,,'t Leven is.welbeschouwd" DE MDE EN LEVENSBESCHOUWING Uitslagen klaverjas- wedstrijd A.M.B.C. I IcusdEP Icn—fc Zaterdagavond boerenkielenbal in 100 gram gebouw Uitslagen Ons Genoegen Schaatsfeest Chr. Basisschool S.J.J.A. en K.P.J. organiseerden dansavond Maandagavond S.V.A. klaverjas- toernooi 26 en 27 januari uitvoering toneel vereniging Culdoto S.V.A. jeugd 23 januari lezing K.P.O. Revanches wielerveldrit- kampioenschappen Biljart uitslagen Eemland- competitie Uitslagen Bridgeclub Leusden DONDERDAG 17 JANUAR11980 Achtervelds nieuws ACHTERVELD - Zaterdagavond vindt het eerste festijn plaats In ver band met het carnavals gebeuren in het seizoen 1979-1980. Deze avond zal het eerste carnavalsgebeuren weer over Achterveld los barsten. Om 20.30 uur gaan de deuren van het honderd gram gebouw open om de deelnemers aan het Boerenkielenbal binnen te laten. De muziek zal deze avond worden verzorgd door de Hofkapel en de band The Valleys Prins Gijsbert Puup de zesde nodigt hierbij alle puupen en pu- pinnen uit om dit grandioze feest te ko men meemaken. Ook degenen die nog nooit carnaval hebben gevierd, doch dat ook wel eens willen meemaken, zijn van harte welkom. Het boerenkielenbal is een voorproef van het naderend groot carnaval ACHTERVELD - Maandagavond werd er een klaverjaswedstrijd ge speeld tussen de leden van de AMBC en de medewerkers van de Tour de Junior. Het was de tweede wedstrijd die men dit seizoen tegen elkaar speelde. Het ging er deze avond om wie de wisselbeker in de wacht zou kunnen slepen. Bij de eerste wed strijd werd de wisselbeker gewon nen door de Tour de Junior. Jammer was wel dat er deze avond van beide verenigingen in totaal slechts 24 personen aan deze wedstrijd deel namen. Een zeer slechte opkomst dus. De spelers die deze avond een prijs in de wacht wisten te slepen waren: 1C. van 't Klooster 4934, 2 A. R. v d. Berg 4687, 3. K. Lorist 4667. 4. G. Bos 4660, 5. P v. Uhm 4623, 6. E Heilijgers 4618, 7. R. van Druten, 4547, 8. mevr. Van de Burgwa.-Smit 4462. 9 mevr. v. Druten-Westerlaak 4375, 10. mevr. v. d. Berg 423111E v. d Vrugt 4202. 12 G Born 4172. 13. R v d Burgwal 4118,14. H. de Jong 4068,15. E. v d Hengel 4029, 16. mevr. Os- sendrijver-v d Boom 3970 en 17. A. van Druten 3966 punten. Na telling van de punten bleek dat de AMBC 51102 punten had weten te ver zamelen en de Tour de Junior 49184 De wisselbeker werd dus deze avond gewonnen door de AMBC. De beker, geschonken door de heer P. van Uhm, werd echter gewonnen door de Tour de Junior. Deze had in de beide wedstrij den 119.634 weten te vergaren tegen de AMBC 113.824 Beide verenigingen konden deze avond dus een beker in ontvangst nemen De ene beker blijft definitief in het bezit van de Tour de Junior, terwijl de wisselbeker volgend jaar weer van eigenaar kan veranderen. ACHTERVELD - Aan de onderlin ge schietwedstrijd van Ons Genoe gen werd door 18 leden deelgeno men. De hoogste score die deze avond werd behaald was 49 punten. De uitslag was: 1W. J. Lagerwij 49 pnt.; 2. P. van Nimwegen 48; 3. W. Voskuilen 48; 4. J. van Rossum 48; 5. H. J. van Ruitenbeek 47; 6. P. Smink ACHTERVELD - Door het per soneel van de Christelijke basis school werd voor de leerlingen dins dagmiddag een ijsfeefct georgani seerd op de ijsbaan van de Glind. In verband met de te houden onderlin ge wedstrijden waren door de leer lingen een aantal gouden, zilveren en bronzen medailles gemaakt. Het vervoer werd deze middag ver- zorad door de ouders Verder hadden een aantal moeders gezorgd voor war me chocolademelk, volop koeken en appels. Door de leerlingen werden on derlinge wedstrijden op de schaats ge houden Degenen die tijdens deze wedstrijden als de nummer 12 en 3 eindigen, mochten een medaille in ont vangst nemen Terwijl de ene groep met een wedstrijd bezig was, konden de andere leerlingen vrij hun kunnen op de schaats tonen. Tot groot vermaak van de leerlingen werd er ook nog een wed strijd gehouden tussen de moeders, dit soms tot grote hilariteit van de leerlin gen. Een fijne middag waarbij de leer lingen zich eens heerlijk hebben kun nen uitleven ACHTERVELD - Vorige week za terdagavond werd er door de SJJA in samen werking met de KPJ in De Moespot een Popconcert georgani seerd. Aan deze avond werkte mee de Amersfoorts Pop formatie „Spectra". Deze zeer strak spelende groep bracht deze avond muziek van Santana en Rock and Roll, van Brood tot Blues en ook veel eigen werk Hetgeen ge bracht werd viel bij alle aanwezigen zeer in de smaak. Uit de reacties van de aan wezigen bleek wel dat een dergelijke avond zeker voor herhaling vatbaar is. Zo tegen het eind van de avond was er nog een verrassing. De Moespot kreeg toen nog bezoek van de sportvrouw van het jaar Petra de Bruin, die enkele ja ren achtereen heeft meegereden in de Tour de Junior. Zij was dit weekend in Achterveld op bezoek. Ook dit werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. 46; 7. J. Kommer 46; 8. A. van Daat- selaar 45; 9. G. Tolboom 45; 10. J. van Nimwegen 44; 11. J. E. van Ha- mersveld 44; 12. W. v. d. Kletersteeg 43; 13. J. J. van Hamersveld43; 14. H. Hols; 15. F. Koenen 41; 16. J. Pep ping 40; 17. T. Vos 40 en 18. J. Blom 39 punten. ACHTERVELD - Maandag 21 ja nuari zal de vierde ronde worden ge speeld van het SVA klaverjastoer- nooi. Er kan deze avond zowel ge schut- als geklaverjast worden. Deelname is alleen voor de leden en donateurs van de vereniging. De aanvang is om 19.30 uur precies. Laatkomers moeten er op rekenen dat zij dan niet meer mee kunnen doen de ze avond. Er zijn ook nu weer mooie prijzen te winnen ACHTERVELD - De toneelvereni ging Culdoto hoopt op zaterdag 26 en zondag 27 januari weer haar jaarlijkse toneelavond te geven Het ingestu deerde toneelstuk voor deze avond is getiteld De kinderen van Edward. De opvoering zal plaatsvinden in Ons Ge bouw Toneelliefhebbers kunnen een van deze data vast in hun agenda no teren. Betreffende tijdstip van aanvang en de verkoop van toegangsbewijzen en programma's zal een nader bericht in deze krant volgen ACHTERVELD - Het programma voor zaterdag 19 januari van SVA afd. jeugdvoetbal luidt junioren: Achterveld A1 - VVZA A2 15.00 KVVA A2 - Achterveld A2 13.45 Achterveld B1 - Amsvorde B1 13.45 Quick B5 - Achterveld B2 13.45 Baarn C1 - Achterveld C1 15 00 SEC E3 - Achterveld C2 15.00 pupillen: Achterveld D1 - KVVA D1 13.00 Quick D3 - Achterveld D2 13 00 Hoevelaken D5 - Achterveld D313 00 Achterveld E1 - SEC E1 13 00 Achterveld E2 - Hees E2 12 00 Achterveld E3 - Hoogland E4 12.00 Achterveld F1 - Baarn F1 12.00 ACHTERVELD - Woensdagmor gen 23 januari zal er voor de leden van de KPO om 9.30 uur In de Krak- horst te Leusden-C een lezing wor den gehouden. Mevrouw Glissenaar uit Montfoort zal deze ochtend komen spreken over het onderwerp Ruimte vragen voor je zelf" Daar dit een zeer actueel onder werp is, hoopt het bestuur dat er veel leden aanwezig zullen zijn. plaatselijk nieuws LEUSDEN - Voor de ook in Leus den groeiende schare wieler sportliefhebbers is zaterdag dicht in de buurt veel te beleven. Op Birkho- ven organiseert de RTC de Pedaal ridders rond de bosvijver voor de vierde maal de revanches van de Ne derlandse veldritkampioenschap- pen. Verleden jaar moesten deze wed strijden, na tweemaal te zijn uitgesteld door de abnormaal slechte weersom standigheden worden afgelast. Nu re kenen de organistoren op beter weer en de deelnemers kennelijk ook. Ruim 160 wielrenners, onder wie diverse kam pioenen en oud-kampioenen, veel streekrenners en een aantal Leusde- naren, hebben zich op de deelnemers lijsten laten zetten. De 73 liefhebbers en veteranen vertrekken om 12.30 uur, de 29 nieuwelingen drie kwartier later, de 20 junioren om 14.00 uur en de circa 40 amateurs en profs om 15.00 uur De toegang tot de wedstrijden is kosteloos. LEUSDEN/CENTRUM - De uitsla gen van de afgelopen week in de Eem- land-competitie m.b t de afdelingen, waarin Leusdense teams spelen, zijn- Klasse Cl: B '67 1-De Poedel 1 5-2 BV '75 1-Entre Nous 1 2-5 Leusden 1-De Lindeboom 1 3-4 Entre Nous 2-De Poedel 2 5-2 Klasse C2: BW 2-Buitenlust 2 0-7 Soestdijk 1 -Soesterkwartier 2 5-2 KOT 1-Leusden 2 2-5 B '67 3-Neptunus 1 2-5 Klasse C5A: De Magneet 2-De Vierwinden 3 8-1 Zonneheuvel 3-De Lindeboom 3 0-9 OOO 2-Neptunes 3 2-7 Soesterkwartier 3-Leusderkwartier 3 7-2 De Lanteern 5-BV '75 2 5-4 Klasse 5CB: Neptunes 4-De Poedel 5 5-4 De Vierwinden-De Lanteern 6 5-4 Leusderkwartier 4-Leusden 3 4-5 BW 5-De Botter 2 7-2 De Lindeboom 4-Zonneheuvel 4 4-5 LEUSDEN/CENTRUM - De uitslag van de op 10 januari gehouden com petitie-bridgedrive is als volgt Groep A (16 paren): 1Dijkgraaf jr./ De Jonge 67 86%; 2. Van Rooyen/ Verhey 59,64%; 3. Echtpaar De Jong 56,43%. 4 Lablans/Ten Raa 54,64%; 5. Echtpaar Kruseman 54,29%; 6. Echtpaar Schutrups 49,64%. Stand na 3 wedstrijden: 1 Dijkgraaf jr./De Jonge 197.03; 2. Van Rooyen/ Verhey 169 70; 3 Echtpaar Kruseman 163 75; 4 Lablans/Ten Raa 160 42; 5. Albers/Vos 154 46; 6. Gout/Donker 151.13. Groep B (16 paren): 1 Bloemen- dal/Koster 58.57%; 2. Echtpaar Bein- tema 58.21 3. echtpaar Van Schaik 57 86%; 5 echtpaar Velthuis 56.79%; 6. Van der Kallen/Schuil 55 36% Stand na 3 wedstrijden: 1. Bloemendal/Koster 178 99; 2 Van der Kallen/Schuil 165.36; 3. Echtpaar Hmsbergen 163.87; 4 Echtpaar Smink 161 43; 5 Baede/Salomons 159.94; 6. Bennink/Verhey 156 25 AMERSFOORT - „Het zijn de waarden en normen, welke men bij het handelen in het maat schappelijk verkeer hanteert, die samen met geloof, religie, een humanistisch of ander waardesysteem de levensbe schouwing van de individuele mens bepalen". Dat is de kon- klusie, waartoe de werkgroep, welke door mde, de maat schappelijke dienstverlening Eemland - het samenwerkings verband van KIMDE en HUMA- NITAS - is ingesteld, komt na een voortgezet denken over „mde en levensbeschouwing", de nota, die in december 1978 werd uitgebracht. DE ROL VAN DE LE VENSBESCHOUWING In die nota wordt verteld hoe. nadat in mei 1974 het KIMDE - de stichting Katholiek Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening Eemland- en de afdeling Eemland van HUMANITAS, de Ned. vereni ging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevings opbouw. tot een praktische sa menwerking besloten, de werkers hun diensten verleenden zonder dat vragen van levensbeschou wing aan de orde kwamen. Hoe - later - in een bespreking van de besturen het aspekt levensbe schouwing op tafel kwam Dit leid de tot het formeren van een werk groep levensbeschouwing, waarin bestuursleden en werkers van KIMDE en HUMANITAS zitting hadden en tot bespreking van vra gen rond het thema in alle groepen werkers, zoals de teams maat schappelijk werk, gezins- en be jaardenverzorging. de groepen helpsters en verzorgsters. Men ontdekte, dat de mening erover heel veel te maken heeft met de eigen opstelling in het werk, kwam tot de slotsom, dat niet alleen bij de grote problemen, maar ook bij al lerlei kleine dingen in het leven de levensbeschouwing een rol speelt. ,,We hebben door de diskussie geleerd, dat het mogelijk is soepel en open op problemen van onze kliënten te reageren als men ervan uitgaat dat iedereen zijn eigen le vensopvatting heeft en men daar respekt voor heeft". Zo kan de vi sie van de werkers op het thema omschreven worden en in de nota staat dan ook: Levensbeschou wing is het hanteren van waarden en normen en het maken van keu zen. Al handelend ontwikkel je je kijk op het leven Levensbe schouwing wordt sterk beïnvloed waar de mens inhoud en gestalte geeft aan zijn handelen. Levens beschouwing kan dan ook voort durend in ontwikkeling zijn". En specifiek met betrekking tot de maatschappelijke dienstverle ning: „Levensbeschouwing is in de hulpverlening zo belangrijk om dat mensen vaak problemen er varen doordat hun gedragingen niet (helemaal) in overeenstem ming zijn met de opvattingen (waarden en normen) die zij huldi gen Hulpverlening houdt dan in dat mensen zich van die dishar monie bewust worden en aange moedigd worden een nieuwe har monie te bereiken door öf hun ge drag in overeenstemming te bren gen met hun opvattingen, öf hun opvattingen opnieuw te overwe gen en te herzien, óf beide" Dat een samenwerking van „van huis uit" verschillend georiënteerde instellingen beslist niet tot identiteitsverlies en ver vlakking behoeft te leiden blijkt duidelijk uit het slot van de nota: „De dienstverlening is niet langer op zoek naar geloofsgenoten, die behoefte hebben aan diensten, maar naar mensen uit alle kringen die die diensten behoeven. Bij die afstemming zijn andere aspekten van groter belang dan levensbe schouwing Zo proberen wij de helpers dichterbij de mensen te brengen, in de wijk, in het zieken huis. op school etc. en gaan wij zoeken naar kategorieën mensen, die eerder m de moeilijkheden zit ten dar andeien. Levensbe schouwing is daarbij niet langer de vlag waaronder de dienstverlening wordt aangeboden, maar een as- pekt dat bij ieder menselijk gedrag Het gebouw van de m.d.e. in Amersfoort. een rol speelt. Bij kliënt èn werker. Iemands levensbeschouwing kleurt zijn gedrag en bepaalt waar voor hij kiest Hulp- en dienstver lening kan daar nooit omheen, maar zal nauwkeurig nagaan of iemands gedrag in overeenstem ming is met zijn levensbeschou wing Zo niet, dan loopt iemand de kans daardoor in problemen te komen. Als levensbeschouwing in onze samenleving een andere plaats inneemt, als hulporganisaties zich anders opstellen tegenover pro blemen en naar de bevolking, is het een goede zaak dat er een nieuwe evenwicht ontstaat tussen hulp- en dienstverlening en le vensbeschouwing De levensbe schouwing van de kliënt staat bij de dienstverlening centraal Om daaraan recht te doen is een open instelling tegenover verschillende levensbeschouwingen bij de wer kers een groter waarborg dan het predikaat van een levensbe schouwelijke grondslag in de naam van de organisatie Die open instelling wordt volgens ons beter gewaarborg door werkers en be stuursleden met diverse levens beschouwelijke achtergronden en opvattingen dan door mensen van één levensbeschouwelijke rich ting, en door de bereidheid de ei gen opvattingen bij de beide rollen in de dienstverlening (kliënt en werker) zichtbaar en bespreek baar te maken De werker stelt zich daarbij dienstbaar op Meer aandacht voor levensbeschouwelijke as- pekten in een multi-levensbe- schouwelijke organisatie voor maatschappelijke dienstverlening is onze konklusie Maatschappelij ke dienstverlening Eemland een open oog voor hoe je het leven beschouwt' LEVENSBESCHOU WING: BEWUST DOORLEEFD FACET VAN HET MENS-ZIJN Men zou kunnen zeggen, dat met de nota de basis was gelegd voor verdere gesprekken. Ge sprekken met de „achterbannen" van het KIMDE - de parochieële chantas instellingen - met de le den van HUMANITAS en met de andere Amersfoortse instellingen voor maatschappelijke dienstver lening. Dit met het doel de opvattingen, zoals die bij mde bestonden te toetsen aan die van anderen. Daartoe werd een nieuwe werk groep geformeerd, grotendeels bestaande uit leden van de werk groep. die de nota had samen gesteld Die nieuwe werkgroep heeft gemerkt, dat de nota in het algemeen positief is ontvangen, dat men - vooral bij de achterban nen - moeite heeft met de ver woording en de formulering van de gedachten. Of dat echter alleen de reden is van de aarzeling reeds nu volmondig „ja" te zeggen tegen de gedachten, die in de nota zijn neergelegd9 Het lijkt erop. dat men er aan moet wennen van een an der denkpatroon uit te gaan de le vensbeschouwing niet meer als een etiket te zien, maar als een bewust doorleefd facet van het mens-zijn. De levensbeschouwing niet meer van bovenaf te bepalen, maar van onderaf als voedend element in de dienstverlening in te brengen. WAT IS LEVENSBE SCHOUWING? Dat deed de vraag rijzen, hoe funktioneert de levensbeschou wing in het geheel van de maat schappelijke dienstverlening? En in samenhang daarmee wat is eigenlijk levensbeschouwing9 De werkgroep van mde meent, dat le vensbeschouwing iemands beoordeling en opvatting van het bestaan is. Het is dus een wijder begrip dan geloof en confessie, is in de visie van de werkgroep de persoonlijke verbinding van maat schappelijk handelen en de nor men en waarden, die iemand daarbij hanteert Die levensbe schouwing wordt beinvloed door wat iemand in het leven mee maakt of niet meemaakt an derzijds. Zo gezien hebben geen twee mensen exact dezelfde le vensbeschouwing, hoewel de ver schillen miniem kunnen zijn. Een sterke verwantschap in de levens beschouwing is dan ook mogelijk, behoeft niet specifiek voor te ko men bij bijv. één geloofsrichting of eenzelfde waardensysteem, maar kan ook bestaan tussen mensen met een zeer verschillende „reli- gieuse" overtuiging VERSCHILLENDE GE LOOFSOVERTUIGING- GELIJKE LEVENSBE SCHOUWING Mensen van verschillende ge loofsovertuiging. die samen een - nagenoeg - gelijke levensbe schouwing hebben. Misschien zijn we daarmee genaderd tot de kern waarom het gaat. Om het on achtzaam gebruik van het woord levensbeschouwing als we ge loofsovertuiging bedoelen. Is in het verleden niet teveel ervan uitge gaan. dat eenzelfde geloofsover tuiging automatisch eenzelfde le vensbeschouwing betekent? Dat heeft ertoe geleid, dat men vanuit een meer of minder zelfgezocht isolement, instellingen ook - of misschien beter juist - voor maat schappelijke dienstverlening heeft opgericht, die het etiket „levens beschouwelijk" kregen opgeplakt, waarmee men een gezamenlijke geloofsovertuiging bedoelde. Als de visie van de mde-werk- groep juist is, dat de levensbe schouwing wel beïnvloed wordt door, maar in wezen niet als een conditio sine qua non afhankelijk is van de geloofsovertuiging, dan maakt dat de bespreekbaarheid van de levensbeschouwelijke fa cetten van de maatschappelijke dienstverlening veel eenvoudiger, ook van de vraag hoe die levens beschouwing binnen de maat schappelijke dienstverlening funk tioneert. Levensbeschouwing is een as- pekt, dat bij ieder menselijk gedrag een rol speelt, ook bij ieder kontakt van mensen onderling, van twee kanten Bij de maatschappelijke dienstverlening zal de levensbe schouwing èn van de werker dus een rol spelen Klientgerichte hulp betekent, dat iedere kliënt wordt benaderd in zijn eigen waarden en normenpatroon HOE NU VERDER? Vanuit dit nieuwe standpunt gaat mde verder werken. Aan de teams en groepen helpsters en verzorgsters is gevraagd aan te geven waar en wat de teams en groepen aan levensbeschou wing in het werk tegenkomen, terwijl getracht zal worden om samen met vertegenwoordigers van andere instellingen een studiegroep over „levensbe schouwing en hulp- en dienstverlening" te vormen. De mde-beleidsgroep zal mogelijk heden onderzoeken om de „achterbannen" met elkaar kennis te laten maken en zo doende de scheidslijnen af te bouwen.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7