Van pyramiden tot acupressuur Januari in teken Derde Wereld VAN BARBAPAPPA TOT DOCTOR SNUGGLES bronnei Oudtieii NIEUWE REEKS FOTO-REISGIDSEN •q DE FANTASTISCHE WETENSCHAP BLIJFT DOORGAAN: inde Samenstelling: Bert Vos NIEUWE KINDERBOEKEN: DONDERDAG 10 JANUAR11980 DOOR BERT VOS Dimitri Frenkel Frank, zo las ik kortgeleden, had nog nooit van ene Erich von Daniken gehoord. Een zeldzaamheid, want de zeventiger jaren waren vergeven van pro- en kontra-artikelen over deze Zwitserse amateur-archeoloog/onderzoeker, die in tal van boeken beweert, dat de goden kosmonauten waren. Hij staat hierin niet alleen. Verschillende an dere schrijvers en onderzoekers hadden dit al voor hem gedaan en na de populaire aanpak van Von Dani ken. kwam een grote stroom soortgelijke boeken op de markt. Of de goden werkelijk astronauten wa ren laten we hier even in het midden, maar interessant zijn de theorieën wel. In dit artikel aandacht voor en kele nieuwe uitgaven in dit genre. Een onderwerp, wat ook in de zeven tiger jaren een grotere belangstelling kreeg, is dat van de magie. De hek sen komen in moderne vorm terug, zou je kunnen zeggen en tal van amateur-wetenschappers verklaren, dat magie wel degelijk heeft bestaan en nog bestaat. Misschien is deze magie terug te vinden in de ontdek kingen rond de para-psychologie, waar ook de wetenschap steeds meer aandacht aan gaat besteden. De pyramiden van Egypte oefenen nog steeds een magische aantrek kingskracht uit op hen, die de raad sels van deze pyramiden willen doorgronden. Ook hierover ver schenen weer nieuwe boeken. Mede op grond van theorieën van de „fan tastische wetenschappers", werden ook officieel blijkbaar proeven ge daan. Een nieuw boek van Charles Berlitz werpt meer licht op dergelijke proeven in de VS. Tenslotte aan dacht voor een lichtere vorm van acupunktuur: de acupressuur, een werkje, wat „heel gemakkelijk" door u zelf kan worden uitgevoerd als we de schrijver moeten geloven. Pyra miden, magie, parapsychologie, acupressuur: het zijn stuk voor stuk onderwerpen die in de jaren zeventig tal van mensen beroerde, waar honderdduizenden zich mee bezig hielden. Ook in het komende decen nium zullen de experimenten door gaan, zal ook de officiële weten schap zich nadrukkelijker met dit onderwerp gaan bemoeien. Wie er meer over wil weten moet er over gaan lezen. En dat kan, want er blij ven boeken verschijnen, die het al lemaal haarfijn uitleggen aan de doorsnee leek. PARAPSYCHOLOGIE Een erg interessant boek over para psychologie is „Nieuwe parapsygologi- sche ontdekkingen achter het IJzeren Gordijnvan Henry Gris William Dick. Hun vorige boek over deze materie in het oosten, in 1970 in Nederlandse vertaling verschenen, beleefde in totaal drie drukken en dat mag betekenen, dat het onderwérp zich in een groeiende belangstelling mag verheugen. Gris en Dick schrijven dan ook op een heldere begrijpelijke wijze, zodat de doorsnee leek het allemaal prima kan volgen. Bo vendien - en dat is het aantrekkelijke - lijkt het eerder op een dokumentaire roman, kompleet met dialogen Geen eentonige opsomming Henry Gris en William Dick maakten voor dit boek zo n zes reizen naar de Sowjet Unie om gesprekken te kunnen voeren met een aantal vooraanstaande beoefenaars van de parapsychologie. Zij kregen daarvoor - tot ieders ver wondering - de volledige medewerking van de Russische autoriteiten. Zo ver zamelden ze een schat aan informatie over revolutionaire ontwikkelingen op parapsychologische en aanverwante gebieden Niet alleen de parapsycholo gie. maar ook de Kirlian (aura-) fotogra fie. vliegende schotels en de verschrik kelijke sneeuwman komen in dit boei ende boek aan de orde Semjon Kirlian bijvoorbeeld, is de uit vinder van de zogenaamde ,,aura"-fo- tografie. waarmee alle levende materie in stralingen op fotografisch materiaal kan worden vastgelegd Aan de hand van deze opnamen, kan bijvoorbeeld worden gekonstateerd of iets ziek is of niet. Zieke en afstervende planten, om een voorbeeld te noemen, geven min der straling af dan gezonde en dat geldt ook voor de mens. Aan de hand hiervan is Semjon Kirlian op dit moment bezig om deze vinding te gebruiken voor de hulp aan kankerpatiënten. Andere opmerkelijke zaken in dit boek Boris Ermolaev, de Russische tegenhanger van Uri Geiler, gesprek ken met telekinetische vrouwen. Ninel Sergejevna Koelagina en Alla Wino- gradova Ademko, vader en zoon Kri- worotovs met hun genezende handen, en met vooraanstaande Russische wetenschappers op het gebied van para-psychologie Minder overtuigend is de verhande ling over UFO's. een onderwerp, dat in de hele wereld regelmatig de aandacht vraagt, maar waar tot nu toe geen sluitende verklaring voor is gevonden De Russische onderzoeker professor Zigel bijvoorbeeld zegt. dat UFO's wel licht buitenaardse ruimtesondes zijn. ook al zegt de geleerde, dat voor de rest niets definitiefs over deze voorwerpen gezegd kan worden „Een bijzonder harde noot om te kraken", zegt hij zeer eufemistisch De befaamde explosie in het Siberische Toengoeski wordt door Russische onderzoekers beschouwd als een waarschuwings-schot uit de ruimte De Almasti, de verschrikkelijke sneeuwman uit de Kaukasus komt ook in dit boek ter sprake, maar erg veel wijzer worden we er niet van, omdat de Russen, die een dergelijk wezen eens gevangen schijnen te hebben, deze ironisch genoeg hebben geëxecuteerd wegens desertie ..Nieuwe parapsychologische ont dekkingen achter het IJzeren Gordijn" is niettemin een zeer boeiend en op merkelijk boek Dat de Russen ook mi litair gebruik proberen te maken van de in Rusland gedane ontdekkingen op dit gebied, is niet zozeer een schokkende onthulling, zoals de uitgever meldt, maar ligt volledig in de lijn der verwach tingen Ook de VS zullen de para-nor male begaafdheden van de mens be slist niet alleen voor vreedzame doeleinden gebruiken HET PHILADELPHIA EX PERIMENT Dat de Amerikanen al in de Tweede Wereldoorlog experimenteerden met sterke elektro-magnetische velden, kan men lezen in het nieuwste boek, dat de bekende schrijver Charles Berlitz (De Bermuda Driehoek, het Geheim van Atlantis e a.) samen met William Moore schreef „Het Philadelphia Experi ment" Mede naar aanleiding van UFO- meldingen en daarbij gesignaleerde verdwijningen, de spekulaties rond de beruchte Bermuda-driehoek (waar ook regelmatig schepen en vliegtuigen ver dwijnen) denkt Berlitz, dat de VS aan het experiment rond sterke magneti sche velden zijn begonnen. Door mid del van deze velden zou het mogelijk zijn dingen en mensen onzichtbaar te maken, te laten verdwijnen. Als we de beide schrijvers moeten geloven - en helaas is hun bewijsmateriaal geba seerd op anonieme mededelingen - dan is dat experiment in Philadelphia in 1943 grotendeels geslaagd, ook al was het voor de betrokken mensen minder aangenaam, omdat de gevolgen voor hen. die eveneens verdwenen (en te rugkeerden) catostrofaal waren in de meeste gevallen De psychologische na-effekten en de dood van enkelen waren aanleiding om het experiment te staken, volgens mededelingen Of dit allemaal juist is, kan nu niet worden be vestigd. Op zich is „Het Philadelphia- Experiment" interessant en de daarin vervatte theorieën in de toekomst wellicht mogelijk, maar daar moeten we het voorlopig op houden. Berlitz heeft wat dat betreft wel iets van Erich von Daniken: hij is zelf zo overtuigd van zijn gelijk, dat hij doordraaft en ons dat gelijk wil opdringen. En dat is in de meeste gevallen alleen maar haalbaar met deugdelijke bewijzen. Want de mens is veelal een ongelovige Thomas Daar om wachten we nog op verdere resul taten van Berlitz' koppige onderzoek. MYSTERIE VAN DE PYRA MIDEN Met een nagebouwde, holle pyrami- de kun je ondermeer een stomp scheermesje weer scherp maken, zo wil één der theorieën rond de pyrami den van Egypte Anderen zeggen, dat de pyramide een elektriciteits-centrale was (zie verderop in dit artikel) weer anderen beschouwen de pyramiden als graftombes der farao's, ook al spreken de feiten in enkele gevallen deze theorie tegen Met name de grote py ramide van Cheops (de Grote Pyrami de) blijft tot nu toe een onopgelost raad sel. Michel Claude Touchard behandelt het thema „pyramiden" in zijn boek „Mysterie van de pyramiden" tot in de finesses. Het is geen boek. waarin de schrijver aan de hand van alle bevindingen zelf konklusies trekt. Hij zet alles op een handzaam rijtje, kompleet met alle mo gelijke bevindingen, ontdekkingen en al dan niet opzienbarende theorieën. Voor de lezer, die zich in deze mate rie wil verdiepen èn voor hen. die er al enige tijd mee bezig zijn, is „Mysterie van de pyramiden" zonder meer een fascinerend boek. rijk geillustreerd met tal van foto's en tekeningen Met allerlei zeer wetenswaardige feiten over de onderzoekingen tot nu toe. Een boek om regelmatig in na te lezen wat ande ren beweren of denken te hebben ont dekt Een nuttig naslagwerk boek, waarin de mogelijke funktie van de pyramide van Gizeh en andere oudheden wordt uitgelegd. „Ener giebronnen in de oudheid" is de titel van dit - ondanks de soms opzienbarende theorieën - in redelijke termen ge schreven boek Het werd geschreven door de Deense ingenieur Tons Bru- nés, die de oudheidkundige vondsten toetst aan onze huidige kennis aan technologie. Hoewel ook Brunés zich onvermijdelijk schuldig maakt aan spe culaties als „Intelligente wezens uit het universum", is hetgeen hij aandraagt aan theorieën en hypothesen op zich de moeite van een diepgaander studie waard door andere geleerden en tech nici, die minder vastgeroest zitten aan de traditionele denkbeelden Ontstaan in een tijd, toen de technologie in de kinderschoenen stond en vrijwel alle merkwaardige vondsten op het conto van één of andere mysterieuze gods dienst werd geschoven. Gelukkig is er ook van officiële wetenschappelijke zij de de laatste jaren meer belangstelling te bespeuren voor de door Brunés aan gevoerde zaken en misschien, heel misschien zal de toekomst het bewijs leveren voor al die zaken, waarover nu slechts een vermoeden kan worden uit gesproken. „Energiebronnen in de oudheid" levert wat dat betreft zeer in teressante diskussie-stof. zoals over de tempel van Dendera. waarin afbeeldin gen. die voor de hedendaagse tech nologische beschaving duidelijker zijn dan voor de archeologen uit het begin van deze eeuw, over de Ark des Ver- bonds met zijn dodelijke afweer, de Cheopspyramide als kern-centrale, de batterijen van Bagdad, enz Veel men sen wijzen gewoon dergelijke veron derstellingen af als „nonsens" en de schrijvers worden ondergebracht in de categorie „fantasten" Ook recensen ten maken zich daar schuldig aan. Het is gewoon de meest gemakkelijke ma nier om te voorkomen, dat men zelf een standpunt moet innemen, dat men zelf moet nadenken De bekende schrijver Arthur C. Clarke geeft ons wat dat be treft een betere en meer waarschijnlijke leidraad: „Als een vooraanstaand en al wat ouder geleerde verklaart, dat een bepaald iets mogelijk is, zal hij bijna zeker gelijk hebben. Wanneer hij ver klaart, dat iets onmogelijk is. zit hij er waarschijnlijk naast". In dat licht gezien zou men wat minder lichtvaardig moe ten oordelen over de tot „fantastische wetenschap" betitelde theorieën van mensen, die minder eng en dogmatisch denken dan de gevestigde wetenschap van vandaag. GETALLEN-MAGIE Er schijnen oude geschriften en overleveringen te zijn. die aantonen, dat onze getallen méér zijn dan een handig middel om te kunnen rekenen of een tijdstip vast te stellen Getallen hebben een magische waarde, getallen zouden zelfs onze levens sterk kunnen beïnvloeden. Is het niet Weinreb ge weest, die in een omvangrijk boek be weerde. dat de Bijbel is gebaseerd op de magie der getallen? Dat elk woord terug te brengen is op een getal en dat dat getal weer het nodige zegt over het woord9 „En het getal van het Beest is 666", staat in Openbaringen als er wordt gesproken over de mens, die de Apocalypse zal inleiden en veroorza ken. Hitier, om eens een treffend voor beeld te noemen, schijnt ook vergeven te zijn van de zessen. Rond de getallen heeft zich in de loop der eeuwen een komplete „wetenschap" ontwikkeld, de numerologie. Getallen worden daarin oer-symbolen, zoals de 1 daarin het begin van alle dingen is. J van Gorkum heeft over deze „getallen-magie" een gelijknamig werkje geschreven, waarin hij één en ander nader belicht Ontdek je zelf via de getallen, via onze oer- symbolen. is in feite het motto Het is best interessant, maar niettemin erg onvolledig om - zoals de schrijver graag zou willen - de getallen-magie zelf in de praktijk te brengen. Je hebt er op z'n minst een rekenmachientje voor nodig (of een huiscomputertje) De uit voering van het boekje is bovendien tamelijk simpel gehouden schrijfmachinccchnft Wat ik nou wel eens zou willen hebben is een zeer compleet handboek over de getallen. Een werkzaam, duidelijk boek, waarin onder meer ook ruimschoots wordt in gegaan op de invloed, die getallen in het verleden hebben gehad op de ge schiedenis. Want er moeten legio voor beelden zijn, waarin de werking van de getallen overduidelijk worden aange toond. Als J. van Gorkum en andere numerologen tenminste het grootste gelijk van de wereld hebben 00000 boeken, voor u besproken ACUPRESSUUR Een ontzettend oude geneesmetho de is de uit China stammende acu punctuur. Het met naalden op bepaalde plaatsen van je lichaam prikken om een bepaalde ziekte te genezen. Acupunc tuur - en dat hebben westerse weten schappers en medici tenminste geluk kig ook ontdekt - heeft wel degelijk een reële waarde voor het welzijn van de mens en het mag dan ook verwonderlijk heten, dat pas nu westerse medici zich over deze oeroude, maar duidelijke methode zijn gaan buigen. In veel ge vallen is het een pijnloze en een veel minder omslachtige geneeswijze dan veel westerse medische technieken en zoiets is het behouden en het verder ontwikkelen ten volle waard. Roger Dalet, een arts die zich in de acupunc tuur heeft verdiept, biedt voor huis-tuin en keukengebruik een van die acu punctuur afgeleide methode om huis kwaaltjes pijnloos te verhelpen. „Acupressuur" heet het en je kunt het allemaal zelf, door eenvoudige vin gerdruk op die plaatsen, waar in de acupunctuur naalden worden gebruikt. „Acupressuur" is - en dat wordt met nadruk door Dalet gesteld, niet bedoeld als werkelijke geneeswijze, maar het is - vooral voor degenen die niet graag hun toevlucht nemen tot druppels, drankjes, tabletten en pillen - een hulp' om van pijn en ander ongemak af te komen. Hoe gaat dat nou9 In feite is het heel simpel Voor een bepaald kwaaltje, zeg hoofdpijn, moet je op een bepaalde plaats met vingerdruk enkele minuten masseren In de meeste gevallen helpt 1 het. zegt de schrijver, die overigens er aan toevoegt, dat niet alle kwalen zo gemakkelijk kunnen worden opgelost Aan de hand van illustraties (foto's en tekeningen) worden de verschillende „pressuur-punten" aangeduid Kijk en daar begint helaas de ellende, want om de juiste punten te kunnen vinden, heb je eigenlijk aan die plaatjes niet vol- doende Afgezien nog van het feit, dat ik de indruk heb dat sommige ervan met twee linkerhanden zijn uitgevoerd, of 1 via ingewikkelde handen-gymnastiek. het punt zelf is niet altijd even vanzelf sprekend te vinden Maar heb je zo'n punt, dan zal het ongetwijfeld bijdragen aan het wegnemen van enig ongemak zoals een hoofdpijn Zelf heb ik enige keren acupressuur toegepast Het kan natuurlijk ook suggestie zijn, maar het hielp tegen neusverstopping en daar heb ik zeer regelmatig last van. Ik ben nu aan het oefenen op de juiste plek voor hoofdpijn Enfin, u ziet maar. „Nieuwe parapsychologische ontdekkingen ach- 1 ter het IJzeren Gordl|n". door Henry Gris William Dick. 1978. Vertaling Gerard Grasman. Uitgegeven door J. H. Gottmer te Haarlem. Gebonden 328 blz. met foto's. Prijs 39.50 „Het Philadelphia Experiment", 1979 Vertaling: I Gerard Grasman. 1979 en uitgegeven door J. H. Gottmer te Haarlem Paperback. 176 blz. Prijs 19.90 „Mysterie van de Pyramiden door M. C Touchard 1966. Vertaling R. van Haegendoren 1978- Uitge geven door Servlre bv te Katwijk aan Zee Rijk geïllustreerd, 220 blz., gebonden, prijs „Energiebronnen In de oudheid", door Tons Bru nés. 1976 Nederlandse vertaling W J. Marlens, 1979. Uitgegeven door De Kern te Bussum. Ge bonden 181 blz. Gelllustr. Prijs 24,90 „Getallen-Magle" door J. van Gorkum, 1977. Uit gegeven door Servlre bv. te Katwijk aan Zee, 1978 Paporback, 110 blz. prijs f „Acupressuurdoor Roger Dalet, 1978 Vertaling Gerda Kinds en Jos Simons, 1979. Uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht, paperback, 159 blz Prl|s 16,90 ENERGIEBRONNEN IN DE OUDHEID Nu we het toch over pyramiden heb ben. kortgeleden verscheen een nieuw Kinderboeken. Mocht u nog een boekenbon hebben overgehouden van Sinterklaas om voor de kinderen een passend boek te kopen, dan vindt u wellicht in onderstaande nieuwe uitgaven een aardige keus. BARBAPAPA MAAKT AL LES ZELF Barbapapa behoeft geen enkele in- troduktie meer sinds de televisie deze internationale tekenfilmfiguur tot een ware beroemdheid maakte. Deze schepping van Annette Tison en Talus Taylor is terug te vinden in tal van aardi ge prentenboeken. Kortgeleden ver scheen bij Bruna Zn. te Utrecht een fiks boekwerk met een verzameling korte verhaaltjes, waarin Barbapapa alles zelf maakt Als molenaar, drukker, pottenbakker, kantklosser, parelvisser, tuinman, smid. timmervrouw, klok kenmaker. glasblazer, herder en maker van snaarinstrumenten Daardoor heeft dit boek natuurlijk naast de funktie als leesboek ook nog een edukatieve waarde. Kompleet met de leuke kijk platen DOCTOR SNUGGLES We blijven nog even in de sfeer van de televisie Doctor Snuggles is ook in Nederland op het beeldscherm. De kin derserie kreeg kortgeleden de zilveren medaille in de categorie tv-kinderseries op het Internationale Film TV-festival van New York en dat zegt misschien iets van de kwaliteit. Kortgeleden ver schenen twee boekjes met verhalen van Doctor Snuggles, zoals deze te kenfiguur werd bedacht door Jeffrey O'Kelly „Doctor Snuggles en de grote ballonrace" en „Doctor Snuggles en de superrobot" Uiteraard gebaseerd op de televisiestrip, dat spreekt Met de kleurige tekeningen, zoals die voor de animatie worden gebruikt. Spannende avonturen om voor te lezen of zelf te lezen voor kinderen van 7 tot 12 jaar PETER EN ZIJN ZUSJE Astrid Lindgren is ongetwijfeld één van de bekendste jeugdschrijfsters van deze tijd. Ze kreeg de Zweedse staats prijs voor Letterkunde, de Hans Chris- tiaan Andersenprijs, de Russische Me daille van de Glimlach, de New York Herald Tribune Spring Festival Award en de Internationale Vredesprijs van de Duitse boekhandel Je zou dus kunnen volstaan met de mededeling, dat van haar een nieuw boekje in Nederlandse vertaling verscheen: „Peter en zijn zusje", met fijne tekeningen van Hon Wikland Toch eventjes wat meer over het verhaal. Het gaat over het jongetje Peter, dat op straat een baby in een kinderwagen ziet en thuisgekomen te gen zijn moeder zegt: „Ik wil ook een baby" „Toen zei mama iets heel raars. We krijgen ook een baby." zei ze Peter was stomverbaasd Anders moest je veel langer zeuren om iets te krijgen dat je graag wilde hebbenAstrid Lindgren vertelt dan hoe Peter het er vaart, dat hij een zusje heeft gekregen. En dat doet ze op de voor haar zo be kende manier. Met humor. Een prima boekje. KEN JE PIPPI LANGKOUS? Uiteraard ook van Astrid Lindgren is het leuke boekje „Ken je Pippi Lang kous9" met tekeningen van Ingrid Vang Nyman. Pippi Langkous behoeft geen enkele aanbeveling meer. Zij is overbe kend dankzij de televisie en de film. DE DUIF VAN DAM VAN MENEER Een geheel ander prentenboek is „De duif van meneer Van Dam" van Patrick Kinmonth (tekst) en Reg Cart- wright (illustraties). In de vertaling van Trude van Waarden verscheen Mister Potters Pigeon" bij Bruna Een schitterend prentenboek, waarbij de te keningen een lust voor het oog zijn. Ik heb vaak het gevoel bij het zien van dit soort boeken voor kinderen, dat het eigenlijk een beetje zonde is om ze zo maar aan de kinderen te geven. Daar zijn deze prentenboeken eigenlijk te mooi voor. Want de kleurrijke tekenin gen van Reg Cartwright zijn stuk voor stuk kleine juweeltjes Kunstwerkjes, die het aanzien waard zijn en je steeds met erg veel plezier naar kijkt. Zoals gezegd een lust voor het oog. Zeker in kombinatie met de prima vertaalde tekst in „De duif van meneer Van Dam" een kostelijk prentenboek. Warm aan bevolen HET PAUWEFEEST Het kan haast niet anders als je die schitterende tekst leest van „Het Pauwefeest" dat moet Willem Wilmink geweest zijn Ook voor „Het Pauwe feest" geldt, wat ik schreef over „De duif van meneer Van Dam" Te mooi om aan de kinderen te geven, tenzij ze dit soort boeken heel erg fijn vinden in- plaats van de talrijke stripboeken, die heel wat minder kunstzinnig van de persen rollen „Het Pauwefeest" werd geschreven door George E. Ryder en van schitterende bijna magisch-realis- tische prenten voorzien door Alan Al- dridge en Harry Willock En als ie dit zeer fraaie boekje over dat gezellige pauwefeest leest, ben je het volkomen eens met de eerste regels: „Hoe kun nen ze 't maken voor zo weinig geld een boek dat van zoveel vogels vertelt." Het is een boek, dat in ieder geval niet geschikt is voor te kleine kinderen Want hen moet je in ieder geval de moeilijke woorden uitleggen, zoals al chimie. en parapsychologie en ze ook nog een stuk geschiedenis bijbrengen. Daarom voor de oudere kinderen. Of nog beter1 voor u zelf. Mag u ook eens een eigen prentenboek hebben9 Nou dan! Bert Vos. „Barbapapa maakt alles zelf", door Annette Tlson en Talus Taylor Uitgave Bruna Zn. te Utrecht, 1979 Gebonden, groot formaat, prijs f 27,50. „Doctor Snuggles en de grote ballonrace" en „Doctor Snuggles en de superrobot" Uitgave. Centrale Uitgeverij te Hardorwl|k Prijs per deeltje, gebonden 6,90 „Peter en zijn zusje", door Astrid Lindgren. ver taald door M. van MarvrIJk-Kooy, 1979. Uitgave: Centrale Uitgeverij te Harderwl|k, gebonden prijs 12,90. „Ken |e PIppl Langkous?", door Astrid Lindgren. Vertaling: E. Rottier-Kolpe, 1979. Uitgave: Centrale Uitgeverij te Harderwijk. Gebonden, prijs 12,90. „De duif van meneer Van Dam' door Patrick Kinmonth en Reg Cartwright. Vertaling Trude van Waarden. 1979. Uitgave Bruna Zn te UtrechL Gebonden, prijs 14,90 „Het Pauwefeest' door George E. Ryder, met tekeningen van Alan Aldrldge en Harry Willock. Vertaling 1979: Willem Wilmink. Uitgave Bruna Zn. te Utrecht. Gebonden. prl|s 16,90. Bij de Centrale Uitgeverij te Har derwijk verscheen aan het eind van 1979 een nieuwe reeks foto-reisgidsen. Nu is het woord „reisgids" wellicht een tikkeltje overdreven, want in deze boe ken vind je geen kaarten, geen plat tegronden van steden, vrijwel geen historische achtergronden en geen routebeschrijvingen. Toch een reisgids9 In zekere zin wel, want met deze foto reisgidsen. samengesteld door David Gibbon en vertaald door G. R de Meyere-van Someren, kun je natuurlijk wel degelijk iets doen in het land van je keuze. Aan de hand van de foto's, alle maal in schitterende kleurendruk uitge voerd en gemaakt door vooraan- staaande fotografen, kun je de mooiste plaatsen kiezen. De namen van steden en landstreken op de kaart gaan voor je leven bij het zien van de foto's. Je krijgt er zin in om zelf te gaan kijken. Om zelf wellicht op die fraaie plekjes foto's te gaan maken of te filmen. Zo bezien zijn deze fotoboeken wel degelijk nuttig als reisgids. Samen met deze korte beschrijvingen van de gefo tografeerde plaatsen heb je er volop profijt van. Maar boven alles zijn deze fotoreisgidsen van de Centrale Uitge verij kostelijke kijkboeken Tot nu toe verschenen er vier delen Duitsland. Frankrijk. Italië en Grieken land. Met in ieder deel meer dan tachtig kleurenfoto's van de belangrijkste be zienswaardigheden van het land „Fotor«lsglds«n samangastold door Davld Gibbon Vertaling. G. R de Meyere-van Someren, 1979. Uitgave: Centrale Uitgeverij te Harderwijk Gebonden, prijs per deel 14.90 (en dat Is eigenlijk geen prijs) Amersfoorts Allerlei VOORSTELLING DE FLINT GAAT NIET DOOR De voorstelling „Ik zou nog maar één tegenstander hebbtn" van Theater Arena uit Gent op maandag 14 januari in De Flint kan door technische problemen niet doorgaan. ENFB DERING JAARVERGA- De ENFB afdeling Amersfoort houdt op donderdag 10 januari a.s. haar jaarlijkse ledenverga dering in De Instee, Zuidsingel 45. De bijeenkomst begint om 20 uur. Twee belangrijk punten uit de agenda zijn: de laatste nieuwe film van het Am sterdams Stadsjournaal „Fiet sen, een vreemd tochtje door de stad'' en verder zal het ge meenteraadslid Harm van Pa- penrecht praten over het lang zaam verkeer in Amersfoort. Uiteraard komen ook de huis houdelijke zaken aan de beurt, zoals behjndeling van het jaar verslag en bestuursverkiezing. Tijdens de jaarvergadering is een foto-tentoonstelling inge richt over de (half geslaagde) aktie „Vijftig is teveel." NED. VERENIGING DE VERZAMELAAR De afd. Amersfoort van de Ned. vereniging de Verzamelaar houdt dit jaar twee grote alge mene beurzen in „De Flint" en wel op de zaterdag 15 maart en 11 oktober. Stenenbeurzen worden ook in „De Flint" ge houden op 19 april en 30 augustus. Op zaterdag 26 ja nuari wordt een verzamel - tentoonstelling in de recre atiezaal van „Zon en Schild" gehouden. AMERSFOORT - Het program ma van Theater Appelmarkt staat in de eerste maand van het nieuwe jaar in het teken van de Derde Wereld. Een manifestatie dus met veel films (elders ter bespreking zoals gewoonlijk), aktie-avonden, toneel en caba ret. Dat begint vrijdagavond 11 januari al met een voorstelling van het Verzetscabaret dat „Geen bezoek, geen bloemen" brengt. Aanvang 20.30 uur. Zaterdagavond om kwart over acht de film Xala (Ousmane-Se- negal) en dat luidt vijf aaneen gesloten avonden film in, onder meer „Het zand van de ochtend stond" uit Uruguay en „De Am bassadeurs" (Ktari) Woensdagavond wordt de film „Het uur van de opstand" gedraaid in het kader van een actie-avond ter oprichting var. het Argentinië-comité. Actie-avonden zijn er ook op zondag 20 januari (19.00 uur) van het Kampuchea-comite, met film, discussie en informa tie; op maandag 21 januari van de stichting adoptieproject uit Woudenberg: dinsdag 22 ja nuari van het Medisch Comité Vietnam met een spreker, dia's en informatie en de film Year Zero uit Cambodja. Vrijdag 25 januari komt de ac tiegroep Zuid-Afrika met „Zwij gen is goud," een toneelstuk. Zaterdag 26 januari komt het Chili-comite de hele dag met onder meer een film en een kin derprogramma. Om 10.00 uur 's morgens begint het comité en gaat door tot 23.00 uur. Zondag 27 januari is er op nieuw een actie-avond van het Kampuchea-comite. De laatste actie-avond van de maand wordt verzorgd door Clat, vanaf 19.00 uur op dinsdag 29 januari, dat de middag daarop een kin derprogramma brengt om 14.00 uur. Buiten dit thema om is er ook een aantal activiteiten. Woensdag 9 januari wordt in het Vrouwencafé de film „De openbaring" gebracht (19.30 uur). Op zaterdag 12 januari komt kindertheater Dubbe' Twee (14.30 uur). Poppenheater OOoorg komt op woensdag 16, zaterdag 19 en op woensdag 23 januari, telkens om 14.30 uur. Vrijdagavond 18 januari ten slotte is de Dichterskring er met eigen dichters (19.30 uur).

Leusder Krant | 1980 | | pagina 14