DC CAMEESCCr DECEIT Eerste sleutel overhandigd winkelcentrum De Hamershof I „Ach, ik dacht aan een nieuwe auto" llc AII'.NS in Kijn WEKK" Unifil-soldaat Wim Vis: ÏT HET DINSDAG 22 JANUAR11980 •USDEN - Vorige week vrijdag dag werd aan mevrouw De Ko- I de eerste sleutel overhandigd r een winkelunit in het in aan- w zijnde winkelcentrum De Ha- shof aan de Hamersveldseweg. »r die middag werden nog opgele- I de units voor woningtextiel enkamp, apotheek Opwierda, dis- nt-supermarkt Boni, groente en t Hols, radlo/tv Jensma, grammo- nplaten Jensma en boekhandel kstores. anwezig bij de overhandiging van eerste sleutel waren naast de heer mevrouw De Koning die in De nershof een boetiek gaan ope- namens de winkeliersverenging nershof de heren J. W Kniep en H. Rosenboom. Delta Lloyd, die winkelcentrum realiseert, werd onder andere vertegenwoordigd door de heren Van os en Rorye. De heer Rorye. hoofdaannemer van Del ta Lloyd, overhandigde mevrouw De Koning een grote sleutel ..Laat dit de symbolische sleutel zijn voor de toe gang van alle ondernemers tot het nieuwe winkelcentrum." zei hij. waar na mevrouw De Koning ook de echte sleutel in ontvangst mocht nemen. Aan die laatste sleutel heeft zij op dit moment nog weinig, want wie door het winkelcentrum loopt zal zien. dat nog vrijwel nergens deuren te vinden zijn. Wanneer de komende weken de vorst verdwijnt, zal dit echter snel veranderen werd ons verteld, dan zal direkt worden begonnen met het plaatsen van de eerste puien, wat het centrum al een heel wat completere aanblik zal geven heer Rorye overhandigt mevrouw De Koning de symbolische sleutel. Op ichtergrond een kapstok met zomerkleding die door haar in de nu nog lege was neergezet. loep op Leusden BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 11 dec. 1979 Sander Thomas, z.v P. R. Minnaard en M J Hoftijzer. 12 dec. 1979 Maurits, z.v W Ch.G Pater en J. Brockmeyer. 15 dec 1979 Diane, d v H G van de Burgwal en H. M. van den Berg 16 dec. 1979 Jelmer Hendrik Gerard, z.v. Th. J. Jeuring en J W. Jansen- .Menno Willem, z.v. A J van der Valk en E I. Boekhuizen. 19 dec. 1979 Margaretha Sjoukje Eli sabeth. d.v. P. H. Pels Rijcken en M van Leeuwen Boomkamp 23 dec 1979 Willem Marnix, z.v. W. van Rijn en G. M. Th. van Weerden burg 29 dec 1979 Johnny Hendricus Wil helmus. z.v W M.J. de jong en M. B. H. Houtveen 25 dec 1979 Mark Alexander, zv.G. van Vuure en M C. Th Bierens 4 jan. 1980 Johan Theodorus. z.v. W. Hofland en A. E. Hendrikse. OVERLEDEN 16 dec 1979 Rutte, Marselis. oud 75 jaar 19 dec. 1979 Voorburg. Lambertus Jacobus, oud 16 jaar 28 dec. 1979 van Laar. Jacob Maria, wed. van den Hengel, oud 81 jaar 29 dec. 1979 de Groot. Dievertje, oud 86 jaar. 30 dec. 1979 van Bekkum. Maria, wed. Hardenberg. oud 93 jaar 2 jan. 1980 van Daatselaar, Everar- dus, oud 87 jaar GEHUWD: 20 dec. 1979 W. T. F. de Jongen M. F van der Toorren. 21 dec. 1979 R J. G. Pieters en A Buitenkamp 27 dec 1979 H G. Vos en M.J.G Ossendrijver. H. G. Stapper en J van Dam. 28 dec. 1979 G. A. C Osnabrugge en M I Welters 7 jan. 1980 Q G van Woerdekom en A Talsma. 10jan 1980H.A T vanZandbrinken A C G Groenestein. 13 DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD «uiK-KAmrr i de loop van de vorige week werd ir de politie van Leusden-Cen- ti een aantal malen een controle jevoerd nabij de verkeerslichten de Heiligenbergerweg en de >ene Zoom. Diverse automobilis- werden bekeurd voor het negeren de rode lichten. RKEERSCONTROLE JSLOPENDE HONDEN )e laatste tijd bereikt de politie van isden-Centrum een toenemend ital klachten over loslopende hon- Insommigegevallen moest wor- overgegaan tot het uitschrijven bekeuringen. ■VAARLIJK IJS )e politie wijst ouders van vooral kleine kinderen erop dat een gevaar lijke situatie kan ontstaan als in de komende dagen het ijs van de vele Leusdense vijvers zwakker gaat wor den of zelfs geheel gaat verdwijnen. De politie adviseert deze ouders hun kinderen de gevaren van het zich op zwak ijs begeven duidelijk te maken. Vooral belangrijk is het. aldus de politie, kleine kinderen het verschil duidelijk te maken tussen een bevro ren en een niet bevroren wateropper vlakte, om zo ongelukken als in het verleden gebeurd te voorkomen UIT VERKEER GENOMEN Vrijdag 18 januari nam de politie van Leusden-Zuid de bromfiets van J.V. uit Leersum uit het verkeer toen bleek dat V. zijn voertuig niet had verzekerd. BONTJAS ONTVREEMD Donderdag 17 januari werd door mevrouw V.D. uit Leusden-Centrum aangifte gedaan van diefstal van een bontjas. De jas werd ontvreemd toen mevrouw D. zich bevond in het Groenkruisgebouw in Leusden-Zuid. AUTO TEGEN FIETS Vorige week vrijdag deed zich op de kruising Hamersveldseweg- Noorderinslag een aanrijding voor waarbij betrokken wielrijdster L. en automobilist S.. beiden uit Leusden. Het ongeval ontstond doordat de heer S mevrouw L. geen voorrang verleende Zij moest met enkele ver wondingen worden vervoerd naar het St. Elisabethziekenhuis Auto en fiets werden beschadigd VOGELVANGERS AAN GEHOUDEN Zaterdag 19 januari werden door de politie van Leusden-zuid drie personen uit Amersfoort aangehouden die op de Hoge Klein in De Treek bezig waren vogels te vangen Verschillende at tributen die zij hierbij gebruikten werden in beslag genomen en enkele gevan gen goudvinken werden ter plaatse vrij gelaten. Tegen het drietal zal proces verbaal worden opgemaakt. REE AANGEREDEN Zondag 20 januari werd op de Arn- hemseweg een ree aangereden door de motorrijder L E S. uit Amersfoort Het dier kwam bij de aanrijding om het leven en de motor werd zwaar be schadigd. De motorrijder kwam met de schrik vrij. EENZIJDIG ONGEVAL Zondag 20 januari deed zich een eenzijdig ongeval voor op de Arn- hemseweg ter hoogte van De Mof. Me vrouw A E. uit Amersfoort raakte hier met haar auto door de gladheid in een slip en raakte een lichtmast. Mevrouw A E. werd buiten kennis naar zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort ver voerd. waar zij echter na te zijn behan deld naar huis kon vertrekken. ZATERDAG TENTOON STELLING VERZAMEL OBJECTEN Zaterdag 26 jauari as houdt de KLAPPEN UITGEDEELD AAN MEDEWEG GEBRUIKER Door de heer W. uit Leusden werd aangifte gedaan van mishandeling bij hotel De Treek aan de Trekerweg Doordat hij door de laagstaande zon was verblind had hij een verkeersfout gemaakt wat door een medeweg gebruiker nogal hoog was opgevat. De ze man. die verder onbekend bleef, deelde W daarop enkele klappen in het gezicht uit. atdeiing Ontspanning van Zon en Schild in samenwerking met de afde ling Amersfoort van de nederlandse Vereniging de Verzamelaar een ten toonstelling over diverse verzamel- objekten zoals postzegels, sigaren bandjes. suikerzakjes, prentbrief kaarten etc Deze tentoonstelling is speciaal bedoeld om een inzicht te geven wat men zoal kan verzamelen, hóe men een verzameling kan opzetten en hóe men door het verzamelen kan komen tot een fijne vorm van vrijetijdsbeste ding De aanwezige standhouders hopen hiermee een hand te kunnen reiken aan en die moeite hebben hun. al dan niet gedwongen, vrije tijd op een aangename manier te besteden. Tij dens deze tentoonstelling kunt u alle informatie ontvangen die u wenst De tentoonstelling vindt plaats in de grote rekreatiezaal van het Psychia trisch Centrum Zon en Schild aan de Utrechtseweg 266 te Amersfoort. De openingstijden zijn van 10 00 tot 17 00 uur en de toegang is geheel gratis. dinsdag 22 januari, 9.00 uur: Welfare club Zonnebloem Ons Gebouw dinsdag 22 januari, 20.00 uur: E H BO. Ons Gebouw woensdag 23 januari, 9.00 uur: hand- werkhobbyclub De Moespot woensdag 23 januari, 20.15 uur: le- denverqaderina D.W S. Ons Gebouw AGENDA LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Woensdag 23 januari, 14.00 en 19.00 uur: Filmmiddag en -avond in de Marcuskerk Woensdag 23 januari, 14.30 uur: Te kenfilm in De Til Donderdagavond 24 januari, 19.30 uur: Vergadering werkgroep midden en kleinbedrijf, in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldse weg 2 Vrijdag 25 januari, 20.00 uur: Optre den Blue Voice in De Hakhorst Zaterdag 26 januari, ..Spelen als een straatartiest'aktie in het kader van Rozendaal pakt in in winkelcentrum Rozendaal. Zondag 27 januari, 14.00 uur: Propa- gandamiddag fietscrossclub in De Til. Hamersveldseweg 30 Woensdag 30 januari, 20.00 uur: Bij eenkomst Interkerkelijke Vrouwen in de Marcuskerk Woensdag 30 januari, 20.00 uur: Ge zamenlijke avond van K P O en ABT B Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-41757 (alg Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18, Achterveld, tel. 03425- 2090 (Achtervelds nieuws) Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel. 033-41380 (sport). Alex Fieseler. Lindenlaan 34, Leusden-centrum, tel 033-42553 (alg Anco de Knijff-Mali, v Har- denbroek v Lockhorstlaan 30. Leusden-zuid. tel 033-40273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20, Leusden-centrum, tel 033-43724 (alg Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boeihouwer LEUSDEN - De korporaal Wim Vis is inmiddels teruggekeerd op zijn post „Pappa 720". Voor hem zitten daar de christelijke milities van majoor Haddad en achter hem de Palestijnen. „En die moeten wij dus uit elkaar zien te houden", zo verklaart Wim Vis simpel zijn taak als Unifil-soldaat in Libanon. De beroeps-korporaal uit Leusden-Zuid maakt sedert twee maanden deel uit van de VN- vredesmacht aldaar. Hij hoort tot de tweede lichting Nederlanders, die de veelbesproken VN-taak op zich heeft genomen. Aan de Al- pha-compagnie van Wim Vis ging de Charlie-compagnie vooraf. Vis: „Daar had ik me ook al voor aangemeld, maar daar kon ik toen niet meer bij. Ik geloof wel dat die eerste jongens een wat leukere tijd hebben gehad dan wij nu. Toen was alles nog wat losser dan nu. Bij ons is het nu ook gewoon schoenenpoetsen en iedere morgen wapeninspectie. Wim Vis heeft zich, net als alle andere militairen van de Alpha- compagnie vrijwillig gemeld voor Li banon Hij had daar, naar eigen zeggen, twee redenen voor De eerste. ..Ach, ik dacht aan een nieuwe auto en die dienst in Libanon betaalt wel lekker Je krijgt je nor male loon plus een vergoeding. Dat normale loon wordt op je rekening gestort en daar hoef je niet aan te komen Dat spaar je in feite. In Liba non leef je van de extra-vergoeding. Ja, daar kun je het goed van doen Je kunt zelfs nog wel eens gekke dingen doen Horloge kopen van de plaatselijke bevolking of zo." De tweede reden: Wanneer je terugkomt uit Libanon, mag ik zelf kiezen waar je in Nederland gele gerd wordt. Ik wist dat ik normaal gesproken voor de rest van mijn diensttijd - ik neb getekend voor zes jaar, waarvan ik er nog ruim vier voor de boég heb - in Havelte zou moe ten zitten. Dat beviel me niks. want ik ben secretaris van de Leusdense Rockers en ik wilde liever in Amers foort liggen En dat kan dus nu. dankzij Libanon Als ik in juni terug kom. kom ik in de Bernhard terecht.'' ROCKER Diezelfde Rockers voert Wim Vis aan als zijn motief om beroepsmili tair te worden Vis ..Ik was zo'n ver schrikkelijk goede Rocker dat ik overal van school gestuurd ben en op een qeqeven moment kon ik ner gens meer terecht Toen was zo'n contract bij het leger mijn enige kans om ooit nog een diploma te halen. Toen ik in 1978 in dienst kwam ben ik meteen begonnen met studeren. Ik wil in ieder geval het automon teurs- en middenstandsdiploma halen. En dat zal me wel lukken, want je wordt verschrikkelijk goed begeleid Je moet studeren, anders word je ontslagen." Momenteel komt Wim Vis echter met aan studeren toe. Militair zijn in Libanon betekent zeven dagen per week hard werken ,,Het is inder daad erg zwaar. Als je bijvoorbeeld een nacht op wacht moet. dan begin je al om half vier 's middags Dan moeten we vanaf onze post an derhalf uur de berg af lopen naar het dal toe. Daar liggen we dan te con troleren of er geen Palestijnen naar de kant van Haddad proberen te komen of andersom Dat duurt dan tot een uur of zes en dan ben je nog eens twee en half uur bezig met te rug klauteren Ja. dan ben je wel moe wanneer je terug bent. maar van de andere kant is het ook wel goed voor mijn conditie. Ik ben al heel wat kilootjes kwijtgeraaktzegt Wim Vis, terwijl hij zich tevreden la chend op de kennelijk geslonken buikpartij klopt JEEP Vis heeft er ook zeker geen spijt van dat hij zich als Unifil-soldaat heeft aangemeld Wel betreurt hij het dat hij nog steeds niet over een jeep beschikt. Vis: „Ik ben eigenlijk chauffeur en in Libanon zou ik ook als zodanig functioneren, maar in de twee maanden dat ik er nu zit. is de jeep steeds kapot geweest Ja. daar baal ik natuurlijk wel van. Ik doe nu gewoon het werk van een infan terist Maar de dominee en de raadsman zitten er nu ook achter aan Het zal binnenkort wel opgelost zijn. Vis heeft ook erg de pest aan het weer in deze tijd van het jaar in Liba non; „het is daar nu een soort natte moesson, verschrikkelijk. Je kunt er niet zonder Hollandse lieslaarzen zijn en dan nog zit iedere dag alles onder de modder Het kruipt gewoon langs je kleren omhoog en de voer tuigen zijn ook niet schoon te hou den Het is verschrikkelijk." Dat rotweer is de voornaamste reden dat Wim Vis niet direkt zal bij tekenen. wanneer hij in juni terug komt uit Libanon „Dan zit ik er straks weer in die natte periode, en daar heb ik echt geen zin in." Voor de rest bevalt het Wim prima. De sfeer onder de Nederlandse man schappen is optimaal en het Neder landse contingent dwingt volgens Vis respect af zowel bij de partijen in het conflict als bij de Unifillers uit anderelanden „VooraldieYP'svan ons. die vinden ze prachtig Dat zijn de zwaarste voertuigen en daar wil len ze allemaal mee op de foto." IRANEZEN Op de vraag of het een angstig karwei is om twee vechtende par tijen uit elkaar te houden, haalt Wim Vis laconiek zijn schouders op „Ach, ze durven toch niks Overdag lachen ze allebei naar je en we zwaaien allemaal naar el kaar Ja. wat er 's nachts allemaal gebeurt dat weet je natuurlijk toch niet precies. Af en toe worden we wel eens be schoten. Maar dat stelt ook niet zo veel voor. Dat is gewoon om te con troleren of we er nog zitten En dan krijgen we de opdracht om niet ge richt evenveel schoten die kant op te vuren, en dan is het weer rustig. Alleen toen die Iranezen dreigden te komen, toen was het wel even spannend Die Iranezen hadden namelijk gezegd dat ze ons. de Uni fillers. zouden komen afmaken Die zien die hele Verenigde Naties als een verlengstuk van Amerika. Dus toen werd alles in staat van ver hoogde paraatheid gebracht. Maar gelukkig zijn ze niet gekomen." Veel vrije tijd hebben de Neder landse militairen in Libanon niet De werkweek telt zeven dagen en de ontspanningsmogelijkheden zijn niet zo erg groot. Wim Vis: „Meestal ben je. als je niet op patrouille hoeft, wel bezig met verbeteringen aan het kamp. Verharde paden aanleggen en zo Ook schrijf je nogal eens naar Holland, want we mogen gratis post versturen Daardoor stuur je ook wel eens een kaartje naar iemand aan wie je anders niet zo gauw zou den ken. En ook slaap je veel tus sendoor. Het is een onregelmatig leven en vaak pak je gauw een paar uurtjes slaap, als daar de kans voor is." ÉÉN DAG De verdere ontspanningsmoge lijkheden worden gevormd door een plng-pongtafel, een door de jongens zelf aangeschaft televi sietoestel en kranten die met een vertraging van enkele dagen ar riveren. Veel is het niet, maar Wim Vis en z'n maten wisten het van te voren. „We hebben uitgebreide voorlichting gehad over de situa tie daar. Er is iemand bij ons ge weest. die daar twaalf jaar als correspondent heeft gewerkt. Ook jongens van de Charlie- compagnie hebben ons verteld, hoe het er is en onze kapitein is zelf twee weken geweest. Die heeft ook dia's laten zien. Ik vond dat wel een goede voorbereiding, ja. Ze hebben ons ook verteld, hoe het politiek zo'n beetje in el kaar zit." Al met al zijn de eerste twee maanden Libanon voor Wim Vis omgevlogen. Toen hij rond nieuwjaar naar huis ging voor een veertiendaagse vakantie, ver baasde hij er zich over dat het al lemaal zo snel voorbij ging. Hij verwacht dat ook de nog voor hem liggende vijf maanden - waarschijnlijk in april nog een keer door een verlof in Nederland onderbroken - snel voorbij zullen gaan. „Want," aldus korporaal Vis, „die twee maanden, dat is eigenlijk één lange dag geweest." door Mamix Kreijns Foto's: Janus Visser

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13