wel9 Dit opent voor mij de deur naar het volgende dringende verzoek Heren, maakt u voorlopig eerst eens passen op de plaats en gaat u eens bezinnen over het welzijn van ons. waarover u de scepter zwaait en denkt u daarbij dan eens zeer speciaal naar de ..echte" Hamersvelders. die die hele stortvloed van mensen over zich heen hebben gekregen Laat de zaken in Leusden nu eens eerst stabiliseren Er liggen nog zovele zaken die uw werkelijke aandacht erg nodig hebben Om er maar een paar te noemen 1 Het fietspad waar de Stoutenbur- gers om vragen. 2 Bestrijding van het vandalisme, dat ons burgers handen vol geld kost 3 Is Leusden eigenlijk wel leefbaar? De gemeente is aan alle kanten ..verstoptdoor de woonerven en hofjes, waardoor alle mogelijk kleine gemeenschappen ontstaan, die soms wel goed functioneren, maar waar toch ook wel problemen ont staan In ieder geval zie ik niet. hoe hierdoor een éénheid kan ontstaan, zodat je straks zegt. dat je een Leusdenaar bent. 4 De veiligheid van het verkeer in Leusden Deze wordt beslist niet opgelost door alle mogelijke ge- en verboden, verkeerslichten, tunnels en ga zo maar door De verkeersveiligheid is dan alleen mogelijk als alle verkeersdeelnemers zich hier voor inzetten Alle groeperin gen zullen op de korrel moeten Toege geven de auto kan bij misbruik een moordwapen zijn maar dat kan ook on der bepaalde omstandigheden gezegd worden van bromfiets en fiets. Het wordt hoog tijd dat IEDERE volwassen verkeersdeelnemer zich eindelijk ook eens als een echte VOLWASSE NE gaat gedragen en zich gaat houden aan de spelregels van het verkeersspel Na tuurlijk moeten wij met zijn allen op de kleintjes in het verkeer letten en moeten wij meer ..het rekening houden" met elkaar weer eens wat meer gaan toe passen Zou dit alles misschien HET GOEDE VOORNEMEN VAN ONS AL LEN kunnen zijn voor 1980!!! Ik had mijn weerwoord op het inter view met de heer M inde Leusder Krant net klaar toen de L.K van 8 januari bij mij in de bus viel Hierin zie ik dat de heer M aan het filosoferen geslagen is over een bestaande motie uit een amb telijk rapport Verder blijkt dat uit de krant dat er van een 3e fase nog geen sprake zou zijn Maar helemaal onmo gelijk blijkt het toch niet te zijn. Wij zullen dus waakzaam moeten blijven. Naam en adres bij redaktie bekend DONDERDAG 10 JANUAR11980 DE PALEN VAN DE BIEZENKAMP Eigenlijk zou dit stuk - als we een dergelijke rubriek hadden - ondergebracht moeten worden onder ..Groot Ongeriefwant dat is het in ieder geval voor de winkeliers van de Biezenkamp. die erg ontevreden zijn over de afwerking van hun nieuwe winkelcentrum Het zijn niet alleen de vrij nauwe parkeergelegenheden die hen dwarszitten, maar met name ook de talrijke paaltjes, die te pas en te onpas door de desbetreffende gemeentelijke dienst op het Biezenkamp-terrein worden geplaatst ter ..beteugeling" wellicht van de soms wat al te ongeremde driften van automobilisten Daar kun je begrip voor hebben, zeker als de gemeente zo snel reageert op een nog niet zo lang geleden geuit oproep om daar wat aan te doen. Het is alleen zo jammer, dat die paaltjeszetterij een tikkeltje ongenuanceerd wordt uitgevoerd. De paaltjes langs en bij de parkeerplaatsen hebben al menige parkerende automobilist het nodige ongerief bezorgd Wat dat betreft zou bijvoorbeeld Wil Snapper van de Karweihoek een aardige boterham kunnen hebben aan de verkoop van richting-knipperlichten, die met een fascinerende regelmaat tegen de te strak langs de weg geplaatste paaltjes hun einde vinden Het winkelend publiek heeft het er trouwens toch al moeilijk mee. met dat parkeren Het is er allemaal erg nauw. Als het vol is - en de weg zelf kent geen parkeerverbod - dan wordt het een kwestie van wringen. Aan de achterzijde van de ..oude" Biezenkamp loopt een privé-weg naar het parkeerterrein aan de Zwarteweg De weg wordt door de bewoners van de Biezenkamp gebruikt, evenals voor de bevoorrading van de winkels. Het pad is afgesloten met zogenaamde „sleutelpalendat zijn paaltjes, die door middel van een sleutel ..plat gaan". Erg aardig natuurlijk, maar een gewone auto kan toch aardig beschadigd worden, als die er over heen zou rijden Liggend zijn de paaltjes te hoog. dus. Aan de andere achterzijde van de Biezenkamp. achter het nieuwe gedeelte, loopt ook een bevoorradingsweg en daarnaast een fietspad Jammer hoor. maar de zaak is daar zo krap bemeten, dat de bevoorradende wagens na het laden en lossen de grootste moeite hebben om hun wagen naar behoren te keren en dus maakte men deels gebruik van het fietspad Die is daar niet voor. stelde ook de gemeente vast en dus staat er nu een lange rij paaltjes, die het fietspad moeten afschermen tegen het onbevoegd berijden van fietspad door bevoorradingswagens. Het zijn grotendeels houten paaltjes, dat wordt dus regelmatig vervangen geblazen De beste oplossing zou natuurlijk geweest zijn - voordat men aan de uitvoering begon - dat men het allemaal wat ruimer zou hebben aangelegd, maar ja Tenslotte nog even aandacht voor de paal. die de automobilisten aan de zijde van de Asschatterweg moeten belemmeren, dat zij het fietspad als oprit naar de Biezenkamp gebruiken. Deze paal is al enkele malen de vernieling ingegaan, omdat je bij het keren van je auto er bijna niet aan ontkomt, maar de trouwe werkers van de gemeente plaatsen dat ding elke keer weer keurig netjes Verderop, richting ..De Pauw" zou natuurlijk beter zijn De Biezenkamp-winkeliers zijn - zoals gezegd - erq ontevreden Wil Snapper, van de Karweihoek. die dagelijks het oog heeft op de parkeerplaats ..Eigenlijk hebben we het idee. dat de gemeente ons. wat betreft de afwerking van de Biezenkamp wat tegenwerkt We hebben al verschillende malen bij de gemeente gevraagd om het anders, beter te doen Maar ze blijven maar paaltjes zenen Wil de gediplomeerd gemeentelijke paaltjeszetter zich een beetje inhouden9 Bedankt namens alle parkerende Leusdenaren LEUS DEN - Langenbeek, dat zich m de loop der tijd heeft ontwikkeld tot het meest besproken deel plan van de Tweede Fase, brengen wij door middel van deze foto opnieuw even onder uw aandacht. Janus Visser maakte deze opname van de straatRietspinner'' in Langenbeek. Althans van het straatnaambordje dat aangeeft waar wij in de toekomst zo ongeveer deRietspinner'' mogen verwachten, want op dit moment zijn er nog geen huizen te zien Zo staan er meer van die eenzame straatnaambordjes in het nu nog wat kale deel planHandig voor iemand die wil weten, waar hij straks komt te zitten aan Ruisvoorn, Karper of Barbeel, om waar eens wat te noemen uit het assortiment dat vishandel Langenbeek straks te bieden heeft. En een mooi stilleven, voor wie daar oog voor heeft; .Rietspinnerwaar dan? Het opgeheven vingertje van bur gemeester Vermeer „Wij laten ons niet in het openbaar onder druk zetten, behalve door Achter- velders" De boeren kunnen hun hooivorken weer opbergen Er zit toch een verschil tussen die oude en nieuwe lichtpaaltjes in de wijk Rozendaal de nieuwe doen het nog. 700 Achtervelders op de fiets. Déar ligt een dankbare taak voor de Eerste Nederlandse Fietsers Bond. Parkeergelegenheid Biezenramp In Langenbeek staan de straat naambordjes al keurig op hun plaats. Speciaal voor de toekom stige bewoners om zo nu en dan te gaan kijken. 1980 wordt een belangrijk jaar voor Leusden Zouden de School steegbosjes dan toch eindelijk een beschermend bestemmingsplan krijgen? Naar de Biezenkamp gaan en voor (de verkeerde) paal staan Bomen snoeien in Leusden: een stomp geven De ijsbaan ligt er weer fraai bij. maar wel gevaarlijk dicht bij die gevaarlijke bocht in de Heiligen- bergweg Vermoeide wethouder na afloop van de nieuwjaarsreceptie ..Ins gelijks". Gert de Weerdt wil spreker wor den. Deed hij tot nu toe dan iets anders? Nieuw provinciaal spreekwoord: ..Kaartenbakken naar Utrecht dra gen" In de Hof van heden wordt heel wat gehamerd Bevestiging ontvangst van brief door gemeente. „Hierbij delen wij u mede. dat wij uw brief uit 1978 in goede orde hebben ontvangen Naar het zich laat aanzien, zullen wij in 1981 definitief met een ant woord kunnen komen" De raad gaat zich over de uit gangspunten voor een nieuw struktuurplan buigen. Was die ouwe dan toch niet goed9 Dit jaar wordt een nieuw parcours uitgezet voor de Tour de Junior, een speciale Tour de Senior-rit van Ons Gebouw tot het Amers- foorts stadhuis Met Rademaker aan de start en Vermeer aan de finish. Konijntje in de Wetering „Daar komen de schutters" De VARA komt TV-opnamen ma ken bij „Leusdense Kringen" Ze vonden dat een goed idee voor een programma, mits zij inspraak krijgen 1980 wordt een belangrijk jaar: kwekers bezetten de nieuwe ten- nishal en maken er de grootste plantenkas van Nederland van. Vermoeide burgemeester na af loop van nieuwjaarsreceptie tegen even vermoeide wethouder van ruimtelijke ordening „Ik moet niet aan het jaar 1985 denken Vele handen maken het werk be duidend zwaarder" Vaste nieuwjaars-receptie-be zoeker: .ins eh .insggelijk Gert de Weerdt en Dave Zoetmul der komen dit jaar met een nieuw programma Monty Pythons shooting circus" Ideetje voor Wagenaar: leg de ijs baan aan de Hamersveldseweg Die is toch nog steeds bevroren? De RK kerk wordt verbouwd Op eigen houtje? De grootste angst bij de dienst Plantsoenen van de gemeente door al die zieke bomen de wijk niet meer kunnen zien Kuypers verlaat de raad. dus hij zat er toch nog in! Geen wonder dat de belangstel ling voor de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie minder was dan vorig jaar Burgemeester Rademaker heeft in de afgelo pen periode in Leusden iedereen natuurlijk al de hand gedrukt RIETSPINNER

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11