Rooie vrouwen over herverdeling arbeid Verzorgingstehuis 't Hamersveld stelt „proefdag" in Opnieuw vragen Statenleden over grondverkopen Langenbeek CML/R0 en de Rockers Initiatief van bewonerscommissie leasden krunt Geïndiceerde bejaarden kunnen eerst eens komen kijken Leusder Krant Vanavond schutjassen in De Til Filmmiddag en -avond in Marcuskerk Trouwen ook op zaterdag mogelijk FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 17 JANUAR11980 plaatselijk nieuws 3 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - Opnieuw hebben leden van Provinciale Staten vragen gesteld naar aanleiding van de grondverkopen in het deelplan Langenbeek van de Tweede Fase. Aanleiding voor de vragen is een be richt in de Leusder Krant van 13 de cember jongstleden, waarin wordt gemeld dat de provincie toch goedkeuring hecht aan de verkoop van grond voor vrije sectorkavels, clusterbouwers en door Nationaal Grondbezit te realiseren woningen in het derde deelplan van de Tweede Fase. De Statenleden H. Potman en A. Bestman menen dat door deze be slissing van het provinciaal bestuur de indruk gewekt kan worden dat de provinciale overheid met twee maten meet op het punt van toepassing van de WT. Zoals bekend ontstond er in de herfst van vorig jaar een verschil van mening tussen gemeente en provincie, waarbij de bouw van 122 premiekoopwonin gen, 76 geschakelde vrije sectorwonin gen en 11 vrije sectorwoningen in clus- terbouw de inzet vormden. Op 17 oktober jl. hadden Gedepu teerde Staten laten weten ernstige be zwaren tegen de voorgenomen ver koop te hebben Naar hun mening diende in de desbetreffende besluiten het beding te worden opgenomen dat binnen een termijn van tien jaar door verkoop van de woningen slechts zou worden toegestaan aan gegadigden die economisch gebonden zijn aan de re gio Op het met-nakomen van dit beding wilden GS een boete van 100.000.- gesteld zien Voorts waren GS van me ning dat in de verkoopbesluiten onvol doende was vastgesteld, dat de te bouwen woningen ten goede zouden komen aan de hierboven genoemde categorie Begin december keurden Gedepu teerde Staten de grondverkopen alsnog goed Het college wees er toen op dat bij hun besluit goed te keuren de ver houdingsgewijs lange voorgeschiede nis de doorslag heeft gegeven. Zij we zen er voorts op dat aan hun beslissing geen konsekwenties mogen worden verbonden voor hun standpunt over toekomstige verkoopbesluiten „Voor de toekomst." zo lieten Gedeputeerde Staten weten, „gaan wij er zonder meer vanuit dat de bedingen zoals omschre ven in onze brief van 17 oktober jl. zul len worden gehanteerd." Deze beslissing van het college, en vooral ook de wijze waarop de goedkeuring wordt gemotiveerd is voor de beide D'66-ers aanleiding voor de volgende vragen: 1 Geeft het persbericht (Leusderkrant d.d. 13 december 1979) in hoofdlij nen een juiste weergave van de fei ten? 2. Hebben nog meer overwegingen een rol gespeeld dan de genoemde namelijk „de verhoudingsgewijs lange voorgeschiedenis"? Wilt u dit laatste overigens toelichten'? 3. Wil het college, gelet op de beant woording van vraag 2. ons precies duidelijk maken waarom zo snel te ruggekomen werd op de genoemde brief van 17 oktober 1979? Welke veranderingen hebben zich sinds dien voorgedaan? 4. Wil het college duidelijk aangeven, waarom het bij de ene gemeente, bijvoorbeeld Eemnes, hoewel ook genuanceerd, wel voet bij stuk heeft gehouden en bij de andere i.e. Leusden thans niet? Is er nu geen gevaar voor precedent-werking ter zake? 5. Is het college bereid betrokken cor respondentie tussen GS en ge noemde gemeenten aan de leden van de vaste commissie ROV te overleggen? Rozendaallaan 9 Leusden-C (Van de redaktie) LEUSDEN - Wat de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML be treft mogen de Rockers best gehuisvest worden in het gebied tussen hoofd winkelcentrum en Munnikhoven/Bos- veld en de Schoolsteegbosjes, ook al vroegen verschillende werkgroepleden zich af, of al die rockende en op moto ren rijdende jongelui de fauna van de Schoolsteegbosjes niet zouden ver storen Volgens direkteur Gemeente werken Pais kon die mogelijkheid wor den verwaarloosd, omdat er een hon derd meter brede strook tussen zit èn omdat het belangrijkste deel van de Schoolsteegbosjes aan de zijde van het Valleikanaal ligt. „De plaats is een compromis van een aantal factoren," stelde hij. „Op het terrein van de ruimtelijke ordening geeft deze plaats geen problemen, het ligt niet geïsoleerd en sociale controle is mogelijkDe werkgroep ging na een diskussie over eventuele geluidshinder akkoord met het voorstel Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. R*daktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40.- per jaar, 20.50 per half jaar, f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: AJs abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679 Nabestellen foto's: De meeste rn de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 pm^op gw« 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. LEUSDEN - Op woensdag 9 ja nuari was de Rooie Vrouwengroep Leusden weer bijeen in de Til om ge zamenlijk van gedachten te wisselen over een „belangrijk thema binnen de Rooie Vrouwenbeweging, n.l. de „herverdeling van arbeid". Deze avond was voorbereid door een werkgroep die zich bezighoudt met dit onderwerp en zich daarom ook had verdiept in een door de landelij ke werkgroep van de Rooie Vrouwen in het najaar uitgebrachte diskus- siemap over de 5-urige werkdag met als motto „Rooie Sien wil herverde len". De werkgroep stelde de rest van de aanwezige vrouwen voor eerst in kleine groepjes te praten over de twee stellin gen. Vervolgens zou een afgevaardig de uit ieder groepje in een middenkring de in het groepje gevormde meningen naar voren moeten brengen. Daarna zouden de groepjes opnieuw gaan praten om zo te proberen al of niet met nieuwe gezichtspunten tot een geza menlijke afronding te komen De twee korte en bondige stellingen luidden: 1) De konsekwentie van deeltijdarbeid is arbeidsplicht. 2). Invoering van een ba- sisloon houdt de vrouw thuis. leder groepje bleek voor een of an dere vorm van arbeidsplicht te zijn Al leen bij een plicht tot werken voor ieder een zou er ook een betere verdeling van werken binnen- en buitenshuis kunnen plaatsvinden. Over hoe deze plicht zou moeten worden ingevuld werd ver schillend gedacht. Bij een invoering van een 5-urige werkdag voor iedereen (standpunt van de Rooie Vrouwen vastgelegd op de landelijke vergade ring van vorig jaar, moet aan de voor waarden van kollektieve voorzieningen, zoals kinderopvang e.d. zijn voldaan Sommige vrouwen ging het te ver om ook verplicht te worden van deze voor zieningen gebruik te maken en voelden dan ook meer voor een arbeidsplicht in de vorm van deeltijdarbeid d.w.z men werkt een deel van eenz.g. „normale 4, 5, 6, 7 of 8-urige werkdag. Ook werd in de diskussie aandacht besteed aan het onderwijs: meisjes zouden beter gesti muleerd moeten worden opleidingen te volgen, zodat zij niet altijd in dezelfde hoek terecht komen Bij het vooruitzicht op een arbeidsplicht zullen ook meisjes meer gemotiveerd zijn een opleiding te volgen Over de tweede stelling was iedereen het aardig eens Een basisloon lost im mers niets op; men kan als vrouw dan nog rustig thuis blijven Maar geen ba sisloon, dus arbeidsplicht betekent wel betere kollektieve voorzieningen om het buitenshuis werken mogelijk te ma ken. vooral voor alleenstaanden met kinderen is dit een noodzaak. Tenslotte is er in de tweede diskussieronde ge praat over de vraag of in een toekom stige maatschappij met minder arbeid toch niet een basisloon zou moeten worden ingevoerd voor hen die niet willen werken. Naast een herverdeling zou er ook een herwaardering van ar beid moeten plaatsvinden, d w z. dat b.v. zwaar en vuil werk beter betaald gaat worden. Over „wanneer" en „on der welke voorwaarden" dit dan zou moeten plaatsvinden zijn nog wat ge dachten op tafel gelegd Een aantal rooie vrouwen zal in ieder geval de re gionale dag bijwonen over dit thema op zaterdag 9 februari in Apeldoorn LEUSDEN - De Herv. Geref. Jeugdraad heeft voor woensdag 23 januari een filmmiddag en -avond georganiseerd in de Marcuskerk. Het is de bedoeling in de middaguren een film voor de jeugd vanaf 6 jaar te LEUSDEN - Donderdag 17 januari zal in het jongerencentrum „De Til" weer de jaarlijke schutjasavond tus sen de 12-persoonsploegen van het N.K.V. de A.B.T.B. de K.P.J. en Hob byclub worden gehouden. De aan vang van deze wedstrijdavond is om draaien en 's avonds voor volwas senen. Op het programma voor de jeugd staat een tekenfilm van Walt Disney die ongeveer twee uur duurt. Aanvang van deze film is om 14.00 uur en de 19.00 uur. Zoals ieder jaar zullen ook nu weer 6 partijen worden gespeeld waarbij dus iedere ploeg twee keer tegen elkaar uitkomt. Naast dit verenigingsconcours wordt ook de maandelijke kaartavond gehou den voor iedere belangstellende waar bij weer de gelegenheid voor schut jassen en klaverjassen. Deze avond begint om 20.00 uur, maar de deelne mers wordt wel heel vriendelijk verzocht zich tussen 19.30 en 19 50 te laten in schrijven. Het verenigingsconcours wordt in de vergaderzaal en het vrije concours in de z.g soosruimte. toegangsprijs bedraagt 1,50. Om 19 00 uur vangt de vertoning aan van de verfilming van het boek Genesis Het is zonder enige twijfel een bijzondere film die niemand zou mogen missen. De film duurt ongeveer 2 1/2 uur en wordt net als de kinderfilm gedraaid in de Marcuskerk De toegangsprijs voor de ze film bedraagt 2.50 Eerst een kopje koffie drinken op de proefdag. LEUSDEN - In het vervolg zal het in de gemeente Leusden mogelijk zijn op zaterdagmorgen in het huwe lijk te treden. Voorlopig wordt alleen gedacht aan iedere eerste zaterdag van de maand. Huwelijkscandidaten die van deze extra gelegenheid ge bruik willen maken zullen hiervoor wel in de buidel moeten tasten: voor een huwelijksvoltrekking op zater dag zal 500,- in rekening worden gebracht. Voor dit bedrag wordt dan wel gratis een trouwboekje verstrekt. Huwelijksvoltrekking op zaterdag wordt mede mogelijk gemaakt omdat de gemeente drie onbezoldigde amb tenaren gaat aanstellen die speciaal belast gaan worden met het voltrekken van huwelijken. In het voorstel aan de raad zeggen burgemeester en wethou ders dat gezien het speciale karakter dat een huwelijksvoltrekking nu een maal heeft, het door toename van het aantal ambtenaren van de burgerlijke stand mogelijk wordt de toespraken een wat meer persoonlijk tintje te geven De plaatselijke Vrouwenraad heeft het college verzocht te willen bewerk stelligen dat ook vrouwen voor een be noeming in aanmerking komen. Het college heeft aan dit verzoek gehoor gegeven, aan de raad wordt voor- gestled de navolgende personen te be noemen: mevrouw H L. M. ten Berge-Duijnstee en de heer R. C. Goudswaard, beiden uit Leusden-Zuid afkomstig en de heer F Zijlstra. woonachtig in Leusden-cen- trum. Bovengenoemd voorstel werd jl. maandag in de commissie Algemene Bestuurszaken behandeld. De heer Bergsma (VVD) vroeg zich af of het college zich overtuigd had van de spreekvaardigheid van de kandidaten Voorzitter Rademaker zei dat er welis waar geen proefseance is gehouden maar dat hij voldoende vertrouwen heeft in de kandidaten. De heer Bloemhof (Progressief Leusden) vroeg zich af hoe het college gekomen was aan de drie kandidaten. „Mensen zijn op ons afgekomen", was het antwoord van de voorzitter die in het midden liet hoe dit dan was gebeurd. De suggestie van de heer Bloemhof om middels een advertentie aan kandidaten te komen vond burgemeester Rademaker niet erg gelukkig. Hij meende dat dit alleen maar aanleiding zou kunnen geven tot frustraties als er kandidaten noodge dwongen zouden afvallen De commissie A B Z verklaarde zich volledig akkoord met het raadsvoorstel, zij het dat de heer Bloemhof graag een voorbehoud wilde maken omtrent de wijze waarop de kandidatenlijst tot stand is gekomen. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Er zijn nog steeds mensen die denken dat een bejaardenhuis een gesticht is, waar niks mag en alles moet. Dat is natuurlijk heel vervelend als je zo'n verkeerd beeld hebt van een bejaardenhuis, vooral als je er aan toe zou zijn om er heen te gaan. Dan wordt die stap - en het is toch altijd al een hele stap - helemaal moeilijk. Voor deze mensen, die een bejaar denhuis toch maar een enge ge dachte vinden, is de proefdag bedoeld. Zodat ze zelf kunnen zien hoe het hier is. Misschien dat we op deze manier de men sen een helpende hand kunnen bieden bij het nemen van een moeilijk besluit". Aldus mevrouw T. Zeeman, directrice van het Leusdense verzorgingstehuis 't Hamersveld Aanleiding voor haar op merking is het instellen van een „proefdag". waarmee 't Hamersveld deze week van start gaat. De proefdag is bedoeld voor zogeheten „geindi- ceerde" bejaarden. Dat zijn oudere mensen, waarvan door de indica tiecommissie is aangegeven dat zij in aanmerking komen voor een plaats in een verzorgingstehuis. De indica tiecommissie heeft maatschappelijk werkenden in dienst die aan de hand van een aantal gegevens voor de be trokkene in score opstellen. Deze geeft aan of voor iemand opname in een ver zorgingstehuis nodig geacht wordt, en zo ja. hoe hard nodig. PROEFPERIODE „Vaak", zo zegt mevrouw Zeeman, „is het voor een aantal mensen dan een hele stap om daadwerkelijk naar een verzorgingstehuis te gaan Kijk, voor mensen die staan te popelen om hier te komen, gaat het natuurlijk niet op. Maar in de bewonerscommissie is vaak ge zegd dat het toch eigenlijk ideaal zou zijn, wanneer mensen die dat willen hier een proefperiode zouden kunnen door brengen Dat is een prachtige gedach te. waar wij als tehuis niet zoveel moeite mee zouden hebben. Maar de proble men liggen meestal bij het huis dat achtergelaten wordt Vaak moet dat door kinderen of anderen verkocht wor den en dan kunnen ze niet meer terug Wat ons betreft zou dat wel mogelijk zijn; iedereen is natuurlijk vrij om weg te gaan als hij dat wil". De proefdag zou gezien kunnen wor den als een compromis tussen de niet uitvoerbare proefperiode en de huidige situatie, die verbetering behoeft Me vrouw Zeeman: „Nu gaat het zo dat nieuwe bewoners hier komen voor een kennismakingsgesprek met een com missie, waarin de medisch verzorger, een maatschappelijk werkende en ik zelf zitten. Zo'n gesprek duurt mis schien een half uur en een passant krijgt zo'n nieuwe bewoner ook wel een indruk van het huis, maar dat is niet zoveel" BEWONERS ZELF De proefdag is er op gericht om een adspirant-bewoner zoveel mogelijk de sfeer van 't Hamersveld te laten proe ven „En wie kunnen er nu beter iets vertellen over het wonen hier dan de bewoners zelf", vraagt mevrouw Zeeman. Niemand uiteraard en daarom spelen de bewoners een belangrijke rol tijdens de proefdagen „De kandidaat bewoner is tijdens de proefdag de gast van één van onze eigen bewoners. Het is de bedoeling dat iemand, die van zo'n proefdag gebruik wil maken, hier om een uur of kwart voor tien 's morgens komt. Hij wordt dan ontvangen door een bewoner of bewoonster van 't Hamers veld, die hem meeneemt naar de koffie- zaal. Daar kan men zijn indrukken op doen Daarna neemt de gastheer of gastvrouw de kandidaat-bewoner mee naar de eigen kamer, waar men in alle rust kan praten over het reilen en zeilen van dit huis. Daarna is er een warme maaltijd, die voor de gast door het huis betaald wordt. Na de middag kan de gast nog zo lang blijven als hij of zij zelf wil. Men kan door het huis lopen zo veel men wil, vragen wat er te vragen is. En wanneer iemand het tijd vindt om weg te gaan. dan gaat hij", aldus de directrice van het verzorgingstehuis. De bewoners van 't Hamersveld heb ben over het algemeen enthousiast gereageerd op deze helpende hand die wordt uitgestoken naar mensen met drempelvrees. Het is een initiatief dat afkomstig is van de bewonerscommis sie. En een oproep in het huisorgaan voor gastheren en -vrouwen leverde voldoende respons op om van start te kunnen gaan Daarom is het nu tijd om ruchtbaarheid te geven aan de moge lijkheid van een proefdag. Dat gebeurt Een kamer in 't Hamersveld. niet alleen via dit artikel, mevrouw Zeeman heeft ook de indicatiecommis sie van regio Veenendaal - waaronder Leusden resorteert - van het initiatief op de hoogte gesteld Daar kan men dus ook de cliënten attenderen op deze mogelijkheid in het Leusdense Ha mersveld. MAKKELIJKER En nu is het maar afwachten in welke mate er van de proefdag gebruik ge maakt gaat worden en wat de reacties zijn. Wat dat betreft durft mevrouw Zeeman geen voorspelling te doen „Ik geloof dat er hier en daar in het land al meer huizen zijn waar men zo iets ge daan heeft. Hier in de buurt nog niet, voor zover ik weet En ik weet ook niet hoe het in andere huizen gelopen is. We zullen moeten afwachten hoe het gaat en na verloop van tijd eens een keer evalueren Het li|kt ons in ieder geval de moeite van het proberen waard Het is voor iedereen een hele beslissing en die moet goed genomen worden. Bo vendien denk ik dat mensen die hier een dagje zijn komen kijken straks ook wat makkelijker hier binnenkomen", al dus mevrouw Zeemand Geïndiceerde bejaarden, die eens zo'n proefdag in 't Hamersveld willen meemaken, kunnen met het verzor gingstehuis contact opnemen. Het telefoonnummer is 42724

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3