Onteigening grond voor fietspad Horsterweg misschien noodzakelijk Buurtsteunpunt bij Alands beek eind 1981 gereed Godsdienstonderwijs: geen zaak onderwijs-commissie Evelien Blom Leusdens politica van het jaar lensden k GESPREKKEN OVER GRONDAANKOPEN GAAN DOOR In april: opnieuw reis naarTaizé 15 januari kennismakings avond Don Bosco WINTERTIP Leusder Krant CDA-sjoelbakken wijzen uit: Veel kinderen bij Commissie Onderwijs 4U TUINT0K0 FOTO-KOPIE NODIG? Vóórdat u uw keukenkeus maakt DONDERDAG 10 JANUAR11980 plaatselijk nieuws Het buurtsteunpunt nabij de Hakhorst zal eind 1981 gerealiseerd zijn. (Van de redaktie) LEUSDEN - De gesprekken met de verschillende agrariërs langs de Horterweg over grondaankoop voor de aanleg van het fietspad gaan nog steeds door, maar wethouder Wage naar adviseerde de commissie om toch te starten met een onteige ningsprocedure. Niet omdat er geen kans meer is om tot succesvolle on derhandelingen te komen en ook niet als dreiging, maar omdat - als men niet tot overeenstemming kan ko men - extra tijdverlies voorkomen dient te worden, is het inzetten van een onteigeningsprocedure aan te bevelen. Overigens kan wethouder Wagenaar meedelen, dat met twee agrariërs nu ook een overeenstem ming is bereikt. Vijf agrariërs zijn tot nu toe niet op de voorstellen van de gemeente ingegaan. Drie ervan heb ben deskundige hulp ingeroepen van de ABTB uit Arnhem en de mo gelijkheid is groot, aldus de ver wachting van de wethouder, dat met deze drie agrariërs alsnog over eenstemming wordt bereikt. GRONDPRIJS Naar aanleiding van een opmerking uit het publiek van mevrouw Noteboom uit Stoutenburg, dat er nogal aangehikt wordt tegen de prijs, die de gemeente aan Pon wil betalen 19,- per m2), ging wethouder Wagenaar uitgebreid op de problematiek van grondaanko pen in. Hij wees er op. dat de gemeente gebonden is aan provinciale normen Zodra een gemeente méér geld gaat betalen dan volgens die normen is toe gestaan, dan zal de provincie zonder meer haar goedkeuring aan die gron daankoop onthouden ,,De rijksnormen - en dat is kortgeleden nog eens weer door de desbetreffende minister ver klaard - liggen ongeveer op 5 - per m2 voor agrarische grond Dat is de gemiddelde prijs die betaald kan wor den Als agrariërs langs de Horsterweg u vertellen, dat ze een tientje krijgen, dan is dat niet juist. Wij bieden 6,- per m2 voor agrarische grond en daarmee liggen we hoger dan het rijksgemiddel- dealdus de wethouder, die de be langstellenden er op wees, dat boven dien allerlei verschillende factoren meespelen in het vasisiellen van de prijs Voor tuingrond wordt bijvoorbeeld méér betaald en zo zijn er andere za ken, die de uiteindelijke prijs kunnen beïnvloeden'' Ik vraag u als straks de aankoop van de grond in de raad wordt behandeio het totale bedrag eens te delen op het aantal m2 U zult dan tot een verrassende slotsom komen", hield hij de commissie en het publiek voor. Aan mevrouw Noteboom vroeg hij of zij nog eens langs de agrariërs wilde gaan ..Vraag ze nu eens hoeveel vierkante meter ze kwijt moeten voor dat fietspad en vraag eens. wat de gemeente daar voor geboden heeft Ik weet zeker, dat u dat erg interessant zult vinden" Overigens moet het duidelijk zijn, dat het gemeentebestuur noch de raad er op uit is wie dan ook ..een poot uit te draaien ,,Wij willen gewoon het maximum betalen dat wij kunnen beta len, maar ergens is er een grens en die is landelijk vastgesteld We kunnen natuurlijk niet eindeloos blijven praten Als de grens is bereikt en er geen over eenstemming is gekomen, zullen we toch aan onteigening moeten denken aldus de wethouder BEZWAARSCHRIFTEN Op de vraag van de heer Ossendrij ver (CDA) of de bezwaarschriften dan helemaal geen invloed kunnen hebben op de realisering van het fietspad, wees de heer Wagenaar er op. dat aanleg van wegen buiten een kroonprocedure als deze valt. ,.Dat zal blijken als artikel 19 wordt ingezet en de provincie ak koord gaat Wij zijn er vrijwel zeker van. dat dit niet op bezwaren zal stuiten. Overigens is een onteigeningsproce dure bij wegen korter (maximaal een jaar) De heer Stem vulde dit aan met de opmerking, dat men twee zaken wel duidelijk uit elkaar moet houden. De onteigening staat los van de bestemmingsplanprocedure. Het kan best zijn, dat op het moment dat de onteigening plaats heeft gevon den, de kroon inmiddels uitspraak heeft gedaan over de bezwaar schriften. Dan is het niet meer nodig om via artikel 19 dit fietspad aan te leggen maar kan de normale be stemmingsplanprocedure worden gevolgd. De veronderstelling, dat er nog niet onteigend hoeft te worden omdat er bezwaarschriften zijn, is dus niet juist. De commissie wacht de voorstel len van de wethouder af. (Van de redaktie) LEUSDEN - Er is geen sprake van dat de realisering van het buurtsteunpunt BL (bij Alandsbeek- De Hakhorst) wordt uitgesteld, zoals in eerdere berichten is gesteld. „Dat is een misverstand", aldus wethou der Wagenaar. „Ten aanzien van dit buurtsteunpunt zijn wij volledig vol gens de planning bezig en dat bete kent, dat realisering zal plaats vin den eind 1981 Het misverstand is ontstaan, toen uit diskussies in de commissie Midden- en Kleinbedrijf en daarbuiten bleek, dat vooral de middenstanders realisering van het buurtsteunpunt overbodig von den Zij waren bovendien van mening, dat een te snelle realisering van dit win- kelgebiedje de zogenaamde „instro ming van het hoofdwinkelcentrum De Hamershofnegatief zou beïnvloeden Met die „instroming" wordt het gewen- ningproces voor inwoners bedoeld, die de weg naar het nieuwe winkelcentrum wellicht minder snel zullen vinden, als ze direkt al een winkelcentrumpje in de buurt hebben. Van de zijde van het ge meentebestuur is toen opgemerkt, dat de middenstanders zich daar niet on gerust over hoeven te maken, omdat het buurtsteunpunt pas over twee jaar zou worden geraliseerd Dat werd op gevat als een uitstel van twee jaar, maar in feite is dat overeenkomstig de al veel eerder vastgestelde planning, aldus Wethouder Wagenaar Overigens had de wethouder niet zo veel waardering voor de houding van CIMK (het Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf), dat nu het buurtsteunpunt niet meer wil. maar in een eerder stadium positief heeft mee gewerkt aan de plaatsing ervan op het bestemmingsplan tweede fase „Ik heb er begrip voor, dat de middenstanders graag hun eigen zaken beschermen, maar dat wil niet zeggen, dat het ge meentebestuur mee moet gaan met zo n protectionistische (beschermen de) maatregel Dat gaat mij in ieder geval te ver' De wethouder wees er met nadruk op, dat de bewoners van Alandsbeek de Wetering en Lan- genbeek recht hebben op dit winkelge- biedje voor hun eerste levensbehoef ten. ,,Als de middenstand van mening is. dat het economisch niet haalbaar zou zijn, dan hebben ze ongelijk Ik wil de supermarkt die daar komt meteen pachten LEUSDEN - In maart vorig jaar vertrok een groep van 40 mensen, hoofdzakelijk Leusdenaren, voor een lang weekeinde naar de broedergemeenschap Taizé, welke gesticht is door en nog steeds geleid wordt door frère Roger Schutz. De roep van deze communautè, gelegen in het hartje van Frankrijk ergens tussen Lyon en Dijon, was hen te sterk geworden. Geleid door zeer uiteenlopende verwachtingen en bedoelingen hebben ze zich daar heen begeven. Ze zijn daar die zelfde dag 's avonds nog aangekomen, hartelijk verwelkomd en - ondanks het wat late uur - nog van een warme maaltijd voorzien Na een goede nachtrust hebben ze gedurende twee dagen de feestelijke kerkelijke bij eenkomsten met de broeders mee mo gen vieren en kennis kunnen maken met hun leven en werken daar en elders ter wereld De diepe indruk die dit korte verblijf op hen allen maakte, heeft ertoe geleid, dat zij sinds enige tijd iedere vrij dagavond gedurende een half uur sa menkomen in de Marcuskerk om daar een bijeen-zijn te vieren in een stijl, wel ke duidelijke overeenkomst toont met die in Taize Het ligt niet in de bedoeling om Taizé in alles te kopiëren, maar om na verloop van tijd een eigen stijl in wer ken en bijeenkomen te ontwikkelen, toch leeft de sterke wens om de band met Taizé vast te houden. Met het oog hierop is een nieuwe reis per bus daar heen gepland van vrijdag 18 tot en met maandag 21 april a.s. Voor de ouderen (deze categorie begint al bij 30 jaar!) is voor onderdak gezorgd in een daartoe aangepaste boerderij op loopafstand (ca 15-20 minuten) van de broeder gemeenschap Het zal zonder meer toegejuicht worden wanneer ook vooral jongeren mee willen gaan, maar voor hen geldt in het bijzonder de overwe ging dat er plannen ontwikkeld worden voor een aparte jongerenreis begin juli Om de prijs hoeft niemand het te laten Voor nadere inlichtingen en opga ve (gaarne vóór vrijdag 25 januari) kan men zich wenden tot mevr. S. van Leen, Beemden 10, tel. 40160. Spoedig daarna krijgt men dan een uitnodiging voor een eerste bijeen komst ter kennismaking en voor het geven van verdere noodzakelijke in lichtingen. Deze bijeenkomst zal in ieder geval gehouden worden na af loop van één van de daaropvolgende vrijdagavondgebeden in de Mar cuskerk. LEUSDEN - Op 15 januari is er een kennismakingsavond op Techni sche School „Don Bosco" te Leus den. leder jaar komen er meer leer lingen van de basisscholen en iedere leerling moet daarna naar het voort gezet onderwijs. Zo eenvoudig is dat in Nederland. Maar is het echt zo eenvoudig? Uit vele gesprekken met ouders die voor de vraag staan om Bloem- en groentezaden, nieuwe oogst! Een gratis catalogu. ligt voor u klaar. trefpunt mr plantemrientf en Amsterdamseweg 139 - 3812 RR Amersfoort.Tel 033-17031 een school te kiezen voor hun kind blijkt dat het antwoord zeer moeilijk is. De grootste problemen om tot een verantwoorde keuze te komen blij ken steeds opnieuw maatschappe lijke vooroordelen en onwetendheid te zijn. Met name met het technisch onderwijs is dat het geval. Zo zijn er ook in Leusden mensen die niet of nauwelijks weten dat er in hun eigen gemeente een volwaardige voorzie ning voor technisch onderwijs be staat. Om de ouders van schoolverlatende kinderen, jongens zowel als meisjes, te helpen meer zicht te krijgen in de moge lijkheden die het technisch onderwijs biedt, en dat zijn er heel wat meer dan de meeste mensen weten, houdt deze school op 15 januari een avond waarin deze mogelijkheden uitvoerig aan de orde komen. Ook al hebt u reeds plan nen in de richting van andere school soorten, komt u gerust eens kijken hoe het er op „Don Bosco" uitziet, het ver plicht u tot niets Breng gerust uw zoon of dochter mee. zodat ze ook zelf kun nen zien wat er te koop is. Omdat er, na een kopje koffie, begonnen wordt met een uiteenzetting van de studie mogelijkheden, is het van belang om tijdig, d w z 20 00 uur. aanwezig te zijn Uiteraard is er ook gelegenheid om de school te bekijken. De bedoeling is de avond om 22 00 uur te besluiten Komt u met de auto. gebruik dan de ingang aan de Dodeweg Maakt u gebruik van de bus? „Don Bosco" is bereikbaar met de lijnen 58 en 80 van Centraal Neder land De bushaltes liggen vlak bij de voetgangersingang, naast de poort aan de Arnhemseweg. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - Woensdagavond stond op de agenda van de commis sie onderwijs het punt: Verordening subsidiëring godsdienstige en levensbeschouwelijke vorming. Met betrekking tot dit agendapunt heeft de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs in de gemeente Leusden een brief gezon den aan het college van bur gemeester en wethouders waarin zij meedeelde in grote lijnen geen be zwaar te hebben tegen de voorge stelde verordening. Onvrede werd wel uitgesproken over het artikel waarin de didactische vrijheid van de instelling die de vorming verzorgt wordt gewaarborgd. De schoolraad vraagt in haar brief te onderzoeken of het mogelijk is deze di dactische vrijheid zondanig in te perken dat er geen al te tegenstrijdige ervarin gen bij de kinderen ontstaan binnen eén schoolgebeuren. In haar brief doet de schoolraad een drietal suggesties, ver der vraagt zij welke voorstellen B en W willen doen ter oplossing van de be zwaren van de schoolraad Tijdens de vergadering van de com missie onderwijs werd duidelijk dat het hele godsdienstonderwijs of humanis tisch vormingsonderwijs geregeld is in een wet van 1920 waarin duidelijk staat dat het geven van godsdienstonderwijs wordt overgelaten aan de godsdienst leraar. De in de brief van de schoolraad gedane suggestie om te komen tot een overlegsituatie tussen schoolteam, les gever en vormingsinstantie is volgens wethouder van Woudenberg wel dege lijk terug te vinden in de voorgestelde verordening waarin staat dat de voor het geven van vorming aangewezen leerkrachten zich in de school naar de aanwijzigingen door het hoofd der school dienen te gedragen. Aan de. wens van de schoolraad om te komen tot een gezamenlijke verantwoordelijk heid van schoolbestuur en de betrok ken instelling(en) kan om wettelijke re denen niet worden tegemoetgekomen Hetzelfde geldt voor de door de schoolraad gedane suggestie om godsdienstige en levens beschouwelijke vorming buiten het eigenlijke schoolgebeuren te stellen Mevrouw van Ameron (VVD) ziet met betrekking tot het godsdienstonderwijs op de openbare scholen een taak weg gelegd voor de oudercommissies Overleg tussen „godsdienstleraar en schoolteam lijkt haar een normale zaak. De heer Offerems (SGP/GPV) is van mening dat het gemeentebestuur verantwoordelijk is voor het gehele openbaar onderwijs, al legt de wet met betrekking tot het godsdienstonderwijs beperkingen op Wethouder van Woudenberg verwacht dat de hele kwestie nog wel eens ter sprake zal komen in de schoolraad. Op dit moment heeft de onderwijscommissie er geen behoefte aan om zich uit te spreken tegen de voorgestelde verordening, zij het dat de jeer Offereins zich graag het recht voorbehoud om op de zaak terug te komen tijdens behandeling van het voorstel in de gemeenteraad (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Evelien Blom is Leusdens politica van het jaar. Al thans. daar werd zij toe uitgeroepen tijdens de CDA-nieuwjaarsbijeen- komst van afgelopen dinsdagavond. De benoeming kwam niet via een ver kiezing tot stand, maar met behulp van 'n tweetal sjoelbakken, waarvan op de poortjes de namen van de Leus- dense wethouders en fractieleiders in de gemeenteraad bevestigd zaten. Alle bezoekers mochten proberen hun favoriete politici naar voren te schuiven en daarbij kwam Evelien Blom er het beste van af. Zij werd be loond met een fles wijn, evenals Rin- ze Bloemhof, die op de laatste plaats eindigde. Het sjoelen luisterde de eerste nieuwjaarsbijeenkomst van het CDA- verband Leusden op Enkele tientallen Leusdenaren kwamen dinsdagavond met de christen-democraten het glas heffen op het nieuwe jaar Onder hen. naast uiteraard een aantal CDA-leden, ook nogal wat vertegenwoordigers van de andere politieke partijen in Leusden Ook vrij veel raadsleden en bur gemeester Rademaker luisterden naar een korte toespraak van Emile Kleuters, voorzitter van het CDA-ver- band Leusden Kleuters liet weten dat de achterliggende zeventiger jaren voor de christen-democratie in Nederland van groot belang zijn geweest Hij sprak van „een periode van opbouw van sa men werken aan een nieuwe partij met een eigen gezicht en een eigen visie" Kleuters legde vooral de nadruk op de leden, die hij betitelde als de grote drijvende kracht binnen het CDA LEUSDEN - Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de commissie onderwijs was de publieke tribu ne geheel bezet door wel zeer jeudige toehoorders. 23 kinde ren uit de zesde klas van de christelijke basisschool „Ha- mersveld" waren onder leiding van hun onderwijzeres, me vrouw H J Oosthoek naar de raadzaal getogen om te bekijken hoe het bij een commissie vergadering toegaat De klas deed dit in het kader van een project „maatschappijleer Omdat de hele vergadering van de onderwijscommissie maar een half uur in beslag nam bleef de hele klas nog even zitten om een deel van de vergadering van de commissie welzijn bij te wo nen. Eén van de leerlingen had gemerkt, dat vóór een vergade ring begint, het publiek de gelegenheid krijgt geboden om iets te zeggen De leerling, een meisje, vroeg de voorzitter, de heer van Woudenberg of hij er niet voor kan zorgen dat er meer speelgelegenheid komt in de wij ken „Nu staat er zo weinig datje lang op je beurt moet wachten voor je eens bij het klimrek of iets dergelijks kan komen" aldus de vragenstelster. Zoals men van een politicus verwachten kan was het antwoord van de voor zitter erg diplomatiek „In bestemmingsplannen zijn altijd speelgelegenheden opgeno men Soms is het aantal kinde ren in een wijk echter groter dan verwacht, zodat het aantal speelwerktuigen aan de krappe kant is Het omgekeerde komt echter ook voorDe wethouder beloofde de jeudige vragenstel ster echter de vraag door te spelen naar de afdeling gemeentewerken die de zaak dan nog maar eens moet bezien Met sjoelbakken werd gezocht naar Leusdens politicus van het jaar. Het werd Evelien Blom Wij vinden het juist daarom van groot belang onze achterban bij de poli tiek te betrekken. Het is dan ook een vereiste dat de openheid en openbaar heid in de praktijk nog meer gestalte krijgt, zowel met betrekking tot de lande lijke. alsook tot de plaatselijke en regio nale vraagstukken. In het afgelopen jaar hebben wij in Leusden al een start gemaakt met het vormgeven van de dialoog tussen de CDA-fraktie en de leden. Dit gebeurde tijdens een geslaagde bijeenkomst over de meerjarenanalyse In 1980 zijn wij van plan over meerdere politieke on derwerpen een dergelijke gedach- tenwisseling tot stand te brengen Hier bij denken wij b v, aan onderwerpen als de VVT Wij zullen voor een dergelijke diskussie wederom onze vertegen woordigers in de Provinciale Staten kunnen ontvangen, die in overleg met onze fraktie, vragen over de VVT in de Staten hebben gesteld, en daardoor blijk gaven van hun betrokkenheid met de problemen in Leusden Hierdoor zijn wij in staat onze mening krachtig en op de juiste plaats naar voren te brengen aldus Emile Kleuters De bijeenkomst, die volgens de plan ning tot een uur of tien had moeten du ren, liep aanzienlijk uit. Een aantal gasten kwam pas na afloop van een vergadering en mede daardoor was het rond middernacht toen de laatste geanimeerde gesprekken beëindigd werden Kom keukens kijken, zowel in kunststof als in massiel hout en profiteer «/an onze premie voor gratis inbouwapparatuur 5 topmerken 50 modellen 500 m2 showroom bij de-makkelijk bereikbare- keukenspecialist van midüen^Nederland .eukenbeurs 'oudenberg Vooislr 39-11 Tel 03't98^282'! Maandags gesloten

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5