EïïTIJ Jiscussie over grondprijspolitiek weinig zinvol als erkoopbedingen buiten beschouwing blijven „Laat SOCCLE gebouwtje aan Rockers verhuren s ujmit kommissie financiën: Nog plaats op VOS-cursus VAKIMAfi IK IIE KRANT Gerard Croiset in Leusden Reimus&Snel Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IRients Bergsma (VVD): FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Tekenfilm in De Til Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk reda kleur. BERT VOS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033-) 41495 b.g.g. (03420)6141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 10,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 22 JANUARI - 11e JAARGANG NO. 58 -1980 SB 'Elf van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommis- ie financiën heeft woensdag- vond weliswaar ruim een uur esteed aan het onderwerp „Ver loop vrije sector kavels tegen costprijs of marktwaarde?", maar oest uiteindelijk concluderen dat zo n discussie weinig zinvol s, wanneer daarbij de verkoopre- gulerende bepalingen buiten be schouwing blijven. In het ter tafel iggende discussiestuk werd daarover met geen woord gerept, zodat een afronding van de ge- dachtenwisseling op een later tijdstip zal moeten plaatsvinden. Dan kan ook de invloed van toe passing van de VVT op de ge meentelijke grondprijspolitiek in de beschouwingen worden be trokken. Over de VVT (Vijfvinger- theorie) is op korte termijn een ambtelijke notitie te verwachten. .Zinnetje had Dat het onderwerp vorige week in de raadscommissie aan de orde was. is een uitvloeisel van wat inmiddels is uitgegroeid tot de ..affaire Langen- beek". In de raadsvergadering van 21 december 1978 bleek het voorstel tot verkoop van 41 kavels grond voor vrije sectorbouw in hetdeelplan Lan- genbeek aanleiding voor een uitvoe rige discussie over de verkoopprijs Het voorstel was om de kavels tegen kostprijs te verkopen - hetgeen ook geschiedde maar de fractie van Progressief Leusden. met in begrip van financiën-wethouder Jan Man- demaker. drong aan op verkoop te gen marktwaarde, later gemodifi ceerde marktwaarde. In die raadsver gadering deed burgemeester J W. M Rademaker het voorstel om het onderwerp ..kostprijs of markt waarde" op een later tijdstip, los van een concreet verkoopgeval, nog eens in de raad te bespreken Vandaar dat het woensdag op de agenda van de commissie van financiën stond Van ambtelijke zijde was een stuk vervaardigd aan de hand waarvan de discussie gevoerd kon worden Zoals verwacht bleek daaruit dat een meer derheid in het college van mening is dat moet worden voortgegaan met het verkopen van grond tegen kost prijs Wethouder Mandemaker blijft op zijn standpunt dat een gemodifi ceerde marktwaarde het uitgangs punt moet zijn In het discussiestuk was Mandemakers stemverklaring uit de vergadering van 21 december 1978 opgenomen, waarbij deze een gedeelte van een artikel uit het blad ..Bank en gemeenten" aanhaalde, luidende: ..Gegeven het feit. dat ve len bereid zijn een grondprijs te beta len die de kostprijs overschrijdt, lijkt het volkomen verantwoord dat de gemeente hiervan mede profiteert, niet om hier ..uitzuigenderwijs" het onderste uit de kan te halen, doch door de kostprijs met een redelijke winstopslag te verhogen. De ge meente roomt in zulke gevallen dan een stukje meerwaarde af. dat anders aan minder gerechtigden toevalt." VOOR-OPMERKINGEN Dit citaat was voor fractievoorzitter Rients Bergsma (VVD) aanleiding tot het stellen van enkele scherpe vragen aan het adres van Mandemaker. Zo vroeg Bergsma of de wethouder wel licht van mening was dat alleen men sen met een groot inkomen en niet mensen die een relatief groot deel van hun inkomen aan hun woning willen besteden, voor een kavel in aanmerking zouden moeten komen Mandemaker ging er niet op in en herhaalde slechts wat hij zijn princi piële standpunt noemde. Ook de CDA-er Pekelharing maak te enkele „voor-opmerkingen" De christen-democratische woordvoer der viel met nameover een zinnetje in het resumé van het discussiestuk, waarin hetcollegezegtdat hettotzijn overwegingen om te concluderen tot het vasthouden van de kostprijs be hoort „dat bij de inschrijvers voor een vrije sector kabel terecht duidelijke verwachtingen zijn opgeroepen ten aanzien van de kavelprijzen bij het openbaar maken van woningbouw- plannen in de tweede fase via voor lichtingsavonden. perspublikaties, het uitgeven van draaiboeken en der gelijke Pekelharing wees er op. dat het juist de bedoeling was om eens vrij, dus zonder de druk van gewekte verwachtingen, over dit onderwerp van gedachten te wisselen. HetCDA- raadslid vroeg daarom, nu die zin toch in stuk stond, naar de waardeen de status van de te voeren discussie. Bergsma (VVD): .niet zo'n moeite met discussie Met Pekelharing bleKen ook de ande re fractiewoordvoerders van mening dat de zinsnede onjuist was. Zo ook Mandemaker. „dat had eruit gelaten moeten worden Dit bemoeilijkt de discussie", aldus de wethouder. Wanner er een definitieve versie van het stuk aan de raad wordt verstuurd, zal deze zin gesctv zijn G.S. Andere opmerkingen van Hans Pe kelharing raakten het punt waarop later de gedachtenwisseling afgebro ken zou worden „Ik mis volledig de opmerking die de laatste tijd van de zijde van G.S. over deze materie ge maakt zijn en ook een eventuele reac tie daarop Bovenden bestaat er een duidelijke samenhang tussen de ver koopprijs van de grónd en de ver- koopregulerende bepalingen die er aan vast zitten. Over dergelijke bepa lingen is niets in het stuk opgeno men." Rients Bergsma bleek daar niet zoveel moeite mee te hebben Berg sma „Er is geen enkele aanleiding om standpunten van G.S. op te ne men of daar op in te gaan. De provin cie heeft geen taak op het gebied van de prijsstelling van grond Als we voldoen aan de eisen die de wet op de ruimtelijke ordening ons stelt, is er niets aan de hand", aldus de heer Bergsma, die overigens ondersch reef dat de verkoopregulerende be palingen onlosmakelijk verbonden zijn met de prijsstelling. Volgens de VVD-fractieleider zijn de problemen die er nu bestaan rond vrije kavels het gevolg van een sedert 1945 gevoerd foutief beleid. Bergsma „De meer waarde is een gevolg van de schaar ste aan kavels, waardoor er voor die grond veel te veel betaald werd." De VVD fractieleider wees er op dat het gevolg daarvan weer was dat de prijs verhouding tussen bestaande wonin gen en nieuw te bouwen vrije wonin gen nogal sterk uiteen ging lopen Nu is die situatie in Leusden. dankzij het feit dat er recentelijk een aantal ka vels is uitgegeven en er in volgende deelplannen nog wat gaan komen, enigszins genormaliseerd Maar Bergsma voorziet dat zich dat ver schijnsel na voltooiing van de Tweede Fase opnieuw zal voordoen. Daar iets aan wil doen, aldus de liberale woordvoerder, dan moet je er wel voor waken in al te moeilijke procedures verzeild te raken PLAN-OFFEREINS Bergsma doelde daarmee op het voorstel dat Harm Offereins (SGP/GPV) even tevoren op tafel had gelegd Offereins „We willen ten be- Pekelharing (CDA): „Verkoop- bedingen niet los te zien". hoeve van onze eigen bevolking niet de marktprijs vragen, want in feite is dat toch wat de gek er voor geeft. Een probleem ontstaat, wanneer zo ie mand de gemeente gaat verlaten en dan zijn huis tegen marktwaarde gaat verkopen Op dat moment neemt hij geld mee uit Leusden Als je daar wat aan zou willen doen. dan zou je op het moment dat je grond tegen kost prijs aan eigen inwoners verkoopt tevens de marktwaarde moeten vast stellen Dan weet je het verschil en als je daar een indexcijfer tegenaan zet, dan kun je het bedrag dat daaruit ontstaat op het moment dat de koper de gemeente verlaat, als boetebeding - want in die vorm zal het wel moeten - in de verkoopregulerende bepalin gen opnemen. Dat bedrag komt dan aan de gemeente ten goede", aldus het idee van Offereins. PL-fractievoorzitter Rinze Bloem hof vond dit compromis meteen een gedachtenwisseling waard, overi gens wees Offereins zelf al op enige moeilijkheden aan dit „renteloos voorschot" (een term die Bloemhof er voor Introduceerde) kleven. De grootste moeilijkheid is om de markt waarde van de grond vast te stellen. Bovendien is bij een bebouwde kavel eigenlijk niet goed mogelijk om waar de van huis en daar onder liggende grond te scheiden. Niettemin zal het Idee van Offe- relns bij de verdere gedachtenwisse ling die over de grondprijspolitiek zal worden gehouden, mee genomen worden. Het gebied ten zuiden van Zwanenburg waar de Rockers een eigen clubge^ouwtje zullen krijgen. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. baars woningen by. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C. telefoon 033-43880. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - Als het aan VVD-frac tieleider Rients Bergsma ligt, dan gaat SOCCLE het binnenkort te reali seren gebouwtje voor de Rockers beheren. De stichting, die desociaal- culturele accommodaties In deze ge meente in haar beheer heeft, zou in de gedachtegang van Bergsma het gebouwtje dan aan de Rockers kun nen verhuren. De liberale fractie voorzitter voelt er niet veel voor om het clubhuls, dat de gemeente naar schatting f 16.000,—gaat kosten, zon der meer In eigendom aan de Roc kers over te dragen. Bergsma, die benadrukte dat het geenszins zijn bedoeling is om het ter beschikking stellen van een gebouw tje aan de Rockers te dwarsbomen of tegen te werken Maar de liberaal wees er wel op dat het. met name ook ten aanzien van andere verenigingen, niet goed mogelijk is om op de voor gestelde basis de Rockers hun voor ziening te geven Ook Harm Offe reins (SGP/GPV) wees er op dat je het, met de subsidieverordening in de hand. opdeze wijze niet kunt doen en hij waarschuwde voor het schep pen van precedenten. Het punt is dat de Leusdense sub sidieverordening aan verenigingen eisen stelt ten aanzien van doelein den en structuur De Rockers zijn echter per definitie een nogal onge structureerde club zonder duidelijk omschreven doeleinden. In het voor stel aan de raad. dat woensdagavond in de commissie financiën ter tafel LEUSDEN - De VOS-cursus (Vrou wen Oriënteren zich op dé Samenle ving) heeft nog enkele plaatsen vrij. Donderdag 31 januari, start om 8 uur in Groot Krakhorst de eerste cursusavond. De VOS-cursus, een cursus van Latent Talent omvat 12 avonden. Het cursusgeld bedraagt f50,—. Aanmel den en/of Inlichtingen: Ans van Ke- menade tel. 43552. lag. staat dat ook met zoveel woor den Bergsma daarover: „Het ont breekt de Rockers aan. laat ik zeg gen. een formele organisatie. Ik wil dat echt niet veranderen en ik twijfel ook zeker niet aan de goede bedoe lingen van de Rockers, maar hoe zit het bijvoorbeeld met de continuïteit? Het is een nogal leeftijdsgebonde.. groep." De VVD-fractievoorzitter kenschetste zijn voorstel om het ter beschikking stellen van een accom modatie voor de Rockers via SOC CLE te laten lopen als een tussensta tion: „de Rockers behouden hun vrij heid en wij de mogelijkheid om er iets anders mee te doen. wanneer die club een keer opgeheven zou wor den". aldus Bergsma. Ambtelijk medewerker Slagter at tendeerde de raadsleden op een complicatie de zelfwerkzaamheid van de Rockers De leden van de club hebben toegezegd zelf een flink stuk van het werk voor hun rekening te nemen en wat moet je oaar aan mee als het gebouw onder beheer van SOCCLE zou komen te staan? Het mocht Bergsma niet van zijn verhaal brengen. „Ik vind dat het voor al dit soort voorzieningen een vast uitgangspunt moet zijn, dat SOCCLE ze beheert", aldus de VVD-woord- voerder. De overige commissieleden kon den zijn standpunt delen en wethou der Mandemaker zegde toe de sug gestie aan zijn collega Van Wouden berg over te brengen Leusdense Kringen levert nieuws oppag. 3 Commentaar door Bert Vospag. 3 Schoolraad kraakt onderwijsnota pag. 5 Kennismaken met Don Bosco pag. 5 Waterloo bestaat vijftig Jaar pag 7 Rallye van Monte Carlo van start pag. 9 Achtervelds nieuws pag. 11 Menslnz'n werk: WlmVispag 13 Fred van derVlugt over auto'spag. 15 DE LEUSDER KRANT: ...voor zinvolle discussies... LEUSDEN - Morgen, woensdag 23 januari, wordt In De Til, Hamersveld seweg 30, een tekenfilm vertoond voor jong en oud. Het is de bekende sprookjesfilm Sneeuwwitje. Aanvang van de vertoning Is om 14.30 uur en de toegangsprijs be draagt f1t— LEUSDEN Op dinsdag 29 janu ari wordt door de Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie een avond georganiseerd waarbij ook de leden van de Aartsdiosecane Boeren en Tuinders Bond met echtgenote wor den uitgenodigd Bij deze gelegenheid ontvangt men de alom bekende paragnost Gerard Croiset. die samen met zijn collega de heer Warner Tholen, een boekje zal opendoen over een wereld, die voor zovele mensen onbereikbaar en onbegrijpelijk is Nadat de secretaris van de heer Croi set een inleiding heeft gehouden, zal Warner Tholen met behulp van dia's een uiteenzetting geven van zijn me thode van genezen, waarna de heer Croiset zelf zal spreken over zijn paranormale gaven en de beleving daarvan. In de pauze kan men een kopje koffie drinken Daarna zal men naar aanlei ding van het voorafgaande program ma in de gelegenheid zijn vragen te stellen Het bestuur rekent op een grote op komst en vraagt een ieder zoveel mogelijk tijdig aanwezig te zijn. De avond begint om acht uur en zal plaats vinden in de grote zaal van het Ros Beyaart, Hamersveldseweg 55. Wanneer u vóór dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel 033-40691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr 03420-6141 na vijf uur: 03420-4679 Taxaties Hypotheken Verzekeringen Woonfotogids bi/makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden, tel 033 44569

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1