Recreatie in de bergen SIHNtT )e Haaien sportclub van het jaar leusder krant Winst en verlies voor Leusdense schakers BVO heren spelen gelijk Uitslagen klaveijasclub Nieuwjaars recepties DONDERDAG 10 JANUAR11980 9 Ook voor kinderen is recreatie in de bergen een ideale ontspanning. LEUSDEN/CENTRUM - Een wijze in vrijetijds- of vacantiebesteding, ie de laatste jaren zeer sterk in de zit, is recreatie in de bergen. La- int Talent (zie het prospectus >orjaar 1980) besteedt daar - en recht - ook aandacht aan. Ton de fijze zal op donderdag 17 april ^interesseerden in het desbe- effende onderwerp zo uitvoerig logelijk informeren. De Leusdense o. leraar lichamelijke oefening is renlang in de zomermaanden als isleider opgetreden voor de Ne- erlandse Reisvereniging met als werkterrein" het ruige maar ondermooie berggebied, waar witserland, Oostenrijk en Italië el* aars buurman zijn. Hij weet in jidoost-Zwitserland, Alto Adige en e Dolomieten beter de weg dan in eusdens tweede fase en kanu er uit gen ervaring zo niet alles, dan toch el bijzonder veel van vertellen. Een al direct rijzende vraag was: Hoe komt men eigenlijk tot de beoefe- ng van de bergsport" en dan denk je iwillekeurig aan klauterpartijen naar top van pakweg de Eiger en de Mat- irhorn. om maar een greep te doen in Alpenmassa. De bergsport of beter jezegd recreatie in de bergen, omvat evenwel ook veel minder exclusieve elementen, zoals een simpele wande ling van dorp A naar dorp B over ook voor ander verkeer opengestelde bergwegen en/of -paden. Het meren deel van de bergwandelaars wordt ge dreven door een soort bezieling tot een overwinning op zichzelf Letterlijk het a/illen bereiken van een top(je) Het re- atief bijna helemaal alleen zijn op hoog nveau in de nog haast ongerepte na tuur is een bijzondere ervaring. De daarbij te verrichten prestaties - hoe gering of hoe groot ook - en het verrassingselement onderweg naar een onbekend doel zijn extra motieven SPONTAAN De animo tot de bergsport ontstaat gewoonlijk spontaan en met name voor hen. die niet in berglanden wonen Een vacantje naar Oostenrijk bijvoorbeeld met een ..verplichte' wandeling van een camping naar het nabijgelegen dorp kan reeds het begin zijn Er zijn twee mogelijkheden: je knapt af of je blijft en de blijvers komen in de volgen de vacanties gegarandeerd terug om de prestaties op te voeren. Een gewone tippel wordt een klim naar een bergtocht of zelfs een meerdaagse onderneming van de ene berghut naar de andere Een mens wil nu eenmaal steeds meer. Bovendien levert deze wijze van ont spanning - mits goed voorbereid - een enorme hoeveelheid gezondheid op. Het is niet zo vreemd, dat de meeste bergsporters er naast deze liefhebberij nog andere hobby's op na houden Per definitie zijn het natuurliefhebbers, die van mooie din gen houden. Fotograferen en filmen le veren de fraaiste herinneringen op en vaak even enthousiast wordt de geolo gie (aardkunde) en de mineralogie (delfstofkunde) beoefend. Het zich na drukkelijk bezighouden met de fauna en flora (de dieren- resp plantenwereld) van de desbetreffende gebieden volgt bijna vanzelf. Zeer interessant en leer zaam voor jong en oud. De belang rijkste voorwaarde om tot de grootste voldoening te komen door recreatie in de bergen is een grondige voorbe reiding Met de meeste nadruk stelt Ton de Wijze dat vast. Het is niet alleen nut tig maar bovendien moreel noodzake lijk om lid te worden van een op de liefhebberij gerichte vereniging. U pro fiteert dan van de ervaring van anderen en u kunt ..zonder gewetensbezwaren" gebruik maken van de ter plekke ge realiseerde vaak kostbare voorzienin gen Organisaties op dit gebied zijn de Nederlandse Alpinistenvereniging en de Nederlandse Bergsportvereniging, beiden gevestigd in Den Haag maar beschikkend over plaatselijke afdelin gen. De Bergsportvereniging, ontstaan uit de sectie Holland van de Oostenrijk se Alpenvereniging, heeft als leuk meegenomen oefenmogelijkheid een ..klimwand" in de keistedelijke politie- sporthal. VOORBEREIDING Onder goede voorbereiding moet ook worden verstaan de aanschaf van de juiste uitrusting, het verkrijgen en op peil houden van een goede conditie en het bevorderen van een zekere dici- pline. Bergsport hoeft bepaald niet ge- - Ton de Wijze. vaarlijk te zijn, mits men zich houdt aan bepaalde regels. Hier worden zij ,,san- dalisten" genoemd en de Oostenrijkers spreken van ..Flachland-Tyrolers" maar bedoelen hetzelfde als zij het hebben over gelegenheidsberg beklimmers op afgetrapte sandalen en in een T-shirtje en een rafelige korte broek, die onvoorbereid en onverant woord zo nodig omhoog moeten, met alle gevolgen vandien Het weer in de bergen kan bijzonder snpl omslaan en dan heb je de poppen aan het dansen. Een goede uitrusting - met extra nadruk op goede - is niet goedkoop, hoewel dat begrip relatief is. Het betreft immers 's mensen gezond- en veiligheid De circa 15.000 leden van de Nederlandse Bergsportvereniging hebben dat bewe zen en een eerste stap in de goede richting kan bestaan uit het bezoeken van een voorlichtingsavond Daar krijgt u meteen een indruk, of recreatie in de bergen echt wat voor u is. Kenners be weren - en wij hebben geen reden om dat niet te geloven - dat bergsport ook een uitstekende gezinsbezigheid is Met de hele familie een tijdje vrij en blij in hogere sferen: een soort ..door- smeerbeurt" in het jachtige leven van alledag. LEUSDEN-CENTRUM - Schaken rond de kerstdagen is ook niet alles en menige wedstrijdleider zal moeite gehad hebben om zijn team com pleet achter de borden te krijgen. Bert Uneken van de schaakvereni ging Leusden in alle geval wel bij de samenstelling van Leusden 4 in de uitwedstrijd tegen het Spakenburg- se En rassant 2. De alpenbonden zorgen o.m. via wegwijzers, dat u op het goede pad blijft. - Na het bereiken van de top volgt de beloning: lekker in het zonnetje genieten van het overweldigende uitzicht. ACHTERVELD - Om te voorkomen, lat in de krant van vandaag een hele >agina gevuld wordt met louter ver slagen van nieuwjaarsrecepties - het vas toch al een dure liefhebberij om il die bijeenkomsten af te rijden met lenzine van bijna 1,40 per liter - lebben wij ons beperkt tot de Ped- lemorsclub. Dit overkoepelend or- jaan van de Leusdense sport wereld ontving afgevaardigden van Je 7.200 sport beoefenende Leusde- taren (op een totale bevolking van :irca 20.000 een zeer hoog per- entage) in het riante paviljoen van Ie LTV de Eemelaar op het Ker- itenssportpark, een bijzonder ge slaagd voorbeeld - voor o.m. ten- lisclubs met bouwplannen - van hoe net relatief weinig geld en zelf werkzaamheid iets groots verricht werd. Rond 21.00 uur verwelkomde sport- stichtingsvoorzitter B. W. Peddemors Ie talrijke Leusdense sportersHij wilde 'iemand bijzonder naar voren halen, naar het was hem wel opgevallen - en lem niet alleen - dat ditmaal een zeer Droot aantal gemeenteraadsleden de weg hadden" gevonden naar deze nieuwjaarsbijeenkomst, die voor hen vast met de eerste gelegenheid was tot het uitwisselen van allerlei wensen. In tegenstelling tot andere jaren keek de heer Peddemors niet vooruit in de (naaste) toekomst - wellicht wijzer ge worden in het recente verleden? - maar beperkte hij zich tot een terugblik op 1979 Een moeilijk jaar met de perikelen rond de aanmerkelijk verhoogde ge- bruiksvergoedingen en het nijpende accommodatietekort. Getracht werd een goed middenweg te vinden bij de oplossing van de problemen. De ijs baan (met de een of andere zak) heeft helaas nog geen definitieve opvolger, maar de kantine op het Buiningpark kreeg in de ..Van Santen-kraam" een flinke uitbreiding. De klok op het dak van die accommodatie staat er nog steeds zonder de juiste tijd aan te ge ven. maar de handbalclub Impala kreeg de gemeentelijke belofte van een nieuw en verhard veld De badmintonclub BVO '79 werd het 25e lid (zonder een extra rondje) van de Sportstichting Het Lockhorstpaviljoen kreeg een flinke op knapbeurt. de LTV de Eemelaar een nieuw paviljoen en de LTV Leusden de officiële bevestiging, dat haar ac commodatie erg slecht en aan verbete ring toe is. DRAMA De situatie voor Roda werd inmiddels bijna een drama. De dreigementen uit die voetbalhoek worden kennelijk niet langer als een grapje beschouwd, want de sportstichtingsvoorzitter sprak de hoop uit. dat de roodzwarten nog een tijdje rustig zullen blijven (i.z de event bezetting van het gemeentehuis?) Er wordt van overheidswege méér gedaan dan alleen maar aan Roda gedacht. Ook de hockeyclub kreeg een zeer riant clubhuis, maar de schietvereniging Leusden wordt een gebed zonder ein de, nu zelfs bezwaar is gemaakt tegen het houden van nieuwe geluidsproe- ven. De realisatie van een tennis- en sporthal zitten nog steeds in de SOK (samenwerkingsovereenkomst) en een vroegere mededeling, dat de sporthal er in 1980 zou staan, nam de heer Ped demors berouwvol terug De situatie m.b.t. de binnensport vond hij niet alar merend. maar ook daar is het wachten op de sporthal en in Achterveld zijn ge lukkig maar weinig problemen Ons Ge noegen realiseerde inmiddels een mooie pistoolschietbaan In het afgelopen jaar verscheen de verbeter de Sportnota 1975, waarvan alleen reeds de eerste 8 pagina's voldoende zijn om de meeste moeilijkheden te weten te komen Aan het slot van de terugblik vond de uitreiking plaats van de Jaro van Root- selaarbokaal aan de Haaien als sport club van het jaar (voor het betalen van de hoogste gebruiksvergoeding, voor diverse organisatorische prestaties en voor de enorme successen van het waterpoloteam) Zwemvoorzitter Jac Dokter - ook niet achterlijk - was de heer Peddemors zeer erkentelijk voor de uit verkiezing, maar hij meende ook uit naam van de vorige bezitters te spre ken bij het voorstel om naast de wis- selprijs een herinnering-om-te-behou den uit te denken. Dat voorkomt aan het einde van het jaar zo n akelig lege plek in de prijzenkast. Na het officiële deel van de nieuwjaarsbijeenkomst bleven Tenslotte kreeg hij een tiental bij el kaar van 5 senioren en 4 jeugdspelers (die het overigens met een score van 50% uitstekend hebben gedaan). Bord 6 bleef onbezet, maar desondanks trok Leusden met 6-4 aan het langste einde Tot winst kwamen v d. Tang. v. Moosel, Mus. Helmers en junior v Lieshout. De jeugdspelers Reurslag en Fröberg speelden remise en Veenendaal en Sonder (jun.) verloren In Bussum ging Leusden 3 met 7-3 kansloos ten onder. Bunt en v Moosel waren de enige Leusdense winnaars, Struiwig en Veenendaal speelden remise en een 0 werd genoteerd voor Zaal, v.d. Harst, Schouten. Helmers. Boogaard en Lin- se LEUSDEN-CENTRUM - Het he renteam van de Leusdense bad mintonclub BVO '79 speelde zater dag thuis tegen KBVA. De uitwed strijd tegen deze Amersfoortse ploeg werd destijds met 2-6 verloren en erg hoog waren daarom de ver wachtingen niet gespannen. Ten onrechte evenwel. Erwin Troeman (op het nippertje) en Harry Saltzmann verloren weliswaar hun singles, maar Huib de Jong en invaller Fred Wildeman trokken de stand weer gelijk De dubbel van Huib en Fred ging daarna verloren, maar BVO kwam op een 4-3 voorsprong door het winnen van de dubbels van Harry en Erwin en van Harry en Huib. De slotpartij was erg spannend, maar de laatste loodjes ble ken voor Erwin en Fred iets te zwaar Voor BVO is het 4-4 resultaat toch een goede prestatie. LEUSDEN - De uitslagen van de op 3 januari door Klaverjasclub ..Leusden Troef" gespeelde wedstrijden luiden: 1. Hr. de Ridder 5411 pnt. 2 Hr Kleefstra 5296 pnt 3. Hr. Dijker 5269 pnt. 4 Mevr. Kuijper 5069 pnt 5. Hr. v d. Berg 5043 pnt. Klassement per 3-1-1980 1 Hr Kleefstra 10383 pnt. 2 Hr. Knol 9996 pnt. 3 Hr Dijker 9949 pnt 4. Hr-. Verbeek 9590 pnt 5 Mevr De Ridder 9564 pnt. 6 mevr Hondorp 9478 pnt. 7. Hr. Bolt 9371 pnt veel aanwezigen nog geruime tijd ge- zelliq nakaarten, mede dank zij de bij zonder plezierige bediening door het Eemelaarse ..barpersoneelAls één van de allerlaatsten - en zo hoort het - verliet de heer Peddemors ver na mid dernacht de zeer geslaagde sportieve contactgelegenheid LEUSDEN/CENTRUM - Mijn groot ste bezwaar tegen nieuwjaars recepties - hoe goed ook bedoeld en hoe fraai omschreven - is het feit, dat ze allemaal direct na de jaarwisseling worden gehouden Veel te kort op el kaar (vrijdag bijvoorbeeld 5 van die grapjes) en altijd vergezeld van slecht weer (sneeuw en ijzel hoort erbij als mayonaise bij de frieten). Een wat be tere spreiding over het hele jaar blijkt om kalendertechnische redenen voor alsnog onuitvoerbaar. Het was me am- ders het weekje wel en ik kan voorlopig geen sudderansmeer zien. Reeds op de allereerste dag van het jaar kwamen de hockey- en de korfbalclub met hun nieuwjaarsborrel en dito-in- stuif. Druk bezocht, gezellig en daar mee de noodzaak aantonend van een eigen clubhuis. Woensdag was een snipperdag - de stilte voor de storm - maar op donderdag had half Leusden de sneeuw getrotseerd om B W voor '80 het beste te wensen. Toch leek het minder druk dan een jaar geleden en als dat zo is, was het wel de eerste bezuiniging op de uitgaven van de -emeente Vrijdag kreeg ik nauwelijks de tijd om mijn glaasje(s) ordentelijk te ledigen op geluk en voorspoed van niet minder dan vijf Leusdense sportclubs. Bad minton BVO '79 had door het gedrang in Leusden geen plaatsruimte kunnen vinden, maar bij de voorzitter thuis was het niet minder plezierig. Wel zal me vrouw Boersma na afloop met een flin ke vaat hebben gezeten. Op het Vallei- park vierde de LTV Leusden de jaar wisseling (met o.m. een bevroren waterleiding). Voor het laatst in het noodclubhuis, naar gehoopt wordt. Het bestuur streeft voortvarend naar een zo spoedig mogelijke nieuwbouw. Wat kleiner dan oorspronkelijk en mis schien déérdoor nog voor 1 januari 1981 gereed? In Krakhorst was Look horst actief Ik dacht daar ook de naam Slokhorst te horen noemen, maar dat zal ik wel verkeerd hebben verstaan. Ook deze tennissers hielden het gezel lig en netjes. De Haaien waren bijeen in het zwembadrestaurant. Als ,,wie de jeugd heeft, ook de toekomst bezit" op waarheid berust hebben voorzitter Dokter en de zijnen nog een zeer goe de tijd in het verschiet. Roda '46 was de laatste statie van vrijdag voor mij en daardoor betrad ik de voetbaltent net na de nieuwjaarsrede van voorzitter Bosman Ze waren zonder mij gelukkig toch maar begonnen en hoopvol blikt roodzwart de naaste toekomst tege moet De weg naar de KNVB ligt nog steeds open. Onderlussen ontmoette ik steeds meer mensen, die ik al eerder het beste gewenst had. Vaste relaties, kun /e wel zeggen. Zaterdagmiddag werden handen gedrukt en glaasjes geledigd bij de S. V Achterveld op het goed bespeelbare Kerstenssportpark. Daar was met name ook nog ge voetbald. al was het maar om de baard van de keizer. Roda had haar clubhuis 's avonds bereidwillig afgestaan - je kunt nooit weten, waar dat nog goed voor kan zijn - aan de voetbal- scheidsrechtersclub van het district Amersfoort. Niet in het kortbroekige zwart en zonder fluit bleken het heel aardige mensen en ik vraag mij weer af, waarom zij in de weekens niet altijd even welwillend worden bejegend. Moge het de heren Tuin, Nijhuis, Strij- bos en hoe ze verder ook heten goed gaan in 1980! Tot diep in de nacht zonder Prins Heerlijk, die in Panjs was (vermoedelijk met andere Nato-leiders de toestand in Afghanistan besprekend) hield ook de Gouden Klomp zaterdagavond haar nieuwjaarscontact. Het bier en de stemming waren weer best en vol ver wachting wordt al weer uitgezien naar het Stuif-es-in-bal op 19 anuari in de Hakhorst De clubhuisloze Sport stichting Leusden ontving maandag avond in het paviljoen van de Eemelaar haar relaties, die ditmaal naast sporters ook uit gemeentepolitiebestond. De Haalen-voorzitter Jac Dokter nam de Van Rootselaarbokaal over van schoolvoetballer Jan Lohuis en het was in de tennistent uiterst gezellig. Zeer vroeg in de volgende morgen ging de laatste bezoeker naar huis en juist nu ik wat gewend ben geraakt aan die nieuwjaarsrecepties, zijn ze voorbij. P.C. SPORTSPLINTERS Voorzitter Dokter van De Haaien ontvangt de Van Rootselaar trofee uit han den van de heer Peddemors. Wielrennen. De 23e Tour de Junior zal van 4 t/m 9 augustus in Achterveld wor den gehouden met 120 Nederlandse en 15 16 buitenlandse jongens en meis jes Voetbal. Alle goede voornemens in het nieuwe jaar ten spijt, is van het eerste voetbalweekend niets terecht geko men De hele handel werd afgelast en of a s. zaterdag en zondag wel zal wor den gespeeld, is nog zeer de vraag

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9